Φοιτήτρια- Δίλημμα, βοήθεια επιλογής ράτσας.


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Σίγουρα η απόκτηση σκύλου θέλει μεγαλη υπευθυνότητα, αλλά διαφωνώ κάθετα με το ότι πρέπει να ξέρεις τι θα κάνεις τα επόμενα 10 χρόνια της ζωής σου. Δυστυχώς έτσι όπως είναι σήμερα η ζωή κανείς δεν ξέρει που θα είναι σε 10 χρονια. Με την ίδια λογική να μην ερωτευόμαστε, να μην παντρευόμαστε, να μην κάνουμε παιδιά, γιατί μπορεί να συμβεί κάτι αύριο και να φύγουμε από αυτό τον κόσμο.
@lorena καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις.
αν μου επιτρέπεται αν απαντήσω (αν και πλατειάζει το θέμα), μόνο και μόνο για να γίνω κατανοητός, γιατί σέβομαι ότι διαφωνείς με την άποψη μου, αλλά η γενίκευση της λογική μου που κάνεις είναι τελείως άστοχη.
Με την δική μου λογική λοιπόν, να ερωτευτείς, να παντρευτείς. Αν στραβώσει το θέμα λόγω πρακτικών προβλημάτων, έχεις να κάνει deal μόνο με τον εαυτό σου. Φάε το αγγούρι σου και πάμε παρακάτω.
Με την δική μου λογική, να μην κάνεις παιδιά, αν δεν είσαι (όσο το δυνατόν γίνεται) σίγουρος ότι θα είσαι σε θέση να του προσφέρεις το βιοτικό επίπεδο που εσύ θεωρείς αξιοπρεπές. Γιατί αν σου στραβώσει σε αυτή την περίπτωση και δεν έχεις να ταΐσεις το παιδί σου,είσαι υπεύθυνος για μία ακόμα ζωή. Θα μπεις στην διαδικασία να ζητιανέψεις για το παιδί σου; Θα είσαι ευτυχισμένος τότε για αυτό που σου έχει συμβεί; Βέβαια, θα ξαναπώ, ότι ο καθένας θέτει τα προσωπικά του όρια. Ο τσιγγάνος πχ, θεωρεί αξιοπρεπές βιοτικό επίπεδο να κάνει 10 παιδιά και να τα αμολάει στα φανάρια. Ο Σύριος αποφάσισε να κάνει παιδί εν μέσω πολέμου και είδε το νεογέννητο του να πνίγεται στο Αιγαίο. Ακραία παραδείγματα μεν, αλλά θέλω να δείξω το πόσο διαφορετικά μπορεί να σκέφτεται κάποιος και να υποστηρίξω γιατί είμαι τόσο απόλυτος σε ότι έχει να κάνει με την ευθύνη του να φέρεις μία νέα ζωή στον κόσμο.

Αντίστοιχα και με τον σκύλο γιατί και αυτός είναι μία νέα ζωή που αναλαμβάνεις την κηδεμονία της, για να το δέσω με το θέμα μας. Θα μπεις στην διαδικασία να στερηθείς το δικό σου φαγητό αύριο, αν δεν έχεις να ταΐσεις τον σκύλο; Να μείνεις σε μία ισόγεια αρχαία γκαρσονίερα μαζί με τον σκύλο σου γιατί μόνο εκεί θα σου βγαίνει ο μηνιαίος ισολογισμός; Θα πεις στον νέο σου σύντροφο αύριο, το σκυλί μου πάνω από όλα και εγώ τον έχω μάθει να κοιμάται μαζί μου στο κρεβάτι; Θα χάσεις επιπλέον 2 ώρες από τον ήδη ελάχιστο ύπνο σου, αν σε 5 χρόνια έχεις κάνεις και ένα παιδί, αλλά ο σκύλος πρέπει να βγει την βόλτα του;

@lorena τελικά αυξήθηκαν οι γνώμες που σου λένε να μην πάρεις δυναμική φυλή για πρώτο σου σκύλο και με πολύ τρανταχτά επιχειρήματα μάλιστα. Σε ένα ολόκληρο σκυλοforum δεν βρέθηκε κανένας να πει ότι ναι, είχα πάρει σκύλο όταν ήμουν φοιτητής και ζήσαμε ζωή και κότα. Κάποιοι το μετάνιωσαν.Δικός μου σκοπός δεν ήταν να σου "απαγορεύσω" να πάρεις σκύλο (με ποιο δικαίωμα άλλωστε). Εγώ είμαι ικανοποιημένος αν πριν μπεις στο forum, είχες θέσει το προσωπικό σου πήχη δυσκολίας για την απόκτηση σκύλου στο 50% , αλλά μετά από όσα σου είπαμε,τον ανέβασες στο 95%.
Αν ξεπερνάς και τον πήχη του 95%,
Αν οι απαντήσεις σου στα παραπάνω ερωτήματα μου είναι σε όλα ναι,
Αν όντως έχεις σκοπό να αντιμετωπίσεις όλες αυτές τις πρακτικές δυσκολίες που αναφέρθηκαν από όλους,
Αν πιστεύεις ότι θα είσαι η εξαίρεση που θα πάρεις για πρώτο σου σκύλο ένα Dogo και θα ζήσετε αρμονικά,
τότε με το καλό να βρεις τον σκύλο που γουστάρεις.

edit: είδα ότι με τον @johnk γράφαμε περίπου τα ίδια πράγματα την ίδια ώρα σχετικά με την λογική για την σταθερότητα στη ζωή μας και τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό σε σχέση με τις συνειδητές επιλογές μας...

Είναι σαν να έχεις μόλις πάρει δίπλωμα αυτοκινήτου και να πας να πάρεις μια φερραρι ... Υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες στην πρώτη στραβογκαζιά να τρακάρεις και θα είναι κρίμα !
Βρες κάτι πιο ...ήπιο για αρχή κι εάν το έχεις αποφασίσει προχώρα....
ωραία παρομοίωση...θα την χρησιμοποιώ κι εγώ όταν βαριέμαι τα σεντόνια (αν και είναι ειδικότητα μου....:whistle: )
 
Last edited by a moderator:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@lorena
καλησπερα
αν θελεις ενα σκυλο αθλητικο που να σε προστατευει για τα επομενα τρια τεσσερα χρονια ζως σου...
δεν σου κανει το ντογκο
το ντογκο αν θα σε προστατεψει αυτο , θα το κανει μετα τα 3 πρωτα χρονια αρα ο σημαντικοτερος λογος συντροφια - προστασια δεν υπαρχει στη συγκεκριμμενη φυλή, για ενα επισης σημαντικο μεγαλο κομματι του χρονου που εσυ θελεις..
αντιθετα υπαρχουν φυλες που μπορουν να σε προστατεωουν απο τους πρωτους μηνες ζωης τους... επισης αθλητικοι... επισης ομορφα σκυλια.... πολυ περισσοτερο υπακουα... πολυ περισσοτερο ευκολα στην εκπαιδευση...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...το ντογκο αν θα σε προστατεψει αυτο , θα το κανει μετα τα 3 πρωτα χρονια...

...αντιθετα υπαρχουν φυλες που μπορουν να σε προστατεψουν απο τους πρωτους μηνες ζωης τους... επισης αθλητικοι... επισης ομορφα σκυλια...
Μην το πεις!!!:cautious:
Γιατί σε βλέπω έτοιμο...:cool:
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Όχι φίλε μου, στο συγκεκριμένο θέμα δεν είμαι καθόλου υπερβολικός. Απλά είναι τα δικά μου standards.
Αν δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει την επόμενη βδομάδα και δεν γνωρίζεις που θα βρίσκεσαι εσύ ο ίδιος, πόσο υπεύθυνος είσαι που θα κουβαλάς και ένα ζωντανό μαζί σου, βαρκάδα στο άγνωστο; Εγώ αποφάσισα να ξαναπάρω τώρα σκύλο, μετά από 7 χρόνια που πλέον το πρόγραμμα της ζωής μου έχει σταθεροποιηθεί. Νομίζεις ότι αυτά τα 7 χρόνια δεν ήθελα να πάρω σκύλο; σαν τρελός! Δεν ήξερα όμως αν θα μπορώ να το υποστηρίξω... Εγώ είμαι εγώ όμως..."εσύ" είσαι "εσύ"...ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και κάνει τις επιλογές του.
Αν η κάθε @lorena έχει διαφορετικά κριτήρια στο μυαλό της, ελεύθερη είναι να πάρει αύριο 5 σκύλους, όχι έναν. Ένα dogo, ένα πιτ, ένα αμσταφ, ένα ποιμενικό καυκάσου και ένα ροτ (έτσι επειδή παίζει και πολύ αυτές τις μέρες)
Φιλικά.
Καταλαβαινω πως το εννοεις αλλά ποιος ξερει ποτε θα παθει κατί η υγεία του , θα πεθάνει ή θα απολυθει; Δεν δουλευει όλος ο κοσμος στο δημόσιο για να ξέρει ότι τα επόμενα 10 χρόνια θα έχει τη δουλεία του...

Edit: Με κάλυψε η απάντηση σου σε μεταγενέστερο μήνυμα.

@lorena και εμένα η γνώμη μου είναι ότι ενα boxerακι θα σε καλυψει μια χαρα σε αυτα που ζητας και ειναι και ομορφοφατσες!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
1. α ρε @kostillos ΘΕΟΤΗΤΑ!όχι μόνο για το μηνυμα για τον φαταούλ,για το άλλο,το ον τοπικ,το μεγάλο
2. εγώ δεν είπα για μπόξερ γιατι θα λέτε πάλι ότι μεροληπτώ
3. όχι λευκό μπόξερ
 






Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@lorena δεν θα μοιραστείς μαζί μας το συμπέρασμα σου να δούμε τι στο καλό βοήθεια σου προσέφερε το forum;;; δεν είναι fair να έχουμε αραδιάσει τόσο "μελάνι" και να μας ξεπετάξεις με ένα ευχαριστώ! 6 σελίδες θέμα φτιάξαμε.... :coffee:

@Asmodeus εσύ θεωρείς ότι για να έχει βάλει κάποιος σε μία σειρά την ζωή του(εκτός εξαιρετικού απροόπτου) και να μπορεί να την προγραμματίσει σε γενικά πλαίσια για τα επόμενα 10 χρόνια, πρέπει να είναι δημόσιος υπάλληλος;!;! δεν ξέρω τι να σχολιάσω πάνω σε αυτό, ειλικρινά...να κλάψω; να γελάσω; να προβληματιστώ για τα στερεότυπα της κοινωνίας μας;
just for the record δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος!
και επίτρεψε μου να σου πω, αν μετά απ' όλα αυτά τα κατεβατά μου, γράφεις "καταλαβαινω πως το εννοεις αλλά ποιος ξερει ποτε θα παθει κατί η υγεία του", ενώ εγώ έχω γράψει ότι αναφέρομαι σε "Εργασία-ωράριο-διαμονή-οικονομική δυνατότητα" ,τότε ΔΕΝ έχεις καταλάβει σε τι αναφέρομαι...τόσο απλά
ο τόνος μου δεν είναι επιθετικός,πληροφοριακά...
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
δε σε πάει σήμερα @Haris Drazen
να τα λέμε και αυτά
αλλά έχεις και ένα δίκιο,θα πάρει ντογκο,θα πάρει παπαγάλο,θα πάρει Τόσα Ινου,θα πάρει φερετ?η αλήθεια πάντως ειναι πως τα μισά απαυτά που γράφουμε πολλοί τα γράφουμε για πάρτη μας και για άλλα αρρωστάκια σαν και την πάρτη μας περισσότερο
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Chris K.A. τότε να ανοίξουμε ένα blog, να μοιραζόμαστε τις αρρώστιες μας... :sick:
προσωπικά πάντως θα ήθελα να με κατατάξω σε αυτούς που δεν γράφουν για την πάρτη τους...(εξαιρώ τα posts που αναγκάζομαι να μιλήσω σε πρώτο πρόσωπο για να εξηγήσω/απαντήσω σε όσους μου απευθύνουν τον λόγο...)
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
δε με κατάλαβες...Εννοω πως ενώ πολλές φορές η απάντηση είναι 2-3 γραμμών,τα αρρωστάκια το αναπτύσσουμε σε ποστς επί ποστς και αυτό και εκείνο και το άλλο και το τάδε και το δείνα.Και τελικά μένουμε εμείς και εμείς να μιλάμε για πολλοστή φορά μεταξύ μας ;)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Chris K.A. my wrong,sorry! είναι, βλέπεις, που είμαι σε αμυντικό mode σήμερα...
:cool:
ναί, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες... πλέον αρχίζω να μαθαίνω όμως...θα παίζει πολύ παρομοίωση με οδήγηση-δίπλωμα-ferrari κτλ και θα προσπαθήσω να κλείσω τα σεντόνια στο μπαούλο...:p

μέχρι και κενά posts μου ξεφεύγουν σήμερα..overdoze!
 
Last edited by a moderator:


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
Που ναι τώρα η φοιτήτρια να της πω εγώ για τον μούλο που χω για σκύλο και τι έκανε και πόσες κλωτσιες θέλει?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?1 παρα το βράδυ....θα τον σπάσω!Μην πάρεις ΠΟΤΕ σκύλο!Η αν θες ντε κ καλα,χαρίζεται μπόξερ στα 12 του,με ΒΑΡΙΑ καθυστέρηση στον εγκέφαλο,παραδίδω και στο χώρο σας χωρίς χρέωση και δώρο 20 κιλά ποιοτικότατης τροφής
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Αυτό ανέβασε ο ISKENDER στα αστεία βίνετο:


Για να πάρεις μια ιδέα.. Και να φανταστείς, η γυναίκα τα εκτρέφει, που θα πει ότι όσο να 'ναι, ξέρει να τα χειρίζεται.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ό,τι ακριβώς είπε ο @vrmode

Με τις ράτσες που έχουν πέσει στο τραπέζι (αμσταφ, apbt, dogo) δεν έχω καμια προσωπική σχέστη, αλλά πάρε ενα σκυλί που να συγχωρεί λάθη, αλλιώς θα έχεις πρόβλημα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Θέλεις σκύλο τώρα αλλά ο σκύλος είναι χειρότερη δέσμευση και από παιδί. Αυτό πρέπει να ξέρεις. Ο σκύλος δεν πάει παντού μαζί σου, ο σκύλος πρέπει να βγαίνει στανταρντ κάποιες ώρες έξω ανεξάρτητα με το πως είσαι (ξενύχτια, κρεπάλες κτλ. φοιτητικά σκηνικά, όλα είναι στο πρόγραμμα), αν θες να λείψεις λίγες μέρες πρέπει να φιλοξενηθεί κάπου σε κάποιο κένελ για να μην υποχρεώνεσαι σε κανέναν, καλό θα ήταν (αν όχι απαραίτητο) ένα μέσο μεταφοράς, έξοδα για βασική και σωματοφυλακή (αν κατάλαβα καλά που θες) υπολόγιζε αρκετά πάνω από 1000€, και λίγα λέω, κόστος σκύλου γύρω στο 1000άρικο, κόστος συντήρησης γύρω στο 100άρικο+/μήνα στα μεγέθη που θες και ο κατάλογος δεν κλείνει ποτέ γιατί πάντα υπάρχει το απρόοπτο που μπορεί να έχει κόστος στο θεό. Τα έξοδα πολλά και είναι βαρέλι χωρίς πάτο. Στέκομαι στα έξοδα γιατί αν ο σκύλος δεν έχει μια ποιοτική ζωή θα έχετε πρόβλημα και οι δυο και αφού όπως λες είσαι φοιτήτρια δεν ξέρω αν είσαι ανεξαρτητη και μπορείς να επομιστείς τέτοιο οικονομικό βάρος.



Από την άλλη θα γνωρίσεις ένα πολύ δυνατό δέσιμο με το σκύλο, πολλές χαρές, νέα συναισθήματα και μια πολύ δυνατή στενοχώρια τη στιγμή του θανάτου. Αυτό που μένει στο τέλος είναι μια γλυκόπικρη γεύση που σε συνοδεύει για πάντα. Αξίζει τον κόπο όλη η διαδρομή αρκεί να κάνεις καλή αρχή και να είσαι πολύ σίγουρη.

Είναι μια απόφαση ζωής, μια κατάσταση που θα ζεις καθημερινά για τα επόμενα 10-15 ή και παραπάνω χρόνια.



Τώρα για σκύλο που να συνδυάζει αθλητικές επιδόσεις, φύλαξη, σωματοφυλακή και άλλα πολλά θα σου πρότεινα ντόμπερμαν. Σκυλί ιδιαίτερης ευφυΐας και ιδιαίτερων επιδόσεων σε όλους τους τομείς. Όσο για την ομορφιά σίγουρα είναι υποκειμενική αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως κανέναν δεν αφήνει ασυγκίνητο η θέα ενός περιποιημένου ντόμπερμαν.



Χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός υπάρχει πάντα και η λύση του ημίαιμου και αδέσποτου που θα σου έρθει πιο οικονομικά στο κομμάτι της απόκτησης αλλά η συντήρηση δεν έχει διαφορά αν μιλάμε για σκύλο στα ίδια κιλά.



Είναι πολλά που μπορεί να πει κανείς αλλά δεν είμαι καλός στα σεντόνια. Εσύ απλά κράτα μόνο το πόσο σημαντική απόφαση είναι η απόκτηση, αυτό μόνο.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Που ναι τώρα η φοιτήτρια να της πω εγώ για τον μούλο που χω για σκύλο και τι έκανε και πόσες κλωτσιες θέλει?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?1 παρα το βράδυ....θα τον σπάσω!Μην πάρεις ΠΟΤΕ σκύλο!Η αν θες ντε κ καλα,χαρίζεται μπόξερ στα 12 του,με ΒΑΡΙΑ καθυστέρηση στον εγκέφαλο,παραδίδω και στο χώρο σας χωρίς χρέωση και δώρο 20 κιλά ποιοτικότατης τροφής
:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
@Haris Drazen

Δεν ειδες το edit που σου λεω "Edit: Με κάλυψε η απάντηση σου σε μεταγενέστερο μήνυμα." ως προς τα θεματα υγειας κλπ.

Οσο αφορα τα εργασιακα ειδικα αυτη τη περιοδο στη χωρα μονο πλανο 10ετιας δεν εχουμε , εδω βαζουν λουκετα μεγαλες αλυσιδες και εργοστασια (Softex , Ηλεκτρονικη κλπ) , μη μιλησω για μικρες επιχειρησεις. Γνωρίζω ανθρώπους που ειχαν πολυ καλο μισθο και απολυθηκαν μετα από πολλα χρονια μεσα σε 1 μερα. Οποτε δεν μιλαμε για στεροτυπα εκτος αν ζεις και μιλας για αλλη χωρα. Στην Ελλαδα πλανα 10 ετιας δεν παιζουν για τη τρομακτικη πλειοψηφια , εκτος αν πεις οτι εχεις ενα τραπεζικο λογαριασμο που μεσα εχει εξασφαλησμενα τη διαβιωση σου και της οικογενειας και του σκυλου 10 ετη + , ποσοι το εχουν αυτο. Τεσπα ειμαστε offtopic. (Εννοειται οτι δεν το εξελαβα σαν επιθεση προς Θεου κουβεντα κανουμε)
 




Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
και τα κανγκαλ είναι μαζί με τα κορσο ταμαμ για πρωτόπειρους σε σκύλους
- ζουν ανετα σε διαμέρισμα
- κάνουν ρίμα με το πιγκάλ
- τρώνε λίγο
- είναι πολύ φιλικά με τους ξένους
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.607
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3