Terriers...














Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Σαν κάτοχος ημίαιμου terrier, διαβάζοντας και βλέποντας τα βιντεάκια (εκτός του ότι έμαθα πολλά πράγματα) βρήκα πάρα πολλά κοινά στοιχεία με τον σκύλο μου!! Η κτηνίατρος επιμένει ότι έχει αίμα από τζακ ράσελ ο δικός μου (και ποιος ξέρει από τι άλλο :p ). Ειδικά ο τρόπος που πιάνουν και σκοτώνουν τα τρωκτικά, είναι ίδιος με τον τρόπο που ο δικός μου παραμονεύει, κυνηγάει και "σκοτώνει" τα παιχνίδια του. Πραγματικά έχω ενθουσιαστεί!!
 
  • Like
Reactions: spyv and Yorkaddict


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Για αυτό πρέπει να ξέρουμε τι έκανε και τι μπορεί να κάνει μια φυλή σαν "εργασία" πριν την αποκτήσουμε για σύντροφο. Για να ξέρουμε που αναφέρονται όλα αυτά τα ωραία κοσμητικά επίθετα... Τολμηρό, ατρόμητο και απόλυτα αξιόπιστο. Με παροιμιώδες θάρρος και επιμονή... :)

...και να ξέρουμε και τι σημαίνει "κοινωνικοποίηση" ή "εκτόνωση" ή "άσκηση".


 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καμικάζι αυτοκτονίας...
Δεν λογαριάζουν τίποτα και κανέναν, άπαξ και τους καρφωθεί κάτι στο μυαλό.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι, με τόση τρέλα πως γίνεται και την γλυτώνουν και επιβιώνουν ώστε να μπορούν να αναπαραχθούν.

Ένας φίλος που εκτιμώ ιδιαίτερα είχε γράψει κάποτε :

The temperament of a working terrier is carried in the front of the dog, between the ears. The standards attempt a word picture that is almost universally indicative of a good hunting machine. “Perfect demon,” “fearless and implacable determination,” “tenacious, courageous and single minded,” are a few characteristic descriptions. Oh yeah, and “Diehard.” It made three good movies and it makes a good Scot. Amongst hunters, a good working terrier may be “All balls and no brains.


 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Πάντως, στο παραπάνω βίντεο... τα "κοπαδιάζει", τελικά!
Πράγμα που (όπως βλέπουμε στο National Geographic) δεν μπορούν να κάνουν ούτε τα λιοντάρια...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Hταν 1872, όταν ο John Henry Walsh ή αλλιώς Stonehenge, συντάσσει την δεύτερη έκδοση του βιβλίου του με τίτλο "The dog in health and disease".




Εκεί μεταξύ άλλων, περιγράφει και τα αγαπημένα μας terriers.
7 διαφορετικά (μόνο...) συν φυσικά τα Toy Terriers.


Το Old English Terrier


Το Scotch Terrier


To Dandie Dinmont


To Skye Terrier


To Fox Terrier


To Bedlington


και τέλος το Halifax Blue and Tan, αυτό που αργότερα εξελίχτηκε στο γνωστό Yorkshire Terrier


Αξίζει βέβαια να πω πως οι τύποι κάποιων σκύλων που βλέπετε στις φωτογραφίες σε πολλές περιπτώσεις δεν ανταποκρίνονται στα ονόματα των φυλών που γνωρίζουμε σήμερα.
Υπήρχαν ομάδες σκύλων με κοινό τύπο που ενσωματώθηκαν σε άλλες φυλές ή ο τύπος τους άλλαξε και έδωσε την θέση του σε έναν άλλον τύπο που υπερίσχυσε.

Βρισκόμαστε σε μια φάση εξέλιξης και στην επόμενη έκδοση του βιβλίου του, 6 μόλις χρόνια μετά, ο Stonehenge έχει συμπεριλάβει και άλλα terriers, όπως το Smooth και το Rough Fox Terrier, το Bull Terrier, 2 κατηγορίες Skye Terrier με πεσμένα και όρθια αυτιά, το Irish Terrier, το White English Terrier, το Manchester ή black and tan Terrier που πήρε την θέση του Old English Terrier και φυσικά το Yorkshire Terrier που απέκτησε δικό του όνομα.
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
για τους μεγαλυτερους σε ηλικια κυριους...:whistle::barefoot:.

tumblr_o5lgnvtSIU1qa5ljoo1_1280.jpg

απο την ταινια the black marble: http://www.imdb.com/title/tt0080442/?ref_=ttmd_md_nm.
η judy landers κανει τη βοηθο ενος εκπαιδευτη σκυλων (harry dean stanton). για την ιστορια... ο σκυλος στο μπλουζακι ειναι schnauzer :D:p!
who cares? as the t- shirt says... life is merrier with a terrier!

138457_full.jpg
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
:whistle::barefoot: για την ιστορια... ο σκυλος στο μπλουζακι ειναι schnauzer :D:p!
who cares? as the t- shirt says... life is merrier with a terrier!
I care! Τα mini schnauzer, γερμανικής και όχι αγγλικής καταγωγής, στο παρελθόν εργάστηκαν ως εξολοθρευτές τρωκτικών σε εκτάσεις όπου καλλιεργούνταν σιτηρά και κρίνοντας από τη Μούζη, τον Τιμ και το Νώντα, είναι χαρακτηριστικότατο δείγμα της ιδιοσυγκρασίας των τεριέ.. Μου έλειψε η αναφορά τους.

Τυπικά, βέβαια, στην Ευρώπη δε θεωρούνται ακριβώς τεριέ, γιατί συμπεριλαμβάνονται στην δεύτερη ομάδα (σκύλων εργασίας) μαζί με τους υπόλοιπους αδερφούς Ντάλτον, τα Standard και Giant Schnauzer. Στην Αμερική τα κατάσουν στα τεριέ.

Αν έχω καταλάβει λάθος, ας με διορθώσει ο Μιχάλης που είναι σαφώς πιο διαβασμένος.

Life is even merrier with a Miniature Schnauzer!
 
Last edited:


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
I care! Τα mini schnauzer, γερμανικής και όχι Αγγλικής καταγωγής, στο παρελθόν εργάστηκαν ως εξολοθρευτές τρωκτικών και κρίνοντας από τη Μούζη, τον Τιμ και το Νώντα, είναι χαρακτηριστικότατο δείγμα της ιδιοσυγκρασίας των τεριέ.. Μου έλειψε η αναφορά τους.

Τυπικά, βέβαια, στην Ευρώπη δε θεωρούνται ακριβώς τεριέ, γιατί συμπεριλαμβάονται στην δεύτερη ομάδα (σκύλων εργασίας) μαζί με τους υπόλοιπους αδερφούς Ντάλτον, τα Standard και Giant Schnauzer. Στην Αμερική τα κατάσουν στα τεριέ.

Αν έχω καταλάβει λάθος, ας με διορθώσει ο Μιχάλης που είναι σαφώς πιο διαβασμένος.

στην κατηγορια με τα τερριε διαγωνιζονται στην αμερικη, εχεις δικιο. το ηξερα οτι εχουν χρησιμοποιηθει για κυνηγι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τα Schnauzer.
Τα θαυμάζω όποτε τα βλέπω, μπορώ να τα ξεχωρίσω :D, αλλά μέχρι εκεί.
Θα χαρώ να μάθω περισσότερα.

Λίγο τώρα που έψαξα, είδα πως μόνο το miniature είναι στο Terrier Group.
Τα άλλα 2 (Giant και Standard) είναι στο Working Group.
Γιατί;
Λόγω μεγέθους;
Εχουν άλλες διαφορές πέραν του μεγέθους;

Στην FCI όλα στην Ομάδα 2 δεν είναι;
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Τα mini τεριεδιζουν αρκετα.
Αντιδρουν περισσοτερο στην πιεση και ειναι πιο επιφυλακτικα σε σχεση με τα terriers.

Δεν θα γινεις Βρετανος ποτεε Γερμανεε Γερμανε εεε!
 




iliana_

New Member
11 Μαϊου 2016
2
0
25
όλα αυτά που είπες είναι σωστά^.^ Όλοι παίρνουν ένα μικρό τεριέ γιατί είναι ''γλυκούλικα'' και όπως ανέφερε και κάποιος, ''τους πάνε τα κοκαλάκια''. Έχω ένα τζακ ράσελ, το οποίο συνέχεια τρέχει, και καμιά φωρά φεύγει και απο το σπίτι! Επείσης, Αυτό που λέτε μερικοί για τα κουνέλια και γενικα τέτοιο τύπου ζωα, πως τα τεριέ δεν τα κυνηγάνε, κάνετε λάθος. Μια φίλη μου είχε ένα κουνέλι και το δικό της σκυλάκι, πήγε να το δαγκώσει! Και γενικά είναι κινούμενες καταστροφές, εμένα έχει μια τρέλα με τα χαρτομάντιλα, και κάτι παθαίνει όποτε τα βλέπει και τρέχει! Οπότε, αν θέλετε να πάρετε yorkie ή τέτοιου τύπου σκύλους,να το σκεφτείτε^.^
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έχω ένα τζακ ράσελ, το οποίο συνέχεια τρέχει, και καμιά φωρά φεύγει και απο το σπίτι!
Όταν λες καμιά φορά φεύγει...; δλδ σαν να λέμε βρίσκει πόρτα ανοιχτή και λέει..βρε δεν πάω και μια βόλτα...;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3