Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


V.M

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
58
120
47
Ποιός είπαμε ότι ρωτάει?

Υ.Γ. Αν ήταν το παιδί μου, θα είχα αυτοκτονήσει μέχρι τώρα, που μιλάμε... αποδίδοντας τις ευθύνες... ή αποφεύγοντας να τις αντιμετωπίσω...
Φίλε και εγώ αυτό θα εκανα
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Με συγχωρείτε αλλά η υπόθεση μου βρωμάει....όχι ένα, όχι δύο αλλά οκτώ ( ;;; )ροτβάιλερ και ο ιδιοκτήτης πρώην στρατιωτικός...δεν σας θυμίζει κάτι όλο αυτό το μοντελάκι;
Οσο και να θέλω να είμαι αντικειμενική, ο κανόνας επιβεβαιώνει ποιός τύπος ανθρώπων κυρίως, δυστυχώς, προτιμάει αυτές τις φυλές και για ποιούς λάθος λόγους. Τα σκυλιά δε φταίνε σίγουρα. Το παιδάκι προφανώς έτρεχε πάνω-κάτω ως ωραιότατο θήραμα. Ρίχνετε ευθύνες στη μάνα...κι αν ο ιδιοκτήτης της είπε: ελάτε, μη φοβάσαι, θα τα έχω μαντρωμένα;
Λίγοι είναι αυτοί που τα "εκπαιδεύουν" για "φύλακες" και νιώθουν πολύ περήφανοι που τα αγριεύουν; Και άντε πες, δεν είναι τέτοιος τύπος. Για μένα πρώτη και βασικότερη ευθύνη έχει ο ιδιοκτήτης έχοντας ΟΚΤΩ, ποιός ξέρει ποιάς συμπεριφορικής κατεύθυνσης σκυλιά και καλεί και κόσμο! Αν εγώ ήμουν ο ιδιοκτήτης, θα έδινα οδηγίες στη μάνα να έχει το μικρό από κοντά, θα φρόντιζα να μην πλησιάζει την περιοχή των σκυλιών, θα φρόντιζα να μην έχουν οπτική επαφή με τους καλεσμένους κι επειδή τελικά η ευθύνη θα ήταν μεγάλη, πιθανό να μην έκανα το σουαρέ καν στο σπίτι μου. Τώρα θα φάμε στα μούτρα όλα τα σιχαμερά μοντάζ με ροτς που δείχνουν δόντια, θα βαυκαλίζονται τα μίντια με τις "τρομαχτικές" ράτσες, πιθανό να πέσουν άδικες ευθανασίες ή φόλες κ η ζωή μας κύκλους κάνει...
Τραγικό, τραγικότατο για όλους αλλα πρωτίστως για τον φρικτό θάνατο που βρήκε το παιδάκι!
Και κάπου εδώ ζητώ συγνώμη για την "αγενή" παρέμβαση, χωρίς πρώτα να έχω συστηθεί στο ανάλογο νήμα...
Σας διαβάζω καιρό όμως, μετράει αυτό;:oops:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@zerom0

Γιατί να μην έχει και 8 και 18 rottweiller ή και όχι μόνο;
Το ότι είναι πρώην στρατιωτικός, γιατί είναι ύποπτο; Που παραπέμπει; Θα μπορούσε να είναι και πρώην φούρναρης.
Γιατί και σε ποιόν, να δώσω λογαριασμό, αν έχω 8 άγρια σκυλιά στο σπίτι μου; Φυσικά θα φρόντιζα για την ασφάλεια όλων και θα έδινα οδηγίες προς κάθε κατεύθυνση.

Δηλαδή...καλύτερα να μην εικάζουμε. Αν μη τι άλλο, τα σκυλιά που είδα εγώ στα διάφορα βίντεο που κυκλοφορούν, αν είναι όντως, από το σπίτι του θέματος, κάθε άλλο παρά άγρια και ανεξέλεγκτα μου φάνηκαν.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
1) ειπα οτι μου βρωμαει η υποθεση στατιστικα
2) παρακατω κραταω κ την αντιθετη πιθανοτητα της "στατιστικης"
Δε χρειαζεται να "δωσεις" λογαριασμο σε κανεναν για το οτι μπορει να θες 28 αγρια σκυλια σπιτι σου.
Γινεσαι υπολογος οταν καλεις κοσμο σπιτι σου ομως...δλδ αυτο που γραφεις παρακατω περι οδηγιων προς καθε κατευθυνση. Σαφεστατα εικαζουμε βασει μιας κακιστης συμπεριφορας ομως που προεκυψε υπο καποιες συνθηκες.
Αν οντως τα σκυλια που δειχνουν πισω απο αυλοπορτα, ειναι τα σκυλια του ιδιου, ναι, ηρεμοτατα δειχνουν αλλα ποιος μου λεει οτι ειναι ηρεμα επειδη απλα επεστρεψαν στην καθημερινη τους ρουτινα; Σε καθε περιπτωση, οσο ηρεμα κι αν ειναι τα παιδια της αγελης του κυριου, εξακολουθει να μη μου φαινεται ως φυσικη συνεπεια το πως εξελιχθηκε το γεγονος. Οπως διαβασα και καπου αλλου εδω, τα λαθη ειναι παραπανω απο 1-2 για να φτασει εκει το πραγμα
 
  • Like
Reactions: GRDANE


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το ύψος ενός 5χρονου παιδιού τυγχάνει να είναι ίσο με το ύψος ενός Rottweiler.
Δεν θέλει να είναι "άγριος" κάποιος σκύλος για να πλήξει ένα τέτοιο σωματάκι.
Ανετότατα σπάει το κρανίο, ανετότατα μπορεί να κάνει λαβή το πρόσωπο, ανετότατα μπορεί να λιανίσει κοκκαλάκια.

Το παραπάνω όσον αφορά την "αγριότητα" και την σφοδρότητα που επικαλούνται πολλοί.
Ένα απλό σωματικό εκτόπισμα να κάνει ένας τέτοιος σκύλος γυρίζοντας απλά το σώμα του ή κουνώντας την ουρά δυνατά φτάνει να εκτοπίσει σώμα ίδιων κιλών με ενός 5χρονου.
 




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Επίσης σε ρεπορτάζ διάβασα ότι έριξαν το φράχτη τα ίδια τα σκυλιά. Αυτό ενισχύει την άποψή μου για την αμέλεια του ιδιοκτήτη..πρωτίστως
 




ektor1998

Member
16 Δεκεμβρίου 2009
10
16
Σε λάθος χειρισμό και εγκληματική αμέλεια του ιδιοκτήτη, αποδίδει τη φονική επίθεση των ροτβάιλερ κατά του 5χρονου, ο εκπαιδευτής σκύλων και Πρόεδρος του Ομίλου Φίλων Ροτβάιλερ Ελλάδος, Ηλίας Κανέλλος.

http://news247.gr/eidiseis/koinonia...kthth-ta-skylia-htan-fylakismena.4037874.html

 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Aνευθυνοτητα του ιδιοκτητη και μονο...που στοιχισε τη ζωη ενος παιδιου ...και ποιος ξερει την τυχη των επισης ατυχων σκυλιων !!!! Κατι τετοια κανουν πολυ κοσμο να φοβαται ή και να καταδιωκει ατυχα ζωα που θα δει εξω στο δρομο... Αμαθεια.... :(
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
.Διαβάζω το θέμα από όταν ξεκίνησε κι αποφεύγω να γράψω.. Τι να γράψει κανείς; Από που να το πιάσει και που να το αφήσει... Παράλληλα, εδώ που έχουμε έρθει για τις μέρες των "γιορτών της ελληνικής οικογένειας" είναι ανοικτή κι η τηλεόραση (που δεν ανοίγει εύκολα στην Πάτρα), οπότε μοιραία βλέπουμε και ειδήσεις. Παιδάκι τριάμισι χρονών χάνεται, παιδάκι οκτώ χρονών τραυματίζεται, παιδάκι πέντε χρονών σκοτώνεται... Να φταίει το κρασί που ρέει λόγω των ημερών ή χαλαρότητα που φέρνουν οι διακοπές; Να φταίει η υπερβολική αισιοδοξία ("έλα μωρέ, σε εμένα θα τύχει"); Πολύ φοβάμαι ότι σε αυτά τα περιστατικά, και άλλα αντίστοιχα, δεν ανέλαβε ο κάθε κρίκος της αλυσίδας εκ των προτέρων τις ευθύνες του, με αποτέλεσμα μετά να ψάχνει ο καθένας σε ποιον θα αποδωθούν...

Η κακιά στιγμή είναι εκεί και καραδοκεί, το θέμα είναι τι κάνει ο καθένας μας για να την αποφύγει.
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Δεν πιστευω στις κακες στιγμες...πιστευω στις στιγμες που δεν στεκομαστε στο υψος των περιστασεων και δεν εχουμε φροντισει τα πραγματα να ειναι οπως πρεπει !!!!!!! Δεν χρειαζονται πολλα.... Υπευθυνοτητα και κοινη λογικη ειναι ολα !!!
 
  • Like
Reactions: kasi and zerom0


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το ίδιο λέμε, Νιτσα. Η κακιά η ώρα μένει μακρυά ή έρχεται, ανάλογα με τη στάση του καθενός απέναντι στο ύψος των περιστάσεων. Απλά εγώ θεωρώ ότι υπάρχει κιόλας από μόνη της, καθώς δεν μπορεί να φταίει η ανικανότητα της κοπέλας να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων όταν κάνει ηλιοθεραπεία στην παραλία αλλά γίνεται σεισμός και πέφτει βράχος πάνω της.. Στα μάτια μου, έστω, δεν είναι το ίδιο με το περιστατικό του τίτλου
 
  • Like
Reactions: Nitsa


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και με βαση την κοινη λογικη που επικαλειται ο χρηστης @Nitsa αλλα αυτη απουσιαζει παντελως απο την αρχη του απο πανω ποστ που λεει
Aνευθυνοτητα του ιδιοκτητη και μονο
ρωταω εγω, ενας ανθρωπος που εχει κλεισει τα 5 σκυλια μεσα στο γκαραζ κ τα αλλα δυο στο ημιυπογειο σε ενα δωματιο, με μια πορτα που ανοιγει μονο απ εξω, ενω ολοι οι καλεσμενοι βρισκονται στον οροφο του σπιτιου κ τρωνε, ποιος ειναι ο ανευθυνος; ο ιδιοκτητης η η μανα;;

Δυστυχως με τις καταθεσεις των μαρτυρων επιβεβαιωνεται αυτο που υποψιαζομαι απο την πρωτη στιγμη, οτι το παιδι ξεφυγε της προσοχης των γονιων του κ πηγε στα σκυλια, γι αυτο κ αργησαν τοσο να παρουν χαμπαρι το περιστατικο.....

Οποτε μην προτρεχουμε σε μαλακιες που διαβαζω απο προχτες απ ολους κ δυστυχως κ απο γνωστες του χωρου, για "ανικανο ιδιοκτητη" "ακοινωνικοποιητα σκυλια" "ανευθυνο οικοδεσποτη" "παππου που ειχε αγελη οκτω σκυλων" κ αλλα κορυφαια διαφορα.

Το ποιο απλο απ ολα ειναι το προφανες, οτι απλα εχασαν απο την εποπτεια τους το 5χρονο......
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Υποθέσεις κάνουμε τώρα, αλλά ακόμη και να ξέφυγε της εποπτείας τους το 5 χρόνο και να πήγε στα σκυλιά , κάτι που ακούγεται πολύ πιθανό, και πάλι έχει ευθύνη ο ιδιοκτήτης. Όταν καλείς κόσμο στο σπίτι σου έχεις ευθύνη για την ασφάλεια τους όσον αφορά τον χώρο, έτσι δεν είναι; Όπως αν σε ένα δωμάτιο το ταβάνι είναι έτοιμο να πέσει και θα πρέπει να είσαι 100% σίγουρος ότι κανείς καλεσμένος σου δεν θα μπει στο δωμάτιο αυτό το ίδιο ισχύει και για τους σκύλους. Έπρεπε όλοι να είχαν το νού τους.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;
Ας πούμε ότι το παιδί δεν το πρόσεχε κανείς. Ας πούμε ότι άνοιξε μόνο του την πόρτα-φράχτη-διαχωριστικό όπως θέλετε πείτε το. Η σφοδρότατη επίθεση που υπέστη δικαιολογείται έτσι και αλλιώς από τη στιγμή που άνοιξε η πόρτα;
Και συνεχίζω με άλλες ερωτήσεις. Κουμαντάρονται εύκολα 8 σκύλαροι;
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
east49 σε αυτα που λες δεν εχεις αδικο...
Αλλα σκεφτομαι καλυτερα(οσο βγαινουν κ νεες ειδησεις για το συμβαν) κ οσο περνανε οι ωρες με πιο καθαρο μυαλο κ λεω, ρε φιλε εχεις 8 ροτβαιλερ στο σπιτι σου οκ δεν θα κατσω να αναλυσω εαν επρεπε να εχει 8 σκυλους (γνωμη μου μεγα λαθος)τα ηθελε μαγκια του..
Αλλα δεν πρεπει να φροντισεις να ειναι 100% ασφαλισμενα τα σκυλια?
ανοιγε η πορτα απ εξω δεν πρεπει να σκεφτεις κ αν παει καποιο πιτσιρικι κ την ανοιξει?

ΕΠΡΕΠΕ να εχει λουκετο να μην ανοιγει η πορτα ουτε απ εξω ΤΕΛΟΣ μεγα λαθος του ιδιοκτητη που κοστισε δυστηχως πολυ ακριβα..
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Και με βαση την κοινη λογικη που επικαλειται ο χρηστης @Nitsa αλλα αυτη απουσιαζει παντελως απο την αρχη του απο πανω ποστ που λεει

ρωταω εγω, ενας ανθρωπος που εχει κλεισει τα 5 σκυλια μεσα στο γκαραζ κ τα αλλα δυο στο ημιυπογειο σε ενα δωματιο, με μια πορτα που ανοιγει μονο απ εξω, ενω ολοι οι καλεσμενοι βρισκονται στον οροφο του σπιτιου κ τρωνε, ποιος ειναι ο ανευθυνος; ο ιδιοκτητης η η μανα;;

Δυστυχως με τις καταθεσεις των μαρτυρων επιβεβαιωνεται αυτο που υποψιαζομαι απο την πρωτη στιγμη, οτι το παιδι ξεφυγε της προσοχης των γονιων του κ πηγε στα σκυλια, γι αυτο κ αργησαν τοσο να παρουν χαμπαρι το περιστατικο.....

Οποτε μην προτρεχουμε σε μαλακιες που διαβαζω απο προχτες απ ολους κ δυστυχως κ απο γνωστες του χωρου, για "ανικανο ιδιοκτητη" "ακοινωνικοποιητα σκυλια" "ανευθυνο οικοδεσποτη" "παππου που ειχε αγελη οκτω σκυλων" κ αλλα κορυφαια διαφορα.

Το ποιο απλο απ ολα ειναι το προφανες, οτι απλα εχασαν απο την εποπτεια τους το 5χρονο......
Κάτσε ρε παιδί μου και συ, πολύ γρήγορα τοποθετήθηκες, δυσκολοχώνευτο ακόμα για πολλούς εδώ μέσα...:D:D:D

Εμένα με έπιασε κρύος ιδρώτας όταν άκουσα τον μάρτυρα να λέει ακούστηκαν οι φωνές του παιδιού και ΜΕΤΑ έσκασε μύτη η μάνα...:D:D:D
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;
Ας πούμε ότι το παιδί δεν το πρόσεχε κανείς. Ας πούμε ότι άνοιξε μόνο του την πόρτα-φράχτη-διαχωριστικό όπως θέλετε πείτε το. Η σφοδρότατη επίθεση που υπέστη δικαιολογείται έτσι και αλλιώς από τη στιγμή που άνοιξε η πόρτα;
Και συνεχίζω με άλλες ερωτήσεις. Κουμαντάρονται εύκολα 8 σκύλαροι;
ακομη κ 2 δεν κουμανταρονται οχι 8..το αν δικαιολογειται η επιθεση ειναι πολλα στην μεση που θελουν αναλυση..
 
  • Like
Reactions: johnk and zerom0


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3