Κι όμως δεν έχει μπει ποτέ στο dogforum…


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Προσοχή σεντόνι…

Χθες καθώς γυρνούσα σπίτι βλέπω σκύλο μάλλον γέρικο, χωρίς λουρί σε ασφαλή όμως παράδρομο, να ζορίζεται πολύ να περπατήσει αλλά να προσπαθεί, και λίγο πιο πέρα έναν ηλικιωμένο κύριο που μάλλον ήταν ιδιοκτήτης… Κάνω έναν κύκλο με το αυτοκίνητο και τελικά ξαναγυρίζω εκεί να δω τι παίζει...

Στην κουβέντα λοιπόν (κατά την οποία μετά βίας συγκρατούμουν να μην με πάρουν τα ζουμιά) προέκυψε ότι:

  • Κύριος ετών 70 και ο σκύλος γκόλντεν ετών 14. Ιδιοκτήτης με χιούμορ, μου λέει «Είμαστε και οι δύο γέροι και προβληματικοί. Εγώ με τη μέση, και αυτός με αθροιτικά». Για να μην τα πολυλογώ:
  • Ο σκύλος είχε παραλύσει πριν 2 χρόνια και ο γιατρός είχε προτείνει ευθανασία. Ο ιδιοκτήτης το απέκλεισε, πήγε σε άλλους 2 κτηνίατρους και εντέλει ο τελευταίος γιατρός «σήκωσε» το σκύλο ο οποίος είναι εδώ μαζί μας και περπατάει έστω και έτσι 2 χρόνια μετά...
    (δεν μπήκε ποτέ στο dogforumγια να του πει κάποιος «πάρε και 2η γνώμη…»)
  • Επειδή ο σκύλος πρέπει να περπατάει έστω όσο μπορεί, ο ιδιοκτήτης τον βγάζει έξω από το σπίτι, κάθεται ο ίδιος σε σκαμπό λίγο μακρύτερα και με μεζέ προκαλεί το σκύλο να περπατήσει την απόσταση μέχρι το σκαμπό.
    (δεν μπήκε ποτέ στο dogforum για να του πει κάποιος τρικ για να παρακινήσει το σκύλο να διανύσει έστω αργά μια μικρή απόσταση…)
  • Κάθε καλοκαίρι ο σκύλος κάνει 70 μπάνια (μου ‘δειξε και video) όπου σκύλος και ιδιοκτήτες κολυμπάνε μαζί στη θάλασσα για καμιά ώρα κάθε φορά.
  • Ο ιδιοκτήτης μαγειρεύει κοτόπουλο του σκύλου και λαχανικά, τα οποία πολτοποιεί.
  • Ο ιδιοκτήτης έβαλε σύνδεση internet, ψάχτηκε και παραγγέλνει από sitesτου εξωτερικού χονδροιτίνες για το σκύλο και άλλα σκευάσματα-συμπληρώματα για τον ίδιο και το σκύλο. Μου δειξε και στο κινητό ποιο siteέχει μεγάλη ποικιλία …
    (δεν μπήκε ποτέ στο dogforumνα ρωτήσει για σκευάσματα - μόνος του γκούγκλαρε…)

Ο σκύλος φαίνεται ευτυχισμένος – το βλέμμα του μου θύμισε πολύ αυτό το αγαθό κουταβέ του Σωτηράκη της @mareco. Αυτοί οι δύο, άνθωπος και σκύλος είναι πραγματικοί σύντροφοι και φαίνεται από τον τρόπο που κοιτιούνται και για το πώς μιλάει ο ιδιοκτήτης για τον σκύλο…

Ο ιδιοκτήτης αυτός δεν έχει μπει ποτέ στο dogforum…

To κερασάκι στην τούρτα:

Με ρωτάει τι σκύλους έχω και απαντώ γαλλικά μπουλντόγκ. Και μου λέει «Ωραία είναι αλλά έχουν πολλά προβλήματα… Ειδικά με το αναπνευστικό τους». Κόκαλλο εγώ.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Προσοχή σεντόνι…

Χθες καθώς γυρνούσα σπίτι βλέπω σκύλο μάλλον γέρικο, χωρίς λουρί σε ασφαλή όμως παράδρομο, να ζορίζεται πολύ να περπατήσει αλλά να προσπαθεί, και λίγο πιο πέρα έναν ηλικιωμένο κύριο που μάλλον ήταν ιδιοκτήτης… Κάνω έναν κύκλο με το αυτοκίνητο και τελικά ξαναγυρίζω εκεί να δω τι παίζει...

Στην κουβέντα λοιπόν (κατά την οποία μετά βίας συγκρατούμουν να μην με πάρουν τα ζουμιά) προέκυψε ότι:

  • Κύριος ετών 70 και ο σκύλος γκόλντεν ετών 14. Ιδιοκτήτης με χιούμορ, μου λέει «Είμαστε και οι δύο γέροι και προβληματικοί. Εγώ με τη μέση, και αυτός με αθροιτικά». Για να μην τα πολυλογώ:
  • Ο σκύλος είχε παραλύσει πριν 2 χρόνια και ο γιατρός είχε προτείνει ευθανασία. Ο ιδιοκτήτης το απέκλεισε, πήγε σε άλλους 2 κτηνίατρους και εντέλει ο τελευταίος γιατρός «σήκωσε» το σκύλο ο οποίος είναι εδώ μαζί μας και περπατάει έστω και έτσι 2 χρόνια μετά...
    (δεν μπήκε ποτέ στο dogforumγια να του πει κάποιος «πάρε και 2η γνώμη…»)
  • Επειδή ο σκύλος πρέπει να περπατάει έστω όσο μπορεί, ο ιδιοκτήτης τον βγάζει έξω από το σπίτι, κάθεται ο ίδιος σε σκαμπό λίγο μακρύτερα και με μεζέ προκαλεί το σκύλο να περπατήσει την απόσταση μέχρι το σκαμπό.
    (δεν μπήκε ποτέ στο dogforum για να του πει κάποιος τρικ για να παρακινήσει το σκύλο να διανύσει έστω αργά μια μικρή απόσταση…)
  • Κάθε καλοκαίρι ο σκύλος κάνει 70 μπάνια (μου ‘δειξε και video) όπου σκύλος και ιδιοκτήτες κολυμπάνε μαζί στη θάλασσα για καμιά ώρα κάθε φορά.
  • Ο ιδιοκτήτης μαγειρεύει κοτόπουλο του σκύλου και λαχανικά, τα οποία πολτοποιεί.
  • Ο ιδιοκτήτης έβαλε σύνδεση internet, ψάχτηκε και παραγγέλνει από sitesτου εξωτερικού χονδροιτίνες για το σκύλο και άλλα σκευάσματα-συμπληρώματα για τον ίδιο και το σκύλο. Μου δειξε και στο κινητό ποιο siteέχει μεγάλη ποικιλία …
    (δεν μπήκε ποτέ στο dogforumνα ρωτήσει για σκευάσματα - μόνος του γκούγκλαρε…)
Ο σκύλος φαίνεται ευτυχισμένος – το βλέμμα του μου θύμισε πολύ αυτό το αγαθό κουταβέ του Σωτηράκη της @mareco. Αυτοί οι δύο, άνθωπος και σκύλος είναι πραγματικοί σύντροφοι και φαίνεται από τον τρόπο που κοιτιούνται και για το πώς μιλάει ο ιδιοκτήτης για τον σκύλο…

Ο ιδιοκτήτης αυτός δεν έχει μπει ποτέ στο dogforum…

To κερασάκι στην τούρτα:

Με ρωτάει τι σκύλους έχω και απαντώ γαλλικά μπουλντόγκ. Και μου λέει «Ωραία είναι αλλά έχουν πολλά προβλήματα… Ειδικά με το αναπνευστικό τους». Κόκαλλο εγώ.
Έτσι, την εποχή της πληροφορίας δεν υπάρχει η δικαιολογία "δεν ήξερα".
 






Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Σχετικά με την έμφαση στο dogforum.
Ο άνθρωπος που θα γκουγκλάρει να ψάξει κάτι... κ ο άνθρωπος που θα κάνει εγγραφή σε ένα φόρουμ να συνομιλήσει με άλλους για το θέμα του... δεν έχουν διαφορά ως προς το ενδιαφέρον τους για το ζώο... Κ οι δυο κάνουν μια προσπάθεια να βρουν μια άκρη, ο καθένας με τον δικό του τρόπο.. κ με αυτό που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία του...
Δεν μπορούμε να αφορίσουμε τον έναν έναντι του άλλου... ούτε ο τρόπος που επιλέγει ο καθένας είναι απόδειξη αγάπης προς το ζώο που έχει στην ευθύνη του... Από τη στιγμή που υπάρχει δράση για την επίλυση κάποιου θέματος είναι βέβαιο κ το ενδιαφέρον...
 
  • Like
Reactions: Estranged


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
@vrmode όλα αυτά που περιγράφεις, εμένα μου ακούγονται σαν...κοινή λογική.
Ούτε η ηλικία, ούτε η εποχή, ούτε η τεχνολογία, έχει να λέει.
Λίγη κοινή λογική χρειάζεται το είδος μας, για να κάνει μισό βηματάκι παραπέρα.
Αλλά κι αυτή ακόμη, μας λείπει δυστυχώς.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Ωραίος ο κυριούλης. Με αγάπη και λογική όλα γίνονται.
 
  • Like
Reactions: Orilis


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αυτά για όποιον 1) ακόμα έχει τη δικαιολογία "δεν ήξερα, δεν είχα κανέναν να μου πει/να με καθοδηγήσει/να μου δείξει" και 2) δε ζητάει γνώμη από δεύτερο γιατρό όταν πέσει στο τραπέζι το χαρτί της ευθανασίας...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Παρ' όλο που είναι σεντόνι, εμένα μου βγήκε νερό το κείμενο :cry::love:

Ομολογουμένως αξιοθαύμαστος ο δεσμός αγάπης ανάμεσα στον ηλικιωμένο κύριο και τον σκύλο του.
Αυτό έχω να πω: Αν ο άνθρωπος έχει όρεξη, διάθεση, ενδιαφέρον και έχει αναλάβει σοβαρά τις ευθύνες του, γνωρίζει δηλαδή πραγματικά τι εστί δέσμευσή εφόρου ζωής με τον σκύλο του, τότε για εμένα όλα λύνονται, ανεξάρτητα από την πηγή στην οποία θα κατατρέξει για να βρει ό,τι χρειάζεται. Εφόσον δεν παρουσιάζει αδιαφορία και αποδεικνύεται πως η απόκτηση σκύλου δεν ήταν ένας απλός, φευγαλέος ενθουσιασμός, τότε σημαίνει πως νοιάζεται και προβαίνει σε ενέργειες για να βοηθήσει τον τετράποδο φίλο του...μα ρωτάει στο dogforum μα γκουγκλάρει μόνος του...
Με την σημείωση ότι όποιος ρωτάει στο dogforum πρέπει να περιορίζεται ,κατά τη γνώμη μου, στα πλαίσια των συμβουλών και της καθοδήγησης και να δέχεται να κάνει και μόνος του κάποια αναζήτηση, να αφιερώσει κάποιο χρόνο και χρήμα αν απαιτείται, χωρίς να ζητάει από τα μέλη να γίνουν ολίγον τι ''κτηνίατροι'', ''εκπαιδευτές'' κλπ. προκειμένου να λύσουν το δικό του το πρόβλημα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@vrmode όλα αυτά που περιγράφεις, εμένα μου ακούγονται σαν...κοινή λογική.
Ούτε η ηλικία, ούτε η εποχή, ούτε η τεχνολογία, έχει να λέει.
Λίγη κοινή λογική χρειάζεται το είδος μας, για να κάνει μισό βηματάκι παραπέρα.
Αλλά κι αυτή ακόμη, μας λείπει δυστυχώς.
Δίκιο έχεις. Το θέμα είναι πόσο συχνά την συναντάμε για να μας κάνει τόση εντύπωση πια...
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe




Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Αυτη η ρημαδα "κοινη λογικη" ....ειναι τοσο απλη...αλλα τοσο δυσευρετη.... :( Τα σεβη μου στον κυριουλη ...και στους απανταχου σκεπτομενους ανθρωπους με ψυχη και κοινη λογικη !!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf