Πειραζει τις γλαστρες


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τι ηλικία έχει το λυκόσκυλο (και εκπαιδευμένο να είναι δεν σημαίνει ότι αυτό που κάνει είναι σωστό..ο σκύλος τη χρειάζεται τη βόλτα, και όχι μόνο για τουαλέτα και εκτόνωση, αλλά και για κοινωνικοποίηση, συλλογή εμπειριών κλπ). Η δικιά μου η κουταβίνα όταν την πρωτοέφερα και δεν μπορούσε να κάνει βόλτες λόγω εμβολίων ήταν μέσα στην ενέργεια. Όταν ξεκινήσαμε όμως, της κάνω 4 βόλτες την ημέρα (δύο του εικοσαλέπτου και άλλες δύο του 45λεπτου περίπου) που περιλαμβάνουν απ' όλα. Βόλτα, εκπαίδευση στο πάρκο και παιχνίδι μαζί ή με άλλα σκυλάκια. Και μετά στο σπίτι όταν βαριέται ασχολείται με τα παιχνίδια της ή κοιμάται
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Ετσι ειναι και η ζωη η δικη μου σαν εσενα ακριβως τα ιδια κανουμε πρριπου..η ηλικια της ειναι 4ετων ειναι αστυνομικος το παιδι και το εχει παρει απο εκει μεσα.το απογευμα ειμαστε καμια 6-7 σκυλια και λιτω να το εχει με το που την φωναξει θα κανει οτι της πει.αν την φωναξει καποιος αλλος ακομα και με λιχουδια τιποτα..αλλη φαση η σκυλιτσα αυτη..αλλα ετσι το ειπα τυπικα γιατι εμας δεν ξερω εαν θα γινουν ποτε ετσι.μενουμε απεναντι και οταν ειμαστε εξω ολα καλα τα σκυλια οταν ειναι αυτη σπιτι της και ο δικος μου βολτα και πλησιαζω.αστο καλυτερα.εξω λες και δεν ξερω κ εγω τι ολα αλλαζουν.. :) ..εγω παντως δοξα τον θεο ακολουθαω τις συμβουλες σου και 2 νυχτα που δεν εχει ακουμπηθει γλαστρα...μακαρι παναγια μου να ειναι παντα ετσι.γιατι δεν μπορειται να φανταστειται τι τραβουσα.ασε που οπως ειπα μπαινει και σπιτι πλεον
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλά λογικό είναι μιας και απ' ό,τι κατάλαβα είναι αστυνομικός σκύλος. Αλλά και τα δικά μας μπορούν να εκπαιδευτούν έτσι ειδικά αν έχουμε τη βοήθεια εκπαιδευτών ;) Μιας και κάνατε καλή αρχή με καινούρια δεδομένα μια χαρά θα τα πάτε :D Συνέχισε έτσι ;)
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
3 βραδυα σημερα και δοξα τον θεο ολα υσηχα..Γενικα και η εκπαιδευση οσο μπορω τα καταφερνω.να πω την αληθειαολα αυτα χαρη εδω στην βοηθεια την δικια σας και το κουραγιο που μου δωσατε.θελω να βαλω φωτο να δειτε τον σκυλο αλλα ειναι εως καπια Pixel Η mb και μπαινω ωσ συνθως απο κινητο και δνε μπορω να τις ανεβασω γιατι θελουν επεξεργασια
 
  • Like
Reactions: LaCat


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
3 βραδυα σημερα και δοξα τον θεο ολα υσηχα..Γενικα και η εκπαιδευση οσο μπορω τα καταφερνω.να πω την αληθειαολα αυτα χαρη εδω στην βοηθεια την δικια σας και το κουραγιο που μου δωσατε.θελω να βαλω φωτο να δειτε τον σκυλο αλλα ειναι εως καπια Pixel Η mb και μπαινω ωσ συνθως απο κινητο και δνε μπορω να τις ανεβασω γιατι θελουν επεξεργασια
Toukaki καλημέρα :) Εγω θα σου προτεινα να εκτονωσεις λιγο περισσότερο τον σκύλο, δλδ δεν φτάνει μονο η βόλτα αν ειναι σε χαλαρούς ρυθμούς και σαφώς ούτε οι βασικές εντολές !!!! Παίξε με το μπαλάκι .....´τρέξτον´.......εχει πολλες αντοχές κ ΕΣΥ τον εχεις σβηστό :) Επισης για να αποφύγεις όλες της ζημιές στο σπιτι , υπάρχει κ η λύση του crate , και οταν κοιμάσαι κ οταν λείπεις !! Εφόσον τον εχεις εκτονώσει σωστά , οταν θα μπαίνει εκει , θα κοιμαται η θα χαλαρώνει !!!
