CITRONELA


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Λοιπόν,προμηθεύτηκα το πρωϊ ένα μπουκαλάκι ελαιο σιτρονέλας και ένα μπουκαλάκι ελαιο ευκάλυπτου,μπορεί κάποιος να μου πει τις αναλογίες;Και αν είναι προτιμότερο το antiphlebotome:Ευχαριστώ!!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Για ενα μπουκαλακι spray 250 ml
To μισο το γεμιζεις με απιονισμενο η βρασμενο νερο και το υπολοιπο με ανθονερο αμαμελιδας.
Προσθετεις μισο κουταλακι του γλυκου γλυκερινη και 30-40 σταγονες απο τα ελαια.
Ανακινεις καλα πριν καθε χρηση και ψεκαζεις.
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
30-40 σταγόνες? σίγουρα? σε 250ml? υπερβολικό μου φαίνεται.
εγώ μια συνταγή που είχα βρει έλεγε 8-9 σταγόνες ανά λίτρο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
30-40 σταγονες στο συνολο τα ελαια ε?Μεχρι 50 ειναι το οριο μετα μπορει να εχουμε ερεθισμο ειδικα απο τον ευκαλυπτο.
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Και εγώ γι'αυτό ρώτησα....ένας γνωστός μου είπε ότι ρίχνει 10-15 σταγόνες σιτρονέλα σκέτη σε 100ml νερό ανακινεί και ψεκάζει,εδώ διαβάζω διάφορες συνταγές και έχω χάσει τη μπάλα...να είστε καλά για το ενδιαφέρον,ευχαριστώ!!
 










mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Ρε παιδιά, ας βρεθεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί έχω ακούσει/ διαβάσει 1000 διαφορετικές γνώμες και έχω μπερδευτεί! Ο μικρός παίρνει ένα χάπι για τα ενδοπαράσιτα Endogard κάθε 3 μήνες και επίσης κάθε 3 Bravecto για τα εξωπαράσιτα. Στο Scalibor έβγαλε αλλεργία, οπότε πήρα τώρα να δοκιμάσουμε Seresto που απ'ότι διαβάζω πήρε έγκριση και για σκνίπα. Επίσης κάθε βράδυ τον ψεκάζω με σπρέυ σιτρονέλας. Είμαι θεωρητικά καλυμμένη?
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Εν τω μεταξύ στο θέμα για το seresto ήθελα να γράψω αλλά με τόσες καρτέλες ανοιχτές να διαβάζω, έχασα λίγο τη μπάλα :p
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εν τω μεταξύ στο θέμα για το seresto ήθελα να γράψω αλλά με τόσες καρτέλες ανοιχτές να διαβάζω, έχασα λίγο τη μπάλα :p
Το χάπι καθε τρεις μήνες την αμπούλα για έξω παράσιτα καθε μήνα....οχι μια φορά το τρίμηνο.
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Χάπια είναι και τα 2, και το Endogard για τα έσω και το Bravecto για τα έξω. Αμπούλα δε φοράμε.
Αν ειναι χάπι συγνώμη δεν γνωρίζω.εγω για τα έξω παράσιτα βάζω αμπούλα advantix καθε μήνα μαζι με κολάρο scalibor
 


kostas argyropoulos

Active Member
22 Μαϊου 2015
29
10
51
Να ρωτήσω και εγώ, τα έτοιμα spray citronela τα οποία πωλούνται στα pet shop και ψεκάζεις κατευθείαν δεν κάνουν?
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Να ρωτήσω και εγώ, τα έτοιμα spray citronela τα οποία πωλούνται στα pet shop και ψεκάζεις κατευθείαν δεν κάνουν?
Κάνουν..οχι ομως ως αντικατάστασης της αμπούλες η του κολάρου..αμπούλα κολάρο και σπρέι για οσο καλύτερη κάλυψη μπορούμε να εχουμε.
 


kostas argyropoulos

Active Member
22 Μαϊου 2015
29
10
51
Κάνουν..οχι ομως ως αντικατάστασης της αμπούλες η του κολάρου..αμπούλα κολάρο και σπρέι για οσο καλύτερη κάλυψη μπορούμε να εχουμε.
Τότε γιατί να μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις και να ψάχνεσαι με αναλογίες? Είναι φθηνότερα ή θεωρούνται πιο δραστικά? Κάποιος μου είπε οτι ψεκάζει με αντιπαρασιτικό για πρόβατα και είναι super ευχαριστημένος.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Τότε γιατί να μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις και να ψάχνεσαι με αναλογίες? Είναι φθηνότερα ή θεωρούνται πιο δραστικά? Κάποιος μου είπε οτι ψεκάζει με αντιπαρασιτικό για πρόβατα και είναι super ευχαριστημένος.
Μα εγω σπρέι αγοράζω δεν φτιάχνω κατι μονη μου.τωρα αντιπαρασιτικο για πρόβατα δεν ξερω πρώτη φορά το ακούω..ρώτα τον κτηνίατρο σου.
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Καλησπερα. Λογω μιας αλλεργιας που εβγαλε η μικρη μου (99% στο scalibor το ψαχνουμε ακομα) το καλοκαιρι το βγαλαμε με την ψυχη στο στομα (ακομα δηλαδη) με τον φοβο της σκνιπας.
Επειδη ειχε ερεθισμένο δερμα το κτηνιατρος απαγορευσε αμπουλες, κολαρο.
Η μονη προστασια που της εχω ειναι το ANTIPHLEBOTOME CITRO της TAFARM πριν την βολτα και η βολτα ειναι στο οριο απο της 18:00 εως 19:30.
To θεμα μου ειναι οτι εναν αλλο γιατρο που ρωτησα στις διακοπες μου ειπε πως η σιτρονελα ειναι φωτοευαίσθητη και πρεπει να μπαινει μονο αφου νυχτωσει και οτι η δραση της ειναι περιπου για 18 ωρες.
Οποτε ψαχνω να βρω συνταγες για να φτιαχνω το δικο μου αντιπαρασιτικο με αλλα αιθερια ελαια τα οποια θα περιεχουν και σιτρονελα αλλα σε μικροτερη ποσοτητα. Σκεφτικα να παρω και το eukacid. Θα ηθελα οποιος εχει και μπορει να μου ανεβασει μερικες συνταγες για να ειμαι οσο το δυνατον ποιο πολυ καλυμενος.
Η συνθεση του ΑNTIPHLEBOTOME CITRO ειναι : citronella και αλλα αιθερια ελαια εσπεριδοειδων, μη ιονικες τασιενεργες ουσιες, αλκοολη, νερο
Θεωρω οτι το αλκοολ το βαζουν για να μπορουν να αναμειγνύοντε τα αιθερια ελαια.
Οποιος εχει ας ανεβασει καποια συνταγη
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ βάζω σε μισό λίτρο νερό από 4-5 σταγόνες ελαίων σιτρονέλλας, δενδρολιβάνου, ευκαλύπτου και λεβάντας. Αλλά έχω να σου προτείνω και κάτι άλλο: επειδή και εμείς έχουμε αλλεργία για το scalibor, βάζω μόνο την αμπούλα αλλά κάθε 4 μήνες δίνω το leisguard για ένα μήνα. Το leisguard έχει και προληπτική και θεραπευτική δράση. 2 χρόνια τώρα το δίνω και δεν είχαμε απολύτως τίποτα. Μου το πρότεινε ο κτηνίατρος μου αντί του εμβολίου.
 
  • Like
Reactions: GRDANE