Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
στον ορφεα (αντε παλι μ' αυτο το σκυλι), που αλλαξα την τροφη του απο την senior που εχει κοτοπουλο με ρυζι, στην adult που εχει χοιρινο με ρυζι της ιδιας εταιρειας (arden), ειδα εμφανη διαφορα στην ορεξη που ειχε γι' αυτη. κυριως κατα της προετοιμασιας του γευματος ( :D ). και ο ορφεας ειναι ενας σκυλος που τρωει και χαιρεται με ο, τι και να του βαλεις.

ισως και ενας διαφορετικος κωδικος να φερει αποτελεσμα.
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Στο Κόκερ Σπάνιελ δίνω μια ελληνική που λέγεται Μπρέικις (έχει κ λαχανικά κλπ) με λίγο μαγειρευτό... Στο Πόιντερ δίνω κυρίως μαγειρευτό κ ελάχιστη ξηρή τροφή...
Ο λόγος είναι πως... έχω παρατηρήσει ότι στη μία δεν ταιριάζει η ξηρή τροφή κ επιπλέον δεν την πιάνει, ένώ στην άλλη συμβαίνει το αντίθετο...
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ξέρεις ότι σε πιο άθλιες τροφές γίνονται προσθετικά γεύσης για να τις τρώνε τα σκυλιά με όρεξη. Τα δικά μου απλά δε γνωρίζουν τη RC γι' αυτό τρώνε acana με όρεξη.
Και τα παιδιά τρελαίνονται για τηγανιτές πατάτες και τα σάντουιτς από τα Goody's είναι όμως εξίσου υγιεινό φαγητό με ας πούμε το σπανάκι που τα περισσότερα απεχθάνονται?
Για τη Χαρά μου που είναι λίγο μίζερη στο φαγητό προσθέτω λίγο πρόβειο γιαούρτι στην τροφή ή μισό κουταλάκι λάδι καρύδας - θα έβλεπες πόσο γρήγορα το αδειάζει το μπολ. Δοκίμασε το και συ
Δοκίμασα δεν τρώει.εχθες το βράδυ σχεδόν όλο τωρα το πρωι σχεδόν καθόλου.ποσο χρονο θέλει η μετάβαση απο καλαμπόκι σε κοτόπουλο;;;ποσο πρέπει να περιμενω ακομα;;;ας μου προτείνεται καμια άλλη τροφή η κάποιον άλλο κωδικό για να δοκιμάσω.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ξέρεις ότι σε πιο άθλιες τροφές γίνονται προσθετικά γεύσης για να τις τρώνε τα σκυλιά με όρεξη. Τα δικά μου απλά δε γνωρίζουν τη RC γι' αυτό τρώνε acana με όρεξη.
Και τα παιδιά τρελαίνονται για τηγανιτές πατάτες και τα σάντουιτς από τα Goody's είναι όμως εξίσου υγιεινό φαγητό με ας πούμε το σπανάκι που τα περισσότερα απεχθάνονται?
Για τη Χαρά μου που είναι λίγο μίζερη στο φαγητό προσθέτω λίγο πρόβειο γιαούρτι στην τροφή ή μισό κουταλάκι λάδι καρύδας - θα έβλεπες πόσο γρήγορα το αδειάζει το μπολ. Δοκίμασε το και συ
Δοκίμασα δεν τρώει.εχθες το βράδυ σχεδόν όλο τωρα το πρωι σχεδόν καθόλου.ποσο χρονο θέλει η μετάβαση απο καλαμπόκι σε κοτόπουλο;;;ποσο πρέπει να περιμενω ακομα;;;ας μου προτείνεται καμια άλλη τροφή η κάποιον άλλο κωδικό για να δοκιμάσω.
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Από acana και lamb&apple μας άρεσε. Μετα αν θες να πας κάπου αλλού και PRONATURE Turkey & Cranberries είναι καλή και BARKING HEADS και N&D low grain
Ολα αυτά ειναι άλλοι κωδικοί της acana;;;;;;;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Από acana και lamb&apple μας άρεσε. Μετα αν θες να πας κάπου αλλού και PRONATURE Turkey & Cranberries είναι καλή και BARKING HEADS και N&D low grain
Σορυ οκ τωρα το ειδα-κατάλαβα.απλα δεν ήθελα να φύγω απο acana και γιαυτο ζήτησα άλλους κωδικούς..προσπαθώ ακομα αυτη που μου πρότεινες τρώει 10-15 κροκέτες κάποιες φορές 20 με το ζόρι,δεν ειναι ουτε το μισό.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σορυ οκ τωρα το ειδα-κατάλαβα.απλα δεν ήθελα να φύγω απο acana και γιαυτο ζήτησα άλλους κωδικούς..προσπαθώ ακομα αυτη που μου πρότεινες τρώει 10-15 κροκέτες κάποιες φορές 20 με το ζόρι,δεν ειναι ουτε το μισό.
πόσο δίνεις τώρα?
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Δεν εχω απαίτηση να το φαει όλο γιατι είδη ειχε και πολυ ποιο μαλακά κακακια και ποιο πολλα.αλλα κάθομαι κατω κοντά της ελα τρώει 1-2 μπραβο τρώει αλλα 2-3 μπραβο φεύγει έρχεται μετα απο 5 λεπτά ξανά κάθομαι κοντά της τρώει 4-5 μπραβο κλπ.δεν γίνεται ετσι ομως
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Λέω να πάω σημερα να πάρω μικρές συσκευασίες για δοκιμή γιαυτο ρωτάω.
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ολη μερα τρέχει και παίζει με τα παιδια.οχι δεν νιώθω τα πλευρά του,μια χαρά μου φαίνεται.7 μηνων 5 κιλά.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Λέω να πάω σημερα να πάρω μικρές συσκευασίες για δοκιμή γιαυτο ρωτάω.
καλή σκέψη, εγώ πριν κατασταλάξω έπαιρνα λίγο από 2-3 κωδικούς που μου άρεσαν και έβαζα μπροστά τους από λίγο σε 3 μπολάκια - ε, κάποια προτιμούσαν πιο πολύ, αυτήν έδινα.
Μιλάμε όμως για ίδιας περίπου ποιότητας, μη μου ξαναγυρίσεις στη RC.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Απλα θα ήθελα μια τροφή να την βάζω και να κάθεται εκει 5 λεπτά να την τρώει.τωρα την φωνάζω πόση ωρα να έρθει να συνεχίσει,αν πάω εγω εκει που κάθεται και παίζει θα φαει λες κροκέτες απο το χέρι μου.αλλα δεν θελω να την μαθαίνω ετσι σε όλο το σπίτι κροκέτες πεταμένες.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ολη μερα τρέχει και παίζει με τα παιδια.οχι δεν νιώθω τα πλευρά του,μια χαρά μου φαίνεται.7 μηνων 5 κιλά.
Είναι περίπου ίδιος με τη Φρόσω μου. Όταν της έδινα 100 γρ. είχαμε λίγο θέμα με τα κακάκια. Σταθεροποιήθηκε στα 70 γρ. + λιχουδιές + κάποια εξτρά διαφορετικά κάθε μέρα (ας πούμε μισή φτερούγα κοτόπουλου - ωμή, ωμό αυγό, ωμό κεφάλι μικρού ψαριού, γιαουρτάκι, μήλο, καρότο, κ.α.)
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
καλή σκέψη, εγώ πριν κατασταλάξω έπαιρνα λίγο από 2-3 κωδικούς που μου άρεσαν και έβαζα μπροστά τους από λίγο σε 3 μπολάκια - ε, κάποια προτιμούσαν πιο πολύ, αυτήν έδινα.
Μιλάμε όμως για ίδιας περίπου ποιότητας, μη μου ξαναγυρίσεις στη RC.
Οχι φυσικα δεν υπαρχει περίπτωση.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Είναι περίπου ίδιος με τη Φρόσω μου. Όταν της έδινα 100 γρ. είχαμε λίγο θέμα με τα κακάκια. Σταθεροποιήθηκε στα 70 γρ. + λιχουδιές + κάποια εξτρά διαφορετικά κάθε μέρα (ας πούμε μισή φτερούγα κοτόπουλου - ωμή, ωμό αυγό, ωμό κεφάλι μικρού ψαριού, γιαουρτάκι, μήλο, καρότο, κ.α.)
70 γρμ ημερησίως ε;;;35γρμ καθε γεύμα;;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
δοκίμασες να "πηδήξεις" ένα γεύμα? δηλαδή αν δεν τρώει το πρωί, το παίρνεις το μπολάκι μετά από 15-20 λεπτά και του το δίνεις ξανά το απόγευμα. Πάλι δεν τρώει?