Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


ektor1998

Member
16 Δεκεμβρίου 2009
10
16
Μια ανείπωτη τραγωδία εκτυλίχθηκε σήμερα, ανήμερα της Κυριακής του Πάσχα, σε χωριό έξω από την Κοζάνη, με θύμα ένα 5χρονο αγοράκι το οποίο δέχθηκε επίθεση από σκύλους, ράτσας Ρότβαιλερ.


Όλα συνέβησαν λίγο μετά τις 2 το μεσημέρι, όταν, σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες του Kozanimedia, η μητέρα του παιδιού διασκέδαζε σε φιλικό της σπίτι, κοντά στο πρώην κέντρο «Λευκάδια», για την ημέρα του Πάσχα. Εντελώς ξαφνικά, τα δυο σκυλιά, ράτσας ροτβάιλερ έριξαν την περίφραξη του χώρου στον οποίο ήταν κλεισμένα και επιτέθηκαν στον 5χρονο, με ιδιαίτερη μανία, καταφέροντάς τυυ δεκάδες δαγκώματα σε ολόκληρο το κορμί του.

Το άτυχο αγοράκι,μέσα σε κλίμα πανικού, μεταφέρθηκε αμέσως στο Μαμάτσειο Νοσοκομείο Κοζάνης, όπου οι γιατροί έδωσαν μια αγωνιώδη μάχη για 45 και πλέον λεπτά να το κρατήσουν στη ζωή, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς το παιδί κατέληξε λίγο αργότερα, περί τις 3.30 το μεσημέρι, θανάσιμα τραυματισμένο από τα δαγκώματα.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες του Kozanimedia, ο ιδιοκτήτης των σκύλων, σοκαρισμένος, κρατείται στο Α.Τ. Κοζάνης, ενώ αύριο το πρωί θα διενεργηθεί νεκροψία-νεκροτομή στη σορό του παιδιού, το οποίο περνούσε τις διακοπές του Πάσχα στην περιοχη μας, μαζί με τη μητέρα του, η οποία διαμένει μόνιμα στην Π.Ε. Κοζάνης.

http://kozanimedia.gr/?p=269386#.VyZu4jCLSUl
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Πραγματικά κρίμα για το παιδάκι, αλλά πιστεύω πως ο τίτλος θα έπρεπε να συνεχίζει και η τελεία να μπει μετά το <<...λόγω ανίκανου ιδιοκτήτη>>.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Μπορώ να σκεφτώ πολλά πολλά κοσμητικά επίθετα για τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη αλλά και για τον "μουστερή" (που έλεγε κι η γιαγιά μου) που του πούλησε-"χάρισε " τα σκυλιά...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μεχρι να βγουν "προς τα εξω" ολες οι λεπτομερειες (που σιγα μη βγουν...κλασσικα "το μεγαλο κακο σκυλι χωρις λογο απτο πουθενα...") επιφυλασσομαι.

Κριμα μονο το παιδακι...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος δεν θελει και πολλα!
Μπορει αυτο το παιδακι να μην τα πειραξε- αλλα αλλα παιδια πιο νορις. Και οι δικες μου δεν τα θελουν καθολου τα παιδια, χωρις να εχουν ιδιαιτερα ασχημες εμπειριες ( εκτος απο την μια πρωιν αδεσποτη μας, που γενικος δεν θελει παιδια και γερους και με ιδιαιτερα κακο ματι βλεπει τα αγορακια γυρο στα 10). Απλα τους νευριαζουν και για να ξεσπασουν δαγκονουν μεχρι και τα καγκελα! Εαν μπορουσαν να βγουν εξω- δεν ξερω τι θα γινοταν!!

Αλλα γνωριζοντας τα σκυλια μου, θα τα εχω παντα ετσι "φυλαγμενα και κλεισμενα" ωστε να μην γινει κατι τετοιο! Και εκει ερχομαστε παλι στην ευθυνη του ιδιοκτητη των σκυλων!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ όταν διάβασα την είδηση έφερα στο μυαλό μου το εξής σκηνικό.
2 σκύλοι, δεν έχει σημασία η φυλή, πλήρως ακοινωνητοι, που ζουν σε περιφραγμένο δικό τους χώρο μόνιμα..Δεν έχουν πάρε δώσε με ανθρώπους παρά μόνο με τον ηλίθιο που τα έχει. Κάτι δεν πήγε καλά με τη περίφραξη και το έσκασαν και φυσικά όρμησαν στο παιδάκι που προφανώς έτρεχε και έπαιζε έντονα...
Πρέπει να φάει ισόβια αυτός.
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Παιδιά σωστά όλα αυτά αλλά η μάνα και όλοι οι άλλοι που ήταν; Η μάνα δεν άκουσε τις φωνές του παιδιού της; Μόνο περίμενε να το κατάδαγκωσουν και μετά να τρέξει.... Θεωρώ υπεύθυνο τον ιδιοκτήτη των σκύλων αλλά και η μητέρα που δεν ήταν κοντά στο παιδί της έστω σε απόσταση ώστε να το βλέπει
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@l.Kyveli
Πολλα σκυλια ιντριγκαρονται απο ενα 5χρονο παιδακι που τρεχει κ φωναζει, κ αν ειχαν προσβαση θα επιτειθονταν.
Δεν σημαινει οτι ειναι ακοινωνητα, μονιμως κλεισμενα, δεν εχουν επαφη με το περιβαλλον κ ο ιδιοκτητης ηλιθιος...
Σημαινει απλα οτι ειναι "ενα θηραμα" που θα κυνηγησουν....

Το λαθος ηταν προφανως οτι υπολογιζε η περιφραξη να τα κρατησει μεσα. Μεγα λαθος που κοστισε μια ζωη.
Ας μεινουμε λοιπον εκει κ ας αφησουμε τις αλλες θεωριες γιατι τετοια λαθη ειναι πολλες φορες κοντινοτερα στο να γινουν απ οσο πιστευουμε.....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παιδιά σωστά όλα αυτά αλλά η μάνα και όλοι οι άλλοι που ήταν; Η μάνα δεν άκουσε τις φωνές του παιδιού της; Μόνο περίμενε να το κατάδαγκωσουν και μετά να τρέξει.... Θεωρώ υπεύθυνο τον ιδιοκτήτη των σκύλων αλλά και η μητέρα που δεν ήταν κοντά στο παιδί της έστω σε απόσταση ώστε να το βλέπει
Μπορει να ηταν 10 μετρα παραπερα και να το εβλεπε να παιζει! 5αχρονο δεν το κρατας ολη μερα απο το χερι!
Και εδω απεναντι εχει ενα Rott σε "ημιαγρια" κατασταση. Μονος και παρατημενος σε ενα μεγαλο οικοπεδο με μια οικοδομη μεσα. Και εδω παιζουν πυκνα συχνα παιδακια στο δρομο- με ποδυλατα, μπαλες κλπ. Ολο και καποιος μεγαλος τα "βλεπει"- καθουμενος μεσα στην αυλη του σπιτου του? Ποσο ευκολα θα μπορουσε να γινει και εδω το κακο! Σιγα μην προλαβαινεις να τρεξεις ουτε απο 10 μετρα για να σωσεις το σκυλι σου απο 2 μανιασμενα Rott.
Και σιγα μην ειχαν και το σθενος να το κανουν?? Ξερεις πολλους, που θα επαιναν στην μεση, οταν πλακονονται 2 σκυλια? Και μαλιστα τετιου μεγεθος?
Οι περισσοτεροι θα ειναι απλα κοκκαλομενοι μεσα στον πανικο τους, ανηκανοι να κανουν εστο και ενα βημα!
 
  • Like
Reactions: anastasiak


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ποια ειναι αυτα τα σκυλια που παρ ότι κοινωνικοποιημένα με παιδια, τα παιδια γι αυτά ειναι «απλά» θήραμα;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@l.Kyveli
Πολλα σκυλια ιντριγκαρονται απο ενα 5χρονο παιδακι που τρεχει κ φωναζει, κ αν ειχαν προσβαση θα επιτειθονταν.
Δεν σημαινει οτι ειναι ακοινωνητα, μονιμως κλεισμενα, δεν εχουν επαφη με το περιβαλλον κ ο ιδιοκτητης ηλιθιος...
Σημαινει απλα οτι ειναι "ενα θηραμα" που θα κυνηγησουν....

Το λαθος ηταν προφανως οτι υπολογιζε η περιφραξη να τα κρατησει μεσα. Μεγα λαθος που κοστισε μια ζωη.
Ας μεινουμε λοιπον εκει κ ας αφησουμε τις αλλες θεωριες γιατι τετοια λαθη ειναι πολλες φορες κοντινοτερα στο να γινουν απ οσο πιστευουμε.....
Εχεις παρα πολυ δικιο!
Οπος ανεφερα και παραπανω- και οι δικοι μου, που δεν ειναι καθολου παρατημενοι, ακοινονιτοι, παραμελημενοι, δεν τα θελουν τα παιδια!
Και οταν προκεται για 2 σκυλια, παρασυρονται και μεταξι τους!
Το ειχα δει, οταν οι δικοι μου μια φορα ορμιξαν ομαδικα σε χελονα η ειχαν πιασει μια κουρουνα- τους επιασε μανια και με το ζορι τους την πηραμε.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ποια ειναι αυτα τα σκυλια που παρ ότι κοινωνικοποιημένα με παιδια, τα παιδια γι αυτά ειναι «απλά» θήραμα;
Πολλα! Δεν ειναι και λιγες οι φορες, που ο οικογενιακος σκυλος, φιλος των παιδιων, κατασπαραξε παιδι! ( ασχετος, για το ποιος φταει καθε φορα και εαν επρεπε να εχουν δει καποια σημαδια πριν).
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ποια ειναι αυτα τα σκυλια που παρ ότι κοινωνικοποιημένα με παιδια, τα παιδια γι αυτά ειναι «απλά» θήραμα;
Οσα εχουν ενστικτο κυνηγου.
Στην προκειμενη περιπτωση μιλαμε κ για περιστατικο που συνεβη μεσα στο σπιτι των σκυλιων.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οσα εχουν ενστικτο κυνηγου.
Στην προκειμενη περιπτωση μιλαμε κ για περιστατικο που συνεβη μεσα στο σπιτι των σκυλιων.
Δεν νομιζω καν, οτι χρειαζεται και εντονο ενστικτο για αυτο! Οι δικοι μου δεν ειναι καθολου κυνηγοι! Ειναι εντελος του καναπε! Αλλα οταν τρεχει κατι μπροστα τους, πεταγεται η απλα τραβαει την προσοχη τους- ξυπνανε αποτομα τα ενστικτα!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εχω την εντυπωση ότι ήταν από το διπλανο σπίτι.
Δεν εχω ακούσει για κυνηγόσκυλα που παρ ότι κοινωνικοποιημενα ότι τα παιδια δεν ειναι θήραμα ούτε αποτελουν κινδυνο, να τρώνε παιδάκια!
Εκτός αν ειναι ακοινώνητα!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τραγική ιστορία με ακόμη πιο τραγική κατάληξη. Είναι εύκολο να αποδίδουμε ευθύνες αλλά αν δεν γνωρίζουμε όλες τις πτυχές με κάθε λεπτομέρεια δεν μπορούμε να έχουμε αντικειμενική κρίση.

Όταν η Λάρα, το πιο καλόβολο σκυλί του κόσμου, ήταν στα καλύτερά της, είχαμε συναντήσει δύο τρεις φορές ένα ανάγωγο ζευγάρι με ένα ανάγωγο αγόρι γύρω στα εφτά με οκτώ. Είμαστε στο σκύλο πάρκο του Χολαργού προτού διαμορφωθεί ο χώρος τον σκύλων.

Ο μικρός ερχόταν επίτηδες και τρόμαζε το σκυλί. Στο τέλος η Λάρα που φοβόταν κατάφερε και πέρασε το κεφάλι της από το περιλαίμιο και άρχισε να τρέχει πανικόβλητη. Έφυγε από το πάρκο και πετάχτηκε στο δρόμο, την ακολουθησα και χωρίς να το σκεφτώ εκοψα την κυκλοφορία γιατί είχε κοκαλωσει στη μέση του δρόμου.

Οι γονείς τα άκουσαν "ελαφρώς" αλλά αν η Λάρα ήταν άλλο σκυλί μπορεί να είχε και πολύ διαφορετική αντίδραση. Πως να το κάνουμε, δεν είναι το μποτάκια. Έχουν το χαρακτήρα τους. Ειδικά αν είναι στο χώρο τους και χωρίς επίβλεψη παίρνουν πρωτοβουλία. Τα πράγματα μπορεί να ξεφύγουν αν πρόκειται για αγέλη. Σίγουρα αν ήταν μόνο ένα ίσως να ήταν καλύτερη η κατάληξη.

Κρίμα πάντως, κρίμα για όλους.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το περασμενο καλοκαιρι ειμασταν σε χωριο στην μαγνισια- καθομασταν σε ενα παραλιακο εστιατοριο. Λιγα τραπεζια παραπερα καθοταν μια παρεα που ειχαν μαζι τους και ενα αγορακι ( περ. 8 ετων?). Τα αδεσποτα παραταγμενα γυρο γυρο, περιμενοντας κανα μεζεδακι. Το αγορακι καποια στιγμη αρχησε να τρεχει προς τα σκυλια και να τους πεταει πετρες- αυτα εφυγαν τρομαγμενα- και οι γονεις/παρεα ενηλικων που ανηκε το παιδι του φωναζαν ¨μπραβοοο παλικαρι" και καμαροναν ποσο μαγκας και ατρομιτος ειναι!
Οσο υπαρχουν τετοια ανθρωπακια, θα εχουμε δυστυχος και τετοια περιστατικα!
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Λυπάμαι για το παιδάκι και για τα σκυλια (που θα έχουν την ίδια κατάληξη με το παιδάκι). Δε ξέρω ποιος φταίει, μάλλον ολοι οι διποδοι έχουν ευθύνη. Ας μη ξεχνάμε ότι πέρα από τα σκυλιά, θα έπρεπε και τα παιδιά να κοινωνικοποιονται με σκυλιά, ή έστω να μάθουν βασικούς κανόνες συμπεριφοράς απέναντι σε τετράποδα που ζουν στην ίδια πόλη με εμάς (γατιά-σκυλιά).
Σε κάθε περίπτωση, 3 ψυχές θα θανατωθούν με βίαιο τρόπο. Και αυτο είναι μεγάλο κρίμα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
...

Ένα κουταβάκι δεν γνωρίζει όρια, μπορεί να γίνει πολύ ενοχλητικό, μπορεί να κλαίει και να γκρινιάζει ασταμάτητα, μπορεί να χέζει και να κατουράει όπου βρει, μπορεί να δαγκώνει συνέχεια, μπορεί να καταστρέψει σημαντικά και ακριβά πράγματα... και πολλές φορές όλα αυτά να γίνουν από κουταβάκι που δεν είναι δικό μου, που δεν το έχω επιλέξει εγώ να βρίσκετε κοντά μου, στην ίδια πολυκατοικία, στο ίδιο κατάστημα, στην ίδια γειτονιά, κλπ.

Αν σηκωθώ και του ρίξω μια κλωτσιά (που μπορεί και να είναι μοιραία) για να πάψει να με ενοχλεί, διότι με νευρίασε, διότι μου "ξύπνησε" ένστικτα που δεν κατάφερα να ελέγξω, διότι οι ιδιοκτήτες του ή η μητέρα του δεν ήρθαν να το "μαζέψουν"... δε θα με θεωρήσω "ισορροπημένο", "σωστό" ή "φυσιολογικό".

Δεν ξέρω με ποια "διεστραμμένη λογική" δεν βρίσκω τίποτα "ισορροπημένο", "σωστό" ή "φυσιολογικό" σε οικόσιτο σκύλο που θα δει ως "θήραμα", ως "απειλή", ως κάτι που πρέπει να εξοντωθεί ένα παιδί 2-3-5-8-10 ετών... Δε ξέρω ποιες λανθασμένες σκέψεις με οδηγούν στο να αντιμετωπίζω αυτές τις συμπεριφορές ως σημαντικό πρόβλημα που πρέπει να βρω λύση και όχι ως μια κατάσταση στην οποία πρέπει να μάθω να ζω.

Για το συγκεκριμένο περιστατικό δεν γνωρίζω τίποτα, παρά μόνο το αποτέλεσμα οπότε δεν θα είχε την παραμικρή αξία να προσπαθήσω να σχολιάσω το "ποιος φταίει" ή το "πως φτάσαμε εδώ"...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf