Αγορα σκυλου γερμανικου ποιμενικου...


panos.κ

Member
5 Μαϊου 2016
11
3
37
Γεια σας ειμαι καινουργιο μελος, αποφασισα να παρω ενα σκυλι για συντροφια αλλα και να ναι καλος φυλακας ετσι μετα απο πολυ ψαξιμο κατελιξα στον Γερμανικο ποιμενικο βεβαια ξερω ολα αυτα για τα πετ σοπς παππυ μιλλς ,ιδιωτες και ετσι ψαχνω για ενα καλο εκτροφειο εχετε να μου προτεινετε καποιο;;)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
καλώς ήρθες...
αν και όχι τόσο παλιό μέλος του forum, να ξεκινήσω με ερωτήσεις για να βοηθήσω να πάρεις όσο πιο συγκεκριμένες απαντήσεις στο ερώτημα σου... γιατί το κάθε εκτροφείο έχει τις δικές του γραμμές...
να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει/γνωρίζεις ήδη για τον διαχωρισμό των Γ.Π. σε μορφολογικές και εργασιακές γραμμές;
τι εννοείς ακριβώς με το καλός φύλακας;
είχες άλλον σκύλο μέχρι τώρα; τι εμπειρία έχεις γενικά;
πόσο από τον χρόνο σου θα διαθέσεις στον σκύλο καθημερινά;
έχεις την οικονομική δυνατότητα για εκπαιδευτή;
και φυσικά για ποια περιοχή μιλάς, ή αν είσαι διατεθειμένος πχ να ταξιδέψεις για το εκτροφείο που θα επιλέξεις;
έχεις κάνει από μόνος σου κάποια αρχική ερεύνα σχετικά με εκτροφεία, έχεις μιλήσεις με κάποιον εκτροφέα για την φυλή;
 
Last edited:


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
καλώς ήρθες...
αν και όχι τόσο παλιό μέλος του forum, να ξεκινήσω με ερωτήσεις για να βοηθήσω να πάρεις όσο πιο συγκεκριμένες απαντήσεις στο ερώτημα σου... γιατί το κάθε εκτροφείο έχει τις δικές του γραμμές...
να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει/γνωρίζεις ήδη για τον διαχωρισμό των Γ.Π. σε μορφολογικές και εργασιακές γραμμές;
τι εννοείς ακριβώς με το καλός φύλακας;
είχες άλλον σκύλο μέχρι τώρα; τι εμπειρία έχεις γενικά;
πόσο από τον χρόνο σου θα διαθέσεις στον σκύλο καθημερινά;
έχεις την οικονομική δυνατότητα για εκπαιδευτή;
και φυσικά για ποια περιοχή μιλάς, ή αν είσαι διατεθειμένος πχ να ταξιδέψεις για το εκτροφείο που θα επιλέξεις;
έχεις κάνει από μόνος σου κάποια αρχική ερεύνα σχετικά με εκτροφεία, έχεις μιλήσεις με κάποιον εκτροφέα για την φυλή;
άλλος ένας που εστειλες για ιγκουάνα...
πες ένα καλησπέρα σκέτο πρώτα ρε ανθρωπε και ύστερα ορμάς,χάνουμε πελάτες.Ετσι δε γίνεται δουλειά,εκτός κ αν έχεις εκτροφείο ιγκουάνα
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Καλησπέρα Πάνο!Πολυ καλα κανεις και θα κοιταξεις σε εκτροφεια...τωρα το που θα καταληξεις ειναι αλλο θεμα αλλα οκ :D
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
άλλος ένας που εστειλες για ιγκουάνα...
πες ένα καλησπέρα σκέτο πρώτα ρε ανθρωπε και ύστερα ορμάς,χάνουμε πελάτες.Ετσι δε γίνεται δουλειά,εκτός κ αν έχεις εκτροφείο ιγκουάνα
αν ρωτησα κατι λαθος, να το παρω πισω ρε παιδια!
με καταλαβες παντως, μετα απο μενα δεν θελω να παρει κανενας αλλος Γ.Π. :cool:
εγω φταιω βρε που προσπαθησα να συντομευσω την διαδικασια...αλλα εσεις προτιματε τον αργο θανατο....
 








panos.κ

Member
5 Μαϊου 2016
11
3
37
Καταρχας συγνωμη που αργησα να απαντησω.Λοιπον Haris Drazen ναι εχω διαβασει για της γραμμες οχι δεν ενδιαφερομαι για εργασιακο... με το καλος φυλακας ενοω να μπορει να με προστατεψει να μην ειναι ασπουμε λαμπραντορ.. ειχα αλλους σκυλους παλιοτερα οποτε πιστευω πως δεν ειμαι και τοσο ασχετος στον σκυλο μου μπορω να διαθεσω οσο χρονο χρειαστει για την εκπαιδευση του και ναι σκοπευω να τον παω σε εκπαιδευτη... αμα βρω ενα καλο εκτροφειο ναι ειμαι διατιθειμενος να ταξιδεψω ακομα οχι δεν μιλησα με καποιον εκτροφεα ψαχνω...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
(αν μου επιτρεπει το υπολοιπο forum και δεν θεωρησει οτι κλεβω τα ηνια :whistle: )
Καλημερα Πανο. Νομιζω οτι την απλη-εμφυτη προστασια που ζητας , τα Γ.Π. (ακομα και τα μορφολογικα) εντος προτυπου θεωρητικα την βγαζουν. Υποθετω οτι πιο εμπειρα μελη θα συμφωνησουν και οτι θα εχουν να σου προτεινουν αρκετα εκτροφεια στην Ελλαδα, αφου η φυλη που επιλεγεις ειναι "εμπορικη". Προσωπικα προτιμησα να στραφω στο εξωτερικο και σε μακτρυτριχο Γ.Π., αν σε ενδιαφερει το συζηταμε.
 


panos.κ

Member
5 Μαϊου 2016
11
3
37
Εγω προσωπικα θα προτιμουσα κοντοτριχο γενικα στην Ελλαδα εχω ακουσει οτι εχει αρκετα καλα εκτροφεια οποτε πιστευω δεν θα χρειαστει να στραφω στο εξωτερικο
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Θα βρεις στην Ελλάδα αυτο που θες,δεν χρειάζεται να πας έξω...

Απλα πρόσεχε με το θέμα εκπαίδευση γιατι τωρα μαζί με το κουτάβι θα πουλάνε και εκπαίδευση πιο έντονα κ πειστικά....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Υπάρχουν επίσης ένα σωρό καθαρόαιμοι ΓΠ στα αζήτητα σε διάφορα καταφύγια και φιλοζωικές.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εφόσον η καθαροαιμία αποδεικνύεται με το πεντιγκρί, όχι Σάρα, δεν υπάρχουν ένα σωρό καθαρόαιμοι ΓΠ στα καταφύγια και τις φιλοζωικές. Υπάρχουν ένα σωρό σκύλοι που μοιάζουν με γπ, στην όψη και πιθανότατα και στον χαρακτήρα και που μια χαρά μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες του Πάνου, εάν δεν ενδιαφέρεται για εκθέσεις μορφολογίας. Πάνο, όντως θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά, κι αν δεν βγεις κάτι να σε καλύπτει (που λογικά υπάρχει) να στραφείς σε εκτροφείο
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
εκτος απο την ορθη διευκρινιση της @Orilis περι "καθαροαιμων" Γ.Π. που χαρίζονται, επειδή πέρασα 4-5 μήνες απο αυτη την διαδικασία ψαξίματος για να υιοθετησω, να πω ,χωρις να το πολυαναλυσω σε αυτο το θεμα, οτι η ολη διαδικασια ειναι εξαιρετικα δυσκολη (μιλαω για το αν ψαχνεις ενω εχεις καποιες συγκεκριμενες επιθυμιες). Προσωπικα παντως απογοητευτηκα...και δεν εννοω απο τα σκυλια που ειδα...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
@Haris Drazen διαφωνω οτι ειναι πολυ δυσκολη η διαδικασια,για τις απαιτησεις που εχει ο φιλος μπορει να βρει ευκολα "δυστυχως" τον σκυλο που θελει,συντροφια και λιγο φυλαξη και ολα καλα.
Θα τον στειλουν σε εκθεσεις μορφολογιας να δει και τα σκυλια που προσπαθουν να φτασουν στο "τελειο" :cry::cry::cry::cry: και ολα καλα!

Στον φιλο εχω να πω οτι πρεπει να κοιταξει οπου και να καταληξει αν αυτα που του λενε ισχυουν και στην πραξη..και να δει και αν οι γονεις εχουν εξετασεις δυσπλασιας(λογικα θα εχουν,αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια)
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Dimi_21 οταν εγραψα να υιοθετησω , εννοουσα κυριολεκτικα να υιοθετησω, απο φιλοζωικες κτλ.
Δεν εννοουσα για αγορα απο εκτροφειο που την ονομασα "υιοθεσια"
(οπως προσφατα καποιος στο forum ειχε βαφτισει την αγορα που ηθελε να κανει ως υιοθεσια, γιατι οπως το ειχε δικαιολογησει,για αυτον αυτος ειναι ο σωστος ορος απο την στιγμη που μιλαμε για ζωντανη ψυχη - που παρολα αυτα θα πληρωνε- o_O )
για τον φιλο μας εδω, συμφωνω μαζι σου οτι θα βρει αυτο που ζηταει, οπως αλλωστε ειχαμε συμφωνησει κ οταν ειχαμε μιλησει μεταξυ μας για το συγκεκριμενο θεμα (y)
 


panos.κ

Member
5 Μαϊου 2016
11
3
37
Δεν νομιζω παιδια ενα σκυλι απο φιλωζωικη να ειναι και φυλακας αυτο με προβληματιζει. Ειχα υοθετησει στο παρελθον αδεσποτο τωρα θελω ενα σκυλι για οικογενεια αλλα να ειναι και καλος φυλακας πιστευω οτι το γερμανικο ποιμενικο μου ταιριαζει απολυτα(y)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@Haris Drazen διαφωνω οτι ειναι πολυ δυσκολη η διαδικασια,για τις απαιτησεις που εχει ο φιλος μπορει να βρει ευκολα "δυστυχως" τον σκυλο που θελει,συντροφια και λιγο φυλαξη και ολα καλα.
Θα τον στειλουν σε εκθεσεις μορφολογιας να δει και τα σκυλια που προσπαθουν να φτασουν στο "τελειο" :cry::cry::cry::cry: και ολα καλα!

Στον φιλο εχω να πω οτι πρεπει να κοιταξει οπου και να καταληξει αν αυτα που του λενε ισχυουν και στην πραξη..και να δει και αν οι γονεις εχουν εξετασεις δυσπλασιας(λογικα θα εχουν,αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια)
νομίζω ότι στην Ελλαδα του σημερα που μόνο τα ΓΠ βγαζουν κόκκινα Pd αν καποιος θελει ΓΠ να ζητήσει και χρώμα στο Pd του. Δηλαδή να δει γεννες που θα εχουν κόκκινα Pd .
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
νομίζω ότι στην Ελλαδα του σημερα που μόνο τα ΓΠ βγαζουν κόκκινα Pd αν καποιος θελει ΓΠ να ζητήσει και χρώμα στο Pd του. Δηλαδή να δει γεννες που θα εχουν κόκκινα Pd .
Μπορεί να πάρει και καλό κουτάβι που να τον καλύπτει χωρίς απαραίτητα να έχει και κόκκινο PD
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3