Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Όντως μυρίζει πολύ αλλά και τι να κάνουμε...αν δεν το δεχτεί η δικιά μου θα δοκιμάσω κάτι άλλο. @vrmode δοκίμασα να το ρίξω πάνω στο χαρτί για να δω πώς πέφτει και μου έφυγε και μένα παραπάνω :p
 


Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
44
Καλησπέρα εγω στο ιμιαιμο λαμπραντορ 4 μηνών εβαλα λοιπον Scalibor. Εχω και αμπούλες advantix. Οτι χρησιμοποιω στην μεγαλη μου ιρμα δηλαδη. Να της βαλω και την αμπούλα τι προτείνετε? η παραείναι βαρύ για το σκυλι?
 




Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Λοιπόν... κάτι περίεργο...
Πριν λίγες μέρες έβαλα στα σκυλιά αμπούλα x spot (πρώτη φορά τη δοκίμασα). Κ οι δυο άρχισαν να ξύνονται έντονα στο σημείο εφαρμογής.. Το πιο περίεργο όμως δεν είναι αυτό... Άρχισαν να κουνάνε τα αυτιά τους μετά από μια ημέρα... κ ειδικά το δεξί τους αυτί, έδειχνε πονεμένο... Έγερναν τον κεφάλι τους προς τα δεξιά... Της πήγα στο γιατρό γιατί σκέφτηκα, ειδικά για το κόκερ, πως κάποιο άγανο θα μπήκε στο αυτί της. Δεν είναι η πρώτη φορά. Μέχρι κ στη μύτη της έχει μπει..
Τελικά τα αυτιά είναι πεντακάθαρα... κ περιμένουμε στοχοποιώντας την αμπούλα. Μετά τη χρήση της ξεκίνησε το ξύσιμο κ κατόπιν το θέμα στο αυτί. Δεν το κάνουν συνέχεια. Στο κόκερ είναι πιο έντονο.. Όμως μέχρι κ σήμερα δείχνουν πως υπάρχει πρόβλημα στο δεξί αυτί τους κ επίσης, ακόμα ξύνουν το σημείο εφαρμογής.
Περιμένουμε λοιπόν να δούμε τι είναι αυτο.
Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο..??
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν μου εχει τυχει ποτε κανενα περιστατικο με τα διαφορα προιοντα που χρησιμοποιουμε ανα καιρους...
αλλα αυτο πουχω συζητησει με τους κτηνιατρους μου ειναι εαν δω το παραμικρο,ακομη κ απλη φαγουρα,αμεσα να την κανω μπανιο,να την ξεπλενω...
 
  • Like
Reactions: d-friend


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Μου έκανε εντύπωση που το έπαθαν κ οι δυο μετά την αμπούλα... κ ήταν τόσο εμφανές... Δεν δικαιολογείται τέτοια σκέψη (έψαξα συστατικά κ υπερδοσολογία), αλλά κ τέτοια σύπμτωση... πάλι δεν μου φαίνεται φυσιολογική... Περιμένω να δω... αφου τα αυτάκια είναι οκ σε όλα...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προσωπικά απ' όσα ξέρω ο κάθε σκύλος έχει διαφορετική αντίδραση σε κάθε αμπούλα. Ίσως η συγκεκριμένη να μην τους έκατσε καλά, να έχουν ευαισθησία σε κάποιο από τα συστατικά της αμπούλας κλπ. Ειδικά αφού άρχισαν να ξύνονται στο σημείο εφαρμογής είναι όντως περίεργη σύμπτωση...Ο κτηνίατρος τι είπε; Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στην αμπούλα;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σειρά μου τώρα :p Στην κουταβίνα μου (6,5 μηνών και 25 κιλά το καμάρι μου) βάζω κανονικά Advantix την οποία τη δέχτηκε μια χαρά. Έχει νόημα να αλλάξω σε vectra 3d που κρατάει για 30 μέρες ή αν βάζω την Advantix ανά 20ήμερο είμαι το ίδιο καλυμμένη; (η αλήθεια είναι ότι αν και τη vectra την έβαζα στην προηγούμενη σκυλίτσα μου στη μικρή φοβάμαι λίγο μιας και είναι ισχυρή αλλά δεν ξέρω αν αυτή μου η ανησυχία έχει βάση ή όχι)
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Προσωπικά απ' όσα ξέρω ο κάθε σκύλος έχει διαφορετική αντίδραση σε κάθε αμπούλα. Ίσως η συγκεκριμένη να μην τους έκατσε καλά, να έχουν ευαισθησία σε κάποιο από τα συστατικά της αμπούλας κλπ. Ειδικά αφού άρχισαν να ξύνονται στο σημείο εφαρμογής είναι όντως περίεργη σύμπτωση...Ο κτηνίατρος τι είπε; Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στην αμπούλα;
Ο γιατρός είπε πως είναι βέβαιο ότι οφείλεται στην αμπούλα το ξύσιμο... κ πως είναι από τις πιο δυνατές... Για τη συγκεκριμένη κιολας μου είπε να μην τα κάνω μπάνιο για 10 μέρες... κ όχι για 3 όπως στις άλλες... Σήμερα τις βλέπω πιο χαλαρές με τα αφτάκια τους... κ είμαι πιο ήσυχη...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
σε ενα σημειο εβαλες την ex-spot?
διοτι μπαινει απο το σβερκο μεχρι και την ουρα και ποτε μα ποτε δεν
ειχα αντιμετωπισει καποιο προβλημα.
Η μια αμπουλα ειναι μεχρι 15 κιλα.
για πανω απο 15 κιλα θελει δυο.
προσωπικα την θεωρω αν οχι την καλυτερη, απο τις καλυτερες.
εχει κατσει πολυ καλα στα σκυλια μου.
 
  • Like
Reactions: Γαβ Γαβ


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Τα νεότερα...
Το κόκερ πήγε κ πάλι στο γιατρό γιατί έβλεπα μια αδιαθεσία... Έδειχνε πεσμένη κ κουρασμένη... Τελικά φταίει η αμπούλα είπε... γιατί είχε πολλά τέτοια περιστατικά αυτή την εβδομάδα...

σε ενα σημειο εβαλες την ex-spot?
διοτι μπαινει απο το σβερκο μεχρι και την ουρα και ποτε μα ποτε δεν
ειχα αντιμετωπισει καποιο προβλημα.
Η μια αμπουλα ειναι μεχρι 15 κιλα.
για πανω απο 15 κιλα θελει δυο.
προσωπικα την θεωρω αν οχι την καλυτερη, απο τις καλυτερες.
εχει κατσει πολυ καλα στα σκυλια μου.
Στο κόκερ έβαλα μία αμπούλα κ την έβαλα στο σβέρκο. Ενώ στο πόιντερ 2. Μία στην ωμοπλάτη κ μια στη βάση της ουράς..
@Eirini-Fontas πιστεύεις πως ήταν λάθος η εφαρμογή κ έπρεπε να της βάλω σε όλη τη σπονδυλική στήλη? Δηλ. έπεσε "βαρύ" γιατί δεν απλώθηκε παντού?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
εγω απλωνω την μια αμπουλα απο τον σβερκο μεχρι την μεση της πλατης
και την αλλη απο το αλλο μισο της πλατης και μεχρι την ουρα.
και σε παππουδακο χωρις κανενα προβλημα.
να της επεσε βαρια η αμπουλα τι να σου πω δεν το εχω ακουσει αυτο
αλλα καθε σκυλος ειναι και διαφορετικος. . .
Πριν πια εβαζες?
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Πάντα, έβαζα advantix. Με τον ίδιο τρόπο εφαρμογής... Τους έχω βάλει κ frontline για ψύλλους... Όλα ήταν οκ...
Αν έπεσε πολύ από το προϊόν σε ένα σημείο κ αυτό δεν ήταν σωστό... ίσως έχει κάποια λογική...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το φυλλάδιο χρήσης δεν αναφέρει κάτι για την εφαρμογή σε περίπτωση που χρησιμοποιείς δύο;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
http://www.msd-animal-health.co.za/products/exspot/020_product_details.aspx

Εδώ λέει ότι για μέχρι 15 κιλά (πχ κόκερ) βάζεις μία αμπούλα ανάμεσα στις ωμοπλάτες.
Για σκύλους άνω των 15 κιλών, βάζεις μία ανάμεσα στις ωμοπλάτες και μία στη βάση της ουράς.
Αλλά δεν ξέρω αν το δικό σου σκυλάκι έχει γενικά ευαισθησία στη συγκεκριμένη αμπούλα ή αν του έπεσε βαριά η εφαρμογή δύο αμπούλων σε ένα σημείο.
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
122
Καλημέρα.. !
Έτσι τα έβαλα... Μία αμπούλα έβαλα στο κόκερ.. Δυο έβαλα στο πόιντερ..
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
Vectra 3D,scalibor,bravekto και σπρέι σιτρονελλας και κάθε μέρα μετα τις βόλτες βγάζω τσιμπούρια απο πανω της...έχω φρικάρει...ξαναγυρναω σε advantix ή frontline combo...νεύρα...!!!:mad:
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.680
4.316
42
www.proudtobegreek.eu
βαζεις και αμπουλα και δινεις και Bravecto?????
Ναι φέτος δοκίμασα πρώτη φορά το μπραβέκτο(Αφού είχα βάλει την αμπούλα 20 μέρες νωρίτερα)...το κακό είναι οτι σκοτώνει τα τσιμπούρια αφού την έχουν τσιμπήσει..Εδώ που μένω φέτος γίνεται χαμός...δε το έχω ξαναζήσει σε τέτοιο βαθμό.
 
  • Like
Reactions: Eirini-Fontas


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3