Πειραζει τις γλαστρες


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Haris drazen αφου σε βλεπω απαντας τοσο εμπειρικα και μου λες τα δικα σου που ειναι σωστα οπως καταλαβαινω απο τα γραπτα σου.θελεις να με συμβουλεψεις με βηματα απο την αρχη πως να ξεκινησω;θελεις μοιπως να ερθεις και απο το σπιτι μου να σε κερασω καφε;μιας και απαντας τοσο εμπειρικα βρε.. ;)

Δεν πίνει καφέ ο Drazen αλλα κανένα ουισκάκι το σφίγγει...
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Μια και ταιριάζει στη συζήτηση και επειδή με ό,τι κ να σχετιζόμαστε είναι σημαντικό να γνωρίζουμε και να κατανοούμε, αλλιώς όλα πάνε στραβά… παραθέτω το παρακάτω.. Αφορά την γλώσσα που χρησιμοποιούν οι σκύλοι για να επικοινωνήσουν... Αν κ χωρίς λέξεις... Πολύ πλούσια!

Αυτό που χρειάζεται να θυμόμαστε όλοι είναι πως… δεν υπάρχουν δύσκολα ή κακά σκυλιά… Μόνο ελλιπείς ιδιοκτήτες…

 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εγώ προσωπικά δεν θέλω κανέναν καφέ και οι συμβουλές που δίνω σαφέστατα δεν είναι συμβουλές ειδικού, αλλά προσωπικές εμπειρίες όπως τις έζησα και τις εφάρμοσα με επιτυχία τόσο στον προηγούμενο σκύλο μου όσο και στον καινούριο μου, αφού πρώτα είχα δημιουργήσει μια σωστή σχέση και ιεραρχία. Δεν ανάγκασα κανέναν να τις ενστερνιστεί και είμαι σίγουρη ότι πουθενά δεν ανέφερα ότι είναι ο σωστός τρόπος προσέγγισης για το θέμα του toyaki. ;)
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Γαβ Γαβ πολύ ενδιαφέρον το βίντεο που ανέβασες, το οποίο ξεκινάει από τα βασικά, αλλά τόσο απαραίτητα. Με την ευκαιρία να σου πω κι εγώ τα μπράβο μου για την προσπάθεια που καταβάλεις με τις δύο κούκλες σου, την αγάπη που τους δείχνεις και την διάθεση για να μάθεις βήμα-βήμα, όπως για παράδειγμα και το συγκεκριμένο βίντεο που βρήκες...
@noni_papa μα προφανώς όλοι εδώ μέσα τις προσωπικές μας εμπειρίες μοιραζόμαστε. Άλλες μπορεί να είναι παραδείγματα προς μίμηση, άλλες προς αποφυγή. Ο κάθε ενδιαφερόμενος κρίνει τι θα χρησιμοποιήσει. Το θέμα είναι ότι για να κρίνει και να εφαρμόσει, πρέπει να έχει κάποιες βασικές έστω γνώσεις και την ικανότητα...η οποία δεν αποκτάται μέσα από κανένα forum ;)
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
@Γαβ Γαβ πολύ ενδιαφέρον το βίντεο που ανέβασες, το οποίο ξεκινάει από τα βασικά, αλλά τόσο απαραίτητα. Με την ευκαιρία να σου πω κι εγώ τα μπράβο μου για την προσπάθεια που καταβάλεις με τις δύο κούκλες σου, την αγάπη που τους δείχνεις και την διάθεση για να μάθεις βήμα-βήμα, όπως για παράδειγμα και το συγκεκριμένο βίντεο που βρήκες...
Σε ευχαριστώ πολύ @Haris Drazen !!! Πριν από αυτά τα δύο πλάσματα είχα κ ένα αδέσποτο... για 5 χρόνια... 7 μηνών τον βρήκα. Όταν τον είχα βρει στο δρόμο κ τον τάισα, ήξερα πως αυτός ο σκύλος είναι δικός μου... Εντελώς άπειρη, τον σήκωσα, τον έβαλα στο αυτοκίνητο κ τον πήρα σπίτι.. Δεν του έβαλα ποτέ λουρί... Πάντα περπατούσε δίπλα μου... Έμπαινα στα μαγαζιά κ με περίμενε απ' έξω.. Δεν του είχα μάθει τίποτα... Τα είχε καταλάβει όλα μόνος του... Συχνά του άνοιγα την πόρτα κ έβγαινε.. κ όταν γύριζε με ειδοποιούσε με γάβγισμα για να του ανοίξω. Τον είχε χτυπήσει κ μια φορά αυτοκίνητο κ από τότε έκανε έλεγχο κ δεξιά κ αριστερά για να περάσει τον δρόμο... Όλοι έλεγαν για αυτόν τον σκύλο... Ένας υπέροχος χαρακτήρας.. Δυστυχώς έφαγε φόλα..
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Γαβ Γαβ δυστυχώς κι εγώ τον προ-προηγούμενο σκύλο μου τον έχασα από φόλα και μάλιστα στον κήπο σπιτιού ενός φίλου κατά την διάρκεια διακοπών μου στην επαρχία.... ( ο παππούς του φίλου είχε ρίξει κρυφά φόλες για να εξαφανίσει τα γατιά που μάζευε η γιαγιά....).
Πάντως όσο υπάκουος και ελεγχόμενος να είναι ένας σκύλος, φαντάζομαι ότι το λουρί του είναι καλό να το βάζουμε ε; πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις...
 
  • Like
Reactions: Γαβ Γαβ


toykaki

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2015
153
17
33
Aττικη
Πολυ ωραιο το βιντεο που ανεβασες..πολλα απο αυτα να πω τα περισσοτερα δεν τα ηξερα
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
@Γαβ Γαβ δυστυχώς κι εγώ τον προ-προηγούμενο σκύλο μου τον έχασα από φόλα και μάλιστα στον κήπο σπιτιού ενός φίλου κατά την διάρκεια διακοπών μου στην επαρχία.... ( ο παππούς του φίλου είχε ρίξει κρυφά φόλες για να εξαφανίσει τα γατιά που μάζευε η γιαγιά....).
Πάντως όσο υπάκουος και ελεγχόμενος να είναι ένας σκύλος, φαντάζομαι ότι το λουρί του είναι καλό να το βάζουμε ε; πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις...
Είναι οδυνηρή εμπειρία να χάνεις σκύλο από φόλα... Κ εμένα στον κήπο την έφαγε...

Ναι...! Θα συμφωνήσω! Του λουρί είναι απαραίτητο.. Σε κάθε περίπτωση... Άλλωστε, αν του είχα πάντα λουρί, το πιο πιθανό είναι να μην έτρωγε τη φόλα... Να τον προλάβαινα...
Τότε δεν είχα ιδέα.. Απλά ένα ζώο ήταν παντού μαζί μου... κ δεν με δυσκόλευε σε τίποτα, οπότε είχα σκεφτεί πως έτσι έπρεπε να είναι...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen