Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
o Φωστήρας είναι φονέας γιγάντων,ο Ιωαννίδης είναι Φωστήρας,αρα ο Ιωαννίδης είναι φονέας γιγάντων είναι η φάση?
 
  • Like
Reactions: sea-mol


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τον Ιωαννίδη δεν θα τον ξαναπεις φωστήρα! Τον Ιωαννίδη!
Ζητώ ταπεινά συγγνώμη...
Αλλά, μου έφερε το συνειρμό με τους (παλιούς ελπίζω) δασκάλους οδηγών... που ήξεραν τον εξεταστή... και δεν σε άφηναν "έτσι", αν έκανες λάθος στο παρκάρισμα και ανέβαζες τη ρόδα πάνω στο πεζοδρόμιο... αρκεί να είχες κάνει τα μαθήματά σου...
 
  • Like
Reactions: sea-mol










yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
O Προεδρας με το 23 ημερων κουταβι παραμασχαλα με συγκινησε:rolleyes:....
Και οι εκτροφεις...ω αυτα τα ιερα τερατα!
Ξεχασαν βεβαια να μας πουν πως γινεται κομματια η καρδια ενος μικρου παιδιου οταν "φευγει" το σκυλακι του επειδη εχει 4 ποδια κατεστραμμενα απο την εξαιρετικη εκτροφη τους....ψιλοπραγματα:(
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Τραγικό γεγονός !
Αν τα πράγματα έχουν γίνει, όπως τα διαβάζουμε, 120% υπεύθυνοι οι γονείς του παιδιού!!!
Ο δε ιδιοκτήτης, που ξέρει τα σκυλιά του θα έπρεπε να ήταν 2 φορές alert για το που είναι το 5χρονο! Γιατί ένας ενήλικας άμα του πεις μην ανοίξεις αυτή την πόρτα γιατι θα βγουν έξω τα σκυλιά μου και δεν θα σου αρέσει, απλά δεν θα ανοίξει την πόρτα! Ένας 5χρονος δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να την ανοίξει !!!

Πριν 5 χρόνια είχαμε πάει για Πάσχα σε σπίτι φίλου με 2 Rottweiler! Ένα θηλυκό κι ένα αρσενικό (γιος του θηλυκού) Και τα 2 σκυλιά τα γνώριζα από κουτάβια, είχα παίξει πολλές ώρες μαζί τους και κατά καιρούς τα είχα βγάλει και βόλτα... Τότε τα παιδια μου ήταν 5 και 3!!
Τα σκυλιά ήταν στον κήπο χαλαρά και τα πιτσιρίκια ήθελαν να τα χαϊδέψουν και να "παίξουν" μαζί τους ....
Κάποια στιγμή κι ενώ ο 3χρονος γιόκας μου χάιδευε τον Ajax , βλεπω ότι το Rottweiler είχε "κολλήσει" με το παπούτσι του και για παιχνίδι είχε ξεκινήσει πηδηματάκια γύρω του κάνοντας απόπειρες να του πάρει το παπούτσι (από το πόδι του)... Καθαρό παιχνίδι από τη πλευρά του σκύλου !
Σας πληροφορώ ότι αναγκάστηκα να μαζέψω το μικρό σε χρόνο dt, προσπαθώντας από τη μια να μην τον φοβίσω κι από την άλλη να αποφύγω τον Ajax ,που βλέποντας πλέον το παπούτσι ψηλά (είχα πάρει αγκαλιά το μικρό ) είχε αρχίσει να πηδάει για να το πιάσει... με το στοματάκι του και τα δοντάκια του (τι γλύκα ...) να ανοιγοκλείνουν σε απόσταση αναπνοής από το ....πόδι - παιχνίδι!!
Τα χρειάστηκα κανονικότατα!!! Ευτυχώς την φάση πήρε χαμπάρι το αφεντικό του και με ένα απλό κάλεσμα του τράβηξε την προσοχή δινοντας μου το χρόνο να πάω το μικρο μέσα.

Θα έφταιγε ο σκύλος ΕΑΝ δεν ήμουν εγώ δίπλα στο παιδί ?

