ΩΜΟΦΑΓΙΑ .....GUIDELINES


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Δημιουργω αυτο το θεμα με στοχο να βοηθησω οσους θελουν να ξεκινησουν ωμοφαγια πρακτικες απαντησεις σε ερωτηματα που απασχολουν πολλους και να γλιτωσω απο προσωπικο χρονο που θα αφιερωσετε .....γιατι αξιζει στα σκυλια μας μια καλη διατροφη !!!!!
ξεκιναμε με τα τελειως βασικα ......ποσο να του δωσω ????
η απαντηση χοντρα ειναι 2 με 3% του σωματικου βαρους .....αναλογα με το επιπεδο δραστηριοτητας του σκυλου .....πχ ενα σκυλι με μειωμενη δραστηριοτητα μαλλον δυο και ενα με αυξημενη μαλλον 3 .....λεω μαλλον γιατι ενα σκυλι μαραθονοδρομου που αθλειται 4 με 5 ωρες καθε μερα ,..,,,,,θα θελει περισσοτερο ......εξαλλου την ακριβη ποσοτητα θα την διαπιστωσουμε στην πραξη με τον αν παχαινει η αδυνατιζει ο σκυλος μας με αυτο που του δινουμε ......ειναι απλως ενας μπουσουλας αυτα τα ποσοστα .....
τωρα τι του δινουμε ???
αναφερω καποια ποσοστα στα κρεατα .....
στα 100 γρ τα 80 πρεπει να ειναι κρεας (κρεας ποσοστο σε κοκαλο 10 με 25 % βαρια ) , τα 5 γρ συκωτι , 5 γρ οργανα και 10 γρ φρουτακαι λαχανικα πολτοποιημενα νουν πολυ μεγαλυτερο ποσοστο σε υδατανθρακα μεχρι 30 γρ εγω προτεινω 10 .....
μπορουμε και ψαρι λιπαρο σε 1 απο τα 14 γευματα της βδομαδας ειναι στην κριση του καθενος .......
τωρα ποια κρεατα ????
κοτοπουλο , γαλοπουλα αρνι κατσικι κουνελι μοσχαρι , επισης η καρδια θεωρειται μυικο κρεας οχι οργανο ......μπορουμε να δωσουμε και αλλα κρεατα φυσικα (παπια , βυσωνα, κτλπ δεν τα αναφερω για ευνοητους λογους τιμης και δυσκολιας ευρεσης )
Επισης χοιρινο δε δινω , μπορει να δωσει καποιος (μπορουμε να συζητησουμε τον κινδυνο)
οργανα ποια θεωρουνται ?
πρασινος πατσας , νεφρα , παγκρεας σπληνας εγκεφαλος ορχεις ...
τι συκωτι???]
μοσχαρισιο και κοτοπουλου
πιθανη απορια ...και που ξερω εγω ποσο κοκαλο εχει το καθε κρεας ...
ολοκληρο κοτοπουλο περιπου 32 % ολοκληρη γαλοπουλα 21% ολοκληρο κουνελι γυρω στο 28% μπουτι κοτοπουλου με κοκαλο 21% καθα τα γραψω αναλυτικα μολις εχω χρονο
φρουτα ποια φρουτα?
μηλα μπανανα ακτινιδιο πορτοκαλι πεπονι νεκταρινια αχλαδι φραουλες ροδακινα ...παντα χωρις κουκουτσια και ποτε σταφυλια ......
ποια λαχανικα ??
μαρουλι γλυκοπατατα σελινο κολοκυθια λαχανο ,κουνουπιδι και μπροκολο και σπανακι ( σε μικρες ποσοτητες οχι συνεχεια)

καθε φορα που δινω κρεας χωρις κοκαλο δινω 4.5 γρ σκονη απο τσοφλι αυγου ανα 500 γρ κρεατος (θα αναφερω αργοτερα αναλυτικα τη διαδικασια )
τωρα απο συμπληρωματα
θα πω τι θα δωσω εγω καποιοι δινουν πολυ περισσοτερα καποιοι καθολου ...
μηλοξυδο (αναλογα το βαρος 1 κσ στην περιπτωση μου ανα 20 κιλα περιπου τη μερα)
ι κσ cottage η ανθοτυρο
1-2 κτσ γιαουρτι κατσικισιο με πετσα η κεφιρ
1 καψουλα ω3 1000 mg τη βδομαδα να ξερετε οτι περιπου 3 σαρδελες ωμες ειναι σαν μια καψουλα
2 φορες τη βδομαδα απο ενα τεταρτο κγ κουρκουμα
1 κγ λαδι καρυδας οποτε εχω (προαιρετικο βελτιωνει την αναπνοη μπορουμε να φτιαξουμε και σπιτικη οδοντοκρεμα με αυτο)
για ενα μηνα δινουμε γη διατομων διαλυμενη στο νερο (κατηγοριας τροφιμων ) ι κγ
και για ενα μηνα 1 μικρη σκελιδα σκορδο (αναλογα και τα κιλα βεβαια αυτες οι ποσοστητες αντιστοιχουν σε σκυλο 20 κιλων περιπου)
τι ψαρια???
σαρδελα γαυρο μαριδα γοπες ...μπορουμε και αλλα το καλο με αυτα ειναι οτι ειναι μικρα και λιπαρα και φτηνα ....οπως ειναι τα δινουμε με τα λεπια με ολα .....
Αυτα τα πολυ πολυ basic .......θα γραψω και πολλες πολλες λεπτομερειες στη συνεχεια
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μπορω να αναμειξω το κρεας με αυγα ,κεφιρ , γιαουρτι η λαχανικα
τα φρουτα κατα προτιμηση μονα τους 20 λεπτα πριν η μετα το γευμα ....
εντοσθια δινω μια με δυο φορες τη βδομαδα .....αν δεν τα τρωει δοκιμασω να τα αναμειξω με λαχανικα !Ανα εβδομαδα αλλαζω το κρεας ......
για τα ω3 καλυτερη λυση λαδι σολωμου ,krill oil η καψουλες ω3 δοσολογια 1κσ ανα 15 kg
αυγα 1με 2 τη βδομαδα
μελι ενα τεταρτο κγ ανα 5 kg μια φορα τη βδομαδα
coconut oil 1κγ ανα 15 kg οποτε εχω το δινω μαζι με κουρκουμα 1/4 κγ ανα 15 kg
σκορδο δινω οταν ειναι >6 μηνων δοση ι μικρη σκελιδα καθε 15kg περιπου (ψιλοκοβω το σκορδο και το αφηνω για 10 min και στη συνεχεια το δινω )
μηλοξυδο (οργανικο αφιλτραριστο)ι κσ ανα μερα οταν ειναι 7 εως 15 kg τοτε δινω 1 κγ
κολοκυθοσποροι τους κανω πουδρα πρωτα 1/4 κγ ανα 5 kg μια φορα τη μερα για 2 weeks
γη διατομων 1 κγ εως 1κσ μερα παρα μερα στο νερο
βιταμινη ε 200 iu ανα 15 kg μια φορα τη βδομαδα η τη μιση δοση δυο φορες
Τωρα φυσικα δεν ειναι αναγκη να δωσουμε ολα αυτα τα συμπληρωματα μαζι ...αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να διαλεγουμε 3-4 καθε φορα και να τα αλλαζουμε καθε μηνα η καθε δυο μηνες !
Ποσοτητα σε κουταβι φαγητου .......(απλως ενδεικτικα)
1-4 μηνων > 10 % του βαρους
5 μηνων> 8 % του βαρους
6 μηνων >7 % του βαρους
7 μηνων >6% του βαρους
8 μηνων>5 % του βαρους μεχρι 12 μηνων 5% μετα 3 %
πρακτικα για να μην κανετε τοσους πολλους υπολογισμους μπορειτε να δινετε 2-3% του προβλεπομενου ενηλικου βαρους τους στα κουταβια και βλεπετε ...
τι δινουμε οταν παμε ταξιδι με το σκυλο τωρα >κονσερβα σκουμπρι τονο σολωμο σαρδελα με νερο χωρις αλατι ,cottage,natural apple sauce , σπιτικες λιχουδιες εκαπιδευσης , goji berries πως ειπε ο φιλος μ ο ripper
Τελειωνω δινοντας καποιες ιδεες γεμισματος kong
μπανανα +γιαουρτι+βρωμη
γιαουρτι + βρωμη +κρεας
κρεας +τυρι κρεμα
φυστικοβουτυρο αναλατο η ταχινι αλοιφω λιγο τις εσωτερικες επιφανειες
λαχανικα + τυρι κρεμα
τοποθετω ειτε kong με γεμιση ειτε μονο τη γεμιση στο ψυγειο ....
 


