Φοιτήτρια- Δίλημμα, βοήθεια επιλογής ράτσας.


Iwanna-hrw

Member
7 Απριλίου 2016
8
1
25
Έχω ντογκο αργεντινο...τυχαία το πήρα ..στο μυαλό μου είχα ακιτα...είναι σκέτη γλύκα η κοπέλα μου είναι έξυπνη γλυκιά ζωηρή και δραστήρια..και λίγο φοβηξιαρα...
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@Orilis Αν θυμάμαι καλά ο @GRDANE [διορθωσέ με] είχε κάπου αναφέρει πως τα dogo σαν κυνηγόσκυλα που είναι ΔΕΝ πρέπει σε καμία περίπτωση να δούν τον άνθρωπο σαν λεία... τώρα για το αν μπορούν να κάνουν σωματοφυλακή και ταυτόχρονα να τηρηθεί και αυτό δεν το ξερώ... Ας μας πεί καλύτερα ο Πέτρος.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Έχω ντογκο αργεντινο...τυχαία το πήρα ..στο μυαλό μου είχα ακιτα...είναι σκέτη γλύκα η κοπέλα μου είναι έξυπνη γλυκιά ζωηρή και δραστήρια..και λίγο φοβηξιαρα...
o_O
Παρ'το αλλιώς!!!!!!!:censored::censored::censored::censored::censored::censored::censored:
(αυτά τα "τυχαίο το πήρα" διαβάζεις και μετά ένα forum θα εκραγεί)
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
o_O
Παρ'το αλλιώς!!!!!!!:censored::censored::censored::censored::censored::censored::censored:
Πώς να το πάρει; Καθαρόαιμο ήθελε, όχι ότι είχε σημασία τι. Ένα στην τύχη. Άσχετα που κι αυτό που της έτυχε δεν είναι καθαρόαιμο. Σκυλί να ξέρουμε τι να λέμε ότι είναι όταν μας ρωτάνε θέμε.

Και μετά ελπίζεις σε υπεύθυνους ιδιοκτήτες και σωστή επιλογή γέννας...
 


Iwanna-hrw

Member
7 Απριλίου 2016
8
1
25
Με τρομάζει το γεγονός που λένε όλοι θα γινει άγριο.. Εφοσον το έχω στοσπιτι μέσα το βγαζω βόλτες με άλλα σκυλακια και σε κόσμο...είναι δυνατόν να γίνει άγριο σκυλι;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Με τρομάζει το γεγονός που λένε όλοι θα γινει άγριο.. Εφοσον το έχω στοσπιτι μέσα το βγαζω βόλτες με άλλα σκυλακια και σε κόσμο...είναι δυνατόν να γίνει άγριο σκυλι;
ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ!
και αν θες περισσότερες συμβουλές, καλύτερα άνοιξε ένα δικό σου νέο θέμα στο forum....
 
Last edited:
  • Like
Reactions: JIM GAR and elverg




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Πώς να το πάρει; Καθαρόαιμο ήθελε, όχι ότι είχε σημασία τι. Ένα στην τύχη. Άσχετα που κι αυτό που της έτυχε δεν είναι καθαρόαιμο. Σκυλί να ξέρουμε τι να λέμε ότι είναι όταν μας ρωτάνε θέμε.

Και μετά ελπίζεις σε υπεύθυνους ιδιοκτήτες και σωστή επιλογή γέννας...
εδώ είναι πολύ πιο σοβαρό το θέμα, όπως αντιλαμβάνεσαι.... (και τελείως off topic, που δεν αξίζει καν να χαλάσουμε την συζήτηση της @lorena )
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μα γτ να το δώσω
Κυρίως γιατί δεν ξέρεις τι σκύλο έχεις στα χέρια σου και δεν σε βλέπω και ορεξάτη να μάθεις. Η αγάπη μόνο δεν φτάνει. Αγάπη... Λέμε τώρα..

εδώ είναι πολύ πιο σοβαρό το θέμα, όπως αντιλαμβάνεσαι.... (και τελείως off topic, που δεν αξίζει καν να χαλάσουμε την συζήτηση της @lorena )
Χμμμμ δεν ξέρω, αλλά έχω την αμοιβή εντύπωση ότι πάνω κάτω έχουν κοινά κριτήρια απόκτησης (η Ιωάννα-Ηρώ και η Λορίνα)
 
Last edited:






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Έχω ντογκο αργεντινο...τυχαία το πήρα ..στο μυαλό μου είχα ακιτα...είναι σκέτη γλύκα η κοπέλα μου είναι έξυπνη γλυκιά ζωηρή και δραστήρια..και λίγο φοβηξιαρα...
Eτσι νομιζε και μια γνωστη μου, οτι φτανει να το αγαπας και να εχει συνεχος επαφες με αλλα σκυλια και ανθρωπους και στο γουτσουγουτσου- και πηρε Black Russian Terrier!! Επειδη ειναι σαν μεγαλα αρκουδακια!!!!

Και τωρα εχει εναν σκυλο που σηκωνεται στα δυο οταν δει αλλο αρσενικο σε 100 μετρα αποσταση- και ιδια με τα 50 κιλακια της να μην το κανει καθολου καλα! Αυτο το ξεκινησε αποτομα, μολις βγηκε απο την εφηβεια και δεν το κοβει με τιποτα!! Ουτε με εκπαιδευτη δεν ηταν δυνατον να μαθει να επιβληθει στον σκυλο της, επειδη αυτος δεν την παιρνει καθολου στα σοβαρα.
Με αποτελεσμα ο σκυλος να βγαινει πια μονο με τον αντρα της και αυτο ελαχιστες φορες, επειδη αυτος δεν εχει και πολυ χρονο. Στην τελικη ο σκυλος την πληρωνει παντα!
 


lorena

Well-Known Member
3 Μαϊου 2016
46
7
27
Λοιπόν @Haris Drazen καλημέρα αρχικά,

1. Θα είναι ο πρώτος μου σκύλος, έχουν όμως πολλοί φίλοι μου και πήγαινα μαζί τους στην βόλτα και μπορώ να σου πω πως ήμουν πιο ενθουσιασμένοι από τους ιδιοκτήτες τους! Ήθελα σκύλο πάρα πολλά χρόνια αλλά όσο ζούσα με τους δικούς μου για μεγάλο σκύλο ούτε λόγος. Πάντως να είσαι σίγουρος έχω πολύ ενέργεια και χρόνο να διαθέσω.

2. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω το πρόγραμμα μου μετά από 5 χρόνια, άλλωστε ποιός ξέρει τι θα κάνει 5 χρόνια μετά; Το μόνο σίγουρο είναι πως στην καθημερινότητα μου, θα συμπεριλαμβάνεται και ο σκύλος μου, δεν είμαι ανεύθυνη και ξέρω ότι ένας σκύλος δεν είναι απλή υπόθεση, θα φροντίσω τα πράγματα να είναι βολικά και για τους δυο μας.

3. Βεβαίως θα σου τα αναλύσω, με copy-paste αν δεν σε πειράζει, επειδή είναι αρκετά (εκτός από την αθλητικότητα, την αντοχή και την εξωτερική εμφάνιση που τα ανέφερα ήδη) :

"Το Ντόγκο Αρτζεντίνο είναι ένας πολύ αφοσιωμένος και τρυφερός σκύλος που θα θυσιαστεί εύκολα για την οικογένειά του. Είναι γλυκός, ευγενικός και ευδιάθετος. Σκύλος με πολύ υψηλό δείκτη ευφυΐας, είναι εκπαιδεύσιμος.
Διαθέτει επίμονο αλλά εξωστρεφή ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα, έντονη κοινωνικότητα και αστείρευτη αγάπη για την οικογένειά του. Πέρα όμως από την επιβλητική εμφάνισή του και το βαθύ – μπάσο γάβγισμα του, το Ντόγκο είναι ένας σκύλος που του αρέσει να περνάει όλη την μέρα του δίπλα και πάνω σε κάποιο μέλος της οικογένειας και να απολαμβάνει το χάδι. Χρειάζεται την συνεχή φυσική επαφή τόσο έντονα που προτιμά να κάθεται πάνω στην αγκαλιά ή να ακουμπάει το κεφάλι του πάνω στα γόνατα παρά να είναι ξαπλωμένο δίπλα στα πόδια του αφεντικού του. Το Dogo Argentino είναι ένας καταπληκτικός οικογενειακός σύντροφος, αρκεί οι ιδιοκτήτες να γνωρίζουν πως ο σκύλος τους χρειάζεται έντονη σωματική άσκηση και συνεχή εκτόνωση. Πρόκειται για έναν σκύλο που είναι ήσυχος μέσα στο σπίτι και πολύ κινητικός και ενεργητικός όταν βρίσκεται στην βόλτα. Του αρέσει να παίζει με τα μέλη της οικογένειας, αλλά οι ιδιοκτήτες πρέπει να γνωρίζουν πως πρόκειται για έναν επίμονο και ιδιαίτερα ευφυή σκύλο με πολύ μεγάλα αποθέματα ενέργειας και πολύ μεγάλη εκρηκτικότητα που θα αντιδράσει άμεσα σε οποιαδήποτε απειλή κατά της οικογένειας. "
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κανα μποξεράκι θα έλεγα γω.
Ελαφρύτερο από Ντόγκο, δείχνει τσαμπουκαλίδικο, αλλά είναι γλυκοπαιχνιδιάρικο, και εκπαιδεύεται για φύλαξη καλύτερα από τα μπουλ και παίζει να κάνεις και κανα κυνάθλημα.
Μου ταιριάζει πιο πολύ με το όλο στόρυ σου.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@lorena καλημέρα,
σχετικά με τις απαντήσεις σου, οι δικές μου:
  1. Πολύ καλά αυτά που λες, αλλά ο δικηγόρος του διαβόλου (εγώ) θα πει: Έχεις ακούσει φαντάζομαι γονείς να σου λένε "έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρεις και όταν θα κάνεις δικό σου παιδί, τότε έλα να μου τα πει όλα αυτά". Το ίδιο ισχύει και για τον σκύλο. Ωραίες οι βόλτες και ο δικός σου μεγαλύτερος ενθουσιασμός (λογικό δεν είναι όταν για τους φίλους σου αυτό είναι πλέον καθημερινότητα-ίσως και κουραστική ρουτίνα για κάποιους, ενώ για σένα μία ειδική κατάσταση;). Που να με δεις κι εμένα πως κάνω (τώρα που δεν έχω σκύλο) ακόμα και όταν δω ένα αδέσποτο...Αυτό δε με κάνει αυτόματα σωστό ιδιοκτήτη. Έχεις ζήσει μέσα σε σπίτι με σκύλο, με την τρίχα να αιωρείται, ή να είναι καρφωμένη σε όλα σου τα ρούχα και τους καναπέδες; Έχεις μαζέψει τα σκ@τ@ του; τους εμετούς του; είσαι διατεθειμένη να μην πας διακοπές γιατί δεν θα έχεις που να τον αφήσεις; να μην πας στα γενέθλια της κολλητής σου; Να ξενυχτίσεις γιατί είναι αδιάθετος ο σκύλος σου ενώ την επόμενη μέρα θα δίνεις μάθημα; Έχεις βρεθεί μπροστά σε σκύλο που δεν σε υπακούει, στυλώνει τα πόδια και κάνει το δικό του, κάνοντας σου ενδεχομένως και αγριάδες; Απλά καθημερινά ζητήματα που θα αντιμετωπίσεις και πρέπει να υπολογίσεις.
  2. Εδώ είμαι κάθετα αντίθετος. Πάρα πολλοί ξέρουν τι θα κάνουν και που θα βρίσκονται για τα επόμενα 10+ χρόνια της ζωής τους (άρα μπορούν να αποφασίσουν για την απόκτηση ενός σκύλου),με δεδομένο φυσικά ότι δεν θα συμβεί κάτι εξαιρετικά απροσδόκητο που θα τα φέρει όλα τούμπα. Στην δική σου περίπτωση, σύμφωνα με την απάντηση σου, το δεδομένο είναι ότι μετά την φοιτητική σου ζωή θα αλλάξεις ριζικά την καθημερινότητα σου. Αν ξέρεις ότι θα γυρίσεις στο πατρικό σου και θα πιάσεις δουλειά στην οικογενειακή επιχείρηση, άρα δεδομένα που μπορείς να προκαθορίσεις, όλα καλά. Αν όχι; Αν δεν βρεις δουλειά στην Ελλάδα και πρέπει να φύγεις στο εξωτερικό; Αν μείνεις σε μία πόλη μόνη σου και αναγκαστείς να κάνεις 2 δουλειές για να τα βγάλεις πέρα, πόσο χρόνο και χρήμα θα έχεις για τον σκύλο; Αυτά είναι ερωτήματα που μόνο εσύ ξέρεις τι ισχύει. Εγώ απλά θέτω ερωτήματα που θα πρέπει να έχεις απαντήσει στον εαυτό σου. Γιατί όσο υπεύθυνη και να είσαι, πολλές φορές οι ανάγκες της ζωής δε μας επιτρέπουν να αποφασίζουμε αυτό που θέλουμε, αλλά αυτό που πρέπει. Άρα εγώ θα σου πω ότι μέχρι να ξέρεις σίγουρα τι θα κάνεις στα επόμενα 10 χρόνια της ζωής σου, να μην πάρεις σκύλο.
  3. Διάβασε την παρακάτω περιγραφή: πολύ αφοσιωμένος και τρυφερός σκύλος που θα θυσιαστεί εύκολα για την οικογένειά του. Είναι γλυκός, ευγενικός και ευδιάθετος. Σκύλος με πολύ υψηλό δείκτη ευφυΐας, είναι εκπαιδεύσιμος. Διαθέτει εξωστρεφή ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα, έντονη κοινωνικότητα και αστείρευτη αγάπη για την οικογένειά του. Είναι ένας σκύλος που του αρέσει να περνάει όλη την μέρα του δίπλα και πάνω σε κάποιο μέλος της οικογένειας και να απολαμβάνει το χάδι. Χρειάζεται την συνεχή φυσική επαφή τόσο έντονα που προτιμά να κάθεται πάνω στην αγκαλιά ή να ακουμπάει το κεφάλι του πάνω στα γόνατα παρά να είναι ξαπλωμένο δίπλα στα πόδια του αφεντικού του. Είναι ένας καταπληκτικός οικογενειακός σύντροφος, αρκεί οι ιδιοκτήτες να γνωρίζουν πως ο σκύλος τους χρειάζεται έντονη σωματική άσκηση και συνεχή εκτόνωση. Πρόκειται για έναν σκύλο που είναι ήσυχος μέσα στο σπίτι και πολύ κινητικός και ενεργητικός όταν βρίσκεται στην βόλτα. Του αρέσει να παίζει με τα μέλη της οικογένειας, αλλά οι ιδιοκτήτες πρέπει να γνωρίζουν πως πρόκειται για έναν ιδιαίτερα ευφυή σκύλο με πολύ μεγάλα αποθέματα ενέργειας και πολύ μεγάλη εκρηκτικότητα που θα αντιδράσει άμεσα σε οποιαδήποτε απειλή κατά της οικογένειας. Αν σε καλύπτει, να σου πω ότι είναι το δικό σου copy-paste, στο οποίο έχω αφαιρέσει τα 3 σημεία που αναφέρεται το "επίμονος"(=ξεροκέφαλος,δύσκολος ως ενδεχομένως επικίνδυνος στα άπειρα χέρια) και "πέρα από την επιβλητική εμφάνιση και το μπάσο γάβγισμα". Αυτή είναι η περιγραφή που αντιπροσωπεύει άπειρες φυλές, χωρίς να είναι επίμονες. Άρα, αν προσπεράσουμε το 2 παραπάνω και το βασικότερο κριτήριο σου, το νούμερο ένα χαρακτηριστικό που ψάχνεις στον σκύλο σου, το όνειρο σου, είναι να πάρεις έναν επίμονο σκύλο 50 κιλών, τότε πάρε το Dogo και καλές συγκρούσεις. Αν δεν είναι, τότε να επιλέξεις μία μη κυριαρχική φυλή.
Ελπίζω να βοήθησα...εσύ αποφασίζεις.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
[..] επίμονο [..] επιβλητική εμφάνισή [..] βαθύ – μπάσο γάβγισμα [..] αρκεί οι ιδιοκτήτες να γνωρίζουν [..] χρειάζεται έντονη σωματική άσκηση και συνεχή εκτόνωση. [..] επίμονο (δεύτερη φορά) [..] πολύ μεγάλα αποθέματα ενέργειας [..] πολύ μεγάλη εκρηκτικότητα [..] θα αντιδράσει άμεσα σε οποιαδήποτε απειλή [..] "
Επέτρεψε μου, αν και προκλητικό, να απομονώσω - τονίζω τις παραπάνω κουβέντες από το κείμενο που επικόλλησες εδώ.

Και διακινδυνεύοντας να πέσουν να με φάνε όσοι έχουν το συγκεκριμένο σκυλί, μιλάμε για ένα αξιολάτρευτο μεν, "θηρίο" από τη φύση του δε, που αν δεν το έχεις ως.. "θηριοδαμαστής" (δεν το εννοώ με άσκηση βίας, αλλά με τη γενικότερη συμπεριφοριστική γνώση και την καίρια και αποτελεσματική προσέγγιση, ανάλογη του εκπαιδευτή), είναι πολύ πιθανό να χάσεις τη μπάλα, με ενίοτε καταστροφικές συνέπειες, (κακή ώρα) πρώτα για τους γύρω σου, και κατά συνέπεια για εσένα.

Προσωπικά γνωρίζω μόνο το Μανού.. ένα άγαλμα.. ένα έργο τέχνης.. Με τον κύριό του γομάρι, και με προηγούμενη εμπειρία και γνώση από τρία σκυλιά. Τον λατρεύει και φροντίζει για την ιδανική του διαβίωση, και κατά συνέπεια την καλύτερη δυνατή συμβίωση, έχοντας τον τρόπο, την πνευματική και σωματική δύναμη, για να τα κάνει "όλα" όπως χρειάζεται. Για την ώρα δεν του δημιούργησε κάποιο σοβαρό πρόβλημα, αλλά δοκιμάζει καθημερινά τα όριά του.

Μετά από 4 χρόνια, μου ομολόγησε, ότι έχει κουραστεί και "μετανιώσει" αν μπορεί να το νιώσει αυτό "ερωτευμένος" άνθρωπος, και ότι την επόμενη φορά θα προτιμήσει ένα πιο μέτριας ενέργειας και μεγέθους σκύλο.

Εσύ θα κρίνεις στην τελική. Σκέψου διπλά τι πας να κάνεις.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@lorena καλημέρα,
σχετικά με τις απαντήσεις σου, οι δικές μου:
  1. Πολύ καλά αυτά που λες, αλλά ο δικηγόρος του διαβόλου (εγώ) θα πει: Έχεις ακούσει φαντάζομαι γονείς να σου λένε "έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρεις και όταν θα κάνεις δικό σου παιδί, τότε έλα να μου τα πει όλα αυτά". Το ίδιο ισχύει και για τον σκύλο. Ωραίες οι βόλτες και ο δικός σου μεγαλύτερος ενθουσιασμός (λογικό δεν είναι όταν για τους φίλους σου αυτό είναι πλέον καθημερινότητα-ίσως και κουραστική ρουτίνα για κάποιους, ενώ για σένα μία ειδική κατάσταση; ). Που να με δεις κι εμένα πως κάνω (τώρα που δεν έχω σκύλο) ακόμα και όταν δω ένα αδέσποτο...Αυτό δε με κάνει αυτόματα σωστό ιδιοκτήτη. Έχεις ζήσει μέσα σε σπίτι με σκύλο, με την τρίχα να αιωρείται, ή να είναι καρφωμένη σε όλα σου τα ρούχα και τους καναπέδες; Έχεις μαζέψει τα σκ@τ@ του; τους εμετούς του; είσαι διατεθειμένη να μην πας διακοπές γιατί δεν θα έχεις που να τον αφήσεις; να μην πας στα γενέθλια της κολλητής σου; Να ξενυχτίσεις γιατί είναι αδιάθετος ο σκύλος σου ενώ την επόμενη μέρα θα δίνεις μάθημα; Έχεις βρεθεί μπροστά σε σκύλο που δεν σε υπακούει, στυλώνει τα πόδια και κάνει το δικό του, κάνοντας σου ενδεχομένως και αγριάδες; Απλά καθημερινά ζητήματα που θα αντιμετωπίσεις και πρέπει να υπολογίσεις.
  2. Εδώ είμαι κάθετα αντίθετος. Πάρα πολλοί ξέρουν τι θα κάνουν και που θα βρίσκονται για τα επόμενα 10+ χρόνια της ζωής τους (άρα μπορούν να αποφασίσουν για την απόκτηση ενός σκύλου),με δεδομένο φυσικά ότι δεν θα συμβεί κάτι εξαιρετικά απροσδόκητο που θα τα φέρει όλα τούμπα. Στην δική σου περίπτωση, σύμφωνα με την απάντηση σου, το δεδομένο είναι ότι μετά την φοιτητική σου ζωή θα αλλάξεις ριζικά την καθημερινότητα σου. Αν ξέρεις ότι θα γυρίσεις στο πατρικό σου και θα πιάσεις δουλειά στην οικογενειακή επιχείρηση, άρα δεδομένα που μπορείς να προκαθορίσεις, όλα καλά. Αν όχι; Αν δεν βρεις δουλειά στην Ελλάδα και πρέπει να φύγεις στο εξωτερικό; Αν μείνεις σε μία πόλη μόνη σου και αναγκαστείς να κάνεις 2 δουλειές για να τα βγάλεις πέρα, πόσο χρόνο και χρήμα θα έχεις για τον σκύλο; Αυτά είναι ερωτήματα που μόνο εσύ ξέρεις τι ισχύει. Εγώ απλά θέτω ερωτήματα που θα πρέπει να έχεις απαντήσει στον εαυτό σου. Γιατί όσο υπεύθυνη και να είσαι, πολλές φορές οι ανάγκες της ζωής δε μας επιτρέπουν να αποφασίζουμε αυτό που θέλουμε, αλλά αυτό που πρέπει. Άρα εγώ θα σου πω ότι μέχρι να ξέρεις σίγουρα τι θα κάνεις στα επόμενα 10 χρόνια της ζωής σου, να μην πάρεις σκύλο.
  3. Διάβασε την παρακάτω περιγραφή: πολύ αφοσιωμένος και τρυφερός σκύλος που θα θυσιαστεί εύκολα για την οικογένειά του. Είναι γλυκός, ευγενικός και ευδιάθετος. Σκύλος με πολύ υψηλό δείκτη ευφυΐας, είναι εκπαιδεύσιμος. Διαθέτει εξωστρεφή ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα, έντονη κοινωνικότητα και αστείρευτη αγάπη για την οικογένειά του. Είναι ένας σκύλος που του αρέσει να περνάει όλη την μέρα του δίπλα και πάνω σε κάποιο μέλος της οικογένειας και να απολαμβάνει το χάδι. Χρειάζεται την συνεχή φυσική επαφή τόσο έντονα που προτιμά να κάθεται πάνω στην αγκαλιά ή να ακουμπάει το κεφάλι του πάνω στα γόνατα παρά να είναι ξαπλωμένο δίπλα στα πόδια του αφεντικού του. Είναι ένας καταπληκτικός οικογενειακός σύντροφος, αρκεί οι ιδιοκτήτες να γνωρίζουν πως ο σκύλος τους χρειάζεται έντονη σωματική άσκηση και συνεχή εκτόνωση. Πρόκειται για έναν σκύλο που είναι ήσυχος μέσα στο σπίτι και πολύ κινητικός και ενεργητικός όταν βρίσκεται στην βόλτα. Του αρέσει να παίζει με τα μέλη της οικογένειας, αλλά οι ιδιοκτήτες πρέπει να γνωρίζουν πως πρόκειται για έναν ιδιαίτερα ευφυή σκύλο με πολύ μεγάλα αποθέματα ενέργειας και πολύ μεγάλη εκρηκτικότητα που θα αντιδράσει άμεσα σε οποιαδήποτε απειλή κατά της οικογένειας. Αν σε καλύπτει, να σου πω ότι είναι το δικό σου copy-paste, στο οποίο έχω αφαιρέσει τα 3 σημεία που αναφέρεται το "επίμονος"(=ξεροκέφαλος,δύσκολος ως ενδεχομένως επικίνδυνος στα άπειρα χέρια) και "πέρα από την επιβλητική εμφάνιση και το μπάσο γάβγισμα. Αυτή είναι η περιγραφή που αντιπροσωπεύει άπειρες φυλές, χωρίς να είναι επίμονες. Άρα, αν προσπεράσουμε το 2 παραπάνω και το βασικότερο κριτήριο σου, το νούμερο ένα χαρακτηριστικό που ψάχνεις στον σκύλο σου, το όνειρο σου, είναι να πάρεις έναν επίμονο σκύλο 50 κιλών, τότε πάρε το Dogo και καλές συγκρούσεις. Αν δεν είναι, τότε να επιλέξεις μία μη κυριαρχική φυλή.
Ελπίζω να βοήθησα...εσύ αποφασίζεις.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: JIM GAR


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
[..] επίμονο [..] επιβλητική εμφάνισή [..] βαθύ – μπάσο γάβγισμα [..] αρκεί οι ιδιοκτήτες να γνωρίζουν [..] χρειάζεται έντονη σωματική άσκηση και συνεχή εκτόνωση. [..] επίμονο (δεύτερη φορά) [..] πολύ μεγάλα αποθέματα ενέργειας [..] πολύ μεγάλη εκρηκτικότητα [..] θα αντιδράσει άμεσα σε οποιαδήποτε απειλή [..] "
Επέτρεψε μου, αν και προκλητικό, να απομονώσω - τονίζω τις παραπάνω κουβέντες από το κείμενο που επικόλλησες εδώ.

Και διακινδυνεύοντας να πέσουν να με φάνε όσοι έχουν το συγκεκριμένο σκυλί, μιλάμε για ένα αξιολάτρευτο μεν, "θηρίο" από τη φύση του δε, που αν δεν το έχεις ως.. "θηριοδαμαστής" (δεν το εννοώ με άσκηση βίας, αλλά με τη γενικότερη συμπεριφοριστική γνώση και την καίρια και αποτελεσματική προσέγγιση, ανάλογη του εκπαιδευτή), είναι πολύ πιθανό να χάσεις τη μπάλα, με ενίοτε καταστροφικές συνέπειες, (κακή ώρα) πρώτα για τους γύρω σου, και κατά συνέπεια για εσένα.

Προσωπικά γνωρίζω μόνο το Μανού.. ένα άγαλμα.. ένα έργο τέχνης.. Με τον κύριό του γομάρι, και με προηγούμενη εμπειρία και γνώση από τρία σκυλιά. Τον λατρεύει και φροντίζει για την ιδανική του διαβίωση, και κατά συνέπεια την καλύτερη δυνατή συμβίωση, έχοντας τον τρόπο, την πνευματική και σωματική δύναμη, για να τα κάνει "όλα" όπως χρειάζεται. Για την ώρα δεν του δημιούργησε κάποιο σοβαρό πρόβλημα, αλλά δοκιμάζει καθημερινά τα όριά του.

Μετά από 4 χρόνια, μου ομολόγησε, ότι έχει κουραστεί και "μετανιώσει" αν μπορεί να το νιώσει αυτό "ερωτευμένος" άνθρωπος, και ότι την επόμενη φορά θα προτιμήσει ένα πιο μέτριας ενέργειας και μεγέθους σκύλο.

Εσύ θα κρίνεις στην τελική. Σκέψου διπλά τι πας να κάνεις.
 
  • Like
Reactions: zenio




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3