δαγκωνει και τρωει τα παντα


Loco1

Member
29 Απριλίου 2016
24
3
28
καλησπερα ειμαι καινουριος στο site και θα ηθελα την γνωμη σας...εχω ενα πιτμπουλ 4 μηνων αρσενικο,τον εχω μολις 2 βδομαδες...γνωριζω λογω της αλλαγης των δοντιων του θελει να δαγκωνει για να απαλυνει τον πονο και την φαγουρα ομως δαγκωνει πετρες,ξυλα,μπουκαλια γενικα οτι βρει και καταπινει πολλα απο αυτα....επισης εχει αρπαξει 2 φορες μπατζακια απο φιλους μου και μου βγαινει η παναγια να τον κανω να το αφησει και γρυλιζει,σημερα κιολας αρπαξε το δικο μου αλλα δυστυχως δεν κρατηθηκα καθως δεν το αφηνε και εφαγε κανα δυο στον κωλο... :( θα ηθελα να μαθω ειναι φυσιολογικο αυτο και καποια πιθανη αντιμετωπιση
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
καλησπερα ειμαι καινουριος στο site και θα ηθελα την γνωμη σας...εχω ενα πιτμπουλ 4 μηνων αρσενικο,τον εχω μολις 2 βδομαδες...γνωριζω λογω της αλλαγης των δοντιων του θελει να δαγκωνει για να απαλυνει τον πονο και την φαγουρα ομως δαγκωνει πετρες,ξυλα,μπουκαλια γενικα οτι βρει και καταπινει πολλα απο αυτα....επισης εχει αρπαξει 2 φορες μπατζακια απο φιλους μου και μου βγαινει η παναγια να τον κανω να το αφησει και γρυλιζει,σημερα κιολας αρπαξε το δικο μου αλλα δυστυχως δεν κρατηθηκα καθως δεν το αφηνε και εφαγε κανα δυο στον κωλο... :( θα ηθελα να μαθω ειναι φυσιολογικο αυτο και καποια πιθανη αντιμετωπιση
Καλησπέρα φιλε μου , ειναι φυσιολογικό ναι !!! Αλλα δεν ειναι φυσιολογικό να τρώει κανα 2 στον κωλο :) ....μην χτυπάς τον σκύλο σου , όσο κ να νευριάζεις , προσπάθησε να συνδυάσεις μια λέξη όπως πχ το μη , να το λες με αυστηρό ύφος , συνδιαζοντας χτύπημα με παλαμάκια , ακριβώς οταν κανει αυτο που δεν θες ....όσο αφορά το δάγκωμα πάνω σου η στους φίλους σου , να εχεις μαζι σου ενα αγαπημένο του παιχνιδι κ να του το δίνεις σε συνεχεια του δαγκώματος του ....αυτη την περίοδο χρειάζεται μια λέξη ....υπομονη !!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and elverg


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στον κώλο γιατί?
Έχει πιο πολύ κρέας για να μην πονέσει?o_O

Φυσιολογικό είναι! Αφύσικο είναι η πράξη σου να σηκώσεις χέρι! Δεν καταλαβαίνει ο σκύλος έτσι! Είναι ανώφελο, είναι αχρείαστο! Υπάρχουν άλλες μέθοδοι επικοινωνίας, ψάξε και κάτσε και δούλεψε!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Loco1

Member
29 Απριλίου 2016
24
3
28
το ξερω ηταν λαθος αλλα πραγματικα δεν το περιμενα να το κανει σε μενα και εχασα την ψυχραιμια μου...ευχαριστω για τις απαντησεις και για τις διορθωσεις σας
 


elverg

Member
25 Μαρτίου 2016
24
57
Γλυφάδα
Καλησπέρα κι από μένα, είμαι ακριβώς στην ίδια φάση, με αρσενικό pitbull 4 μηνών που το έχω δύο εβδομάδες. ΄Οπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, είναι απολύτως φυσιολογικό, αυτός είναι ο τρόπος του κουταβιού να εξερευνήσει το περιβάλλον του, εξάλλου αν ήταν ακόμη στην τοκετοομάδα του κατ' αυτόν τον τρόπο θα έπαιζε με τα αδερφάκια του, θα μάθαινε τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς και τη δύναμη του δαγκώματος του. Μη θυμώνεις με το δάγκωμα στο μπατζάκι γιατί δεν είναι ένδειξη επιθετικότητας απέναντι σου. Πάρε του παιχνίδια να δαγκώνει που θα τον βοηθήσουν να εκτονώσει τον εκνευρισμό του από την αλλαγή των δοντιών που θα ολοκληρωθεί σε κανένα δίμηνο. Μη του τα έχεις όμως όλη την ώρα εύκαιρα γιατί παίζει να τα βαρεθεί γρήγορα, να του δίνεις την εναλλακτική όταν ξεκινάει να δαγκώνει και απαραίτητα να του μάθεις το όχι ή το μη όταν η συμπεριφορά του δεν είναι η επιθυμητή.
 


nikosmalios

Member
30 Οκτωβρίου 2016
6
0
63
τρωει ξυλα; εμας που εφαγε τη πιπιλα του παιδιου.... δεν επαθε τιποτα ευτιχως, αλλα φοβιθικαμε τοσο πολυ.... εδω μου εχει ρακωνισει την αλουμινενια ξιλινη πορτα του σπιτιου http://www.euro-porta.gr/
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π