Καταληλη ρατσα για σπιτι


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Καλησπερα. Εδω και ενα 6μηνο περιπου ψαχνω για σκυλακι το οποιο δεν θα θελει πολυ ασκηση και θα ειναι οκ να καθεται αρκετες ωρες μεσα στο σπιτι μαζι μου. Οι ρατσες που μου εχουν κεντρισει το ενδιαφερον ειναι τα pugs και τα Αγγλικα Μπουλντογκ. Η Βολτα του θα ειναι 15 λεπτα το πρωι και 15 λεπτα το απογευμα. Αν υπαρχουν και αλλες ρατσες που να καλυπτουν τις προυποθεσεις μου πολυ ευχαριστως να μου τις πειτε :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τόσο τα pug όσο και τα μπουλντόγκ θέλουν πολλή παραπάνω ώρα βόλτα από δεκαπέντε λεπτά. Έσπασα το κεφάλι μου να σκεφτώ μια κατάλληλη φυλή. Τελικά το θυμήθηκα και βρήκα ποιο είναι το ιδανικό σκυλί για εσένα

 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που πρέπει να είναι τόσο περιορισμένη η άσκηση του σκύλου; Εκτός της άσκησης, πόσο χρόνο μπορείς να αφιερώσεις στο σκύλο μέσα στην ημέρα;
Το ζωάκι συντροφιάς πρέπει να είναι απαραιτήτως σκύλος;
 


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Εχω καποια προβληματα υγειας που δεν μου επιτρεπουν να ειμαι πολυ ωρα για περπατημα κυριως λογο αντοχης. Στο σπιτι θα μπορω να παιζω αρκετα μαζι του ναι. Οσο για το ρομποσκυλο ας το δεχτω σαν αστειο χωρις προσπαθεια για προσβολη (σοβαρα τωρα επιβραβευση κοπων σχολικης χρονιας λεει :p )
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το θέμα είναι ότι για να αποκτήσουμε ένα σκύλο πρέπει πρώτα να είμαστε σε θέση να καλύψουμε και τις βασικές του ανάγκες. Μέσα σε αυτές είναι και η βόλτα, και δυστυχώς, τα 15 + 15 λεπτά είναι πολύ λίγα για οποιοδήποτε σκύλο...
 


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Παντως ενας πολυ καλος εκτροφεας pug που μιλησα μου ειπε και με ενα 10λεπτο γυρω απο το τετραγωνο 2 φορες τη μερα θα του ειναι αρκετο.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο σκύλο που να έχει τόσο περιορισμένες ανάγκες εκτόνωσης. Δεν ξέρω επίσης και μέσα στο σπίτι αν το παιχνίδι μ' ένα σκύλο μπορεί να είναι κουραστικό για σένα; Μήπως μια όμορφη γατούλα καλύπτει την επιθυμία συντροφιας ενός ζώου χωρίς να επιβαρύνει την υγεία σου;
 


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Δεν συμπαθω τις γατες και μαλλον δεν με συμπαθουν και αυτες :p εχω σκεφτει για αλλα ζωακια αλλα δεν εχουν τον χαρακτηρα και την αγαπη που μπορει να προσφερει ενας σκυλος. Το παιχνιδι στο σπιτι ειναι απλο γιατι θα υπαρχει ενα μερος να ξεκουραστω χωρις φοβο. :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αφού βρήκες αυτό που ψάχνεις, τότε τι ψάχνεις ακόμα; Μήπως κάπου δεν σε έπεισε ούτε κι εσένα; Κι αν ναι, τότε γιατί πας να πείσεις εμάς; Όντως σκέψου για γάτα, που λέει η sis
Εντιτ, οκ, μόλις είδα γιατί όχι γάτα. Σεβαστό. Αλλά δεν φτάνει να καλύπτονται μόνο οι δικές μας ανάγκες από ένα ζωάκι, αλλά κι οι δικές του από εμάς. Λυπάμαι, αλλά δεν γνωρίζω για σκυλάκι που να καλύπτεται με μισή ώρα βόλτα την ημέρα.
 


