Η μόδα που σκοτώνει (κυριολεκτικά)


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αφορμή για να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα ήταν η συγκεκριμένη τραγική είδηση που έγινε γνωστή σήμερα:

http://www.protothema.gr/greece/art...tin-kozani-rotvailer-skotosan-5hrono-agoraki/

Τον λίγο καιρό που είμαι στο forum έχω διαπιστώσει ότι η μόδα της εποχής στις "ράτσες" "προστάζει" Cane corso & Presa Canario. Πριν λίγα χρόνια ήταν στα peak τους τα Dogo Argentino, λίγο παλιότερα έκαναν θραύση τα Rottweiler και τα κάθε λογής "pitbulls", σε προηγούμενες δεκαετίες τα Doberman κ.ο.κ. Επίσης λόγω μόδας έχουν αρχίσει να έχουν μεγαλύτερη ζήτηση τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα κι άλλες φυλές, όπως τα Ποιμενικά Καυκάσου, οι οποίες ήταν άγνωστες στο μέσο Έλληνα. Κοινό χαρακτηριστικό;
Η εντυπωσιακή εμφάνιση, ο μεγάλος όγκος, η αστείρευτη δύναμη, η "ικανότητα φύλαξης" και άλλα σχετικά...
Φυσικά ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέξει το σκυλί που θέλει. Το θέμα είναι όμως:
Είναι ο "καθένας¨ κατάλληλος για ιδιοκτήτης ενός σκύλου μίας τέτοιας δυναμικής φυλής;
Ενός ζώου 30-40 και βάλε κιλών το οποίο έχει κάποια ένστικτα που χρήζουν ειδικής μεταχείρισης;
Διαβάζω λοιπόν σε άλλα threads που τρέχουν αυτήν την στιγμή στο forum για "υιοθεσία cane corso","είμαι κατάλληλος για rottweiler;", "θέλω να πάρω αμσταφ¨ κτλ. Και τα έμπειρα μέλη του forum (πολύ σωστά) προσπαθούν να εξηγήσουν, να προλάβουν καταστάσεις, να δώσουν τα φώτα του για τον σωστό τρόπο απόκτησης, τον σωστό τρόπο συμβίωσης και οτιδήποτε άλλο ρωτάει ο κάθε επίδοξος ιδιοκτήτης. Και εκεί που ρωτάει ένας, να σου πετάγεται κι άλλος ενδιαφερόμενος...κι άλλος...κι άλλος.
Η γνώμη μου:
Εσύ φίλε μου που είσαι 20 χρονών φοιτητής και είχε η οικογένεια σου κάποια στιγμή ένα σκυλάκι, ΟΧΙ, να μην πάρεις τέτοιο σκυλί (γιατί ακόμα δεν έχει πήξει καλά καλά το δικό σου μυαλό, δεν ξέρεις τι πρόγραμμα θα έχεις στην ζωή σου για τα επόμενα 10 χρόνια).
Εσύ φίλε μου που είσαι 30 χρονών και θέλεις να κάνεις και οικογένεια,δεν είχες ποτέ ξανά στην ζωή σου σκύλο, ΟΧΙ , να μην πάρεις τέτοιο σκυλί (γιατί χρειάζεται έμπειρος ιδιοκτήτης, γιατί κι εσύ σε λίγα χρόνια θα ψάχνεις τον ελεύθερο χρόνο με το κιάλι).
Εσύ φίλε μου που είσαι 40+ χρονών, είχες κάποια στιγμή σκυλί (συντροφιάς) και πιστεύεις ότι ήρθε η ώρα για το επόμενο κατοικίδιο σου, τώρα που έχεις μεζονέτα κήπο και "τζιπ", τα παιδάκια σου ζητάνε ένα σκύλο και θέλεις να σου "φυλάει και το σπίτι", ΟΧΙ, να μην πάρεις τέτοιο σκυλί (γιατί τα λεφτά και ο κήπος από μόνα τους δεν εκπαιδεύουν τα σκυλιά).
Φυσικά οι ηλικίες και οι λόγοι που αναφέρω στις παρενθέσεις είναι ενδεικτικά, μην κολλήσει κάποιος στα συγκεκριμένα παραδείγματα.
Για να το πω και πιο απλά. Εσύ που μπαίνεις στο forum και ρωτάς για την τάδε φυλή, κατά 90% σημαίνει ότι δεν έχεις ψάξει όσο πρέπει. Το forum δεν είναι εγκυκλοπαίδεια. Είναι ένας διαδικτυακός τόπος που κρύβει τους πάντες και τα πάντα. Από τον πραγματικό γνώστη (ο οποίος έχει ενδεχομένως άλλα κριτήρια από τα δικά σου, άλλη ζωή, άλλη εμπειρία, άλλες ικανότητες) που θα σου πει σωστά πράγματα αλλά ανάθεμα αν μπορείς να τα αξιολογήσεις, μέχρι και τον τελείως άσχετο (ο οποίος επειδή έχει ένα "τύπου καθαρόαιμο" σαν αυτό που θες,που αγόρασε από το petshop της γειτονιάς/κολλητό που έβαλε το σκυλί του να γεννήσει, νομίζει ότι όλα τα σκυλιά είναι ίδια και αυτός ειδήμων).
Δυστυχώς στην Ελλάδα το 80% των ιδιοκτητών σκύλων είναι ακατάλληλοι (για πολλούς και διάφορους λόγους που τους διαβάζουμε συνέχεια στο forum και τα βλέπουμε καθημερινά στις βόλτες μας). Φανταστείτε πόσο μεγαλώνει αυτό το ποσοστό όταν μιλάμε για άπειρους-νέους-επίδοξους ιδιοκτήτες σε συνδυασμό με δυναμικές φυλές!!!
Και φανταστείτε τον βαθμό επικινδυνότητας όταν αυτό το μείγμα βρεθεί απέναντι σου στον δρόμο. Όταν περπατάς αμέριμνος στο πεζοδρόμιο και ο νεαρός έχει αποφασίσει να βγάλει το "κάνε" του χωρίς λουρί, γιατί το "έχει εκπαιδευμένο". Όταν περπατάς στο δρόμο χέρι-χέρι με το παιδάκι σου και απέναντι βλέπεις ένα θηρίο 50 κιλών που σας έχει καρφώσει με το βλέμμα του και έναν ιδιοκτήτη που τον σέρνει. Όταν έχεις βγάλει βόλτα τον δικό σου σκύλο και έχεις να κάνεις με τον "μάγκα" ιδιοκτήτη που δεν μαζεύει τον ακοινωνικοποίητο σκύλο του, γιατί ο σκύλος του "είναι ο πιο δυνατός" και "παίζει μωρέ", οπότε σκασίλα του....
Επειδή λοιπόν ένα μεγαλόσωμο σκυλί ΜΠΟΡΕΙ να σκοτώσει κανέναν, η δική μου παράκληση προς τα παλιά μέλη είναι να αποτρέπουν με όποιον τρόπο γίνεται τέτοιους επίδοξους ιδιοκτήτες.
Υγ1. συλλυπητήρια στην οικογένεια του 5χρονου που έχασε την ζωή του σήμερα...απλά δεν υπάρχουν λόγια
Υγ2. Κάθε διαφορετική άποψη είναι σεβαστή, απλά θα παρακαλέσω να μην πέσουμε σε περιπτωσιολογία. Το point μου (θέλω να πιστεύω) ότι είναι σαφές. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάθε περίπτωση, εγώ προσπάθησα να πιάσω τον κανόνα, τουλάχιστον όπως τον αντιλαμβάνομαι προσωπικά.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Haris Drazen
δεν διαφωνω καπου απλα (επειδη θα επεφτα στην περιπτωσιολογια οντως) αν θες για να ειναι πιο πληρες αυτο που λες περιεγραψε εκτος απο το ποιος να ΜΗΝ παρει αυτο το σκυλο,ποιος να τον παρει
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Haris Drazen
δεν διαφωνω καπου απλα (επειδη θα επεφτα στην περιπτωσιολογια οντως) αν θες για να ειναι πιο πληρες αυτο που λες περιεγραψε εκτος απο το ποιος να ΜΗΝ παρει αυτο το σκυλο,ποιος να τον παρει
Όπως έγραψα και στο αρχικό post "ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέξει το σκυλί που θέλει".
Το ποιος είναι κατάλληλος ιδιοκτήτης για τον κάθε σκύλο, το γνωρίζει τελικά μόνο ο ίδιος.
Κανένα forum και κανένα μέλος του δεν μπορεί να ορίσει/επιβάλλει ποιος να πάρει τον τάδε ή τον δείνα σκύλο.
Ακόμα και τα παραδείγματα που ανέφερα, δυνητικά μπορεί να γίνουν σωστοί ιδιοκτήτες,αν κάνουν όλα αυτά που πρέπει και αναφέρονται συνεχώς σε διάφορα θέματα εδώ μέσα. Οπότε σε γενικές γραμμές γνωρίζεις την απάντηση σε αυτό με ρωτάς φίλε @zenio , αν κρίνω από τα posts σου που έχω διαβάσει. Το θέμα είναι να την αντιλαμβάνονται και οι ενδιαφερόμενοι, πριν την απόκτηση ενός τέτοιου σκύλου.
Στην τελική υπάρχουν άλλοι πολύ πιο έμπειρα μέλη, που μπορούν να γράψουν καλύτερα από μένα τους "κανόνες" που πρέπει να πληροί κάποιος για να πάρει τέτοιου είδους σκυλί. Αν δεν υπάρχει ήδη κάποια τέτοια ξεχωριστή ανάλυση στο forum, σίγουρα πάντως έχουν αναφερθεί αυτοί οι κανόνες σε διάσπαρτα θέματα πάμπολλες φορές.
 
