Ωρα για υπνο


nice1

New Member
5 Μαϊου 2016
1
0
27
Καλησπερα, δεν ειμαι πολυ σχετικος οσον αφορα τις συμπεριφορες των σκυλων γι αυτο θα ηθελα μια βοηθεια
λοιπον εχω μια σκυλιτσα 2 μηνων η οποια την τελευταια βδομαδα δεν κοιμαται στο κρεβατακι της παρα μονο αν το βαλω στο δοματιο μου! τον προιγουμενο καιρο κοιμοταν μια χαρα στο κρεβατακι της ομως τωρα με δυσκολια κοιματε εκει, προτειμαει τους καναπεδες...κι αντε ολη την μερα δεν την αφηνω να κοιματε πανω στους καναπεδες το βραδυ ομως που δεν την βλεπει κανεις παει εκει. Βεβαια τον προιγουμενο καιρο ηταν σε περιορισμενο χορο αλλα τις τελευταιες μερες αποφασησα να την αφησω λιγο πιο ελευθερη και να τριγυρναει στο σπιτι! Επισης ουτε στον περιορισμενο χορο της καθεται, συναιχια κλαιει...μηπως φταει που την αφησα ελευθερη στο σπιτι;; κι αν ναι τι μπορω να κανω τωρα;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Μπορείς, να διαβάσεις τα ήδη άπειρα σχετικότατα θέματά μας, στον τομέα της εκπαίδευσης κυρίως :)
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπερα, δεν ειμαι πολυ σχετικος οσον αφορα τις συμπεριφορες των σκυλων γι αυτο θα ηθελα μια βοηθεια
λοιπον εχω μια σκυλιτσα 2 μηνων η οποια την τελευταια βδομαδα δεν κοιμαται στο κρεβατακι της παρα μονο αν το βαλω στο δοματιο μου! τον προιγουμενο καιρο κοιμοταν μια χαρα στο κρεβατακι της ομως τωρα με δυσκολια κοιματε εκει, προτειμαει τους καναπεδες...κι αντε ολη την μερα δεν την αφηνω να κοιματε πανω στους καναπεδες το βραδυ ομως που δεν την βλεπει κανεις παει εκει. Βεβαια τον προιγουμενο καιρο ηταν σε περιορισμενο χορο αλλα τις τελευταιες μερες αποφασησα να την αφησω λιγο πιο ελευθερη και να τριγυρναει στο σπιτι! Επισης ουτε στον περιορισμενο χορο της καθεται, συναιχια κλαιει...μηπως φταει που την αφησα ελευθερη στο σπιτι;; κι αν ναι τι μπορω να κανω τωρα;;
Εγω απο την αρχή την έμαθα να κάθεται μέσα στο κρειτ.σιγα σιγα την άφηνα έξω οσο είμασταν στο σπίτι εμείς,αν έβγαινα έξω για λιγο ξανά κρειτ.και φυσικα ύπνο το βράδυ εννοείται στο κρειτ.οταν αρχίσαμε της βολτες και έβλεπα οτι στην τελευταία βολτα εχει κανει τσισα κακά άρχισα να την αφήνω και το βράδυ ελεύθερη,το πρωι ομως κατευθείαν έξω για τσισα κακά.περιπου 6 μηνων που της μείωσα τα γεύματα απο τρία σε δυο ομως ξυπναγα το πρωι και έβρισκα κακά διασκορπισμένα στην πανα και γύρω γύρω στο χαλί.εκει αποφάσισα να την ξανά κλείσω τα βράδια μέσα όπου δεν μου παραπονέθηκε καθόλου.η μονη διαφορά ειναι οτι οσο ήταν ελεύθερη κοιμόμασταν και κανενα μισάωρο παραπάνω σε σχέση με τωρα που ειναι κλεισμένη και εχει χρονοδιακόπτη:cry::cry:.λοιπων η σκυλίτσα σου ειναι μικρή.ξεκινα ξανά απο την αρχή και πιστευω πως ολα θα πάνε καλα.
 
  • Like
Reactions: dnassib


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
2 μηνών και την έχεις ήδη καιρό, ε;
Χμμμ....

Στο θέμα μας, τώρα, η μικρή σε δοκιμάζει. ΦΥΣΙΚΑ και είναι πιο ωραία στο δωμάτιό σου, όμως ποιος θέλεις να αποφασίζει στο σπίτι για το τί θα κάνει; - εκείνη ή εσύ; Όπως έγραψε και η @mareco καλό θα ήταν να διαβάσεις λίγο τα άπειρα θέματα για την εκπαίδευση και να αρχίσεις άμεσα να βάζεις όρια και να της δείχνεις ποια είναι αποδεκτή συμπεριφορά και ποια όχι.