Η ψηλή και ο κοντός!!! (Νεφέλη και Αζόρ)


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Η φάτσα της Νεφέλης στην πρώτη φωτό έχει πολλή πλάκα, είναι σαν να καταστρώνει υποχθόνιο σχέδιο εξολόθρευσης της σόδας μόλις γυρίσετε την προσοχή σας αλλού!
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Ζωή χαρισάμενη!
Καμία κοκακολίτσα δεν παίζει; :LOL:
Σόδα και ρετσίνα πίνει το παιδί μόνο!! Η κόκα κόλα τσιρτσιριζει πολύ και της γαβγίζει η χαζή! :p

Η φάτσα της Νεφέλης στην πρώτη φωτό έχει πολλή πλάκα, είναι σαν να καταστρώνει υποχθόνιο σχέδιο εξολόθρευσης της σόδας μόλις γυρίσετε την προσοχή σας αλλού!
Η Νεφέλη ΠΆΝΤΑ καταστρώνει ύπουλα σχέδια για το πώς θα κλέψει φαγητό ή ποτό από μας! Πολλές φορές στέλνει τον κοντό να κλέψει καρύδια, γιατί αυτη τη μαλώνουμε και ο κοντός είναι αθόρυβος!
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Σήμερα κάναμε τις ετήσιες εξετάσεις της Νεφέλης και του Αζόρ (για πρώτη φορά).
Γενικές/βιοχημικές/λεϊσμάνια/διροφιλάρια/ερλίχια.

Τα σναπ τεστ για διροφ. και ερλίχια βγήκαν αρνητικά και για τους δύο και περιμένουμε τις υπόλοιπες εξετάσεις και τον τίτλο για λεϊσμάνια την παρασκευή.
Για τη Νεφέλη το αγχωνόμουν λίγο, μιας και όταν την υιοθέτησα είχε ερλιχίωση, αλλά ευτυχώς όλα καλά!
Ο κοντός έκανε πρώτη φορά εξετάσεις στη ζωή του και είμαι πολύ χαρούμενη που για πρώην αδέσποτο βγήκαν αρνητικές οι εξετάσεις του!! :)
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Ο κοντός βάζει κάτω την ψηλή, ποιο μικρόβιο τολμάει να τον πλησιάσει; :p
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Κανένα όμως.. Γερό σκαρί ο στούμπος! :D
Η άλλη μας βγήκε αρρωστιάρα από μωρό (αλλά έβαλε μυαλό και έστρωσε χαρακτήρα και ανοσοποιητικό τώρα που μεγάλωσε).
 
  • Like
Reactions: Tri


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.639
7.746
Πράγματι έχει καταχθόνιο ύφος στην πρώτη φωτογραφία, τρελαίνομαι!!!

Δεν είχα καταλάβει ότι ο κοντός έιναι μια μπουκιά πράμα μέχρι που τον είδα αγκαλιά σου! Βρε τον έρημο πως σώθηκε από το ξύλο που έφαγε τότε από τον άλλο σκύλο είναι θαύμα!
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
:sneaky: (τρώγαμε πιτόγυρα εκείνη την ώρα, γιαυτό και το βλέμμα)

12 κιλά μωρό είναι ο Αζόρ. 9.300 (νομίζω) ήταν όταν πρωτοήρθε σε εμάς.
Ήξερε τι ώρα βγάζω τη Νεφέλη βόλτα και με περίμενε, γιαυτό ζει σήμερα. Το τραύμα του είχε ήδη γίνει καφέ όταν τον βρήκα στην αυλή. Λίγο να καθυστερούσα, δε ξέρω αν θα τον έβρισκα ζωντανό.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.639
7.746
Βρε τον στούμπο τύχη βουνό την είχε μέσα στη δυστυχία του ο καημένος...Δεν θα επιβίωνε με τίποτα έξω αυτός!! Χαίρομαι να βλέπω την ευτυχία τους !!!
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Αν δε τον στειρώναμε, σίγουρα δε θα επιβίωνε. Ακόμα και τώρα που είναι στειρωμένος, οι τσαμπουκάδες δίνουν και παίρνουν. Σκέψου να μην υπήρχε και οδηγός στην άκρη του περιλαίμιου. :confused::eek:
Τώρα όμως έχει σπίτι, καναπέδες και κρεβάτια στην διάθεσή του! Και 2 παππούδες που λατρεύουν τον μούργο όσο τίποτα (καλά, όσο λατρεύουν και τη Νεφέλη) :LOL::love:
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Το περιλαίμιο μένει πάνω της μέχρι τη βραδινή βόλτα. Για τον βραδινό ύπνο της το βγάζω (η ταυτότητα κουδουνίζει σα διαολεμένη και νιώθω οτι βγαίνουν τα πρόβατα από το μαντρί όταν αποφασίζει να τιναχτεί 4 το ξημέρωμα) και το φοράμε πάλι το πρωί.
ο μικρός από τα αδέσποτα χρόνια του έμαθε να φοράει το λουράκι του και δε του το βγάζουν οι γονείς μου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι: τα λουράκια και τις ταυτοτητούλες τις φοράτε και μέσα στο σπίτι; Εγώ τον έχω χύμα στο σπίτι τον Κέδρο
Δεν ξέρω πως το χειρίζεται η @Lavernne , αλλά πιστεύω ότι έχεις μεγάλο δίκιο με το "χύμα"...
Κι εγώ, μέσα στο σπίτι και στον κήπο, τα έχω χύμα... μετά από ένα παραλίγο-τραγικό-περιστατικό, όπου μπλέχτηκε το πόδι του Κάσπερ στον πνίχτη της Μόκας...

Και αυτός προσπαθούσε να ελευθερωθεί... και η Μόκα πνιγόταν περισσότερο... και, πάει λέγοντας... ΤΟΣΟ, που η Μόκα κόντεψε να "φάει" τον Κάσπερ...

Όσο δε για μένα? Πόναγε η μέση μου για μία εβδομάδα, μετά την προσπάθεια να τα ελευθερώσω...
 
Last edited:


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Πνίχτες δε χρησιμοποιούμε εμείς :p Δύο απλά περιλαίμια υφασμάτινα..
Στα χάσκυ τα έβγαζα τα περιλαίμια, μιας και ήταν 3 μέσα στο ίδιο σπίτι και έπαιζαν πολύ άτσαλα.
Η Νεφ και ο Αζόρ όταν είναι κάτω στο πατρικό μου μαζί, παίζουν μεν άτσαλα, αλλά προτιμούν να δαγκώνουν πόδια και μάγουλα και αφήνουν την περιοχή του λαιμού ήσυχη.

(Επίσης, η Νεφ έχει μάθει να πηγαίνει για κατούρημα 10 φορές τη μέρα στον κήπο, εκτός από τις 3 μεγάλες βόλτες της ημέρας. Ε, βάλε βγάλε, βαριόμαστε λίγο :rolleyes: )

Υ.Γ. Δε θα ήθελα να το ζήσω το σκηνικό που ζήσατε εσείς κύριε Γιάννη. Μου κόπηκαν τα πόδια και μόνο που το διάβασα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and johnk


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Βγήκαν οι εξετάσεις μας την Παρασκευή και σήμερα βρίσκω χρόνο για να σας πω οτι...
ΝΑΙΙΙΙ, είναι καλά και τα δύο μου τα μουτράκια!! Λεισμάνια αρνητικοί και οι δύο και οι γενικές/βιοχημικές άψογες!!!
Για τη Νεφέλη το είχα σιγουράκι, αλλά για τον Αζόρ κρατούσα μία πισινή, μιας και ήταν οι πρώτες του εξετάσεις μετά την αδεσποτοσύνη. :D:D:D:D:D
 






Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ρε 'συ... κουκλιά και τα δύο αλλά δεν μπορώ να μην παρατηρήσω πόσο έχει λάμψει ο κοντός από τότε που πρωτομπήκε στο σπίτι σου... φαίνεται σαν να ήταν από πάντοτε των σαλονιών ο μπαγασάκος! :giggle:
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Ρε 'συ... κουκλιά και τα δύο αλλά δεν μπορώ να μην παρατηρήσω πόσο έχει λάμψει ο κοντός από τότε που πρωτομπήκε στο σπίτι σου... φαίνεται σαν να ήταν από πάντοτε των σαλονιών ο μπαγασάκος! :giggle:
ο Αζόρ μου αποδεικνύει κάθε μέρα πόσο διαφορετικά εκφράζουν την αγάπη και την ευγνωμοσύνη τους τα πρώην αδέσποτα. Εκτιμά τις κουβέρτες, τους καναπέδες, τα χαλιά, τις αγκαλιές, τα χάδια, το φαγητό, ακόμα και τα μαλώματα που του ρίχνουμε όταν παραφέρεται ( :p )
Έχει παχύνει, έχει ομορφύνει και έχει φανεί η αρχοντιά του!

Υ.Γ. Με πεθαίνει κάθε φορά που τον χαϊδεύω και γουργουρίζει σα γατί από ευχαρίστηση. Απλά λιώνω! :love::love::love:
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Σήμερα κάναμε τις ετήσιες εξετάσεις της Νεφέλης και του Αζόρ (για πρώτη φορά).
Γενικές/βιοχημικές/λεϊσμάνια/διροφιλάρια/ερλίχια.

Τα σναπ τεστ για διροφ. και ερλίχια βγήκαν αρνητικά και για τους δύο και περιμένουμε τις υπόλοιπες εξετάσεις και τον τίτλο για λεϊσμάνια την παρασκευή.
Για τη Νεφέλη το αγχωνόμουν λίγο, μιας και όταν την υιοθέτησα είχε ερλιχίωση, αλλά ευτυχώς όλα καλά!
Ο κοντός έκανε πρώτη φορά εξετάσεις στη ζωή του και είμαι πολύ χαρούμενη που για πρώην αδέσποτο βγήκαν αρνητικές οι εξετάσεις του!! :)
Ποτε σε ποια ηλικία γίνονται αυτές οι εξετάσεις;;;;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.745
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π