Άγανα (αγριόχορτα) - Προσοχή!






Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Στην βόλτα τους, όταν μυρίζουν κάτι, είναι σημαντικό να μην τα τραβάμε με το λουρί απότομα όταν θέλουμε να προχωρήσουμε. Αυξάνουμε τις πιθανότητες να μπει άγανο..
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Δεν είχα ιδέα γι' αυτά, καλά που το αναφέρατε.
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μια ερώτηση εάν ξέρει κάποιος....
Υπάρχει εξέταση για να διαπιστωθεί εάν υπάρχει κάτι στη μύτη κι εάν "ναι" ποια είναι ?
Γιατί ρωτάω?
Το καλοκαίρι πέρυσι πρέπει κάτι να της μπήκε στη μύτη !
Φύσηξε ξεφύσηξε μια δυο κι οκ!
Για τις επόμενες μέρες από το συμβάν που και που έριχνε κάτι σαν ...μυτιές στα καλά καθούμενα αλλά δεν έδειχνε να ενοχλείται.
Μόλις γυρίσαμε Αθήνα, πήγα κτηνίατρο και μου είπε ότι κάτι της μπήκε κι ευτυχώς το έβγαλε !
Εγω όμως έχω μείνει με την απορία...το έβγαλε ή το ρούφηξε?
Κι εάν το ρούφηξε που πήγε?
Από πέρυσι μέχρι σήμερα μια δυο φορές έχει ξανακάνει τις...μυτιές της
Μυτιά = πως εμείς ρουφάμε τη μύτη μας δυνατά όταν δεν έχουμε χαρτομάντιλα (για να φυσήξουμε προς τα έξω ) και θέλουμε να " αδειάσει " ..

Να ανησυχήσω?
Δεν ξέρω εάν συνδυάζεται αλλά από εκείνη τη μέρα στη βόλτα εμφανίζονται σάλια (αφρός) άσχετα με το εάν κάνει ζέστη ή έχει κουραστεί!
Ο doctor που του το είπα μου είπε και πάλι ότι δεν είναι τίποτα κι ότι είναι από το τράβηγμα που κάνει ...

Να αλλάξω γιατρό?
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Ο αζορ από χθες το βράδυ ξύνει έντονα το αυτί του, το γέρνει και το τινάζει συνέχεια. Το απόγευμα θα τον πάμε στο γιατρό γαιτι φοβάμαι ότι κάτι τρύπωσε μέσα. Χθες του έκανα πλύση με επιοτικ αλλά δε φάνηκε να βοηθάει καθόλου..
(αποκλείω την ωτίτιδα γιατί το αυτί του σε μυρίζει καθόλου άσχημα.)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ο αζορ από χθες το βράδυ ξύνει έντονα το αυτί του, το γέρνει και το τινάζει συνέχεια. Το απόγευμα θα τον πάμε στο γιατρό γαιτι φοβάμαι ότι κάτι τρύπωσε μέσα. Χθες του έκανα πλύση με επιοτικ αλλά δε φάνηκε να βοηθάει καθόλου..
(αποκλείω την ωτίτιδα γιατί το αυτί του σε μυρίζει καθόλου άσχημα.)
έπρεπε ήδη να είσαι στον ιατρό! Η Χαρά μετά τη βόλτα άρχισε να τινάζει το κεφάλι και να ξύνεται. Τη φορτώνω στο αμάξι και έφυγα - εχει ήδη προχωρήσει πολύ βαθιά και ο ιατρός δυσκολεύτηκε να το βγάλει. Τρέξε!!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Νομιζω πως το εχω ξαναγραψει παλιοτερα : σε βολτα με τον bully , καρφωθηκε αγανο αναμεσα στο ματι και το βλεφαρο ...ο σκυλος οσο ανοιγοκλεινε τα ματια, τοσο προχωρουσε το αγανο βαθυτερα. Εκεινη την ωρα, λιγοι κτηνιατροι μπορουν να σε βοηθησουν : με τα δυο χερια κρατησα το ματι ανοικτο και με τα χειλη μου επιασα το αγανο :LOL: ...οσοι μας ειδαν εκεινο το απογευμα πρεπει να το διασκεδασαν ... ενας αντρας 1.84 να πιπιλαει με το στομα το ματι του σκυλου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
...οσοι μας ειδαν εκεινο το απογευμα πρεπει να το διασκεδασαν ... ενας αντρας 1.84 να πιπιλαει με το στομα το ματι του σκυλου.
Πανάθεμά σε, μ'έπιασε νευρικό γέλιο :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Lavernne


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δηλαδή αν πούμε αυτό μπει π.χ. στο πόδι και προχωρήσει αρκετά μετά κάνεις χειρουργείο για να κάνεις ανασκαφές, να το ψάξεις και να το βγάλεις? :eek:
Κάπου θυμήθηκα για κτηνίατρο που έδινε πρώτα κάποιες μέρες αντιβίωση (για άγανο σε αυτί νομίζω) και μετά το έβγαλε - αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το λόγο...
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
έπρεπε ήδη να είσαι στον ιατρό! Η Χαρά μετά τη βόλτα άρχισε να τινάζει το κεφάλι και να ξύνεται. Τη φορτώνω στο αμάξι και έφυγα - εχει ήδη προχωρήσει πολύ βαθιά και ο ιατρός δυσκολεύτηκε να το βγάλει. Τρέξε!!
Ο τρελός μάζεψε κερί στο αυτί του και όχι άγανο!! Επιοτικ για 1 βδομάδα και στα 2 αυτίά! Πω πω θα με μισήσει το σκυλί :(
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ο τρελός μάζεψε κερί στο αυτί του και όχι άγανο!! Επιοτικ για 1 βδομάδα και στα 2 αυτίά! Πω πω θα με μισήσει το σκυλί :(
ουφ! ευτυχώς!
Κοίτα, εγώ βάζω epiotic προληπτικά πάντα πριν το μπάνιο δηλαδή κάθε 10-15 μέρες περίπου. Δεν είχαμε ποτέ κάτι με τα αφτιά παρότι είναι τόσο μαλλιαρά.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
ουφ! ευτυχώς!
Κοίτα, εγώ βάζω epiotic προληπτικά πάντα πριν το μπάνιο δηλαδή κάθε 10-15 μέρες περίπου. Δεν είχαμε ποτέ κάτι με τα αφτιά παρότι είναι τόσο μαλλιαρά.
Εγώ μια φορά το μήνα περίπου το βάζω, μιας και με το που το βλέπει η Νεφέλη, πάει και κρύβεται! Δεν έχει και κανένα θέμα η μικρή και δε την ταλαιπωρω. Ο μικρός κέρδισε Τζακ ποτ τώρα και θα το βάζουμε 1 βδομάδα σερί! (αυτός κάθεται ο έρμος, αλλά με κοιτάζει σα καημένος μετα)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ μια φορά το μήνα περίπου το βάζω, μιας και με το που το βλέπει η Νεφέλη, πάει και κρύβεται! Δεν έχει και κανένα θέμα η μικρή και δε την ταλαιπωρω. Ο μικρός κέρδισε Τζακ ποτ τώρα και θα το βάζουμε 1 βδομάδα σερί! (αυτός κάθεται ο έρμος, αλλά με κοιτάζει σα καημένος μετα)
καλύτερα να του το βάζεις εκτός σπιτιού γιατί όταν αρχίσει να τινάζεται θα σου γεμίσει τους τοίχους :D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Μια ερώτηση εάν ξέρει κάποιος....
Υπάρχει εξέταση για να διαπιστωθεί εάν υπάρχει κάτι στη μύτη κι εάν "ναι" ποια είναι ?
Γιατί ρωτάω?
Το καλοκαίρι πέρυσι πρέπει κάτι να της μπήκε στη μύτη !
Φύσηξε ξεφύσηξε μια δυο κι οκ!
Για τις επόμενες μέρες από το συμβάν που και που έριχνε κάτι σαν ...μυτιές στα καλά καθούμενα αλλά δεν έδειχνε να ενοχλείται.
Μόλις γυρίσαμε Αθήνα, πήγα κτηνίατρο και μου είπε ότι κάτι της μπήκε κι ευτυχώς το έβγαλε !
Εγω όμως έχω μείνει με την απορία...το έβγαλε ή το ρούφηξε?
Κι εάν το ρούφηξε που πήγε?
Από πέρυσι μέχρι σήμερα μια δυο φορές έχει ξανακάνει τις...μυτιές της
Μυτιά = πως εμείς ρουφάμε τη μύτη μας δυνατά όταν δεν έχουμε χαρτομάντιλα (για να φυσήξουμε προς τα έξω ) και θέλουμε να " αδειάσει " ..

Να ανησυχήσω?
Δεν ξέρω εάν συνδυάζεται αλλά από εκείνη τη μέρα στη βόλτα εμφανίζονται σάλια (αφρός) άσχετα με το εάν κάνει ζέστη ή έχει κουραστεί!
Ο doctor που του το είπα μου είπε και πάλι ότι δεν είναι τίποτα κι ότι είναι από το τράβηγμα που κάνει ...

Να αλλάξω γιατρό?
Υπάρχει...όταν είχε μπει στη ρουθούνα του Έλβις άγανο στην αρχή φταρνιζόταν σαν τρελός και μόλις εγκαταστάθηκε και βολεύτηκε (το άγανο) σταμάτησε να τον ενοχλεί και σταμάτησε κι εκείνος τα συμπτώματα...Οπότε ναι να πάρεις και δεύτερη γνώμη. Η εξέταση είναι με ένα ειδικό όργανο με φως που θα βάλει ο γιατρός και θα δει.
 
  • Like
Reactions: Γαβ Γαβ


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
καλύτερα να του το βάζεις εκτός σπιτιού γιατί όταν αρχίσει να τινάζεται θα σου γεμίσει τους τοίχους :D
Μέσα στο σπίτι του βάζω και πριν αρχίσει να τινάζεται, με χαρτομάντιλο παίρνω το πολύ υγρό και μετά τον αφήνω να αφηνιάσει στο τίναγμα! :D :p (που να κουβαλάω και το όργανο των βασανιστηρίων στη βόλτα! Θα βλέπουν λουρί και θα κρύβονται μετά).
 


vkop

Active Member
8 Νοεμβρίου 2015
32
108
38
Και ο Έκτορας είχε αρχίσει να τινάζει το κεφάλι του και να ξύνει τα αυτιά του 2 μέρες τώρα, υπέθεσα ότι κάτι θα έχει μπει στα αυτιά του. Πριν γυρίσαμε από τον κτηνίατρο, η διάγνωση μυκητίαση, η θεραπεία για μία εβδομάδα epiotic και αμέσως μετά oridermyl μία φορά την ημέρα....Προβλέπω πολύ κυνηγητό μέσα στο σπίτι!!!!!
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Εμείς παιδευόμαστε ένα μήνα τώρα,πρωί μεσημέρι βράδυ καθάρισμα και dexoril-diclorex-dexoril συν δυο αντιμυκητιακά χαπια sporanox το πρωί,baytril το βράδυ!!!Δυο τελευταίες μέρες έχουν καθαρίσει τα αυτιά της αλλά που και που συνεχίζει να τιναζει το κεφάλι της!!!
 
  • Like
Reactions: vkop


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ έχω σταματήσει να κυνηγάω...οτιδήποτε "ιατρικό" γίνεται στην πόρτα του σπιτιού στη φάση που είναι έτοιμος για βόλτα. Όση ώρα είναι απασχολημένος να δει που είναι τα γατιά, που είναι τα παιδιά και όλα τα εις ...ιά....πέφτουν οι σταγόνες σε μάτια, αυτιά.....μπαίνει η σύριγγα στο στόμα με το σιρόπι κλπ. Αμέσως μετά τρώει και την λιχουδιά και φεύγουμε για βόλτα. :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3