Ακούω δε ορισμένους που λένε ότι ..."τα σκυλιά καταλαβαίνουν"
Ναι, καταλαβαίνουν!
Πότε όμως καταλαβαίνουν? Όταν έχουν δεχτεί ερεθίσματα...
Τι να καταλάβει ένα σκυλί όταν δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή (ερέθισμα) με ένα παιδί ?
Έχει τεράστια διαφορά η συμπεριφορά ενός σκυλιού (κι όχι μόνο Rottweiler) όταν έχει μεγαλώσει και συναναστρέφεται με παιδια με ένα που δεν ξέρει τι είναι παιδί ....

Κρίμα για το πιτσιρίκι.... πολύ άδικο και άσχημο τέλος!
Σε δεύτερη φάση,κρίμα και για τα σκυλιά μιας και πιστεύω ότι δεν θα χουν καλό τέλος !
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Παραθέτω παρακάτω την εξαιρετική αθλιότητα για να βρω κάποιον να μου συμπαρασταθεί στα νεύρα που μου προκαλεί το δημοσίευμα..

http://www.onlarissa.gr/2016/05/03/...vailer-pou-travmatisan-thanasima-ton-5chrono/

Θλίβομαι πολύ για τα σκυλιά που θα πληρώσουν και ήδη πληρώνουν χωρίς να έχουν καταλάβει τι συνέβη καλά καλά, για το πιτσιρικάκι δεν το συζητώ είχε φριχτό τέλος επειδή απλώς κάποιοι είναι ηλίθιοι..
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and vek


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ναι, @l.Kyveli , έχεις απόλυτο δίκιο...
Πιστεύω ότι έτσι αισθανθήκαμε όλοι, όταν το παρέθεσε και ο @canis , νωρίτερα σήμερα...:(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Ναι, @l.Kyveli , έχεις απόλυτο δίκιο...
Πιστεύω ότι έτσι αισθανθήκαμε όλοι, όταν το παρέθεσε και ο @canis , νωρίτερα σήμερα...:(
Δεν το είδα συγνώμη :( από τα νεύρα μου θόλωσα
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Παραθέτω παρακάτω την εξαιρετική αθλιότητα για να βρω κάποιον να μου συμπαρασταθεί στα νεύρα που μου προκαλεί το δημοσίευμα..

http://www.onlarissa.gr/2016/05/03/...vailer-pou-travmatisan-thanasima-ton-5chrono/

Θλίβομαι πολύ για τα σκυλιά που θα πληρώσουν και ήδη πληρώνουν χωρίς να έχουν καταλάβει τι συνέβη καλά καλά, για το πιτσιρικάκι δεν το συζητώ είχε φριχτό τέλος επειδή απλώς κάποιοι είναι ηλίθιοι..
<<Βλέπουμε τα δύο Ροτβάιλερ να ξεσκίζουν με ορμή ένα αντικείμενο>>
Το απλό παιχνίδι των δύο Ροτβάιλερ που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι παιχνίδι και οποιουδήποτε άλλου σκύλου μεταφράζεται από τα media ως <<Ξεσκίζουν με ορμή>>. Μάλιστα. Και αυτός είναι ο λεγόμενος κανιβαλισμός που κάνουν τα ΜΜΕ δίχως έλεος. Επανλαμβάνουν ''άγριο'' και ''άγριο'' και ''άγριο'' μέχρι να σου περάσει βαθιά στο υποσυνείδητο. Βάζουν φωτογραφίες αγριεμένων Ροτβάιλερ με τα μεγάλα τους δόντια να ''επιτίθενται λυσσασμένα'' ενώ θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν απλές ενδεικτικές φωτογραφίες που απεικονίζουν ένα Ροτβάιλερ σε ουδέτερη κατάσταση ή μόνο φωτογραφίες των σκύλων του περιστατικού.
Το αντίθετο όμως. Κάθε καιρός με τα δικά του. Κάποτε στοχοποιήθηκαν τα ακρωτηριασμένα Ντόπερμαν, τώρα τα Ροτβάιλερ και τα Πιτ Μπουλ. Είναι απλά φαιδρό να κατηγορεί ο άνθρωπος το ζώο για τις πράξεις του. Ποτέ μα ποτέ δεν έχει λάβει τόση έκταση το γεγονός ότι όλες αυτές οι φαινομενικά <<άγριες>> ράτσες έχουν αποτελέσει θύματα κυνομαχιών, βασανισμών, ακρωτηριασμών αυτιών/ουράς κλπ. ΠΟΤΈ ΌΜΩΣ! Για το ένα μεμονωμένο περιστατικό στο οποίο και ΠΆΛΙ υπεύθυνο είναι ανθρώπινο χέρι, δαιμονοποιούνται οι σκύλοι.
Και οι φράσεις <<Σοκαρίστηκε το πανελλήνιο>> , <<Συγκλονίστηκε η κοινωνία>> κλπ.
Ναι, δεν λέω τα θερμά μου συλλυπητήρια για τον φρικτό θάνατο του παιδιού, κάθε άλλο...
Συγγνώμη όμως, όχι, δεν μπορώ να συμπεριληφθώ σε αυτό το <<πανελλήνιο>> και αυτή την <<κοινωνία>> που σοκαρίστηκαν. Σε μέρες που κάθε δευτερόλεπτο που περνάει σκυλιά πεθαίνουν μόνιμα αλυσοδεμένα από πίνα και δίψα, βασανίζονται ανελέητα, σέρνονται πίσω από αυτοκίνητα, φολιάζονται ασταμάτητα, πέφτουν θύματα άγριων ξυλοδαρμών όπου καταλήγουν χωρίς πόδια/μάτια/κόκκαλα κτλ. , γδέρνονται ζωντανά, λιθοβολούνται και δεν συμαζεύεται και άλλα ζώα όπως αρνιά, κατσίκια, αγελάδες, γουρούνια κλπ. υπομένουν χίλια πάθη στα σφαγεία - κολλαστήρια και πεθαίνουν μαρτυρικά, εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να σοκαριστώ όπως λένε και οι δημοσιογράφοι, με το ένα μεμονωμένο περιστατικό στο οποίο και ΠΆΛΙ θα βρεθούν οι άσχετοι/ασυνείδητοι/κακόβουλοι και χίλια δύο άλλα, που θα κατηγορήσουν ασυστόλως τα ΣΚΥΛΙΆ για τις πράξεις τους και θα ζητήσουν ευθανασία και άλλα τέτοια καλά. Ουσιαστικά για εμένα αυτοί είναι οι ηθικοί αυτουργοί του θανάτου του παιδιού.
Και μια άποψη σχετικά με τα τα βασανιστήρια που υπομένουν όλα τα ζώα σήμερα και προαναφέρθηκα παραπάνω: Για αυτά ΠΟΙΌΣ θα γίνει φωνή; Ποιος θα <<σοκαριστεί>> και θα <συγκλονιστεί>>; Ποιος θα αναρωτηθεί πως κατάντησαν άραγε τα ζώα εξιλαστήρια θύματα της ανθρωπότητας; Γιατί σε αντίστοιχα περιστατικά που π.χ. <<περιθάλπτεται σκυλίτσα σκελετωμένη και με σπασμένα πόδια λόγω βαριάς κακοποίησης>> ή <<εντοπίζεται ετοιμοθάνατος σκύλος με ανοιγμένο κεφάλι ή σπασμένη σπονδυλική στύλη ή βγαλμένα μάτια ή...ή...ή...>> κανείς μα κανείς δεν μιλάει και κανείς μα κανείς δεν νοιάζεται και δεν σοκάρεται. Ακόμη και αν είναι γνωστό ποιος είναι ο δράστης, κανείς δεν κάνει επώνυμη καταγγελία για να τιμωρηθεί ανάλογα, τα media ούτε που δίνουν την παραμικρή σημασία και ΌΛΟΙ απλά αδιαφορούν, ''που να μπλέκουμε τώρα'' και τα γνωστά. Κανένα ρίγος δεν τους διαπερνά ενώ μιλάμε πάλι για ΑΘΏΕΣ ΨΥΧΈΣ που έχουν πέσει θύματα κακοποίησης, όσο αθώο ήταν και το άτυχο πιτσιρίκι. Απλά είναι τόση η άγνοια του κόσμου και η έλλειψη συνείδησης και ευαισθησίας που θα δείξει φαινομενικό ''σοκ'' για ένα περιστατικό με θύμα τον άνθρωπο και πλήρη αδιαφορία και απαξίωση για τα ΤΌΣΑ με θύματα τα ζώα. Και σε αυτό με τον άνθρωπο θα κατηγορήσει πάλι τα ζώα, γιατί όχι...;:(
Όσο για τα εξίσου κακόμοιρα τα Ροτβάιλερ, παραμένουν σε κυνοκομείο μέχρι να ''αποφασιστεί η τύχη τους'' ή οποία δυστυχώς είναι αναμενόμενη και καθόλου ευχάριστη. Τι φταίνε; Σαν πως ήταν επιλογή τους να έρθουν στα χέρια αυτού του ανεύθυνου; Χωρίς κανένα ερέθισμα και καμία επαφή και κοινωνικοποίηση με παιδιά, ιδού τα αποτελέσματα. Και τώρα θα πληρώσουν τα λάθη του αχαρακτήριστου ''ιδιοκτήτη''...
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το ρεζουμέ είναι πως δεν αφήνουμε ποτέ, μα ποτέ, ένα παιδί χωρίς επιβλεψη με έναν σκύλο.
Είτε μιλάμε για κανις, τσιουαουα και γιόρκι, είτε για ροτ, ντοπερμαν και κορσο.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Το ρεζουμέ είναι πως δεν αφήνουμε ποτέ, μα ποτέ, ένα παιδί χωρίς επιβλεψη με έναν σκύλο.
Είτε μιλάμε για κανις, τσιουαουα και γιόρκι, είτε για ροτ, ντοπερμαν και κορσο.
Aκομη κ αν ξερουμε ποσο σωστος χαρακτηρας ειναι κ ποσο καλα τα παει με τα παιδια να συμπληρωσω..
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το ρεζουμέ είναι πως δεν αφήνουμε ποτέ, μα ποτέ, ένα παιδί χωρίς επιβλεψη με έναν σκύλο.
Είτε μιλάμε για κανις, τσιουαουα και γιόρκι, είτε για ροτ, ντοπερμαν και κορσο.
Τι λες τώρα? Εννοείται!!!!
Ένα μωρό 5 ετών μπροστά μας μέσα σε δευτερόλεπτο έσφιξε τόσο πολύ το σκυλί μου που έκλαψε απ' τον πόνο και εξαφανίστηκε. Αν όμως γυρνούσε και έχωνε κανένα δόντι στο παχουλό χεράκι του (που θα είχε και δίκαιο) οι γονείς του θα μου έκαναν μήνυση ότι το άγριο 5-κιλο δάγκωσε το καμάρι τους. Από τότε το σκυλί μου πια δεν τρελαίνεται για τα παιδάκια όπως πριν αλλά καλύτερα έτσι. Πρέπει να έχουμε τα μάτια μας δεκατέσσερα ανεξάρτητα από φυλή.
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
στην γερμανία κai σε πολλές χώρες της ευρώπης ο ιδιοκτήτης σε επιθετικές ράτσες ( υπάρχει λίστα ) είναι υποχρεωμένος να κάνη εκπαιδευση τον σκύλο του από ειδικο εκπαιδευτη .
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Νεα στοιχεια παιδια,απ οτι ειπαν τωρα στον αλφα συμφωνα με το πορισμα της αστυνομιας το παιδακι δεν ανοιξε την πορτα,υπηρχε μια τρυπα σε καποιο σημειο και ο ιδιοκτητης την ειχε απλως κλεισμενη με δυο πλαστικα τελαρα απ οτι ειπαν με αποτελεσμα τα σκυλια να βγουν απο εκει πολυ ευκολα.:(
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παραθέτω παρακάτω την εξαιρετική αθλιότητα για να βρω κάποιον να μου συμπαρασταθεί στα νεύρα που μου προκαλεί το δημοσίευμα..

http://www.onlarissa.gr/2016/05/03/...vailer-pou-travmatisan-thanasima-ton-5chrono/

Θλίβομαι πολύ για τα σκυλιά που θα πληρώσουν και ήδη πληρώνουν χωρίς να έχουν καταλάβει τι συνέβη καλά καλά, για το πιτσιρικάκι δεν το συζητώ είχε φριχτό τέλος επειδή απλώς κάποιοι είναι ηλίθιοι..
Αυτά τα "δύο άγρια ροτβάιλερ" σε κάποια βίντεο έχουν ουρές και σε κάποια όχι. Ο,τι να 'ναι, μόνο και μόνο για να γράψουν "ειδήσεις". Καλά αυτό που ξεσκίζουν το αντικείμενο... πωπωπω ανατρίχιασα :p
Εχει καταντήσει αηδία.
 
  • Like
Reactions: vek


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Αυτά τα "δύο άγρια ροτβάιλερ" σε κάποια βίντεο έχουν ουρές και σε κάποια όχι. Ο,τι να 'ναι, μόνο και μόνο για να γράψουν "ειδήσεις". Καλά αυτό που ξεσκίζουν το αντικείμενο... πωπωπω ανατρίχιασα :p
Εχει καταντήσει αηδία.
Αυτό που είπα και παραπάνω...στις μέρες μας δυστυχώς, προκειμένου να βγει είδηση, βάζουμε και της Παναγιάς τα μάτια μέσα, τη βαφτίζουμε ''είδηση'' και την δημοσιεύουμε.
Ναι, άσε αυτό με το ''ξέσκισμα'' - το διαβάζω και περιμένω να δω κάτι το φρικιαστικό και τελικά είναι απλά τα δύο σκυλιά που παίζουν. Σε λίγο περιμένετε θα μας πουν ότι είναι και παιδιά του διαβόλου, μόνο αυτό απέμεινε να ακούσουμε. o_O
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ευτυχώς μεταξύ αυτών των τραγικών δημοσιευμάτων υπάρχει και αυτό το κείμενο[σταγόνα σε έρημο] αλλά πολύ φοβάμαι πως θα έχει λιγότερα "hits"... :(
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο ανεύθυνος άνθρωπος εκπαίδευσε το σκύλο…τον ανεύθυνο άνθρωπο ποιος τον εκπαίδευσε;

Παρακολουθώ αμήχανος όλα όσα ξεκίνησαν με το τραγικό περιστατικό της επίθεσης του σκύλου στο 5χρόνο παιδί.

Είμαι αμήχανος γιατί είναι η ώρα που χρειάζεται προσοχή. Aντί να σπεύσει καθένας μας να υποδείξει τον ένοχο πρέπει πρώτα από όλα να εξαντλήσει τις πιθανότητες, ο ένοχος να είναι ό ίδιος. Είναι εύκολο να θυμώσεις και να εκφράσεις τον θυμό σου, είναι πολύ εύκολο να πεις, ο ανεύθυνος, ο υπεύθυνος, το τέρας. Αυτός θα τιμωρηθεί και πιστεύω παραδειγματικά. Δεν είναι η ώρα όμως να δείξουμε την δική μας ζωή και να πούμε κοιτάξτε με εγώ είμαι διαφορετικός…εγώ ανήκω στους καλούς.

Το παιδί χάθηκε όχι από το σκύλο και αρνούμαι να αναφέρω την φυλή.

Tο παιδί χάθηκε γιατί αδυνατούμε να συνεννοηθούμε. Γιατί μιλάμε για την εκπαίδευση και την κοινωνικοποίηση των σκύλων και βάζουμε στην άκρη την εκπαίδευση και την κοινωνικοποίηση του ανθρώπου. Όταν η εκπαίδευση αποτυγχάνει τότε γεννιέται ο έλεγχος. Αυτοί που έχουν αναλάβει να διασφαλίζουν την «ανθρώπινη ευημερία» γεννούν νόμους και όταν ένας νόμος γεννιέται για να ελέγξει τον άνθρωπο..σημαίνει ότι αποτύχαμε όλοι.

Την συνέχεια την ξέρουμε!

Ξέρουμε πολύ καλά τι έρχεται. Σε λίγα χρόνια θα απαιτείται εξονυχιστικός έλεγχος εκείνων που θα επιλέγουν να ζήσουν με τον σκύλο. Ίσως επίσης η εκπαίδευση του σε επαγγελματίες να γίνει υποχρεωτική, κάποιες φυλές θα αφανιστούν ενώ όλοι θα μετατραπούν σε καταδότες του γείτονα που δεν τήρησε τους κανόνες…η οποιαδήποτε ένδειξη “επιθετικότητας” σκύλου θα οδηγείτε σε διακοπή της αναπαραγωγής και φυσικά ο ένοχος θα υποβάλλεται σε χημικές θεραπείες ώστε να γίνει ο άκακος σύντροφος που όλοι ονειρεύονται.

Εάν είσαι εντάξει με αυτά σταμάτα να διαβάζεις τώρα, δεν έχει καμία ουσία τι θα λεχθεί παρακάτω… Εγώ δεν είμαι, αρνούμαι να πληρώσει ο σκύλος τις δικές μου φαντασιώσεις…την δική μου αδυναμία να μπω στην θέση εκείνου που διέπραξε το σφάλμα για να καταλάβω πως αυτή η διαδικασία γεννιέται. Αρνούμαι να πιστέψω στον έλεγχο…γιατί έχει αποτύχει!

Εσύ και εγώ είμαστε υποχρεωμένοι να καταλάβουμε πως σκέφτεται ένας άνθρωπος που ζει στην επαρχία και δεν ξέρει τίποτα για κοινωνικά δίκτυα. Που γαλουχήθηκε με την ιδέα ότι ο σκύλος είναι εργαλείο…και τα εργαλεία όταν δεν τα χρησιμοποιείς μπαίνουν σε αποθήκες. Είναι ακατανόητα όλα όσα του λες για αγάπη, αυτός είναι ένας σκληρός άνθρωπος. Ζει σε άλλο κόσμο από εσένα και όταν θα του φωνάξεις από την πόρτα ότι εάν δεν φροντίσει τους σκύλους του θα τον καταγγείλεις τότε θα είσαι εχθρός του. Για τα αστικά κέντρα δεν θα μιλήσω γνωρίζεις και γνωρίζω…

Σε παρακαλώ καταλαβαίνεις; Καταλαβαίνεις ότι δεν μιλάμε για μένα και για σένα αυτή τη στιγμή…καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για τον σκύλο του αύριο και εάν δεν βρούμε τον τρόπο να δείξουμε το μεγαλείο του σκύλου σε αυτόν τον άνθρωπο ο σκύλος…θα πεθάνει; Θάνατος δεν είναι το σταμάτημα της αναπνοής…θάνατος είναι σε λίγες δεκαετίες ο σκύλος να έχει μετατραπεί σε ανθρώπινο παιχνίδι…θάνατος είναι να μετατρέψεις ολόκληρη την ζωή του σε αποθήκη…σε μια αποθήκη χωρίς τείχους…ένα διάφανο περίβλημα ζωής σαν αυτό που ζει ο άνθρωπος…

Ποιος διδάσκει;

Με κάλεσε ένας εκπρόσωπος του τύπου χτες και μου ζήτησε να τοποθετηθώ για το θέμα. Μου είπε «πρέπει να πούμε ότι η φυλή δεν είναι επικίνδυνη ότι ο άνθρωπος έφταιγε»…και γιατί δεν το λες μόνος σου αγαπητέ μου αφού το ξέρεις; Και για τον άνθρωπο καλέ μου πρώην συνάδελφε ποιος έφταιγε…ποιος του διαμόρφωσε την συνείδηση για το τι είναι ο σκύλος; «Εσύ» δεν έβαλες πρωτοσέλιδο έναν άλλο σκύλο με τα χείλη του σηκωμένα έτοιμο να βγει από την οθόνη και να με κατασπαράξει, «εσύ» δεν το έκανες; «Εσύ» δεν κόσμησες τους τίτλους σου με όρους όπως σκύλος δολοφόνος. Δεν έγραψες και δεύτερη επίθεση σκύλου στην Πτολεμαΐδα;..και θέλεις από εμένα το άλλοθι μιας φράσης μέσα στο κείμενό σου να λέω “με σωστή εκπαίδευση και φροντίδα κανένας σκύλος δεν επιτίθεται” και είναι αντίβαρο αυτή η φράση στην εικόνα και τον τίτλο σου; «εσύ» δεν θα πάρεις όλα όσα θα πω και θα διαλέξεις ποια είναι τα πιο εμπορικά τόσο έξυπνα που ούτε ο ίδιος δεν θα ξέρω τι είπα; και σε ρωτάω με σωστή εκπαίδευση και φροντίδα μπορώ να δημιουργήσω έναν ανεύθυνο άνθρωπο;

Το παιχνίδι του ελέγχου θανατώνει κάθε μέρα κάθε ελευθερία στην συνείδηση του ανθρώπου…ας προσέχαμε. Δικό μας το DNA μπορούμε να παίζουμε όσο θέλουμε μαζί του…αλλά δεν θα δώσω βήμα σε κανέναν να αφανίσει ένα άλλο είδος που μου εμπιστεύθηκε το μέλλον του…γιατί αποδέχομαι την ευθύνη μου!

Είμαι εγώ υπεύθυνος γιατί δεν μπόρεσα να ελέγξω το θυμό μου, γιατί μόνος με τοποθέτησα στους καλούς και με όρισα ικανό να υποδεικνύω τους ενόχους. Γιατί ξέχασα πόσες φορές τα έκανα μαντάρα στην δική μου ζωή και αισθάνομαι έτοιμος να μιλήσω για τις ζωές των άλλων. Γιατί αρνούμαι να παραδεχτώ ότι ο χειρότερος άνθρωπος στον πλανήτη έχει ένα κομμάτι που στεγάζεται μέσα μου…και εάν βρω τον τρόπο να κοιτάξω αυτό το κομμάτι τότε ως δια μαγείας αυτός θα πάψει να υπάρχει.

Ζητάω λοιπόν εσείς εκεί έξω να με σώσετε από τον χειρότερο μου εαυτό…να σώσετε και τον σκύλο μου από εμένα.

Να μου βάλετε από νωρίς στο σχολείο ένα μάθημα για να μάθω τι είναι τα ζώα.

Να μου διδάξετε πως να μην είμαι σκληρός και να συμπονώ κάθε τι ζωντανό.

Να μου μάθετε να σέβομαι τη δύναμη ενός σκύλου και να μην παίζω με τα όριά της.

Να μου φτιάξετε πάρκα για να μπορώ να χαίρομαι με τον σκύλο μου και να τοποθετήσετε εκπαιδευτές σκύλων όπου θα με διδάσκουν το μεγαλείο του σκύλου.

Να με μάθετε να νιώθω ασφαλής σε αυτόν τον κόσμο για να μην χρειάζομαι κάποιον άλλον να γαβγίζει εκεί που εγώ τρομάζω.

Να με προστατεύσετε από εικόνες που διαμορφώνουν την συνείδησή μου και μπολιάζουν τον φόβο μέσα της….ή αντίθετα διαστρεβλώνουν την ουσία αυτού που βλέπω.

Να μου εξηγήσετε καλύτερα την αξία της ζωής σώζοντάς με από διαφημίσεις που την απαξιώνουν.

Να μου εξηγήσετε επίσης γιατί κάποιος συνάνθρωπος μου έχει δικαίωμα να τρομάζει με κάτι που θεωρώ άκακο και γιατί πρέπει να τον σέβομαι.

Έχετε τα μέσα να με βοηθήσετε, έχετε σχολεία, ΜΜΕ, επιστήμονες, φωτισμένους ανθρώπους. Έχετε την δύναμη να με εκπαιδεύσετε…όχι να με υποτάξετε.

Και κάτι τελευταίο…αγαπώ την χώρα μου και είδα έναν ‘Ελληνα που σπουδάζει στο εξωτερικό να μιλάει γι αυτή στο διαδίκτυο. Να με λέει υποανάπτυκτο, άνθρωπο των σπηλαίων…και να λέει πόσο μπροστά η Αμερική, η Αγγλία, η Γερμανία και άλλες χώρες είναι. Εγώ φταίω και γι αυτόν γιατί δεν του έκανα σαφές ότι στην δική μας χώρα θα τα καταφέρουμε καλύτερα…καμία φυλή δεν θα απαγορευτεί, κανένας αστυνομικός δεν θα πυροβολήσει έναν σκύλο που σπεύδει σε βοήθεια του ανθρώπου που ζει μαζί του. Εδώ θα τα καταφέρουμε.

Θα διδαχθούμε και θα διδάξουμε τους Σκύλους, που οι προηγμένες χώρες δημιούργησαν για να διασκεδάζουν να τους βλέπουν να ξεσκίζουν τις σάρκες τους, ότι μπορούν να εμπιστεύονται τον άνθρωπο. Εδώ στην χώρα που γέννησε τον Ελληνικό Ποιμενικό που δεν κάνει πίσω σε λύκους και προστατεύει τα αδύναμα πρόβατα θα βρούμε τον τρόπο να κάνουμε αυτό που οι άλλοι απέτυχαν…θα εκπαιδεύσουμε τον άνθρωπο όχι το σκύλο!

Του Χρήστου Κούτση
Πηγή
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3