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Ενταξει δεν θελω να τον εχω κλεισμενο.αφου μπηκα στον χωρο θα προσπαθσω να τα μαθω οπως πρεπει οσο μπορω κ αντεχω βεβαια.παντς απο αυτο που βλεπω δεν τσ παω κ ασχημα
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Πολύ χαίρομαι που το πράγμα πάει καλά!! Μη χαλαρώνεις με τη δουλειά, κοίτα να το διασκεδάζεις και θα δεις αλλαγές που δεν θα τις πιστεύεις! Εκπαίδευση, εκτόνωση και αγάπη κι όλα γίνονται!!
 
  • Like
Reactions: Orilis


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Ο thor ξαναχτυπα που λενε.λοιπον εχθες το βραδυ παλι τα ιδια.δεν εκανα κατι διαφορετικο..το μονο που στην βολτα εξω επαιζε με ενα σκυλι και το χαιδευα στην βραδινη βολτα.το μονο που τον χτυπησα το "μεσημερι" στον κωλο του μια φορα.γιατι συνεχεια δαγκωνη το τηλεχειρηστηριο και αυτη τ φορα το πεταξε κατω,το μονο οτι το παιζαν πολλα παιδια στην βραδινη βολτα..του εκανα και τρεξιμο εχθες το βραδυ.....
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εντάξει βρε δεν ειπαμε ότι θα στρώσει κατευθείαν. Θα έχει τα πάνω του και τα κάτω του! Υπομονή και επιμονή στη μέθοδό σου ;)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@ripper2.1 ,ειλικρινά είσαι πολύ καλό παλικάρι ρε φίλε!!!respect...

@toykaki καταρχήν μπράβο σου που ανέλαβες τον σκυλάκο, αλλά ρε φίλε μου αφού είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο, γιατί δεν έχεις ψαχτεί εδώ και 8 μήνες, να μάθεις από το μηδέν πως είναι η συμβίωση με έναν σκύλο; Και τώρα περιμένεις να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου μέσω του forum;;;GOOGLE-ίσως το πολυτιμότερο εργαλείο της εποχής μας.
Που ξέρεις ότι οι συμβουλές που σου δίνει η @noni_papa , ο @ripper2.1, εγώ, είναι οι σωστές;
Επειδή τα έχουμε δοκιμάσει στον σκύλο μας και πιάνουν;
Έγραψες ότι "Πιστευα οτι θα νοιωσει την αγαπη μου και των κοπο μου και ολα οσα του παρεχω σαφως και χρηματα"
Αυτό το εννοείς πραγματικά; Θα καταλάβει ο σκύλος ότι ξοδεύεις χρήματα για αυτόν, άρα θα σε υπακούει;
Τέλος πάντων, να σου πω κι εγώ τις χαζομάρες μου,όσο μπορώ επιγραμματικά:
  1. Πάρε τον σκύλο από το μπαλκόνι, εκτός από τραγικό λάθος, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ! (εσύ βρε @noni_papa που δίνεις και δίνεις και δίνεις συμβουλές, δεν γνωρίζεις το νόμο, να ξεκινήσεις από κει; )
  2. Μην χτυπήσεις ΠΟΤΕ ξανά τον σκύλο σου, σου υπόσχομαι ότι με τον σκύλο που περιγράφεις ότι έχεις σήμερα,το μόνο που πετυχαίνεις είναι κάποια στιγμή πολύ σύντομα να σε δαγκώσει κανονικότατα. Όχι επειδή είναι "κακό" σκυλί και δεν είναι το σκυλί "άλλη φάση" του γείτονα, αλλά επειδή ουσιαστικά αυτός είναι το αφεντικό σου (sorry που στο λέω, αλλά έτσι είναι).