Last edited:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αν ήταν ΓΠ ? τα σκυλιά που σκότωσαν το παιδάκι αν ήταν ΓΠ ή μποξερ ή κάποια άλλη φυλή και όχι μίας τέτοιας δυναμικής φυλής τι θα λέγαμε τώρα ?
Μην πεφτουμε στο λούκι της "επικίνδυνα δυναμικής φυλής" την βγαζουμε στο περιθώριο και γινεται αρεστή μόνο στους "κάγκουρες "
Δεν λέω ότι όλες οι φυλές είναι για όλους τους ανθρώπους, αλλά ας κοιταξουμε γύρω μας πόσοι γνωστοί μας έχουν εξαίρετα οικογενειακά σκυλια που ανήκουν σε αυτες τις φυλές και ας μείνουμε στο ότι 2 μεγαλόσωμοι σκύλοι απο ανθρώπινη και μόνο βλακεία σκότωσαν ένα αθώο 5χρονο παιδάκι.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αν ήταν ΓΠ ? τα σκυλιά που σκότωσαν το παιδάκι αν ήταν ΓΠ ή μποξερ ή κάποια άλλη φυλή και όχι μίας τέτοιας δυναμικής φυλής τι θα λέγαμε τώρα ?
Μην πεφτουμε στο λούκι της "επικίνδυνα δυναμικής φυλής" την βγαζουμε στο περιθώριο και γινεται αρεστή μόνο στους "κάγκουρες "
Δεν λέω ότι όλες οι φυλές είναι για όλους τους ανθρώπους, αλλά ας κοιταξουμε γύρω μας πόσοι γνωστοί μας έχουν εξαίρετα οικογενειακά σκυλια που ανήκουν σε αυτες τις φυλές και ας μείνουμε στο ότι 2 μεγαλόσωμοι σκύλοι απο ανθρώπινη και μόνο βλακεία σκότωσαν ένα αθώο 5χρονο παιδάκι.
Δεν πέφτω σε κανένα λούκι.
Καταρχάς δεν χρησιμοποίησα πουθενά την φράση "επικίνδυνα δυναμικές φυλές".
Για επικίνδυνο μείγμα μεγαλόσωμης δυναμικής φυλής και ακατάλληλου χειριστή μιλήσα.