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Κυριως εδω ηρθα για προτασεις σε διαφορετικες φυλες. Το pug ειναι κυριως η πρωτη μου επιλογη απλα ηθελα να δω μηπως υπαρχουν και αλλες επιλογες
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
βάσει της ελάχιστης εμπειρίας που έχω με τις επιλογές που δίνεις, έχω ζήσει bulldog το οποίο δεν ήθελε καν να βγει βόλτα....βέβαια ήταν ένα συγκεκριμένο σκυλί, δεν ξέρω αν ισχύει γενικότερα για την φυλή...καλή τύχη στην επιλογή σου και να έχεις στο νου σου τα πολύ σοβαρά θέματα υγείας που έχουν οι φυλές αυτές (νομίζω ότι τα bulldogs είναι η πιο επιρρεπής φυλή σε θέματα υγείας) = ο τρόπος απόκτησης του σκύλου σου είναι το Α και το Ω
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Σαν πλαισιο (2 περιπατοι των 15 λεπτων την ημερα) δεν ειναι απαραδεκτο για τις φυλες που ρωτας ... απο κει και περα, εγω θα πω πως εξαρταται και απο την ποιοτητα της βολτας . Αλλο μια ωρα βολτα με κοντο λουρι,αναμεσα στα αυτοκινητα και με στασεις ανα 3 μετρα σε καθε STOP ή φαναρι δρομου και αλλο 20 λεπτα συνεχους βολτας στο Φιλοπαππου ή στο πεδιο του Αρεως. Οι αποστασεις που καλυπτονται ειναι εντελως διαφορετικες και η ποιοτητα της βολτας σαφως ανωτερη στη δευτερη περιπτωση.

Εφοσον τιθεται θεμα δικης σου αντοχης, μπορειτε να τελειωνετε τη βολτα σε ενα παρκο οπου θα παιζετε και 5-10 λεπτα με ενα μπαλακι κλπ ή σε ενα ατυπο σκυλοπαρκο οπου θα μπορει το σκυλι να παιζει με αλλα σκυλια χωρις εσυ να κουραζεσαι (περα απο την ασκηση, σημαντικη ειναι και η κοινωνικοποιηση του σκυλου) . Εσυ θα εισαι σχετικα στατικη (ος) και δε θα καταπονεισαι, (τουλαχιστον μεχρι να μαθει να φερνει πισω το μπαλακι :) ) ενω το σκυλι θα εκτονωνεται ... κατι αναλογο μπορεις να πετυχεις και μεσα στο σπιτι αν ο χωρος το επιτρεπει (πχ μεγαλο μπαλκονι ή διαδρομος χωρις ομως γλυστερες επιφανειες).

Απο τα δυο σκυλια, θα σου προτεινα pug καθως ειναι σαφως ευκολοτερα στο χειρισμο και ετσι, ενδεχομενως να επιμηκυνθει η βολτα σας χωρις καταπονηση απο τη μερια σου. Ειναι επισης ευκολοτερα (λογω ογκου και χαρακτηρα) να πανε καποια εξτρα βολτα και με καποιον τριτο (συγγενη, γονιο κλπ) χωρις να δημιουργησουν προβληματα .

Οτι και αν παρεις, θα ειναι απο εκτροφεα και με ψαξιμο αλλιως απλα θα το μετανιωσεις τοσο που τωρα απλα δε φανταζεσαι ...
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Ομολογώ πως δεν γνώριζα πως υπάρχουν σκύλοι, φυλές, που πλέον προτείνεται πως αρκούνται σε δύο 15λεπτα βόλτας ανά ημέρα... Πόση απόσταση διανύει άραγε ένας άνθρωπος με πρόβλημα υγείας και αντοχής σε 7,5 λεπτά (για να μπορεί να γυρίσει στα επόμενα 7,5); ...και ένας υγιής άνθρωπος, δηλαδή, μέχρι που φτάνει σε 7,5 λεπτά;

@geraw θα είσαι εσύ, αποκλειστικά ο άνθρωπος που θα επωμιστεί την ευθύνη του σκύλου και τις ανάγκες του;

Αν ναι, μάλλον θα γνωρίζεις πως είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσεις περιπτώσεις που θα χρειαστεί αντοχή και κίνηση. Για παράδειγμα, αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να αφήσεις το σκυλάκι ελεύθερο σε κάποιο πάρκο ή πλατεία για να παίξει, αυτό υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην υπακούσει ακαριαία στο "Έλα" και την επιθυμία σου να πάτε προς το σπίτι και να πρέπει να προσπαθείς να το πιάσεις για πολύ περισσότερο από 7,5 λεπτά. Είναι κάτι που το "χαζεύω" συχνά στις βόλτες μου... :)

Από την άλλη πλευρά, ένας σκύλος για να ανταποκρίνεται ικανοποιητικά στην εντολή "Έλα" θα πρέπει να έχει εκπαιδευθεί κάπως. Η απαραίτητη εκπαίδευση απαιτεί μία κάποια αντοχή και κόπωση που θα πρέπει να έχεις υπόψη σου.

Τώρα να αρχίσω να περιγράφω άλλα έκτακτα (ή όχι και τόσο έκτακτα) περιστατικά που πιθανόν να πρέπει να χρειάζονται αντοχή, αντανακλαστικά και μία κάποια φυσική κατάσταση, δεν έχει επιπρόσθετη αξία.

Ξαναγυρίζοντας στο θέμα της βόλτας, να προσθέσω πως αν και δεν γνώριζα πως υπάρχουν σκύλοι και φυλές που πλέον προτείνονται ως σκύλοι που δεν έχουν απαιτήσεις βόλτας, γνωρίζω πολλούς σκύλους, διαφόρων φυλών που δεν βγαίνουν βόλτα ή βγαίνουν αυτά τα 15-20-30 λεπτά "στα χαρτιά" που πρακτικά είναι 10-5-0 λεπτά στην πορεία. Αυτά, λοιπόν, τα σκυλιά αναπτύσσουν διάφορες συμπεριφορές και συνήθειες που δεν αρέσουν καθόλου στους ιδιοκτήτες τους, που τους ταλαιπωρούν ιδιαίτερα, που καθιστούν την καθημερινότητα τους και την συμβίωση τους "εφιάλτη" και που αναρωτιούνται οι ίδιοι (οι ιδιοκτήτες) γιατί συμβαίνει αυτό και ψάχνουν να βρουν "κόλπα" και λύσεις.

Σκυλιά με καταστροφική μανία που τρώνε από καλώδια, τοίχους, κουφώματα, φυτά. Σκυλιά που γαβγίζουν χωρίς λόγο, ασταμάτητα ή με το παραμικρό. Σκυλιά που ουρούν ανά 15 λεπτά σε διάφορα σημεία του σπιτιού, που κάνουν τα κακά τους σε σημεία "περίεργα" και "ενοχλητικά", όπως το κρεβάτι του ιδιοκτήτη τους ή ο καναπές του σαλονιού. Σκυλιά που αναπτύσσουν επιθετική συμπεριφορά, έντονη κτητική συμπεριφορά και σκυλιά που δεν ανέχονται επισκέπτες, παιδάκια, άνδρες άνω των 37 ετών ή γυναίκες κάτω των 63 ετών και άλλα παρόμοια. Σκυλιά που αναπτύσσουν ιδεοψυχαναγκαστικές διαταραχές και συμπεριφορές, όπως το επίμονο κυνήγι της ουράς, το υπερβολικό γλύψιμο η το πιπίλισμα σε σημεία που να δημιουργούν πληγές. Σκυλιά που εμφανίζουν συχνά ψευδοκυήσεις και σκυλιά που ταλαιπωρούνται από χρόνια δερματικά προβλήματα...

...και κανείς δεν σκέφτεται πως πιθανόν να φταίνε αυτά τα 7,5 λεπτά...

Η ελλειπή εκτόνωση, η απουσία πνευματικής και σωματικής άσκησης, η απουσία της "ευτυχίας της κόπωσης" δεν περνά από το μυαλό μας. Η ανία σε πνευματικό και μυικό επίπεδο δεν φαντάζει ικανή να επιφέρει μύρια προβλήματα σε κανέναν.

Τέλος και για να μη γίνω περισσότερο κουραστικός, θα διαφωνήσω στο ότι άλλα ζώα δεν είναι ικανά σε χαρακτήρα και σε "αποθέματα αγάπης"... Έχω και είχα την τύχη να ζήσω με διάφορα είδη ζώων και όλα είχαν χαρακτήρα και "αγάπη", μα δεν είναι όλα ίδια, ειδικά αν μένουμε σε στερεότυπα και σε πλασματικές, εξανθρωπισμένες αναγωγές και προβολές συναισθημάτων και συμπεριφορών στα ζώα.

Καλή επιτυχία και ότι καλύτερο στο θέμα υγείας που σας ταλαιπωρεί!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ενας ηλικιωμένος σκυλάκος από ένα καταφύγειο, που δεν απαιτεί πάρα πολλά, παρά μόνο την ανθρώπινη συντροφιά, φροντίδα και...ναι...αγάπη, ίσως είναι το ιδανικό.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
οι δραστηριότητες που μπορεί να κάνει ένα pug:

http://chazhound.com/index.php?threads/agility-pug-in-action.144433/

και ένα english bulldog:


Έτσι, για να μη λέμε ότι είναι μόνο οι σκύλοι του καναπέ. Όλα εξαρτώνται από τα "θέλω" του ιδιοκτήτη ;)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ομολογώ πως δεν γνώριζα πως υπάρχουν σκύλοι, φυλές, που πλέον προτείνεται πως αρκούνται σε δύο 15λεπτα βόλτας ανά ημέρα... Πόση απόσταση διανύει άραγε ένας άνθρωπος με πρόβλημα υγείας και αντοχής σε 7,5 λεπτά (για να μπορεί να γυρίσει στα επόμενα 7,5); ...και ένας υγιής άνθρωπος, δηλαδή, μέχρι που φτάνει σε 7,5 λεπτά;

Ξαναγυρίζοντας στο θέμα της βόλτας, να προσθέσω πως αν και δεν γνώριζα πως υπάρχουν σκύλοι και φυλές που πλέον προτείνονται ως σκύλοι που δεν έχουν απαιτήσεις βόλτας, γνωρίζω πολλούς σκύλους, διαφόρων φυλών που δεν βγαίνουν βόλτα ή βγαίνουν αυτά τα 15-20-30 λεπτά "στα χαρτιά" που πρακτικά είναι 10-5-0 λεπτά στην πορεία. Αυτά, λοιπόν, τα σκυλιά αναπτύσσουν διάφορες συμπεριφορές και συνήθειες που δεν αρέσουν καθόλου στους ιδιοκτήτες τους, που τους ταλαιπωρούν ιδιαίτερα, που καθιστούν την καθημερινότητα τους και την συμβίωση τους "εφιάλτη" και που αναρωτιούνται οι ίδιοι (οι ιδιοκτήτες) γιατί συμβαίνει αυτό και ψάχνουν να βρουν "κόλπα" και λύσεις.

Σκυλιά με καταστροφική μανία που τρώνε από καλώδια, τοίχους, κουφώματα, φυτά. Σκυλιά που γαβγίζουν χωρίς λόγο, ασταμάτητα ή με το παραμικρό. Σκυλιά που ουρούν ανά 15 λεπτά σε διάφορα σημεία του σπιτιού, που κάνουν τα κακά τους σε σημεία "περίεργα" και "ενοχλητικά", όπως το κρεβάτι του ιδιοκτήτη τους ή ο καναπές του σαλονιού. Σκυλιά που αναπτύσσουν επιθετική συμπεριφορά, έντονη κτητική συμπεριφορά και σκυλιά που δεν ανέχονται επισκέπτες, παιδάκια, άνδρες άνω των 37 ετών ή γυναίκες κάτω των 63 ετών και άλλα παρόμοια. Σκυλιά που αναπτύσσουν ιδεοψυχαναγκαστικές διαταραχές και συμπεριφορές, όπως το επίμονο κυνήγι της ουράς, το υπερβολικό γλύψιμο η το πιπίλισμα σε σημεία που να δημιουργούν πληγές. Σκυλιά που εμφανίζουν συχνά ψευδοκυήσεις και σκυλιά που ταλαιπωρούνται από χρόνια δερματικά προβλήματα...

...και κανείς δεν σκέφτεται πως πιθανόν να φταίνε αυτά τα 7,5 λεπτά...

Η ελλειπή εκτόνωση, η απουσία πνευματικής και σωματικής άσκησης, η απουσία της "ευτυχίας της κόπωσης" δεν περνά από το μυαλό μας. Η ανία σε πνευματικό και μυικό επίπεδο δεν φαντάζει ικανή να επιφέρει μύρια προβλήματα σε κανέναν.
Οταν πας το σκυλο βολτα για 60 λεπτα, περπαταει για 60 λεπτα οχι για 30 ... τι ακριβως εξυπηρετει η εμφαση στο οτι ολοι μας επιστρεφουμε (αργα ή γρηγορα) στο σημειο εκκινησης ? 15 λεπτα περπατημα (gross) ειναι μια βολτα απο την Ομονοια μεχρι το Συνταγμα ή απο την Ομονοια μεχρι το Μοναστηρακι ...δε γνωριζω αν η βασ. Βικτορια εβγαζε τα δικα της pug για περισσοτερη ωρα βολτα στα ανακτορα (ή αν πολλοι εκτροφεις οποιασδηποτε φυλης με 10-15 σκυλια στο εκτροφειο τα βγαζουν βολτα με λουρι για περισσοτερο χρονο απο αυτο καθε μερα, δυο φορες τη μερα) .

Eπισης ουτε εγω γνωριζα πως ολα τα προβληματα συμπεριφορας που περιγραφονται παραπανω οφειλονται στην ελλειψη βολτας με λουρι ... (οπως μαλλον δεν το γνωριζουν και οσοι γυμναζονται σπιτι τους ή σε ενα γυμναστηριο ή μια σχολη χορου οταν θα επρεπε κανονικα να παρουν τα βουνα και να τρεχουν) ...η σωματικη και διανοητικη κοπωση μαλλον θα επιτυγχανεται και με αλλους τροπους (υποθετω)...

Πετωντας ενα μπαλακι σε ενα σκυλο για μια αποσταση 10 μετρων (πχ διαδρομο+σαλονι), ο σκυλος θα τρεξει (οχι περπατησει) για 20 μετρα μαζι με την επαναφορα ...στις 10 φορες , θα εχει τρεξει 200 μετρα και στις 20 φορες , 400 μετρα. Στις 70 φορες (πχ δυο φορες τη μερα απο 35 φορες), θα εχει τρεξει συνολικα 1,4 χιλιομετρα (Ομονοια - Συνταγμα δηλαδη) . Ο ιδιοκτητης εφοσον ασχοληθει στην αρχη και δουλεψει την επαναφορα, θα μπορει θεωρητικα να ειναι ακινητος και απλα να πεταει το μπαλακι ... το που θα επιλεξει ο ιδιοκτητης να πεταξει το μπαλακι στο σκυλο επαφιεται στην κοινη λογικη. Αν του το πεταξει σε ελευθερο χωρο και ο σκυλος δεν ακουει το ΕΛΑ μπορει να χαθει , αν του το πεταξει στο γκρεμο, μπορει να πεσει στο κενο ....

Και εχουν τελικα ολες οι φυλες (ή ανθρωποι) τις ιδιες αναγκες εκτονωσης ? (ωστε να δουμε και το οριακο σημειο μετα το οποιο ενδεχομενως να ξεκινουν οι καταστροφικες συμπεριφορες που αναφερονται παραπανω) . Και αν μετραγαμε αυτες τις αναγκες εκτονωσης σε λεπτα βολτας (και μονο) , θα μπορουσαμε να βγαλουμε εναν οδικο χαρτη αναλογα τη φυλη ? πχ αν δεν αρκουν 30 λεπτα περιπατου ημερησιως σε ενα pug , ποσα ειναι αρκετα ? 60 λεπτα ? σε ενα yorkshire ποσα ? 90 λεπτα ? σε ενα beagle ή ενα pointer ? 120 λεπτα ? ... ενα αδεσποτο ημιαιμο κυνηγοσκυλο που ταιζεται/φροντιζεται επαρκως ρεφενε απο τη γειτονια ποσα χιλιομετρα παει βολτα μονο του καθε μερα ? αν δεν παει (αντιτιθεμενο ουσιαστικα στην ιδια τη βασικη του αναγκη για πολυωρη βολτα 5 χιλιομετρων) , γιατι δεν παει ? Ενας σκυλος-οδηγος ποσα χιλιομετρα περπαταει πριν χαρακτηριστει δυστηχης και φωναξουμε τη φιλοζωικη να τον σωσει ?

Και περα απο τη βολτα με λουρι, ποσο ακομα χρονο σωματικης και ψυχικης εκτονωσης χρειαζεται ενα pointer (παχνιδι,εκπαιδευση,χαδια) ? αλλα 120 λεπτα τη μερα ? ...παντα θα ζηλευω τους ανθρωπους που μπορουν να αφιερωνουν τοσο χρονο καθε μερα στο σκυλο τους (τους ανθρωπους αυτους ζηλευω, οχι τους σκυλους τους) .
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να δώσω μια, όσο το δυνατόν, καλύτερη "εικόνα" και απάντηση στο τι σημαίνει "βόλτα", "εκτόνωση", "σωματική και πνευματική τροφή", "ερεθίσματα", "εμπειρίες", "ενασχόληση", "ποιότητα ζωής", κλπ.

Δεν είμαι σε θέση τώρα...

Επίσης, ποτέ δεν έχω σκοπό να αλλάξω την γνώμη κάποιου, απλά να πω την δική μου. Αν για κάποιον "λειτουργεί" ή "ισχύει" κάτι άλλο, το "κακό" που κάνει σε εμένα είμαι έτοιμος να το διαχειριστώ...:)
 


Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
44
Το λέξη βολτα ειναι υποκειμενικό για το καθε σκυλι.. Εχετε ζησει καθολου με ενα pug η απαντάτε βαση του δικού σας σκυλιού? γιατι οπως εγραψε καποιος παραπανω το 5 φορες να παιξεις μπαλακι περα δώθε και το σκυλι εχει λιώσει και σταματάει απο μονο του..το pug εχει αλλες δυσκολίες οπως οτι πρεπει η διατροφη του να πηγαινει κατα γράμμα. Οτι εχει σοβαρο προβλημα με την ζεστη. Και οτι δεν πρεπει στην ουσια να μενει ποτε μονο του δεν το αντεχει.
 
  • Like
Reactions: dnassib


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εχετε ζησει καθολου με ενα pug η απαντάτε βαση του δικού σας σκυλιού?
Δεν είναι υποχρεωτικό, να έχεις ζήσει με μια συγκεκριμένη φυλή, για να είσαι σε θέση, να έχεις άποψη, γνώμη και να την εκφέρεις :)

..το pug εχει αλλες δυσκολίες οπως οτι πρεπει η διατροφη του να πηγαινει κατα γράμμα. Οτι εχει σοβαρο προβλημα με την ζεστη.
Αρα, εγώ πχ, που ζω στην καυτή Ελλάδα, δεν θα διάλεγα ποτέ, να πάρω ένα τέτοιο σκυλί.

Και οτι δεν πρεπει στην ουσια να μενει ποτε μονο του δεν το αντεχει.
Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Οτι μόνο άνεργοι, εισοδηματίες, ή νοικοκυρές, επιτρέπεται να έχουν pug; Εσύ, εχεις pug και τα γνωρίζεις αυτά, ή έτσι έχεις ακούσει; :)
 


Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
44
Τα ζω σε δυο σπιτια και οντως υπαρχουν εκει γιατι ενα μέλος της οικογένειας δυστηχως εχει προβλημα..δεν ρωτησα ειρωνικά αν το λετε βαση του δικού σας σκυλιού η αν εχεις pug..οντως ρωταω ενημερωτικά μπορει αλλα pug να φέρονται αλλιως. Εγω απανταω με βαση δυο ιδιοκτητών που συναναστρέφομαι..δεν εγραψα πουθενα ουτε οτι ειμαι απόλυτος ουτε σωστός.. Απλα η δικη μου αποψη ειναι οτι στο θεμα pug που ειναι η ουσια του θεματος και οχι μονο η βολτα.. Πρεπει να κοιτάξει αλλα θεματα που κατα την δικη μου αποψη ειναι πιο σοβαρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3