  3. Μπες στο youtube (αφού δεν έχεις χρήματα για εκπαιδευτή) και αφιέρωσε πάρα πολύ χρόνο σχετικά με την συμβίωση με έναν σκύλο. Ξεκίνα από τα τελείως βασικά.
Με πολύ δουλειά από τη μεριά σου, προσπάθεια,υπομονή,επιμονή κτλ, σε μερικούς μήνες η συμβίωση σου με τον σκύλο σου θα είναι αξιοπρεπής. Ξαναλέω όμως, πρέπει να εκπαιδευτείς πρώτα εσύ και μετά εσύ τον σκύλο σου. Άσε τις ωραίες ορολογίες ("εκτόνωση","διορθώσεις" κτλ) που διαβάζεις εδώ μέσα, γιατί είσαι σε πολύ πιο πρώιμο στάδιο και επιμορφώσου σα να παίρνεις σκύλο αύριο.
Καλή τύχη...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@ripper2.1 ,ειλικρινά είσαι πολύ καλό παλικάρι ρε φίλε!!!respect...

@toykaki καταρχήν μπράβο σου που ανέλαβες τον σκυλάκο, αλλά ρε φίλε μου αφού είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο, γιατί δεν έχεις ψαχτεί εδώ και 8 μήνες, να μάθεις από το μηδέν πως είναι η συμβίωση με έναν σκύλο; Και τώρα περιμένεις να εκπαιδεύσεις το σκύλο σου μέσω του forum;;;GOOGLE-ίσως το πολυτιμότερο εργαλείο της εποχής μας.
Που ξέρεις ότι οι συμβουλές που σου δίνει η @noni_papa , ο @ripper2.1, εγώ, είναι οι σωστές;
Επειδή τα έχουμε δοκιμάσει στον σκύλο μας και πιάνουν;
Έγραψες ότι "Πιστευα οτι θα νοιωσει την αγαπη μου και των κοπο μου και ολα οσα του παρεχω σαφως και χρηματα"
Αυτό το εννοείς πραγματικά; Θα καταλάβει ο σκύλος ότι ξοδεύεις χρήματα για αυτόν, άρα θα σε υπακούει;
Τέλος πάντων, να σου πω κι εγώ τις χαζομάρες μου,όσο μπορώ επιγραμματικά:
  1. Πάρε τον σκύλο από το μπαλκόνι, εκτός από τραγικό λάθος, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ! (εσύ βρε @noni_papa που δίνεις και δίνεις και δίνεις συμβουλές, δεν γνωρίζεις το νόμο, να ξεκινήσεις από κει; )
  2. Μην χτυπήσεις ΠΟΤΕ ξανά τον σκύλο σου, σου υπόσχομαι ότι με τον σκύλο που περιγράφεις ότι έχεις σήμερα,το μόνο που πετυχαίνεις είναι κάποια στιγμή πολύ σύντομα να σε δαγκώσει κανονικότατα. Όχι επειδή είναι "κακό" σκυλί και δεν είναι το σκυλί "άλλη φάση" του γείτονα, αλλά επειδή ουσιαστικά αυτός είναι το αφεντικό σου (sorry που στο λέω, αλλά έτσι είναι).
  3. Μπες στο youtube (αφού δεν έχεις χρήματα για εκπαιδευτή) και αφιέρωσε πάρα πολύ χρόνο σχετικά με την συμβίωση με έναν σκύλο. Ξεκίνα από τα τελείως βασικά.
Με πολύ δουλειά από τη μεριά σου, προσπάθεια,υπομονή,επιμονή κτλ, σε μερικούς μήνες η συμβίωση σου με τον σκύλο σου θα είναι αξιοπρεπής. Ξαναλέω όμως, πρέπει να εκπαιδευτείς πρώτα εσύ και μετά εσύ τον σκύλο σου. Άσε τις ωραίες ορολογίες ("εκτόνωση","διορθώσεις" κτλ) που διαβάζεις εδώ μέσα, γιατί είσαι σε πολύ πιο πρώιμο στάδιο και επιμορφώσου σα να παίρνεις σκύλο αύριο.
Καλή τύχη...
Η αλήθεια είναι ότι νόμιζα ότι το ανέφερα αλλά τελικά το ξέχασα ;) Παράλειψή μου
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Εν συνεχεια να πω χρονια πολλα.να αναφερω επισης οτι εκτος απο αυτα που μου λενε οι συμφορουμιτες και πραγματικα τους ευχαριστω ειτε για την σωστη ειτε για την λαθος απαντησεις τους.εχω δοκιμασει αρκετα απο αυτα που μου ειπανε και αρκετα πιασαν τοπο,αρκετα επισης κανω καθημερινος απο αυτα που διαβαζω ιντερνετ youtube...εχει ηρεμηση μπορω να πω το σκυλι.την ιδια γλαστρα εδω και 2 μερες την εχω αλλαξη μερος,και δεν την εχει ακουμπησει εστω προς ωρας.οποτε το προβλημα του μοιπως ειναι το μερος;γιατι σε εκεινο το μερος αραζε τα μεσημερια και ξαπλωνε.και λςω για να παρω μια αλλη γλαστρα και να βαλω αυτη στην θεση της.2 βραδια τωρα τιποτα.θα φανει ομως.επισης αυτο που καταλαβα-διαβασα ειναι οτι οταν ειναι κουρασμενος εκπαιδευεται πιο ευκολα.βεβαια εγω απο την πρωτη στιγμη που βγαινω βολτα των εχω υποελεγχο,βεβαια καμια φορα των αφηνω να κανει το δικο του.δεν ξερω καλος η κακις βεβαια.αλλα τις περισσοτερες ωρες τον εχω υποελεγχο..παλια με λιχουδια.τωρα με τιποτα μπορει στην μια ωρα να του δωσω μια.ςχω δει μια μικρη νελτιωση βεβαια αλλα παλι ειναι θετικο...τωρα οσο αφορα το youtube δεν ειναι και απολυτα σωστο γιατι τα περισσοτερα βιντεο που εχω δει ειναι αν οχι τελειος σχεδον θα ελεγα εκπαιδευμενα.το λεω αυτο γιαυι βλεπω το τραβηγμα που κανουν σε σχεση με αυτο που εκανε το δικο μου..λεω εκανε γιατι τωρα δεν ειναι τοσο εντονο..βεβαια το καλυτερο ειναι ο εκπαιδευτης αλλα θελουν 500-600Ε για μια βασικη να μην πω και παραπανω.οποτε μονος οτι μοορω.εχει ηρεμηση βεβαια.ενα αλλο επισης που θελω να του κοψω ειναι οτι οταν τον εχω μεσα πειραζει πραγματα και ειναι η 2η εβδομαδα ισως και παραπανω και ακομα τα πειραζει καποια ..αυτο πως κοβεται;γιατι του λεω μη αλλα το βιολι του.μετα τον τραβαω απο το λουρι.το ξεχναει μετα παλι..για αυτο λεω καλυτερο ο εκπαιδευτης..βεβαια πολλες φορες ειναι υσηχος εχει και τα παιχνιδια του μεσα...τεσπα παντς γενικα εχει ηρεμιση...εγω απορω ομως αυτοι οι εκπαιδευτες πως μεσα σε 12-13 μαθηματα τους τα μαθαινουν
