Υιοθεσια κανε κορσο


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Καλημερα φιλε μου Firefighter :)
Θα σου παραθεσω και εγω τη γνωμη μου.

Αρχικα θα πρεπει μονος σου να μαζεψεις οση περισσοτερη πληροφορια μπορεις για τη φυλη.

Το προτυπο θα πρεπει να γινει σαν την πρωινη προσευχη στο σχολειο που την ξερεις και ας μην ανεβαινεις ποτε να την πεις :p

http://www.fci.be/en/nomenclature/ITALIAN-CORSO-DOG-343.html στα Αγγλικα το προτυπο και θα το βρεις ευκολα θεωρω και στα Ελληνικα.

Το forum εχει πολλα θεματα για κανε κορσο, πρεπει να διαβασεις πολυ ωστε οταν βρεις τα οσα εκτροφεια να μπορεις εστω και θεωρητικα να κρινεις απο το τι σκυλια βλεπεις μεχρι λεπτομερειες που χαρακτηριζουν εναν καλο εκτροφεα απο εναν μετριο και εναν κακο.

Μπες και σε εκτροφεια του εξωτερικου ωστε να εχεις μετρο συγκρισης σε οτιδηποτε σε αφορα

Οταν διαβασεις αρκετα θα σου δημιουργηθουν πιθανοτατα νεες αποριες και τοτε θα αξιζει να ανοιξεις νεο θεμα με πιο συγκεκριμενες ερωτησεις

Τοτε λοιπον ενα μελος του φορουμ που εγω εκτιμω την αποψη του γενικα αλλα ακομα περισσοτερο στη φυλη ειναι ο
east49 και νομιζω οτι εχει να πει και να δωσει (και ας μην ειναι ο μεσος ιδοκτητης, θα σου προτεινα να διαβασεις το http://www.dogforum.gr/community/threads/cane-corso-η-μηπως-οχι.24621/)

Για να σου δωσω να καταλαβειςτο σκεπτικο με εναν παραλληλισμο, ειναι σαν να μας ρωτας "τι μαρκα αυτοκινητο να παρω; seat opel ή volvo?" και εγω (και οχι μονο) σου λεω "κατσε διαβασε λιγο πρωτα για τη ροπη τα φρενα το abs τον εγκεφαλο κτλ κτλ κτλ ωστε με περισσοτερες πληροφοριες και ενα θεμα σου στο φορουμ να εχει περισσοτερα να πουμε και εσυ να μην βλεπεις απλα κοκκινα η μαυρα αυτοκινητα οταν πας στις αντιπροσωπειες" :)

Νομιζω καταλαβες πως το λεω


Επισης, θεματα οπου θα βρεις κοντρες/διαμαχες κτλ μη σε αποτρεψουν στο να συνεχισεις το διαβασμα, εχεις να παρεις κ απο εκει πολλα

Εχεις μπει σε μια διαδικασια οπου η πληροφορια ειναι ο καλυτερος συμμαχος σου
Θα χαρω αν βοηθησα καπως
Καλως ηρθες :)
Καλημερα!οι πληροφοριες ειναι συμμαχος γιαυτο κ προσπαθω να αντλησω απο οπου μπορω και απο εδω μεσα φυσικα.συνεχιζω και ενημερωνομαι σχετικα με την φυλη.συμφωνω οτι ο east49 εχει αρκετες γνωσεις απο οτι εχω καταλαβει και εχουν ενδιαφερον οι αποψεις του.θα ακολουθησω τις συμβουλες σου.σε ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: zenio


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...Αρχικα θα πρεπει μονος σου να μαζεψεις οση περισσοτερη πληροφορια μπορεις για τη φυλη.

Το προτυπο θα πρεπει να γινει σαν την πρωινη προσευχη στο σχολειο που την ξερεις και ας μην ανεβαινεις ποτε να την πεις :p

2) ...ειναι σαν να μας ρωτας "τι μαρκα αυτοκινητο να παρω; seat opel ή volvo?" και εγω (και οχι μονο) σου λεω "κατσε διαβασε λιγο πρωτα για τη ροπη τα φρενα το abs τον εγκεφαλο κτλ κτλ κτλ ωστε με περισσοτερες πληροφοριες...
1) Και, κυρίως, για τους χαρακτήρες - ταμπεραμέντα της κάθε εκτροφικής γραμμής...

2) Και θα πρόσθετα και: "ξεκαθάρισε καλά, μέσα σου, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το σκυλί... ΑΚΡΙΒΩΣ, όμως!"
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Kαλησπερα κ καλως ηρθες.

Οπως ρωταω παντα:
Για ποιο λογο ακριβως θελεις να παρεις cane corso?

@zenio
Thanks.

@Asmodeus
να , απλα σου λεω ότι αν δεν πας απο κοντα να τους γνωρισεις να δεις πολλα σκυλια τους , να τα χαιδεψεις
Αυτο σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αποτελει κριτηριο αγορας cane corso εκτος κι αν το παμε αναποδα, παρε αυτο που δεν ερχεται τρεχοντας να το χαιδεψεις....... :D

Σε καθε περιπτωση συμφωνω απολυτως με την συμβουλη, πηγαινε συζητησε απο κοντα δες τα σκυλια, οχι μην τα χαιδεψεις, δες χαρτια, ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, γονεις κλπ...... Μετα θα εχεις αποψη, κ μετα ξανασυζηταμε.
Τα τρεια εκτροφεια που αναφερεις ειναι απο τα καλυτερα στην Ελλαδα, το καθενα ομως για αλλο λογο.....

Ξαναρωταω λοιπον,
Για ποιο λογο ειπαμε θες cane corso?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Kαλησπερα κ καλως ηρθες.

Οπως ρωταω παντα:
Για ποιο λογο ακριβως θελεις να παρεις cane corso?

@zenio
Thanks.

@Asmodeus


Αυτο σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να αποτελει κριτηριο αγορας cane corso εκτος κι αν το παμε αναποδα, παρε αυτο που δεν ερχεται τρεχοντας να το χαιδεψεις....... :D

Σε καθε περιπτωση συμφωνω απολυτως με την συμβουλη, πηγαινε συζητησε απο κοντα δες τα σκυλια, οχι μην τα χαιδεψεις, δες χαρτια, ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, γονεις κλπ...... Μετα θα εχεις αποψη, κ μετα ξανασυζηταμε.
Τα τρεια εκτροφεια που αναφερεις ειναι απο τα καλυτερα στην Ελλαδα, το καθενα ομως για αλλο λογο.....

Ξαναρωταω λοιπον,
Για ποιο λογο ειπαμε θες cane corso?
Γιατι να μη μπορει να χαιδεψει ενα σκυλι που δεν φυλαει το χωρο του (διοτι πχ ο εκτροφεας δεν θα του δειξει τα σκυλια μεσα στο σπιτι του η μεσα εκει που μενουν κλπ) ενω ειναι μπροστα ο ιδιοκτητης του; Δεν ειπα να τρεχει σα λαμπραντορ κλπ κουνωντας ουρες κλπ αλλα να ειναι δεκτηκο στην επαφη με εναν αγνωστο ενω ειναι μπροστα το αφεντικο του εκτος χωρου φυλαξης , λογικο μου φαινετε , ισως κανω κι λαθος. Εγω τουλαχιστον ετσι θα τον ηθελα το σκυλο. Ο δικος μου εκτροφεας μου ειπε (δεν εχω παρει ακομη τη μικρουλα και ειναι Rott) , εξω ας το χαιδευουν ολοι , μεσα στο σπιτι μονο εσεις , δεν ξερω αν εχει δικιο η αδικο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Υποθετω οτι κατα 99, 9% ο ανθρωπος θα συναντησει το σκυλι στο χωρο του.
Ενα corso στο χωρο του δεν καλοδεχεται ξενους.
Ακομα κ αν τους ανεχτει σιγουρα δεν θα θελει χαδακια, ουτε θα ειναι φιλικο (βασικα δεν θα πρεπει...) ....
Για ποιο λογο να το χαιδεψει λοιπον;
Για να δει την ποιοτητα τριχας;
Σκληρη ειναι γενικα :cool:
Φαντασου δε να δει μανα με κουταβια.....
Κ να περιμενει τι? Να χαιδεψει την μανουλα, η να ξενερωσει αν δεν μπορεσει να το κανει επειδη απο δω θα εχει προετοιμαστε για χαδια;
No way.....

Να δει τα σκυλια ναι, σαφως, θα πρεπει κ την συμπεριφορα τους κοντα στον ανθρωπο τους.....
Αλλα οχι κατι παραπανω.....
Κ μην συγκρινεις φυλες με φυλες, ουτε πως θα ηθελες εσυ το σκυλο σου......
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εσυ οταν πηγες στο εκτροφειο δεν χαιδεψες κανενα σκυλι; (συγκριση φυλων δεν εκανα απλα παρεθεσα τις δικιες μου εμπειριες)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ενηλικο οχι.
Δεν υπηρχε περιπτωση να το δεχτουν.
Κουταβια ναι.

Σε αλλο εκτροφειο που πηγα χαιδεψα μανα που θηλαζε.
Εφυγα τρεχοντας......
 


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Καλησπερα κ σε σενα east49.ο λογος που κατεληξα στα cane ειναι απο τα χαρακτηριστικα που διαβασα σχετικα οτι ειναι καλα με την οικογενεια (εχω κ δυο παιδακια) κ επισης ειναι καλοι φυλακες.εμφανισιακα επισης μου αρεσουν παρα πολυ.μολις τα ειδα τα ερωτευτηκα νανπω την αληθεια.ενταξει δεν θα το ηθελα αποκλειστικα σαν φυλακα αλλα ενταξει δεν θα ηθελα να ειναι κ σαν τα λαμπραντορ.μπορεις να μου πεις σε παρακαλω για τα εκτροφεια αυτα που ανεφερα η' και αλλα καποια πραγματα αν ξερεις?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι απεχουν αρκετα, σε φιλοσοφια κ γραμμες....
Ειδικα το valoroso απο τα αλλα δυο.

Θα ηταν πολυ καλο αν μπορεις να πας κ στα τρια.
Να συζητησεις, να δεις να συγκρινεις.
Μπορει οντως να μην χαιδεψεις σε ολα :Dαλλα ζητα να δεις τα ζωα απο κοντα, συμπεριφορα, κινηση.....
Θα δεις εμφανεις διαφορες, γιατι ειναι αλλες γραμμες.
Ζητα μετα χαρτια, εξετασεις.....
Πες στον εκτροφεα τι θες κ δες τι θα σου απαντησει....

Μετα εδω ειμαστε να το κουβεντιασουμε οσο θες.....
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Υ. Γ. Στο "καποια αλλα πραγματα που ξερεις" συν οτι δηλωσες οτι ειναι το πρωτο σου σκυλι,
Θα σου πω οτι δεν ειναι ευκολο για πρωτο σκυλι, ουτε δυσκολο ομως αν εχεις την βοηθεια καποιου εκπαιδευτη γνωστη της φυλης.
Οποτε προετοιμασου κ γι αυτο.....
 


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Και γιαυτο τον λογο επειδη δεν ξαναειχα σκυλο κ οι εκτροφεις που μιλησα μαζι τους τηλεφωνικα προς το παρον μου προτειναν θηλυκο.γιαυτο θηλυκο θα ειναι αυτο το αποφασισα.για το εκτροφειο δεν εχω αποφασισει.παντως απο τα εκτροφεια την καλυτερη εντυπωση μου εκανε ο κ.ξωνας κ επειτα οι υπολοιποι χωρις να θελω να αδικησω καποιον.τηλεφωνικα παντα και με καθε επιφυλαξη
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το οτι θα ειναι θυλικο δεν σημαινει οτι θα ειναι ολα ροδινα, κ εκτος απο το φυλο σημασια εχει το ιδιο το κουταβι κ ο χαρακτηρας του.
Οπως κ να εχει ψαξου κι εσυ για εκπαιδευτη.....

Και ξαναλεω κλεισε ραντεβου πηγαινε απο κοντα να συζητησεις κ να δεις.
 


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Αυτο θα κανω σιγουρα.απλα θα μπορουσες να πεις αν ηθελες λιγα πραγματα για το καθε εκτροφειο σε παρακαλω σαν εμπειρος που εισαι.με ενδιαφερουν οι αποψεις σου.εχω καταλαβει οτι γνωριζεις πολλα κ απο τα σχολια σου γενικα.εγω σαν απειρος θα ηθελα να μου καποιος κ πεντε πραγματα.θα με βοηθουσε πολυ..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κοιτα, το να σε κατευθυνω εγω εκει που κατεληξα εγω με βαση τις δικες μου απαιτησεις, η να σου πω τις προσωπικες μου αποψεις για το καθε εκτροφειο, δεν νομιζω να βοηθησει.

Δεν θελω να σε προειδεασω για κατι, πηγενε δες να εχεις αποψη κ εικονα κ το συζηταμε ΜΕΤΑ εδω οσο θες.....
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Αποσαφηνιζοντας την αποψη του east49 (και αν κανω καπου λαθος ευχαριστως να με διορθωσετε) λεει Firefighter&Asmodeus οτι το χαδι με ενηλικο ειναι ουσιαστικα συμπεριφορα εκτος προτυπου αρα οχι αυτο που θα ηθελε ναδει, και εδω κολαει και του johnk το
2) Και θα πρόσθετα και: "ξεκαθάρισε καλά, μέσα σου, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το σκυλί... ΑΚΡΙΒΩΣ, όμως!"
Τελος, και χωρις να θελω να χαλασω το θεμα, μια και ο φιλος Asmodeus ειναι νεος ιδιοκτητης ροτβαιλερ (ναι δεν εχω κανενα προσωπικο ενδιαφερον......:p) ποσο εντος ή εκτος προτυπου θα ηταν μια τετοια συμεριφορα (αποδοχη χαδιου) για ενα ροτ; εφοσον μιλαμε για γεννητορες, θα σημαινε οτι ειναι κατηγορια "πετ"; αρα θα δωσουν κατα βαση κατηγορια "πετ"; η παρουσια του εκτροφεα στο χωρπ ποσο επηρεαζει; εστω οτι το χαδι δεν ειναι αποδεκτο, τι να περιμενει κανεις; μεχρι που δηλαδη ειναι τα ορια ανοχης ξενου στο χωρο και απο που και μετα μιλαμε για μη κοινωνικοποιημενο σκυλο;
Εχω σε ολα τις πιθανες απαντησεις στο κεφαλι μου αλλα ειπα να ρωτησω:whistle:
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι απεχουν αρκετα, σε φιλοσοφια κ γραμμες....
Ειδικα το valoroso απο τα αλλα δυο.

Θα ηταν πολυ καλο αν μπορεις να πας κ στα τρια.
Να συζητησεις, να δεις να συγκρινεις.
Μπορει οντως να μην χαιδεψεις σε ολα :Dαλλα ζητα να δεις τα ζωα απο κοντα, συμπεριφορα, κινηση.....
Θα δεις εμφανεις διαφορες, γιατι ειναι αλλες γραμμες.
Ζητα μετα χαρτια, εξετασεις.....
Πες στον εκτροφεα τι θες κ δες τι θα σου απαντησει....

Μετα εδω ειμαστε να το κουβεντιασουμε οσο θες.....
Ωραία σκυλια το valoroso !!!! Μου αρεσουν παρα πολυ τα ξανθά !!!! Βλεπω πως ο συγκεκριμένος εκτροφέας δίνει πολυ βάση στην εργασία ;)
 
  • Like
Reactions: east49


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αποσαφηνιζοντας την αποψη του east49 (και αν κανω καπου λαθος ευχαριστως να με διορθωσετε) λεει Firefighter&Asmodeus οτι το χαδι με ενηλικο ειναι ουσιαστικα συμπεριφορα εκτος προτυπου αρα οχι αυτο που θα ηθελε ναδει, και εδω κολαει και του johnk το


Τελος, και χωρις να θελω να χαλασω το θεμα, μια και ο φιλος Asmodeus ειναι νεος ιδιοκτητης ροτβαιλερ (ναι δεν εχω κανενα προσωπικο ενδιαφερον......:p) ποσο εντος ή εκτος προτυπου θα ηταν μια τετοια συμεριφορα (αποδοχη χαδιου) για ενα ροτ; εφοσον μιλαμε για γεννητορες, θα σημαινε οτι ειναι κατηγορια "πετ"; αρα θα δωσουν κατα βαση κατηγορια "πετ"; η παρουσια του εκτροφεα στο χωρπ ποσο επηρεαζει; εστω οτι το χαδι δεν ειναι αποδεκτο, τι να περιμενει κανεις; μεχρι που δηλαδη ειναι τα ορια ανοχης ξενου στο χωρο και απο που και μετα μιλαμε για μη κοινωνικοποιημενο σκυλο;
Εχω σε ολα τις πιθανες απαντησεις στο κεφαλι μου αλλα ειπα να ρωτησω:whistle:
Εγω όταν πηγα στο εκτροφειο , ο εκτροφεας μου ειπε , οταν ειμαι εγω μπροστα χαιδεψε τα (εκτος απο τις μανες στο χωρο θηλασμου εκει δεν πλησιαζαμε) , οταν δεν ειμαι μη τα πλησιασεις και μου ειπε οτι τα εχει εκπαιδευσει να "ορμανε" κατ'εντολή κατα τα αλλα στο χωρο που παιζουν - αθλουντε παρουσια του εκτροφεα θα μπορουσα να μπω και μεσα με τα σκυλια. Ακομη ενας εκπαιδευτης που εχω γνωρισει εχει ενα mali το οποιο δουλευει με τον ιδιο τροπο, αν του δωσει εντολη γινεται διαολος αν οχι το χαιδευεις ανετα. Τη μανα για να την χαιδεψω την εβγαλε απο το χωρο θηλασμου και την χαιδεψαμε. Αυτη η συμπεριφορα εμενα μ'αρεσε δεν ξερω αν ειναι εντος ή εκτος προτυπου κλπ. Ακομη αυτο που ειπε ειναι ότι ενα σκυλι ειναι 50% το dna του και 50% οπως το μαθεις
Καλη Ανασταση σε ολους!
 
Last edited:




richtaris

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2015
52
108
35
Ενηλικο οχι.
Δεν υπηρχε περιπτωση να το δεχτουν.
Κουταβια ναι.

Σε αλλο εκτροφειο που πηγα χαιδεψα μανα που θηλαζε.
Εφυγα τρεχοντας......
@east49 σε γενικές γραμμές σύμφωνω μαζι σου και σίγουρα το εκτροφείο που ανεφερες δίνει βάση στην εργασία και διαφέρει παρά πολύ η φιλοσοφία του από τα άλλα...πάντως όταν εγώ το επισκεφθηκα, ο κ Αθανασιου έβγαλε τον Quindo από το κεννελ του, αυτός ήρθε με μύρισε, με "έκοψε" κι έκατσε δίπλα μου και τον χαϊδεψα, μπροστά στο κεννελ του κ στον ιδιοκτήτη του, όλο αυτό κράτησε μαξ 4 -5 λεπτα...
 
  • Like
Reactions: Asmodeus and east49


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3