Λεκέδες κάτω από τα μάτια


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Καλησπέρα :)
Εδώ και 3 μέρες φιλόξενο ένα κουταβάκι 45 ημερών το οποίο το παράτησαν έξω από τηβ φιλοζωικη μαζί με τα αδελφάκια του χωρίς νερό και φαγητό -.- γεμάτο ψύλλους και τσιμπουρια -.-
Όπως ήταν λογικό έκλαιγαν και το δικό μου μιας και είναι λευκό έκανε λεκέδες κάτω από τα ματάκια του... Δεν ξέρω με ποιον τρόπο να της αφαιρέσω έχω ακούσει ότι κάνει πολύ καλή δουλειά το κάστορελαιο αλλά δεν ξέρω επειδή είναι πολύ μικρή...από την άλλη δεν θέλω να το αφήσω γιατί όταν μεγαλώσει μπορεί να είναι ακόμη πιο έντονο
Θα ήθελα την γνώμη σας και τη στιγμή εμπειρία σας και τη μου προτείνετε;
Ευχαριστώ :)
 

Attachments



Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Για σκέψου αυτή την λύση:
κτηνίατρος αρσενικό ή θηλυκό (πληθυντικός : κτηνίατροι):ο επιστήμονας που ασχολείται με την πρόληψη και θεραπεία των ασθενειών των ζώων.
Αλλιώς μπορείς να βάλεις το καστορέλαιο. Αν δεν πιάσει αυτό μπορείς να βάλεις χλωρίνη ή λευκαντικό,αφού το σκυλάκι είναι άσπρο (προφανώς ΔΕΝ το γράφω σοβαρά....), ή οτιδήποτε άλλο σου πει ο καθένας στο forum.
Διαλέγεις και παίρνεις...
 
  • Like
Reactions: elverg


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Για σκέψου αυτή την λύση:
κτηνίατρος αρσενικό ή θηλυκό (πληθυντικός : κτηνίατροι):ο επιστήμονας που ασχολείται με την πρόληψη και θεραπεία των ασθενειών των ζώων.
Αλλιώς μπορείς να βάλεις το καστορέλαιο. Αν δεν πιάσει αυτό μπορείς να βάλεις χλωρίνη ή λευκαντικό,αφού το σκυλάκι είναι άσπρο (προφανώς ΔΕΝ το γράφω σοβαρά....), ή οτιδήποτε άλλο σου πει ο καθένας στο forum.
Διαλέγεις και παίρνεις...
Τέτοιες μέρες έχουν κλειστά οι κτηνίατροι...τετάρτη πια..
Θα προτιμούσα μια απλή γνώμη διότι δεν είναι κάτι σοβαρό ώστε να χρειάζεται κτηνίατρο...
 
  • Like
Reactions: LaCat


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
θα αλλάξει κάτι μέχρι την Τετάρτη,δε μπορείς να περιμένεις μία μέρα ακόμα;
Ε βάλε ότι σου πει ο καθένας μέσα στο forum....ή φτιάξε ένα δικό σου μείγμα με το καστορέλαιο πχ και λίγο ασετόν.....
(ΕΛΕΟΣ)
 
  • Like
Reactions: elverg




zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Εγώ χρησιμοποιώ αποτελεσματικά το 2% διάλυμα του βορικού οξέος - αλλά και πάλι θέλεις φαρμακείο.
Αύριοθα την πάω στον κτηνίατρο και θα τον ρωτήσω...απλά ρώτησα μήπως μπορούσα και εγώ να κάνω κάτι σήμερα... Ευχαριστώ
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αύριοθα την πάω στον κτηνίατρο και θα τον ρωτήσω...απλά ρώτησα μήπως μπορούσα και εγώ να κάνω κάτι σήμερα... Ευχαριστώ
Κοίτα, με μια εφαρμογή δεν φεύγει αυτο, θέλει καθημερινή περιποίηση, οπότε και αύριο θα ξεκινήσεις δεν πειράζει
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Κοίτα, με μια εφαρμογή δεν φεύγει αυτο, θέλει καθημερινή περιποίηση, οπότε και αύριο θα ξεκινήσεις δεν πειράζει
δεν το ηξερα αυτο νομιζα οτι υπαρχει καποιο σπρει που φευγει αμεσως...σε ευχαριστω
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Δεν το λέω προκλητικά αλλά πριν μια δυο βδομάδες δεν θυμάμαι ακριβώς δεν άνοιξες ένα θέμα που έλεγες ότι υιοθετησες οχι ενα αλλα δυο σκυλια απο την φιλοζωική; θεωρήσεις ότι μπορείς να κουμανταρεις ακόμα ένα κουταβι; Στο λέω γιατί εγώ έναν έχω και τρέχω όλη μέρα. Ούτως ή άλλως όμως η πράξη σου είναι πολύ συγκινητική και σε συγχαίρω για αυτήν.
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Δεν το λέω προκλητικά αλλά πριν μια δυο βδομάδες δεν θυμάμαι ακριβώς δεν άνοιξες ένα θέμα που έλεγες ότι υιοθετησες οχι ενα αλλα δυο σκυλια απο την φιλοζωική; θεωρήσεις ότι μπορείς να κουμανταρεις ακόμα ένα κουταβι; Στο λέω γιατί εγώ έναν έχω και τρέχω όλη μέρα. Ούτως ή άλλως όμως η πράξη σου είναι πολύ συγκινητική και σε συγχαίρω για αυτήν.
Δεν ξέρω αν σου φανεί παράξενο αλλά το κουτάβι με ταλαιπωρεί πιο πολύ από τα δύο που έχω.... Δεν θα το κρατήσω το μικρό απλά το πήρα για να το βοηθήσω...σε ευχαριστώ :)
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Δεν ξέρω αν σου φανεί παράξενο αλλά το κουτάβι με ταλαιπωρεί πιο πολύ από τα δύο που έχω.... Δεν θα το κρατήσω το μικρό απλά το πήρα για να το βοηθήσω...σε ευχαριστώ :)
Ναι και εγώ αυτό εννοούσα ότι ο/η μικρός είναι μεγάλη ταλαιπωρία. Δεν είχα δει ότι στο πρώτο μτβηνα είχες γράψει "φιλοξενο". Παρολαυτα ζητω συγνωμη εαν φανικα αγενης.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@zeledaki για να μη με παρεξηγησεις κ μένα, αναγνωριζω τις εξαιρετικα καλες προθεσεις που γενικα εχεις, απλα θεωρώ ότι είσαι λιγάκι άπειρη και παρορμητική. Σίγουρα η γνώμη μου δεν παίζει κανένα ρόλο, απλά κουβέντα να γίνεται προς όφελος όλων. Άλλωστε ακόμα και αν η άποψη μου είναι σωστή, αυτό είναι κάτι που στην πράξη μπορεί να μην έχει επίπτωση ή που στην τελική είναι κάτι που μπορεί να βελτιωθεί. Αν έχω καταλάβει λάθος, απλά προσπέρασε...
 
  • Like
Reactions: Captain hook


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Ναι και εγώ αυτό εννοούσα ότι ο/η μικρός είναι μεγάλη ταλαιπωρία. Δεν είχα δει ότι στο πρώτο μτβηνα είχες γράψει "φιλοξενο". Παρολαυτα ζητω συγνωμη εαν φανικα αγενης.
Ολα καλα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα :)
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
@zeledaki για να μη με παρεξηγησεις κ μένα, αναγνωριζω τις εξαιρετικα καλες προθεσεις που γενικα εχεις, απλα θεωρώ ότι είσαι λιγάκι άπειρη και παρορμητική. Σίγουρα η γνώμη μου δεν παίζει κανένα ρόλο, απλά κουβέντα να γίνεται προς όφελος όλων. Άλλωστε ακόμα και αν η άποψη μου είναι σωστή, αυτό είναι κάτι που στην πράξη μπορεί να μην έχει επίπτωση ή που στην τελική είναι κάτι που μπορεί να βελτιωθεί. Αν έχω καταλάβει λάθος, απλά προσπέρασε...
Φυσικά και η γνώμη σου παίζει ρόλο διότι ότι πολύ σωστά είπες είμαι άπειρη...και να σου πω την αλήθεια όταν πήρα τα δύο σκυλιά μου φάνηκε παιχνιδάκι διότι είναι πολύ ήσυχα σαν να μην έχω σκυλιά αλλά με την μικρή τα βρήκα σκούρα...ίσως να ήταν όντως παρορμητική η απόφαση μου να φέρω ένα κουτάβι στο σπίτι και μάλιστα τόσο μικρά αλλά δεν μπορούσα να το αφήσω ενώ ήξερα ότι θα μπορούσα να βοηθήσω... Όπως και να έχει σε ευχαριστώ και αύριο που θα πάμε στον κτηνίατρο θα είμαστε μια χαρά :)
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ζήτησε από τη φιλοζωική να σε βοηθήσουν αν γίνεται με κάποιες συμβουλές, ή αν τους βοηθάει κάποιος εκπαιδευτής να σου πει κάποιες πληροφορίες πως να φέρνεις σε επαφή τα σκυλιά σου, ώστε να αποφύγεις όσο το δυνατόν τυχόν κακοτοπιές για όσο καιρό θα φιλοξενείς και το κουτάβι.
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Ζήτησε από τη φιλοζωική να σε βοηθήσουν αν γίνεται με κάποιες συμβουλές, ή αν τους βοηθάει κάποιος εκπαιδευτής να σου πει κάποιες πληροφορίες πως να φέρνεις σε επαφή τα σκυλιά σου, ώστε να αποφύγεις όσο το δυνατόν τυχόν κακοτοπιές για όσο καιρό θα φιλοξενείς και το κουτάβι.
Έχουν έρθει σε επαφή αλλά παίζουν.. Μάλιστα μερικές φορές το κουταβάκι τους γαβγιζει και είναι τόσο καλά που φεύγουν..τα πάντα καλά αν και τα προσέχω το κουτάβι το έχω στο δωμάτιο μου ώστε να το προσέχω
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Συνήθως τα μεγαλύτερα σκυλιά ανέχονται αρκετά ένα κουτάβι, ή τελοσπάντων περισσότερο απ' ότι θα ανέχονταν ένα συνομήλικό τους σκυλί αν τους έκανε τα ίδια... Από την άλλη έχε πάντα στο νου σου ότι ακόμα και τα πιο καλότροπα σκυλιά μπορεί να διορθώσουν έντονα ένα κουτάβι, οπότε με μέτρο τις επαφές τους όσο μπορείς. Εύχομαι να βρει σύντομα ένα καλό σπίτι το μικρό, κι εσύ να έχεις όλο σου το χρόνο για τα σκυλάκια σου, κι αυτό να βρει την ολοδική του οικογένεια!
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Συνήθως τα μεγαλύτερα σκυλιά ανέχονται αρκετά ένα κουτάβι, ή τελοσπάντων περισσότερο απ' ότι θα ανέχονταν ένα συνομήλικό τους σκυλί αν τους έκανε τα ίδια... Από την άλλη έχε πάντα στο νου σου ότι ακόμα και τα πιο καλότροπα σκυλιά μπορεί να διορθώσουν έντονα ένα κουτάβι, οπότε με μέτρο τις επαφές τους όσο μπορείς. Εύχομαι να βρει σύντομα ένα καλό σπίτι το μικρό, κι εσύ να έχεις όλο σου το χρόνο για τα σκυλάκια σου, κι αυτό να βρει την ολοδική του οικογένεια!
Από τα δικά μου σκυλακια δρν λείπει τίποτα διότι δεν τα φροντίζω μόνο εγώ τα φροντίζει και ο φίλος μου αφού ήταν από κοινού η απόφαση να πάρουμε δύο και να μοιραζομαστε τις υποχρεώσεις...και μακάρι το μωράκι να βρει σπίτι :)
 




zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
παιδια σημερα ηταν η μερα που θα οηγεναμε στον κτηνιατρο για το 1ο εμβολιο παρολα αυτα τα σχεδια αλλαξαν το πρωι...το κουταβακι το ταισα 7 το πρωι και στης 10 μου εκανε λιγο εμετο τον οποιο πηγε να ξανα φαει και λιγο διαροια με αιμα...πηγαμε αμεσως στον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι μαλλον κολιτιδα λογω της αλλαγης του περιβαλλοντος...εχει ξανα φαει και εμετο δεν εχει κανει ξανα τωρα κοιμαται...φοβαμαι μηπως εξελιχθει σε τυφο διοτι αυτη την περιοδο υπαρχουν πολλα περιστατικα μικρων κουταβιων με τυφο...μας εδωσε φαρμακακια και περνουμε...η κολιτιδα μπορει να μετατραπει σε τυφο ; διοτι εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π