Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απροβλεπτος ειναι ενας σκυλος που δεν εχει την ιδια σταθερη αντοδραση στο ιδιο ερεθισμα.
Πχ
Αν διασταυρωθεις με το σκυλο στο λουρι με εναν ανθρωπο ιδιας συμπεριφορας 9 φορες κ την 10η ο σκυλος του την πεσει, ναι μπορει να χαρακτηριστει απροβλεπτος.
Αν διασταυρωθεις με σκυλο στο λουρι με αλλους σκυλους κ στους 9 παραμενει εντελως αδιαφορος κ τυχαια με τον 10 κανει εντοξευση πυραυλου για να τον φτασει, ναι μπορει να χαρακτηριστει απροβλεπτος.
Απο το αφεντικο του παντα ετσι;
Γιατι απο εναν ξενο που βλεπει μια αντιδραση πρωτη φορα απροβλεπτη ειναι......
Αλλο αν εσενα σου φαινεται ακραια ομως....
Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι απροβλεπτη.
Το "ολα καλα" σηκωνει πολυ συζητηση κ κυριως για ποια αντιδραση μιλαμε......


..... Κι εχεις ενα πμ.
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
1. στο πρώτο προφανώς εννοείς ο άνθρωπος να είναι απών γιατί αν ειναι απών κ ο σκύλος τότε δεν έχουμε ζήτημα... :D όπως σε ΟΛΕΣ τις αλληλεπιδράσεις με ζωντανά που μπορούν να προκαλέσουν ζημιά,ο αιφνιδιασμός δεν είναι ό,τι καλύτερο.Οσο πιο ξαφνικό το ερέθισμα τόσο πιο ξαφνική και απρόβλεπτη και η αντίδραση

2. δε ξέρω πως απαντιέται αυτό,πάντως θεωρώ (και είναι προσωπική άποψη) πως εξαρτάται από τη φυλή.Ενας ποιμενικός σκύλος δε ξέρω πως θα αντιδράσει,ένας σκύλος της ομάδας 2 ομως οπουδήποτε κ αν βρεθεί σε κίνδυνο μέλος αυτού που θεωρεί οικογένεια θα αντιδράσει με τον ίδιο τρόπο

3. ένα μπουλμαστίφ δε θα κυνηγήσει ποτέ έναν εισβολέα για 10 τετράγωνα μέχρι να τον πιάσει και να τον δαγκάσει.Τρέπεται σε φυγή ο εισβολέας,τελειώνει το ερέθισμα,τελειώνει και η φάση του.Με λίγα λόγια μένει κοντά σαυτό που θεωρεί στενό πυρήνα,οικογένειά του,μπλα μπλα μπλα.Κάθε φυλή έχει δικά της χαρακτηριστικά,με την εκπαίδευση γίνεται καλλιέργεια αυτών των χαρακτηριστικών,όμως διαφορετικά κάνει φύλαξη ένα κάνε κορσο ή ένα μπουλμαστιφ και διαφορετικά ένα ποιμενικό.Ανάμεσα δε και στον τρόπο φύλαξης ενός κορσο και ενός μπουλμαστιφ υπάρχουν κάποιες διαφορές,αν και στην ιδια ομάδα

4. αυτό έχει σηκώσει τη μεγαλύτερη κουβέντα.Εχω γράψει και παραπάνω στο νήμα,θεωρώ πως ένα σκυλι ισορροπημενο δε νοείται να κάνει άκριτα full power επίθεση σε ένα 5 χρονο.Προσοχή,μπορεί να το δαγκώσει,και ένα γεμάτο βαρεμάρα δάγκωμα ενός σε πλήρη αναπτυξη ροτβαηλερ μπορει να κάνει τρομερά σοβαρή ζημια σε ένα 5 χρονο που το ενοχλεί και το σκυλί θέλει να εκφράσει τη δυσαρέσκειά του,αλλά ειναι άλλο αυτό και άλλο το full on ολομέτωπο και δαγκώματα παντού

αυτά από μένα,ωραίες & ψυχραιμες ερωτήσεις
1. Sorry, my bad! :LOL: Ναι εννοούσα τον ιδιοκτήτη του σπιτιού. Με κάλυψες απόλυτα!

2. Θεωρητικά υποθέτω πως κι ένας ποιμενικός σκύλος, θα αντιδράσει ανάλογα με τα traits της φυλής του, οπουδήποτε κι αν βρεθεί μέλος της οικογένειας σε κίνδυνο. Απλά να υποθέσω επίσης ότι, αν ο εισβολέας έχει μπει εντός σπιτιού, περνάει πλέον στη γραμμή ακινητοποίησης/καταστολής; Ενώ αν ο σκύλος φυλάει στην αυλή και τον αντιληφθεί θα μπει πρώτα στη διαδικασία αποτροπής με γάβγισμα; Αυτό εννοούσα με την ακτίνα δράσης. (Πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι το λέω σωστά. Είναι η ώρα δύσκολη. :sleep:)

3. Σίγουρα κάθε φυλή έχει το δικό της τρόπο για να εκτελεί φύλαξη. Κατά πόσο όμως, υπάρχει περίπτωση να παρεκκλίνουν από την εκπαίδευσή τους ορισμένες φυλές και να δράσουν με δική τους βούληση (πχ να προβούν σε καταστολή πριν δώσουν προειδοποίηση, ενώ έχουν το χώρο και το χρόνο); Ή έχει να κάνει με το χαρακτήρα του σκύλου; Ή και με τα δυο ενδεχομένως;

4. Καταλαβαίνω πως το λες. Από την άλλη όμως, επειδή ακριβώς μιλάμε για δυο σκυλιά με δυνατό δάγκωμα, έχω μερικές αμφιβολίες για το κατά πόσο έγινε όντως full power επίθεση. Πιστεύω ότι αν είχε γίνει έτσι, το παιδάκι δεν θα προλάβαινε να φτάσει στο νοσοκομείο. Πολύ φοβάμαι, δηλαδή, ότι μπορεί να έγινε το τραγικό θύμα ενός «παιχνιδιού» μεταξύ δυο σκύλων της ίδιας αγέλης και με τις κινήσεις – φωνές του, διέγειρε το prey drive των σκύλων.. :(

@east49 και εσύ και ο @Chris K.A. με καλύψατε και οι δυο στα περισσότερα.. Θα τα επεξεργαστώ όλα (information overdose έχω φάει απόψε) και θα επανέλθω και με άλλες ερωτήσεις.. :p Σας ευχαριστώ και τους δυο!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
υπάρχουν απειρα ΖΩΑ που μπορούν να αντιληφθουν πως ένα παιδάκι 8 κιλων δεν αποτελεί τέτοιο κίνδυνο ώστε να το τινάζουν από το λαρυγγι στον άερα για κανα 2λεπτο.Οχι μόνο σκυλιά,ΖΩΑ,αφθονα,χωρίς εκπαίδευση
Ποια? Το καναρίνι, η χελώνα, το χάμστερ, τα κουνελια.. ποια άλλα?
Ένα κριάρι πάντως μας ειχε παρει στο κυνήγι για είχαμε μπει να πιασουμε τα προβατακια όταν ήμασταν μικρά. Κάτι κόκορες, κάτι χήνες , γλιτωσαμε και κάτι κλωτσιές από τα γαϊδούρια .. φέρνω στο μυαλό μου ζώα που ζουν κοντά μας είτε παραγωγής ετε συντροφιάς.. Για γάτες έχω σπίτι μου παράδειγμα απειλής .
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Βρε παιδιά, αν τα σκυλιά είναι ή πρέπει να είναι έτσι όπως περιγράφουν κάποιοι, με αυτά τα "αρχέγονα, κτηνώδη ένστικτα" και δίχως ίχνος κρίσης και διάκρισης εκ φύσεως ή ικανότητα μάθησης... και απαιτούν και τόσο προσοχή, τόσες προφυλάξεις, τόσα... λουκέτα... Μήπως ένας λογικός αριθμός νεκρών θα ήταν 2-3 την εβδομάδα;

Αυτά τα ίδια σκυλιά, που είναι ή πρέπει να είναι έτσι, πριν κάμποσα χρόνια που τα ένστικτα και το ταμπεραμέντο τους θα ήταν ακόμα πιο "τραχύ" και πιο "πρωτόγονο", όπως συχνά λέμε και χάνεται πλέον... και οι άνθρωποι είχαν λιγότερη γνώση, λιγότερο φόβο και τα παιδιά έπαιζαν ανέμελα και ανεξέλεγκτα... Πόσα παιδάκια σκότωναν το μήνα;




 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
2. όσο κ αν ακούγεται περίεργο (σε τρίτους),αυτή ειναι μια προσωπική ερώτηση.Τι εννοώ?Πρώτον,ο καθενας μας έχει τα δικά του πιστεύω στο τι θέλει από τη φύλαξη.Αλλου συγκλίνουν οι απόψεις μας,άλλες φορές απομακρύνονται.Και τελείως προσωπικά όμως να στο πω,ας πούμε οτι εγώ μένω μόνος μου.Είμαι 1,82,92 κιλά,υγιής μπλα μπλα.Θέλω δυναμική φυλή.Τα θέλω μου πάνω σαυτό οντας μονος μου είναι τελειως διαφορετικά από τα αντιστοιχα θέλω μου όταν έχω οικογένεια πίσω μου,παιδιά στο σπίτι και πάει λέγοντας.Αλλάζουν τα δεδομένα,αλλάζουν και οι απαιτήσεις.Δεν έχω καταλήξει μέσα μου ακόμα αν κοιμάται στο διπλανό δωμάτιο το παιδί μου και μπει κάποιος σπίτι τι θέλω από το σκυλί μου να κάνει.Μέχρι να καταλήξω και να μαι βεβαιος γιαυτό,θα αρκεστώ στο να αποτρέψει και όχι στο να συντρίψει ας πούμε

3. μια χαρά το πες νομίζω

4. απαυτά που διαβάζω,το παιδί δεν πρόλαβε να πάει στο νοσοκομείο και τα τραύματα ήταν ανατριχιαστικά.Δεν ήταν δηλαδή δαγκώματα αποτροπής ή ενόχλησης και δεν ήταν 2-3.Ενδεχομένως να γινε έτσι όπως το λες.Δεν έχουμε πλήρη εικόνα για αυτό,κάπου πήρε το μάτι μου τα ευρήματα της ιατροδικαστικής μελέτης αλλά δεν την παλευα αλλο,μαύρισε η ψυχή μου
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@GRDANE
Γνωστο το κολλημα σου με την παρτη μου, κ δεν θα τσιμπησω.....

ΕΣΥ παρεθεσες ενα κειμενο, του οποιου ο συγγραφεας δεν ειναι δω.
Ο συγγραφεας ομως εδωσε μια ΔΗΜΟΣΙΑ συνεντευξη κ φυσικα αυτα που γραφει θα σχολιαστουν.
Δεν καταλαβαινω λοιπον ουτε αυτο το κολλημα σου, ουτε την επιθυμια σου να απολλογηθεις γι αυτον.

Ειναι λοιπον, το πολλοστο κειμενο που διαβαζω αυτες τις μερες, οτι για ολα φταιει ο απαισιος ιδιοκτητης που ειχε ακινωνητα σκυλια κλεισμενα σε σκοτεινο υπογειο.....

Οσο ποιο γρηγορα σταματησουμε να εθελοτυφλουμε, κ να θελουμε με το στανιο να αποδειξουμε οτι ολα τα 4ποδα του ειδους σκυλος εχουν τυπικο χαρακτηρα μπιγκλ, κ σπασουμε το ταμπου κ πουμε κ στον κοσμο οτι μερικες φορες ειναι αναμενωμενο ο σκυλος να δαγκωνει κ να επιτεθει, τοσο ο κοσμος θα παψει να θεωρει προβληματικο τον ιδιο το σκυλο η τον ιδιοκτητη του που εκδηλωσε μια τετοια συμπεριφορα.

Αν απαντησεις, μονο γι αυτα που σου γραφω σε παρακαλω κ την αποψη σου για το προσωπο μου κρατα την για παρτη σου οπως κανω κι εγω.......
@east49 εκανα λαικ στο μυνημα σου
οχι γιατι συμφωνω αλλα να σε ευχαριστησω γιατι μια φορ αακομα αποδυκνυεις οτι εχω δικιο...
δεν εχω κανενα κολλημα μαζι σου ειλικρινα πιστεψε το , απλα δεν μαρεσει να φυτευεεις λογια και συμπερασματα σε γραφομενα αλλων και παρα πολλες φορε σε δικα μου απλα και μονο για να εισαγαγεις τις αποψεις σου που ειλικρινα μεροικες ειναι σωστες και πολυ ενδιαφερουσες για συζητηση αλλα ΟΧΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ
ο συγκεκριμμενος εκπαιδευτης θα συμφωνησω μαζι σου οτι εδωσε μια δημοσια συνεντευξη και ν ακριθςει για αυτην
γι ααυτα που ειπε ομως κι οχι γι ατα οσα ακουσες σε αλλους και που εντεχνως του φορτωνεις ως συμπερασμα απο αυτα που διαβασες
εκανα με μπολντ τα γραφομενα σου που χρησιμοποιεις αυθαιρετα παλι γι ανα πεις τα δικα σου ...
ειλικρινα απορω που τα ειδες στη συγκεκριμμενη συνεντευξη
δεν θα κατσω να μιλησωψ για τους δημοσιογραφους θα ηταν χαζο
ο ομιλητης ομως
εντεχνως και πολλακις αποφευγει να τοποθετηθει για τοι συγκεκριμμενο συμβαν
εντεχνως και πολλακις αποφευγει να στοχοποιησει φυλες και μεγεθη σκυλων και καλα κανει
δηλωνει οτι για καθε σκυλο απαραιτητη ειναι η εκπαιδευση και πολλακις τοπουετειται τι θαπρεπε να γινει για να μην υπαρχουν γεγονοτα στο μελλον παρομοια με το δυσαρεστο συμβαν...
πολλακις αναφερει οτι υοαρχουν σκυλια και φυλες με ιδιαιτεροτητες που δεν κανουν για τον καθενα
ξεκαθαρα δηλωνει οτι ακομα και στα καλυτερα σκυλια επειδη ειναι σκυλια δεν πρεπει να αφηνουμε τ απαιδια και τα σκυλια χωρις επιβλεψη ωστε να μην επαναληφθει ενα τετοιο γεγονος ακομα κι αν ειναι τελεια εκπαιδευμενα
ξεκαθαρα δλωνει οτι ο εκτροφεας φερει ευθυνη γι ατ ακουταβια και τους ιδιοκτητες που τα δινουν κουταβια δλδ που χρηζουν λογω χαρακτηρα ιδιαιτερης αντριμετωπισης......
πως εσυ ρε φωστηρα του προσαπτεις οτι κρινει το συγκεκριμμενο γεγονος και οτι φταινε τα σκυλια που ηταν σε υπογεια ? μηπως τελκικα δεν διαβαζεις και απλα υποθετεις και τοποθετεισαι?
παραθετω αποσπασματα απο την συνεντευξη που καθε αλλο αυτο που του προσπατεις αναφερει

Φυσικά υπάρχουν και φυλές που χρειάζονται εμπειρία και γνώση χειρισμού και δεν είναι για έναν πρωτάρη ή αδαή ιδιοκτήτη. Ιδιαίτερα σε αυτές τις περιπτώσεις σκύλων οι αντίστοιχοι εκτροφείς θα πρέπει να αξιολογούν τον μελλοντικό ιδιοκτήτη αν είναι ικανός να έχει στην κατοχή του ένα τέτοιο σκύλο.

Όλοι οι σκύλοι μπορούν να ζουν στον ίδιο χώρο και να συνυπάρχουν με παιδιά αλλά με κάποιες προϋποθέσεις – κανόνες.

Παράδειγμα: ακόμα και αν γνωρίζουμε καλά κάποιον σκύλο και πιστεύουμε ότι τον εμπιστευόμαστε είτε είναι ξένος είτε δικός μας σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να τον αφήνουμε μόνο του με κάποιο παιδί, και ειδικά με παιδιά σε ηλικίες μικρότερες των 10 χρονών.

Πιστεύω ότι όλοι ανεξαιρέτως φύλου , φυλής και μεγέθους σκύλοι πρέπει να εκπαιδεύονται καθώς επίσης και οι ιδιοκτήτες τους. Η εκπαίδευση ενός σκύλου επιβάλλεται να γίνεται παρουσία του ιδιοκτήτη ώστε αυτός να αποκτήσει την πλήρη γνώση του χειρισμού του σκύλου του. Μόνο έτσι μπορεί να υπάρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα – καλή συμβίωση & έλεγχος σε οποιαδήποτε κατάσταση – ακόμη και στους πιο δύσκολους σκύλους.

-Ένας σκύλος είτε είναι μεγαλόσωμος είτε όχι μπορεί να παίξει με το παιδί της οικογένειας αν ισχύουν όλα όσα προανέφερα. Αν έχει κοινωνικοποιηθεί και έχει εμπειρίες που τον έχουν διαμορφώσει σε έναν ισορροπημένο χαρακτήρα βεβαίως και μπορεί να παίξει – πάντα όμως με την επίβλεψη ενηλίκων.

Βεβαίως και το παιδί θα πρέπει να γνωρίζει κανόνες που αφορούν το παιχνίδι με το σκύλο, αφού ένα ζώο σε πιθανή πίεση ή διεκδίκηση μπορεί να συμπεριφερθεί ανάλογα.

ειδικα αυτη η τελευταια προταση ειναι χαρακτηριστικη γι ατην πιθανοτητα αντιδρασης ενος σκυλου με ενα παιδι και δεν μιλαει για σκυλο φυλακα που εισηλθε στο χωρο του παιδι κι αλλες ωραιες αμπελοφιλοσοφιες που αναπτυσσονται εδω.... αλλα για σκυτλο και παιδι οικογενειας σε παιχνιδι

Ο σκύλος είναι ζώο που έχει ιεραρχεία στη ζωή του και του αρέσει να έχει μια σταθερή θέση στην αγέλη του (στην οικογένεια). Το να κοιμάται στο ίδιο κρεβάτι με τον άνθρωπο τον κάνει να πιστεύει πως έχουν την ίδια θέση στην αγέλη, οπότε με αυτή την πράξη μπαίνει ακόμα ένα σκαλοπάτι για μια πιθανή μελλοντική ανεπίτρεπτη συμπεριφορά.


απο εδω μαλον θα εβγαλες το συμπερασμα οτι μιλαει για τα σκυλια αγκαλιτσες... με χαρακτηρα μπηγκλ...

Θα πρότεινα όσοι έχουν σκύλους που συμπεριφέρονται επιθετικά ανεξαρτήτου μεγέθους, όταν βρίσκονται παιδιά στο χώρο να τους περιορίζουν σε κάποιο καλά ασφαλισμένο μέρος όπου δεν θα υπάρχει πρόσβαση σε κανέναν πλην του ιδιοκτήτη.

απο εδω μαλον θα εβγαλες το συμπερασμα για τα σκυλια στο υπογειο....

Σε καμία περίπτωση ακόμα και σε σκύλους που δεν έχουν επιδείξει αμφίβολη συμπεριφορά δεν επιτρέπεται το παιχνίδι ή η παραμονή τους με μικρά παιδιά χωρίς την επίβλεψη ενηλίκων.
κι απο εδω οτι φταιει ο ιδιοκτητης που δεν κοινωνικοποιει καλα τα σκυλια του...

μετα λες γιατι εχω κολλημα μαζι σου
οχι east δεν εχω κανενα κολλημα μαζι σου και μερικες αποψεις σου θα ηθελα πραγματι να τις συζητησω
αλλα οχι με τετοιους ορους....
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Ποια? Το καναρίνι, η χελώνα, το χάμστερ, τα κουνελια.. ποια άλλα?
Ένα κριάρι πάντως μας ειχε παρει στο κυνήγι για είχαμε μπει να πιασουμε τα προβατακια όταν ήμασταν μικρά. Κάτι κόκορες, κάτι χήνες , γλιτωσαμε και κάτι κλωτσιές από τα γαϊδούρια .. φέρνω στο μυαλό μου ζώα που ζουν κοντά μας είτε παραγωγής ετε συντροφιάς.. Για γάτες έχω σπίτι μου παράδειγμα απειλής .
Ενα κριάρι σας είχε πάρει στο κυνήγι επειδή πλησιάσατε τα μικρά του.Οι χήνες και οι κοκορες και οι κότες και τα γαιδούρια σας την έπεσαν.Μήπως δεν τα πάτε καλά με τα ζώα γενικά?φαινεται να χουν κατι μαζί σας
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Και τότε γιατί δεν τον αφήνεις ελεύθερο με παιδιά στον χώρο?

2) Εσύ τα αμολάς να μπούνε στον χώρο του Κάσπερ? Αν όχι γιατί?

3) Στον Πύρρο θα τα αμολούσες? Αν όχι γιατί?

4) Για την "κακιά την ώρα", για την "έλλειψη κοινωνικοποίησης", ή γιατί ξέρεις ότι κατά 80% τα παιδάκια θα σιδερωθούν?
1) Τώρα, σίγουρα με δουλεύεις...
Εχοντας διαβάσει τόσα γι' αυτόν, αλλά, κυρίως, επειδή τον έχεις γνωρίσει...

2) Όχι! γιατί τον ξέρω καλά...

3) Όχι! γιατί δεν τον ξέρω καλά...

4) Κατά 80% θα "σιδερωθούν"...
Το ξέρεις, Κώστα, έχοντας διαβάσει (δεν θυμάμαι πόσες φορές!) ότι ο Κάσπερ είναι "ευσυγκίνητος" (το αγόρι μου :love::mad: )... ΚΑΙ στη χαρά ΚΑΙ στη λύπη...
Το Μ. Σάββατο, ας πούμε, ήρθε η κόρη μας (η "δικιά του" - όχι 5, αλλά 30 ετών), που είχε να την δει 2 μήνες...
Ο Κάσπερ πήρε φόρα από 15 μέτρα και έφυγε σφαίρα, να την προϋπαντήσει (με τεράστια χαρά και με απώτερο σκοπό να πηδήξει πάνω της και να της δώσει "φιλάκι")... αν δεν έμπαινα εγώ, κάπου ανάμεσα, σίγουρα θα την είχε ρίξει κάτω...

Αλλά και (πάντα) για την "κακιά την ώρα"...
 
  • Like
Reactions: sea-mol


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
κι επειδη σε αυτο το θεμα μιλησα πολυ για τις αποψεις του Γ. ΧΑΤΖΗ
παραθετω την αποψη μου οπως ακριβως την εγραψα σε παραλληλο θεμα που τρεχει

το προβλημα συνηθως ξεκιναει απο το μιγμα οπως ειπε @Har ο χαρις.... ιδιοκτητη που θελει αγριοσκυλο να φυλαει και να μην περναει κουνουπι με την αντιστοιχη επιλογη σκυλου..... αμεσως μετα συνεχιζεται με την ειδικη εκπαιδευση επι του συγκεκριμμενου αλλα ακαταλληλη για την φυλη του σκυλου...
αν προσθεσουμε το θεμα της απειριας και τα λαθη που γινονται παραλληλα στην εκπαιδευση ενος τετοιου σκυλου...
ευκολα κατανοουμε γιατι φτανουμε εδω που φτασαμε...
υπαρχουν απειρα ποστ στο συγκεκριμμενο φορουμ οπου εμφανιζονται πολλοι τετοιοι επιδοξοι ιδιοκτητες κι αρκετοι συμφορουμιτες που κρουουν τον κωδωνα του κινδυνου...
τραγικο τα οσα εχουν ακουστει μεχρι τωρα απο σχετικους και ασχετους επι του θεματος, ελαχιστοι εχουν τοποθετηθει σωστα και μηδενικοι σχεδον ακομα και στην ευθυνη εκτροφεων να αναπαραγουν ( ανισορροπα) και πουλουν σκυλια σε τετοιους ανθρωπους
προσωπικα ηδη ζω το αποτελεσμα του τρομου που καλλιεργηθηκε στις γειτονιες απο τα ΜΜΕ αυτες τις ημερες...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Ενα κριάρι σας είχε πάρει στο κυνήγι επειδή πλησιάσατε τα μικρά του.Οι χήνες και οι κοκορες και οι κότες και τα γαιδούρια σας την έπεσαν.Μήπως δεν τα πάτε καλά με τα ζώα γενικά?φαινεται να χουν κατι μαζί σας
:p
Μια χαρα τα παμε με τα ζωα, ευτυχως, απλα, ποια ζωα σε καμια περιπτωση δεν θα την επεφταν σε ενα παιδι επειδη θα αναγνωριζαν οτι ειναι παιδι και οχι απειλη?
Δεν υπονοω κατι, αλλα δεν μπορω να σκεφτω και πολλα..
 
  • Like
Reactions: johnk and sea-mol


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
:p
Μια χαρα τα παμε με τα ζωα, ευτυχως, απλα, ποια ζωα σε καμια περιπτωση δεν θα την επεφταν σε ενα παιδι επειδη θα αναγνωριζαν οτι ειναι παιδι και οχι απειλη?
Δεν υπονοω κατι, αλλα δεν μπορω να σκεφτω και πολλα..
οι κότες δε θα την έπεφταν για να σκοτώσουν μωρέ τώρα.Αλλά ας αφήσουμε τις κότες και γενικά αυτήν την κουβέντα γιατί βγαίνουμε οφφ τόπικ αρκετά αν πιάσουμε και τα ζα στο σύνολό τους και μπορεί να τραβήξει και πααααρα πολύ η κουβέντα (αν θελεις επανέρχομαι από αύριο,δεν υπεκφεύγω,απλά θα πάει μακρια)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@GRDANE
Ενας οποιοσδποτε "ανθρωπος του χωρου" δινει μια συνεντευξη στην οποια εντεχνως αποφευγει καποιες τοποθετησεις, θα συμφωνησω, η οποια προλογιζεται απο την δημοσιογραφο
Σύμφωνα με τον τον Γιάννη Χαντζή, Επαγγελματία Εκπαιδευτή Σκύλων – Εκτροφέα, καταλάβαμε ότι ένας αντικοινωνικός, αδιάφορος, ανεκπαίδευτος, αδαής, άγριος ιδιοκτήτης (όλα αυτά μαζί ή μεμονωμένα) είναι η αιτία αυτών των αποτελεσμάτων.
που ειναι κ το συμπερασμα οποιου απλου αναγνωστη το διαβασει.

Κ ξεκιναει με πρωτη ερωτηση/απαντηση
j.c.:Υπάρχουν σκυλιά άγρια με δολοφονικές τάσεις, επικίνδυνα για παιδιά και ενήλικες;

Γ.Χ.:Κατηγορηματικά όχι.
E ενταξει...... Γλυκουλινιασαμε εδω μεσα....
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
εκτροφέα,όχι απόστρατο αξιωματικό του στρατού...επαγγελματία δηλαδή ;)

Στο ζουμί τώρα,εννοείς μήπως πως αυτό που εγώ θα δω και θα κρίνω ως απρόβλεπτο στο σκυλί σου γιατί ενδεχομένως δεν το χω ξαναδει για σένα είναι η καθημερινότητά σου,οπότε όλα καλά?
(δεν είναι ερώτηση παγίδα,προσπαθώ να το καταλάβω)
Εκτροφέας δεν σημαίνει ντε και καλά επαγγελματίας. Σημαίνει (ή θα έπρεπε σημαίνει) άνθρωπος με μεράκι για μια φυλή και για την εκτροφή της. Μπορεί να είναι εκπαιδευτής, εκπαιδευτικός, δικηγόρος, κομμωτής, οτιδήποτε. Γιατί να μην έχει το ίδιο μεράκι κι ο απόστρατος αξιωματικός με μια φυλή, τα ροτβάιλερ; Τι είναι αυτό που μας κάνει να αποφασίσουμε αν το έχει ή δεν το έχει; Το αν βάζει γέννες ή όχι; Αν αυτό το περιστατικό συνέβαινε στο σπίτι εκτροφέα θα άλλαζε κάτι;
 




Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
και ας έχει όποιο μεράκι θέλει,δεν εχω καμια απολύτως αντίρρηση και δε μου πέφτει και λόγος κιολας,αλλά 8 ΡΟΤΒΑΗΛΕΡ ΣΤΑ 72 ΣΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ!
βεβαια,ζούμε στη χώρα που ο Κωστας ο Βουτσάς κανει παιδι στα 86 του,οπότε ολα καλα
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι όμως, πριν που τέθηκε παράδειγμα με εκτροφέα που αντίστοιχης ηλικίας με αντίστοιχο αριθμό σκύλων παρεμφερούς φυλής, το δέχτηκες, επειδή είναι επαγγελματίας... Σε τι; Εκεί έγκειται η ένσταση μου. Αν δεν εξετάσουμε το άτομο σαν άτομο, πως μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για την ικανότητά του απλά από την ηλικία του και την επιλογή της φυλής του ενδιαφέροντος του; (ναι, οκ, ο συγκεκριμένος, εκ του αποτελέσματος μπαίνει υπό κρίση, μάλιστα μιας ολόκληρης χώρας, αλλά μια βδομάδα πριν για ποιο λόγο θα τον έκρινες αρνητικά; Ή έστω διαφορετικά από τον εκτροφέα της αντίστοιχης ηλικίας με τα εξίσου δυναμικά σκυλιά;
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
μια βδομάδα πριν,αν πήγαινα στη γειτονιά του για παράδειγμα,στο διπλανό σπίτι,το ίδιο θα έλεγα..72 χρονών ανθρωπος,όχι εκτροφέας με 8 ροτβάηλερ,κάτι δεν πάει καλά.Σορρυ,του ενός ειναι η δουλεια και το μεράκι,του άλλου ενδεχομενως να ναι και η βίδα...Υποθέσεις θα μου πεις οτι κάνω.δικιο θα σου πω οτι έχεις
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Βίδα είναι του ενός, βίδα και του άλλου. Η μόνη διαφορά μεταξύ τους, μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα, ήταν η αναπαραγωγή. Γι'αυτό ρώτησα παραπάνω, αν συνέβαινε σε σπίτι εκτροφέα αν θα άλλαζε κάτι. Κατ'εμέ, θα ήταν εξίσου τραγικό, δεν θα είχε καμία παραπάνω ούτε καμία λιγότερη δικαιολογία από τον συγκεκριμένο 72 χρόνο, ούτε οι ευθύνες της μάνας θα λιγόστευαν ή θα αυξάνονταν.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
η καίρια διαφορά.Στα 72 όταν δε ζεις απαυτο το να χεις μόνος σου 8 ροτβάηλερ είναι εγκληματικό.Σορρυ,οποισδήποτε που εχει πάει βόλτα 2 σκυλιά πάνω απο 30 κιλά το καθένα μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει 400 κιλά σκύλων...Πρακτικά δε θα άλλαζε κάτι,συμφωνούμε,αλλά είναι σα μου λες αν ο γείτονάς μου έχει 6 βόες ξέρω γω και είναι κομμωτής και τι θα άλλαζε αν ειχε 10 βόες και δούλευε στο τσίρκο (και έπαιρνε δουλειά και για το σπίτι).Του ενος ειναι η δουλεια του,του άλλου είναι η αγάπη που γινε διαστροφή,τερματισε ρε παιδι μου
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν συνεβαινε σε εκτροφεα οι ευθυνες θα ηταν ακομα μεγαλυτερες απεναντι στον απλο ιδιοκτητη...
αν και με 8 ροτ αμφιβαλλω οτι δεν εκανε εκτροφη... η αν το θελετε πολιτικαλ κορεκτ αναπαραγωγη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf