Υιοθεσια κανε κορσο


Colt

New Member
30 Απριλίου 2016
4
3
39
Καλημερα και καλη Ανασταση σε ολα τα μελη!! Εχω παρει πολλες πληροφοριες απο το φορουμ και μολις ειδα το θεμα εγινα κ εγω μελος γιατι με απασχολει ακριβως το ιδιο θεμα. δεν το εχω γενικα με τα φορουμ πρωτη φορα που γραφω οποτε παρακαλω την επιοικια σας..:)!!
Ειμαι κ εγω στην διαδικασια αναζητησης κουταβιου κανε κορσο. εχω διαβασει αρκετα κ εχω ενημερωθει απο πολλες πηγες...δυστυχως ομως ακομα μονο μεσω ιντερνετ. το επομενο βημα φυσικα ειναι να δω απο κοντα εκτροφεια και σκυλους,επειδη ομως ειμαι απο επαρχια θα ηθελα εδω τη βοηθεια σας ετσι ωστε να μην χρειαστει να πηγαινοερχομαι αθηνα για να δω ολα τα εκτροφεια,ελπιζω οι ψαγμενοι κατοχοι κανε κορσο αν ειναι δυνατον να μου περιορισουν τις επιλογες σε 2 το πολυ 3 εκτροφεια συμφωνα παντα με τα θελω μου.
τα θελω μου περιληπτικα ειναι:
ΤΑΠΕΡΑΜΕΝΤΟ : 1)Να ειναι πραγματικος φυλακας, να ειναι φοβητρο για οποιον θα του μπει η ιδεα να μπει στην αυλη μου και μονο που θα τον δει. ειναι το πρωτο και το κυριο γιατι δουλευω βαρδιες που σημαινει πως 7 συνεχομενες νυχτες λειπω απο το σπιτι και η αραβωνιαστικια μου μενει μονη της σε περιοχη κατοικισιμη μεν αλλα πολυ ησυχη (για να προλαβω μερικους εχω ηδη βαλει συναγερμο..:))
2) Να ειμαι ησυχος οτι σε κανα 2 χρονια που θα εχει μεγαλωσει προβλεπεται αν ολα πανε καλα να ερθει κ ενα μωρακι στη παρεα μας...το τονιζω αυτο γιατι ο σκυλος θα ειναι ηδη περιπου 2 ετων.Αυτα τα 2 ειναι τα ποιο σημαντικα.

ΕΜΦΑΝΙΣΗ : ΔΕΝ θελω σκυλο για εκθεσεις..
ΔΕΝ θελω να κανω φιγουρα...
ΔΕΝ με απασχολει αν δεν ειναι απολυτα στα προτυπα της φυλης του
ΘΕΛΩ να ΔΕΙΧΝΕΙ κακος.....γ αυτο μ αρεσουν τα κορσο με ποιο κοντα στοπ στη μουσουδα και αυτα που δειχνουν ποιο βαρια σαν κατασκευη σωματος χωρις φυσικα να ειναι υπερβαρα...ξερω θα στεναχωρησω καποιους φιλους της φυλης στο φορουμ αλλα.....γουστα ειναι αυτα..:)

περισσοτερο λοιπον ζητω τα φωτα σας για τις διαφορετικες γραμμες των εκτροφειων για αρχη και συνεχιζουμε...ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για το σεντονακι!!
 
  • Like
Reactions: Firefighter


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλε @Colt καλωσηρθες....
Μιας κ φαινεται να ψαχνεις κατι συγκεκριμενο να σου διορθωσω λιγο το κειμενο, για να δουμε κατ αρχην αν συμφωνουμε.....

Ο πραγματικος φυλακας, εκτος απο φοβητρο για οποιος θελησει να μπει μεσα, οφειλει να κανει κ αποτελεσματικη καταστολη αν τελικα μπει μεσα....
Θελεις οντως κατι τετοιο η μονο ενα σκυλο που θα αποτρεπει;
Φυσικα αν θελεις κατι τετοιο εκτος απο τον ιδιο το σκυλο, θα πρεπει να ασχοληθεις κ με την εκπαιδευση του......

