Καταληλη ρατσα για σπιτι


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Οι απόψεις που παρουσιάζεις @Tricky είναι του Χάρη προφανώς (?)
Δεν θα πω κάτι, απλά αν θες διάβασε το ποστ του @d-friend που μας καλύπτει πλήρως...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
sorry , χρωστούσα να αναφερθώ στο συγκεκριμένο post σου @d-friend.
Μια χαρά μου τα είπες του βλάκα, συμφωνώ σε κάθε σου λέξη....
Υπόσχομαι πως θα βελτιώσω (διαμορφώσω διαφορετικά) την παρουσία μου εδώ μέσα.

Ως τώρα δε μου βγήκε σε κακό, και για την ακρίβεια με γλίτωσε από πολλές κακοτοπιές.
Μία ερώτηση όμως: αλήθεια τώρα αυτό που λες ; πάνω που είχα αρχίσει να πιστεύω ότι ο τρόπος που προτείνω είναι άχρηστες υπερβολές που δεν προσφέρουν τίποτα....άκου να δεις ε! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εγώ ας πούμε δεν κατάλαβα γρι,που λένε στο χωριό μου,σε ποιον απευθύνεται το post σου @Tricky ,που διάβασες όλα αυτά που με τόση ένταση αντικρούεις και ποια είναι η συμβουλή σου προς τον θεματοθέτη.
Στα πλαίσια της υπόθεσης και μόνο αντιλαμβάνομαι ότι μπήκες ουρανοκατέβατος σε ένα νήμα και έγραψες το σεντονάκι αυτό για να καυτηριάσεις την άποψη μου, την οποία φυσικά έχεις φροντίσει πρώτα να διαστρεβλώσεις όσο δεν πάει...ίσως να πέφτω και έξω πάντως γιατί πιθανότατα να μην έχω και την καλύτερη ικανότητα αντίληψης.
Σε καθε ποστ που διαβαζεις εδω μεσα κανεις αναλογες υποθεσεις σχετικα με το αν σε αφορα ? :) ...αν διαβαζεις κατι που νομιζεις πως σε αφορα (ή ευκολοτερα, σε μνημονευει ως παραθεση) , μπορεις να απαντησεις . Προσωπικα δε συνηθιζω να δινω λογαριασμο στον καθε ενα για το αν τον αφορα αυτο που γραφω ... αν παλι βαριεσαι να διαβαζεις τα δικα μου ποστ, μπορεις να πηγαινεις παρακατω (ενα roll στο ποντικι ειναι) . Τελος, δεν υπαρχει κανενας λογος να θεωρεις πως δεν εχεις καλη ικανοτητα αντιληψης ... αν ισχυε αυτο, μαλλον δεν θα ησουν και σωστος ιδιοκτητης σκυλου.

Συμβουλη (και οχι audition) στο θεματοθετη εδωσα στο πρωτο μου ποστ σε αυτο το θεμα .
Αν αυτα που γραφω ειναι ασχετα/προσβλητικα/υβριστικα ή γενικα παραβιαζουν τους κανονισμους του φορουμ, θα τα διορθωσει η διαχειριση (οχι εγω και σιγουρα οχι εσυ :) )
 
  • Like
Reactions: mareco


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Σε καθε ποστ που διαβαζεις εδω μεσα κανεις αναλογες υποθεσεις σχετικα με το αν σε αφορα ? :) ...αν διαβαζεις κατι που νομιζεις πως σε αφορα (ή ευκολοτερα, σε μνημονευει ως παραθεση) , μπορεις να απαντησεις . Προσωπικα δε συνηθιζω να δινω λογαριασμο στον καθε ενα για το αν τον αφορα αυτο που γραφω ... αν παλι βαριεσαι να διαβαζεις τα δικα μου ποστ, μπορεις να πηγαινεις παρακατω (ενα roll στο ποντικι ειναι) . Τελος, δεν υπαρχει κανενας λογος να θεωρεις πως δεν εχεις καλη ικανοτητα αντιληψης ... αν ισχυε αυτο, μαλλον δεν θα ησουν και σωστος ιδιοκτητης σκυλου.

Συμβουλη (και οχι audition) στο θεματοθετη εδωσα στο πρωτο μου ποστ σε αυτο το θεμα .
Αν αυτα που γραφω ειναι ασχετα/προσβλητικα/υβριστικα ή γενικα παραβιαζουν τους κανονισμους του φορουμ, θα τα διορθωσει η διαχειριση (οχι εγω και σιγουρα οχι εσυ :) )
Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις.
Προσωπικά δε συνηθίζω να απαντάω αν δεν υπάρχει τουλάχιστον υποψία εποικοδομητικού διαλόγου και όταν δεν έχω να "κερδίσω" κάτι από τον συνομιλητή μου. ;):);):);)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Προσωπικά δε συνηθίζω να απαντάω αν δεν υπάρχει τουλάχιστον υποψία εποικοδομητικού διαλόγου και όταν δεν έχω να "κερδίσω" κάτι από τον συνομιλητή μου. ;):);):);)
Εγω παλι απαντω μονο οταν εχει να ''κερδισει'' κατι ο συνομιλητης μου ...εγω καλα ειμαι, δε θελω αλλα :whistle: :cool:
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


geraw

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2013
49
3
"αν εσύ θεωρείς ότι είσαι έτοιμος, καλή τύχη στην επιλογή σου και ελπίζω να μην σε ξαναδούμε στο forum για θέματα συμπεριφοράς του σκύλου σου.
αλλιώς (χαριτολογώντας πλέον), ίσως όντως το Go-Go να είναι καλή λύση για αρχή"

"ορίστε...σε προκαλώ να απαντήσεις εσύ στον φίλο geraw που παραδέχεται ο άνθρωπος ότι δεν έχει ψάξει πολλά σε θέματα εκπαίδευσης, ασχέτως όμως θα τον πάρει τον σκύλο και ΑΝ ΔΕΝ τα καταφέρει με το γύρισμα της πλάτης π.χ. , τότε θα πάρει εκπαιδευτή...
Παρακαλώ, be my guest....εγώ δεν θα ανακατευτώ..." (Ποτε δεν ειπα οτι τωρα παιρνω σκυλο btw)

Δεν ειναι και το καλυτερο καποιος που ηρθε για βοηθεια και συμβουλες για να παρει τον μελλοντα σκυλο του να του απαντας με αυτον τον καυστικο τροπο. για εσενα μπορει να ειναι ο τροπος που μιλας και εκφραζεσαι αλλα σε εμενα φαινεται αποτομο. αυτο :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@admin, αν γίνεται, αλλάξτε τον τίτλο γιατί τον βρίσκω λίγο παραπλανητικό, λες και οι σκύλοι χωρίζονται σε αυτούς που κάνουν για σπίτι και σε αυτούς που δεν κάνουν.

@geraw, ειλικρινά πιστεύω ότι έχεις τις καλύτερες προθέσεις ως προς τον σκύλο που θέλεις να πάρεις, αλλά αμφιβάλλω ότι οι προθέσεις επαρκούν για να ζει και ο σκύλος κι εσύ ευτυχισμένα. Αν υπάρχει κάποιος να σε βοηθάει με τις βόλτες ώστε να είναι περισσότερες ή μεγαλύτερες, μπορώ να σου πω προχώρα το, εφόσον θα ασχολείσαι με το σκύλο πολύ εντός σπιτιού. Αν δεν υπάρχει όμως βοήθεια για τα εκτός σπιτιού, προτείνω να το ξανασκεφτείς διπλά και τρίδιπλα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...λες και οι σκύλοι χωρίζονται σε αυτούς που κάνουν για σπίτι και σε αυτούς που δεν κάνουν...
Γιατί? Δεν έχεις ακούσει που λένε "κορίτσι για σπίτι"?:D
Τώρα, γιατί δεν λένε "αγόρι για σπίτι", δεν ξέρω...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
"αν εσύ θεωρείς ότι είσαι έτοιμος, καλή τύχη στην επιλογή σου και ελπίζω να μην σε ξαναδούμε στο forum για θέματα συμπεριφοράς του σκύλου σου.
αλλιώς (χαριτολογώντας πλέον), ίσως όντως το Go-Go να είναι καλή λύση για αρχή"
"ορίστε...σε προκαλώ να απαντήσεις εσύ στον φίλο geraw που παραδέχεται ο άνθρωπος ότι δεν έχει ψάξει πολλά σε θέματα εκπαίδευσης, ασχέτως όμως θα τον πάρει τον σκύλο και ΑΝ ΔΕΝ τα καταφέρει με το γύρισμα της πλάτης π.χ. , τότε θα πάρει εκπαιδευτή...
Παρακαλώ, be my guest....εγώ δεν θα ανακατευτώ..." (Ποτε δεν ειπα οτι τωρα παιρνω σκυλο btw)
Δεν ειναι και το καλυτερο καποιος που ηρθε για βοηθεια και συμβουλες για να παρει τον μελλοντα σκυλο του να του απαντας με αυτον τον καυστικο τροπο. για εσενα μπορει να ειναι ο τροπος που μιλας και εκφραζεσαι αλλα σε εμενα φαινεται αποτομο. αυτο :)
σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, αλλά δώσε λίγη βάση σε παρακαλώ:
Πριν το πρώτο απόσπασμα που έβαλες από το post μου #51 , έχουν προηγηθεί τα posts μου #11 στο οποίο λέω με πολύ επιφύλαξη ότι γνωρίζω για τη μία από τις φυλές που ρωτάς. Στο #47 γράφω "Για τα προβλήματα υγείας των συγκεκριμένων φυλών μπορεί να είσαι ενημερωμένος, για την συμβίωση με σκύλο δεν ξέρω αν είσαι...φιλικά πάντα". Στο #49 ζητάω διευκρινίσεις πάνω στις πληροφορίες που σιγά σιγά δίνεις μέσα από τα δικά σου post. Και στο #51, ακριβώς πάνω από το κομμάτι που απομόνωσες, γράφω "λοιπόν φίλε μου και χωρίς καθόλου ίχνος ειρωνείας, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν είσαι έτοιμος για σκύλο και θα σου πρότεινα να ενημερωθείς πολύ περισσότερο για την συμβίωση γενικά με έναν σκύλο και μετά να πιάσεις το θέμα της φυλής που προτιμάς..."
Μήπως τελικά είναι σωστό αυτό που σου είπαν "Αφού όμως μπήκες σε forum και ζητάς απόψεις και συμβουλές, καλό είναι να είσαι πιο ανοιχτός και στις θετικές και στις αρνητικές.", γιατί εγώ ρε φίλε μου δεν βλέπω καυστικότητα σε κάτι από όλα αυτά....
Το δεύτερο κομμάτι που έβαλες δεν απευθύνεται σε σένα, αναφέρεται σε σένα. Καμία σχέση δηλαδή που μου προσάπτεις τον τρόπο που προσπάθησα να σε βοηθήσω (δεν έχει να κάνει με το πότε θα πάρεις τον σκύλο...η νοοτροπία είναι. Αν υπονοείς ότι με τον καιρό θα αλλάξεις τρόπο προσέγγισης στο θέμα σκύλος, πάω πάσο)
Αν και μετά από αυτή την ανάλυση μου εξακολουθεί να φαίνεται απότομος ο τρόπος μου και σε ενοχλεί, προσπέρασε τα posts μου και μην δώσεις σημασία σε ότι λέω. :)

Τέλος , @richtaris η δική μου θεωρία λέει ότι ο εκπαιδευτής από μόνος του δεν είναι αρκετός,αν δεν έχεις έστω κάποια βάση από μόνος σου, γιατί δεν θα έχεις έναν εκπαιδευτή κάθε μέρα στο σπίτι σου να αντιμετωπίζει και να σου διορθώνει κάθε πρόβλημα που δημιουργεί ο σκύλος. Και εδώ κολλάει αυτό που είχα πει, ότι ο σκύλος δεν είναι αντικείμενο που βγαίνει από μονάδα παραγωγής να του βγάλεις ένα manual και να το χρησιμοποιείς, αλλά ένα ζωντανός οργανισμός που χρειάζεται συνεχώς να παρατηρείς και να αντιλαμβάνεσαι τι θέλει να σου πει. Το post του @d-friend νομίζω ότι πρέπει να καρφιτσωθεί κάπου μέσα στο forum για τα νέα μέλη. Με τον εκπαιδευτή ο σκύλος θα μάθει όσα βασικά πράγματα αντιστοιχούν στον αριθμό των μαθημάτων που σηκώνει η τσέπη σου. Ο σκύλος θα μάθει 5-6 συγκεκριμένες εντολές, θα καταγράψει μία νευρομυϊκή αντίδραση που αντιστοιχεί στο οπτικό ή ακουστικό ερέθισμα που θα δώσει ο χειριστής. Άντε,ο εκπαιδευτής να πει και 3 βασικά πράγματα σχετικά με την συμπεριφορά των σκύλων στον ιδιοκτήτη. Και μετά τι , αν δεν έχεις φροντίσει να μάθεις από μόνος σου 10 πράγματα για τον σκύλο γενικά, τα οποία στην πορεία και με την συμβίωση και το συνεχιζόμενο ψάξιμο θα γίνουν 20 και 30;; Μετά, είναι απλή η λύση: forum>νέο μέλος>νέο topic>"βοήθεια, ο σκύλος μου σήμερα με κοίταξε στραβά; θα με φάει ή είχε μπει κάτι στο μάτι του;"
Για μένα λοιπόν η σειρά και αυτό που λέω σε όλους που θέλουν να πάρουν σκύλο είναι η εξής:
εκπαίδευσε τον εαυτό σου>ψάξε τι σκύλο θέλεις και από που θα τον πάρεις> εκπαίδευσε τον σκύλο σου
Και δεν συμφωνώ με την λογική:
ψάχνω τι σκύλο θέλω,παίρνω σκύλο>ίσως εκπαιδεύω τον σκύλο (γιατί ίσως και όχι)> αν χρειαστεί εκπαιδεύω τον εαυτό μου
λες και δεν θα χρειαστεί ας πούμε.....
Φυσικά όπως έχουμε ξαναπεί ο κάθε ιδιοκτήτης με τα δικά του θέλω και όρια:
Ο άλλος δεν ήθελε να επιβάλλει όρια στα σκυλιά του για να μην τους στερήσει την ελευθερία τους, με αποτέλεσμα να θέλει να κάνει ευθανασία στο "δύστροπο σκυλί" που έφτασε να τον δαγκώνει συνέχεια.
Ο άλλος μπορεί να γουστάρει να βλέπει τον σκύλο του να μασουλάει τον καναπέ, να το βρίσκει χαριτωμένο.
Και εγώ που θέλω να έχω μία αρμονική συμβίωση με τον σκύλο μου, με όσο το δυνατόν λιγότερα ατυχήματα, με αγάπη, σεβασμό και ξεκάθαρα όρια στην συμβίωση μας.
Τέλος, σχετικά με τον διαχωρισμό αν μιλάμε για dogo ή για pug (οπότε έλα μωρέ, τι κάνεις έτσι; ) έχω γράψει: Με το dogo ρισκάρεις και την ζωή σου (την ζωή του γείτονα, του περαστικού κτλ), με το pug ρισκάρεις να καταστρέψεις την καθημερινότητα σου (θα επιβιώσεις μεν, αλλά πως θα ζεις...). Όποιος δεν έχει πρόβλημα ούτε με αυτό το τελευταίο που αναφέρω, ας προσπερνάει τα posts μου.

υγ. @Tricky μεγάλη ψύχη ρε φίλε...μπράβο σου
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Kodagoshe


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Να αναφερθώ κι εγώ στις ανάγκες εκτόνωσης, έχοντας 2 γαλλάκια που είναι ας πούμε "ξαδερφάκια" του παγκ.

Ναι οκ, η φυλή είναι χαμηλής ενεργειακής κλάσης, αλλά πιστεύω ότι τα 15+15 λεπτά την ημέρα είναι οριακά, είναι το μίνιμουμ. Θα έλεγα "οκ συμβιβάζεται", αν μπορούσε να υπάρχει επιπλέον 2 φορές τη βδομάδα το "μεγάλο ξεσάλωμα". "Μεγάλο ξεσάλωμα" μπορεί να θεωρηθεί 2ωρη βόλτα σε υπαίθρια φάση (π.χ. τύπου βασιλικά κτήματα ή κάποιο άλσος) όπου ο σκύλος μπορεί και να τρέξει (σε ελεγχόμενο πάντα περιβάλλον) και να τρέξει/παίξει με φρίσμπυ, μπαλάκια κλπ. για 1,5 - 2 ώρες και μετά να πέσει τέζα μέχρι την επόμενη μέρα.

Μεγάλο ρόλο παίζει επίσης και το συγκεκριμένο σκυλί. Έχω δυο γαλλίδες - η μία έχει μεγαλύτερη ενέργεια (είχα ζητήσει επί τούτου πιο "αθλητικό" μοντέλο από τον εκτροφέα), τρέχει, κάνει "σπριντ" και γενικά έχει σχεδόν τη διπλάσια ενέργεια. Η άλλη είναι πιο "ρούχλα".

Δεν ξέρω τα τσιουάουα μήπως λόγω μεγέθους έχουν χαμηλές ανάγκες αποστάσεων...?

ΥΓ:
Τις γάτες μην τις παρεξηγείτε (έχω και μία τέτοια, είναι η αρχηγό της αγέλης). Είναι συναισθηματικά ζώα, χαδιάρικα, πολύ παρείστικα, πανέξυπνα και έχουν πλάκα!
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Να αναφερθώ κι εγώ στις ανάγκες εκτόνωσης, έχοντας 2 γαλλάκια που είναι ας πούμε "ξαδερφάκια" του παγκ.

Ναι οκ, η φυλή είναι χαμηλής ενεργειακής κλάσης, αλλά πιστεύω ότι τα 15+15 λεπτά την ημέρα είναι οριακά, είναι το μίνιμουμ. Θα έλεγα "οκ συμβιβάζεται", αν μπορούσε να υπάρχει επιπλέον 2 φορές τη βδομάδα το "μεγάλο ξεσάλωμα". "Μεγάλο ξεσάλωμα" μπορεί να θεωρηθεί 2ωρη βόλτα σε υπαίθρια φάση (π.χ. τύπου βασιλικά κτήματα ή κάποιο άλσος) όπου ο σκύλος μπορεί και να τρέξει (σε ελεγχόμενο πάντα περιβάλλον) και να τρέξει/παίξει με φρίσμπυ, μπαλάκια κλπ. για 1,5 - 2 ώρες και μετά να πέσει τέζα μέχρι την επόμενη μέρα.

Μεγάλο ρόλο παίζει επίσης και το συγκεκριμένο σκυλί. Έχω δυο γαλλίδες - η μία έχει μεγαλύτερη ενέργεια (είχα ζητήσει επί τούτου πιο "αθλητικό" μοντέλο από τον εκτροφέα), τρέχει, κάνει "σπριντ" και γενικά έχει σχεδόν τη διπλάσια ενέργεια. Η άλλη είναι πιο "ρούχλα".

Δεν ξέρω τα τσιουάουα μήπως λόγω μεγέθους έχουν χαμηλές ανάγκες αποστάσεων...?

ΥΓ:
Τις γάτες μην τις παρεξηγείτε (έχω και μία τέτοια, είναι η αρχηγό της αγέλης). Είναι συναισθηματικά ζώα, χαδιάρικα, πολύ παρείστικα, πανέξυπνα και έχουν πλάκα!
(y)(y)(y)(y)

ερώτηση: λίγο off συγχωρήστε παρακαλω :cry:
@vrmode ξέρεις από γατούλες; :)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Και δεν συμφωνώ με την λογική:
ψάχνω τι σκύλο θέλω,παίρνω σκύλο>ίσως εκπαιδεύω τον σκύλο (γιατί ίσως και όχι)> αν χρειαστεί εκπαιδεύω τον εαυτό μου
λες και δεν θα χρειαστεί ας πούμε.....
Φυσικά όπως έχουμε ξαναπεί ο κάθε ιδιοκτήτης με τα δικά του θέλω και όρια:
Ο άλλος δεν ήθελε να επιβάλλει όρια στα σκυλιά του για να μην τους στερήσει την ελευθερία τους, με αποτέλεσμα να θέλει να κάνει ευθανασία στο "δύστροπο σκυλί" που έφτασε να τον δαγκώνει συνέχεια.
Ο άλλος μπορεί να γουστάρει να βλέπει τον σκύλο του να μασουλάει τον καναπέ, να το βρίσκει χαριτωμένο.
Και εγώ που θέλω να έχω μία αρμονική συμβίωση με τον σκύλο μου, με όσο το δυνατόν λιγότερα ατυχήματα, με αγάπη, σεβασμό και ξεκάθαρα όρια στην συμβίωση μας.
Τέλος, σχετικά με τον διαχωρισμό αν μιλάμε για dogo ή για pug (οπότε έλα μωρέ, τι κάνεις έτσι; ) έχω γράψει: Με το dogo ρισκάρεις και την ζωή σου (την ζωή του γείτονα, του περαστικού κτλ), με το pug ρισκάρεις να καταστρέψεις την καθημερινότητα σου (θα επιβιώσεις μεν, αλλά πως θα ζεις...). Όποιος δεν έχει πρόβλημα ούτε με αυτό το τελευταίο που αναφέρω, ας προσπερνάει τα posts μου.

υγ. @Tricky μεγάλη ψύχη ρε φίλε...μπράβο σου
Κοιτα, γενικα δε μπορεις να εχεις αδικο σε αυτα που αναφερεις ... (περα απο το μεγαλη ψυχη - δεν ειμαι κατι τετοιο:) ) . Απο την αλλη, αυτο που ονομαζουμε εμπειρος ιδιοκτητης ειναι πρακτικα και μοιραια αυτος που εμαθε απο τα προηγουμενα λαθη του... σε μια τετοια κατασταση (συμβιωση με σκυλους γενικα) , ειναι αδυνατο να μην κανεις λαθη και φυσικα να μη μαθεις απο αυτα. Η ελλειψη γνωσεων εκπαιδευσης απο ενα επιδοξο κατοχο σκυλου για αρχαριους (ηπιο χαρακτηρα, μικρο μεγεθος, ανθρωποκεντρικο, καλου γενικα χαρακτηρα) δε μπορει να θεωρειται ως αιτια να μην παρει το σκυλο αυτο ...δηλαδη πριν το dogforum ή το youtube πως επαιρνε σκυλια ο κοσμος ? απο πεντε βιβλια εκπαιδευσης στα Αγγλικα ? ή μηπως τα σκυλια τοτε ζουσαν τοσο χειροτερα απο τα σημερινα ?
Ο βοσκος μπορει τελικα να παρει σκυλο ?
Ο συνταξιουχος να παρει το μαλτεζακι να του κανει παρεα στη λαικη και στο σπιτι ?
Δεκαδες ανθρωποι (επειδη το ανεφερες) οδηγουν αυτοκινητο χωρις να ξερουν καν τι σημαινει ροπη, υποστροφη, αναποδη κλιση κλπ αλλα μια χαρα το πανε και μαλλον ΔΕΝ ειναι αυτοι που σκοτωνονται στο δρομο παρα τις φτωχες τους γνωσεις (αντε να τρωνε καμμια μουτζα παραπανω)... εκει βεβαια που πρεπει να ''επεμβεις'' ειναι οταν δεις το φιλο σου να αγοραζει ferrari μολις πηρε το διπλωμα οδηγησης (ναι, μαλλον θα σκοτωθει) .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Συμφωνώ με Tricky: Το pug δεν είναι δα και κανα "σοβαρό" σκυλί :LOL: με την ένοια ότι εγκυμονεί κινδύνους, λ'αθη κλπ. Είναι σκυλί εύκολο, καλόβολο, ανθρωποκεντρικό. Δεν έχει κουσούρια συμπεριφοράς. Είναι δηλαδή μια χαρά σκυλί για πρωτάρηδες.

@vrmode ξέρεις από γατούλες; :)
Έχω μια αθεόφοβη 13 χρόνια τώρα που εκπαιδεύει σκύλους... αλλά ρώτα με σε πμ για να μην βγούμε οφ.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Κοιτα, γενικα δε μπορεις να εχεις αδικο σε αυτα που αναφερεις ... (περα απο το μεγαλη ψυχη - δεν ειμαι κατι τετοιο:) ) . Απο την αλλη, αυτο που ονομαζουμε εμπειρος ιδιοκτητης ειναι πρακτικα και μοιραια αυτος που εμαθε απο τα προηγουμενα λαθη του... σε μια τετοια κατασταση (συμβιωση με σκυλους γενικα) , ειναι αδυνατο να μην κανεις λαθη και φυσικα να μη μαθεις απο αυτα. Η ελλειψη γνωσεων εκπαιδευσης απο ενα επιδοξο κατοχο σκυλου για αρχαριους (ηπιο χαρακτηρα, μικρο μεγεθος, ανθρωποκεντρικο, καλου γενικα χαρακτηρα) δε μπορει να θεωρειται ως αιτια να μην παρει το σκυλο αυτο ...δηλαδη πριν το dogforum ή το youtube πως επαιρνε σκυλια ο κοσμος ? απο πεντε βιβλια εκπαιδευσης στα Αγγλικα ? ή μηπως τα σκυλια τοτε ζουσαν τοσο χειροτερα απο τα σημερινα ?
Ο βοσκος μπορει τελικα να παρει σκυλο ?
Ο συνταξιουχος να παρει το μαλτεζακι να του κανει παρεα στη λαικη και στο σπιτι ?
Δεκαδες ανθρωποι (επειδη το ανεφερες) οδηγουν αυτοκινητο χωρις να ξερουν καν τι σημαινει ροπη, υποστροφη, αναποδη κλιση κλπ αλλα μια χαρα το πανε και μαλλον ΔΕΝ ειναι αυτοι που σκοτωνονται στο δρομο παρα τις φτωχες τους γνωσεις (αντε να τρωνε καμμια μουτζα παραπανω)... εκει βεβαια που πρεπει να ''επεμβεις'' ειναι οταν δεις το φιλο σου να αγοραζει ferrari μολις πηρε το διπλωμα οδηγησης (ναι, μαλλον θα σκοτωθει) .

Συμφωνώ με Tricky: Το pug δεν είναι δα και κανα "σοβαρό" σκυλί :LOL: με την ένοια ότι εγκυμονεί κινδύνους, λ'αθη κλπ. Είναι σκυλί εύκολο, καλόβολο, ανθρωποκεντρικό. Δεν έχει κουσούρια συμπεριφοράς. Είναι δηλαδή μια χαρά σκυλί για πρωτάρηδες.


Έχω μια αθεόφοβη 13 χρόνια τώρα που εκπαιδεύει σκύλους... αλλά ρώτα με σε πμ για να μην βγούμε οφ.
Ναι σε πμ είχα σκοπό έτσι και αλλιώς :)
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Συμφωνώ και εγώ με @vrmode .
Δεν γνωρίζω προσωπικά πολλά για τα παγκ γι'αυτό δεν θα πω πολλά για αυτά, ξέρω αποκλειστικά και μόνο από φίλους που έχουν πως είναι κατάλληλη φυλή για πρωτάρηδες.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι αναγκαίο να το ''σπουδάσουμε'' κιόλας το θέμα πριν αποκτήσουμε τον σκύλο. Τώρα βέβαια οι ετοιμασίες που προηγούνται της απόκτησης (το ποιες θα είναι, πόσο θα διαρκέσουν, τι θα μάθουμε, σε ποιους τομείς θα επεκταθούν κλπ.) εξαρτώνται πιστεύω σε μεγάλο βαθμό και από το ίδιο το άτομο και την ιδιοσυγκρασία του. Κάποιοι, όπως είπε και ο φίλος d-friend πολύ σωστά, θέλουν να έχουν αίσθηση αυτοπεποίθησης και άνεσης γι'αυτό κάνουν γερή προετοιμασία. Έτσι, γνωρίζουν πολλά για διάφορα θέματα και νιώθουν μεγαλύτερη σιγουριά όταν έρθουν αντιμέτωποι με ένα πρόβλημα. Θέλουν δηλαδή τα πάντα στην εντέλεια πριν δεσμευτούν. Άλλοι πάλι είναι, ας πούμε, πιο κουλ και πιο άνετοι από μόνοι τους και ενημερώνονται για τα βασικά στην υγεία, εκπαίδευση, διατροφή κλπ. και νιώθουν έτοιμοι. Κανείς δεν κατηγορεί ούτε τον έναν ούτε τον άλλο. Είναι δύο διαφορετικές μέθοδοι, ο καθένας με τον τρόπο του. Επί συγκεκριμένου όμως, όπως είπε και η πιο έμπειρη vrmode, τα παγκ είναι εύκολα πρώτα σκυλιά, δεν είναι ανάγκη να σκοτωθεί κιόλας...
Ο Χάρης που πρότεινε το αντίθετο προφανώς ανήκει στην πρώτη κατηγορία και σκοπό έχει την πρόληψη προβλημάτων και άσχημων καταστάσεων σε όσο μεγαλύτερο βαθμό γίνεται. Αυτό δεν σημαίνει που όποιος άλλος δεν είναι τόσο austere με την ενημέρωση του θα αποδειχθεί αποτυχημένος σκυλογονέας!
Tricky σίγουρα έμπειρος σημαίνει μοιραία αυτός που έχει αποκτήσει γνώση και πείρα μέσα από τα λάθη του. Δεν είπε κανείς το αντίθετο. Αυτό που ειπώθηκε είναι πως μια πλήρης προετοιμασία θα εξασφαλίσει αποφυγή περισσότερων προβλημάτων. Ναι, σίγουρα θα υπάρξουν και τα απρόοπτα, δεν σώζονται όλα σε αυτή τη ζωή ό,τι και να κάνουμε... αλλά ο καθένας με τον τρόπο του, δεν πετροβολούμε... ;)
 
  • Like
Reactions: geraw


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Tricky σίγουρα έμπειρος σημαίνει μοιραία αυτός που έχει αποκτήσει γνώση και πείρα μέσα από τα λάθη του. Δεν είπε κανείς το αντίθετο. Αυτό που ειπώθηκε είναι πως μια πλήρης προετοιμασία θα εξασφαλίσει αποφυγή περισσότερων προβλημάτων.
Μα ειναι εκ των πραγματων μια προβληματικη σχεση αυτη του ανθρωπου με ενα ζωο...τουλαχιστον οπως προχωραει η κυνοφιλια στο συγχρονο πλαισιο (οπου μοιραια ο σκυλος επιτελει σχεδον αποκλειστικα το ρολο του συντροφου-παροχου αγαπης)

Ειτε κανεις λαθος ταιζοντας το σκυλο απο το πιατο σου επειδη δεν ξερεις ή τον πηγαινεις ''παιδικη χαρα'' για να μαθει ''γραμματα'' επειδη ξερεις, μικρη διαφορα εχει στην συνολικη εικονα του θεματος ;). Τουλαχιστον αυτο πιστευω εγω ...

Αυτα που ονομαζουμε προβληματα ειναι ουσιαστικα πολλες μικρες ή λιγες αλλα ισως μεγαλες υποχωρησεις που κανουμε απεναντι στο σκυλο μας ... απεναντι στο βιτσιο μας δηλαδη.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Κοιτα, γενικα δε μπορεις να εχεις αδικο σε αυτα που αναφερεις ... (περα απο το μεγαλη ψυχη - δεν ειμαι κατι τετοιο:) ) . Απο την αλλη, αυτο που ονομαζουμε εμπειρος ιδιοκτητης ειναι πρακτικα και μοιραια αυτος που εμαθε απο τα προηγουμενα λαθη του... σε μια τετοια κατασταση (συμβιωση με σκυλους γενικα) , ειναι αδυνατο να μην κανεις λαθη και φυσικα να μη μαθεις απο αυτα. Η ελλειψη γνωσεων εκπαιδευσης απο ενα επιδοξο κατοχο σκυλου για αρχαριους (ηπιο χαρακτηρα, μικρο μεγεθος, ανθρωποκεντρικο, καλου γενικα χαρακτηρα) δε μπορει να θεωρειται ως αιτια να μην παρει το σκυλο αυτο ...δηλαδη πριν το dogforum ή το youtube πως επαιρνε σκυλια ο κοσμος ? απο πεντε βιβλια εκπαιδευσης στα Αγγλικα ? ή μηπως τα σκυλια τοτε ζουσαν τοσο χειροτερα απο τα σημερινα ?
Ο βοσκος μπορει τελικα να παρει σκυλο ?
Ο συνταξιουχος να παρει το μαλτεζακι να του κανει παρεα στη λαικη και στο σπιτι ?
Δεκαδες ανθρωποι (επειδη το ανεφερες) οδηγουν αυτοκινητο χωρις να ξερουν καν τι σημαινει ροπη, υποστροφη, αναποδη κλιση κλπ αλλα μια χαρα το πανε και μαλλον ΔΕΝ ειναι αυτοι που σκοτωνονται στο δρομο παρα τις φτωχες τους γνωσεις (αντε να τρωνε καμμια μουτζα παραπανω)... εκει βεβαια που πρεπει να ''επεμβεις'' ειναι οταν δεις το φιλο σου να αγοραζει ferrari μολις πηρε το διπλωμα οδηγησης (ναι, μαλλον θα σκοτωθει) .
αφου μπήκες στην διαδικασια να μου απαντησεις, δηλ θεωρησες οτι κατι εχεις να μου προσφερεις, να σου απαντησω κι εγω λοιπον, οτι ολα αυτα τα ερωτηματα που θετεις, στα εχω απαντησει προκαταβολικα:
με το pug ρισκάρεις να καταστρέψεις την καθημερινότητα σου (θα επιβιώσεις μεν, αλλά πως θα ζεις...). Όποιος δεν έχει πρόβλημα ούτε με αυτό το τελευταίο που αναφέρω, ας προσπερνάει τα posts μου.
Λεξη κλειδι¨ρισκαρεις".

Αν δεν συμφωνεις οτι το μικρου μεγεθους,ανθρωποκεντρικο, καλου γενικα χαρακτηρα σκυλακι, ΔΕΝ θα γινει αυτοματα ενος ηρεμος σκυλος συντροφιας(σε αυτο θελω να μου απαντησεις κι εσυ @vrmode ), μαλλον δεν εχεις ζησει κατι αντιστοιχο. Εγω αντιθετως θα σου πω οτι η πλειοψηφια αυτων των σκυλων που περιγραφεις, καταληγει να ειναι οτι πιο ενοχλητικο εχω δει live, ακριβως επειδη οι περισσοτεροι τα παιρνουν ως ευκολακια και δεν ασχολουνται καθολου, ή ασχολουνται λαθος. Και τελικα εχουμε ενα διαολοσκυλακι στα χερια ενος "κακου" ιδιοκτητη που του κανει την καθημερινοτητα μαρτυριο. Ενα σκυλι που γαβγιζει ολη την ωρα, που δεν σε αφηνει να φας, που δε μπορεις να το βγαλεις βολτα, που δεν δεχεται επισκεψεις μεσα στο σπιτι, που δε μπορεις να παρεις μαζι σου στις διακοπες, που δε μπορεις να το αφησεις να το πλησιασουν παιδια κοκ. Άρα που καταληγω παλι; Αν ο συνταξιουχος δεν εχει κανενα προβλημα με ολα αυτα, με γεια του και χαρα του, ας παρει οτι γουσταρει. Αντιστοιχα και ο βοσκος (με τα προβληματα που αναλογουν στην περιπτωση του δικου του σκυλου) και ο καθε "βοσκος". Εγω παντως σε ολα αυτα τα παρα πολλα live παραδειγματα που εχω δει με διαολοσκυλακια, ουτε ενας απο τους ιδιοκτητες του δεν ηταν ευτυχισμενος. Αντιθετως ολοι εριχναν καταρες για το ποσο στριμμενο ειναι το σκυλι τους και που τους εχει βαλει τα 2 ποδια σε 1 παπουτσι... Αν λοιπον αυτα που περιγραφω αποτελουν για σενα την γενικη εικονα, απλα προσπερασε, thats fine with me. Αλλιως μην προσπαθεις να με πεισεις αμεσα ή εμμεσα οτι καπου στις λεξεις μου κρυβεται το λαθος. Ειναι η αποψη μου, αν μπορεις να την δεχτεις. Εγω δεν προσπαθω να πεισω εσενα,ουτε κανενα αλλον, ουτε πεταχτηκα να πω πάνω στην άποψη σου "τι λετε ρε παιδια του ανθρωπου, που θα πρεπει να του πουμε στον οτι χρειαζεται και πτυχιο κτηνιατρικης για να παρει εναν σκυλο". Απλα για να καταλαβαινουμε τι διαβαζουμε και τι συζηταμε.
Στο μονο που θα συμφωνησω απο αυτα που εγραψες ειναι οτι "αυτο που ονομαζουμε εμπειρος ιδιοκτητης ειναι πρακτικα και μοιραια αυτος που εμαθε απο τα προηγουμενα λαθη του... σε μια τετοια κατασταση (συμβιωση με σκυλους γενικα) , ειναι αδυνατο να μην κανεις λαθη και φυσικα να μη μαθεις απο αυτα."
Αν έχεις διαβασει τι εχω γραψει για μενα ("Τέλος και αφού με ρωτάς προσωπικά, όταν ανακαλώ τι είχα κάνει εγώ στον πρώτο μου σκύλο (από που τον είχα πάρει, πως τον είχα εκπαιδεύσει κτλ), θα πρέπει να αυτομαστιγωθώ 1000 φορές"), ίσως να αντιλαμβανοσουν οτι η προθεση μου ειναι να συμβουλεψω αλλους να μην κανουν τα ιδια λαθη με μενα. Γιατι εγω τοτε δεν ειχα forum να τα διαβασω, ουτε internet να τα ψαξω, ουτε καποιον ειδικο/πιο εμπειρο να με συμβουλεψει. Αν κανω καπου λαθος σε αυτο, αυτο ναι, να μου το υποδειξεις.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and johnk


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
με το pug ρισκάρεις να καταστρέψεις την καθημερινότητα σου (θα επιβιώσεις μεν, αλλά πως θα ζεις...). Όποιος δεν έχει πρόβλημα ούτε με αυτό το τελευταίο που αναφέρω, ας προσπερνάει τα posts μου.
Λεξη κλειδι¨ρισκαρεις".

Αν δεν συμφωνεις οτι το μικρου μεγεθους,ανθρωποκεντρικο, καλου γενικα χαρακτηρα σκυλακι, ΔΕΝ θα γινει αυτοματα ενος ηρεμος σκυλος συντροφιας(σε αυτο θελω να μου απαντησεις κι εσυ @vrmode ), μαλλον δεν εχεις ζησει κατι αντιστοιχο.


Προφανως ρισκαρεις (με οτιδηποτε και αν κανεις σε αυτη τη ζωη) αλλα η αναλυση ρισκου και οφελους κατα περιπτωση, υποδεικνυει και τα προληπτικα μετρα καθε φορα.
Στη συγκεκριμμενη περιπτωση, το ρισκο ειναι το μικροτερο δυνατο οποτε και η ενταση των προαπαιτουμενων μπορει να χαλαρωσει. Δηλαδη το ρισκο οταν παιρνουμε εναν ημιαιμο, ενηλικο, πρωην αδεσποτο σκυλο ποσο ειναι ? ξερει κανεις αν απο 2 εως 8 μηνων αυτος ο σκυλος ζουσε με κακους ανθρωπους που το χαλασαν ανεπανορθωτα σε καποια θεματα μη ορατα μεσα στο κλουβι του κυνοκομειου ? αν ζουσε στο δρομο ως κουταβι και το κυνηγουσαν παιδακια με τις πετρες ? ξερουμε ,ακομα χειροτερα, τα αιματα και τα traits που κουβαλαει ? Αν σταθμιζαμε τα ρισκα σε αυτη την περιπτωση, ημιαιμα ενηλικα ζωα θα επρεπε να υιοθετουνται μονο απο εκπαιδευτες ή σουπερ ντουπερ σκυλαδες ...
Οταν καποιος παντρευεται πχ προφανως δεν αναγνωριζει το ρισκο οτι εχει στατιστικα 33% και πλεον πιθανοτητες να χωρισει , να ''καταστρεψει'' τη ζωη του ή τη ζωη των παιδιων που προλαβε και εκανε . Μπορει βεβαια να ετοιμαστει πριν το γαμο διαβαζοντας για τις ανθρωπινες σχεσεις, βιβλια ψυχολογιας, να μαθει kama sutra και να κρατα τη γυναικα ευτυχισμενη αλλα στην ουσια, καμμια πιθανοτητα διαζυγιου δε μειωνει.

Εγω αντιθετως θα σου πω οτι η πλειοψηφια αυτων των σκυλων που περιγραφεις, καταληγει να ειναι οτι πιο ενοχλητικο εχω δει live, ακριβως επειδη οι περισσοτεροι τα παιρνουν ως ευκολακια και δεν ασχολουνται καθολου, ή ασχολουνται λαθος. Και τελικα εχουμε ενα διαολοσκυλακι στα χερια ενος "κακου" ιδιοκτητη που του κανει την καθημερινοτητα μαρτυριο. Ενα σκυλι που γαβγιζει ολη την ωρα, που δεν σε αφηνει να φας, που δε μπορεις να το βγαλεις βολτα, που δεν δεχεται επισκεψεις μεσα στο σπιτι, που δε μπορεις να παρεις μαζι σου στις διακοπες, που δε μπορεις να το αφησεις να το πλησιασουν παιδια κοκ. Άρα που καταληγω παλι; Αν ο συνταξιουχος δεν εχει κανενα προβλημα με ολα αυτα, με γεια του και χαρα του, ας παρει οτι γουσταρει. Αντιστοιχα και ο βοσκος (με τα προβληματα που αναλογουν στην περιπτωση του δικου του σκυλου) και ο καθε "βοσκος". Εγω παντως σε ολα αυτα τα παρα πολλα live παραδειγματα που εχω δει με διαολοσκυλακια, ουτε ενας απο τους ιδιοκτητες του δεν ηταν ευτυχισμενος. Αντιθετως ολοι εριχναν καταρες για το ποσο στριμμενο ειναι το σκυλι τους και που τους εχει βαλει τα 2 ποδια σε 1 παπουτσι... Αν λοιπον αυτα που περιγραφω αποτελουν για σενα την γενικη εικονα, απλα προσπερασε, thats fine with me. Αλλιως μην προσπαθεις να με πεισεις αμεσα ή εμμεσα οτι καπου στις λεξεις μου κρυβεται το λαθος. Ειναι η αποψη μου, αν μπορεις να την δεχτεις. Εγω δεν προσπαθω να πεισω εσενα,ουτε κανενα αλλον, ουτε πεταχτηκα να πω πάνω στην άποψη σου "τι λετε ρε παιδια του ανθρωπου, που θα πρεπει να του πουμε στον οτι χρειαζεται και πτυχιο κτηνιατρικης για να παρει εναν σκυλο". Απλα για να καταλαβαινουμε τι διαβαζουμε και τι συζηταμε.


Εγω δεν εχω τετοια αισθηση ...γνωριζω,εζησα και ζω με ''προβληματικα'' σκυλακια που οντως δεν εκπαιδευτηκαν ποτε σωστα και φερουν ανεπιθυμητες συμπεριφορες αλλα τοσο οι σκυλοι οσο και οι κατοχοι τους μαθαινουν να ζουν σε αυτο το πλαισιο εφοσον υπαρχει αγαπη ...η κυρια δηλαδη που πηρε το μαλτεζακι για παρεα (και τους βλεπω αυτοκολλητους καθε πρωι) αλλα δεν το εκτονωνει γιατι δε μπορει ή δε ξερει οτι πρεπει, θα μαθει να ζει με ενα σκυλακι που γαυγιζει σαν παλαβο οταν ακουει ασανσερ σε οποιοδηποτε οροφο ... προφανως θεωρει η κυρια πως εχει ενα πολυ καλο σκυλο φυλακα και μπορει να λεει με καμαρι στις φιλες της πως κοιμαται ησυχη τα βραδια επειδη εχει την Λουλου με το φιογκο ... οκ, μπορει να την ξυπναει κανα βραδυ χωρις λογο και η κυρια να μονολογει ''Τι θες παλι βρε Λουλου βραδιατικο'' ...εσυ, εγω, ο αλλος που ''ξερουμε'' και παρολα αυτα, επι 10-15 χρονια θα ξυπναμε απο τα χαραματα ή μεσα στις βροχες και τα χιονια για να εκτονωσουμε το γομαρι (ωστε να μη γαβγιζει τελικα στο ασανσερ) ή θα το πηγαινουμε εναντι αδρας αμοιβης για εκπαιδευση για να μας το κανουν σωστο σκυλο (οπως το φανταζεται ο καθενας αυτο) , κανουμε λιγοτερα ή περισσοτερα απο την κυρια ... ? Για την Κτηνιατρικη τελος, τι σου κανει εντυπωση ? το καλυτερο κουταβι απο τον καλυτερο εκτροφεα να παρεις, μπορει να αρρωστησει γρηγορα ή να ειναι ηδη αρρωστο και ολα να αλλαξουν ...εκει που θα ασχολιοσουν με τη συμπεριφορα του κουταβιου, να καταληξεις να ασχολεισαι με την επιβιωση του σκυλου ...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Κοιτα, επειδη τελικα δεν απαντας μονο οταν νομιζεις οτι εχει να κερδισει κατι ο συνομιλιτης σου απο σενα, αλλα απαντας γιατι απλα δε μπορεις να προσπερασεις την διαφορετικοτητα της αποψης του αλλου, μετα και απο το καταπληκτικο σου παραδειγμα που εξισωνεις την συμβιωση με εναν σκυλο (συνδυασμος εκατονταδων διαφορετικων ερεθισματων και συγκεκριμενων μοτιβων συμπεριφορας) με την συμβιωση με τον/την συζυγο σου (συνδυασμος εκατομμυριων διαφορετικων ερεθισματων και αναριθμητων μοτιβων συμπεριφορας) , θα σου πω οτι με επεισες βρε. Εχεις δικιο τελικα. Αγαπη μονο, οπως λες. Αυτο γραφει και καθε παντελως ασχετο νεο μελος του forum. "Μα θα το αγαπαω παρα πολυ, γιατι μου λετε να μην παρω το ταδε σκυλακι που το ειδα και ειναι τοσο γουτσου-γουτσου". Ε, παρ'το και μετα ξαναστειλτο απο κει που το πηρες...ακομα ενος κρικος στην αλυσιδα, so what?
Στο μονο to the point ερωτημα σου, σχετικα με το ρισκο που παιρνεις υιοθετοντας ενα αδεσποτο, θα σου απαντησω για να μη λες οτι αποφευγω. Ναι, σε αυτη την περιπτωση το ρισκο σου ειναι μεγιστο. Για αυτο και οποιος κανει αυτη την αξιέπαινη πραξη θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος να αντιμετωπισει το αγνωστο. Αλλα θα ξαναγραψω, μηπως και του δωσεις βαση για να κλεισει επιτελους αυτη η ανουσια ανακυκλωση της κουβεντας, οτι όλα εχουν να κανουν με το επιπεδο συμβιωσης που θα αποδεχτει ο ιδιοκτητης του "αμορφωτου" σκυλου. Εσυ μαλλον βλεπεις το φαινομενο των παρατημενων (ακομα και των "καθαροαιμων" που ειναι τρανη αποδειξη) σκυλων να μειωνεται καθε μερα, πρακτικα δεν εξηγειται αλλιως...
I am off the topic, καλη συνεχεια.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.742
Τι λεμε παιδια του ανθρωπου ? οτι για να παρει ενα σκυλακι 7 κιλων για παρεα πρεπει να παει απο πριν σε εκπαιδευτη ωστε να εκπαιδευτει στο πως θα εκπαιδευσει το σκυλο ? ή να κανει μαθηματα απο το youtube ? Μηπως να παει και στην Κτηνιατρικη να παρει ενα πτυχιο πριν παρει σκυλο μπας και το κουταβι φαει κατι και πεθανει ? Ο ανθρωπος παιρνει σκυλο ή ο σκυλος τον ανθρωπο ?

Προβληματα συμπεριφορας, υγειας κλπ παντα μπορει να προκυψουν οτι και αν κανουμε και καπου εκει βρισκεται και η ουσια της ολης υποθεσης ... αλεξισφαιρο κωδικα ανατροφης / τροφης / συμπεριφορας προς / διορθωσης κλπ δε γνωριζω να εχει βρεθει ουτε στους ανθρωπους παροτι εκτρεφονται επι 1000αδες χρονια και οπως και να το κανουμε, η εκτροφη τους πρεπει να μας αφορα περισσοτερο . Και τι εννοουμε ''προβληματα συμπεριφορας'' ? για την ιδια φυλη σκυλου, ο ενας εχει προβλημα που ο σκυλος του γαβγιζει και ο αλλος που δε γαβγιζει ...ο ενας που δαγκωνει και ο αλλος που δε δαγκωνει (αντε μανικι, whatever...). Ποιος ειναι ο απαραδεκτος ιδιοκτητης ? αυτος που επι 24 ωρες χαιδολογιεται με το σκυλακι του αλλα το παει βολτα 30 λεπτα ή ο αλλος που το παει 2 ωρες και τις υπολοιπες απλα ξερει οτι καπου υπαρχει ? Αυτος που καθεται στον καναπε με το σκυλο του παρεα ή αυτος που τον εχει εξω στον κηπο ? Φανταζομαστε κουταβια που δε θα κανουν ζημιες ? (ή μωρα που δε θα κλαινε - οχι επειδη δεν τα πηγαμε στα Jumbo και νευριασαν αλλα επειδη εχουν μια κολιτιδα αλλα δεν εχουν μιλια να μας το πουν). Φταιει ο ιδιοκτητης που οταν πηρε το σκυλο εκανε μια δουλεια και ειχε ελευθερο χρονο να κανει με το σκυλο το γυρο της Αθηνας καθε μερα ενω τωρα αναγκαζεται να κανει δυο δουλειες και δεν προλαβαινει ?

Ευκολα πχ λεμε θεωρητικα ''Αν κλαιει το κουταβι στο crate, μην κανεις το λαθος και το ανεβασεις στο κρεβατι σου'' και προφανως ειναι σωστο ...οταν εχεις διπλα σου ομως ενα κουταβακι λουτρινο που για καποιους δεν ειναι ακριβως οικονομοτεχνικη επιλογη αλλα ονειρο ζωης, το πραγμα περιπλεκεται οταν αυτο κλαιει επειδη ειναι το πρωτο βραδυ μονο του...

Σιγουρα, κανενας ανθρωπος δεν εχει λογο και λογικη να καπνιζει, τρωει τηγανιτα, πλακωνεται στο φαναρι ,να τρεχει με 170 χλμ/ωρα, να κανει πολεμο , κανει sex χωρις προφυλαξη στο 4 (!) ραντεβου, να χωριζει και να αποχωριζεται τα παιδια του , να μενει αιωνιος φοιτητης , να ζει στην Πατησιων ... δεν υπαρχει εγχειριδιο χρησης για καθετι, ειδικα για τα βιτσια μας (οπως ειναι και ο σκυλος)

Οκ , καποιοι θα εχουν ενα πιο προβληματικο στη συμπεριφορα σκυλακι απο καποιους αλλους ... αλλα παιδια της ιδιας οικογενειας που μεγαλωσαν ακριβως στις ιδιες συνθηκες απο τους ιδιους ανθρωπους και ειναι εντελως διαφορετικα στο χαρακτηρα και τη συμπεριφορα ... και τι σημαινει τελικα ''Σωστος σκυλος'' ? αυτος που δεν τρωει τις παντοφλες ? και η δικη μου σκυλα, προβληματικη ειναι ...δεν μπορει να μενει μονη της και ας εφθασε 10 χρονων.Δεν παυει ομως να ειναι απο τα πιο αγαπητα σκυλια της γειτονιας, ενα ακακο και αγαπησιαρικο πλασμα που η ιδια η φοβια της (το μοναδικο κουσουρι της), με γεμιζει χαρα οταν τελικα γυρναω σπιτι ... ας ειναι ...και εγω προβληματικος ειμαι.
Δε πειράζει που δεν το έγραψες για να πάρεις κάτι. Τσίμπα ένα κοπλιμέντο! Εξαιρετικό ποστ σε όλα τα επίπεδα, όχι μόνο όσον αφορά τους σκύλους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.605
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3