Περι chip...


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Γιατί με τα 1000 ολόκληρα γραμμάρια που ζυγίζει, δεν ενδείκνυται η τοποθέτηση chip. Είναι υπερβολικά μικρός και δεν το λέω ως θετικό, ή ως χαριτωμένο. Αντιθέτως!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γνωρίζεις κατι επι του θέματος; Γιατι, δηλαδή, του είπε κατι τέτοιο; Για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, κυρίως, ρωτάω :)
Όχι, απλά και μένα μου είπε ο δικός μου να είναι τουλάχιστον 1,5 κιλά τα κουτάβια. ήθελα να τα τσιπάρω στις 3 εβδομάδες γιατί χρειάζονται οι αριθμοί των microchip στη δήλωση γέννας αλλά τελικά γράψαμε τους αριθμούς, τα πήρα σπίτι μου τα microchip και τα βάλαμε στις 6,5 εβδομάδες.
Για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι το λόγο, μάλλον κάτι για το στρες έλεγε. Επειδή τον εμπιστεύομαι, δεν ρώτησα και λεπτομέρειες.
 
  • Like
Reactions: vas


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.749
Για αυτούς που δεν θέλουν να τσιπάρουν τον σκύλο τους να σας πω και έναν άλλο λόγο γιατί το τσιπ προστατεύει .
Αν κάποια φιλοζωική του δήμου ή εθελοντών θελήσει στην ζούλα να κάνει ευθανασία στον σκύλο σας που χάσατε (ναι συμβαίνουν και αυτά και μάλιστα με απόλυτη μυστικότητα) δεν μπορεί αν ο σκύλος είναι τσιπαρισμένος. Δεν θα το κάνει ο γιατρός. Και μη μου πείτε ότι αν φτάσουν σ΄αυτό το σημείο τότε θα αφαιρέσουν και το τσιπ γιατί δεν είναι πολλοί οι παραβάτες γιατροί που θα έκαναν κάτι τέτοιο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Αν κάποια φιλοζωική του δήμου ή εθελοντών θελήσει στην ζούλα να κάνει ευθανασία στον σκύλο σας που χάσατε (ναι συμβαίνουν και αυτά και μάλιστα με απόλυτη μυστικότητα) .
Kαι γιατί το κάνουν αυτό είπαμε σε υγιές σκυλί?
 
  • Like
Reactions: Orilis




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.749
Τι θα πει σε αλλουνού σκύλου να κάνουν ευθανασία; Σε σκύλο που βρήκαν και που δεν ξέρουν σε ποιόν ανήκει. Πώς μπορούν να ξέρουν αν είναι αλλουνού. Ξέρω συγκεκριμένες περιπτώσεις φιλοζωικών ομάδων που το έκαναν αυτό. Και που σε άλλες περιπτώσεις σταμάτησαν λόγω τσιπ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.749
Kαι γιατί το κάνουν αυτό είπαμε σε υγιές σκυλί?
Για να το ξεφορτωθούν. Γιατί βρέθηκε στον Δήμο στον οποίο δραστηριοποιούνται και δεν θέλουν να τον έχουν στην πλάτη τους.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
δηλαδη ξερεις περιπτωση φιλοζωικης ομαδας που βρηκαν σκυλο στην περιοχη τους
και του εκαναν ευθανασια για να μην το φριντιζουν????
η απλα το ακουσες να το λενε καποιοι του τυπου χαλασμενο τηλεφωνο?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.749
δηλαδη ξερεις περιπτωση φιλοζωικης ομαδας που βρηκαν σκυλο στην περιοχη τους
και του εκαναν ευθανασια για να μην το φριντιζουν????
η απλα το ακουσες να το λενε καποιοι του τυπου χαλασμενο τηλεφωνο?
Δυστυχώς μου το είπε άτομο μέσα από την φιλοζωική. Γιατί σου κάνει τόση εντύπωση; Μην κρίνεις από εσένα και την ομάδα στην οποία είσαι. Εδώ σκηνοθέτησαν ολόκληρο περιστατικό κακοποίησης, κτηνοβασίας για την ακρίβεια. Ο χώρος ευνοεί μεγάλη τρέλα και μεγάλη κακοήθεια.
 
  • Like
Reactions: Eirini-Fontas


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
για να μεινουμε στο θεμα τσιπ και να μην προχωρησουμε στο θεμα φιλοζωικη εχω να πω κατι απο προσωπικη εμπειρια.
και τα δυο μου σκυλια εχουν τσιπ.
στην μια το τσιπ βρεθηκε με την πρωτη - σε ενα τεστ μετα απο 3 χρονια απλα για να δουμε αν ειναι οκ ολα.
στον αλλον ομως το τσιπ βρεθηκε σχεδον λιγο πιο πανω απο το μπροστα του ποδι...μετα απο 6-7 φορες ψαξιματος ..
που θελω να καταληξω
οτι οταν κανετε το τσιπ μια στο χρονο οταν πατε κτηνιατριο τσεκαρετε να δειτε σε ποια θεση ειναι το τσιπ , μπορει να το αποβαλει το δερμα κιολας και αν παιζει ακομα.
γιατι αν χαθει το σκυλι και το τσιπ εχει εξασθενισει , ή φυγει , ή εχει φτασει στα ποδια δεν θα κατσει κανενας να το ψαξει αρκετες φορες.