Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Paste από ανάρτηση στο Facebook:

ΥΠΟΘΕΣΗ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΚΟΖΑΝΗΣ=ΗΜΙΑΔΕΣΠΟΤΑΚΙΑ!
ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ?ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ?
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!

2461350300 Τηλ Δημαρχείου το κυνοκομείο δεν έχει θα σε συνδέσουν
ΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΚΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ!
Η ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ O NOMOS ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΡΩΣΟΥΝ Η ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΗΡΕΜΕΙ ΤΑ ΖΩΑ ..Κ ΝΑ ΔΩΣOΥΝ ΧΡΟΝΟ

Τα Ημιαδεσποτακια ψαχνουν 8 εκπαιδευτες με διαμονη για τα αμοιρα ζωακια!
Ενας Εκπαιδευτης ειπε θα βοηθησει!Αρα λειπουν ακομη 7!
Μιλησαμε με ενα κυριο απο Κοζανη το πρωι 05/05/2016 τον κυριο Ν.
και μας ειπε οτι η μητερα του παιδιου ειναι απο την Ουκρανια χωρισμενη που ειχε πα στο σπιτι του νεου της φιλοςυ και ο ηλικιωμενος απο διπλα εχοντας 9 ροτβαιλερ αρσενικα και θηλυκα ΑΣΤΕΙΡΩΤΑ τα ειχε κλειδωσει τα αρσενικα και ανοιξε το παιδακι κι εγινε οτι εγινε!
Τα 2 σκυλακια τα πηρε το κυνοκομειο ετσι πια στο σπιτι ειναι 7 Ροτβαιλερ! Ο ηλικιωμενος πρωην στρατιωτικος και ιδιοκτητης των ροτβαιλερ τα εχει ατσιπαριστα και λεει οτι θελει τα σκυλια!
Το πρωι επισης μας εστειλαν απο το σωματειο του δημου κοζανης( ΑΓΓΙΖΩΟ Φιλοζωικό Σωματείο Κοζάνης Μη κερδοσκοπικός οργανισμός)οτι εχει βρεθει εκπαιδευτης να παρει τα 6 ροτι.Ρωτησαμε πληροφοριες και δε μας ειπαν ακομη πχ ποιος εκπαιδευτης ΚΤΛ!Πριν λιγο 05/05/2016 ωρα 14.30 ο κ κκ μας ενημερωσε για το εξης:
Με πήρε κάποιος κύριος Παπαδόπουλος από την Κοζάνη και μου είπε ότι βγήκε εισαγγελική εντολή να πάρει το Κυνοκομείο όλα τα Ροτβάιλερ του ηλικιωμένου εκτός απο ένα που έχει τσιπ.Όταν τον ρώτησα τι διαδικασία θα ακολουθηθεί μου είπε ότι προβλέπει ο νόμος.Πενταμελής επιτροπή κ τριμελής όσα δεν κριθούν επιθετικά θα δωθούν για υιοθεσία αν σε 15 μέρες δεν υιοθετηθούν θα τα ευθανατώσουν .Λέει ο νόμος τέτοιο πράγμα;Θα περάσουν με εντολή εισαγγελέα στον Δήμο σαν αδέσποτα.Είπα ότι για να υιοθετηθούν πρέπει ο κόσμος να τα βλέπει κ μου είπε τι να τα βλέπει πασαρέλα είναι το Κυνοκομείο;;Θα διαλέγει το Κυνοκομείο αυτός δηλαδή ποιός θα μπει να δει τα ζώα .Από ότι κατάλαβα δεν έχουν καλό σκοπό,θα τα φάνε στα μουλωχτά τα σκυλιά.

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΜΕ ΔΙΑΜΟΝΗ ? ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΑΙΘΗΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΙΚΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ?
Facebook :Ημιαδεσποτάκια
Email :[email protected]
Τηλ.6949972481
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
η καίρια διαφορά.Στα 72 όταν δε ζεις απαυτο το να χεις μόνος σου 8 ροτβάηλερ είναι εγκληματικό.Σορρυ,οποισδήποτε που εχει πάει βόλτα 2 σκυλιά πάνω απο 30 κιλά το καθένα μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει 400 κιλά σκύλων...Πρακτικά δε θα άλλαζε κάτι,συμφωνούμε,αλλά είναι σα μου λες αν ο γείτονάς μου έχει 6 βόες ξέρω γω και είναι κομμωτής και τι θα άλλαζε αν ειχε 10 βόες και δούλευε στο τσίρκο (και έπαιρνε δουλειά και για το σπίτι).Του ενος ειναι η δουλεια του,του άλλου είναι η αγάπη που γινε διαστροφή,τερματισε ρε παιδι μου
Δεν επαγγέλονται όλοι οι εκτροφείς εκπαιδευτές σκύλων. Ορισμένοι έχουν εντελώς διαφορετικό κύριο επάγγελμα. Και ναι, άνετα θα μπορούσε κομμωτής να είναι εκτροφέας δυναμικής φυλής. Γιατί να μην μπορεί κι ένας απόστρατος αξιωματικός;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Dimi_21




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
α) γιατι ειναι 72 κ μόνος του και ειναι 8
β) ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΤΣΙΠΑΡΙΣΤΑ ΟΛΑ ΠΛΗΝ 1
Ούτε το α ούτε το β, από μόνα τους ή και σε συνδυασμό μεταξύ τους μόνο δεν οδηγούν σε τραγικά γεγονότα. Ούτε ο μόνος 72χρονος είναι με τόσα σκυλιά ούτε και θα είχε αποφευχθεί το γεγονός αν ήταν τσιπαρισμένα. Είναι ολόκληρη αλυσίδα πράξεων που μοιράζει, σε διαφορετικό ποσοστό στον καθένα, τις ευθύνες ανάμεσα σε ιδιοκτήτη και μάνα.
Αν δεν υπάρξει σωστή πρόληψη, κάλλιστα μπορεί να συμβεί παρόμοιο περιστατικό κι ο ιδιοκτήτης να είναι στην ακμή της ηλικίας του και με ένα μόνο, τσιπαρισμένο, σκύλο.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
εγραψες αυτό

Δεν επαγγέλονται όλοι οι εκτροφείς εκπαιδευτές σκύλων. Ορισμένοι έχουν εντελώς διαφορετικό κύριο επάγγελμα. Και ναι, άνετα θα μπορούσε κομμωτής να είναι εκτροφέας δυναμικής φυλής. Γιατί να μην μπορεί κι ένας απόστρατος αξιωματικός;

σου απάντησα αυτο

γιατι ειναι 72 κ μόνος του και ειναι 8
ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΤΣΙΠΑΡΙΣΤΑ ΟΛΑ ΠΛΗΝ 1


...μετά μου έκαψες τον εγκέφαλο!
(τι έχεις πάθει σήμερα?)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιατί να μην είναι εξίσου ικανός με έναν εκτροφέα, τι τον διαχωρίζει στην ικανότητα χειρισμού. Σίγουρα όχι η ηλικία, κι όχι ο αριθμός των σκύλων. Αν στην ικανότητα χειρισμού και το μεράκι είναι το τσιπάκι, πάω πάσο.
(Έχω που έχω ιδιόρρυθμη σκέψη αρκετές φορές, είναι και η ώρα δύσκολη, ε, δεν θέλει πολύ, καταλαβαίνεις...)
 
  • Like
Reactions: Chris K.A. and vek




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Γιατί να μην είναι εξίσου ικανός με έναν εκτροφέα, τι τον διαχωρίζει στην ικανότητα χειρισμού. Σίγουρα όχι η ηλικία, κι όχι ο αριθμός των σκύλων. Αν στην ικανότητα χειρισμού και το μεράκι είναι το τσιπάκι, πάω πάσο.
(Έχω που έχω ιδιόρρυθμη σκέψη αρκετές φορές, είναι και η ώρα δύσκολη, ε, δεν θέλει πολύ, καταλαβαίνεις...)
H ηλικία σε συνδυασμο με τον αριθμό. Μιλάμε γενικά ή για τον συγκεκριμένο. Οι συνθηκες. Το αποτέλεσμα! Θέλω να πιστευω πως ενας εκτροφέας εχει καλύτερες εγκαταστάσεις απο ενα ημιπόγειο με πορτόνι που κλείνει με δοκάρι! Η έλλειψη τσιπ ειναι και αυτή ένδειξη της ανευθυνότητας και της ανικανότητας.