Στα της εμφανισης, να σου πω οτι το cane corso εχει (σωστη) αναλογια 1:2 στο ρυγχος/κρανιο, κ επισης ειναι μεν μυωδες κ στοιβαρο, αλλα οχι βαρυ.
Οπως κ να εχει να ξερεις οτι αν θες ενα σκυλο να φυλαει πραγματικα κ αποτελεσματικα ενα κτημα πρεπει να προσανατολιστεις περισσοτερο στα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ του χαρακτηριστικα (σωστο ρυγχος μυτη για αναπνοη, σωστη κατασκευη για αντοχη κ ευκινησια, σωστο δαγκωμα, σωστο μυοσκελετικο) παρα στο τι μπορει να σου αρεσει στο ματι.....

Συμφωνουμε η οχι;
 


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Καλη ανασταση σε ολους!φιλε east49 θα μπορουσες να μας πεις τις γραμμες που ακολουθει το καθε εκτροφειο που φανταζομαι οτι και τον φιλο colt τον απασχολει επισης.σαν κατοχος και γνωστης που εισαι δωσε μας τα φωτα σου...εννοειται πως θα παμε και απο κοντα αλλα καλο θα ειναι να γνωριζουμε.επειδη ειπες θα με προιδεασεις πριν δεν πειραζει γιαυτο αλλωστε παιρνω γνωμες για να εχω μια ιδεα σαν απειρος που ειμαι.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι θελεις να σου πω......
Περιμενεις απο μενα που εχω, οχι ενα αλλα δυο σκυλια εκτροφης valoroso, στο οποιο κατεληξα ως μοναδικη εντος συνορων επιλογη βαση συγκεκριμενων δικων μου απαιτησεων να σου απαντησω τι;;;;

Να κανω μια αντικειμενικη προσπαθεια....
Απο τις σελιδες των εκτροφειων που παραθεσες παραπανω:
Στόχος
Ο στόχος της προσπάθειας μας είναι : Η ανάδειξη της ράτσας, με υγιή αντιπροσωπευτικά δείγματα, η διατήρηση της ισορροπίας του χαρακτήρα και του υψηλού δείκτη Φύλαξης – Προστασίας, καθώς και η διατήρηση της πολύ καλής Μορφολογίας (πρότυπο).

Αυτά είναι η βάση για την συνέχιση της δικής μου γραμμής αναπαραγωγής η οποία θα αναγνωρίζεται αμέσως από τον τύπο, το μέγεθος, τον χαρακτήρα και το ταμπεραμέντο των σκύλων που θα προέρχονται από το εκτροφείο ‘ Cane Corso de Valoroso’.
...... Η διαδικασία του ζευγαρώματος προκύπτει μετά από προσεκτική επιλογή σκυλιών (παγκόσμιοι- πανευρωπαϊκοί πρωταθλητές) που θα αναπαράγουν τα καλύτερα δυνατά χαρακτηριστικά για τη διατήρηση της φυλής cane corso......
Κωνσταντίνος Τσερωνης
Τα σκυλιά μας προέρχονται από κορυφαία εκτροφεία της Ιταλίας και στους προγόνους τους περιλαμβάνονται Παγκόσμιοι Πρωταθλητές, Πρωταθλητές Ευρώπης, Ιταλίας, άλλων Χωρών και Αναπαραγωγής. Το τελευταίο το θεωρούμε πολύ σημαντικό, γιατί ο τίτλος του πρωταθλητή Αναπαραγωγής σημαίνει ότι τα σκυλιά που φέρουν αυτόν, είναι γονείς τουλάχιστον τριών Πρωταθλητών και ως εκ τούτου οι απόγονοι τους έχουν περισσότερες πιθανότητες να είναι πολύ καλοί εκπρόσωποι της φυλής...... Canecorsoitaliano.gr.
Καταλαβαινεις λοιπον οτι λιγο να συγκρινες τα site κ να δεις τις φωτο που συνοδευουν τα κειμενα, εχεις μια καλη εντυπωση για το ποιος εκτρεφει με βαση τι κ που στοχευει η εκτροφη του καθενος.....

Ξαναλεω ομως για αλλη μια φορα, πηγαινε σε ολα κ δες απο κοντα.
Αυτα απο μενα, καλη Ανασταση!
 


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Λυσε μου μια τελευταια απορια east49 σε παρακαλω.υπαρχει πςριπτωση να παρεις σκυλο απο καποιο εκτροφειο κ να μην εχει καθολου φυλαξη;να ειναι πως να το πω λαμπραντορ ξερω εγω.ευχαριστω για τις απαντησεις σου.καλο πασχα με υγεια!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οπως ολοι ξερουμε τα κορσο εχουν γινει μοδα τα τελευταια χρονια.
Επακολουθο αυτου να θελει κ η κουτση Μαρια με το δυαρι στα σεπολια να παρει "cane corso".
Κατα συνεπεια η εκτροφη σε μερικες περιπτωσεις προσανατολιστηκε εκει, αφηνοντας στην ακρη τον πραγματικο χαρακτηρα, που δεν ειναι ευκολα διαχειρισιμος απο τον καθενα.

Οποτε στην ερωτηση σου, ναι, μπορει να εχει χαρακτηρα λαμπραντορ η κι ακομα χειροτερα......
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
...να θελει κ η κουτση Μαρια με το δυαρι στα σεπολια να παρει "cane corso".
Ε! Ναι! Με τα γαλλικά και το πιάνο τους τα καθώς πρέπει cane corso...

Ακούς εκεί να διαννοείται να θέλει και η μπασκλασαρία..
.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλε μου @epial δεν ξερω αν το λες ειρωνικα η οχι, την αποψη μου την εχω πει πολλες φορες, θα την πω αλλη μια.

Δεν κανουν ολα τα σκυλια για παντου, κ δεν ειναι αναγκη να (θελει να) αποκτησει ο καθενας εκφυλισμενου χαρακτηρα κ ανυπαρκτου ταμπεραμεντου δηθεν εκπροσωπου μιας φυλης, οταν δεν μπορει να του προσφαιρει ζωη κ περιβαλλον που του αρμοζει.

Οποτε για μενα οχι δεν θα (επρεπε να) αποκτησει η κουτση Μαρια στο δυαρι στα Σεπολια cane corso ουτε (θα επρεπε να) να το "παραγει" κανεις εκτροφεας αυτο......
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Φιλε μου @east49
Ήξερα τις θεσεις σου και τις συμμεριζόμουν απόλυτα...
Μεχρι που διάβασα αυτό γιά το δυάρι και τα Σεπόλια που διέφθειρε τη φυλή!
Το Εξάρι στην Εκάλη είναι αθώο ε;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πιστευω να καταλαβαινεις οτι οποιαδηποτε αντιστοιχη κατασταση, οπουδηποτε γεωγραφικα δεν εχει καμια διαφορα ;)
 
  • Like
Reactions: TARA and johnk


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τι να ξέρω εγω... Εσυ ξερεις!



Το συγγνώμη, ηταν ατυχέστατη έκφραση, αλλο ήθελα να πω, δεν παίζει ε;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
@epial παρουσιάσου!!! Είσαι ο και λέγεσαι!

Φιλε μου @east49
Ήξερα τις θεσεις σου και τις συμμεριζόμουν απόλυτα...
Μεχρι που διάβασα αυτό γιά το δυάρι και τα Σεπόλια που διέφθειρε τη φυλή!
Το Εξάρι στην Εκάλη είναι αθώο ε;
Δεν ήταν ανάγκη κάν να διαβάσω την επεξήγηση του @east49 , για να καταλάβω τι εννοεί και να συμφωνήσω μαζί του...

Υ.Γ. Αν και, έχοντας παρακολουθήσει το θέμα ανελλειπώς, έχω διαφωνήσει μαζί του σε 1-2 ΚΟΡΥΦΑΙΑ (για μένα) σημεία... ιδίως όταν απευθύνεται κανείς σε νέος μέλος και νέο ιδιοκτήτη σκύλου... παραμένω, όμως, στη "μεγάλη εικόνα" εικόνα και, όταν βρω χρόνο (και κουράγιο - που παλιότερα είχα) θα εξηγήσω...:cool:

Καλή Ανάσταση!!!:)
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
@epial παρουσιάσου!!! Είσαι ο και λέγεσαι!



Δεν ήταν ανάγκη κάν να διαβάσω την επεξήγηση του @east49 , για να καταλάβω τι εννοεί και να συμφωνήσω μαζί του...

Υ.Γ. Αν και, έχοντας παρακολουθήσει το θέμα ανελλειπώς, έχω διαφωνήσει μαζί του σε 1-2 ΚΟΡΥΦΑΙΑ (για μένα) σημεία... ιδίως όταν απευθύνεται κανείς σε νέος μέλος και νέο ιδιοκτήτη σκύλου... παραμένω, όμως, στη "μεγάλη εικόνα" εικόνα και, όταν βρω χρόνο (και κουράγιο - που παλιότερα είχα) θα εξηγήσω...:cool:

Καλή Ανάσταση!!!:)
Πωωω! Μου ήρθε να φωνάξω ΥΕΑ α' κλπ, κλπ κλπ... Άτιμη συνήθεια!:D

Καλή Ανάσταση!:)


Ήξερα καλα τι εννοεί και συμφωνώ μαζί του! Αλλα θα περίμενα να προσέχει πως το γράφει, ή να το διορθωσει, ιδιως όταν απευθύνεται σε νέο μελος και νεο υποψηφιο ιδιοκτητη σκύλου...:p
 
  • Like
Reactions: LaCat and johnk


Colt

New Member
30 Απριλίου 2016
4
3
39
Φιλε @Colt καλωσηρθες....
Μιας κ φαινεται να ψαχνεις κατι συγκεκριμενο να σου διορθωσω λιγο το κειμενο, για να δουμε κατ αρχην αν συμφωνουμε.....

Ο πραγματικος φυλακας, εκτος απο φοβητρο για οποιος θελησει να μπει μεσα, οφειλει να κανει κ αποτελεσματικη καταστολη αν τελικα μπει μεσα....
Θελεις οντως κατι τετοιο η μονο ενα σκυλο που θα αποτρεπει;
Φυσικα αν θελεις κατι τετοιο εκτος απο τον ιδιο το σκυλο, θα πρεπει να ασχοληθεις κ με την εκπαιδευση του......

Στα της εμφανισης, να σου πω οτι το cane corso εχει (σωστη) αναλογια 1:2 στο ρυγχος/κρανιο, κ επισης ειναι μεν μυωδες κ στοιβαρο, αλλα οχι βαρυ.
Οπως κ να εχει να ξερεις οτι αν θες ενα σκυλο να φυλαει πραγματικα κ αποτελεσματικα ενα κτημα πρεπει να προσανατολιστεις περισσοτερο στα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ του χαρακτηριστικα (σωστο ρυγχος μυτη για αναπνοη, σωστη κατασκευη για αντοχη κ ευκινησια, σωστο δαγκωμα, σωστο μυοσκελετικο) παρα στο τι μπορει να σου αρεσει στο ματι.....

Συμφωνουμε η οχι;
Χριστος Ανεστη παιδια!!
Φιλε @east49 εννοειται πως το ιδανικο θα ηταν να κανει και καταστολη ΑΛΛΑ οπως καταλαβες κ εσυ ειμαι συνηδητοποιημενος στο τι μπορω να εχω και τι μπορω να προσφερω στον σκυλο μου.
δηλαδη δεν αναφερθηκα στην καταστολη γιατι γνωριζω πως κατι τετοιο θα χρειαστει ατελειωτες ωρες εκπαιδευσης ακομα και μετα την εκπαιδευση με τον εκπαιδευτη και δυστυχως λογο της εργασιας μου αυτο δεν μπορω να το προσφερω στον σκυλο μου. Ουτε φυσικα εννοω πως θα τον παρατησω σ ενα οικοπεδο μονο του να φυλαει.μπορω να διαθεσω μια με 2 ωρες τη μερα με τον σκυλο αλλα θα προτιμουσα να ειναι στιγμες χαλαρωσης και παιχνιδιου και μιας μικρης εκπαιδευσης στις βασικες εντολες.
Για την εμφανιση δεν εχω λογο να διαφωνησω μαζι σου σιγουρα ξερεις καλυτερα τα προτυπα απο εμενα που εχω δει μονο φωτογραφιες, απλα μιλησα για το καθαρα υποκειμενικο του πραγματος και το τι μου αρεσει εμενα ποιο πολυ αλλα οπως ειπα το θεμα εμφανισης ειναι δευτερευον.
Δεν μου ειπες την αποψη σου για την ελευση ενος μωρου σε ενα χωρο με ενηλικο κορσο!!
Επισης να παραθεσω μερικα στοιχεια για να σε βοηθησω να μου πεις τη γνωμη σου.
Ζω σε μικρη πολη σε σπιτι με ελευθερο οικοπεδο μισο στρεμα περιπου, ειμαι 31 ετων 1,80 και 95 κιλα ειχα παλιοτερα 2 γερμανικους ποιμενικους,οχι ταυτοχρονα αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ημουν το απολυτο αφεντικο,ηταν της οικογενειας οπου αφεντικο ολων ηταν ο πατερας μου..:)

Κραταω απο αυτα που ειπες αν καταλαβα σωστα πολλα +++ για το valoroso, εχω δει το Site πραγματικα πολυ καλη δουλεια φαινεται πως γινεται, απο θεμα εμφανισης δεν ξετρελαθηκα αλλα ο πατερας του Quindo που τον εχω δει σε βιντεακι στο facebook ειναι απλα ΕΡΩΤΑΣ...ο γιος απο την αλλη δεν με ενθουσιασε τοσο...ξαναλεω βεβαια Γουστα ειναι αυτα!!
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Χρονια πολλα σε ολους.Το σκυλι θα ειναι παντα εκτος σπιτιου @Colt ; Αποψη μου ειναι πως οταν ενα σκυλι(και δη μεγαλοσωμης δυναμικης φυλης) ζει εξω απο το σπιτι,καθισταται πιο δυσκολα διαχειρισιμη η συμβιωση με αυτο,ασχετα με το αν αφιερωνει καποιος 1-2 ωρες την ημερα για παιχνιδια,εκπαιδευση(και φυσικα μην ξεχναμε τις βολτες).
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους και στις οικογένειές σας!

"Δύσκολη" είδηση αυτή που κοινοποίησες, φίλε μου @Chris K.A. ...
Και, σίγουρα, (ξανα)δίνει τροφή για σκέψη... για πολλή σκέψη...

Για να δώσω και το "benefit of the doubt", πιστεύω ότι το ρεπορτάζ δεν είναι πλήρες...

Υ.Γ. Γιατί, όμως, το έβαλες στο συγκεκριμένο θέμα?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Colt,
Παιρνοντας ενα σκυλο απο "εργασιακες" γραμμες, δεν θα χρειαστεις ωρες εκπαιδευσης για να φυλαξει αποτελεσματικα ο σκυλος, παρα αρκετο χρονο μεχρι να ελενξεις το σκυλο.
Ο σκυλος δλδ θα βγαλει ενστικτα, ειναι θεμα χρονου κ συνθηκων. Εσυ πρεπει να εκπαιδευτεις κ μαζι με σενα κ αυτος ωστε να ειναι ελεγχομενος.....
Μια με δυο ωρες ποιοτικης ενασχολησης ημερισιως ειναι υπεραρκετες.....
Εγω δεν διαθετω τοσες καθημερινα κ δεν εχω ενα.....

Για τα παιδια δεν μπορω να σου πω πολλα, γιατι ουτε γω ουτε το οικογενειακο μου περιβαλλον εχουμε μικρα παιδια. Απο φιλους που εχουν corso μπορω να σου πω οτι λενε οτι ειναι εξαιρετικα με τα παιδια, ανεκτικα κ προστατευτικα. Αν εχουν να τους προσαψουν κατι ειναι οτι καμια φορα γινονται υπερ προστατευτικα (εως κτητικα) με αυτα.....

Τελος, επειδη τα παραπανω που εγραψα δεν εγιναν μαλλον κατανοητα, θα το αναλυσω λιγο παραπανω:
Ειναι σκυλια που θελουν χωρο κ λατρευουν την κινηση κ την ασκηση. Δεν ειναι ζωα που μπορουν να εκτωνωθουν με βολτα στο λουρι ουτε με περπατημα γυρω απο το τετραγωνο. Φυσικα δεν ειναι σκυλακια που θα μπορουσες να αμολυσεις σε παρκα κ πλατειες.
Κατα συνεπεια για μενα ενα κτημα η μια μονοκατοικια με κηπο ειναι ο ιδανικος χωρος ωστε να μπορουν να ασκουνται κ να εκτονωνονται καθημερινα με ασφαλεια για τα ιδια αλλα κυριως για το υπολοιπο περιβαλλον.
Σε οποια αλλη περιπτωση ο ιδιοκτητης θα πρεπει να δαπανησει σιγουρα πολλαπλα περισσοτερο χρονο για το σκυλο κ εμπειρικα δεν το εχω δει να δουλευει......
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αποψη μου ειναι πως οταν ενα σκυλι(και δη μεγαλοσωμης δυναμικης φυλης) ζει εξω απο το σπιτι,καθισταται πιο δυσκολα διαχειρισιμη η συμβιωση με αυτο,ασχετα με το αν αφιερωνει καποιος 1-2 ωρες την ημερα για παιχνιδια,εκπαιδευση(και φυσικα μην ξεχναμε τις βολτες).
Η δικια μου αποψη, και εμπειρια, λεει οτι ειναι ευκολοτερα διαχειρισιμη η συμβιωση, οχι το αντιθετο.....
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland