chiouaoua Νέο μέλος ...Λίγη βοήθεια ? :)


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ναι, παίζει ρόλο, η υπευθυνότητά μας απέναντι στα σκυλιά συμπεριλαμβάνει και την απόκτησή τους. Αν οι ιδιοκτήτες των γονιών του κουταβιού σου δεν είναι εκτροφείς, αποκτώντας ένα κουτάβι ανεύθυνης γέννας απλά βοηθάμε να διαιωνίζονται ένα σωρό προβλήματα και λανθασμένες νοοτροπίες.

Ενδεικτικά, μπορείς να διαβάσεις τα παρακάτω (και άλλα πολλά που θα βρεις με μια γρήγορη αναζήτηση στο φόρουμ):

http://www.dogforum.gr/community/threads/Γιατι-ΔΕΝ-ζευγαρώνουμε-τα-σκυλιά.273/
[URL='http://www.dogforum.gr/community/threads/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%95%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.13746/']http://www.dogforum.gr/community/threads/Αναπαραγωγή-ή-διαζευκτικό-Εκτροφή.13746/
[/URL]
[URL='http://www.dogforum.gr/community/threads/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%95%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.13746/'][URL='http://www.dogforum.gr/community/threads/%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%84%CE%BF-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B6%CF%8E%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.28093/']http://www.dogforum.gr/community/threads/Γιατί-το-ζευγάρωμα-του-ζώου-μας-δεν-είναι-εκτροφή.28093/[/URL][/URL]
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Εχετε απολυτο δικιο για τις λανθασμενες νοοτροπιες και αναπαραγωγες κλπ ζωων. Θα ειχα βαλει κι εγω το λιθαρακι μου σ αυτο το λαθος ομως...αν το αγοραζα !! Εμενα ομως μου χαρισαν ενα πλασματακι...που καλως ή κακως γεννηθηκε . Το να του προσφερω λοιπον οτι καλυτερο μπορω απο δω και περα...ειναι θεωρω το λιγοτερο που μπορω να κανω γι αυτο !! Καπως ετσι εχω αλλα τεσσερα ημιαιμα σκυλια...τα τρια εκ των οποιων ηταν κουταβακια που μαζεψα απο το δρομο !!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δυστυχώς, μ'αυτές τις λογικές, επιβραβεύονται αντές οι απαράδεκτες γέννες. Αφού βρίσκουν και ξεφορτώνονται τα κουτάβια, όλα καλά. Μπορούν να το κάνουν, όσες φορές θέλουν.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η επιβράβευση μιας συμπεριφοράς δεν περιορίζεται στο οικονομικό κομμάτι δυστυχώς... Υποθέτω ότι αυτοί που ζευγάρωσαν τα σκυλιά δεν είχαν την πρόθεση να κρατήσουν τα κουτάβια, αλλιώς δε θα τα έδιναν. Το γεγονός ότι βρήκαν λύση, τους μαθαίνει λοιπόν οτι πρώτον, δεν υπάρχει πρόβλημα, δεύτερον, υπάρχει κόσμος που συμφωνεί και επικροτεί τη νοοτροπία τους - οπότε άνετα το επαναλαμβάνουν και στο μέλλον.
Κι αν δε βρεθούν αυτή τη φορά σπίτια για να αναλάβουν τα νέα κουτάβια, κάποια δυστυχώς θα περάσουν πολύ άσχημη ζωή περιμένοντας να τα μαζέψει κάποιος απ' το δρόμο.
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Θεωρω πως εχουν ιδια δικαιωματα και ειναι το ιδιο αξιαγαπητα τα ημιαιμα ζωα με οποιοδηποτε αλλο καθαροαιμο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν ειμαι συλεκτης ρατσας...απλα αγαπω τα ζωα ...και σε καμια ..καμια περιπτωση....δεν δεχομαι το να θεωρουνται δευτερης διαλογης !!! Απαραδεκτο θεωρω μονο το να μη στειρωνονται...κυριως τα αδεσποτα ....Απαραδεκτους θεωρω τους ιδιοκτητες που δεν τα φροντιζουν..!! Δις απαραδεκτους θεωρω οσους τα παιρνουν και μετα τα αφηνουν στο δρομο !!!!!!
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Ναι..οκ..δε συμφωνω με τα ζευγαρωματα εφοσον δεν θελουν καν να κρατησουν τα κουταβακια .Αυτο ναι !!
 




Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Τα περί καθαροαιμίας, που κολλάνε;
κολανε στο """ Αν οι ιδιοκτήτες των γονιών του κουταβιού σου δεν είναι εκτροφείς, αποκτώντας ένα κουτάβι ανεύθυνης γέννας απλά βοηθάμε να διαιωνίζονται ένα σωρό προβλήματα και λανθασμένες νοοτροπίες. """ μιας και οταν μιλαμε για εκτροφεις μιλαμε για καθαροαιμια .
Συμφωνω απολυτα ως προς το οτι δεν πρεπει να βαζουμε τα σκυλια μας να γεννανε ανεξελεκτα και αυτος και ο λογος που δεν ειχα ποτε γεννα απο δικα μου σκυλια...Μιας ομως και δεν σκεφτονται ολοι το ιδιο ( ή δεν σκεφτονται καν το θεμα αυτο ) και ουτε θα αλλαξει αυτο ....το μονο που μπορω να κανω απο εκει και περα ειναι να φροντιζω το οποιο ζωο βρεθει στο μονοπατι μου..αδεσποτο και μη..
 








Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιατί να βάλει κάποιος το ζώο του να γεννήσει, όταν δεν ξέρει τις κληρονομικές ασθένειες που κουβαλάει αυτό κι οι πρόγονοί του;
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Συμφωνω πως ειναι λαθος να το κανει.....!!! Ασε που...καπως ετσι γεμισαν οι δρομοι αμοιρα αδεσποτα .... !!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν βρήκε να δώσει τα κουτάβια, τι την εμποδίζει να ξαναβάλει το ζωάκι να ζευγαρώσει;
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Τιποτα...αλλα αν δεν εβρισκε να τα δωσει ....που θα κατεληγαν αυτα τα κουταβακια??? Και δε μιλω μονο για τη συγκεκριμενη....που ειναι και μικροσωμα ....Γενικως μιλαω !! Στους δρομους το πιθανοτερο .....
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ή και νεκρά. Αλλά η κατάληξη τους είναι ευθύνη αυτού που βάζει τη γέννα. Ευθύνη των υπολοίπων είναι να στηρίζουν μόνο τους σωστούς για το είδος σκύλος, τρόπους απόκτησης. Από το δρόμο σώζεις ένα σκύλο, από το σπίτι της δεν το σώζεις, την βοηθάς απλά να αποποιηθεί τις ευθύνες της
 
  • Like
Reactions: vrmode and bat-iris


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Καλημερουδια!! Το να μην αφηνω τα ζωα μου να ζευγαρωνουν το κανω...!! Αν μπορω να αποτρεψω μια γεννα μεταπειθοντας καποιον ..οκ..και το εχω κανει επανελειμενως αλλωστε !! Δεν θα αγοραζα ποτε σκυλι απο καποιον ιδιωτη ή πετ σοπ ..για τους λογους που ολοι αναφεραμε νωριτερα...!!! Αν η γεννα εχει ομως ολοκληρωθει ...εκει δεν υπαρχει γυρισμος.. Θεωρω πως μια νομοθεσια αυστηρη και κυριως εφαρμοσιμη πανω στο θεμα θα διορθωνε πολλα αναποδα ...αλλα πουντη !!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αν η γεννα εχει ομως ολοκληρωθει ...εκει δεν υπαρχει γυρισμος..
Και κάπως έτσι, εξακολουθώντας να δίνουμε άφεση αμαρτιών και να επιρρίπτουμε τις ευθύνες στο κράτος, συνεχίζουν να γεννοβολάνε τα σκυλιά των απανταχού, καραγκιόζηδων. Και τι μάθημα πήραν τώρα, η κόρη και η κολλητή της; Οτι...όλα καλά!!!
 
  • Like
Reactions: vrmode


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Για την κορη ....δεν δεχομαι λεξη !!!!! Το αν ξερει το σωστο ή λαθος...και τι κανει γι αυτο...αφηστε εμενα να το γνωριζω καλυτερα !! Καθως και το τι κανω κι εγω για το θεμα και για τα ζωα ....δικα μου και οχι μονο !!! Για τους υπολοιπους ...συγνωμη αλλα δεν μπορω να φερω ευθυνη ουτε να αλλαξω το κεφαλι απανταχου ιδιοκτητων σκυλιων πανω σε πολλα θεματα!!! Οσο για τις ευθυνες του κρατους....ειναι η τελευταια και μοναδικη λυση κατ'εμε για τους ανεγκεφαλους πασης φυσεως !!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Νίτσα μου, λες ότι ασχολείσαι με σκύλους πολύ καιρό και όμως δεν ξέρεις τα βασικά. Το πήρες το μικρούλη 40 ημερών από τη μαμά του. Δεν ξέρεις ότι τα κουτάβια πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 εβδομάδες με τη μαμά και τα αδέρφια τους ? (άσε που σε μικρόσωμα 10 εβδομάδες είναι το ιδανικότερο).
Λες ότι ήθελες να το βοηθήσεις να μη βρεθεί στο δρόμο, ε τότε γιατί τόσο μεγάλο άγχος τι τελικό βάρος θα έχει, αυτό δεν έπρεπε να σε νοιάζει καθόλου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3