Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Διαφωνείτε ξε διαφωνείτε η πραγματικότητα είναι ότι τέτοι σκυλιά ενδεχομένως να έχουμε όλοι. Λίγοι όμως είναι ικανοί να τα διαχειριστούν με υπευθυνότητα. Δεν χρειάζεται ο σκύλος να σκοτώσει ένα παιδάκι. Μπορεί να είναι πολύ πιο αδύναμος και να μη μπορεί να το κάνει αυτό, ο εκπαιδευτής μας έλεγε για περίπτωση σκύλου που γαύγισε σε παιδάκι με ποδήλατο, το παιδάκι έπεσε κάτω, οι γονείς ισχυρίστηκαν ψυχολογικά προβλήματα λόγω του συμβάντος και ο κηδεμόνας του σκύλου ακόμα πληρώνει τους ψυχιάτρους του παιδιού. Επειδή κανείς μας δε θα ήθελε τέτοιου είδους τρεχάματα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί. Ειδικά σε μιά χώρα που πολύ λίγα παιδάκια γνωρίζουν σωστή συμπεριφορά απέναντι σε ένα σκύλο.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Παιδιά μιλάμε για την ζωή ενός παιδιου!!!!

Κρίμα για το παιδί.Κριμα για την μάνα που εζηςε να βλέπει αυτό το θέαμα. Και εύχομαι να είναι το τελευταίο και να μην συμβεί σε κανένα. Όλα τα αλλά που λέτε εκτός από τον east που τοποθεθητικε σοβαρά είναι συγνώμη μαλακιες.


Ξεκολλά... Άμα ήταν το παιδί σου τι θα έλεγες?

Συνέλθετε μιλάμε για την ζωή ενός παιδιού!!!! Τι λέτε το έχετε κατάλαβει..
Για να λέει κάποιος μαλακίες σημαίνει πως είναι μαλάκας. Αν δεν το κατάλαβες μόλις αποκάλεσες μαλάκες όσους έχουν τοποθετήθει. Μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ και δεν θεώρω τον εαυτό μου μαλάκα αγαπητε @V.M

Με συγχωρείτε αλλά η υπόθεση μου βρωμάει....όχι ένα, όχι δύο αλλά οκτώ ( ;;; )ροτβάιλερ και ο ιδιοκτήτης πρώην στρατιωτικός...δεν σας θυμίζει κάτι όλο αυτό το μοντελάκι;
Οσο και να θέλω να είμαι αντικειμενική, ο κανόνας επιβεβαιώνει ποιός τύπος ανθρώπων κυρίως, δυστυχώς, προτιμάει αυτές τις φυλές και για ποιούς λάθος λόγους.
Τι ακριβώς εννοείς; Σε ποιο μοντέλο και τι τύπο ανθρώπου αναφέρεσαι; Συγκεκριμένα σε παρακαλώ γιατί δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Διαφωνείτε ξε διαφωνείτε η πραγματικότητα είναι ότι τέτοι σκυλιά ενδεχομένως να έχουμε όλοι. Λίγοι όμως είναι ικανοί να τα διαχειριστούν με υπευθυνότητα. Δεν χρειάζεται ο σκύλος να σκοτώσει ένα παιδάκι. Μπορεί να είναι πολύ πιο αδύναμος και να μη μπορεί να το κάνει αυτό, ο εκπαιδευτής μας έλεγε για περίπτωση σκύλου που γαύγισε σε παιδάκι με ποδήλατο, το παιδάκι έπεσε κάτω, οι γονείς ισχυρίστηκαν ψυχολογικά προβλήματα λόγω του συμβάντος και ο κηδεμόνας του σκύλου ακόμα πληρώνει τους ψυχιάτρους του παιδιού. Επειδή κανείς μας δε θα ήθελε τέτοιου είδους τρεχάματα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί. Ειδικά σε μιά χώρα που πολύ λίγα παιδάκια γνωρίζουν σωστή συμπεριφορά απέναντι σε ένα σκύλο.
Δεν διαφωνώ ότι οταν εχουμε σκύλο θα πρέπει να είμαστε προσεχτικοι , ότι θα πρπει να ξερουμε τι σκύλο έχουμε , θα πρέπει να έχουμε εναν σκύλο που μπορουμε σωματικά και ψυχικα να τον κουμαντάρουμε , διαφωνώ με τον χωρισμό ανα φυλη , με τις απαγορευσεις , με με με που η Ιστορία εχει δείξει οτι ουτε αποτέλεσμα φερνουν ουτε είναι λογικά φτιαγμένες ;).
Αν μιλήσουμε για εξετάσεις , κανόνες , απαγορευσεις και βαλουμε μεσα κάοοιες φυλές που ανα εποχη ειναι της μόδας απλως αυτή η Λίστα κάθε χρόνο θα μεγαλωνει και θα μεγαλώνει ....
ΘΑ έχουμε ριξει το βαρος στον σκύλο , θα εχει αθωωθει ο ανθρωπος και δεν θα εχει λυθει κανένα προβλημα.
Αν είναι άτσι ας ξεκινησει σωστά ;) να γινουν οι λίστες με τις ομαδες , ας πουμε ομαδα 1 (τι δουλεια έχουν τα ποιμενικά στις πολεις ), ομάδα 2(για αυτην τηνν ομαδα δεν το συζηταμε ολοι οι δολοφονοι μαζεμενοι ) μηπως θα πρεπει να μπει και η ομαδα 3 ? μεσα της εχει ζωηρα σκυλια ! και εχει και μαυρα ! και βεβαια και η 5 απο τον τιτλο μονο ΠΡΩΤΟΓΟΝΕΣ ΦΥΛΕΣ.
έτσι το λύσσαμε το προβλημα μια και καλη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ δε μίλησα για λίστες και για απαγορεύσεις φυλών. Εγώ μίλησα για άδεια κατοχής σκύλου. Και δεν το λέω με αφορμή το περιστατικό. Ούτε για να μη τρώνε οι σκύλοι παιδάκια, δεν είναι κάτι σύνηθες αυτό. Το λέω γενικά. Για τους σκύλους πάνω από όλα που υποφέρουν σε λάθος χέρια.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
"Ο 72χρονος απόστρατος στρατιωτικός είχε αναρτήσει και βίντεο με τα σκυλιά του να ξεσκίζουν αντικείμενο πριν από δύο χρόνια στην αυλή του."


http://www.lifo.gr/now/greece/99421 που γραφει οτι ειναι απο 'δω http://kozanimedia.gr/

δεν ξερω πια τι να γραψω, οταν γραφονται τετοιες ανοησιες... :(.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Για να λέει κάποιος μαλακίες σημαίνει πως είναι μαλάκας. Αν δεν το κατάλαβες μόλις αποκάλεσες μαλάκες όσους έχουν τοποθετήθει. Μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ και δεν θεώρω τον εαυτό μου μαλάκα αγαπητε @V.M



.
Ενταξει μωρε vasgial κ συ ειπε ο V M η δεν ξερω κ γω πως τον λενε μια ΜΑΛΑΚΙΑ μη τον ποιανεις απ τα μουτρα:p
 
  • Like
Reactions: vasgial and mareco




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@spyv

Σε αυτά τα σχόλια και σε αυτό το επίπεδο κρίσης και αντίδρασης κρίνονται όλα και αυτό είναι το επικινδυνότερο όλων των "θεριών".

Η κοινή γνώμη δεν έχει κοινή λογική και με βάση αυτήν γίνονται όλα, ακόμα (και πολύ περισσότερο ίσως) και οι νόμοι.

Μακάρι να ήξερα με σιγουριά πως πρέπει να φερθούμε για το καλύτερο αποτέλεσμα, μακάρι να ήξερα τους χειρισμούς που θα αποδώσουν, μα δεν τους ξέρω και φοβάμαι πως μπορεί να μην είναι καν στο χέρι μας.

Ξέρω πως έχω σκύλους που καθημερινά "ξεσκίζουν" λάστιχα, τραβούν με μανία σκοινιά και τσουβάλια, "κλειδώνουν" επίμονα "λουκάνικα" και "μανίκια", τρέχουν στο διάδρομο, κρεμιούνται, "παλεύουν" μεταξύ τους και όλα αυτά τα κάνουν γρυλίζοντας... Φαντάζεσαι (γνωρίζεις μάλλον) πως με "έβλεπαν" μέχρι την περασμένη Κυριακή οι γείτονες μου... Καταλαβαίνεις πως με βλέπουν από την περασμένη Κυριακή οι γείτονες μου...

Αν και μέχρι ένα σημείο μπορώ να αγνοήσω ή να "ζήσω" με το βλέμμα των γειτόνων μου, πως θα ζω με ένα νόμο τύπου B.S.L. (Breed Specific Legislation - Νόμο περί επικίνδυνων και απαγορευμένων φυλών);

Προσπαθώ με το προσωπικό παράδειγμα και την ενημέρωση να προλάβω ότι μπορεί να προληφθεί...

Προσπαθώ να εξηγήσω πως οι παραπάνω ασχολίες των σκύλων μου και ακόμα περισσότερες, η ενασχόληση με τα σκυλιά και όχι η κατοχή και μόνο είναι αυτό που διατηρεί τα σκυλιά πνευματικά και σωματικά υγιεί και θετική προσθήκη στην αστική μας ζωή και κοινωνία.

Προσπαθώ να εξηγήσω πως αυτό που βλέπουν οι γείτονες μου δεν είναι η προετοιμασία και η προπόνηση ενός σκύλου "δολοφόνου" ή μιας "πολεμικής μηχανής", μα η κατάλληλη εκτόνωση, η ουσιαστική ενασχόληση, η καλώς εννοούμενη φροντίδα ώστε να έχω ευτυχισμένους σκύλους ανάμεσα σε ευτυχισμένους ανθρώπους.

Δυστυχώς, αν και θα νόμιζες πως πιο "δυσκολόπιστος" και "πολέμιος" είναι ο μη "φιλόζωος" ή ο μη κάτοχος σκύλου, πιο "δύσκολος αντίπαλος" είναι ο "κακός εννοούμενος φιλόζωος" και ο κάτοχος σκύλου με στρεβλή νοοτροπία, που είναι και πλειοψηφία.

Συνεχίζουμε όμως και βλέπουμε...

"Στο επόμενο βίντεο που τραβήχτηκε πριν από δύο χρόνια στην αυλή του 72χρονου ιδιοκτήτη, τα δύο σκυλιά φαίνονται να έχουν δαγκώσει ένα πλαστικό αντικείμενο και να το τραβούν με μανία..."

Το έγκριτο Newsit...
 
Last edited:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλά έχω διαβάσει ΤΑ διάφορα από το περιστατικό και μετά...με κορυφαίο ένα σχόλιο "ότι για να μπορείς να έχεις κατόπιν άδειας από το κράτος τέτοιο σκυλί που είναι φύλακας, θα πρέπει να μπορείς να αποδείξεις ότι όντως έχεις κάτι που πρέπει να φυλάει.."........
Πάντα λέμε τα ίδια πράγματα, όταν συμβαίνουν τα ίδια πράγματα.
Να πω ότι είναι εξαιρετικά εύκολο να διαφύγει από την προσοχή ένα παιδάκι ..μερικές φορές ακόμα και όταν το "βλέπεις".
Επίσης θεωρώ ότι είναι εύκολο να ξεφύγει μια κατάσταση μεταξύ σκύλου - παιδιού. Το πόσο γρήγορα μπορεί να ξεφύγει εντάξει εξαρτάται και από την φυλή του σκύλου και από το παιδί...αλλά γιατί να πειραματίζεσαι σαν γονιός ;
Προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε κανένα σκυλί και παιδί.
Επίσης συμφωνώ με east ...που κάπου ανέφερε το κυνηγετικό ένστικτο του σκύλου. Όταν ο Ερμής ήταν πολύ μικρότερος και λόγω ενστίκτου αλλά και λόγω μη καλής κοινωνικοποίησης οτιδήποτε κινούνταν γρήγορα παιδάκι, μπαλάκι, μηχανάκι, γατάκι ήταν στόχος. Ακόμα και τώρα όταν παίζουμε με το μπαλάκι και είναι εξιταρισμένος, αν τον δει κάποιος, μπορεί να νομίζει ότι δαγκώνει.
Τέσπα..τι να λέμε....λυπηρά γεγονότα.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
To ότι θα φτάναμε να δούμε σε φόρουμ κυνοφιλίας τη φράση "τέτοιους σκύλους" είναι κάτι που το 2016 δεν το περίμενα.Αυτό,τίποταλλο,γιατί τα νομικά είναι για τους δικηγόρους και τους εισαγγελείς και όλα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιομαστε από τη στιγμή που ακόμα δεν έχουμε σαφή εικόνα για το τι και πως πραγματικά έγινε.Σε όλα τα υπόλοιπα με καλύπτει απόλυτα ο @canis
 
  • Like
Reactions: sis


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Στο τελευταίο άρθρο που παρέθεσε ο canis υποστηρίζει ότι ο ιδιοκτητης έκλεινε τα σκυλιά του όλη μέρα και τα άφηνε να σουλατσάρουν την νύχτα... διαβάζω που μιλάτε για "καγκουρια"... δεν θυμάμαι αν είναι σε αυτό το post η στο άλλο που έχει ανοιχτεί...

εγώ θα μιλήσω για καμένους, πολύ καμένους από ουσίες ένα εκ των οποιων έτυχε να γνωρίσω την κυριακή του Πάσχα και πριν ακούσω για το περαστατικο ο οποιος υποστήριζε ότι τα σκυλιά και μάλιστα τα κουτάβια για να τα κανεις φυλακες πρέπει να τα κλείνεις σε σκοτεινό δωμάτιο και αν τα βγάζεις από εκεί μετά από 2 μήνες...

του ξέκοψα την συζήτηση χωρίς πολλά πολλά... το δυστυχές ήταν ότι αυτός ο τύπος εκτος από 3 δυναμικα σκυλια είχε κι ένα παιδάκι με κάποια εμφανή διανοητική στέρηση... το παιδί μου είπαν οι φίλοι το είχαν παρατημένο σε ένα πάρκο μέχρι που πήγε 2-3 ετών και με τα πολλά το πήγαν για εξετάσεις από πρωτροπη των οικογενειακων μας φίλων... δεν θέλω να φανταστώ τι μπορεί να συμβεί αν διασταυρωθούν παιδάκι με σκυλιά...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εαν φτασουμε να θεσπισουμε "αδεια κατοχης σκυλου" που διαβασα παραπανω, θα πρεπει ηδη να εχουμε θεσπισει την "αδεια καταλληλοτητας γονεα".

Εαν τα παιδια ειχαν σωστη παιδεια (απο το σπιτι) απεναντι σε σκυλια κ καταστασεις, κ οι γονεις φερονταν υπευθυνα, σιγουρα τα περιστατικα θα ηταν πολυ λιγοτερα κ σιγουρα τα παιδια που αυριο θα ηταν ενηλικες θα ειχαν σωστη συμπεριφορα απεναντι στα ζωα γενικα.
Ουτε το σκυλι μπορει να κατηγορηθει ουτε το παιδι.
Ο ιδικτητης κ ο γονεας μονο......

Ειναι γνωστο σε ολους οσοι εχουν γνωρισει "ζωηρο ανεξελεκτο 5χρονο" οτι μπορει να εξαγριωσει κ τον ποιο ηπιο σκυλο.....
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
@east49 ,μαζί σου είμαι,αλλά στα 4χρονα και τα 5χρονα η παιδεία κάθε ειδους (γενική,κυνοφιλική και πάει λέγοντας) ακόμα χτίζεται και διαμορφώνεται.Γονιός δεν είμαι για να κρίνω το ποιός είναι κατάλληλος ή όχι,αλλά σίγουρα η ευθύνη βαρύνει τον εκάστοτε γονέα και όχι ένα πιτσιρίκι που ελάχιστα μπορεί να αντιληφθεί τους κινδύνους
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Οταν ενας γονεας χανει απο την επιμελεια του ενα 5χρονο για τετοιο χρονικο διαστημα, ΠΡΟΦΑΝΩΣ στην θεση των σκυλων θα μπορουσε να ειναι ενα μηχανημα, μια πριζα, η ενα αμαξι αν πεταγοταν στο δρομο....

2) Τα περι κλειδαριας τα θεωρω ακραια.
Κι αν ανεβαινε στην ταρατσα δλδ κ πηδαγε θα κατηγορουνταν ο ιδιοκτητης που ειχε σκαλα για την ταρατσα;;
Ενταξει μην τρελαθουμε....

3) Υ. Γ. Σας εχω κ καλυτερο...
Ηταν λεει η πολλοστη φορα που η μανα με το παιδι επισκεπτονταν το σπιτι......
Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου... και, για το λόγο αυτό, έγραψα χτες ότι αν ήμουν ο γονέας, θα είχα αυτοκτονήσει... αποδίδοντας την απώτατη ευθύνη εκεί που έπρεπε... ή, αποφεύγοντας να την αντιμετωπίσω...

2) Εδώ διαφωνώ...
Να σου πω μιά ιστορία, "παιδάκι μου", από μία εποχή που είχες - δεν είχες γεννηθεί... και, μιάς που έχουν περάσει τόσα χρόνια, θεωρώ ότι δεν είναι "απόρρητη":
Στο Πολεμικό Ναυτικό, υπηρέτησα στον θάλαμο επιχειρήσεων του ΓΕΝ... και οι βάρδιές μου ήταν εκεί.
Επειδή το Πολεμικό Ναυτικό (που κατηγορείται και ως "μοδίστρες"), την είχε πατήσει τη βραδιά του πραξικοπήματος της 21 Απριλίου... όπου μπήκαν στο θάλαμο επιχειρήσεων οι πεζικάριοι και πιάσαν όλο το Ναυτικό με τα "σώβρακα κατεβασμένα"...
Από τότε, ο επικεφαλής Κελευστής της βάρδιας οπλοφορούσε και, μάλιστα με 45άρι πιστόλι... και, μάλιστα (τρομάρα μας) κάναμε και ειδικές εκπαιδεύσεις χειρισμού - σκοποβολής κλπ...
Επειδή, όπως ίσως θα ξέρεις "στρατός = 5χρονα παιδάκια" (ή, τουλάχιστον, αυτό είχα συνειδητοποιήσει εγώ), θα σου πω τι έκανα, ξέροντας ότι, δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα κλείσω κι εγώ τα μάτια να πάρω έναν υπνάκο: Εβγαζα πάντα τον γεμιστήρα από το πιστόλι... και τον έβαζα (μαζί με τον εφεδρικό γεμιστήρα) σε ένα χρηματοκιβώτιο του γραφείου μου... και κυκλοφορούσα με το πιστόλι διακοσμητικό... και όταν ήταν να πάρω έναν υπνάκο, κλείδωνα ΚΑΙ το πιστόλι μέσα σε ένα συρτάρι... ώστε αν σκεφτόταν κανένας μ@λ@κας να μου το πάρει και να "φοβίσει" κάποιον... και αυτός ο κάποιος να κινδύνευε να πάθει έμφραγμα... να μην μπορούσε να το κάνει...

Ακόμα και με την σκάλα για την ταράτσα, σαν ιδιοκτήτης θα γινόμουν "παθολογικά" ακραίος και θα ζόριζα τη μαμά να έχει από κοντά το παιδάκι...

3) Που αυτό μας λέει ότι, αν το παιδάκι ήταν σαν τον "Γιωργάκη" στην παλία πολυκατοικία μας (σας έχω γράψει γι' αυτόν σε δικά μου θέματα), τα σκυλιά τον είχαν "κλειδώσει"...

Ποσοι απο μας, που εχουμε "τετοια" σκυλια, που τα απομονωνουμε σε χωρους οταν δεχομαστε επισκεψεις, εν τη παρουσια μας κ με τον κοσμο προειδοποιημενο να μην περιφερεται, βαζουμε ΚΑΙ λουκετο;;
Πραγματικα υπαρχει κανεις;
Εγώ, φίλε @east49 ... στην περίπτωση, βέβαια, που υπάρχουν και μικρά παιδάκια...
Σε ξεχωριστό δωμάτιο... σε άλλο όροφο... και με το κλειδί στην τσέπη μου...

...Για μενα η Μανα εχει το μεγαλο μερος της ευθυνης που δεν προσεχε το παιδι, οπος οφειλε και δευτερος ο ιδιοκτητης που οφειλε να εχει τα σκυλια καλα κλεισμενα...
Αυτό...

Ακουσα σήμερα το πρωί, κορυφαίο τηλεοπτικό σχόλιο:

"5 rottweiller κλεισμένα σε ένα ημιυπόγειο, πως να μην τρελλαθούν;"...
Και, βέβαια το είπε ο Ηλίας Κανέλλος... εκτός αν το είπε ΚΑΙ κανένας άλλος φωστήρας...

1) ...Φαντάζεσαι (γνωρίζεις μάλλον) πως με "έβλεπαν" μέχρι την περασμένη Κυριακή οι γείτονες μου... Καταλαβαίνεις πως με βλέπουν από την περασμένη Κυριακή οι γείτονες μου...

2) "Στο επόμενο βίντεο που τραβήχτηκε πριν από δύο χρόνια στην αυλή του 72χρονου ιδιοκτήτη, τα δύο σκυλιά φαίνονται να έχουν δαγκώσει ένα πλαστικό αντικείμενο και να το τραβούν με μανία..."
Το έγκριτο Newsit...
1) Εγώ να δεις... που, από προχτές το βράδυ, βγαίνω στις 1 το πρωί, με κουκούλα!!!:D

2) Δηλαδή, τι άλλο να έκαναν τα έρημα?:(
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εαν φτασουμε να θεσπισουμε "αδεια κατοχης σκυλου" που διαβασα παραπανω, θα πρεπει ηδη να εχουμε θεσπισει την "αδεια καταλληλοτητας γονεα"...
Τώρα μου θύμισες και τον άλλο φωστήρα, τον Κώστα Ιωαννίδη, Πρόεδρο του Σωματείου Εκπαιδευτών... ο οποίος (ΤΩΡΑ) ανακοίνωσε πως το σωματείο θα προτείνει να νομοθετηθεί ότι "τέτοιες μεγαλόσωμες φυλές" θα δίνουν εξετάσεις για το Good Citizenship...

Υ.Γ. Και, για κάποιο διεστραμμένο λόγο, έκανα τον συνειρμό με τους δασκάλους των Σχολών Οδηγών... τουλάχιστον, της εποχής μου...:cool:
 






zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
@vasgial

Αναφέρομαι στον τύπο ανθρώπου που αποκτάει δυναμικές φυλές για να είναι ακόμα πιο μάγκας... με όποια άκυρη συμπεριφορά απέναντι στα σκυλιά ακολουθεί αυτό το σύνδρομο. Λίγες φορές έχουμε συναντήσει το φαινόμενο αυτό; Δεν πήρα όρκο ότι πρόκειται 100% για τέτοια περίπτωση, αλλά πιθανολόγησα, έγειρα τη ζυγαριά μου προς τα εκεί, λαμβάνοντας υπόψιν και το επάγγελμα του συγκεκριμένου, μιας κι έχω ακούσει αντίστοιχες περιγραφές από άνθρωπο που προέρχεται από τον ίδιο χώρο, για τον τρόπο με τον οποίο ως επί το πλείστον φέρονται σε σκυλιά που προορίζουν για επιθετικούς "φύλακες" ή για να έχουν να καμαρώνουν αγριάδα. Περί νοοτροπίας ο λόγος λοιπόν. Και για ιδιώτες μιλάμε πάντα.
Τα δε βίντεο που παρουσιάζουν τα σκυλιά να παίζουν tag τα αφήνω ασχολίαστα...είναι η αναμενόμενη καφρίλα και στοχοποίηση που θα συνέβαινε.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
όταν λύσουμε όλα ταλλα,να λύσουμε και το σημαίνει "σχετικά φιλόζωος" :D
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τώρα μου θύμισες και τον άλλο φωστήρα, τον Κώστα Ιωαννίδη, Πρόεδρο του Σωματείου Εκπαιδευτών...
Τον Ιωαννίδη δεν θα τον ξαναπεις φωστήρα! Τον Ιωαννίδη!
 
  • Like
Reactions: johnk


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf