Είμαι κατάλληλος χαρακτήρας για ένα Rottweiler;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πήγα ξανά από το εκτροφείο να δω την μικρουλα , ειναι απλα απιστευτη , παιχνιδιαρα , κάπως ανεξαρτητη σε σχεση με την αδερφούλα της (τη Fiona) που τις είδα μαζί η οποία είναι πιο ανθρωποκεντρική , πολυ ενέργεια για κουτάβι 7 εβδομάδων (ή ετσι νομίζω) , βαζει δοντάκι χωρίς να σφίγγει πολύ για να πονέσει (αν κι της ξεφέυγουν μερικές) και έριξαν και 2-3 "καβγάδες" με την αδερφούλα της. Τα κουτάβια δείχουν απιστευτα και υγειέστατα με πολλή ενέργεια (από όσο μπορώ να καταλάβω με τις λίγες γνώσεις που έχω). Σε 1 βδομαδούλα 1α ο Θεός θα την έχω σπίτι!
 








Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Kαλησπερα,

Ηρθαμε με τη μικρούλα σπιτι, εκανε εμετο στο αμαξι , εφαγε περίπου 75gr σαν 1ο γευμα στο σπιτι , επαιξε λιγακι , κοιματε πολυ και εκανε τσισακια στη πανα της. Στο εντονο μη σταματαει αυτο που ειναι μη επιθυμητο ενω 1 φορα με το που τη κοιταξα ψιλο εντονα σταματησε να μασαει ενα καλαθακι που εχουμε ως διακοσμητικο! Το προβλημα ειναι οτι στα θεματα υγειας του σκυλου ο εκτροφεας της και ο κτηνιατρος εχουν αντιθετη αποψη. Ο μεν εκτροφεας ειπε 1 δοση του πενταπλου ακομη και στους 4 μηνες η λυσσα και κατ'ευθειαν αμπουλες , ψεκασμοι κλπ ενω ο κτηνιατρος ειπε 2 δοσεις του πενταπλου + λυσσα ακομη και αμπουλες ψεκασμοι κλπ αργοτερα επιδη ειναι μικρουλα. Το κουταβι εκτος απο τον εκτροφεα που μου συστησε να παω το κουταβι σε εκθεσεις κλπ διοτι ειναι πολυ καλης μορφολογιας και ο κτηνιατρος το βρηκε πολυ καλο και σαν υγεια και σαν μορφολογια.
 








Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σας ευχαριστω, ειμαστε ολοι πολυ χαρουμενοι αλλα και αγχωμενοι! 1η φορα τετοια εμπειρια. Τωρα την εκλεισα λιγο στο crate κι κλαιει :p
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Επιτέλους σμίξατε!! Καλώς τη δέχτηκες και καλή συμβίωση μαζί της. Σου έχω πει ότι είναι πολύ κουκλάρα?
Αυτό με τα εμβόλια είναι ότι ο κάθε κτηνίατρος μπορεί να ακολουθεί διαφορετικό σχήμα.
Πάντως για την αμπούλα θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ μικρή ακόμα. Εγώ ψέκαζα μόνο με αιθέρια έλαια και αμπούλα από 6 μηνών όπως μου σύστησε ο κτηνίατρος μου.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ακομη κακα δεν εχει κανει και τα τσισα της τα κραταει περιπου 4,5 ωρες. Εκλαψε κανα 10 λεπτο στο crate την αγνοησαμε και επεσε για υπνο. Σε λιγακι θα την σηκωσω για το βραδυνο της.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Επιτέλους σμίξατε!! Καλώς τη δέχτηκες και καλή συμβίωση μαζί της. Σου έχω πει ότι είναι πολύ κουκλάρα?
Αυτό με τα εμβόλια είναι ότι ο κάθε κτηνίατρος μπορεί να ακολουθεί διαφορετικό σχήμα.
Πάντως για την αμπούλα θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ μικρή ακόμα. Εγώ ψέκαζα μόνο με αιθέρια έλαια και αμπούλα από 6 μηνών όπως μου σύστησε ο κτηνίατρος μου.
Σε ευχαριστω πολυ. Με τη 1η ευκαιρια θα βγαλω φωτος και θα τις ανεβασω! Εχω αυτο για σιτρονελα http://www.pet4u.gr/antiphlebotome-citro.html , μεχρι στιγμης δεν της εχω βαλει τιποτα. λετε απο αυριο να της ριξω ενα ψεκασμα; ο εκτροφεας λεει ναι , ο κτηνιατρος οχι...
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αυτο που παρεθεσα στο link πως το βλέπεις; Εχει και αλκολη μεσα , αυριο να της το βαλω το απογευμα;
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εφαγε το βραδυνο της γευμα (περιπου 110gr τροφης) όλο και μπηκε τωρα μονη της στο crate να κοιμηθει. θα τη βγαλω πιο αργα στο μπαλκονι για κακα κι τσισα. Ερώτηση γινεται να μην κανει κακα καθολου σημερα;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Και αλλη ερωτηση επαθε για μερικα λεπτα κατι σα λοξυγγα , κανα 3 ωρο αφοτου ειχε φαει το μεσημεριανο της , ειναι φυσιολογικο;
 






Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Και όπως ειχα υποσχεθει μια αναλυση των εξόδων για οποιον θελει να παρει σκυλακι,

α) κοστος κουταβιου 600ε
β) 1α πραγματα crate , dog house etc 500ε
γ) 3 φορες μινι ταξιδια στο εκτροφειο 75ε
δ) τροφες 80ε
ε) υποστρωματα στο σπιτι στα σημεια με μαρμαρο 75ε
στ) στην ακρη για κτηνιατρο 200ε

1530ε στο συνολο.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα