Καταληλη ρατσα για σπιτι


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
@Lovey the Lab να βρεθούμε να τα μετρήσουμε λέει, ποιός το έχει...δεν ξέρω...μεγαλύτερο; Καλύτερο; Ομορφότερο; Καταστροφικότερο;

Ε τι λες; Πες ποιός θα σας ρίξει στ'αφτιά. Οχι πες!
 






zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Μου θυμίζεις έναν άλλο αητό, που μπήκε προ ημερών, να δηλώσει ότι επειδή είναι της θεωρίας "ο σκύλος πρέπει να ζει ελεύθερος, χωρίς όρια και περιορισμούς που επιβάλλει ο άνθρωπος", όπως εσύ ένα πράγμα δηλαδή, κι επειδή στην πορεία τα έκανε εννοείται π@@τάνα, με τα τρία σκυλάκια που είχε, ακριβώς εξαιτίας της θεωρίας αυτής, το αποτέλεσμα ήταν τόσο καταστροφικό, που ξεκίνησε να κάνει ευθανασία στους σκύλους.
Αντιλαβού; ;)
+1

Aν υπαρχει καποια εξελιξη επειδη το παρακολουθησες απο κοντα απο οτι καταλαβα να μας ενημερωσεις
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
+1

Aν υπαρχει καποια εξελιξη επειδη το παρακολουθησες απο κοντα απο οτι καταλαβα να μας ενημερωσεις
αυτός δεν ήταν σκέτος αητός....ήταν βασιλικός γυπαητός!
πολύ φοβάμαι ότι δεν ξαναμπει ποτέ στο forum (να γράψει τι; ότι τελικά κοίμησε τα 2 από τα 3 σκυλιά για να ζήσουν "ελεύθερα" στην αιωνιότητα;;; )
Μακάρι να πέσω έξω φυσικά...και να έχει δώσει τα σκυλιά και τα σκυλιά να μην έχουν φάει τους νέους ιδιοκτήτες....
 


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Κλασσικα αρχισε λιγο dogfight :p (γουσταρω να πω την αληθεια) οταν ο σκυλος σου τρωει καλοδια και καναπεδες τι κανει? Φιλικη συμβολη στο σπιτι? Οπως και το παιδι οταν σπασει το βαζο θα τσαντιστεις λιγο ετσι και με τον σκυλο. Θα προσπαθησεις να διορθωσεις αυτην την συμπεριφορα. Κυριως ειναι λογω ελλειψης ασκησης. Γι αυτο και εγω ψαχνω εναν σκυλο με λιγοτερα αποθεματα ενεργειας. Για τα προβληματα υγειας του pug και του bulldog εχω ψαχτει αρκετα και ειμαι ενημερωμενος. :)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Κλασσικα αρχισε λιγο dogfight :p (γουσταρω να πω την αληθεια) οταν ο σκυλος σου τρωει καλοδια και καναπεδες τι κανει? Φιλικη συμβολη στο σπιτι? Οπως και το παιδι οταν σπασει το βαζο θα τσαντιστεις λιγο ετσι και με τον σκυλο. Θα προσπαθησεις να διορθωσεις αυτην την συμπεριφορα. Κυριως ειναι λογω ελλειψης ασκησης. Γι αυτο και εγω ψαχνω εναν σκυλο με λιγοτερα αποθεματα ενεργειας. Για τα προβληματα υγειας του pug και του bulldog εχω ψαχτει αρκετα και ειμαι ενημερωμενος. :)
αν τσαντιστείς έστω και λίγο με τον σκύλο, να μην πάρεις σκύλο...
δεν διορθώνεται το ατύχημα... εσύ πρέπει να αφαιρέσεις το βάζο από το πεδίο δράσης του σκύλου.
Για τα προβλήματα υγείας των συγκεκριμένων φυλών μπορεί να είσαι ενημερωμένος, για την συμβίωση με σκύλο δεν ξέρω αν είσαι...φιλικά πάντα
 


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
αν τσαντιστείς έστω και λίγο με τον σκύλο, να μην πάρεις σκύλο...
δεν διορθώνεται το ατύχημα... εσύ πρέπει να αφαιρέσεις το βάζο από το πεδίο δράσης του σκύλου.
Για τα προβλήματα υγείας των συγκεκριμένων φυλών μπορεί να είσαι ενημερωμένος, για την συμβίωση με σκύλο δεν ξέρω αν είσαι...φιλικά πάντα
Για το παιδι λεω το παραδειγμα με το βαζο οχι με τον σκυλο.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Οπως και το παιδι οταν σπασει το βαζο θα τσαντιστεις λιγο ετσι και με τον σκυλο. Θα προσπαθησεις να διορθωσεις αυτην την συμπεριφορα. Κυριως ειναι λογω ελλειψης ασκησης.
Ή η δική μου κατανόηση των ελληνικών είναι λάθος, ή το δικό σου συντακτικό, ή η άποψη που εκφράζεις....αν θες να αναλύσεις σε ποια περίπτωση θα τσαντιστείς λίγο με τον σκύλο και ποια συμπεριφορά θα διορθώσεις και με ποιον τρόπο, για να συνεννοηθούμε...
άσχετα αν διαφωνώ ότι θα τσαντιστείς και με το παιδί που θα σπάσει το βάζο...αυτό είναι για άλλο forum....
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Ή η δική μου κατανόηση των ελληνικών είναι λάθος, ή το δικό σου συντακτικό, ή η άποψη που εκφράζεις....αν θες να αναλύσεις σε ποια περίπτωση θα τσαντιστείς λίγο με τον σκύλο και ποια συμπεριφορά θα διορθώσεις και με ποιον τρόπο, για να συνεννοηθούμε...
Αμα τον πετυχω να τρωει τον καναπε θα του φωναξω μη και μετα θα του στρεψω την πλατη. Αυτη νομιζω ειναι η στμπεριφορα που πρεπει να δειξεις.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αυτή ακριβώς τη συμπεριφορά να δείξεις και να είσαι σίγουρος ότι θα κάνεις ευτυχισμένο τον επιπλοποιό της γειτονίας σου...
τελικά όσο ανοίγει ο διάλογος με κάποιον που ενδιαφέρεται να πάρει σκύλο, όλο και νέα σημαντικά στοιχεία προκύπτουν ηθελημένα ή άθελα...
λοιπόν φίλε μου και χωρίς καθόλου ίχνος ειρωνείας, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν είσαι έτοιμος για σκύλο και θα σου πρότεινα να ενημερωθείς πολύ περισσότερο για την συμβίωση γενικά με έναν σκύλο και μετά να πιάσεις το θέμα της φυλής που προτιμάς...
αν εσύ θεωρείς ότι είσαι έτοιμος, καλή τύχη στην επιλογή σου και ελπίζω να μην σε ξαναδούμε στο forum για θέματα συμπεριφοράς του σκύλου σου.
αλλιώς (χαριτολογώντας πλέον), ίσως όντως το Go-Go να είναι καλή λύση για αρχή
;)
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Τι διαφορετικη συμπεριφορα μπορεις να δειξεις σε εναν σκυλο εκτος απο το οχι? Δεν μπορει να καταλαβει επειχηρηματα γιατι να μην δαγκωνει. Εξηγησε μου εσυ τι θα εκανες.
 


richtaris

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2015
52
108
35
αυτή ακριβώς τη συμπεριφορά να δείξεις και να είσαι σίγουρος ότι θα κάνεις ευτυχισμένο τον επιπλοποιό της γειτονίας σου...
τελικά όσο ανοίγει ο διάλογος με κάποιον που ενδιαφέρεται να πάρει σκύλο, όλο και νέα σημαντικά στοιχεία προκύπτουν ηθελημένα ή άθελα...
λοιπόν φίλε μου και χωρίς καθόλου ίχνος ειρωνείας, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν είσαι έτοιμος για σκύλο και θα σου πρότεινα να ενημερωθείς πολύ περισσότερο για την συμβίωση γενικά με έναν σκύλο και μετά να πιάσεις το θέμα της φυλής που προτιμάς...
αν εσύ θεωρείς ότι είσαι έτοιμος, καλή τύχη στην επιλογή σου και ελπίζω να μην σε ξαναδούμε στο forum για θέματα συμπεριφοράς του σκύλου σου.
αλλιώς (χαριτολογώντας πλέον), ίσως όντως το Go-Go να είναι καλή λύση για αρχή
;)
Φίλε Χάρη,
εδω κι ενα χρόνο που έχω κάνει εγγραφή στο φορουμ, μπορεί να μην γραφω, αλλα διαβάζω κάθε μέρα γιατί μου αρέσει το φόρουμ, ενημερώνομαι και μαθαίνω μέχρι να αποκτήσω το δικό μου κούταβο, τελευταία βλέπω εσένα (πιο παλια αλλους) που είσαι πολυ επιθετικός. Εσύ δηλαδή από τον πρώτο σκύλο σου ήξερες όλες τις απαντησεις, δηλαδη οποιος δεν είχε σκύλο στο παρελθον, δεν μπορεί να παρει τώρα?
και οι εκπαιδευτες?
κλεφτες θα γινουν?
δεν μπορουν να μας εκπαιδευσουν αυτοι?
και στο κατω-κατω (φιλικα και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, παρα μονο συζητησης) ποιος εισαι που θα κρινεις αν καποιος ειναι για σκύλο ή όχι?

συγγνώμη για το off-topic..
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Στο τόσο απλό παράδειγμα που αναφέρεις θέλει ένα κατεβατό ανάλυσης:
γιατί ο σκύλος δαγκώνει τον καναπέ; έχει εκνευρισμό; δεν έχει εκτονωθεί; πονάνε τα δόντια του; δεν έχει αρκετά παιχνίδια για μάσημα; σε προκαλεί για να αντιδράσεις; ελέγχει αν θα σου επιβληθεί;
Αφού μόνος σου λες ότι ο σκύλος δε μπορεί να καταλάβει,αν γυρίσεις την πλάτη σου αφού του φωνάξεις ένα "μη", ενώ κάνει κάτι που δεν είναι αποδεκτό το οποίο όμως είναι μακριά από σένα, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα το σταματήσει; Η γυρισμένη πλάτη σου; τι ακριβώς θα του δώσεις να καταλάβει με αυτή σου την συμπεριφορά; Ότι σε δυσαρέστησε που χαλάει τον καναπέ; Χέστηκε...(sorry κιόλας), αυτός κάνει αυτό που γουστάρει και θα συνεχίσει να το κάνει.

φίλε μου δεν γίνεται να σου αναλύσω εγώ ολόκληρη τη μεθολογία της εκπαίδευσης και τον σωστό τρόπο συμβίωσης (σωστό σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω πάντα).

Η γνώμη μου είναι ότι δεν είσαι έτοιμος να αναλάβεις έναν σκύλο.
Αν θες να το ψάξεις, όπως σε συμβουλεύω, υπάρχει απίστευτα πολύ υλικό στο internet (στο forum, στο youtube, σε σχετικές ιστοσελίδες), για να ξεκινήσεις...και πίστεψε με, αν το κάνεις, σε λίγο καιρό θα καταλάβεις μόνος σου γιατί σήμερα δεν είσαι έτοιμος για να ζήσεις αρμονικά με έναν σκύλο.
Ίσως βέβαια να κάνω και λάθος...
καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Φίλε Χάρη,
εδω κι ενα χρόνο που έχω κάνει εγγραφή στο φορουμ, μπορεί να μην γραφω, αλλα διαβάζω κάθε μέρα γιατί μου αρέσει το φόρουμ, ενημερώνομαι και μαθαίνω μέχρι να αποκτήσω το δικό μου κούταβο, τελευταία βλέπω εσένα (πιο παλια αλλους) που είσαι πολυ επιθετικός. Εσύ δηλαδή από τον πρώτο σκύλο σου ήξερες όλες τις απαντησεις, δηλαδη οποιος δεν είχε σκύλο στο παρελθον, δεν μπορεί να παρει τώρα?
και οι εκπαιδευτες?
κλεφτες θα γινουν?
δεν μπορουν να μας εκπαιδευσουν αυτοι?
και στο κατω-κατω (φιλικα και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, παρα μονο συζητησης) ποιος εισαι που θα κρινεις αν καποιος ειναι για σκύλο ή όχι?

συγγνώμη για το off-topic..
Καλησπέρα φίλε,
αν βλέπεις εμένα προσωπικά πολύ επιθετικό μάλλον δεν εκφράζομαι σωστά. Αν και θα σου ζητούσα να ελέγξεις ξανά αν οι "επιθέσεις" είναι όντως επιθέσεις και μετά από πόσα posts μου τέλος πάντων αλλάζει το ύφος μου...
Στο κάτω-κάτω που λες, συνέχεια σημειώνω ότι ούτε εγώ, ούτε κανένας άλλος μέσα στο forum δεν είναι κριτής κανενός και ότι ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του. Όταν κάποιος μπαίνει στο forum και ζητάει δημοσίως την γνώμη των άλλων, πάρα πολύ πιθανά η γνώμη αυτή να είναι αρνητική. Αν σου κάνει κράτησε την , αν όχι πέταξε την...
Αν μου βρεις παράδειγμα που ενδιαφερόμενος έγραψε ότι θα πάει από την πρώτη μέρα τον σκύλο του σε εκπαιδευτή, αντί να παραθέτει την δική του (αμπελο-)φιλοσοφία και εγώ ή κάποιος άλλος του είπε ότι δεν είναι κατάλληλος για σκύλο, σε παρακαλώ να το παραθέσεις.
Τέλος και αφού με ρωτάς προσωπικά, όταν ανακαλώ τι είχα κάνει εγώ στον πρώτο μου σκύλο (από που τον είχα πάρει, πως τον είχα εκπαιδεύσει κτλ), θα πρέπει να αυτομαστιγωθώ 1000 φορές. Όμως μιλάμε για 30 χρόνια πίσω. Οκτώ χρονών. Χωρίς internet. Με άλλες μεθόδους εκπαίδευσης στο προσκήνιο. Στον δεύτερο μου σκύλο είχα αγοράσει καμιά δεκαριά βιβλία. Στον τρίτο μου πλέον υπήρχε το internet. Είχα και κάποια εμπειρία. Σήμερα που περιμένω τον τέταρτο, έχω ξαναμπει στο forum μισό χρόνο πριν παραλάβω το κουτάβι μου και διαβάζω. Ξοδεύω κάθε μέρα ώρες στον υπολογιστή μου και ψάχνω. Περνάω τα Σ/Κ μου συναντώντας ανθρώπους του χώρου (ιδιοκτήτες, εκπαιδευτές κτλ).
Όταν διαβάζω σήμερα λοιπόν λάθη που κάναμε όλοι πριν από δεκαετίες, με συγχωρείς, αλλά στην εποχή της πληροφορίας που ζούμε,δεν τα δικαιολογώ (όπως δεν θα δικαιολογούσα και τον εαυτό μου αν έμενα στις απόψεις που είχα τον προηγούμενο αιώνα για τα σκυλιά) γιατί υπάρχει η δυνατότητα να ενημερωθείς εκ των προτέρων! Και αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω, να προλάβω άλλους ανθρώπους που αγαπάνε τα σκυλιά, από το να κάνουν τα ίδια λάθη. Αν το κάνω με λάθος τρόπο σεβαστή η άποψη σου.
Αφού διαβάζεις πάντως το forum, θεωρώ ότι και μόνος σου θα έχεις διαχωρίσει τις περιπτώσεις (και εδώ θα χρησιμοποιήσω εσένα ως παράδειγμα: έχει δει πολλά μέλη να διαβάζουν το forum κανένα χρόνο πριν πάρουν τον σκύλο τους, ή μήπως βλέπεις "νέο μέλος" και "νέο θέμα" την ίδια μέρα,τύπου ότι του κατέβει του λολοστεφανή; ) και θα έχεις δει για παράδειγμα νέα μέλη ενώ είναι άπειροι ιδιοκτήτες, θέλουν να μάθουν. Όμως έχουν ψάξει από πριν μόνοι τους και μπαίνουν να ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ άλλες γνώμες, είναι δεκτικοί στην αντίθετη άποψη. Δε μπήκαν στο forum για να ρωτήσουν γιατί ο σκύλος τους έχει 4 πόδια... Ελπίζω να έγινα κατανοητός και sorry για το off topic, στα πλαίσια της συζήτησης το κατεβατό...
 
Last edited:


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Σε θεματα εκπαιδευσης συμπεριφορας δεν εχω ψαξει πολλα. Κυριως ρατσας,υγειας και διατροφης εχω διαβασει αρκετα. Την συμπεριφορα δεν μπορεις να την ξερεις πριν το παρεις γιατι μπορει να μην την κανει και ποτε. Απαξ και εμφανισει προβλημα τοτε θα μελετησω και αν δω οτι δεν μπορω να τα καταφερω θα παρω εκπαιδευτη.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Σε θεματα εκπαιδευσης συμπεριφορας δεν εχω ψαξει πολλα. Κυριως ρατσας,υγειας και διατροφης εχω διαβασει αρκετα. Την συμπεριφορα δεν μπορεις να την ξερεις πριν το παρεις γιατι μπορει να μην την κανει και ποτε. Απαξ και εμφανισει προβλημα τοτε θα μελετησω και αν δω οτι δεν μπορω να τα καταφερω θα παρω εκπαιδευτη.
@richtaris
ορίστε...σε προκαλώ να απαντήσεις εσύ στον φίλο @geraw που παραδέχεται ο άνθρωπος ότι δεν έχει ψάξει πολλά σε θέματα εκπαίδευσης, ασχέτως όμως θα τον πάρει τον σκύλο και ΑΝ ΔΕΝ τα καταφέρει με το γύρισμα της πλάτης π.χ. , τότε θα πάρει εκπαιδευτή...
Παρακαλώ, be my guest....εγώ δεν θα ανακατευτώ...
 


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
Καταρχας ειμαι ακομα στο ψαξιμο. Πουθενα δεν εχω πει αυριο παω να παρω σκυλο. Πρωτα θα ενημερωθω για τα θεματα που το αφορουν και μετα θα το παρω. Εισαι απολυτος σε μερικα θεματα που ισως να μην χρειαζεται. Ο καθε σκυλος εχει διαφορετικο χαρακτηρα και συμπεριφερεται διαφορετικα. Παραδειγμα τα pug ειναι ανθρωποκεντρικος σκυλος και ετσι αν του δειξεις οτι σε δυσαρεστει κατι που εκανε πιθανων να μην το ξανακανει. Ηδη εχω αρχισει και διαβαζω τα θεματα συμπεριφορας στο forum.
 


richtaris

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2015
52
108
35
@richtaris
ορίστε...σε προκαλώ να απαντήσεις εσύ στον φίλο @geraw που παραδέχεται ο άνθρωπος ότι δεν έχει ψάξει πολλά σε θέματα εκπαίδευσης, ασχέτως όμως θα τον πάρει τον σκύλο και ΑΝ ΔΕΝ τα καταφέρει με το γύρισμα της πλάτης π.χ. , τότε θα πάρει εκπαιδευτή...
Παρακαλώ, be my guest....εγώ δεν θα ανακατευτώ...
χαχαχα
@geraw με εξέθεσες...
Χάρη ετσι κι αλλιώς με τις περισσότερες απόψεις σου συμφωνώ, αυτο που ήθελα να πω είναι πως βλέπω πως στις περισσότερες περιπτώσεις νέων ιδιοκτητών υπάρχει απο τα μέλη μία αρνητικότητα και μάλιστα αυτη εκφράζεται επιθετικά και κάθε φορά νιώθω σαν να μπαίνω στην πολεοδομία (αν κάποιος ειναι του επαγγέλματος θα με καταλάβει!!)..

συμβουλή δεν δίνω γιατί θεωρώ τον εαυτό μου εκπαιδευόμενο..
 
  • Like
Reactions: d-friend


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
@richtaris
ορίστε...σε προκαλώ να απαντήσεις εσύ στον φίλο @geraw που παραδέχεται ο άνθρωπος ότι δεν έχει ψάξει πολλά σε θέματα εκπαίδευσης, ασχέτως όμως θα τον πάρει τον σκύλο και ΑΝ ΔΕΝ τα καταφέρει με το γύρισμα της πλάτης π.χ. , τότε θα πάρει εκπαιδευτή...
Παρακαλώ, be my guest....εγώ δεν θα ανακατευτώ...
Χάρη, χαλάρωσε λίγο ;) δεν θα κάνουν όλοι διδακτορικό στη συμπεριφορά των σκύλων πριν πάρουν το πρώτο τους σκυλί. Θα αντιμετωπίσουν ένα πρόβλημα, θα ψάξουν για λύσεις, θα μαθαίνουν κάθε μέρα στην πορεία.
Και ο άνθρωπος λέει για pug ή english bulldog όχι δα ένα dogo argentino όπως η κοπέλα στο άλλο νήμα.
Αλήθεια, αν έχεις παιδιά πες μου: πριν τα φέρεις στη ζωή έχεις διαβάσει την παιδοψυχολογία, παιδαγωγική κ.α.?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π