Ερωτήματα Αρχάριου Ιδιοκτήτη


Angel3

Well-Known Member
23 Απριλίου 2011
54
0
Μυτιλήνη
θα σου πω τον τροπο που το εμαθα αυτο στον δικο μου λοιπον του εβαλα το λουρι του ανοιξα την πορτα εντελως και καθε φορα που πηγαινε να βγει τον εσπρωχνα απαλα μεσα και του ελεγα μεσα(μπορεισ εσυ να χρησιμοποιησεισ διαφορεσ λεξεισ οχι μη κ.α) και κατσε του εδινα λιχουδια επειτα απο πολλεσ επαναληψεισ το πετυχα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημερα...
αυτο που προσπαθουν να σου πουν ... κι εχουν απαντησει στην ερωτηση σου...
1) ναι το σκυλι εκπαιδευεται να εχει ορια.....
2)ποτε μην εχεις εμπιστοσυνη σε ενα σκυλι οσο καλα εκπαιδευμενο και να ειναι...
3) ποτε δεν αφηνουμε ελευθερο ενα σκυλι ακομα κι εκπαιδευμενο.....

βα σου τονισω οτι οσο καιρο θα προσπαθεις να το εκπαιδευσεις.... να υπαρχουν ορια και να μην φευγει....
αν δεν ενισχυσεις την μαντρα ωστε να μην μπορει να περναει... και αν δεν εισαι σιγουρος οτι οι πορτες ειναι κλειστες....
καθε φορα που θα το σκαει για το οικοπεδο του γειτονα επισης αντοστοιχει στον σκυλο με εκπαιδευση οτι μπορει να σε γραφει και να πηγαινει στο γειτονα για παιχνιδι...
απεναντι σε ενα κυνηγοσκυλο ακομα και μια γατα ειναι αρκετη.... για να την κοπανησει παρα την οποια εκπαιδευση...

η δυναμη της συνηθειας ειναι αρκετη για εκπαιδευση...
αν δεν μπορει να παει πουθενα χωρις την επιβλεψη σας... συνηθιζει με τα "χρονια" και μετα με ανοικτη πορτα θα περιμενει παλι εσας...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
να σας ζησει ο κουταβος
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Αντι να ψαχνεις τροπους να μην φευγει απο ανοιχτες πορτες καλυτερα να φροντισεις να μην μπορει να φυγει. Και εγω εχω κυνηγοσκυλο (γκεκα) και μαλιστα ενηλικο. 2 φορες πηδηξε εξω απο τον κηπο μας στον κηπο του γειτονα και αλλη μια φορα στο οικοπεδο που ειναι διαγωνια απο τον κηπο μας. την τελευταια φορα μαλιστα εγινε λουης και γυρισε σπιτι μετα απο 2 ωρες και αφου ειχε παει ψυχη μας στην κουλουρη και ψαχναμε ολη την γειτονια. Πλεον εχουμε σηκωσει περισσοτερο την περιφραξη και δεν μπορει να παει πουθενα. Μην υποτιμας τα ενστικτα του, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ενα πρωην αδεσποτο. Κατι θα του τραβηξει την προσοχη, κατι θα μυρισει και το κακο δεν αργει να γινει
 


grgkopanas

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
46
22
Έχετε δίκιο. Κι εγώ το καταλαβαίνω. Απλά αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι πως (εκτός από την παρεμπόδιση) φράκτες, δέσιμο, κλείσιμο μπορεί κανείς να μετριάσει τις αρνητικές συμπεριφορές. Η τακτική της ενθάρρυνσης των θετικών συμπεριφορών, είναι αποτελεσματική για αυτά που θέλεις να κάνει. Όμως δεν είδα, στα διαβάσματά μου, την μεθοδική εκπαίδευση για τις αρνητικές συμπεριφορές.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Ας πούμε χθες και σήμερα ανακάλυψε ένα νέο παιχνίδι. Όπως περπατάμε με το λουρί στο πεζοδρόμιο, κάθε φορά που μας προσπερνά ένα αυτόκίνητο, κάνει ένα πήδο προς το αυτοκίνητο και το δρόμο.

Στην αρχή του φώναζα μόλις το έκανε. Τώρα προσπαθώ να τον προειδοποιήσω με ένα "μείνε" λίγο πριν το κάνει.

Αυτά ενστικτωδώς. Πως θα το κάνατε εσείς;
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Οταν κανει κατι που δεν θες του λες μη ή οχι (χρησιμοποιεις παντα την ιδια λεξη). Θα πρεπει να καταλαβει το κουταβι οτι αυτο που κανει δεν ειναι αποδεκτο και εσυ θα πρεπει να εισαι παντα σταθερος.
Πχ οταν παει να πεταχτει προς τον δρομο του λες μη με σταθερη φωνη και τον συγκρατεις κοντα σου. Δεν θα πιασει απο την αρχη, αλλα σταδιακα θα το κοψει. Οταν δεν θα κανει κινηση προς τα αμαξια και προς τον δρομο τον επιβραβευεις με χαδια ή λιχουδιες.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Έχετε δίκιο. Κι εγώ το καταλαβαίνω. Απλά αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι πως (εκτός από την παρεμπόδιση) φράκτες, δέσιμο, κλείσιμο μπορεί κανείς να μετριάσει τις αρνητικές συμπεριφορές. Η τακτική της ενθάρρυνσης των θετικών συμπεριφορών, είναι αποτελεσματική για αυτά που θέλεις να κάνει. Όμως δεν είδα, στα διαβάσματά μου, την μεθοδική εκπαίδευση για τις αρνητικές συμπεριφορές.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Ας πούμε χθες και σήμερα ανακάλυψε ένα νέο παιχνίδι. Όπως περπατάμε με το λουρί στο πεζοδρόμιο, κάθε φορά που μας προσπερνά ένα αυτόκίνητο, κάνει ένα πήδο προς το αυτοκίνητο και το δρόμο.

Στην αρχή του φώναζα μόλις το έκανε. Τώρα προσπαθώ να τον προειδοποιήσω με ένα "μείνε" λίγο πριν το κάνει.

Αυτά ενστικτωδώς. Πως θα το κάνατε εσείς;
Eξαρτάται απο την ιδιοσυγκρασία του σκύλου και την ικανότητα σου να διαβάζεις το σκύλο και να προλαβαίνεις τα λάθη. Επίσης και απο την ένταση του ερεθίσματος (αυτοκίνητο) και το drive του σκύλου (πχ πόσο θέλει να κυνηγήσει πραγματα που κουνιούνται). Επίσης και απο τη σχέση που έχετε χτίσει.

Κάποια σκυλιά με μισή κουβέντα "διορθώνονται", άλλα μπορεί να τα γυρίσεις ανάποδα και δεν παίρνουν χαμπάρι. Σιγά σιγά με υπομονή και επιμονή, όλα θα γίνουν. Στη θέση σου καταρχήν θα προσπαθούσα να προλάβω το "λάθος" και να βάλω το σκύλο να κάνει κάτι άλλο την ώρα που θέλω να του αποσπάσω την προσοχή απο την ανεπιθύμητη συμπεριφορά. Αν δεν προλάβω, διορθώνω (η ένταση εξαρτάται απο το σκύλο). Θέλεις να μην τον φοβίσεις (το χειρότερο είναι να σε φοβάται ο σκύλος σου), αλλά όχι να σε γράφει. Να καταλάβει οτι κάνει λάθος. Εσύ πρεπει να αποφασίσεις τι ένταση πρεπει να χρησιμοποιήσεις στη διόρθωση.

Το σημαντικότερο πάντως είναι να είσαι σε ετοιμότητα. Timing is everything. :) H διόρθωση πρεπει να γίνει πολύ γρήγορα, αλλιώς δε συνδεεται στο μυαλό του σκυλου με την ανεπιθύμητη πράξη.
 


grgkopanas

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
46
22
Που θα μπορούσα να βρω κάτι ολοκληρωμένο να διαβάσω για τη "διόρθωση" και πως επιτυγχάνεται π.χ. στην εντολή "Ελα".
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εξαιρετιικό θέμα για το Έλα, είναι αυτό για τη σφυρίχτρα καλέσματος. Αξίζει το διάβασμα.

Η σφυρίχτρα δεν είναι απαραίτητη βέβαια, μπορεί να αντικατασταθεί απο ένα σταθερό σφύριγμα, λεκτική εντολή, παλαμάκι κτλ.
 




grgkopanas

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
46
22
Το βράδυ κοιμάται του καλού καιρού! Δηλαδή κατεβάζει ρολά και δε δίνει καμιά σημασία στο τι γίνεται γύρω, μέχρι το άλλο πρωί (μιλώ για κουτάβι 8 μηνών). Δεν τον απασχολούν οι θόρυβοι και η παρουσία μας. Ύπνος βαθύς. Normal;
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Νορμαλ. Γενικα τα σκυλια κοιμουνται πολλες ωρες και τα κουταβια ακομα περισσοτερο.
 


grgkopanas

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
46
22
Κυριαρχικά Παιχνίδια

Μεγαλώνει ο Πάβελι. Είναι τώρα 9 μηνών/16 κιλά και έχει προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον. Ασκείται, κάνει βόλτες με το λουρί στο δρόμο, Μας συνοδεύει για ένα τσίπουρο στη παραλία και είναι επιφυλακτικός με τους ξένους, αλλά αρκετά κοινωνικοποιημένος θα έλεγα.

Γενικά μπορώ να πω ότι δεν τον παίζουμε πολύ. Του ρίχνουμε καμιά μπάλα ή του σφυρίζουμε να μας βρει και του δίνουμε που και που καμιά λιχουδιά ή χάδια και μπρρρράαααβο! Ή παίρνω το ποδήλατο και τον βάζω να με ακολουθεί στο αδιέξοδο δρομάκι έξω από το σπίτι.

Το κακό είναι ότι τον τελευταίο καιρό κυρίως τις βραδυνές ώρες ανεβάζει ρυθμούς γρυλίζει και τρέχει πάνω κάτω παίζοντας με τη μπάλα του πηδάει στον αέρα κάνει απότομες στροφές (πολύ πειστικά μπορώ να πω). Σε αυτές τις "φάσεις" του μερικές φορές μπορεί να γίνει κυριαρχικός στο παιχνίδι προσπαθεί να βάλει το πόδι μου ανάμεσα στα δικά μου Σηκώνει τα μποστινά του πόδια επάνω μου και μερικές φορές προσπαθεί να με πιάσει με το στόμα του (δηλαδή ψιλές δαγκωνιές). Σε αυτή τη φάση παύει να ακούει το κάτσε και το μείνε, δύσκολα του αποσπώ τη προσοχή σε κάτι άλλο (παιχνίδι) τις περισσότερες φορές αποχωρώ από τη σκηνή και τον αφήνω να ηρεμήσει.

Αυτό εκτονώνει την κατάσταση προς στιγμή αλλά το βιολί θα συνεχιστεί πιο μετά ή την άλλη μέρα.

Σκέφτομαι μήπως το έχω παρακάνει με τη δημοκρατία και μήπως χάσω το παιχνίδι στη συνέχεια. Όταν ξεφεύγει από τον έλεγχο:
- να τον σβερκώνω με αυστηρό τόνο;
- να του ρίχνω καμιά ψιλή με την εφημερίδα, μαζί με "φωνές";
- ή είναι προτιμότερο να γίνω πιο συστηματικός με τη θετική εκπαίδευση του μείνε και του κάτσε;
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Σβερκώνω με αυστηρό τονο= ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ (γνωμη μου)
Να του ριχνω καμια ψιλη με την εφημεριδα,μαζι με φωνες = ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ (γνωμη μου)

Συστηματικός με θετικη εκπαιδευση του μεινε κ του κατσε = ΝΑΙ Κ ΠΑΝΤΑ (γνωμη μου)


Οταν τον βλεπεις κ γινετε πιο κυριαρχηκος σταματα το παιχνιδι αμεσα κ μην του δινεις σημασια!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ποτέ εφημερίδες ,περιοδικά κ γενικά έντυπο ξύλο. καλύτερα μια τηλεόραση στο κεφάλι ,να την ακούσει κ καλά ,να τα δει κ 3d!!!αστειευομαι φυσικά....
όχι εφημερίδες. σαφώς δίνουμε βάση στην συστηματική εκπαίδευση, αλλά προσωπικά δεν είμαι κ εναντίον του σβερκώματος. η εφημερίδα λοιπόν μπορεί να σου δημιουργήσει το εξής κακό....είσαι στην παραλία βόλτα με τον μικρό σου κ ένα πιτσιρίκι φέρνει μια εφημερίδα στον μπαμπά του ...το βλέπει ο δικός σου, τραβάει ανάποδες, τρώει μεσημεριανό το μικρό κ την εφημερίδα που είχε κ cd με τον χριστοδουλο, παίρνει τις ανάποδες του κ ο μπαμπάς, σου κάθεται κ μια μηνυσούλα κ ζηταει έξτρα κ cd μητροπανο-μπουγα....τι κάνεις τότε ρε φίλε? που να βρεις μητροπανο -μπουγα?θα τα τραβήξεις όλα αυτά για ένα σκυλί?

κανόνισε να σε δούμε στο χαρίζονται ε!!!!
 




roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
Το βράδυ κοιμάται του καλού καιρού! Δηλαδή κατεβάζει ρολά και δε δίνει καμιά σημασία στο τι γίνεται γύρω, μέχρι το άλλο πρωί (μιλώ για κουτάβι 8 μηνών). Δεν τον απασχολούν οι θόρυβοι και η παρουσία μας. Ύπνος βαθύς. Normal;
χαχαχα...και εμενα οταν ηταν κουταβι δν επερνε χαμπαρι, μου αρεσε που κοιμοταν τοσο βαρια γτ πηγαινα και τον παρακολουθουσα χαχαχα ή τον σηκωνα και τον επρνα αγκαλια δν επερνε χαμπαρι :D
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
εμενα κανει ακριβως το αντιθετο και ειμαστε 3 μηνων!!!
οταν ακουσει κατι και κυριως οταν ακουσει ηχο που δεν τον ξερει ξυπναει και αν κοιμαται στο σαλονι μας κοιταει και συνεχιζει τον υπνο του.
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
χαχαχα τον φανταζομαι πρεπει να ειναι πολυ γλυκα!!
εχω διαβασει οτι δν πρεπει να ντρομαζουν οταν κοιμουντε
 


grgkopanas

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
46
22
Pavel.jpg Από το 2011 στο 2016
Θέλω να ευχαριστήσω όσους από σας βοήθησαν τότε με τις συμβουλές τους να τα καταφέρουμε.

Πέρασαν πέντε χρόνια που είμαστε καθημερινά μαζί.

Αν διαβάσετε αυτό το νήμα από την αρχή εγώ ήμουν ένας άσχετος ιδιοκτήτης και ο σκυλάκος ένα κουταβάκι που βρέθηκε εγκαταλελειμένο στους δρόμους.

Στο διάστημα που πέρασε μεγαλώσαμε μαζί και σήμερα ο σκυλάκος είναι μέλος του σπιτιού.
Ακολουθήσαμε πολλές από τις συμβουλές που μας δώσατε στην αρχή και όλα έχουν πάει καλά.
Ποτέ δεν έχουμε χτυπήσει ή τιμωρήσει το σκυλί μας, αλλά όταν χρειάζεται τον μαλλώνουμε και ποτέ δεν έχει προδώσει την εμπιστοσύνη μας. Δείχνει να ξέρει πάντα τι θέλουμε από αυτόν αν και δεν το κάνει πάντα (διατηρεί τη ανεξαρτησία του και τα ένστικτά του).

Είναι φύλακας και ενοχλείται από τους ξένους αλλά γρήγορα μετά εξοικειώνεται.
Στη βόλτα καυγαδίζει με τα άλλα αρσενικά ή θέλει να κυνηγήσει γάτες αλλά αυτό είναι κάπως φυσικό για τη φυλή του.

Του έχουμε εμπιστοσύνη αλλά είναι ταυτόχρονα και κάτω από τον έλεγχο και τη προσοχή μας.

Τηρούμε με ευλάβεια τις καθημερινές μας συνήθειες. Βόλτα στη παραλία με λουρί πρωί και απόγευμα βρέξει-χιονίσει. Τρέξιμο και παιχνίδι καθημερινά, ελεύθερος, σε περιφραγμένο χτήμα.

Σήμερα που διαβάζω για αυτό το τραγικό συμβάν με τα σκυλιά, εκτιμώ πολύ περισσότερο την προσφορά και τη βοήθεια όσων από σας προσέτρεξαν τότε να μας καθοδηγήσουν για το πως και τι του σκύλου μας και λέω σε όσους δουν αυτό το thread να διαβάσουν το άρθρο που ακολουθεί:
http://www.dogforum.gr/2016/05/%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%BF/
http://www.dogforum.gr/2016/05/πίσω-από-κάθε-επικίνδυνο-σκύλο-υπάρχο/
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf