AMBROSIA GRAIN-FREE DOG GROWTH CHICKEN & FRESH FISH


Konstzan

Member
13 Οκτωβρίου 2015
16
6
35
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για αυτήν την ξηρά τροφή! "Ελληνικής προέλευσης".

AMBROSIA GRAIN-FREE DOG GROWTH CHICKEN & FRESH FISH (Για κουτάβια)

Σύνθεση: Φρέσκα Ψάρια (30%), Αφυδατωμένο Κρέας Κοτόπουλου (25%), Αρακάς (16%), Πατάτες (14%), Λίπος Κοτόπουλου, Κουκιά, Λιναρόσπορος (2%), Αφυδατωμένος Πολτός Τεύτλου, Μαγιά, Άλευρο από Φύκια (0,3%), Aφυδατωμένος Πολτός Κιχωρίου, Φρουκτοολιγοσακχαρίτες FOS (0,2%), Προϊόντα Μαγιάς (MOS 0,2%), Εκχύλισμα Yucca (0,03%), Εκχύλισμα Γαϊδουράγκαθου (Silybum marianum L.) (0,02%), Αφυδατωμένος Μίσχος Ανανά (Ananas sativus L.) (0,02%), Αφυδατωμένο Ρόδι (Punica granatum) (0,02%), Αφυδατωμένος Καρπός Αγριοτριανταφυλλιάς (Rosa Canina L.R., Pendulina L.) (0,002), Αφυδατωμένα Βατόμουρα (Rubus ulmifolius Schott) (0,0006%), Θειική Γλυκοζαμίνη (80 mg/kg), Θειική Χονδροϊτίνη (40 mg/kg).


Ανάλυση: Oλικές πρωτεΐνες 30%, Ολικές λιπαρές ουσίες 19%, Ολικές ινώδης ουσίες 2,6%, Ολική τέφρα 8%, Ασβέστιο 1,25%, Φώσφορος 0,95%, Υγρασία 8%, Μεταβολίσιμη Ενέργεια 3950 kcal/kg.


Πρόσθετες ύλες ανά Kg.:
Διατροφικές πρόσθετες ύλες ανά Kg.: Βιταμίνη Α 22500 UΙ - Βιταμίνη D3 1550 UI - Βιταμίνη E 190 mg - Πενταένυδρος Θειϊκός Χαλκός 67 mg - Θειϊκός Σίδηρος 70 mg - Οξείδιο του Μαγγανίου 88 mg - Μονοένυδρος Θειϊκός Ψευδάργυρος 211 mg - Ιωδιούχο Κάλιο 5,04 mg - Σεληνιώδες Νάτριο 0,39 mg.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
 
  • Like
Reactions: d-friend


sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
Κανεις να μας πει μια γνωμη για αυτή την τροφη βρε παιδια ?
Την βρήκα και εγω και σκεφτομουνα να την παρω αλλα ειπα να το ψαξω λιγο πρωτα..
 






Konstzan

Member
13 Οκτωβρίου 2015
16
6
35
Konstzan την πηρες τελικα να μας πεις τη γνωμη σου ?
Καλημέρα sotirakis
Όχι δεν την έχω πάρει.... Αυτην την στιγμή δίνω την Orijen puppy large! Αλλά εδώ και λίγες μέρες την σνομπάρει... θα την φάει μόνο οταν πεινάσει πολύ! και ψάχνομαι για κάποια άλλη, αλλά μάλλον θα πάρω την Platinum puppy....
 


sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
Καλη ειναι η Platinum εδινα και εγω ενα διαστημα, ειναι μαλακες οι κροκετες και νοστιμες, την ετρωγε πολυ καλα μεχρι που ψιλοβαρεθηκε. Η ενστασή μου ειναι οτι επειδη ειναι λιγο μαλακες οι κροκετες ισως να λερωνει τα δοντια, δεν επαιρνε πολυ καλα βαρος και τα κοπρανα του ηταν πολυ ξερα, δε μυριζαν τιποτα αλλα ηταν ξερα σα πετρες.
Pro Plan Duo Delice δινω τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος του εχει ταιριαξει πολυ καλα και ειναι και νοστιμη (μαλλον αφου ειναι αρκετα δυσκολος με τις τροφες)
Ρωτησα για την Αμβροσια για να εχω εναλλακτικη οταν την βαρεθει και γιατι μου την προτειναν σαν καλη τροφη.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
εγώ πάλι παίρνω την propac για μεγάλα κουτάβια (ακόμη) grain free κλπ και είναι θεωρητικά σε καλή τιμή... δεν ξέρω αν έχετε άποψη
 


sotirakis

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2015
73
24
44
εγώ πάλι παίρνω την propac για μεγάλα κουτάβια (ακόμη) grain free κλπ και είναι θεωρητικά σε καλή τιμή... δεν ξέρω αν έχετε άποψη
Δε την εχω δοκιμασει. Ξεκινησα με Hills που μου την ειχε δωσει ο κτηνιατρος, πηγα σε Belcando και με 2 σπορακια εκανε διαρροια και την πεταξα, γυρισα σε Orijen αλλα δε την πολυετρωγε (στο τελος καθολου), μετα πηρα Fromm που την ετρωγε αλλα εχανε βαρος, πηρα Ν&D low grain που ηταν καλη αλλα ηθελα κατι καλυτερο και στο τελος την βαρεθηκε και αυτη, αλλαξα σε Platinum που την ετρωγε μανιωδως αλλα ηταν παρα πολυ σκληρα τα κακα του και πιστευω οτι του λερωνε και τα δοντια, και εδω και μερικους μηνες δινω Pro Plan duo delice.
Μου προτειναν την Αμβροσια (στο θεμα μας δηλαδη) και επειδη μου αρεσαν τα συστατικα της (καλυτερα απο την Pro Plan) ηθελα να δω εαν την πηρε καποιος για να μας πει εντυπωσεις.
Αυτα..
 


Konstzan

Member
13 Οκτωβρίου 2015
16
6
35
Παιδιά την πήρε ένας φίλος μου την τροφή... Την έχει υπό δοκιμή! Μόλις μάθω λεπτομερείς θα σας μεταφέρω! Έχει πάρει και την puppy και την adult τον κωδικό με το σκουμπρί! Αναμένουμε για νεώτερα!
 


Konstzan

Member
13 Οκτωβρίου 2015
16
6
35
Εγώ παράγγειλα τελικά την platinum διάβασα πολύ καλά λόγια.... Πάντως όταν μάθω νεότερα για την αμβροσία θα σας πω!
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike








vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
κάτι που συζητούσα με ένα "γνώστη", μου είπε: Μην κοιτάς τα συστατικά τόσο πολύ όσο το ποσοστό κρέατος στην τροφή. Εδώ βλέπω μόνο 50%
 


Konstzan

Member
13 Οκτωβρίου 2015
16
6
35
Καλησπέρα! Έχω νέα για την τροφή! (Αμβροσία). Αν και μικρό χρονικό διάστημα δοκιμής τα πήγε πολύ καλά! Τα κόπρανα βγαίνουν σφιχτά, σκούρα και άοσμα. Οι κροκέτες είναι σχετικά μικρές και αρκετά σκληρές, "θα ήθελα να είναι μεγαλύτερες" αλλά είναι πολύ γευστικές! Η αναπνοή φυσιολογική! Για τρίχωμα και λοιπά είναι νωρίς για γνώμες... Τα συστατικά είναι μια χαρά! με 66% και 65% κρέας αντίστοιχα! Πιστεύω αξίζει η δοκιμή της!

Υ.Γ. Μεταφέρω την γνώμη του φίλου μου! Εγώ όπως ανέφερα πήρα την platinuim... Δυσκολεύτηκα να ξεκινήσω να την τρώει αλλά μετά από 2 μέρες αποχής είμαστε μια χαρά!
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Εδώ και ενάμιση μήνα ο Kaiser τρέφεται με Ambrosia, μιας και βαρέθηκε την προηγούμενη ξηρά, και όλα φαίνονται τέλεια μέχρι στιγμής, όπως τα περιγράφει ο Konstzan παραπάνω. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.:)
 
  • Like
Reactions: LaCat


np1983

New Member
3 Φεβρουαρίου 2017
1
0
40
Καλημέρα. Αναζητώντας e-shop για να παραγγείλω την επόμενη ambrosia για το σκυλί μου, ένα jack russell 14 μηνών, έπεσε το μάτι μου στο θέμα οπότε είπα να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου. Είναι η πρώτη adult τροφή που τρώει συστηματικά (σκουμπρί με βούβαλο), είχα δώσει κάποια δείγματα πιο πριν από διάφορες τροφές ώστε να καταλήξω. Μετά από 2 μήνες περίπου λοιπόν, τα συμπεράσματά μου. Καταρχάς το σκυλί τη λατρεύει, την τρώει με ιδιαίτερη όρεξη, τα κακά της είναι σχηματισμένα και άοσμα, η αναπνοή δε μυρίζει καθόλου, το τρίχωμα είναι πιο γυαλιστερό από πριν και το σώμα της έδεσε πιο πολύ, έχει πάρει δηλαδή λίγο όγκο σε στήθος και μπούτια ( πήρε και 200 γραμμάρια παραπάνω σε βάρος βέβαια). Επίσης η ποσότητα που βγαίνει να φάει για το βάρος της, 6kg το σκυλί περίπου 110 γραμμάρια τη μέρα και σε σχέση με τον όγκο της κροκέτας είναι αρκετά ικανοποιητική, χορταίνει πιο πολύ. Στα αρνητικά τώρα, κάνει περισσότερα κακά, αρκετά περισσότερα σε σχέση με την puppy sam`s field που έτρωγε πριν, τουλάχιστον μαζεύονται εύκολα. Επίσης εξαιτίας της παραπάνω ποσότητας που βγαίνει να φάει, η τροφή διαρκεί λιγότερο. Η τιμή της είναι στα 66 ευρώ τα 12 κιλά απ` ότι είδα, απλά κάποια καταστήματα δίνουν δώρο και τη συσκευασία 2 κιλών. Καμία από τις 2 συσκευασίες όμως δεν έχει zip για να κλείσει. Αυτό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα της. Γενικά πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Την Ambrosia για τα κουτάβια chicken & fresh white fish του δίνω κι εγώ 3 μήνες τώρα σχεδόν, με μία μικρή διακοπή γιατί δεν τη βρήκα και του έδωσα Sam's Field puppy.
Την Ambrosia μου την πρότεινε το πετ σοπ εδώ στη γειτονιά γιατί θεωρείται πολύ καλή και την είχε προσφορά.
Το βάρος του κουταβιού είναι καλό (αναπτύσσεται σωστά σύμφωνα με τον κτηνίατρο), το τρίχωμά του σούπερ (είναι και σε φάση που μακραίνει), τα κακά όπως αναφέρθηκε και παραπάνω είναι αρκετά, αλλά σκληρά και μαύρα. Το μόνο "κακό" είναι ότι δείχνει να θέλει παραπάνω από όση του βάζω και προβλέπεται, αλλά αυτό ίσως να έχει να κάνει και με το συγκεκριμένο κουτάβι που είναι τρελά λαίμαργο.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Το δικο μου κουταβι την βαρεθηκε σε λιγοτερο απο ενα μηνα. Ακομα και ανακατεμενη με γιαουρτι, εγλυφε τοσο οσο για να ξεγελασει την πεινα του και αφηνε τις κροκετες. Μεγαλες ποσοτητες κοπρανων. Και το κουταβι δεν επαιρνε το βαρος που θα επρεπε, ισως να ηθελε ακομα περισσοτερη ποσοτητα απο την προβλεπομενη.
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
41
Το δικο μου κουταβι την βαρεθηκε σε λιγοτερο απο ενα μηνα. Ακομα και ανακατεμενη με γιαουρτι, εγλυφε τοσο οσο για να ξεγελασει την πεινα του και αφηνε τις κροκετες. Μεγαλες ποσοτητες κοπρανων. Και το κουταβι δεν επαιρνε το βαρος που θα επρεπε, ισως να ηθελε ακομα περισσοτερη ποσοτητα απο την προβλεπομενη.
Λες γι'αυτό να ζητάει και ο δικός μου επιπλέον φαγητό; Είναι και ακριβούτσικη... Σκεφτόμουν και τη Belcando Junior. Όχι ότι είναι τρομερά φθηνότερη, αλλά έτσι για αλλαγή και να δω μήπως δω βελτίωση στην ποσότητα των κοπράνων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf