Υιοθεσια κανε κορσο


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Χριστος Ανεστη παιδια!!
Φιλε @east49 εννοειται πως το ιδανικο θα ηταν να κανει και καταστολη ΑΛΛΑ οπως καταλαβες κ εσυ ειμαι συνηδητοποιημενος στο τι μπορω να εχω και τι μπορω να προσφερω στον σκυλο μου.
δηλαδη δεν αναφερθηκα στην καταστολη γιατι γνωριζω πως κατι τετοιο θα χρειαστει ατελειωτες ωρες εκπαιδευσης ακομα και μετα την εκπαιδευση με τον εκπαιδευτη και δυστυχως λογο της εργασιας μου αυτο δεν μπορω να το προσφερω στον σκυλο μου.

Δεν μου ειπες την αποψη σου για την ελευση ενος μωρου σε ενα χωρο με ενηλικο κορσο!!

Κραταω απο αυτα που ειπες αν καταλαβα σωστα πολλα +++ για το valoroso,
απο την δικη μου οπτικη και καθαρα υποκειμενικη αποψη μπορω απλα να σου πω οτι αν δεν εχεις σκοπο να ασχοληθεις ιδιαιτερα με τα πολυτιμα drives αυτου του απιστευτου σκυλου περα απο pray για παιχνιδι, ισως να σε παιδεψει χωρις να υπαρχει λογος ενας σκυλος 50+ κιλων με σκληρο ταπεραμεντο... με λιγα λογια μπορει να εχει το ενστικτο σε κινδυνο να βγει μπροστα (και αυτο για μενα ηταν βασικη προυποθεση στην επιλογη εκτροφεα) αλλα θελει δουλεια να το κανει σωστα αλλα ακομα και να απεμπλακει... με επιλογη σκυλου με σκληρο ταπεραμεντο που ενδεχομενως να μην χρειαζεσαι, θα δωσεις μεγαλυτερες μαχες "κυριαρχικοτητες κλπ" ενω αποτι ψιχανεμιζομαι με μια βασικη υπακοη μπορεις να εχεις αυτο που θες με ενα αρκετα ηπιο σκυλο στο θεμα του ταπεραμεντου..(βεβαια μπορει να μην ειναι ακριβως cane corso αλλα αυτη ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα).

για την ελευση μωρου δεν θα εχεις προβλημα μην το φοβασαι, αλλα κι εκει θελει δουλιτσα να ορισεις κανονες εκατερωθεν ειδικα οσο μεγαλωνουν τα παιδια, τα κορσο επισης ειναι τερμα φιλικα με τα παιδια της οικογενειας αλλα παιζουν ατσαλα λογω ογκου..
 


Colt

New Member
30 Απριλίου 2016
4
3
39
απο την δικη μου οπτικη και καθαρα υποκειμενικη αποψη μπορω απλα να σου πω οτι αν δεν εχεις σκοπο να ασχοληθεις ιδιαιτερα με τα πολυτιμα drives αυτου του απιστευτου σκυλου περα απο pray για παιχνιδι, ισως να σε παιδεψει χωρις να υπαρχει λογος ενας σκυλος 50+ κιλων με σκληρο ταπεραμεντο... με λιγα λογια μπορει να εχει το ενστικτο σε κινδυνο να βγει μπροστα (και αυτο για μενα ηταν βασικη προυποθεση στην επιλογη εκτροφεα) αλλα θελει δουλεια να το κανει σωστα αλλα ακομα και να απεμπλακει... με επιλογη σκυλου με σκληρο ταπεραμεντο που ενδεχομενως να μην χρειαζεσαι, θα δωσεις μεγαλυτερες μαχες "κυριαρχικοτητες κλπ" ενω αποτι ψιχανεμιζομαι με μια βασικη υπακοη μπορεις να εχεις αυτο που θες με ενα αρκετα ηπιο σκυλο στο θεμα του ταπεραμεντου..(βεβαια μπορει να μην ειναι ακριβως cane corso αλλα αυτη ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα).

για την ελευση μωρου δεν θα εχεις προβλημα μην το φοβασαι, αλλα κι εκει θελει δουλιτσα να ορισεις κανονες εκατερωθεν ειδικα οσο μεγαλωνουν τα παιδια, τα κορσο επισης ειναι τερμα φιλικα με τα παιδια της οικογενειας αλλα παιζουν ατσαλα λογω ογκου..
Σιγουρα αυτο που περιγραφεις θα ηταν το ιδανικο αλλα...δυστυχως το ιδανικο δεν υπαρχει πουθενα, Παρ ολο που ειμαι νεος αντρας αρκετων κιλων.. δεν σου κρυβω πως μ εχει απασχολησει το θεμα κυριαρχικοτητας και εχω σκοπο να το συζητησω με εκτροφεα και εκπεδευτη και αν μου πουν οτι μπορει να αντιμετωπισω σοβαρα προβληματα τοτε,αν και δεν ειναι η πρωτη μου επιλογη θα καταληξω σε θηλυκο κορσο που σιγουρα θα ειναι ποιο διαχειρισιμο! Δεν ειναι ποιο σωστο απο το να παω σε αλλη φυλη αφου μετα απο ψαξιμο πιστευω πως εχω βρει αυτο που θελω;
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Σιγουρα αυτο που περιγραφεις θα ηταν το ιδανικο αλλα...δυστυχως το ιδανικο δεν υπαρχει πουθενα, Παρ ολο που ειμαι νεος αντρας αρκετων κιλων.. δεν σου κρυβω πως μ εχει απασχολησει το θεμα κυριαρχικοτητας και εχω σκοπο να το συζητησω με εκτροφεα και εκπεδευτη και αν μου πουν οτι μπορει να αντιμετωπισω σοβαρα προβληματα τοτε,αν και δεν ειναι η πρωτη μου επιλογη θα καταληξω σε θηλυκο κορσο που σιγουρα θα ειναι ποιο διαχειρισιμο! Δεν ειναι ποιο σωστο απο το να παω σε αλλη φυλη αφου μετα απο ψαξιμο πιστευω πως εχω βρει αυτο που θελω;
ο χαρακτηρας του εκαστοτε σκυλου παιζει μεγαλυτερο ρολο απο το φυλο του, @Colt .
μπορει να βρεις θηλυκο σκυλο που να ειναι πιο κυριαρχικο απο αρσενικο και το αντιθετο.

μπορεις να ζητησεις απο τον εκτροφεα να σου διαλεξει ενα λιγοτερο κυριαρχικο ή ζωηρο ζωο, ωστε να μην αλλαξεις το φυλο του σκυλου που επιθυμεις.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
ο χαρακτηρας του εκαστοτε σκυλου παιζει μεγαλυτερο ρολο απο το φυλο του, @Colt .
μπορει να βρεις θηλυκο σκυλο που να ειναι πιο κυριαρχικο απο αρσενικο και το αντιθετο.

μπορεις να ζητησεις απο τον εκτροφεα να σου διαλεξει ενα λιγοτερο κυριαρχικο ή ζωηρο ζωο, ωστε να μην αλλαξεις το φυλο του σκυλου που επιθυμεις.
Γιαυτο το λογο καταληγεις σε εκτροφεα αναλογα του τι αναγκη εχεις και απο κει κιεπειτα μαθαινεις τους γεννητορες των επομενων αναπαραγωγων, μαθαινεις οσα πιο πολλα μπορεις για αυτους, επιλεγεις αυτη που θα σου ταιριαζει (οχι με γνωμονα τα χρωματα και τους τιτλους) και μετα εμπιστευεσαι τον εκτροφεα να σου επιλεξει ενα κουταβι πιο ηπιου χαρακτηρα αν αυτο ειναι που θες.. Να σημειωσω οτι ολα αυτα μπορει να φαινονται λεπτομερειες ασημαντες ειναι ομως πολυ πολυ σημαντικα για την μετεπειτα συμβιωση σας..
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους και στις οικογένειές σας!

"Δύσκολη" είδηση αυτή που κοινοποίησες, φίλε μου @Chris K.A. ...
Και, σίγουρα, (ξανα)δίνει τροφή για σκέψη... για πολλή σκέψη...

Για να δώσω και το "benefit of the doubt", πιστεύω ότι το ρεπορτάζ δεν είναι πλήρες...

Υ.Γ. Γιατί, όμως, το έβαλες στο συγκεκριμένο θέμα?

Και εγώ θεωρώ ότι δεν είναι πλήρες το ρεπορτάζ,όπως συνήθως συμβαίνει άλλωστε

Η απάντηση στο υστερόγραφό σου είναι απλή.Είναι δεν είναι πλήρες το ρεπορτάζ,2 οικογένειες καταστράφηκαν.Και μπορεί πληροφορίες πλήρεις να μην έχουμε,αλλά το μόνο βέβαιο είναι πως υπάρχει αμέλεια που οδήγησε σε όλο αυτό.Δεν καταλαβαινει ο κόσμος (οι 8 στους 10) τι ευθύνη είναι να έχεις ένα τέτοιο σκύλο (πόσο μάλλον 2...).Γιαυτό το πόσταρα.Γιατί καλύτερα κάποιος,με αφορμή ένα εξαιρετικά δυσάρεστο γεγονός,να ξανασκεφτεί μια και δύο και τρεις φορές αν για πρώτο σκύλο θέλει (και μπορεί) να έχει ένα ροτβάηλερ,ένα κόρσο και πάει λέγοντας

Ακομψο?Ενδεχομένως!Πρακτικό?Το ελπίζω
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Και εγώ θεωρώ ότι δεν είναι πλήρες το ρεπορτάζ,όπως συνήθως συμβαίνει άλλωστε

Η απάντηση στο υστερόγραφό σου είναι απλή.Είναι δεν είναι πλήρες το ρεπορτάζ,2 οικογένειες καταστράφηκαν.Και μπορεί πληροφορίες πλήρεις να μην έχουμε,αλλά το μόνο βέβαιο είναι πως υπάρχει αμέλεια που οδήγησε σε όλο αυτό.Δεν καταλαβαινει ο κόσμος (οι 8 στους 10) τι ευθύνη είναι να έχεις ένα τέτοιο σκύλο (πόσο μάλλον 2...).Γιαυτό το πόσταρα.Γιατί καλύτερα κάποιος,με αφορμή ένα εξαιρετικά δυσάρεστο γεγονός,να ξανασκεφτεί μια και δύο και τρεις φορές αν για πρώτο σκύλο θέλει (και μπορεί) να έχει ένα ροτβάηλερ,ένα κόρσο και πάει λέγοντας

Ακομψο?Ενδεχομένως!Πρακτικό?Το ελπίζω
λες και είσαι μέσα στο μυαλό μου @Chris K.A.
συμφωνώ όσο δεν πάει, ακριβώς με την ίδια λογική άνοιξα εχθές ένα σχετικό θέμα.
 


Colt

New Member
30 Απριλίου 2016
4
3
39
ο χαρακτηρας του εκαστοτε σκυλου παιζει μεγαλυτερο ρολο απο το φυλο του, @Colt .
μπορει να βρεις θηλυκο σκυλο που να ειναι πιο κυριαρχικο απο αρσενικο και το αντιθετο.

μπορεις να ζητησεις απο τον εκτροφεα να σου διαλεξει ενα λιγοτερο κυριαρχικο ή ζωηρο ζωο, ωστε να μην αλλαξεις το φυλο του σκυλου που επιθυμεις.
Δεν το γνωριζα αυτο,σε οσες συζητησεις εχω βρεθει με ειδικους και μη μου εχουν πει πως το φυλο παιζει πολυ μεγαλο ρολο σ αυτο. Επισης γινεται ενας πολυ ηπιος χαρακτηρας να ειναι και πολυ καλος φυλακας? η δεν πανε αυτα τα 2 συνηθως μαζι?? Οσο για το αλλο θεμα των ημερων γνωμη μου ειναι πως εκτος απο τον ιδιοκτητη που φυσικα φταει,για μενα φταινε δυστυχως και οι γονεις του ατυχου παιδιου,γιατι εμενα για παραδειγμα ακομα και ο ιδιος ο χριστος να κατεβαινε και να μου ελεγε πως αυτα τα ροτ τα εχω εκπαιδευσει εγω και μη φοβασαι δε θα αφηνα τα παιδια μου να παιξουν με ξενα σκυλια χωρις καν να βλεπω...κ εγω στη τηλ ειδα τουλαχιστον 4 ροτ στην αυλη,μιλαμε για αγελη δηλαδη...βεβαια υπαρχει και η κακια στιγμη που μπορει να εισαι ο καλυτερος γονιος γενικα και μια στιγμη και μονο απροσεξιας να στοιχισει ακριβα.
 
  • Like
Reactions: johnk and spyv


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
φυσικα και ενας ηπιος χαρακτηρας μπορει να ειναι πολυ καλος φυλακας το ενα δεν αναιρει το αλλο, στο χειρισμο ειναι ολο το παιχνιδι...

σχετικα με το θεμα των ημερων μια γνωμη και απο μενα... αν οντως ριξανε την περιφραξη σαφως και θα επρεπε να υπηρχε τετοια εγκατασταση που να αντεχει την δυναμη των ζωων αυτων, επειτα διαβασα πως ειχε πολλα σκυλια, δυστυχως πολλα σκυλια μαζι= αγελη, τα σκυλια πολλες φορες στην αγελη αλλαζουν συμπεριφορα, αυτη η αγελοποιηση δημιουργει πολλα προβληματα πολλες φορες ακομα και σε ηρεμα σκυλια που θα τα αμολησουν μεσα σε ενα σε παρκο σκυλων, υστερα διαβασα οτι ο ιδιοκτητης ηταν 70+ ετων...αναρωτιεμαι πως μπορει ενας ιδιοκτητης τοσων πολλων απαιτητικων σκυλων να τα κοινωνικοποιησει και να τα εκπαιδευσει...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Δεν το γνωριζα αυτο,σε οσες συζητησεις εχω βρεθει με ειδικους και μη μου εχουν πει πως το φυλο παιζει πολυ μεγαλο ρολο σ αυτο. Επισης γινεται ενας πολυ ηπιος χαρακτηρας να ειναι και πολυ καλος φυλακας? η δεν πανε αυτα τα 2 συνηθως μαζι??
το καταλαβαινω αυτο που γραφεις για τους ειδικους. ειναι πολυ διαδεδομενη η αποψη αυτη, αλλα δεν ισχυει. και δεν ισχυει γιατι ειναι μια γενικοτητα, ενα τσουβαλιασμα.
ο χαρακτηρας ειναι αυτος που ειναι καθοριστικος για τη συμπεριφορα του ζωου.

τα αρσενικα σε γενικες γραμμες ειναι πιο "εξωστρεφη" ζωα, νιωθουν οτι εχουν περισσοτερα πραγματα να αποδειξουν στο περιβαλλον που ζουν και οι ορμονες τους συνηθως τους μπλεκουν σε περισσοτερες καταστασεις απο τα θηλυκα.
το καλυτερο πραγμα που εχω διαβασει για τη διαφορα αρσενικων και θηλυκων σκυλων ειναι οτι τα θηλυκα ειναι ας πουμε, πιο προσκολλημενα στον ιδιοκτητη τους.
τα αρσενικα συνηθως ειναι πιο αυτονομα και με μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση.

τιποτα ομως απο ολα τα παραπανω δεν κανει τα μεν απο τα δε, καλυτερους φυλακες.
η φυλαξη αν εχεις απαιτησεις απο αυτη, ειναι θεμα γνωσης και προετοιμασιας απο τη μερια του σκυλου..., εκπαιδευσης δηλαδη.

ο χαρακτηρισμος "ηπιος" για ενα σκυλο ειναι υποκειμενικος. δε σημαινει για ολους το ιδιο. εσυ τι ακριβως εννοεις;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γενικα ισχυει οτι τα αρσενικα εκδηλωνουν τα ενστικτα τους με μεγαλυτερη ενταση, εχουν κ την ταση να ειναι κυριαρχα.....
Θεωρητικα παντα γιατι μια κυριαρχικη σκυλα ξεπερναει καθε αρσενικο....

Στο θεμα της φυλαξης λενε κ δεν εχω λογο να μην το πιστευω μιας κ το εχω δοκιμασει:whistle: οτι ο αρσενικος αποσπαται με μυρωδια θυλικου σε οιστρο ενω η σκυλα στραβωνει ακομα περισσοτερο......

Παντως κατα γενικη ομολογια εξαρταται περισσοτερο απο το χαρακτηρα του ζωου σαν μοναδα παρα απο το φυλο του......
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Φίλε @zenio ,

Η "διαφωνία" που σου χρωστάω... με τον @east49 ...

Και, μάλιστα, υπό το πρίσμα και των τελευταίων θεμάτων επικαιρότητας (βλέπε: το "καυτό" θέμα που τρέχει αυτές τις μέρες)...

Και, ακόμα περισσότερο, υπό το πρίσμα του ότι, με τις περιορισμένες γνώσεις - εμπειρίες - παραστάσεις μας, προσπαθούμε να δώσουμε κάποια στοιχειώδη καθοδήγηση σε νέο μέλος... σε wannabe ιδιοκτήτη σκύλου... και αυτό μεγαλώνει την ευθύνη μας... υψώνει τον πήχυ...

Δεν θα πω πολλά... θα αφήσω να μιλήσουν άλλοι για μένα...

...Και να περιμενει τι? Να χαιδεψει την μανουλα, η να ξενερωσει αν δεν μπορεσει να το κανει επειδη απο δω θα εχει προετοιμαστε για χαδια; No way...
...Σε αλλο εκτροφειο που πηγα χαιδεψα μανα που θηλαζε.
Εφυγα τρεχοντας...
Η συγγραφέας, εκπαιδεύτρια και εκτροφέας (για herding κοπαδιών) Border Collies και καθηγήτρια Ζωοτεχνίας του Πανεπιστημίου Wisconsin, Madison, η Patricia McConnell, διατηρεί μία φάρμα με ένα μικρό κοπάδι από πρόβατα και κατσίκια. Αυτό το κάνει για να εκπαιδεύει τα σκυλιά της, από τις σπάνιες γέννες που έχει, με τη βοήθεια 3-4 ενήλικων Border Collies, με τα οποία ζει μαζί, μέσα στο σπίτι της.

Η Patricia McConnell, πολύ σύντομα, απλά και "ωμά", αφηγείται:

Είχα μόλις χάσει την εννιάχρονη ΤΡΙΠΟΔΗ (από ατύχημα) σκύλα μου, Ορεινό των Πυρηναίων, που όλα αυτά τα χρόνια έφερε σε πέρας, με επιτυχία, τη φύλαξη της μικρής μου φάρμας, των σκυλιών μου, του κοπαδιού (σπάνιοι λύκοι, αλλά πολλά coyotes... και ορισμένες αρκούδες)... και, πάνω απ' όλα, επέτρεπε σε εμένα να κοιμάμαι τα βράδια, σαν μικρό παιδί... και με προστάτεψε, κάποιες φορές, ακόμα και από επιθέσεις ζώων του κοπαδιού μου...

Αφού τη θρήνησα για κάποιο διάστημα, αποφάσισα να αποκτήσω τον επόμενο φύλακα του κοπαδιού και της φάρμας μου, που σε κάθε πρίπτωση, θα ήταν και πάλι Θηλυκό, Ορεινό των Πυρηναίων...

Εχοντας πολύ συγκεκριμένες προδιαγραφές στο μυαλό μου, σχημάτισα μιά μικρή λίστα 2-3 εκτροφέων που πληρούσαν τα χαρακτηριστικά που ήθελα και είχαν εργασιακά σκυλιά...


Ο πρώτος (και καλύτερος) δεν είχε αναμενόμενη γέννα εκείνη την εποχή...

Επισκέφτηκα τον δεύτερο, που είχε γέννα, αλλά και διαθέσιμα κουτάβια... Είχα, μάλιστα, το δικαίωμα της πρώτης επιλογής...

Οταν έφτασα στο σπίτι του εκτροφέα, αυτός μου είπε: "Μισό λεπτάκι, να απομονώσω τη μάνα, γιατί γίνεται λιγάκι νευρική όταν πλησιάζουν ξένοι τα κουτάβια της"...

Εγώ, ξέροντας πολύ καλά ότι κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στη γοητεία ενός κουταβιού, απέφυγα να συνεχίσω... τους ευχαρίστησα και τους είπα ότι "ευχαριστώ, αλλά άλλαξα γνώμη, μετάνιωσα... και δεν θα δω τα κουτάβια"... και τους άφησα να με κοιτάζουν εμβρόντητοι...


Και απέκτησα το κουταβάκι μου από τον τρίτο εκτροφέα...

Ποτέ, μα ποτέ, δεν θα ήθελα να αποκτήσω κουτάβι από τη σκύλα που γινόταν "λιγάκι νευρική", όταν πλησιάζουν τα κουτάβια της, παρουσία του ιδιοκτήτη της...



Καταλαβαίνεις τη διαφωνία μου, @zenio ?
Καταλαβαίνεις την ευθύνη που έχουμε @east49 , όταν προτείνουμε, χωρίς να ξέρουμε τον άλλον? Καταλαβαίνεις ότι αυτό που προτείνουμε, μπορεί να γίνει πραγματικότητα?

Υ.Γ. Αφιερωμένο με εκτίμηση, στον "άγνωστο αναγνώστη"...:)
 
Last edited:




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Δεν υπάρχει λόγος να χαϊδέψεις σκυλα δυναμικής φυλής την ώρα
που θηλάζει και ειδικά οταν ειναι μέσα στην "φωλιά" της.

Ο east δεν διευκρίνησε αν ηταν μέσα στην φωλιά ή τα ειχε βγάλει
στην αυλή γιατι πχ περίμενε να έρθουν να τα δουν. Εχει μεγάλη
διαφορά.

Δεν θεωρω κακό να αγριεύει μια ορεινή σκυλα οταν πλησιάζουν
στα κουταβια μέσα στην φωλιά ξένοι ακομα και αν ειναι απο
εκτροφειο. Αν δεν αγριεύει θα ελεγα οτι απο ορεινή εχει
μετατραπεί ολίγον τι σε πεδινή.:)
 
  • Like
Reactions: east49




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δεν υπάρχει λόγος να χαϊδέψεις σκυλα δυναμικής φυλής την ώρα
που θηλάζει και ειδικά οταν ειναι μέσα στην "φωλιά" της.

Ο east δεν διευκρίνησε αν ηταν μέσα στην φωλιά ή τα ειχε βγάλει
στην αυλή γιατι πχ περίμενε να έρθουν να τα δουν. Εχει μεγάλη
διαφορά.

Δεν θεωρω κακό να αγριεύει μια ορεινή σκυλα οταν πλησιάζουν
στα κουταβια μέσα στην φωλιά ξένοι ακομα και αν ειναι απο
εκτροφειο. Αν δεν αγριεύει θα ελεγα οτι απο ορεινή εχει
μετατραπεί ολίγον τι σε πεδινή.:)[/QUOT
Δεν υπάρχει λόγος να χαϊδέψεις σκυλα δυναμικής φυλής την ώρα
που θηλάζει και ειδικά οταν ειναι μέσα στην "φωλιά" της.

Ο east δεν διευκρίνησε αν ηταν μέσα στην φωλιά ή τα ειχε βγάλει
στην αυλή γιατι πχ περίμενε να έρθουν να τα δουν. Εχει μεγάλη
διαφορά.

Δεν θεωρω κακό να αγριεύει μια ορεινή σκυλα οταν πλησιάζουν
στα κουταβια μέσα στην φωλιά ξένοι ακομα και αν ειναι απο
εκτροφειο. Αν δεν αγριεύει θα ελεγα οτι απο ορεινή εχει
μετατραπεί ολίγον τι σε πεδινή.:)
Όταν κάναμε τη κουβεντα με τον East , εννοειται και δεν μιλάγα για σκυλα στη "φωλιά" της αλλά εκτός φωλιάς και με τη παρουσία του εκτροφέα. Εγώ χαιδεψα μια μανα εκτός φωλιάς η οποία είχε γλυκιτατο χαρακτήρα (Rott) μεσα στη φωλιά της ο εκτροφέας είπε ότι απλα δεν μπαίνουμε , εξω απο τη φωλιά παρουσία του κανένα προβλήμα με κανένα σκύλο του-σκύλα. (Από αυτά που είδα 1 αρσενικό 4 θηλυκα)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Όταν κάναμε τη κουβεντα με τον East , εννοειται και δεν μιλάγα για σκυλα στη "φωλιά" της αλλά εκτός φωλιάς και με τη παρουσία του εκτροφέα. Εγώ χαιδεψα μια μανα εκτός φωλιάς η οποία είχε γλυκιτατο χαρακτήρα (Rott) μεσα στη φωλιά της ο εκτροφέας είπε ότι απλα δεν μπαίνουμε , εξω απο τη φωλιά παρουσία του κανένα προβλήμα με κανένα σκύλο του-σκύλα. (Από αυτά που είδα 1 αρσενικό 4 θηλυκα)

Έξω απο την φωλιά ηταν με τα κουταβια ή χωρις οταν την χαϊδέψεις;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Έξω απο την φωλιά ηταν με τα κουταβια ή χωρις οταν την χαϊδέψεις;
Χωρίς τα κουταβια της , ήταν πολύ μικρούλια για να βγούν έξω. Ήρθε μόνη της να με μυρίσει και να παρει το χαδι. Το σκυλι φαινόταν πολυ ανετο . Ειχαμε πάει πολλά ατομα περίπου 6-7 αγνωστοι.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Φίλε @zenio ,

Η "διαφωνία" που σου χρωστάω... με τον @east49 ...

Και, μάλιστα, υπό το πρίσμα και των τελευταίων θεμάτων επικαιρότητας (βλέπε: το "καυτό" θέμα που τρέχει αυτές τις μέρες)...

Και, ακόμα περισσότερο, υπό το πρίσμα του ότι, με τις περιορισμένες γνώσεις - εμπειρίες - παραστάσεις μας, προσπαθούμε να δώσουμε κάποια στοιχειώδη καθοδήγηση σε νέο μέλος... σε wannabe ιδιοκτήτη σκύλου... και αυτό μεγαλώνει την ευθύνη μας... υψώνει τον πήχυ...

Δεν θα πω πολλά... θα αφήσω να μιλήσουν άλλοι για μένα...





Η συγγραφέας, εκπαιδεύτρια και εκτροφέας (για herding κοπαδιών) Border Collies και καθηγήτρια Ζωοτεχνίας του Πανεπιστημίου Wisconsin, Madison, η Patricia McConnell, διατηρεί μία φάρμα με ένα μικρό κοπάδι από πρόβατα και κατσίκια. Αυτό το κάνει για να εκπαιδεύει τα σκυλιά της, από τις σπάνιες γέννες που έχει, με τη βοήθεια 3-4 ενήλικων Border Collies, με τα οποία ζει μαζί, μέσα στο σπίτι της.

Η Patricia McConnell, πολύ σύντομα, απλά και "ωμά", αφηγείται:

Είχα μόλις χάσει την εννιάχρονη ΤΡΙΠΟΔΗ (από ατύχημα) σκύλα μου, Ορεινό των Πυρηναίων, που όλα αυτά τα χρόνια έφερε σε πέρας, με επιτυχία, τη φύλαξη της μικρής μου φάρμας, των σκυλιών μου, του κοπαδιού (σπάνιοι λύκοι, αλλά πολλά coyotes... και ορισμένες αρκούδες)... και, πάνω απ' όλα, επέτρεπε σε εμένα να κοιμάμαι τα βράδια, σαν μικρό παιδί... και με προστάτεψε, κάποιες φορές, ακόμα και από επιθέσεις ζώων του κοπαδιού μου...

Αφού τη θρήνησα για κάποιο διάστημα, αποφάσισα να αποκτήσω τον επόμενο φύλακα του κοπαδιού και της φάρμας μου, που σε κάθε πρίπτωση, θα ήταν και πάλι Θηλυκό, Ορεινό των Πυρηναίων...

Εχοντας πολύ συγκεκριμένες προδιαγραφές στο μυαλό μου, σχημάτισα μιά μικρή λίστα 2-3 εκτροφέων που πληρούσαν τα χαρακτηριστικά που ήθελα και είχαν εργασιακά σκυλιά...


Ο πρώτος (και καλύτερος) δεν είχε αναμενόμενη γέννα εκείνη την εποχή...

Επισκέφτηκα τον δεύτερο, που είχε γέννα, αλλά και διαθέσιμα κουτάβια... Είχα, μάλιστα, το δικαίωμα της πρώτης επιλογής...

Οταν έφτασα στο σπίτι του εκτροφέα, αυτός μου είπε: "Μισό λεπτάκι, να απομονώσω τη μάνα, γιατί γίνεται λιγάκι νευρική όταν πλησιάζουν ξένοι τα κουτάβια της"...

Εγώ, ξέροντας πολύ καλά ότι κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στη γοητεία ενός κουταβιού, απέφυγα να συνεχίσω... τους ευχαρίστησα και τους είπα ότι "ευχαριστώ, αλλά άλλαξα γνώμη, μετάνιωσα... και δεν θα δω τα κουτάβια"... και τους άφησα να με κοιτάζουν εμβρόντητοι...


Και απέκτησα το κουταβάκι μου από τον τρίτο εκτροφέα...

Ποτέ, μα ποτέ, δεν θα ήθελα να αποκτήσω κουτάβι από τη σκύλα που γινόταν "λιγάκι νευρική", όταν πλησιάζουν τα κουτάβια της, παρουσία του ιδιοκτήτη της...



Καταλαβαίνεις τη διαφωνία μου, @zenio ?
Καταλαβαίνεις την ευθύνη που έχουμε @east49 , όταν προτείνουμε, χωρίς να ξέρουμε τον άλλον? Καταλαβαίνεις ότι αυτό που προτείνουμε, μπορεί να γίνει πραγματικότητα?

Υ.Γ. Αφιερωμένο με εκτίμηση, στον "άγνωστο αναγνώστη"...:)
Αργησα να απαντησω αλλα και να μην απαντουσα καθολου θα ηταν γαιδουρια...:)
Aρχικα johnk ενα ευχαριστω (για την υπομονη :) )
Λοιπον...αν καταλαβα καλα εννοεις οτι θα "πρεπει" να ειμαστε πιο μετριοπαθεις στις υποδειξεις μας ως προς τα "γκαζια" που προτεινουμε...επειδη δε γνωριζουμε (ουτε ως προφιλ) τον νεοεισελθεντα στο φορουμ!

Απο τη μια συμφωνω, απο την αλλη...δεν υπαρχει ασυνεπεια; Δλδ δεν ειναι προτιμοτερο να εκφραστει μια αποψη απλα με πιο πολλες διευκρινισεις;

Επισης, για την ιστορια που ανεφερες... αυτο
Δεν θεωρω κακό να αγριεύει μια ορεινή σκυλα οταν πλησιάζουν
στα κουταβια μέσα στην φωλιά ξένοι ακομα και αν ειναι απο
εκτροφειο. Αν δεν αγριεύει θα ελεγα οτι απο ορεινή εχει
μετατραπεί ολίγον τι σε πεδινή
.:)
ερχεται σε αντιθεση με την ιστορια, εμενα προσωπικα ομως δεν μου φαινεται παραλογο.

Αν μου πεις "μιλας με νεο μελος κτλ κτλ" θα παω πασο.
Γενικα ομως ειναι δυνατον να εχουμε την απαιτηση ενα ποιμενικο ή οποιαδηποτε δυναμικη φυλη να εχει τετοια ανοχη;

Εχω δει προβατα και κατσικια που μολις εχουν γεννησει να ριχνουν ξυλο σε ζωα (γενικα) μεγαλυτερου μεγεθους ή μεγαλυτερης δυναμης, γιατι να φανει παραξενο αυτο απο μια σκυλα δυναμικης φυλης;

Αν το κουραζω η το παω οφ-τοπικ εντελως το κοβουμε, no problem:censored:
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Firefighter

Member
28 Απριλίου 2016
21
10
43
Γεια σας κ παλι μετα απο καιρο. Επειδη ειχα ανοιξει το θεμα γραφω εδω κ δεν ανοιγω καινουριο.απεκτησα τελικα ενα θηλυκο cane corso κ ειμαι πανευτυχης.ειναι πανεξυπνη παιχνιδιαρα πολυ με τα παιδια τα πανε τελεια.εχουμε καποια ατυχηματα στο σπιτι με τσισα αλλα δεν πειραζει..ξεκινησαμε κ βολτες σιγα σιγα.με τους ανθρωπους μεσα στο σπιτι τα παει περιφημα δεν φοβαται εξω απο το σπιτι νορμαλ θα ελεγα για αρχη.οταν συνανταει αλλους σκυλους κυριως μεγαλους τραβαει το λουρι να φυγει λογικο φανταζομαι.
 

Attachments



Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Καταρχάς είναι κουκλάρα!! και ναι είναι λογικό να φοβάται μεγαλύτερα σκυλιά όχι μ΄νο σε μέγεθος αλλά και σε ηλικία να ξέρεις. Και εμένα όταν ήταν μικρή έναν μεγάλο Δανό που έχουμε πιο πάνω τον έβλεπε και άλλαζε στενό, τώρα; του κάνει και yolo να το παίξει ιστορία.
Δώσε μεγάλη σημασία στην εκπαίδευση και στην κοινωνικοποίηση από τώρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3