Άλλωστε οι θύτες θα μπορούσαν να είναι ακόμα και "λαμπραντοράκια". Εγώ απλά συσχέτισα τη μόδα. Βάσει της οποίας ο κάθε αδαής θέλει να πάρει ένα σκυλί 50 κιλών της τάδε δυναμικής φυλής, επειδή το είδε στην γειτονία και το ερωτεύτηκε ρε αδερφέ...Και η μόδα σήμερα δεν προστάζει ούτε ΓΠ, ούτε μπόξερ.
Ούτε είπα ότι δεν υπάρχουν μία χαρά εκπαιδευμένοι/κοινωνικοποιημένοι/ελεγχόμενοι σκύλοι τέτοιων φυλών. Όπως δεν είπα επίσης ότι ο ενδιαφερόμενος που δεν ξέρει την τύφλα του, θα πάρει έναν σκύλο όχι δυναμικής φυλής και αυτομάτως θα λειτουργήσουν όλα ρολόι. Ίσως να μην κατάλαβες το point μου.
Και τέλος αναφέρθηκα σε αυτούς που ενδιαφέρονται να πάρουν, όχι σε αυτούς που ήδη έχουν.
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αν ήταν ΓΠ ? τα σκυλιά που σκότωσαν το παιδάκι αν ήταν ΓΠ ή μποξερ ή κάποια άλλη φυλή και όχι μίας τέτοιας δυναμικής φυλής τι θα λέγαμε τώρα ?
Μην πεφτουμε στο λούκι της "επικίνδυνα δυναμικής φυλής" την βγαζουμε στο περιθώριο και γινεται αρεστή μόνο στους "κάγκουρες "
Δεν λέω ότι όλες οι φυλές είναι για όλους τους ανθρώπους, αλλά ας κοιταξουμε γύρω μας πόσοι γνωστοί μας έχουν εξαίρετα οικογενειακά σκυλια που ανήκουν σε αυτες τις φυλές και ας μείνουμε στο ότι 2 μεγαλόσωμοι σκύλοι απο ανθρώπινη και μόνο βλακεία σκότωσαν ένα αθώο 5χρονο παιδάκι.
Να συμπληρώσω ότι δεν προσπαθώ να βγάλω καμία φυλή στο περιθώριο.
Τους ακατάλληλους νέους ιδιοκτήτες τέτοιον φυλών θέλω να αποτρέψω...
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δυστυχως οπως ειπε κ ενας φιλος πριν λιγες μερες,
"το ποιο ευκολο πραγμα στον κοσμο, ειναι να παρεις σκυλο, να κανεις παιδι κ να ψηφισεις. Αρκει μονο.... να το κανεις"

Ολα ξεκινανε απο την παιδεια του καθενος κ την συναισθηση ευθυνης του καθενος.
Δεν οριζονται απο ηλικιες, φυλες, χρωματα....
 


christoss

Member
24 Μαρτίου 2016
24
7
38
Βγαλαμε το πρωι σημερα το ροτβαιλερ του κουμπαρου μου βολτα και ο κοσμος αλαζε πεζοδρομιο. Οσοι δεν αλαζαν πεζοδρομιο δεν ειχαν δει ειδησεις..... κριμα για το παιδι... απλα να πω κατι οτι τα ροτ πολες φορες δεν προειδοποιουν με γρυλισμα γαυγισμα και πας κοντα ......
 




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Ας μου επιτραπεί να συμπληρώσω, ότι ακόμα κι αν καταλήξει κανείς πως είναι ο κατάλληλος ιδιοκτήτης για την πιο μεγαλόσωμη ζόρικη και παρεξηγημένη φυλή, θα πρέπει να ξέρει, ότι καλείται σε καθημερινή βάση να χειρίζεται, όχι μόνο το σκύλο του, αλλά να αντιμετωπίζει και την ανώριμη, απαίδευτη και φοβική, συντριπτική πλειοψηφία του νεοΈλληνα. Κι αν θέλετε τη γνώμη μου, αυτό είναι πολύ μεγαλύτερη και δυσκολότερη πρόκληση.

Ένας από τους λόγους, που προσωπικά επέλεξα μικρόσωμο σκύλο, ήταν η βαθειά συνείδηση της κατάστασης που περιγράφω, και που ίσως να μη γνώριζα τόσο, αν δεν είχα διαβάσει τόσο εδώ. Που να μπλέκεις.. Κανένα σκυλί δεν πρόκειται να "φοβηθώ" όσο τον άνθρωπο (ειδικά κάτι μονολιθικές Ελληνίδες θεούσες περί τα 60).
 
Last edited:


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Εγω επιμενω στην παρεμβαση του κρατους, ή οπως αλλιως θελετε να το πειτε
Υπαρχουν νομοι που ρυθμιζουν το ποσες γλαστρες θα εχεις στο σπιτι σου, τι ωρα θα τιναζεις τα χαλια σου και διαφορες αλλες βλακειες. Πολλοι απο αυτους ειναι ακυροι, απο την εποχη του βασιλια, αλλοι εχουν ξεπεραστει απο τη σημερινη εποχη....οκ...

Οπως και να εχει το οτι δεν υπαρχει ενα νομικο-θεσμικο πλαισιο που να λυνει καποια προβληματα-θεματα το θεωρω λαθος. Το γαμωσκυλο ειναι δικαιωμα...ναι αλλα παιρνεις ολο το πακετο, παιρνεις και τις ευθυνες μαζι...ευθυνοφοβε συνανθρωπε...

Πως θα λυθει το ζητημα; Θα θανατωθουν τα σκυλια λες και ειναι αυτα τα συγκεκριμενα το προβλημα, θα πληρωσει μια αποζημιωση και τοσες αλλες εν δυναμει περιπτωσεις ιδιες θα υπαρχουν διπλα μας

Προσφατα μιλουσα με γιατρο του δημοσιου και με λεει "η υποστελεχωση ειναι τετοια στα νοσοκομεια που παμε να φτασουμε δεκαετιες πισω, τοτε που δεν υπηρχαν γιατροι". Ε ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι αυτο μακροπροθεσμα θα εχει τα αποτελεσματα του

Το ιδιο και σαυτη την ιστορια.
Ανευθυνες γεννες απο ανευθυνες ιδιωτες πωλουν/δωριζουν ανευθυνα σε ανευθυνους ιδοκτητες οι οποιοι ανευθυνα εχουν οπως εχουν τα σκυλια τους.
Και αν τους πεις τι πηρες το κουταβι απο τη μανα του 30 ημερων σου τη λενε κιολας.
Δεν ειναι μαθηματικα βεβαιη μια τετοια κατασταση; Ή μηπως ειναι η τελευταια;

Λυπηθηκα πολυ για το παιδακι, λυπαμαι πιο πολυ γιατι θα υπαρξουν και αλλα παιδακια και η λυση θεωρειται οτι ειναι ο θανατος των 2 ροτ.
Ποναει κεφαλι κοβει κεφαλι.
Αυτοι ειμαστε.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχως οπως ειπε κ ενας φιλος πριν λιγες μερες,
"το ποιο ευκολο πραγμα στον κοσμο, ειναι να παρεις σκυλο, να κανεις παιδι κ να ψηφισεις. Αρκει μονο.... να το κανεις"
Ολα ξεκινανε απο την παιδεια του καθενος κ την συναισθηση ευθυνης του καθενος.
Δεν οριζονται απο ηλικιες, φυλες, χρωματα....
Νομίζω ότι η υπογραφή μου είναι ακριβώς στο ίδιο μήκος κύματος με αυτό που λες:
Αφού κάποιοι δεν πρόκειται ποτέ να γίνουν υπεύθυνοι άνθρωποι,
η στείρωση στους ανθρώπους πότε θα εφαρμοστεί;

Βγαλαμε το πρωι σημερα το ροτβαιλερ του κουμπαρου μου βολτα και ο κοσμος αλαζε πεζοδρομιο. Οσοι δεν αλαζαν πεζοδρομιο δεν ειχαν δει ειδησεις..... κριμα για το παιδι... απλα να πω κατι οτι τα ροτ πολες φορες δεν προειδοποιουν με γρυλισμα γαυγισμα και πας κοντα ......
Αναμενόμενο δεν είναι να συμβεί αυτό φίλε μου; Εδώ δεν γνωρίζουν οι 8 στους 10 ιδιοκτήτες σκύλων τι σημαίνει σκύλος, θα ξέρει ο κάθε ένας που δεν έχει ασχοληθεί και ποτέ με το αντικείμενο; Και η μάνα μου αν είχε δει ειδήσεις και που έχει ζήσει με 3 σκυλιά μου στο παρελθόν, σήμερα θα μου έθετε τις αντιρρήσεις της που θα ξαναπάρω σκύλο...
Ας μου επιτραπεί να συμπληρώσω, ότι ακόμα κι αν καταλήξει κανείς πως είναι ο κατάλληλος ιδιοκτήτης για την πιο μεγαλόσωμη ζόρικη και παρεξηγημένη φυλή, θα πρέπει να ξέρει, ότι καλείται σε καθημερινή βάση να χειρίζεται, όχι μόνο το σκύλο του, αλλά να αντιμετωπίζει και την ανώριμη, απαίδευτη και φοβική, συντριπτική πλειοψηφία του νεοΈλληνα. Κι αν θέλετε τη γνώμη μου, αυτό είναι πολύ μεγαλύτερη και δυσκολότερη πρόκληση.
Ένας από τους λόγους, που προσωπικά επέλεξα μικρόσωμο σκύλο, ήταν η βαθειά συνείδηση της κατάστασης που περιγράφω, και που ίσως να μη γνώριζα τόσο, αν δεν είχα διαβάσει τόσο εδώ. Που να μπλέκεις.. Κανένα σκυλί δεν πρόκειται να "φοβηθώ" όσο τον άνθρωπο (ειδικά κάτι μονολιθικές Ελληνίδες θεούσες περί τα 60).
Πολύ σωστή παρατήρηση και πολύ συνειδητοποιημένη η επιλογή σου. Απλά θα διαφωνήσω στην προτεραιότητα των προκλήσεων. Πάρε το μεγαλόσωμο δυναμικό σκυλί, γίνε σωστός και υπεύθυνος ιδιοκτήτης για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να έχεις αρμονική και ευχάριστη συμβίωση με τον σκύλο σου και μετά προσπάθησε να κάνεις deal με τον κάθε νεοΈλληνα. Αν δεν θέλει να καταλάβει ο νεοΈλληνας ενώ εσύ του εξηγείς, πρόβλημα του στην τελική.
Αν πείσεις το νεοΈλληνα, αλλά δεν έχεις καταφέρει να διαχειριστείς όπως πρέπει τον σκύλο σου, το πρόβλημα θα το έχεις και πάλι εσύ.

Εγω επιμενω στην παρεμβαση του κρατους

Το ιδιο και σαυτη την ιστορια.
Ανευθυνες γεννες απο ανευθυνες ιδιωτες πωλουν/δωριζουν ανευθυνα σε ανευθυνους ιδοκτητες οι οποιοι ανευθυνα εχουν οπως εχουν τα σκυλια τους.
Και αν τους πεις τι πηρες το κουταβι απο τη μανα του 30 ημερων σου τη λενε κιολας.
Δεν ειναι μαθηματικα βεβαιη μια τετοια κατασταση; Ή μηπως ειναι η τελευταια;

Ποναει κεφαλι κοβει κεφαλι.
συμφωνώ ότι θα έπρεπε να οριστεί από το κράτος ένα πιο αυστηρό και συγκεκριμένο πλαίσιο κανόνων για την ιδιοκτησία σκύλων.
Π.χ. για να οδηγήσεις αυτοκίνητο πρέπει να περάσεις από εξετάσεις και να πάρεις δίπλωμα.
Δικό σου το αυτοκίνητο και δικαίωμα σου να αγοράσεις ένα, αλλά επειδή η χρήση του είναι δημόσια, οφείλεις βάσει νόμου να εκπαιδευτείς στην χρήση του και να ακολουθείς κάποιους κανόνες για την ασφαλή συνύπαρξη με τους συνανθρώπους σου στον δρόμο.
Ποια η διαφορά με τον σκύλο; Καμία.
Δικός σου μεν ο σκύλος και δικαίωμα σου βάσει νόμου πλέον να έχεις μέσα στο σπίτι σου, όμως από την στιγμή που ο σκύλος δεν είναι καναπές να μένει μόνο μέσα στο σπίτι σου και να τον έχεις κάνει όπως γουστάρεις, γιατί να μην περνούσες από κάποιες εξετάσεις καταλληλότητας για να είσαι ιδιοκτήτης σκύλου;
Γιατί πολύ απλά αυτά είναι πολύ ψιλά γράμματα για την κοινωνία μας...υπάρχουν πολύ πιο βασικά στάδια που θα έπρεπε να επέμβει το κράτος αλλά δεν. Αλλά ακόμα και αν φτάναμε σε αυτό το σημείο, όπως ο νεοΈλληνας λαδώνει και παίρνει το δίπλωμα οδήγησης με τα γνωστά τραγικά αποτελέσματα που ζούμε κάθε μέρα στην ελληνική πραγματικότητα, έτσι θα έβρισκε και το παραθυράκι να πάρει το "δίπλωμα ιδιοκτησίας σκύλου"...
Άρα που καταλήγουμε. Σε αυτό που είπε ο @east49:
Ολα ξεκινανε απο την παιδεια του καθενος κ την συναισθηση ευθυνης του καθενος.
Μόνο έτσι θα αντιμετωπιστεί το φαινόμενο που περιγράφεις απόλυτα σωστά "Ανευθυνες γεννες απο ανευθυνες ιδιωτες πωλουν/δωριζουν ανευθυνα σε ανευθυνους ιδοκτητες οι οποιοι ανευθυνα εχουν οπως εχουν τα σκυλια τους."
Και δυστυχώς η φάση είναι "πονάει χέρι-κόβει χέρι".
Αν ήταν "πονάει κεφάλι-κόβει κεφάλι", ίσως να γλιτώναμε από ορισμένα μυαλά που προκαλούν μόνο καταστροφές....

Και ξέρετε ποια είναι η ουσία του θέματος μου; Ότι δεν βλέπω να συμμετέχει κανένα από αυτά τα νέα μέλη του forum που θέλουν να πάρουν τον πρώτο τους σκύλο λόγω μόδας....αυτοί διαβάζουν μόνο τα θέματα που έχουν ανοίξει οι ίδιοι, για το ποια "ράτσα" θα καλύψει καλύτερα την ανάγκη τους για φύλαξη και ποιο εκτροφείο βγάζει τα πιο "άγρια" σκυλιά (γιατί μην ξεχνάμε ε; "έχω κάνει την έρευνα μου, έχω διαβάσει πολύ το forum και ξέρω ότι τα κάνε καλύπτουν τις ανάγκες μου"....).
Shoot me τώρα!
 
Last edited:


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
δεν βλέπω να συμμετέχει κανένα από αυτά τα νέα μέλη του forum που θέλουν να πάρουν τον πρώτο τους σκύλο λόγω μόδας....αυτοί διαβάζουν μόνο τα θέματα που έχουν ανοίξει οι ίδιοι, για το ποια "ράτσα" θα καλύψει καλύτερα την ανάγκη τους για φύλαξη και ποιο εκτροφείο βγάζει τα πιο "άγρια" σκυλιά (γιατί μην ξεχνάμε ε; "έχω κάνει την έρευνα μου, έχω διαβάσει πολύ το forum και ξέρω ότι τα κάνε καλύπτουν τις ανάγκες μου"....).
Shoot me τώρα!
Αν ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, αυτή είναι μια περίπτωση που ο παραπλανητικός τίτλος θα βοηθούσε στην επίτευξη του στόχου.

Προσωπικά θα διάλεγα για τίτλο: "Αυτές είναι οι MUST ράτσες ΦΥΛΑΞΗΣ. Οι πιο ζόρικες, δυνατές και εντυπωσιακές φυλές"
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Η άγνοια, η μόδα, ή μ@λ@κία στον εγκέφαλο και η έλλειψη σεβασμού αν μη τι άλλο στη φυλή που επιλέγεις... "Θέλω να φαίνεται κακός, να είναι άγριος, να γαβγίζει πολύ γιατί έτσι είναι οι σωστοί φύλακες"... Ατάκες που διαβάζουμε συχνά στο φόρουμ και δεν συζητώ κάν πόσες φορές τις ακούμε εκτός φόρουμ... Ωραίες οι δυναμικές φυλές αλλά είναι για τον καθένα;; Όχι αλλά άντε πέστο σε αυτόν που είναι σίγουρος ότι είναι ταμάμ για αυτόν, ότι ακόμα και χωρίς να ασχοληθεί με εκπαίδευση, σωστή απόκτηση και τέτοια πεζά το σκυλί του θα τον κοιτάει στα μάτια και θα κάθεται σούζα... Τα αποτελέσματα στην καλύτερη τα διαβάζουμε στο φόρουμ, στη χειρότερη τα βλέπουμε στις ειδήσεις...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Να σας πω την αληθεια εγω δεν θέλω την παρέμβαση του κρατους :( εχει αποδείξει ότι και εδω και στο εξωτερικό φτιάχνει νόμους σε αυτες τις περιπτώσεις μόνο για λόγους εντυπωσιασμου και για να ρίξει τους τόνους και να ηρεμήσει τον μεσο ψηφοφόρο.
Αν θελει το κρατος να μειωσει καποιους θανάτους ας ξεκινήσει απο τα αυτοκίνητα , την την παιδική ασφάλεια μέσα σε αυτα (μιλάω για τους γονεις που τα εχουν χύμα ) ας προχωρήσει στην αδεια για να εχεις οπλο (κυνηγετικο ) ας ασχοληθει να λυσει ενα προβλημα που εχει εκατονταδες τραυματισμους και θανατους σε όλες τις ηλικίες και ας αφησει ησυχους τους σκύλους ;)
Αν θέλει τωρα να κάνει κάτι για τους σκύλους και όχι μόνο ας φτιαξει ενα μάθημα μεσα στα τοοοοοοοοοοσα ανούσια που εχει που να μαθαινει τα παιδια να σεβονται και να καταλαβαινουν όχι μονο το θέμα σκυλος αλλα και το θέμα δεν είμαστε μόνοι μας και δικτάτορες σε αυτον τον πλανητη.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Νομίζω ότι η υπογραφή μου είναι ακριβώς στο ίδιο μήκος κύματος με αυτό που λες:
Αφού κάποιοι δεν πρόκειται ποτέ να γίνουν υπεύθυνοι άνθρωποι,
η στείρωση στους ανθρώπους πότε θα εφαρμοστεί;


Αναμενόμενο δεν είναι να συμβεί αυτό φίλε μου; Εδώ δεν γνωρίζουν οι 8 στους 10 ιδιοκτήτες σκύλων τι σημαίνει σκύλος, θα ξέρει ο κάθε ένας που δεν έχει ασχοληθεί και ποτέ με το αντικείμενο; Και η μάνα μου αν είχε δει ειδήσεις και που έχει ζήσει με 3 σκυλιά μου στο παρελθόν, σήμερα θα μου έθετε τις αντιρρήσεις της που θα ξαναπάρω σκύλο...

Πολύ σωστή παρατήρηση και πολύ συνειδητοποιημένη η επιλογή σου. Απλά θα διαφωνήσω στην προτεραιότητα των προκλήσεων. Πάρε το μεγαλόσωμο δυναμικό σκυλί, γίνε σωστός και υπεύθυνος ιδιοκτήτης για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να έχεις αρμονική και ευχάριστη συμβίωση με τον σκύλο σου και μετά προσπάθησε να κάνεις deal με τον κάθε νεοΈλληνα. Αν δεν θέλει να καταλάβει ο νεοΈλληνας ενώ εσύ του εξηγείς, πρόβλημα του στην τελική.
Αν πείσεις το νεοΈλληνα, αλλά δεν έχεις καταφέρει να διαχειριστείς όπως πρέπει τον σκύλο σου, το πρόβλημα θα το έχεις και πάλι εσύ.


συμφωνώ ότι θα έπρεπε να οριστεί από το κράτος ένα πιο αυστηρό και συγκεκριμένο πλαίσιο κανόνων για την ιδιοκτησία σκύλων.
Π.χ. για να οδηγήσεις αυτοκίνητο πρέπει να περάσεις από εξετάσεις και να πάρεις δίπλωμα.
Δικό σου το αυτοκίνητο και δικαίωμα σου να αγοράσεις ένα, αλλά επειδή η χρήση του είναι δημόσια, οφείλεις βάσει νόμου να εκπαιδευτείς στην χρήση του και να ακολουθείς κάποιους κανόνες για την ασφαλή συνύπαρξη με τους συνανθρώπους σου στον δρόμο.
Ποια η διαφορά με τον σκύλο; Καμία.
Δικός σου μεν ο σκύλος και δικαίωμα σου βάσει νόμου πλέον να έχεις μέσα στο σπίτι σου, όμως από την στιγμή που ο σκύλος δεν είναι καναπές να μένει μόνο μέσα στο σπίτι σου και να τον έχεις κάνει όπως γουστάρεις, γιατί να μην περνούσες από κάποιες εξετάσεις καταλληλότητας για να είσαι ιδιοκτήτης σκύλου;
Γιατί πολύ απλά αυτά είναι πολύ ψιλά γράμματα για την κοινωνία μας...υπάρχουν πολύ πιο βασικά στάδια που θα έπρεπε να επέμβει το κράτος αλλά δεν. Αλλά ακόμα και αν φτάναμε σε αυτό το σημείο, όπως ο νεοΈλληνας λαδώνει και παίρνει το δίπλωμα οδήγησης με τα γνωστά τραγικά αποτελέσματα που ζούμε κάθε μέρα στην ελληνική πραγματικότητα, έτσι θα έβρισκε και το παραθυράκι να πάρει το "δίπλωμα ιδιοκτησίας σκύλου"...
Άρα που καταλήγουμε. Σε αυτό που είπε ο @east49:
Ολα ξεκινανε απο την παιδεια του καθενος κ την συναισθηση ευθυνης του καθενος.
Μόνο έτσι θα αντιμετωπιστεί το φαινόμενο που περιγράφεις απόλυτα σωστά "Ανευθυνες γεννες απο ανευθυνες ιδιωτες πωλουν/δωριζουν ανευθυνα σε ανευθυνους ιδοκτητες οι οποιοι ανευθυνα εχουν οπως εχουν τα σκυλια τους."
Και δυστυχώς η φάση είναι "πονάει χέρι-κόβει χέρι".
Αν ήταν "πονάει κεφάλι-κόβει κεφάλι", ίσως να γλιτώναμε από ορισμένα μυαλά που προκαλούν μόνο καταστροφές....

Και ξέρετε ποια είναι η ουσία του θέματος μου; Ότι δεν βλέπω να συμμετέχει κανένα από αυτά τα νέα μέλη του forum που θέλουν να πάρουν τον πρώτο τους σκύλο λόγω μόδας....αυτοί διαβάζουν μόνο τα θέματα που έχουν ανοίξει οι ίδιοι, για το ποια "ράτσα" θα καλύψει καλύτερα την ανάγκη τους για φύλαξη και ποιο εκτροφείο βγάζει τα πιο "άγρια" σκυλιά (γιατί μην ξεχνάμε ε; "έχω κάνει την έρευνα μου, έχω διαβάσει πολύ το forum και ξέρω ότι τα κάνε καλύπτουν τις ανάγκες μου"....).
Shoot me τώρα!

Ποιος θα αποφασίζει και με τι κριτιρια ποιος ανθρωπος θα στειρωθει ή όχι (ακου τι συζητάμε) , ο Πατερουλης του έθνους; ελπιζω να καταλαβα λάθος αυτό που εγραψες και να φταίει η δικιά μου αντιληψη παρά να εννοείς κάτι τετοιο.

Καταλαβαίνω απολύτα τι λες και εννοείς , αν και για καποιο λογo ετσι όπως το θέτεις αναφερόμενος και στο δικο μου topic με βαζεις εμεσως στη θεση του απολογουμενου , και μπορω να μιλησω μονάχα για τον εαυτό μου γιατι για υπολοίπους δεν μπορω να εκφερω καμια αποψη. Το δικό μου το νημα πιστευω το διαβασες όλο , rottweiler ηθελα-θελω απο μικρο παιδι και διαβάζω από μικρό παιδι και στον εκτροφεα ζητησα το ΠΙΟ ηπιο κουταβι ,θηλυκο και όχι το πιο αγριο όπως αναφερεις , πιστευω τσουβαλιαζεις ανθρωπους , καταστασεις , μιλας για στειρωσεις ανθρωπων το οποιο ειναι καταπτυστο λες και εισαι ο Αδολφος που μιλα για τους Εβραιους (ελπιζω να καταλαβα λαθος) . Αναφερεις ότι αυτός που ξερει για ποια ρατσα ειναι καταλληλος το ξερει ηδη και δεν ρωταει αλλους (εδω πιστευω ότι ανοικουν οι περισσοτεροι που δεν ρωτανε τιποτα , δεν διαβαζουν τιποτα , και δεν πληρωνουν τιποτα , θελουν τσαμπα σκυλο "ρατσας" με μεγαλα ποδαρια και κουταβια που γρυλιζουν) , ε λοιπον ο Ελληνας που αναφερεις δεν ρωταει αλλους πιο εμπειρους (μελη φορουμ , εκτροφεις , εκπαιδευτες κλπ) διοτι οι ιδιοι που ειναι ΜΑΓΚΕΣ ξερουν απο μόνοι τους τι ρατσα τους ταιριαζει. Πραγματικα συγγνωμη για το υφος μου και ελπιζω να φταει η δικια μου παρανόηση για αυτα που εγραψες και να καταλαβα λάθος κάποια πράγματα και αν ισχυει αυτό σου ζητάω συγγνώμη. Στο ζουμί συμφωνω ότι ειναι μεγάλη ευθήνη και θέλει γνώσεις και dedication αλλά στο τροπό διατύπωσης , περι στειρώσεων ανθρώπων , τσουβαλιάσματος κλπ διαφωνω καθετα. Και όχι δεν διαβαζουμε εμείς οι νεοι και ανεύθυνοι ιδιοκτήτες μονο τα δικά μας νηματα κάνοντας refresh.
 
Last edited:


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αυτός ο 72χρονος που εχει 8 rottweiler ειναι εμπειρος ιδιοκτητης αρα και καταλληλος....
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Εξαρτάται το εννοεί κανείς "έμπειρος"... Κατάλληλος πάντως δεν είναι. Για να μη μιλήσω για όποιον του τα πούλησε...
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
Ποιο κράτος θα νομοθετήσει και γιατί το κράτος να νομοθετήσει και σε ποιο επίπεδο θα νομοθετήσει και ποιός θα θεσπίσει τα κριτήρια και πάρα πολλά άλλα...Το κράτος δεν επιβάλλει μέσω νόμων κουλτούρα (οποιαδήποτε κ αν είναι αυτή,ποδοσφαιρική,κυνοφιλική ή ό,τι άλλο).Η κουλτούρα διαμορφώνεται με το πέρασμα των ετών και όταν όλο και περισσότεροι συμμετέχουν και γίνονται κοινωνοί μιας ορθής κατάστασης.Οταν καλείς το -όποιο- κράτος να παρέμβει,σημαίνει πως όλα τα άλλα έχουν αποτύχει.Συν το γεγονός πως πράγματα που είναι πολυ σχετικά,όπως στην περίπτωση των σκύλων,θα περιγραφούν με όρους και σε πλαίσια που θα κάνουν την κατάσταση απάλευτη και την απόκτηση μιας πιο εξωτικης φυλής τρομερά δύσκολη.

Μια απλή ερώτηση.Αν αποδειχτεί ότι ο 70χρονος ήταν byb,θα γίνει κάποια καταγγελία?Θα υπάρξει αυτεπάγγελτη διώξη?Απαντώ 1.τι ρωτάω και εγώ τώρα? 2.ενδεχομένως

Για το πρώτο,η κοινωνία είναι ΑΔΙΑΦΟΡΗ.Θα σφυρίξει αδιαφορα και θα περιμένει η φασούλα να θαφτεί και να ξεχαστεί,όπως άλλωστε κάνει με τον καθε καθυστερημένο που χει λυτό το Κανγκαλ στην παιδική χαρά και ισχυρίζεται πως "μη φοβάστε,δε δαγκώνει".Κανείς δεν του λέει "μάστορα,ή το μαζεύεις ή σε μαζεύουν".

Για το δεύτερο,το νομικό πλάισιο είναι θολό.Θα πρεπει να αποδειχτεί ότι έκανε αναπαραγωγή με σκοπό το κέρδος και ότι δεν έκοβε αποδείξεις,οπου ενδεχομένως θα λάβει ποινή για φορολογική απάτη και όχι γιατί με τις πράξεις του θέτει σε κινδυνο το κοινωνικό σύνολο.

Με λίγα λόγια,η κουβέντα είναι ατελείωτη,το φόρουμ όχι αρκετό και γύρω μας η κατάσταση θα παραμείνει ως έχει,αυτό είναι το μόνο σίγουρο
 
  • Like
Reactions: sis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3