Και γω δεν καταλαβα γιατι του άφησαν το 1. Κανενα σκυλί δεν πρέπει να έχει αυτός. Ποτέ του. Δηλαδή του τα αφαίρεσαν επειδή δεν είχαν τσιπ; Θα στειρωθούν άραγε τα σκυλία πριν δωθούν ή αυτό ειναι μόνο η πρώτη πράξη του δράματος;
 




Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Κι όμως, πριν που τέθηκε παράδειγμα με εκτροφέα που αντίστοιχης ηλικίας με αντίστοιχο αριθμό σκύλων παρεμφερούς φυλής, το δέχτηκες, επειδή είναι επαγγελματίας... Σε τι; Εκεί έγκειται η ένσταση μου. Αν δεν εξετάσουμε το άτομο σαν άτομο, πως μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για την ικανότητά του απλά από την ηλικία του και την επιλογή της φυλής του ενδιαφέροντος του; (ναι, οκ, ο συγκεκριμένος, εκ του αποτελέσματος μπαίνει υπό κρίση, μάλιστα μιας ολόκληρης χώρας, αλλά μια βδομάδα πριν για ποιο λόγο θα τον έκρινες αρνητικά; Ή έστω διαφορετικά από τον εκτροφέα της αντίστοιχης ηλικίας με τα εξίσου δυναμικά σκυλιά;
Αν μου επιτρεπεις να απαντησω..
Ο καθε ευσυνειδητος εκτροφεας ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΝΑ εχει κ τις καταλληλες εγκαταστασεις για τους σκυλους του(τα κενελ)δεν τα εχει σαν τον κυριο χυμα στο κυμα κλεισμενα σε μια αποθηκη η δεν ξερω κ γω τι αλλο..
Οποτε θεωρω πολυ δυσκολο εως αδυνατο να συμβει ενα τετοιο περιστατικο σε επαγγελματια εκτροφεα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Chris K.A.


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ε, νταξ...αν του τα πάρουν εκπαιδευτές και τα στειρώσουν θα στρώσει η κατάσταση.
Θα βγαίνουν να παίξουν στις πλατείες "σι-μαριαμ" με τα πεντάχρονα...
Δεν μιλαω για τα ιδια τα σκυλια αλλα, ισως εχω δει πολλες αρρωστες αμερικανικες σειρες, δεν το θεωρω απιστευτο να ηθελε καποιος ακριβως εναν τετοιο σκυλο οχι για την ευχαριστηση να τον αναμορφωσει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Paste από ανάρτηση στο Facebook:

ΥΠΟΘΕΣΗ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΚΟΖΑΝΗΣ=ΗΜΙΑΔΕΣΠΟΤΑΚΙΑ!
ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ?ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ?
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!

2461350300 Τηλ Δημαρχείου το κυνοκομείο δεν έχει θα σε συνδέσουν
ΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΚΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ!
Η ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ O NOMOS ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΡΩΣΟΥΝ Η ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΗΡΕΜΕΙ ΤΑ ΖΩΑ ..Κ ΝΑ ΔΩΣOΥΝ ΧΡΟΝΟ

Τα Ημιαδεσποτακια ψαχνουν 8 εκπαιδευτες με διαμονη για τα αμοιρα ζωακια!
Ενας Εκπαιδευτης ειπε θα βοηθησει!Αρα λειπουν ακομη 7!
Μιλησαμε με ενα κυριο απο Κοζανη το πρωι 05/05/2016 τον κυριο Ν.
και μας ειπε οτι η μητερα του παιδιου ειναι απο την Ουκρανια χωρισμενη που ειχε πα στο σπιτι του νεου της φιλοςυ και ο ηλικιωμενος απο διπλα εχοντας 9 ροτβαιλερ αρσενικα και θηλυκα ΑΣΤΕΙΡΩΤΑ τα ειχε κλειδωσει τα αρσενικα και ανοιξε το παιδακι κι εγινε οτι εγινε!
Τα 2 σκυλακια τα πηρε το κυνοκομειο ετσι πια στο σπιτι ειναι 7 Ροτβαιλερ! Ο ηλικιωμενος πρωην στρατιωτικος και ιδιοκτητης των ροτβαιλερ τα εχει ατσιπαριστα και λεει οτι θελει τα σκυλια!
Το πρωι επισης μας εστειλαν απο το σωματειο του δημου κοζανης( ΑΓΓΙΖΩΟ Φιλοζωικό Σωματείο Κοζάνης Μη κερδοσκοπικός οργανισμός)οτι εχει βρεθει εκπαιδευτης να παρει τα 6 ροτι.Ρωτησαμε πληροφοριες και δε μας ειπαν ακομη πχ ποιος εκπαιδευτης ΚΤΛ!Πριν λιγο 05/05/2016 ωρα 14.30 ο κ κκ μας ενημερωσε για το εξης:
Με πήρε κάποιος κύριος Παπαδόπουλος από την Κοζάνη και μου είπε ότι βγήκε εισαγγελική εντολή να πάρει το Κυνοκομείο όλα τα Ροτβάιλερ του ηλικιωμένου εκτός απο ένα που έχει τσιπ.Όταν τον ρώτησα τι διαδικασία θα ακολουθηθεί μου είπε ότι προβλέπει ο νόμος.Πενταμελής επιτροπή κ τριμελής όσα δεν κριθούν επιθετικά θα δωθούν για υιοθεσία αν σε 15 μέρες δεν υιοθετηθούν θα τα ευθανατώσουν .Λέει ο νόμος τέτοιο πράγμα;Θα περάσουν με εντολή εισαγγελέα στον Δήμο σαν αδέσποτα.Είπα ότι για να υιοθετηθούν πρέπει ο κόσμος να τα βλέπει κ μου είπε τι να τα βλέπει πασαρέλα είναι το Κυνοκομείο;;Θα διαλέγει το Κυνοκομείο αυτός δηλαδή ποιός θα μπει να δει τα ζώα .Από ότι κατάλαβα δεν έχουν καλό σκοπό,θα τα φάνε στα μουλωχτά τα σκυλιά.

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΜΕ ΔΙΑΜΟΝΗ ? ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΥΑΙΘΗΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΙΚΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ?
Facebook :Ημιαδεσποτάκια
Email :[email protected]
Τηλ.6949972481
Ελλείψει κράτους, τα ημιαδεσποτάκια Κοζάνης, Αιτωλοακαρνανίας και πάσης Ελλάδος αναλαμβάνουν ευθύνες που από φύση και από θέση δεν μπορούν να τις διεκπεραιώσουν. Ζούμε μία σουρεάλ πραγματικότητα...είναι να τρελαίνεσαι.
 
  • Like
Reactions: matilda




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΤΣΙΠΑΡΙΣΤΑ ΟΛΑ ΠΛΗΝ 1
οπως διαβασα καπου και δεν ξερω αν ισχυει τα 6 προηλθαν απο γεννα των 2 που ειχε
αρα αν το πας με λογικη και μονο το ενα μεγαλο εχει τσιπακι αρα πολυ πιθανον ειναι και απο εκτροφειο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Εκτροφέας δεν σημαίνει ντε και καλά επαγγελματίας. Σημαίνει (ή θα έπρεπε σημαίνει) άνθρωπος με μεράκι για μια φυλή και για την εκτροφή της. Μπορεί να είναι εκπαιδευτής, εκπαιδευτικός, δικηγόρος, κομμωτής, οτιδήποτε...
Κατά την άποψή μου, ένας έμπειρος εκτροφέας (σημείωση: ας μην ξαναδώσουμε εδώ τον ορισμό του έμπειρου εκτροφέα) πιθανότατα (και οφείλει να) είναι ο πιο ειδικός και ο πιο "βαθύς γνώστης" ενός "στενού φάσματος": Για τη συγκεκριμένη φυλή του... τα traits της... τις απρόβλεπτες εκδηλώσεις της (που γι' αυτόν είναι προβλέψιμες)... τους χαρακτήρες - ταμπεραμέντα (ανάλογα με τις γραμμές εκτροφής) της... το τι σημαίνει "κυριαρχικό" και "υποτακτικό" και "φοβικό", ανάλογα με τη γραμμή εκτροφής...

Τόσο ειδικός, που θα έλεγα ότι είναι και καλύτερος από τον καθένα (άλλο επαγγελματία) στο να προβλέψει καταστάσεις... να χειριστεί... να τροποποιήσει συμπεριφορές... να ρισκάρει (με "λογικό" ρίσκο) αν δεν έχει ξαναδεί κάποια συμπεριφορά... και ακόμα και να εκπαιδεύσει καλύτερα από άλλους...

Υ.Γ.1. Θυμάμαι κάποιες φορές τον εκτροφέα του Κάσπερ, μέσα στα 5 χρόνια που πέρασαν...
Όσα χρήματα, μελέτη, προσπάθεια και να επενδύσαμε αυτή την 5ετία (και ήταν σημαντικά σε όλα τα επίπεδα, πίστεψέ με)... κάθε φορά που φτάναμε στη λύση ενός θέματος... κάθε φορά που οι επαγγελματίες, ή τα διαβάσματά μου, έβγαζαν το "verdict" και τη "συνταγή" και τη μέθοδο: Αυτό το (κάθε ένα) "verdict" και αυτή τη "συνταγή" (όπως και τις πιο κοντινές περιγραφές) το είχα ξανακούσει (ίσως πιο μπακαλίστικα και άμεσα, ίσως με διαφορετικές λέξεις), μέσα σε ένα απόγευμα και σε ένα βράδυ, γύρω από 1 (2-3) μπουκάλι (Νοτιοαφρικάνικο) κόκκινο κρασί...:)

Υ.Γ.2. Και, αν κάποιες λίγες φορές τον έχω "κατηγορήσει" μέσα μου, ότι δεν ήταν εντάξει σε μένα... πάντα συνέρχομαι και ξέρω ότι αυτός μου τα είχε περιγράψει όλα... οτιδήποτε άλλο (που έχω περιγράψει ήδη και στο σχετικό θέμα), οφειλόταν στη δική μου ανεπάρκεια...

...αλλά 8 ΡΟΤΒΑΗΛΕΡ ΣΤΑ 72 ΣΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ!
Χρήστο,
Κρύβε λόγια... μπορεί να είναι πολλά τα λεφτά (κάτω απ' το στρώμα, ή σε εκείνη την αποθήκη - μέσα στον τενεκέ με το λάδι), Άρη...:cool:
Και το μόνο που μπορεί να λείπει από τους τοπικούς (ή περιφερειακούς) μπουκαδόρους - ληστές - κακοποιούς είναι η ενημέρωσή τους από τα εξειδικευμένα σκυλοφόρα...:D
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orilis


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
με τα λεφτά που θα δινε για 8 ροτβάηλερ ωστε να τα συντηρήσει έπαιρνε 2 φουσκωτά αγόρια και ένα ρότι (από τη στιγμή που παιζει αυτό το θέμα) και είχε το κεφάλι του ήσυχο.Απόπου και να το πιάσεις αυτό το θέμα κάπου χάνεται η μπάλα.Εγώ προσωπικά δε βγάζω άκρη
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κατά τη γνώμη μου μια μικρή αγέλη κάνει καλύτερη φύλαξη από ένα σκυλί μόνο του. Σπάνια θα είναι μόνο ένας ο εισβολέας και δυστυχώς τα πράγματα έχουν αλλάξει. Όταν πλέον μπαίνουν στο σπίτι σου και σε σκοτώνουν στο ξύλο για να σου πάρουν 100€ θα πρέπει εφόσον επέλεξες ως μέσο φύλαξης σκύλο να το τερματίσεις. Θα πρέπει αυτό που θα περιμένει τον εισβολέα να είναι 10 φορές χειρότερο από αυτό που θα σου έκανε εκείνος για να μην διανοηθεί αλλά ούτε και να μπορεί να το ξανακάνει στο μέλλον. Αυτό για μένα είναι φύλαξη από σκύλο.
Αυτό βέβαια απαιτεί τεράστια υπευθυνότητα που απ' ότι φαίνεται έλειπε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Όλοι είναι θύματα σε αυτή την υπόθεση, δίποδοι και τετράποδοι.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
41
Aθήνα
Διαφωνώ αρκετά στο πρώτο κομμάτι (μέχρι εκεί που αρχίζεις να μιλάς για την υπευθυνότητα)
Σκυλί φύλακα στο σπίτι δεν έχεις για τιμωρητική διάθεση,τύπου "ΠΑΡΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΚΕ ΑΝΘΡΩΠΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΛΕΨΕΙΣ".Σκύλο φύλακα έχεις για 1.αποτροπή 2.προστασία.Το τι σημαίνει προστασία είναι από μόνο του ένα τεράστιο άλυτο θέμα βεβαια...Επίσης,δε σου φτάνει 1 ροτ?παρε 2!Παλι οχι αρκετό?παρε 3!ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΑΡΚΕΤΟ?Παρε 4...8 ρε φίλε?8?Εχω ένα προαισθημα (που το χετε και αλλοι πολλοι),αλλα ας μη μπούμε τώρα στη λούμπα των υποθέσεων
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Διαφωνώ αρκετά στο πρώτο κομμάτι (μέχρι εκεί που αρχίζεις να μιλάς για την υπευθυνότητα)
Σκυλί φύλακα στο σπίτι δεν έχεις για τιμωρητική διάθεση,τύπου "ΠΑΡΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΚΕ ΑΝΘΡΩΠΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΛΕΨΕΙΣ".Σκύλο φύλακα έχεις για 1.αποτροπή 2.προστασία.Το τι σημαίνει προστασία είναι από μόνο του ένα τεράστιο άλυτο θέμα βεβαια...Επίσης,δε σου φτάνει 1 ροτ?παρε 2!Παλι οχι αρκετό?παρε 3!ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΑΡΚΕΤΟ?Παρε 4...8 ρε φίλε?8?Εχω ένα προαισθημα (που το χετε και αλλοι πολλοι),αλλα ας μη μπούμε τώρα στη λούμπα των υποθέσεων
Δεν υπάρχει τιμωρητική διάθεση έτσι που έχει διαμορφωθεί η εγκληματικότητα. Στη φάση που θα μπουκάρει κάποιος είναι ο θανατός σου η ζωή μου. Δεν υπάρχει χρόνος για διαπραγματεύσεις όταν σε αρχίσουν στις γρήγορες για να τους δώσεις τα λέφτα που ενδεχομένως έχεις.
Αυτή είναι η προσωπική μου θεώρηση, ότι μέσο προστασίας και αν επιλέξεις.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Όπως και στα videos της προηγούμενης δημοσίευσης μου, έτσι και σε αυτά θα δείτε πως αντιδρούν κατά συντριπτική πλειοψηφία οι σκύλοι, ανεξάρτητα από φυλή ή τύπο, στην εισβολή αγνώστου στο χώρο τους με τον ιδιοκτήτη να απουσιάζει και χωρίς να έχουν εκπαιδευτεί (μόνο με τα "ένστικτα" τους). Ακόμα και όταν έφτασαν να δαγκώσουν...Τις περισσότερες φορές, ακόμα και αν έχουν εκπαιδευτεί, κάπως έτσι αντιδρούν. Εκτός και αν έχει επαναληφθεί, σαν σενάριο, πολλές φορές όποτε και αντιδράσουν ανάλογα.

Καλή "επαγγελματική ιδέα" την εποχή της οικονομικής κρίσης, μα και του φόβου και της ανασφάλειας το "ενοικιαζόμενος διαρρήκτης/εισβολέας"... Θα είχαν και πολύ ενδιαφέρον τα βιντεάκια των δικών μας σκύλων σε παρόμοιες περιπτώσεις... :D

Beware of Dog? Hired Burglar Puts Pets to the Test




Dogs: Do they protect your home?

Υ.Γ. Όταν από το σπίτι απουσιάζουν η γυναίκα μου και τα παιδιά, το πολυτιμότερο που έχει το σπίτι είναι τα σκυλιά μου. Επιθυμώ λοιπόν τα σκυλιά μου, αν δεν αρκεί η παρουσία τους ή το γάβγισμα τους για να αποτραπεί η διάρρηξη, να μην εμπλακούν καθόλου ώστε να μην πάθουν και τίποτα.

Επίσης, προτιμώ να "παίξω" με το ρίσκο να με κλέψουν, να μου πάρουν και τους τοίχους, ακόμα και να με σκοτώσουν εμένα... Παρά να "παίξω" με το ρίσκο να δω τους σκύλους μου να σκοτώνουν ένα παιδάκι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3