chiouaoua Νέο μέλος ...Λίγη βοήθεια ? :)


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Καλησπερα σας !! Πριν 20 μερες περιπου αποκτησαμε νεο μελος στην οικογενεια ...τον κουκλο της φωτογραφιας.. ο οποιος αισιως αυτη τη στιγμη ειναι δυο μηνων.Αν και ανεκαθεν ειχαμε σκυλακια εντος και εκτος σπιτιου ...τοσο μικρουλι πλασματακι δεν ειχαμε..και ομολογω πως τον νιωθω πολυ ευθραυστο. Η κτηνιατρος μας ειπε να του δινουμε μολις μια κουταλια της σουπας κροκετα για μωρακια μουλιασμενη σε νερο ή γαλα πρωί' και βραδυ . Ο μικρος ομως δειχνει να μην ειναι καλυμενος....σα να πεινα μονιμα ειναι. Θα ηθελα τη γνωμη καποιου που γνωριζει τη φυλη ...ειναι αραγε αρκετη τοση τροφη ?? Αυτη τη στιγμη ειναι δυο μηνων και ζυγιζει σχεδον 900 γραμμαρια . Και αλλη μια ερωτηση-απορια.. Η μαμα του ηταν 2 κιλακια...ο μικρος ομως σα να γινεται πιο μεγαλουλης με βαση το πως παιρνει βαρος (οταν τον πηραμε ηταν 600 γραμμαρια )...υπαρχει περιπτωση να γινει πανω απο 3 κιλακια λετε??
 




Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Τον μπαμπα δεν τον εχω δει...Η γνωστη μας ειπε πως ηταν πιο κοντος απο τη μαμα... αλλα λιγο βαρυτερος..Μεχρι τι ηλικια μεγαλωνουν και παιρνουν βαρος σε αυτη τη φυλη?? Εχω διαβασει διαφορα..και ακρη δεν εχω βγαλει!!
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Δεν γνωρίζω τίποτα για την φυλή, όμως πίσω από το σακί με την ξηρά τροφή αναφέρει τις ενδεικτικές δοσολογίες, ανάλογα με τα κιλά, την ηλικία του σκύλου και ίσως την δραστηριότητα. Συνήθως πάει σε συνάρτηση με τα κιλά που αναμένεται να φτάσει το σκυλί ενήλικο. Το πινακάκι είναι ένας μπούσουλας απλά. :) Γάλα γιατί του δίνετε;
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Οποτε....πειναει δεν πειναει....ακολουθουμε τη δοσολογια λετε τελικα... Οκ...ευχαριστωω!! :)
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Οποτε....πειναει δεν πειναει....ακολουθουμε τη δοσολογια λετε τελικα... Οκ...ευχαριστωω!! :)
Όχι δεν είπα αυτό. Είπα ότι το πινακάκι είναι μπούσουλας απλά. Ανάλογα με αυτό και τις ανάγκες του σκύλου σας, θα προσαρμόσετε και την ποσότητα.
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Ναι..το καταλαβα !! Με βαση το πινακακι αυτο που του δινω ειναι οκ. Απλα..με βαση το πως βλεπω το μωρο να πεφτει με τα μουτρα στο φαγητο...ειχα ενδοιασμους !!
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ναι..το καταλαβα !! Με βαση το πινακακι αυτο που του δινω ειναι οκ. Απλα..με βαση το πως βλεπω το μωρο να πεφτει με τα μουτρα στο φαγητο...ειχα ενδοιασμους !!
Αν δείχνει πεινασμένο και όχι απλά λαίμαργο ίσως αν αυξήσετε λίγο την ποσότητα θα ήταν καλύτερο. Ρωτήστε όμως και τον κτηνίατρο σας πρώτα.
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Oτι ειναι λαιμαργο...ειναι !! Πρηζεται αν φαει παραπανω...και κανουμε τρεξιματακι να στρωσει..χαχα.. Η κτηνιατρος ειπε ακομα λιγοτερη ποσοτητα να του δινω..αλλα πεινουσε τοτε !!
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Να τον χαιρεσαι ειναι πολυ ομορφος :)
εχω ακριβως το ιδιο προβλημα...φιλοξενω εδω και 5 μερες ενα ημιαιμο τσιουαουα..ειναι 50 ημερων και ζυγιζει 700 γρ. δεν ξερουμε πατερα και μητερα γιατι βρηθηκε πεταμενο με τα αδελφακια του..
με προβληματιζει γιατι μου ειπε η κοπελα απο την φιλοζωικη που τα ειχε οτι αν πειναει να του δινω να φαει γιαυι δεν κανει να μενει νηστικο ουτε βεβαια να τρωει και παρα πολυ. Αυτο ομως συνεχεια πειναει και τρωει συνολικα την ειμαι 50 γρ ξηρα τροφη..θελω να την ελαττωσω λιγο γιατι ολο κανει κακακια..πφφφ δεν ξερω περιμενω μεχρι αυριο που θα παμε στον κτηνιατρο
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η αναπτυξη των κουταβιων ειναι κατι που δεν μπορεις να προβλεπεις και ακριβος!
Εχω μεγαλωσει μεχρι τωρα 5 γαλλικα μπουλντογκ- ολα απο εκτροφειο, με γνωστους μου γονεις κλπ.
Η τελευταια με τρομαζε παρα πολυ με την ταχυτητηα αναπτυξης της! Ειδικα οταν στο διαστημα απο 16-20 εβδωμαδων ηλικιας πηρε πανω απο 2 κιλα!! Εκει ελεγα, οτι παει- θα μου βγει τεραστια και εκτος προτυπου.
Αλλα τελικος δεν συνεχισε με αυτον τον ρυθμο- και τωρα που χρονισε ειναι μια χαρα 11.200 στο τελευταιο ζηγησμα!

Εγω της εδωσα παντα οσο μπορουσε να φαει σε 10-15 λεπτα.
 
  • Like
Reactions: Aslan and LaCat


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Αν δωσω στον μποπιρα οσο θελει....τρωει λαιμαργα πολυ...πρηζεται...και θελουμε τρεξιματακι μετα γιατι τρεμει..χαχαχα. Λεω τις επομενες μερες που ειναι να γινει το επομενο εμβολιο να τον παω σε αλλο κτηνιατρο...να διασταυρωσω γνωμες κι απο εκει. Κι εμενα...ο ρυθμος αναπτυξης του με προβληματιζει λιγουλακι...βαραινει γρηγορα ...αν και σε σχεση με ενα κοκονακι ημιαιμο που η μαμα του ειναι 4,5 κιλα ειναι το μισο και παλι..κι αυτο με παρηγορει !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Με αφορμή, αυτό σου το εξαιρετικό ποστ, από άλλο θέμα:
Δεν πιστευω στις κακες στιγμες...πιστευω στις στιγμες που δεν στεκομαστε στο υψος των περιστασεων και δεν εχουμε φροντισει τα πραγματα να ειναι οπως πρεπει !!!!!!! Δεν χρειαζονται πολλα.... Υπευθυνοτητα και κοινη λογικη ειναι ολα !!!
Να ρωτήσω, πως αποκτήσατε το σκυλάκι σας;
 




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Με αφορμή, αυτό σου το εξαιρετικό ποστ, από άλλο θέμα:

Να ρωτήσω, πως αποκτήσατε το σκυλάκι σας;
Απαπα.. Σε φοβήθηκε το μάτι μου.. Γυναίκες παιδί μου.. Του φόβου! :p
Αυτό είναι που λένε οι αστυνομικοί στις Αμερικάνικες ταινίες: "Ό,τι πεις ίσως να χρησιμοποιηθεί εναντίον σου!". Πλάκα πλάκα, είναι αξιοθαύμαστο και που το θυμόσουν!
 
Last edited:


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Με αφορμή, αυτό σου το εξαιρετικό ποστ, από άλλο θέμα:

Να ρωτήσω, πως αποκτήσατε το σκυλάκι σας;
Καλως σας βρηκα!!!! :) Το συγκεκριμενο το χαρισε στην κορη μου κολητη της συμφοιτητρια ... :)
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
και αμα του δωσεις μικροτερα, αλλα περισσοτερα γευματα?
Το δοκιμασα...ιδια η αντιδραση του...το εξαφανιζει σε χρονο ρεκορ ..να ταν τροπος να φαει και το μπωλακι του μαζι! χαχα
 






Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Η οποία το βρήκε που;
H oποια ειχε ενα θυλικο και ζευγαρωσε απ οτι μας ειπε με το αρσενικο της θειας της.. Παιζει ρολο σε κατι αυτο ???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3