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Για τα πράγματα που πειράζει, προσπάθησε να του αποσπάσεις την προσοχή με δικό του αγαπημένο παιχνίδι και όταν το πάρει πές του μπράβο! Πολύ θετικό που άρχισε να παρουσιάζει βελτίωση. Για εκπαιδευτή μπορείς στην αρχή να φέρεις έναν στο σπίτι να σου δώσει κάποιες συμβουλές. Οι εκπαιδευτές για αυτό είναι εκπαιδευτές. Ξέρουν να προσεγγίζουν, να μαθαίνουν το σκύλο και κυρίως να εκπαιδεύουν τον ιδιοκτήτη πρώτα και μετά το σκύλο. ;) Για τη δικιά μου όταν τη φέραμε επειδή είχε θεματάκια (ανέβαινε στον καναπέ πχ και γάβγιζε στους περαστικούς, γεγονότα που δεν είχα αντιμετωπίσει με την προηγούμενη σκυλίτσα μου) φέραμε εκπαιδευτή να τη δει και να μας δώσει συμβουλές οι οποίες και έπιασαν τόπο
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
την ιδια γλαστρα εδω και 2 μερες την εχω αλλαξη μερος,και δεν την εχει ακουμπησει εστω προς ωρας.οποτε το προβλημα του μοιπως ειναι το μερος;
επισης αυτο που καταλαβα-διαβασα ειναι οτι οταν ειναι κουρασμενος εκπαιδευεται πιο ευκολα.
βεβαια εγω απο την πρωτη στιγμη που βγαινω βολτα των εχω υποελεγχο,βεβαια καμια φορα των αφηνω να κανει το δικο του.
τωρα οσο αφορα το youtube δεν ειναι και απολυτα σωστο γιατι τα περισσοτερα βιντεο που εχω δει ειναι αν οχι τελειος σχεδον θα ελεγα εκπαιδευμενα.
οταν τον εχω μεσα πειραζει πραγματα και ειναι η 2η εβδομαδα ισως και παραπανω και ακομα τα πειραζει καποια ..αυτο πως κοβεται;
φιλε μου δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορεί να αλλάξεις τρόπο αντίληψης.
Θα σου ξαναπώ: πρώτα εκπαίδευσε τον εαυτό σου και μετά τον σκύλο.
Σου λέω να μπεις στο youtube που βρίσκεις τα πάντα, όπως και περιπτώσεις σκύλων που χρήζουν διόρθωσης της ήδη μη αποδεκτής συμπεριφοράς κι εσύ κρίνεις ότι δεν είναι απόλυτα σωστά αυτά που βλέπεις. ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ.
Οι απόψεις σου είναι λάθος από την βάση τους:
Ο ξεκούραστος,ήρεμος και συγκεντρωμένος σκύλος εκπαιδεύεται πιο εύκολα, όχι ο κουρασμένος. Διαφορετικές έννοιες.
Σου λέω ότι η παραμονή του σκύλου που έχεις στο μπαλκόνι,στην φάση που είστε τουλάχιστον, είναι λάθος (χέσε το παράνομο που βλέπω ότι δεν σε αγγίζει καθόλου), εσύ συνεχίζεις να μας λες για τις γλάστρες.
Σου λέω ότι σκύλος είναι το αφεντικό σου και κάποια στιγμή θα το πληρώσεις αυτό, εσύ συνεχίζεις "καμιά φορά να κάνει το δικό του". Και όταν θα σε δαγκώσει, το δικό του θα κάνει...δηλαδή ότι του έχεις επιτρέψει...
Σου λέω για υπομονή και επιμονή, εσύ ξαναρωτάς στο forum πως κόβεται το ένα, πως κόβεται το άλλο την δεύτερη βδομάδα...
Ε, συνέχισε τον διάλογο σου με την @noni_papa και καλή τύχη...
υγ. αφού θες σώνει και καλά να το εκπαιδεύσεις μέσω του forum, τουλάχιστον μπες και διάβασε ένα σωρό θέματα που υπάρχουν για θέματα εκπαίδευσης από αρχάριους ιδιοκτήτες που είχαν την διάθεση να εκπαιδευτούν οι ίδιοι πρώτα, για να μπορέσουν μετά να εκπαιδεύσουν και τον σκύλο τους.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Άσχετα από τα εκπαιδευτικά: Οι γλάστρες τι φυτά έχουν? Δεν πιστεύω να έχεις κανέναν κισσό και να πάει ο σκύλος αδιάβαστος...
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Haris drazen αφου σε βλεπω απαντας τοσο εμπειρικα και μου λες τα δικα σου που ειναι σωστα οπως καταλαβαινω απο τα γραπτα σου.θελεις να με συμβουλεψεις με βηματα απο την αρχη πως να ξεκινησω;θελεις μοιπως να ερθεις και απο το σπιτι μου να σε κερασω καφε;μιας και απαντας τοσο εμπειρικα βρε.. ;)
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Άσχετα από τα εκπαιδευτικά: Οι γλάστρες τι φυτά έχουν? Δεν πιστεύω να έχεις κανέναν κισσό και να πάει ο σκύλος αδιάβαστος...
Άσχετα από τα εκπαιδευτικά: Οι γλάστρες τι φυτά έχουν? Δεν πιστεύω να έχεις κανέναν κισσό και να πάει ο σκύλος αδιάβαστος...
Οχι κατι που δεν επιτρεπεται εχω διαβασει τα αρθα με τα φυτα και με τις τροφες φιλε μου.ευχαριστω ;)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Haris drazen αφου σε βλεπω απαντας τοσο εμπειρικα και μου λες τα δικα σου που ειναι σωστα οπως καταλαβαινω απο τα γραπτα σου.θελεις να με συμβουλεψεις με βηματα απο την αρχη πως να ξεκινησω;θελεις μοιπως να ερθεις και απο το σπιτι μου να σε κερασω καφε;μιας και απαντας τοσο εμπειρικα βρε.. ;)
βλέπεις; δεν διαβάζεις προσεκτικά καν τι σου γράφω...πως να προχωρήσεις σε ένα πιο σύνθετο θέμα που είναι η εκπαίδευση του σκύλου σου;
Σου έγραψα "Τέλος πάντων, να σου πω κι εγώ τις χαζομάρες μου,όσο μπορώ επιγραμματικά:"
Είπα εγώ ότι είναι σωστά αυτά που σε συμβουλεύω; Εσύ κρίνεις.
Παρόλα αυτά, σε έχω συμβουλέψει ήδη:ψάξε περισσότερο, εκπαίδευσε τον εαυτό σου, μάθε από το μηδέν (διέγραψε ότι νομίζεις ότι ξέρεις και εφαρμόζεις στον σκύλο σου).
Αν τελικά ψάχνεις να βρεις δωρεάν εμπειρικό εκπαιδευτή μέσα από το forum, θα πρότεινα τον καφέ να τον κεράσεις στη @noni_papa που είστε και στην ίδια ηλικία,σε έχει αναλάβει end to end και τα λέτε καλά... ;)
 


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Εγω διαβαζω τι μου λες αλλα στην ολη υποθεση δεν μ αρεσε ο τροπος που τα ειπες..βεβαια δημοκρατια εχουμε και πολυ καλα εκανες και τα ειπες...απο εκει και πεεα επιλογη μου ειναι οπως πολυ σωστα ειπες το τι θα κρατησω και πως θα συνεχισω...οσο αφορα την ηλικια δεν με απασχολει το ποσο ειναι ο καθενας εδω μεσα
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
άρα θα διεκρινες την κλιμάκωση του τρόπου γραφής μου,ε;
Όπως και με το σκύλο, σε κάθε δράση υπάρχει και η ανάλογη αντίδραση.
Χαίρομαι που ίσως να σε βοήθησα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3