Αλλαγή χρώματος στο τρίχωμα και διχρωμία στα μάτια


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν εμπιστεύεσαι και εκτιμάς την κτηνίατρο που πας, δεν έχεις λόγο, θα σε καθοδηγήσει εκείνη.
Αλλιώς όλο και κάποιος από το φόρουμ θα ξέρει κάποιον καλό κτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη να πας την κουκλίτσα σου να την δει. Εγώ δυστυχώς δεν γνωρίζω.
 
  • Like
Reactions: AleΧandros


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αν εμπιστεύεσαι και εκτιμάς την κτηνίατρο που πας, δεν έχεις λόγο, θα σε καθοδηγήσει εκείνη.
Αλλιώς όλο και κάποιος από το φόρουμ θα ξέρει κάποιον καλό κτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη να πας την κουκλίτσα σου να την δει. Εγώ δυστυχώς δεν γνωρίζω.
Αναστασία Κομνηνού - είναι καθηγήτρια οφθαλμολογίας στην Κτηνιατρική της ΑΠΘ
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
πάντως η διχρωμία στα ματια ειναι συνηθισμενη στα πιτάκια και η δικιά μου είχε ενα γαλαζιο ενα καφε και δεν είχε κανένα προβλημα ορασης και ενα που φιλοξένησα μια εποχη το ίδιο. Για τν αλλαγη χρώματος δεν ξερω ούτε γιατι δακρυζει
 
  • Like
Reactions: AleΧandros


AleΧandros

Active Member
3 Σεπτεμβρίου 2013
43
40
Θεσσαλονικη
πάντως η διχρωμία στα ματια ειναι συνηθισμενη στα πιτάκια και η δικιά μου είχε ενα γαλαζιο ενα καφε και δεν είχε κανένα προβλημα ορασης και ενα που φιλοξένησα μια εποχη το ίδιο. Για τν αλλαγη χρώματος δεν ξερω ούτε γιατι δακρυζει
Και μένα δείχνει να βλέπει πολύ καλά..
Καλού κακού θα ψάχτω λίγο παραπάνω..
Αν κάτι έχει ενδιαφέρων θα το μοιραστώ μαζί σας..
Ευχαριστώ και πάλι
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Και μένα δείχνει να βλέπει πολύ καλά..
Καλού κακού θα ψάχτω λίγο παραπάνω..
Αν κάτι έχει ενδιαφέρων θα το μοιραστώ μαζί σας..
Ευχαριστώ και πάλι
α θυμηθηκα τωρα οτι η δικια μου στο γαλαζιο στα 14 εκανε εναν ελαφρυ καταρακτη αλλα οχι στο καφε
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
... μας προσδιόρισε την ηλικία της γύρω στα δυο χρόνων..
Όταν την βρήκαμε το τρίχωμα της ήταν κατα κύριο λόγο εκρού, αλλά τώρα που αλλάζει τρίχωμα, γίνεται ποιο σκούρο προς το κανελι..
@Yorkaddict
Το merle γεννιεται merle δεν αλλαζει η δημιουργειται στο μελλον σωστα;

Πως εξηγειται το παραπανω;;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
το μερλ γεννιεται μερλ
αυτο δεν σημαινει οτι η εμφανιση στο τριχωμα ειναι ευδιακριτη...
μπορει πολυ απλα ακομα και η διατροφη που ειχε νωριτερα να μην επετρεπαν στις χρωστικες να εμφανισθουν οπως θαπρεπε...
παραδειγμα πολλα μαυρα μεγαλοσωμα σκυλια που δεν καλοσιτιζονται κατα την αναπτυξη τους εμφανιζουν ενα ξεθωριασμα του μαυρου γυαλιστερου τριχωματος με εμφανη κοκκινωπη ανταυγεια η οποια με το μεγαλωμα του σκυλου και ακομα περισσοτερο με την αλλαγη διατροφης εξαφανιζεται πληρως... κι επιστρεφει στο μαυρο γυαλιστερο τριχωμα
 


AleΧandros

Active Member
3 Σεπτεμβρίου 2013
43
40
Θεσσαλονικη
το μερλ γεννιεται μερλ
αυτο δεν σημαινει οτι η εμφανιση στο τριχωμα ειναι ευδιακριτη...
μπορει πολυ απλα ακομα και η διατροφη που ειχε νωριτερα να μην επετρεπαν στις χρωστικες να εμφανισθουν οπως θαπρεπε...
παραδειγμα πολλα μαυρα μεγαλοσωμα σκυλια που δεν καλοσιτιζονται κατα την αναπτυξη τους εμφανιζουν ενα ξεθωριασμα του μαυρου γυαλιστερου τριχωματος με εμφανη κοκκινωπη ανταυγεια η οποια με το μεγαλωμα του σκυλου και ακομα περισσοτερο με την αλλαγη διατροφης εξαφανιζεται πληρως... κι επιστρεφει στο μαυρο γυαλιστερο τριχωμα
Αυτό που περιγράφεις μπορεί και να έχει εφαρμογή στη Λούσι μου γιατί απο την μέρα που την βρήκα προ τριών μηνών, τρέφεται με ολιστική κροκέτα, πράγμα που δεν νομίζω να το έκανε ένας ηλίθιος που παρατάει το σκυλί του στον δρόμο ..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
πάντως η διχρωμία στα ματια ειναι συνηθισμενη στα πιτάκια και η δικιά μου είχε ενα γαλαζιο ενα καφε και δεν είχε κανένα προβλημα ορασης και ενα που φιλοξένησα μια εποχη το ίδιο.
Θυμάσαι τα χρώματα που είχαν στο τρίχωμα;
Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.

α θυμηθηκα τωρα οτι η δικια μου στο γαλαζιο στα 14 εκανε εναν ελαφρυ καταρακτη αλλα οχι στο καφε
Αν δεις της Λουση το καφέ είναι στην λευκή περιοχή, ενώ το μπλε στην καφέ περιοχή.
Είναι παράξενο, γιατί με βάση την λειτουργία του μέρλ, θα περίμενε κανείς το ανάποδο. Να είναι αποχρωματισμενο το μάτι στην λευκή πλευρά.
Από την άλλη το καφέ μάτι φαίνεται (και είναι από ότι λέει ο Αλέξανδρος) μικρότερο σε σχέση με το μπλε. Δεν ξέρω δηλαδή αν το έχει επηρεάσει κατά αυτόν τον τρόπο.
Ταυτόχρονα είναι το ίδιο μάτι που δακρύζει και που δεν έχει χρωστική στο περίγραμμα, το οποίο από μόνο του δεν λέει τίποτα φυσικά, αλλά σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα και την θεώρηση πως - από ότι λένε - για να επηρεαστεί η φαιομελανίνη, θες double merle, με βάζει σε σκέψεις.

@Yorkaddict
Το merle γεννιεται merle δεν αλλαζει η δημιουργειται στο μελλον σωστα;

Πως εξηγειται το παραπανω;;
Aπό χθες το ψάχνω αυτό που λες. Το αν σκουραίνει δλδ.
Μου έχεις βάλει και άλλον έναν γρίφο με το brindle που ψάχνω.:p

Είναι τόσο σύνθετο το merle, με τόσες παραμέτρους που ανάθεμα κι αν έχω καταλάβει:D:whistle:
Υπάρχουν δεκάδες συνδυασμοί που κάθε ένας δίνει και άλλο αποτέλεσμα.
Και ταυτόχρονα υπάρχουν και merle modifiers που κάθε ένα έχει και άλλη λειτουργία.

Εχω βρει κάποιες αναφορές που λένε πως σκουραίνει, αλλά δεν ξέρω αν έχουν εφαρμογή στην περίπτωσή μας.


Δείτε αυτό το πιτακι που θυμίζει πολύ το χρώμα της μικρής του Αλέξανδρου


 
  • Like
Reactions: vek and east49


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Θυμάσαι τα χρώματα που είχαν στο τρίχωμα;
Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.
ναι θυμαμαι η δικιά μου είναι αυτη, είχε και στο σωμα δύο μεγάλα μπαλωματα σε αυτό το χρωμα. Η μανα της είχε γαλαζια μάτια με χρωστική και αυτη και μαυρη μυτη και ηταν ασπρη με καθαρα καφέ μπαλώματα και ο πατέρας της καστανά ματια χωρις χρωστικη και καφέ μυτη και ηταν κατασπρος.
brutta.jpg
η Χαρά είναι αυτή δεν είχε χρωστική στα μάτια σε κανένα απο τα δυο και αυτη ασπρη καφε
χαρα.jpg
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3