Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Πάντως ,επειδή είμαστε σε ένα φόρουμ με πολλούς ιδιοκτήτες σκύλων, σκύλων όλων των ειδών και των σχεδίων, ας μη κρίνουμε τόσο εύκολα, βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Όταν έχεις στη κατοχή σου όπλο μπορεί να εκπυρσοκροτήσει καμιά φορά στα λάθος χέρια. Για αυτό και λίγοι θα έπρεπε με άδεια ίσως να επιτρέπεται να έχουν σκύλους με τέτοιες αντιδράσεις.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οταν ενας γονεας χανει απο την επιμελεια του ενα 5χρονο για τετοιο χρονικο διαστημα, ΠΡΟΦΑΝΩΣ στην θεση των σκυλων θα μπορουσε να ειναι ενα μηχανημα, μια πριζα, η ενα αμαξι αν πεταγοταν στο δρομο....

Τα περι κλειδαριας τα θεωρω ακραια.
Κι αν ανεβαινε στην ταρατσα δλδ κ πηδαγε θα κατηγορουνταν ο ιδιοκτητης που ειχε σκαλα για την ταρατσα;;
Ενταξει μην τρελαθουμε....

Υ. Γ. Σας εχω κ καλυτερο...
Ηταν λεει η πολλοστη φορα που η μανα με το παιδι επισκεπτονταν το σπιτι......
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Και με βαση την κοινη λογικη που επικαλειται ο χρηστης @Nitsa αλλα αυτη απουσιαζει παντελως απο την αρχη του απο πανω ποστ που λεει

ρωταω εγω, ενας ανθρωπος που εχει κλεισει τα 5 σκυλια μεσα στο γκαραζ κ τα αλλα δυο στο ημιυπογειο σε ενα δωματιο, με μια πορτα που ανοιγει μονο απ εξω, ενω ολοι οι καλεσμενοι βρισκονται στον οροφο του σπιτιου κ τρωνε, ποιος ειναι ο ανευθυνος; ο ιδιοκτητης η η μανα;;

Δυστυχως με τις καταθεσεις των μαρτυρων επιβεβαιωνεται αυτο που υποψιαζομαι απο την πρωτη στιγμη, οτι το παιδι ξεφυγε της προσοχης των γονιων του κ πηγε στα σκυλια, γι αυτο κ αργησαν τοσο να παρουν χαμπαρι το περιστατικο.....

Οποτε μην προτρεχουμε σε μαλακιες που διαβαζω απο προχτες απ ολους κ δυστυχως κ απο γνωστες του χωρου, για "ανικανο ιδιοκτητη" "ακοινωνικοποιητα σκυλια" "ανευθυνο οικοδεσποτη" "παππου που ειχε αγελη οκτω σκυλων" κ αλλα κορυφαια διαφορα.

Το ποιο απλο απ ολα ειναι το προφανες, οτι απλα εχασαν απο την εποπτεια τους το 5χρονο......
Εκτος του οτι...οφειλε να τα εχει εκπαιδευμενα καλα ......κλειδωμα αφαλειας στο χωρο τους και περιφραξη που να μη μπαινει ή βγαινει κουνουπι ... !!!!!!!! Υπευθυνοτητα και κοινη λογικη θα πω και παλι !!!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Nitsa
Ποιος σου λεει κατ αρχην οτι δεν ειναι εκπαιδευμενα;
Εκανες αυτοψια;
Τα ειχε σε ενα δωματιο, του οποιου η πορτα ανοιγει μονο απ εξω.
Ειχε τους καλεσμενους πανω στο σπιτι, μακρια απο τα σκυλια.
Ποσο ποιο κοινη λογικη κ επιμελεια;;

Το επομενο βημα αν δεν μπορεις να διασφαλιστεις με αυτο, ειναι το να μην καλεις κοσμο με μικρα παιδια στο σπιτι γιατι αν η μανα χασει το παιδι απο τα ματια της δεν φταιω να την πληρωσω εγω.....
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
East, να πω την αλήθεια, αν έβλεπα τη μάνα στην κοσμάρα της, θα είχα εγώ το νου μου. Όπως κι έχω το νου μου όταν έρχονται παιδιά στο σπίτι μας. Κι οι γονείς προσέχουν το παιδί κι ο ιδιοκτήτης το σκύλο.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Επίσης δεν είναι το ίδιο με μια πρίζα ή ένα μηχάνημα γιατί τότε θα κατηγορούνταν για ανεύθυνη γονική συμπεριφορά η μάνα και όχι ο ιδιοκτήτης. Οπως λέει κ το μέλος Orilis από πάνω, θα είχα εγώ το νου μου αν η μάνα παραήταν χαλαρή...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
East, να πω την αλήθεια, αν έβλεπα τη μάνα στην κοσμάρα της, θα είχα εγώ το νου μου. Όπως κι έχω το νου μου όταν έρχονται παιδιά στο σπίτι μας. Κι οι γονείς προσέχουν το παιδί κι ο ιδιοκτήτης το σκύλο.
Εικαζω, βαση προτερης εμπειριας ξαναλεω, οτι αν το παιδακι ειχε τιμωρηθει στο παρελθον να μην πλησιασει "εκει" σε ενα γιορτινο τραπεζι, θα εβρισκε μια πολυ ωραια αφορμη να ξεγλυστρισει απαρατηρητο να παει στο "μερος που απαγορευεται".
Δεν χρειαζεται ουτε η μανα να ειναι στην κοσμαρα της....
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
East ότι λες πιθανώς να έγινε, αλλά όπως το πας να απαγγείλει ο εισαγγελέας κατηγορία και προς την μάνα για δολοφονική αμέλεια και έλλειψη επιμέλεια προς το παιδί της.

Στο είπε η Tara, μια κλειδαριά και ένα κλειδί στην τσέπη του, αφού η οικογένεια ερχόταν συχνά. Θέλει μεγάλη φαντασία;
 
  • Like
Reactions: johnk and JIM GAR


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@PXM-DANBULL
Εαν δεν απατωμαι σε καθε περιπτωση που ανηλικο χανει την ζωη του, αυτεπαγγελτα κατηγορουνται και οι γονεις για αμελεια.
Θα επρεπε λοιπον και σε αυτη την περιπτωση.

Εαν το πιτσιρικι πεταγοταν στο δρομο κ το σκοτωνε αυτοκινητο, θα κατηγορουνταν οι γονεις, κ ο οδηγος για ανθρωποκτονια εξ αμελειας.

Μετα θα εμενε να δικαστει το μεγεθος της "αμελειας", οπως κ στην περιπτωση μας.
Με το σεναριο οπως εξελισσεται, να ψαχνουμε αν ειχε ΚΑΙ κλειδαρια μου φαινεται ακραιο.....
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Επειδή λοιπόν εγώ δεν είμαι νομικός, άσε να δούμε τις τελικές καταγγελίες του εισαγγελέα. Προς το παρών υπάρχει κατηγορία μόνο προς τον ιδιοκτήτη.

Για το αν μια κλειδαριά μπορούσε να είχε σώσει τη ζωή ενός παιδιού δεν νομίζω ότι είναι ακραίο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Για το αν μια κλειδαριά μπορούσε να είχε σώσει τη ζωή ενός παιδιού δεν νομίζω ότι είναι ακραίο.
Ποσοι απο μας, που εχουμε "τετοια" σκυλια, που τα απομονωνουμε σε χωρους οταν δεχομαστε επισκεψεις, εν τη παρουσια μας κ με τον κοσμο προειδοποιημενο να μην περιφερεται, βαζουμε ΚΑΙ λουκετο;;
Πραγματικα υπαρχει κανεις;
 




Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
"Τετοια" σκυλια δεν εχω ...αν και το "τετοια " δεν το δεχομαι . Τα σκυλια εκπαιδευονται και ολα μπορουν να γινουν αγρια - ημερα-κοινωνικα και μη. Εχω τρια κυνηγοσκυλα και δυο μεγαλωσωμα που μαζεψα απο κουταβακια απο το δρομο. Οταν εχω κοσμο στο σπιτι μπαινουν ολα σε χωρο περιφραγμενο ...και με κλειδωνια ! Ελευθερα μενουν μονο τα τρια μικροσωμα μου τα οποια ειναι φιλικοτατα ! Αυτο για να προφυλαξω οχι μονο τους επισκεπτες μου αλλα και τα ζωα μου ! Για μενα ειναι οτι πιο απλο και φυσικο το να εχω κλειδωνια στον χωρο τους...
Τωρα...αν για αλλους ειναι τραβηγμενο...τι να πω...Ηταν και για τον ιδιοκτητη των σκυλιων για τα οποια γινεται λογος .......!!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ακομα και ο κοντος προχτες που ηρθε ο ανηψιος μου ηταν μαζι με τις αλλες στο κρεητ του,στο υπογειο,κλειδωμενος με τοκλειδι πανω μου....

μαλλον κανεις δεν υππαρχει
θεωρω θες να μας πεις οτι αφου ο νομος λεει (ετσι ηταν δεν ξερω αν αλλαξε) οτι αν οδηγας μηχανη πρεπει να φερεις κρανος ε εισαιμαλακας αν το φορας αφου μπορεις να το εχεις στον αγκωνα...........
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πάντως ,επειδή είμαστε σε ένα φόρουμ με πολλούς ιδιοκτήτες σκύλων, σκύλων όλων των ειδών και των σχεδίων, ας μη κρίνουμε τόσο εύκολα, βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Όταν έχεις στη κατοχή σου όπλο μπορεί να εκπυρσοκροτήσει καμιά φορά στα λάθος χέρια. Για αυτό και λίγοι θα έπρεπε με άδεια ίσως να επιτρέπεται να έχουν σκύλους με τέτοιες αντιδράσεις.
διαφωνώ τι σημαινει τετοιους σκυλους ? ποιος θα κανει το ξεκαθαρισμα της λιστας με τους τετοιους σκυλους ?
 
  • Like
Reactions: Orilis and sis


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
1ον εαν το "σηκωνε" η τσεπη μου,οχι 8! 18,28,38 ροτβαιλερ θα ειχα, God only knows, απο χωρο κ ορεξη αλλο τιποτα...
ελπιζω να τα καταφερω πριν φτασω τα 72!
2ον εαν πραγματι τα σκυλια ηταν εσωκλειστα κ εαν πραγματι ο συρτης (οτι ηταν τεσπα αυτο) ανοιγε μονο απο εξω κ εαν πραγματι ΟΛΟΙ ηταν εντος της οικιας κ μονο το παιδι εξω...δεν επιρριπτω καμια ΚΑΜΙΑ απολυτως ευθυνη στον ιδιοκτητη!
κ νομικα δλδ...στην ηλικια που ειναι ο ιδιοκτητης....
3ον εαν ειχα παιδι κ εαν επισκεπτομουν σπιτι με σκυλια,οποιαδηποτε σκυλια,απο τσιουαουα μεχρι κανγκαλ,ΔΕΝ θα το αφηνα απτα ματια μου ουτε για να παω τουαλετα!οπως κανω κ με την Ηρα 24/7...δεν υπαρχει δευτερολεπτο της μερας που να μην ξερω να σου πω που ειναι κ τι κανει!
4ον εαν ακουω τετοιες φιφες σε ενα σκυλοφορουμ φαντασου τι θα ακουσω παρα εξω...δοξα τον Θεο που δεν ημαστε Αθηνα...

...πριν πεσετε να με φατε...να συμπληρωσω οτι τα παραπανω (ευθαρσως) τα δηλωνει ανθρωπος που περασε 1 μηνα σε νοσοκομειο υστερα απο επιθεση σκυλου,παραλιγο να χασει το ποδι του,εκανε major χειρουργεια,κ περασε ενα καλοκαιρι γεματο σε φυσικοθεραπειες προκειμενου να μαθει να ξαναπερπαταει...ΑΛΛΑ ποτε δεν κατηγορησε το σκυλι το ιδιο ή την "ρατσα" του σκυλιου!

Τελος...για μενα...οσο σημαντικη ειναι μια ανθρωπινη ζωη αλλο τοσο ειναι κ μια σκυλισια (ναι το διαχωριζω,δεν μπορω να με πω φιλοζωη οταν χθες κ προχθες ξεσκιστηκα στα αρνια κ τις γουρουνοπουλες)...δεν τις καταλαβαινω τις πομπωδης δηλωσεις "ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ,ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ" λες κ ειπε κανεις οτι μιλαμε για χαμστερ...
αλλα εαν ξεπερασει κανεις το συναισθηματικο σκελος οφειλει να τα βαλει κατω αντικειμενικα!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ποσοι απο μας, που εχουμε "τετοια" σκυλια, που τα απομονωνουμε σε χωρους οταν δεχομαστε επισκεψεις, εν τη παρουσια μας κ με τον κοσμο προειδοποιημενο να μην περιφερεται, βαζουμε ΚΑΙ λουκετο;;
Πραγματικα υπαρχει κανεις;
Εγω παντος, που εχω κατα καποιο τροπο "τετοια σκυλια" ( πολυ πιο μικροσωμα τα περισσοτερα, αλλα η μια εχει θεμα με ξενους να κυκλοφορουν στο σπιτι μας και δαγκωνει ασχημα και η αλλη/πρωην αδεσποτη, εχει καμια φορα περιεργες αντιδρασεις με καποιους ανθρωπους) μπορει να μην βαζω εξτρα λουκετο, αλλα τα εχω σε δωματιο κλειδωμενο και το κλειδι το παιρνω μαζι μου.
Ειχα τωρα 10 μερες μαστορους μεσα στο σπιτι. Οχι παιδια- ολοκληρους αντρακλαδες- και τους 6 σκυλους μου ειχα κλειδωμενα στης 2 κρεβατοκαμαρες!

Για μενα η Μανα εχει το μεγαλο μερος της ευθυνης που δεν προσεχε το παιδι, οπος οφειλε και δευτερος ο ιδιοκτητης που οφειλε να εχει τα σκυλια καλα κλεισμενα.

Και οι γονεις που ειχε χαθει το κοριτσακι στο σκαραμαγκα ( και ας γυρησε καλα- ευτυχος) κατηγορουνται τωρα για αμελια!! Και καλα τους κανουν!
 


killbill

Member
10 Δεκεμβρίου 2015
6
4
49
Κριμα το παιδακι και καταδικαζω και εγω το γεγονός.Εχω ροτβαιλερ το οποιο είναι μελος της οικογενειας μου,σωστα κοινωνικοποιημένο και με αγαπη μεγαλωμενο.Παιζει καθημερινα με τον γιο μου(10 χρωνων)... και με τετράχρονα,πενταχρονα παιδια της γειτονιας...κ.ο.κ....ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ υπο την επιβλεψη μου και την παρουσια μου.ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν εχει δειξει επιθετικοτητα, γριλισμα σε καποιο παιδι.Ειναι φιλικος με ολους οσους μπαινουν στο σπιτι.Τον χωρο τον φυλαει(είμαι δεν είμαι σπιτι) και όταν ακουσει η μυρισει καποιον γινεται φυλακας αυτοματος.Οταν τον βγαζω εξω για βολτα είναι κυριος και υπόδειγμα και αποστομονει με την συμπεριφορά του ακομη και τον ποιο <<δυσπιστο>>...αυτό δεν σημαινει ότι μενω ησυχος.Μπορει να του εχω εμπιστοσηνη.....αλλα παντα εχω τα ματια μου δεκατέσσερα όταν τον εχω ελευθερο η τον παω βολτα.Δεν θα ελεγα ότι είναι ευκολη ρατσα...είναι πολύ ανθρωποκεντρικα,ευαισθητα και κυριαρχα σκυλια...το οποιο σημαινει κατ εμε ότι και τα αφεντικα τους πρεπει να είναι ισορροπημένα...είναι και πολύ μα παρα πολύ αγαπησιάρικα....παρολο τον ογκο τους,την κεφαλα τους(...χαχαχαααχα) το σωματοτυπο τους και το βλεμμα τους.Τεσπα...αυτά τα ολιγα και αλλα πολλα ηθελα να πω.... γιατι πολλοι γραφουν ανακριβιες,πολλοι σχολιαζουν περι σκυλων και σκυλο δεν ειχαν ποτε...κ.ο.κ.....και παλι κριμα....μεγαλο κριμα το παιδακι...
 
  • Like
Reactions: myEnzo and l.Kyveli


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ακουσα σήμερα το πρωί, κορυφαίο τηλεοπτικό σχόλιο:

"5 rottweiller κλεισμένα σε ένα ημιυπόγειο, πως να μην τρελλαθούν;"

Σουρεάλ...
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Κρίμα στο παιδάκι,τα σκυλιά έτσι έμαθαν να κάνουν!!!Τελικά η έλλειψη επίβλεψης από τη μάνα καθώς γνώριζε την ύπαρξη των συγκεκριμένων σκύλων αλλά και η αμέλεια για την τοποθέτηση μιας κλειδαριάς από τον ιδιοκτήτη έφεραν αυτό το τραγικό αποτέλεσμα!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf