ψωριαση ερωτηση


lunaa

Active Member
14 Μαϊου 2015
33
17
καλησπερα! το πιτμπουλακι μου εχει ψωριαση εκ γενητης ειναι 2χρ τωρα! δεν εχει πολυ μεγαλο προβλημα εχει πολυ απαλο τριχωμα κ σε πολυ λιγα σημεια που κ που χανει λιγο τριχουλα (ουτε που φαινεται σαν μικρα κενακια)! με την αμπουλα για την ψωριαση που της βαζω ανα μηνα περιπου το προβλημα δεν εχει παρει διαστασεις ευτυχως! απο οτι ειχα καταλαβει απο τον κτηνιατρο μου θα της βαζω την αμπουλιτσα αυτη εφ ορου ζωης σαν προληψη κ αν τυχον εμφανισει θεμα μου ειπε τοτε θα το αντιμετοπισουμε κ με αλλα σκευασματα κ αντιβιωσεις!! αυτες τις μερες ειμαι εκτος μαζι με την σκυλιτσα μου κ επειδη ηρθε ο καιρος για την αμπουλα πηγα σε ενα κτηνιατρο εδω να παρω αμπουλα που να καλυπτει κ ψωριαση κ η γιατρος με μπερδεψε πολυ!! μου ειπε υπαρχουν απειρες ψωρες κ δεν ξερει ποια αμπουλα να μου δωσει!!της εξηγησα οτι την εχει απο τη μαμα της κληρονομικη κ οτι δεν φευγει (δεν θυμωμουν το ονομα της ψωρας) κ μου ειπε πως κ παλι δεν ξερει ποια αμπουλα να μου δωσει! μετα μου ειπε πως η θεραπεια με την αμπουλα ειναι για 3-4 μηνες μετα πρεπει να την σταματησω κ αν το σκυλι ξαναβγαλει προβλημα ψωρας πιθανοτατα να εχει κ αλλο προβλημα ειτε θυρωηδη ειτε λεισμανια κλπ κ με μπερδεψε!!! καποιος που γνωριζει ας μου απαντησει γιατι δεν θελω να παρω τον κτηνιατρο μου τηλεφωνο τετοια ωρα!
 








Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Εντελώς φιλικά, άσε τα θέλω και πάρε αμέσως τον κτηνίατρο. Μόνο εκείνος γνωρίζει το ιστορικό του σκύλου σου και μπορεί να δώσει σίγουρη απάντηση.
 


lunaa

Active Member
14 Μαϊου 2015
33
17
μεχρι ενα μηνα πριν ειχε !! γιατι την σταματησαν?????? χορηγουν κατι αντιστοιχο???λεω να παω απο δευτερα που θα επιστρεψω να μου τα πει αναλυτικα απο κοντα!!
 




lunaa

Active Member
14 Μαϊου 2015
33
17
ναι αυτη πρεπει να ειναι η ονομασια της!!!! τα φωτα σας γιατι ανχωθηκα απο εκεινη την ωρα!!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν το σκυλι ειναι δυο χρονων κι εχει εκ γεννετης
τοτε θαπρεπει να σταματησεις την αμπουλα και να προχωρησεις στις ενεσεις αντιβιωσεις και βιταμινες κλπ
η αμπουλα συστηνεται συνηθως σε νεαρα σκυλια ωστε απλα να βοηθησει τον οργανισμο να καταπολεμησει απο μονος του την ασθενεια και συνηθως μετα απο μια δυο εφαρμογες δεν χρειαζεται

αυτο γινεται στο βαθμο που το προβλημα δεν ειναι κληρονομικο και για καποιο λογο ετυχε να εχει καταβεβλημενο ανοσοποιητικο σε μια χρονικη στιγμη και βρηκε η ασθενεια εδαφος να προχωρησει

σε περιπτωση κληρονομικοτητας ομως ο οργανισμος δεν μπορει να καταπολεμησει την ασθενεια μια και ο αρχικος παραγοντας αδυναμια ανοσοποιητικου παραμενει οποτε τοτε πρεπει να βοηθηθει ο οργανισμος του σκυλου και με αλλα σκευασματα
οσο πιο απλοικα μπορω να το εξηγησω
περισσοτερες λεπτομερειες με το γιατρο σας και ειδικα για την θεραπεια που πρεπει να ακολουθηθει ...
 


lunaa

Active Member
14 Μαϊου 2015
33
17
ευχαριστω πολυ για την απαντηση ! οταν του ειχα πει τι θεραπεια θα ακολουθησουμε μολις διαγνωσε την ψωρα μου ειπε πως δεν χρειαζεται να φορτωσουμε τον οργανισμο της με φαρμακα εφοσον δεν εχει χασει τριχα ( πραγματικα δεν της φαινεται καθολου) μου ειπε θα συνεχισουμε με τις αμπουλες κ αν δουμε πως χανει τριχα κλπ θα προχωρησουμε στα υπολοιπα!! κ συνεχιζα κανονικα αμπουλες εφοσον παει μια χαρα!!! (να σε ρωτησω κ κατι ακομη υπαρχει περιπτωσει να καταληξει σκυλος απο ψωρα?? )
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οχι....
να κανω με την σειρα μου μια ερωτηση αν δεν χανει τριχα, πως ξερεις οτι εχει ψωρα? τι αλλα κλινικα συμπτωματα παρουσιαζει?
φυσικα και υπαρχουν διαβαθμισεις οπως σε καθε ασθενεια και ισωβς αντι να την φορτωνεις καθε μηνα με αμπουλα με μι απληρη αγωγη μια φορα να μην χρειαζοταν ξανα τπτ...
 
  • Like
Reactions: mareco


lunaa

Active Member
14 Μαϊου 2015
33
17
θα το αναφερω στον κτηνιατρο μου να δω τι θα κανουμε!!! ενα διαστημα περσυ ειχε βγαλει κατω απο το σαγονι κοκκινα σπυρακια σαν σταφυλοκοκο, συνεχεια δαγκωνε τα ποδαρακια της κ παρατηρησα σημεια που ελειπε τριχα! πηγα να τη δει κ πηραμε ξισμα απο το κομματι που ελειπε η τριχα! τελικα ηταν ψωρα κ μου ειπε πως δεν φευγει ειναι κληρονομικη απο τη μητερα της!!! μου ειχε δωσει αντιβιωση εφυγαν τα σπυρακια κ βαλαμε κ αμπουλα κ σιγα σιγα με τον καιρο οτι κενακια ειχε γεμισαν!! τωρα εχει καποια πολυ μικρα στα αυτια της!! επισης παθαινει συχνα ωτιτηδα στι ενα αυτι κ μου ειπε ο κτηνιατρος μου πως ειναι συμπτωμα της ψωρας! τωρα παρατηρω πως με μια φορα το μηνα αμπουλα ειναι μια χαρα ουτε ξινεται πολυ αν την καθυστερησω αρχιζει να ξινεται κ βλεπω σαν τριπουλες να εχει στο τριχωμα (οχι σε ολοκληρο το σωμα, σε καποιο σημειο ειτε ποδι ειτε κεφαλι)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα αδεσποτα που φροντιζουμε ειχαν σχεδον ολα εντονη ψωρα! Σαρκοπτικη και δεμοδικη.
Καποια ηταν καραφλα εντελος!!
Εμας μας συστησε ο κτηνιατρος Bravecto- που κανει ΚΑΙ για διαφορες ψωρες και ειχαμε θεαμταικα αποτελεσματα! Με μονο ενα χαπι εγιναν σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα ολα πολυ καλα!! Και αυτο κραταει εδω και μηνες!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@lunaa καλού-κακού και επειδή βαριέμαι να πάω πίσω να ψάξω, δίνεις σημασία στο "κληρονομική". Τουτέστιν, δεν ζευγαρώνεις ποτέ την σκύλα σου έτσι; Αν δεν είναι ήδη δηλαδή στειρωμένη.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Τα αδεσποτα που φροντιζουμε ειχαν σχεδον ολα εντονη ψωρα! Σαρκοπτικη και δεμοδικη.
Καποια ηταν καραφλα εντελος!!
Εμας μας συστησε ο κτηνιατρος Bravecto- που κανει ΚΑΙ για διαφορες ψωρες και ειχαμε θεαμταικα αποτελεσματα! Με μονο ενα χαπι εγιναν σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα ολα πολυ καλα!! Και αυτο κραταει εδω και μηνες!
Όντως, το Bravecto κάνει θαύματα, το πήρε (και ακόμα το παίρνει) και ο δικός μου σκύλος. Βέβαια, είναι πολύ δυνατό χάπι και υπάρχει πιθανότητα ο σκύλος να το παίρνει εφ' όρου ζωής.
 
  • Like
Reactions: d-friend


lunaa

Active Member
14 Μαϊου 2015
33
17
οχι φυσικα κ δεν την ζευγαρωνω απο τη στιγμη που εμαθα πως εχουμε τετοιο θεμα!! αν το χαπι ειναι δυνατο ομως κ αν η αμπουλα μας καλυπτει στο επιπεδο της ψωρας μας δεν ειναι προτιμοτερη η αμπουλα ωστε να μην επιβαρυνουμε τον οργανισμο της?? δε ξερω απλα λεω -δεν ειμαι γιατρος απλα μου φαινεται λογικο οπως το σκεφτομαι!!
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
to bravecto ειναι ενα χαπι το οποιο το δινουν παρα πολλοι για εξωπαρασιτωση ετσι κι αλλοιως με τριμηνη διαρκεια...
επιπλεον βοηθαει σε αρκετες ψωρες.... και συντομα βαση κτηνιατρων θα αρχισει να αναφερεται και στις ενδειξεις του φαρμακου..
δεν το θεωρω ιδιαιτερα επιβαρυντικο σε σχεση με αλλα χαπια ειτε αμπουλες που βαζουμε μηνιαια στα σκυλια μας και στην τελικη δεν θεωρειται και ακριβο αν συγκρινουμε τα υπολοιπα μεσα εξωπαρασιτωσης ανα μηνα...
 
  • Like
Reactions: lunaa and mareco


lunaa

Active Member
14 Μαϊου 2015
33
17
αν δεν ειχε το θεματακι η αληθεια ειναι πως θα την ζευγαρωνα! οχι για να πουλησω τα κουταβια φυσικα!! απλα επειδη θα ηθελα ενα παιδι της κ επειδη εχω φιλους που τους ξερω καλα κ ηθελαν!! κ φυσικα δεν θα τα αφηνα στην τυχη τους!!! θα προτιμουσα να τα κρατησω ολα παρα να τα εγκαληψω απλα το θεμα μας στην προκειμενη δεν ειναι αυτο!!!
 


lunaa

Active Member
14 Μαϊου 2015
33
17
ευχαριστω grande! πιθανες παρενεργειες του χαπιου??? (εννοω με τον καιρο επιβαρυνει νεφρα κλπ? )
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3