kostas argyropoulos

Active Member
22 Μαϊου 2015
29
10
51
Δημιουργω αυτο το θεμα με στοχο να βοηθησω οσους θελουν να ξεκινησουν ωμοφαγια πρακτικες απαντησεις σε ερωτηματα που απασχολουν πολλους και να γλιτωσω απο προσωπικο χρονο που θα αφιερωσετε .....γιατι αξιζει στα σκυλια μας μια καλη διατροφη !!!!!
ξεκιναμε με τα τελειως βασικα ......ποσο να του δωσω ????
η απαντηση χοντρα ειναι 2 με 3% του σωματικου βαρους .....αναλογα με το επιπεδο δραστηριοτητας του σκυλου .....πχ ενα σκυλι με μειωμενη δραστηριοτητα μαλλον δυο και ενα με αυξημενη μαλλον 3 .....λεω μαλλον γιατι ενα σκυλι μαραθονοδρομου που αθλειται 4 με 5 ωρες καθε μερα ,..,,,,,θα θελει περισσοτερο ......εξαλλου την ακριβη ποσοτητα θα την διαπιστωσουμε στην πραξη με τον αν παχαινει η αδυνατιζει ο σκυλος μας με αυτο που του δινουμε ......ειναι απλως ενας μπουσουλας αυτα τα ποσοστα .....
τωρα τι του δινουμε ???
αναφερω καποια ποσοστα στα κρεατα .....
στα 100 γρ τα 80 πρεπει να ειναι κρεας (κρεας ποσοστο σε κοκαλο 10 με 25 % βαρια ) , τα 5 γρ συκωτι , 5 γρ οργανα και 10 γρ φρουτακαι λαχανικα πολτοποιημενα νουν πολυ μεγαλυτερο ποσοστο σε υδατανθρακα μεχρι 30 γρ εγω προτεινω 10 .....
μπορουμε και ψαρι λιπαρο σε 1 απο τα 14 γευματα της βδομαδας ειναι στην κριση του καθενος .......
τωρα ποια κρεατα ????
κοτοπουλο , γαλοπουλα αρνι κατσικι κουνελι μοσχαρι , επισης η καρδια θεωρειται μυικο κρεας οχι οργανο ......μπορουμε να δωσουμε και αλλα κρεατα φυσικα (παπια , βυσωνα, κτλπ δεν τα αναφερω για ευνοητους λογους τιμης και δυσκολιας ευρεσης )
Επισης χοιρινο δε δινω , μπορει να δωσει καποιος (μπορουμε να συζητησουμε τον κινδυνο)
οργανα ποια θεωρουνται ?
πρασινος πατσας , νεφρα , παγκρεας σπληνας εγκεφαλος ορχεις ...
τι συκωτι???]
μοσχαρισιο και κοτοπουλου
πιθανη απορια ...και που ξερω εγω ποσο κοκαλο εχει το καθε κρεας ...
ολοκληρο κοτοπουλο περιπου 32 % ολοκληρη γαλοπουλα 21% ολοκληρο κουνελι γυρω στο 28% μπουτι κοτοπουλου με κοκαλο 21% καθα τα γραψω αναλυτικα μολις εχω χρονο
φρουτα ποια φρουτα?
μηλα μπανανα ακτινιδιο πορτοκαλι πεπονι νεκταρινια αχλαδι φραουλες ροδακινα ...παντα χωρις κουκουτσια και ποτε σταφυλια ......
ποια λαχανικα ??
μαρουλι γλυκοπατατα σελινο κολοκυθια λαχανο ,κουνουπιδι και μπροκολο και σπανακι ( σε μικρες ποσοτητες οχι συνεχεια)

καθε φορα που δινω κρεας χωρις κοκαλο δινω 4.5 γρ σκονη απο τσοφλι αυγου ανα 500 γρ κρεατος (θα αναφερω αργοτερα αναλυτικα τη διαδικασια )
τωρα απο συμπληρωματα
θα πω τι θα δωσω εγω καποιοι δινουν πολυ περισσοτερα καποιοι καθολου ...
μηλοξυδο (αναλογα το βαρος 1 κσ στην περιπτωση μου ανα 20 κιλα περιπου τη μερα)
ι κσ cottage η ανθοτυρο
1-2 κτσ γιαουρτι κατσικισιο με πετσα η κεφιρ
1 καψουλα ω3 1000 mg τη βδομαδα να ξερετε οτι περιπου 3 σαρδελες ωμες ειναι σαν μια καψουλα
2 φορες τη βδομαδα απο ενα τεταρτο κγ κουρκουμα
1 κγ λαδι καρυδας οποτε εχω (προαιρετικο βελτιωνει την αναπνοη μπορουμε να φτιαξουμε και σπιτικη οδοντοκρεμα με αυτο)
για ενα μηνα δινουμε γη διατομων διαλυμενη στο νερο (κατηγοριας τροφιμων ) ι κγ
και για ενα μηνα 1 μικρη σκελιδα σκορδο (αναλογα και τα κιλα βεβαια αυτες οι ποσοστητες αντιστοιχουν σε σκυλο 20 κιλων περιπου)
τι ψαρια???
σαρδελα γαυρο μαριδα γοπες ...μπορουμε και αλλα το καλο με αυτα ειναι οτι ειναι μικρα και λιπαρα και φτηνα ....οπως ειναι τα δινουμε με τα λεπια με ολα .....
Αυτα τα πολυ πολυ basic .......θα γραψω και πολλες πολλες λεπτομερειες στη συνεχεια
Τι είναι η γη διατομών και που βοηθαει?
 


Nikos_Oo

Active Member
24 Ιανουαρίου 2011
36
15
Καλαματα
Δεν προτείνεται για άτομα που δεν έχουν χρονο, και σταθερό ωράριο.
Εγω που ταΐζω μπαρφ αλλα για λιγο ακομα, μέχρι να παραλάβω την platinum, ζαλίστηκα με όλα αυτά που έγραψες, και αν ειχα διαβάσει αυτο το ποστ πριν ξεκινήσω, μάλλον θα με ειχες αποτρέψει! Στη δίκη σου διατροφή δίνεις τόση βάση;;
Για όποιον δεν έχει δοκιμάσει την ωμή τροφή στο σκύλο του να πω κάποια πράγματα που συμπέρανα εγω. Αν αγοράζεις έτοιμη μπαρφ ξεμπερδεύεις με την διαδικασία της ετοιμασίας, και σου μένει μόνο ο χώρος αποθηκεύσεως, ο οποίος αν δεν θέλεις να αγοράζεις καθε λιγο και λιγάκι θα πρέπει να ειναι μεγάλος, μιλώντας για σκυλιά 30 κιλά πλας, αλλα δε ξερεις τι ειναι αυτο που βάζουν μέσα στη τροφή! Απο την αλλη αν αποφασίσεις να τη φτιάχνεις μόνος σου θέλεις και χρονο για να την φτιάξεις + το χώρο που θέλεις σίγουρα να ειναι μεγάλος, εκτός αν έχεις όρεξη να φτιάχνεις καθε 2-3 μέρες τροφή για το σκύλο. Η σωστή διαδικασία λέει οτι η τροφή πρέπει να πάει στους -40 για να γίνει αδρανοποίηση τον μικροβίων που μπορεί να έχει η τροφή. Η οικιακή κατάψυξη δεν πάει τόσο χαμηλά, άρα απο πλευράς υγιεινής το χάνουμε. Αλλα ας πούμε οτι έχουμε επαγγελματικό καταψύκτη και τα κάνουμε όλα τα παραπάνω. Το ωράριο πρέπει να ειναι σταθερό γιατι απαγορεύεται να ταΐσεις την τροφή αν έχει ξεπαγώσει τελείως, και η σωστή διαδικασία ξεπαγώματος γίνεται εντός του ψυγείου και οχι εκτός για ταχύρυθμη απόψυξη. Αν πρέπει να πας κάπου και να έχεις το σκύλο μαζι, πρέπει να βρασεις την τροφή αν πρέπει να τον ταιςεις, αν περισσέψει κα δε τη φαει όλη, πάλι πρέπει να τη βρασεις γιατι δε κάνει να μείνει. Όποτε ειναι μια διαδικασία που δεν ειναι για πολυάσχολους, τουλάχιστον αυτή ειναι η άποψη μου. Και μην ακούσω κάποιον να λέει οτι στις ξηρές τροφές δε ξέρουμε τι βάζουν μέσα, γιατι καλα δε ξέρουμε τι βάζουν μέσα σε αυτά που τρώμε εμείς.

ΥΓ: περισσότερο εμπιστεύομαι μια καλη ξηρά τροφή, παρα το κρέας στη Βαρβάκειο που παρα πολλοί πάνε και αγοράζουν διαφορα προϊόντα απο εκεί για να φτιάξουν μπαρφ.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τι είναι η γη διατομών και που βοηθαει?
Η γή διατομών είναι φθηνός φυσικός φορέας που μπορώ να χρησιμοποιήσω προς ακινητοποίηση των ζυμομυκήτων μου . Βοηθάει στην αυξηση της παραγωγής αλκοολών, σε συντομότερο χρονικό διάστημα σε καλλιέργεια μεγάλης κλίμακας ή και παρτίδας .
Απορώ ώρες ώρες με όλα αυτά τα αρθρα που ξεπηδάνε κατα καιρούς εδώ (το έκτο ή το έβδομο για το φόρουμ; ) ή σε λοιπά μπλόγκ....Τα βγάζετε από το κεφάλι σας;
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Δεν προτείνεται για άτομα που δεν έχουν χρονο, και σταθερό ωράριο.
Εγω που ταΐζω μπαρφ αλλα για λιγο ακομα, μέχρι να παραλάβω την platinum, ζαλίστηκα με όλα αυτά που έγραψες, και αν ειχα διαβάσει αυτο το ποστ πριν ξεκινήσω, μάλλον θα με ειχες αποτρέψει! Στη δίκη σου διατροφή δίνεις τόση βάση;;
Για όποιον δεν έχει δοκιμάσει την ωμή τροφή στο σκύλο του να πω κάποια πράγματα που συμπέρανα εγω. Αν αγοράζεις έτοιμη μπαρφ ξεμπερδεύεις με την διαδικασία της ετοιμασίας, και σου μένει μόνο ο χώρος αποθηκεύσεως, ο οποίος αν δεν θέλεις να αγοράζεις καθε λιγο και λιγάκι θα πρέπει να ειναι μεγάλος, μιλώντας για σκυλιά 30 κιλά πλας, αλλα δε ξερεις τι ειναι αυτο που βάζουν μέσα στη τροφή! Απο την αλλη αν αποφασίσεις να τη φτιάχνεις μόνος σου θέλεις και χρονο για να την φτιάξεις + το χώρο που θέλεις σίγουρα να ειναι μεγάλος, εκτός αν έχεις όρεξη να φτιάχνεις καθε 2-3 μέρες τροφή για το σκύλο. Η σωστή διαδικασία λέει οτι η τροφή πρέπει να πάει στους -40 για να γίνει αδρανοποίηση τον μικροβίων που μπορεί να έχει η τροφή. Η οικιακή κατάψυξη δεν πάει τόσο χαμηλά, άρα απο πλευράς υγιεινής το χάνουμε. Αλλα ας πούμε οτι έχουμε επαγγελματικό καταψύκτη και τα κάνουμε όλα τα παραπάνω. Το ωράριο πρέπει να ειναι σταθερό γιατι απαγορεύεται να ταΐσεις την τροφή αν έχει ξεπαγώσει τελείως, και η σωστή διαδικασία ξεπαγώματος γίνεται εντός του ψυγείου και οχι εκτός για ταχύρυθμη απόψυξη. Αν πρέπει να πας κάπου και να έχεις το σκύλο μαζι, πρέπει να βρασεις την τροφή αν πρέπει να τον ταιςεις, αν περισσέψει κα δε τη φαει όλη, πάλι πρέπει να τη βρασεις γιατι δε κάνει να μείνει. Όποτε ειναι μια διαδικασία που δεν ειναι για πολυάσχολους, τουλάχιστον αυτή ειναι η άποψη μου. Και μην ακούσω κάποιον να λέει οτι στις ξηρές τροφές δε ξέρουμε τι βάζουν μέσα, γιατι καλα δε ξέρουμε τι βάζουν μέσα σε αυτά που τρώμε εμείς.

ΥΓ: περισσότερο εμπιστεύομαι μια καλη ξηρά τροφή, παρα το κρέας στη Βαρβάκειο που παρα πολλοί πάνε και αγοράζουν διαφορα προϊόντα απο εκεί για να φτιάξουν μπαρφ.
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν να υιοθετησει τον εναν η τον αλλον τροπο διατροφης ....ο καθενας επιλεγει αυτο που θεωρει καλυτερο για τον σκυλο του ...δε λεω οτι αυτο που κανω εγω ειναι καλυτερο , ειναι αυτο που με κανει να νιωθω εμενα οτι κανω το καλυτερο στο σκυλο μου .....εσυ μπορεις να δινεις ξηρα και να κανεις συμφωνα με εσενα το καλυτερο οποτε αφου νιωθεις καλα με αυτο που του δινεις αυτο εχει τη μεγαλυτερη σημασια ...εξαλλου η διατροφη ειναι ενα μονο μικρο μερος απο αυτα που οφειλουμε να κανουμε ως ιδιοκτητες σκυλων ......πρεπει ομως να κανουμε πολλα περισσοτερα απο μια καλη τροφη για να θεωρουμαστε υπευθυνοι ιδιοκτητες κατοικιδιων .....ενα μικρο θεμα ειναι η διατροφη δεν εχω καμια διαθεση να διαφωνησω η να συμγωνησω με καποιον ...δεν ανοιξα και αυτο το νημα με αυτο το σκοπο ...
 








Nikos_Oo

Active Member
24 Ιανουαρίου 2011
36
15
Καλαματα
Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν να υιοθετησει τον εναν η τον αλλον τροπο διατροφης ....ο καθενας επιλεγει αυτο που θεωρει καλυτερο για τον σκυλο του ...δε λεω οτι αυτο που κανω εγω ειναι καλυτερο , ειναι αυτο που με κανει να νιωθω εμενα οτι κανω το καλυτερο στο σκυλο μου .....εσυ μπορεις να δινεις ξηρα και να κανεις συμφωνα με εσενα το καλυτερο οποτε αφου νιωθεις καλα με αυτο που του δινεις αυτο εχει τη μεγαλυτερη σημασια ...εξαλλου η διατροφη ειναι ενα μονο μικρο μερος απο αυτα που οφειλουμε να κανουμε ως ιδιοκτητες σκυλων ......πρεπει ομως να κανουμε πολλα περισσοτερα απο μια καλη τροφη για να θεωρουμαστε υπευθυνοι ιδιοκτητες κατοικιδιων .....ενα μικρο θεμα ειναι η διατροφη δεν εχω καμια διαθεση να διαφωνησω η να συμγωνησω με καποιον ...δεν ανοιξα και αυτο το νημα με αυτο το σκοπο ...
Πολυ καλα έκανες, απλά φόρουμ ειναι συζήτηση κάνουμε, είπα και εγω τη γνώμη μου στο θέμα σου!
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


Eraki

Well-Known Member
4 Μαϊου 2016
75
192
47
Στη δίκη σου διατροφή δίνεις τόση βάση;;
Μεγάλη κουβέντα είπες! Κι ακόμα περισσότερο αν δίνουμε τόση βάση στη διατροφή των παιδιών μας... Πολύ αμφιβάλλω! Κι όχι μόνο στη διατροφή τους, αλλά στις τακτικές εξετάσεις τους, στην καλοζωία τους, στην εκπαίδευσή τους, στην ανατροφή τους, στην άσκησή τους, στον προγεννητικό μας έλεγχο κτλ κτλ.
Κάπου μέσα στο φόρουμ σε άλλο θέμα διάβασα "ελα μωρε γιατι να του βαλω εκπαιδευτη η να διαβασω για εκπαιδευση σιγα τοσο δυσκολο ειναι να μεγαλωσεις σκυλο σαν μωρο θα ειναι ......" και γέλαγα μόνη μου γιατί προφανώς σημαίνει ότι νομίζουμε όλοι ότι ξέρουμε να μεγαλώσουμε ένα μωρό, άρα εκεί είμαστε στον αυτόματο και διαβάζουμε/προσέχουμε /ενημερωνόμαστε όταν είναι να αποκτήσουμε σκύλο (χωρίς πρόθεση προσβολής για κανέναν - ως διαπίστωση μόνο επειδή αναφέρθηκε).
Με λίγα λόγια: μπράβο σε όσους δίνουν τόση βάση στους προγεννητικούς ελέγχους των κουταβιών τους και στην μετέπειτα ανατροφή. Μακάρι να το κάναμε και για τους δικούς μας απογόνους...
Αυτά και το βουλώνω γιατί είμαι εκτός θέματος :love:
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ο όρος guideline που έχει ο τίτλος είναι κάτι το επιστημονικό.. χωρίς να θέλω να προσβάλω τον θεματοθέτη, μερικά όπως το να δίνουμε κονσέρβα στον σκύλο με σκουμπρί, krill, γκότζι μπέρι, γιαούρτια, τυρί κρέμα κ.α δεν είναι ''κομψό''.. θα ήταν πιο πολίτικαλ κορέκτ (προσωπική άποψη πάντα) ο τίτλος να ήταν του τύπου '' ωμοφαγία- πρακτικές/προσωπικές συμβουλές'' με βάση την εμπειρία του θεματοθέτη και πολλά άλλα.. φυσικά ο κόπος για να γράψεις ένα τέτοιο πόστ παίρνει ένα μπράβο από μόνο του (y)