Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μονος σου το λες. Μαθαινουν να κυνηγανε κατι συγκεκριμενο. Δεν νομιζω οτι μπορεις να μαθεις ενα κυνηγοσκυλο να ΜΗΝ κυνηγαει τιποτα, ειδικα οταν ειναι μονο του κ αποφασιζει μονο του!!!

Επειδη το παιδακι λοιπον μπορει να ιντριγκαρει για διαφορους λογους διαφορα ενστικτα, δεν πιστευω οτι μπορεις με οση εκπαιδευση να ισχυριστεις οτι ο σκυλος δεν θα την πεσει σε παιδακι, ειδικα αν ειναι μονος κ ελευθερος αλλιως θα μπορουσαμε να πουμε οτι εμπιστευομαστε οποιοδηποτε εκπαιδευμενο σκυλο 100% με οποιοδηποτε ξενο παιδακι......
Τώρα θεωρείς ότι απάντησες;
Η απλώς γράφεις αερολογίες απλώς για να φανεί ότι κάτι απάντησες;
Με τεχνασματα δημαγωγίας, δεν γινεται σοβαρή συζήτηση! Διότι ό σκοπός δεν είναι να βρεθει το σωστο αλλά να «νικήσει» ο δημαγωγός
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Καλο ειναι ειδικα για τους πολλους που διαβαζουν να διαχωρισεις καποια στιγμη την εκπαιδευση ενος σπορ με την πραγματικη κατασταση.......
πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω
ανεφερες ντι εν εη
αεφερες ενστικτα
ανεφερεςοτι δεν μαθενουν
ανεφερες 1000 2 πραγματα και βρηκες να κολησεις σε σπορ η αληθινο;
δεν σου φτανει οτι στα βιντεο σου δειχνουν οτι και σπορ κανουν,και να γαυγγιζουν μαθενουν και και και και;;;;;;;;;;
το πως θα το χρησιμοποιησεις ειναιι αλλο θεμα το οτι δενμαθαινουν ομως λογω ντι εν εη οπως εγραψες ειναι μεγα λαθος.
παρε τα βιντεο και ξαναδεστα.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Ναι, προφανως ...απο την αλλη, υπαρχει καποιος ενηλικας που πρεπει να φαγωθει προληπτικα επειδη μπηκε σε μια αυλη ? Ουτε ζωο, ουτε ανθρωπος μπορει να ειναι σιγουρος για την πραγματικη προθεση αυτου που μπηκε σε ενα ξενο χωρο ... επομενως, οσο θα υπαρχει η εννοια της δικαιοσυνης και της σωστης απονομης αυτης , εγω θα θεωρω πως οποιοδηποτε σκυλος αντιδρα ασυμμετρα σε σχεση με την απειλη, ειναι δυνητικα επικινδυνος ... μπηκες σε ξενο χωρο, θα ακινητοποιηθεις ...αντεδρασες στην ακινητοποιηση ? θα δαγκωθεις - οχι μοιραια. Δε μπορουμε να θεωρουμε προοδο τη λειτουργια ενος σκυλου ως ταφρο με κροκοδειλους οπου απαξ και πεσεις μεσα, θα εξαφανιστεις ...
Σε μας αυτό που μεταφράζεται σα "δικαιοσύνη" ή η έννοια αυτής δεν υπάρχει στα σκυλιά όπως ξερεις καλύτερα από μένα.Εκει ισχύει το τεριτοριαλιτυ,ό,τι αλληλεπιδρά δηλ με το ζώο στο χώρο που θεωρεί δικό του.Συμφωνώ στο σχόλιο απόλυτα και βεβαια οχι,κανείς δεν πρέπει να δαγκώνεται προληπτικά σε ότι με αφορά
 
  • Like
Reactions: Tricky


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Επειδη παρακολουθω την συζητηση αποσπασματικα λογω του οτι ψηνομαι στον πυρετο κ επειδη το θεμα εχει τραβηξει πολυ κ δεν εχω πολυκαταλαβει,τι θελετε να πειτε οτι ενας σωστα κοινωνικοποιημενος σκυλος που εχει δει πολλα παιδακια κ εχει παιξει μαζι τους κ τα παει καλα εαν βρεθει ενα ξενο παιδακι στο χωρο του κ παιζει φωναζει τσιριζει οτι ειμαστε 100% σιγουροι οτι ο σωστα κοινωνικοποιημενος δεν μπορει να δαγκωσει το παιδι?
Εγω δεν θα αναλυσω με εκπαιδευτικους ορους οπως κανετε εσεις(δεν τους γνωριζω αλλωστε οπως εσεις) αλλα θα πω την γνωμη μου μεσα απο 20 κ πλεον χρονια που εχω σκυλους...
Η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη σε εναν σκυλο με ενα αγνωστο παιδι οσο καλα κ αν τα παει με αυτα..
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
1. Αγγελε,ισχύει 100% αυτό με την εμπιστοσύνη
2, επιτέλους (και όχι,δεν πάει σε σένα αυτό),υπάρχει τεράστια διαφορά στην σοβαρότητα ενός δαγκώματος ενόχλησης στο χέρι του παιδιού από το ξέσκισμα που έκαναν στο πιτσιρίκι.Υπάρχει διαβάθμιση και δείχνουμε να μην το καταλαβαίνουμε
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ολοι σας εχετε πιασει μια θεση κ λετε λετε κ περιμενετε να απαντησω.....

Καμια εκπαιδευση (απο κοινωνικοποιηση, σε..... ιπο) δεν μπορει να υπερκαλυψει τα ενστικτα ενος ζωου που βρισκεται μονο του κ φυλαει το χωρο του.
Αυτος ειναι κ ο λογος που οταν ο ανθρωπος δεν ειναι παρων ο σκυλος κανει οτι κανει σαν αποτελεσμα ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥ εκπαιδευσης κ ενστικτου που το πρωτο ομως δεν αναιρει ολοκληρωτικα το δευτερο.

Οι δε παραμετροι για την καταληξη μιας καταστασης ειναι απειρες κυριως εξαρτονται απο τις αντιδρασεις ολων των εμπλεκομενων......
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
.Συμφωνώ στο σχόλιο απόλυτα και βεβαια οχι,κανείς δεν πρέπει να δαγκώνεται προληπτικά σε ότι με αφορά
Αντε και να δαγκωνεται (σε σημειο παραδοσης εννοω) κατι παει και ερχεται ... το να συζηταμε για σκυλο που εφαγε ζωντανο οποιοδηποτε ανθρωπο (ειτε αθωο παιδακι ή ενοχο ενηλικα) χωρις καν μια ρητη προειδοποιηση (ή εστω μια σαφη εντολη απο το αφεντικο του που να δηλωνει πως τα πραγματα δε μπορει να εχουν αλλη καταληξη πλεον εδω που φτασαμε) , το θεωρω αδιανοητο ...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Επειδη παρακολουθω την συζητηση αποσπασματικα λογω του οτι ψηνομαι στον πυρετο κ επειδη το θεμα εχει τραβηξει πολυ κ δεν εχω πολυκαταλαβει,τι θελετε να πειτε οτι ενας σωστα κοινωνικοποιημενος σκυλος που εχει δει πολλα παιδακια κ εχει παιξει μαζι τους κ τα παει καλα εαν βρεθει ενα ξενο παιδακι στο χωρο του κ παιζει φωναζει τσιριζει οτι ειμαστε 100% σιγουροι οτι ο σωστα κοινωνικοποιημενος δεν μπορει να δαγκωσει το παιδι?
Εγω δεν θα αναλυσω με εκπαιδευτικους ορους οπως κανετε εσεις(δεν τους γνωριζω αλλωστε οπως εσεις) αλλα θα πω την γνωμη μου μεσα απο 20 κ πλεον χρονια που εχω σκυλους...
Η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη σε εναν σκυλο με ενα αγνωστο παιδι οσο καλα κ αν τα παει με αυτα..
To οτι ποτε δεν εισαι σιγουρος και πρεπει να παιρνεις ΠΑΝΤΑ τα μέτρα σου και μαλιστα με ευλαβεια δεν βλεπω να διαφωνει κανεις!
Ομως...
Η διαφωνία εγκειται στο ότι καποιοι υποστηριζουμε ότι δεν ειναι ο κανόνας αλλα η εξαιρεση να φαγωθει ενα παιδι από εναν σωστα κοινωνικοποιημενο και ισορροπημενο σκύλο φυλακα.
Και καποιος (-οι) ότι ενας σκύλος φυλακας όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει (ή πρεπει να) και το αν θα γλυτωσει ενα παιδακι θα ειναι η εξαιρεση και όχι ο κανόνας
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Ολοι σας εχετε πιασει μια θεση κ λετε λετε κ περιμενετε να απαντησω.....

Καμια εκπαιδευση (απο κοινωνικοποιηση, σε..... ιπο) δεν μπορει να υπερκαλυψει τα ενστικτα ενος ζωου που βρισκεται μονο του κ φυλαει το χωρο του.
Αυτος ειναι κ ο λογος που οταν ο ανθρωπος δεν ειναι παρων ο σκυλος κανει οτι κανει σαν αποτελεσμα ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥ εκπαιδευσης κ ενστικτου που το πρωτο ομως δεν αναιρει ολοκληρωτικα το δευτερο.

Οι δε παραμετροι για την καταληξη μιας καταστασης ειναι απειρες κυριως εξαρτονται απο τις αντιδρασεις ολων των εμπλεκομενων......
Εμενα ένας τρομερός τύπος ένα βράδυ μου χε πει ένα ωραίο.Πως η εκπαίδευση είναι "ανακατεύθυνση ενστίκτων".Πολύ ωραία φράση,με εχει βάλει σε σκέψεις αρκετό καιρό τώρα.Και συμφωνώ,καμία εκπαίδευση δε θα απαλείψει ποτέ το ενστικτο,αλλωστε στην ύπαρξη αυτού του ενστικτου βασίζεται και η εκπαίδευση στη φύλαξη.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
To οτι ποτε δεν εισαι σιγουρος και παντα πρεπει να παιρνεις ΠΑΝΤΑ τα μέτρα σου και μαλιστα με ευλαβεια δεν βλεπω να διαφωνει κανεις!
Ομως...
Η διαφωνία εγκειται στο ότι καποιοι υποστηριζουμε ότι δεν ειναι ο κανόνας αλλα η εξαιρεση να φαγωθει ενα παιδι από εναν σωστα κοινωνικοποιημενο και ισορροπημενο σκύλο φυλακα.
Και καποιος (-οι) ότι ενας σκύλος φυλακας όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει (ή πρεπει να) και το αν θα γλυτωσει ενα παιδακι θα ειναι η εξαιρεση και όχι ο κανόνας
Αναλογως τον σκυλο κ αναλογως τι ερεθισμα εχει παρει απ τον μικρο..
Ρε παιδια τι αναλυουμε τωρα?εαν θα φαγωθει η εαν με ενα δαγκωμα θα του κατεβασει το προσωπο?
Η ουσια ειναι οτι μικρα παιδια με σκυλους ΠΟΤΕ μονα τους, θελουν προσοχη κ να ειμαστε απο πανω..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και συμφωνώ,καμία εκπαίδευση δε θα απαλείψει ποτέ το ενστικτο,αλλωστε στην ύπαρξη αυτού του ενστικτου βασίζεται και η εκπαίδευση στη φύλαξη.
Και τοτε γιατι τοοοση ωρα τωρα γινεται συζητηση ξανα κ ξανα σχεδον αποκλειστικα για την εκπαιδευση (η την ελλειψη αυτης) κ δεν συζηταμε για την βαση που ειναι η "υπαρξη του ενστικτου" ;;
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
η βάση μας για το δεδομένο νήμα δεν ειναι ή δε θα πρέπε να ναι ούτε η εκπαιδευση ούτε το ενστικτο ούτε ολα αυτά.το οτι ας πούμε ενας 72χρονος είχε 8 γ@μημενα ροτβαηλερ το χουμε περάσει ετσι ας πούμε
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Επειδή έχω κάψει λίγο τη φλάντζα μου (πάρα πολλές πληροφορίες) να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου μερικά πράγματα προς διεύρυνση και αποσαφήνιση των γνώσεων μου. Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαν σε κάποια φάση οι έμπειροι του forum σε θέματα φύλαξης να γράψουν κάποιο άρθρο σχετικά με το τι είναι στην πραγματικότητα ένας σκύλος φύλακας, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει, ποιες οι δυσκολίες κατοχής του κτλ.

Έστω έχουμε σκύλο δυναμικής φυλής με όλα τα ένστικτα και τις ιδιαιτερότητες που τον συνοδεύουν, ώστε να είναι αποτελεσματικός σε ρόλο φύλαξης. Παίρνω ως δεδομένο ότι ο σκύλος έχει δουλευτεί σωστά από εκπαιδευτή σε όλη την τελετουργία φύλαξης (έλεγχος, γάβγισμα, ακινητοποίηση, δάγκωμα) και εισέρχεται κάποιος στο χώρο του.

1. Έχει σημασία αν τον δει ή όχι την ώρα που μπαίνει; Δεν μιλάω για την περίπτωση που ο ιδιοκτήτης είναι παρών, αλλά σε περίπτωση που ο σκύλος είναι απών από το σπίτι ή την αυλή και ο σκύλος είναι μόνος του στο χώρο. Παίζει να αντιδράσει διαφορετικά αν ο σκύλος τον δει ξαφνικά μπροστά του από το αν τον έχει δει να εισβάλλει;

2. Αναμένεται να έχει διαφορετική αντίδραση ο σκύλος αν φυλάει εκτός σπιτιού ή εντός; Αν ναι, ποια θα ήταν η διαφορά στις αντιδράσεις του; Θα προχωρούσε κατευθείαν σε ακινητοποίηση/δάγκωμα αν ήταν εντός σπιτιού επειδή ίσως μιλάμε για μικρότερη ακτίνα δράσης;

3. Κατά πόσο ένας σωστά (επαναλαμβάνω) εκπαιδευμένος στη φύλαξη σκύλος διέπεται (περισσότερο ή λιγότερο) κι από τις ιδιαιτερότητες της φυλής του εν ώρα εργασίας; Ή η σωστή εκπαίδευση τα χαλιναγωγεί πλήρως και τα κατευθύνει; Από ότι καταλαβαίνω οι φυλές της ομάδας 1 μαθαίνουν να λειτουργούν σε ένα πλαίσιο κανόνων, ενώ οι φυλές της ομάδας 2 μπορεί να κάνουν και λίγο του κεφαλιού τους, το οποίο και τις καθιστά πιο απρόβλεπτες στις αντιδράσεις τους; Μιλάω για τα τυπικά δείγματα της κάθε φυλής.

4. Ο σκύλος κατά πόσο είναι ικανός να εκτιμήσει σωστά και να αντιδράσει αναλόγως, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση με το παιδί; Σίγουρα στο δικό μας το μυαλό, ένα παιδί που μπαίνει σε μια αυλή δεν θεωρείται απειλή. Ο σκύλος μπορεί να το αντιληφθεί αυτό; Ή θα βγάλει φύλαξη; Κατά πόσο η έκταση που θα πάρει το ζήτημα θα εξαρτηθεί από τις αντιδράσεις του παιδιού; Μπορώ να σκεφτώ σε αυτή τη φάση τρεις περιπτώσεις:
  • την περίπτωση που το παιδί γυρνάει πλάτη και το βάζει στα πόδια στο πρώτο γάβγισμα (ή ακόμα και στη θέα του σκύλου)
  • την περίπτωση που παραμένει στη θέση του (ή πιάνει μια γωνία) και τσιρίζει κουνώντας τα χέρια πάνω κάτω
  • την περίπτωση που υποτιμά το σκύλο και αρχίζει να το παίζει μαγκάκι (αυτό πάει για εφήβους περισσότερο).

Αυτά προς το παρόν όσον αφορά την εισβολή κάποιου εντός του χώρου που φυλάει ο σκύλος. Νομίζω ήθελα να ρωτήσω κι άλλα, αλλά γίνεται ένας χαμός στο σπίτι και τα ξέχασα (damn it, σημειωματάριο πρέπει να κρατάω :(). Καλά καλά δεν είμαι σίγουρη ότι τα έχω θέσει απόλυτα σωστά μερικά.

Συγγνώμη για το σεντόνι! Ελπίζω να μην κούρασα...

Υ.Γ. Θεέ μου 2 ώρες προσπαθώ να το γράψω αυτό το post. Κι ακόμα νομίζω ότι μου διαφεύγουν πράγματα που ήθελα να ρωτήσω. :confused:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η διαφωνία εγκειται στο ότι καποιοι υποστηριζουμε ότι δεν ειναι ο κανόνας αλλα η εξαιρεση να φαγωθει ενα παιδι από εναν σωστα κοινωνικοποιημενο και ισορροπημενο σκύλο φυλακα.
Γίνεται διάκριση στο "θήραμα";
Ή μήπως μπορείς να εκπαιδεύσεις να κάνει διάκριση;
Ο,τι μπει στον χώρο του είναι εισβολέας ή όχι;

Φαντάζομαι είναι κάτι αντίστοιχο με τα τεριε που ο,τι κινείται κυνηγιεται, πιάνεται, τινάζεται, θανατώνεται και μετά... πάμε για άλλα...
Είτε είναι ποντίκι είτε η γάτα του γείτονα.

Προσωπικά δεν είμαι φανατικός της φύλαξης -προστασίας και γενικά της ανακατεύθυνσης των ενστίκτων στον άνθρωπο. Ανεξάρτητα αν το σέβομαι.
Και είμαι και παντελώς άσχετος με το θέμα.

Αλλά κάποια στιγμή θα έπρεπε να κατασταλαξουμε τι θέλουμε.
Είναι οξύμωρο να αναπολειται το παρελθόν και οι εργασιακές ικανότητες των "τότε" σκύλων και ταυτόχρονα να ζητείται αλά καρτ ενεργοποίηση των ενστίκτων, εξευγενισμος συμπεριφορών ΚΑΙ σκύλος ΦΥΛΑΚΑΣ.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
η βάση μας για το δεδομένο νήμα δεν ειναι ή δε θα πρέπε να ναι ούτε η εκπαιδευση ούτε το ενστικτο ούτε ολα αυτά.το οτι ας πούμε ενας 72χρονος είχε 8 γ@μημενα ροτβαηλερ το χουμε περάσει ετσι ας πούμε
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι η ηλικία του συγκεκριμένου καθεαυτό το πρόβλημα.. Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά από την άλλη κανείς δεν μπορεί να του απαγορέψει να τα έχει. Το θέμα είναι κατά πόσο αυτός μεριμνά για την ασφάλεια των υπολοίπων, εφόσον του έχει βιδώσει να έχει τόσα σκυλιά δυναμικής φυλής.

Δεν ξέρω κατά πόσο επίσης θα στεκόμουν απαραίτητα στην επιλογή της φυλής. Στο δικό μου το μυαλό (δεν ξέρω αν κάνω λάθος), οποιασδήποτε φυλής σκυλί θα μπορούσε να αποτελέσει κίνδυνο για ένα ξένο παιδί. Πόσο μάλλον αν μιλάμε για έλλειψη ή λάθος εκπαίδευση, αμφίβολη εκτροφή, σκυλιά που λειτουργούν σε αγέλη κτλ..
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Επειδή έχω κάψει λίγο τη φλάντζα μου (πάρα πολλές πληροφορίες) να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου μερικά πράγματα προς διεύρυνση και αποσαφήνιση των γνώσεων μου. Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαν σε κάποια φάση οι έμπειροι του forum σε θέματα φύλαξης να γράψουν κάποιο άρθρο σχετικά με το τι είναι στην πραγματικότητα ένας σκύλος φύλακας, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει, ποιες οι δυσκολίες κατοχής του κτλ.

Έστω έχουμε σκύλο δυναμικής φυλής με όλα τα ένστικτα και τις ιδιαιτερότητες που τον συνοδεύουν, ώστε να είναι αποτελεσματικός σε ρόλο φύλαξης. Παίρνω ως δεδομένο ότι ο σκύλος έχει δουλευτεί σωστά από εκπαιδευτή σε όλη την τελετουργία φύλαξης (έλεγχος, γάβγισμα, ακινητοποίηση, δάγκωμα) και εισέρχεται κάποιος στο χώρο του.

1. Έχει σημασία αν τον δει ή όχι την ώρα που μπαίνει; Δεν μιλάω για την περίπτωση που ο ιδιοκτήτης είναι παρών, αλλά σε περίπτωση που ο σκύλος είναι απών από το σπίτι ή την αυλή και ο σκύλος είναι μόνος του στο χώρο. Παίζει να αντιδράσει διαφορετικά αν ο σκύλος τον δει ξαφνικά μπροστά του από το αν τον έχει δει να εισβάλλει;

2. Αναμένεται να έχει διαφορετική αντίδραση ο σκύλος αν φυλάει εκτός σπιτιού ή εντός; Αν ναι, ποια θα ήταν η διαφορά στις αντιδράσεις του; Θα προχωρούσε κατευθείαν σε ακινητοποίηση/δάγκωμα αν ήταν εντός σπιτιού επειδή ίσως μιλάμε για μικρότερη ακτίνα δράσης;

3. Κατά πόσο ένας σωστά (επαναλαμβάνω) εκπαιδευμένος στη φύλαξη σκύλος διέπεται (περισσότερο ή λιγότερο) κι από τις ιδιαιτερότητες της φυλής του εν ώρα εργασίας; Ή η σωστή εκπαίδευση τα χαλιναγωγεί πλήρως και τα κατευθύνει; Από ότι καταλαβαίνω οι φυλές της ομάδας 1 μαθαίνουν να λειτουργούν σε ένα πλαίσιο κανόνων, ενώ οι φυλές της ομάδας 2 μπορεί να κάνουν και λίγο του κεφαλιού τους, το οποίο και τις καθιστά πιο απρόβλεπτες στις αντιδράσεις τους; Μιλάω για τα τυπικά δείγματα της κάθε φυλής.

4. Ο σκύλος κατά πόσο είναι ικανός να εκτιμήσει σωστά και να αντιδράσει αναλόγως, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση με το παιδί; Σίγουρα στο δικό μας το μυαλό, ένα παιδί που μπαίνει σε μια αυλή δεν θεωρείται απειλή. Ο σκύλος μπορεί να το αντιληφθεί αυτό; Ή θα βγάλει φύλαξη; Κατά πόσο η έκταση που θα πάρει το ζήτημα θα εξαρτηθεί από τις αντιδράσεις του παιδιού; Μπορώ να σκεφτώ σε αυτή τη φάση τρεις περιπτώσεις:
  • την περίπτωση που το παιδί γυρνάει πλάτη και το βάζει στα πόδια στο πρώτο γάβγισμα (ή ακόμα και στη θέα του σκύλου)
  • την περίπτωση που παραμένει στη θέση του (ή πιάνει μια γωνία) και τσιρίζει κουνώντας τα χέρια πάνω κάτω
  • την περίπτωση που υποτιμά το σκύλο και αρχίζει να το παίζει μαγκάκι (αυτό πάει για εφήβους περισσότερο).

Αυτά προς το παρόν όσον αφορά την εισβολή κάποιου εντός του χώρου που φυλάει ο σκύλος. Νομίζω ήθελα να ρωτήσω κι άλλα, αλλά γίνεται ένας χαμός στο σπίτι και τα ξέχασα (damn it, σημειωματάριο πρέπει να κρατάω :(). Καλά καλά δεν είμαι σίγουρη ότι τα έχω θέσει απόλυτα σωστά μερικά.

Συγγνώμη για το σεντόνι! Ελπίζω να μην κούρασα...

Υ.Γ. Θεέ μου 2 ώρες προσπαθώ να το γράψω αυτό το post. Κι ακόμα νομίζω ότι μου διαφεύγουν πράγματα που ήθελα να ρωτήσω. :confused:
1. στο πρώτο προφανώς εννοείς ο άνθρωπος να είναι απών γιατί αν ειναι απών κ ο σκύλος τότε δεν έχουμε ζήτημα... :D όπως σε ΟΛΕΣ τις αλληλεπιδράσεις με ζωντανά που μπορούν να προκαλέσουν ζημιά,ο αιφνιδιασμός δεν είναι ό,τι καλύτερο.Οσο πιο ξαφνικό το ερέθισμα τόσο πιο ξαφνική και απρόβλεπτη και η αντίδραση

2. δε ξέρω πως απαντιέται αυτό,πάντως θεωρώ (και είναι προσωπική άποψη) πως εξαρτάται από τη φυλή.Ενας ποιμενικός σκύλος δε ξέρω πως θα αντιδράσει,ένας σκύλος της ομάδας 2 ομως οπουδήποτε κ αν βρεθεί σε κίνδυνο μέλος αυτού που θεωρεί οικογένεια θα αντιδράσει με τον ίδιο τρόπο

3. ένα μπουλμαστίφ δε θα κυνηγήσει ποτέ έναν εισβολέα για 10 τετράγωνα μέχρι να τον πιάσει και να τον δαγκάσει.Τρέπεται σε φυγή ο εισβολέας,τελειώνει το ερέθισμα,τελειώνει και η φάση του.Με λίγα λόγια μένει κοντά σαυτό που θεωρεί στενό πυρήνα,οικογένειά του,μπλα μπλα μπλα.Κάθε φυλή έχει δικά της χαρακτηριστικά,με την εκπαίδευση γίνεται καλλιέργεια αυτών των χαρακτηριστικών,όμως διαφορετικά κάνει φύλαξη ένα κάνε κορσο ή ένα μπουλμαστιφ και διαφορετικά ένα ποιμενικό.Ανάμεσα δε και στον τρόπο φύλαξης ενός κορσο και ενός μπουλμαστιφ υπάρχουν κάποιες διαφορές,αν και στην ιδια ομάδα

4. αυτό έχει σηκώσει τη μεγαλύτερη κουβέντα.Εχω γράψει και παραπάνω στο νήμα,θεωρώ πως ένα σκυλι ισορροπημενο δε νοείται να κάνει άκριτα full power επίθεση σε ένα 5 χρονο.Προσοχή,μπορεί να το δαγκώσει,και ένα γεμάτο βαρεμάρα δάγκωμα ενός σε πλήρη αναπτυξη ροτβαηλερ μπορει να κάνει τρομερά σοβαρή ζημια σε ένα 5 χρονο που το ενοχλεί και το σκυλί θέλει να εκφράσει τη δυσαρέσκειά του,αλλά ειναι άλλο αυτό και άλλο το full on ολομέτωπο και δαγκώματα παντού

αυτά από μένα,ωραίες & ψυχραιμες ερωτήσεις
 
  • Like
Reactions: Elrandir and east49


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
δε σε καταλαβαίνω,ποιά άλλη "έχασε" το παιδί της?Σου φαίνεται εσένα υπεύθυνος και κατάλληλος ο ιδιοκτήτης ώστε να συνεχίσουν τα σκυλιά να είναι υπό την επίβλεψή του?
2 ειναι τα θεματα των ημερων...κ τα δυο εχουν να κανουν με παιδια...
κ την ανευθυνοτητα των γονιων τους (σημεια των καιρων?ισως...)

Να το παμε αλλιως...εαν τα υπολοιπα σκυλια ηταν ας πουμε...πομερανιαν?κοργκι?βαλε οτι θες τεσπα...
η ιστορια παλι ετσι θα πηγαινε?
εχει αρχισει ο παραλογισμος κ δεν βλεπω να τελειωνει...
ενω να τα παρουν,να τα σαπισουν στο ξυλο στο κυνοκομειο (οτι ειναι τεσπα αυτο που τα χουν παει) κ στο τελος να τα θανατωσουν,ειναι καλυτερο...
που για μενα ουτε τα 2 αρχικα πρεπει να θανατωθουν,την ευθυνη την φερουν ΠΡΩΤΑ οι γονεις κ υστερα ο ιδιοκτητης!

σημειωτεον κυκλοφορει ενα petition...
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
2 ειναι τα θεματα των ημερων...κ τα δυο εχουν να κανουν με παιδια...
κ την ανευθυνοτητα των γονιων τους (σημεια των καιρων?ισως...)

Να το παμε αλλιως...εαν τα υπολοιπα σκυλια ηταν ας πουμε...πομερανιαν?κοργκι?βαλε οτι θες τεσπα...
η ιστορια παλι ετσι θα πηγαινε?
εχει αρχισει ο παραλογισμος κ δεν βλεπω να τελειωνει...
ενω να τα παρουν,να τα σαπισουν στο ξυλο στο κυνοκομειο (οτι ειναι τεσπα αυτο που τα χουν παει) κ στο τελος να τα θανατωσουν,ειναι καλυτερο...
που για μενα ουτε τα 2 αρχικα πρεπει να θανατωθουν,την ευθυνη την φερουν ΠΡΩΤΑ οι γονεις κ υστερα ο ιδιοκτητης!

σημειωτεον κυκλοφορει ενα petition...
εγώ ξέρω ένα,αυτό που συζητάμε εδώ,ή τουλάχιστον δε μου ρχεται το άλλο
προφανώς και ο κινδυνος πάντως ειναι αναλογικός!Δε θα ήταν το ιδιο γιατι ισχύει με τα πομερανιαν ότι ακριβως και με τις γαριδες,δεν έχει παρατηρηθεί επιθετικότητα,έστω και μικρή,απέναντι στο ανθρώπινο είδος.Καταλαβαινω τις ευαισθησίες σου,αλλά ο τύπος είναι έξω.το να μεναν και τα σκυλιά μαζί του ενώ απεδείχθη ανίκανος να τα χειριστεί θα δινε την εικόνα οτι δεν έγινε και κάτι...Εγινε όμως,χάθηκε μια ζωή.Και ναι μεν ο νόμος για ανθρωποκτονία από αμέλεια μέχρι να δικαστείς και ανάλογα τις συνθήκες δίνει τη δυνατότητα να αφεθείς ελεύθερος,τα σκυλια ομως,εφόσον κρίθηκε ανικανος να τα έχει έπρεπε να απομακρυνθουν και σωστά έπραξαν αν θες τη γνωμη μου
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Μαρια&Ηρα
Καπου διαβασα οτι με εντολη εισαγγελεα αφαιρεθηκαν ολα πλην ενος που ηταν κ το μονο τσιπαρισμενο.......
(για να ειμαστε κ on topic)

@Elrandir
Θα σου πω την αποψη μου λιγο γενικοτερα γιατι μεσες ακρες ο @Chris K.A. με καλυπτει.....

Εχει τεραστεια διαφορα αν ενας σκυλος εχει χωρο κ χρονο να δειξει την προθεση του η οχι, οσο κι αν πολλοι θελουν να μας πεισουν για το αντιθετο.
Σε ενα μεγαλο κτημα, που θα δει τον εισβολεα απο μακρια να προσπαθει να μπει θα αντιδρασει διαφορετικα απο το αν ανοιξει μια πορτα κ βρεθει αντιμετωπος ξαφνικα με εισβολεα που προκαλει....

Επισης μην συγχεουμε το απροβλεπτος η ανεξελεκτος με το "αυτονομος" αν μπορω να το πω ετσι.
Οτι δλδ καποια σκυλια εχουν ενστικτωδεις συμπεριφορες κ διαδικασιες στην φυλαξη που δεν υπερκαλυπτονται με εκπαιδευση, δεν σημαινει οτι ειναι απροβλεπτα η ανεξελεκτα.
Το μεν ανεξελεκτο προυποθετει παρουσια αφεντικου για να κρινουμε η οχι αν ελεγχεται, κ το απροβλεπτος σημαινει οτι στην ΙΔΙΑ δραση/προκληση εχει διαφορετικη αντιδραση.
Το απροβλεπτος η ανεξελεκτος συνιστα προβλημα.
(σε αυτο το σημειο να ξανατονισω οτι οι με τις ορολογιες δεν εχω καλη σχεση κ πιθανον να μην ειναι κατανοητο το παραπανω).

Υ. Γ. Οσοι στεκεστε στο "72χρονος με 8 ροτβαιλερ" να θυμισω οτι εχουμε εκτροφεα με μικρη διαφορα ηλικιας που εχει στην κατοχη του τουλαχιστον 8, οχι ροτ αλλα σκυλια δυναμικης φυλης που ειναι υποδειγμα συμπεριφορας γενικα κ ειδικα με τα παιδια......
Οποτε η ηλικια κ ο αριθμος απο μονα τους δεν λενε κατι.....
 
  • Like
Reactions: Elrandir


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
εκτροφέα,όχι απόστρατο αξιωματικό του στρατού...επαγγελματία δηλαδή ;)

Στο ζουμί τώρα,εννοείς μήπως πως αυτό που εγώ θα δω και θα κρίνω ως απρόβλεπτο στο σκυλί σου γιατί ενδεχομένως δεν το χω ξαναδει για σένα είναι η καθημερινότητά σου,οπότε όλα καλά?
(δεν είναι ερώτηση παγίδα,προσπαθώ να το καταλάβω)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf