Υιοθεσια σκυλου


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ . Στο παρελθον ημουν κατοχος ενος cane corso που ζησαμε μαζι 10 πολυ ωραια και αρμονικα χρονια.Εδω και καιρο θελω να παρω ενα σκυλακι κουταβι αλλα δεν θελω να αγορασω ενα, αλλα θελω να βοηθησω ενα καποιας φιλοζωικης.Θελω ομως να ειναι ενα κουταβι απο αναμειξη μιας δυναμικης ρατσας κυριως για συντροφια αλλα και φυλαξη(με βοηθεια εκπαιδευτη).Αν ξερει καποιος μια τετοια περιπτωση να μου πει. Ευχαριστω για το χρονο σας.
Και επισης να σας πω συγχαρητηρια για το φορουμ εχετε κανει εξαιρετικη δουλεια!
 
  • Like
Reactions: kasi and dnassib


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλώς μας ήρθες! Αυτό που ζητάς είναι δύσκολο, διότι δεν είναι δυνατόν να κάνει κάποιος έγκυρη πρόβλεψη για ένα κουτάβι αγνώστων στοιχείων τι χαρακτηριστικά θα αναπτύξει μεγαλώνοντας. Αν ζητάς κάτι συγκεκριμένο απ' το σκύλο σου, θα πρέπει να ακολουθήσεις την πεπατημένη, δηλαδή σοβαρό εκτροφέα. Αν θέλεις να ανοίξεις το σπίτι σου σ' ένα πλάσμα που το έχει ανάγκη για να σωθεί και να ευδοκιμήσει, υπάρχουν άπειρες επιλογές σε φιλοζωικές, σε εθελοντές, στο δρόμο...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Φύλαξη ή "μπουγιόζικο με αποτρεπτική εμφάνιση?"
Γιατί από το δεύτερο βρίσκεις με μια βόλτα στις φιλοζωικές. Ακόμη και "καθαρόαιμα" αδέσποτα βρίσκεις πια φουλ π.χ. ντόγκο, τσοπάνια, ντόπερμαν κλπ.
 


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Φύλαξη ή "μπουγιόζικο με αποτρεπτική εμφάνιση?"
Γιατί από το δεύτερο βρίσκεις με μια βόλτα στις φιλοζωικές. Ακόμη και "καθαρόαιμα" αδέσποτα βρίσκεις πια φουλ π.χ. ντόγκο, τσοπάνια, ντόπερμαν κλπ.
Κυριως με αποτρεπτικη εμφανιση αλλα και για φυλαξη και ας μην εχει και την φοβερη επιδοση.
Εχεις να μου προτεινεις 2-3 ?γιατι οι περισσοιτερες που εχω δει εχουν μονο μετριου και μικρου μεγεθους πολυ ωραια σκυλια αλλα οχι αυτο που ψαχνω εγω. Αν ξερεις καποιες θα το εκτιμουσα να μου ελεγες.Ευχαριστω.
 


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Καλώς μας ήρθες! Αυτό που ζητάς είναι δύσκολο, διότι δεν είναι δυνατόν να κάνει κάποιος έγκυρη πρόβλεψη για ένα κουτάβι αγνώστων στοιχείων τι χαρακτηριστικά θα αναπτύξει μεγαλώνοντας. Αν ζητάς κάτι συγκεκριμένο απ' το σκύλο σου, θα πρέπει να ακολουθήσεις την πεπατημένη, δηλαδή σοβαρό εκτροφέα. Αν θέλεις να ανοίξεις το σπίτι σου σ' ένα πλάσμα που το έχει ανάγκη για να σωθεί και να ευδοκιμήσει, υπάρχουν άπειρες επιλογές σε φιλοζωικές, σε εθελοντές, στο δρόμο...
Δεν θελω να ειναι απαραιτητα ρατσα καθαροαιμη ας ειναι και ενα σκυλακι που να ειναι καθαροαιμος ο ενας γονιος και να εχει παρει απλως στοιχεια απο μια φυλη φυλαξης και συντροφιας και ας μην εχει το κουταβι τοσες καλες επιδοσεις οπως ενα καθαροαιμο.Αν ξερεις καποια φιλοζωικη που να εχει αυτο που ψαχνω ή κατι παρομοιο θα το εκτιμουσα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εαν δεν ειναι κουταβι;
Γιατι σε καποια αγγελια που ειδα παιζει ενα ενος ετους κορσο μιξ αν θες.....
 
  • Like
Reactions: Orilis




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
  • Like
Reactions: spyv and Tsakk190


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Εαν δεν ειναι κουταβι;
Γιατι σε καποια αγγελια που ειδα παιζει ενα ενος ετους κορσο μιξ αν θες.....
Δημοσιευσε το λινκ παρακαλω πολυ.
 


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Εστειλα ετοιμα στις 2 ομαδες τωρα αν με δεχτουν δεν ξερω. Ευχαριστω παντως αν δεις καποιο παρομοιο λινκ ανεβασε το θα σου ημουν υποχρεος.
 


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Kι αυτό το μαύρο... ως γνωστόν τα μαύρα είναι κακά σκυλιά! ;)

https://www.facebook.com/Fantasmata...374501139958/1010679729009428/?type=3&theater

Επίσης τα πιτμπουλ είναι αποτρεπτικά για πολύ κόσμο - έχουν τη ρετσινιά του κίλλερ. Και από αυτά υπάρχουν ά-πει-ρα.
Αυτο το σκυλακι το ειχα δει και εγω ειναι πανεμορφο και ηταν στις επιλογες μου τωρα το σκεφτομαι , δε θελω να παρω βιαστικη αποφαση.
 






Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
"4 πόδια κλάνω μέντες χαριζεται" είναι η σωστή αναζήτηση
αν σε ενδιαφέρει ακόμα,μπορώ να ρωτήσω για ένα υπέροχο 45 κιλο 10 μηνών κούκλο με μαστίφ μέσα του,έχει ένα θέμα στο πισω δεξί ποδι και περιμένουμε να δέσει,υπέροχος χαρακτήρας,λευκό με καφέ,πραγματικά υπέροχος χαρακτήρας όσο λίγο τον έζησα και κοινωνικός με ανθρώπους (οχι τόσο με άλλα ζώα)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν γκουγκλίσεις χαρίζεται σκύλος/αδέσποτα ψάχνουν σπίτι/υιοθεσία σκύλου κλπ θα βρεις πολλές σελίδες, είναι εύκολο αν ξεκινήσεις απ'τη μια να πας και σε άλλες. Ενδεικτικά μπες στο φβ, "adopt a pitbull from Greece" & "pibull-rescue.g" - εκτός από πιτοειδή, ανεβάζουν και "συγγενείς". Επίσης πολλές φυλές έχουν και μια σελίδα rescue, οπότε μπορείς να ψάξεις κι έτσι.

Σε κάθε περίπτωση, ξαναλέω και τονίζω ότι αν θέλεις σκύλο για συγκεκριμένη/οποιαδήποτε εργασία, ψάχνεις καθαρόαιμο σκυλί σε εκτροφέα. Όλα τα παραπάνω που σου δείξαμε, απλά είναι έφηβα/ενήλικα και βλέπεις κάποια στοιχεία όπως μέγεθος/φάτσα και κάποια στοιχεία του χαρακτήρα τους. Αν έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου, δεν είναι σίγουρο ότι μπορούν να στο δώσουν - το τονίζω απλά γιατί έχω ακούσει σκυλιά να επιστρέφονται από υιοθεσίες γιατί δεν ήταν πολύ "άγρια", γιατί δεν γαύγιζαν τους "ξένους" και άλλα χαριτωμένα. Είναι πολύ άδικο για το σκυλί, και είναι ψυχοφθόρο για τους ανθρώπους που το φρόντισαν. Αν ζητάς απλά ένα μεγαλόσωμο σκύλο που να μαστιφοφέρνει και να φαίνεται αποτρεπτικός, νομίζω σε καλύπτουν πλήρως. Καλή επιτυχία με ό,τι κι αν αποφασίσεις!
 


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Αν γκουγκλίσεις χαρίζεται σκύλος/αδέσποτα ψάχνουν σπίτι/υιοθεσία σκύλου κλπ θα βρεις πολλές σελίδες, είναι εύκολο αν ξεκινήσεις απ'τη μια να πας και σε άλλες. Ενδεικτικά μπες στο φβ, "adopt a pitbull from Greece" & "pibull-rescue.g" - εκτός από πιτοειδή, ανεβάζουν και "συγγενείς". Επίσης πολλές φυλές έχουν και μια σελίδα rescue, οπότε μπορείς να ψάξεις κι έτσι.

Σε κάθε περίπτωση, ξαναλέω και τονίζω ότι αν θέλεις σκύλο για συγκεκριμένη/οποιαδήποτε εργασία, ψάχνεις καθαρόαιμο σκυλί σε εκτροφέα. Όλα τα παραπάνω που σου δείξαμε, απλά είναι έφηβα/ενήλικα και βλέπεις κάποια στοιχεία όπως μέγεθος/φάτσα και κάποια στοιχεία του χαρακτήρα τους. Αν έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου, δεν είναι σίγουρο ότι μπορούν να στο δώσουν - το τονίζω απλά γιατί έχω ακούσει σκυλιά να επιστρέφονται από υιοθεσίες γιατί δεν ήταν πολύ "άγρια", γιατί δεν γαύγιζαν τους "ξένους" και άλλα χαριτωμένα. Είναι πολύ άδικο για το σκυλί, και είναι ψυχοφθόρο για τους ανθρώπους που το φρόντισαν. Αν ζητάς απλά ένα μεγαλόσωμο σκύλο που να μαστιφοφέρνει και να φαίνεται αποτρεπτικός, νομίζω σε καλύπτουν πλήρως. Καλή επιτυχία με ό,τι κι αν αποφασίσεις!
Πιστεψε με για να παρω μια τετοια αποφαση ειμαι απολυτα συνειδητοποιημενος και οπως ειπα παραπανω δεν εχω μεγαλες απαιτησεις στο θεμα φυλαξη αλλα θελω να εχει αποτρεπτικη εμφανιση και το θελω κυριος για συντροφια.
 


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
"4 πόδια κλάνω μέντες χαριζεται" είναι η σωστή αναζήτηση
αν σε ενδιαφέρει ακόμα,μπορώ να ρωτήσω για ένα υπέροχο 45 κιλο 10 μηνών κούκλο με μαστίφ μέσα του,έχει ένα θέμα στο πισω δεξί ποδι και περιμένουμε να δέσει,υπέροχος χαρακτήρας,λευκό με καφέ,πραγματικά υπέροχος χαρακτήρας όσο λίγο τον έζησα και κοινωνικός με ανθρώπους (οχι τόσο με άλλα ζώα)
Αν υπαρχει ανεβασε το λινκ θα δω αρκετα σκυλια πρωτα και μετα θα αποφασισω....οπως ειπα και παραπανω δεν θελω να παρω βιαστικη αποφαση.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3