Εισαγωγή σκύλου από εξωτερικό


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
οταν με τοση ευκολιακαι φυσικοτητα προτεινει καποιος να μου βγαλει ενα πλαστο πετιγκρι με κανει και φοβαμαι. Εξαλλου δεν θελω να κινησω εναν ολοκληρο παρανομο μηχανισμο για να παρω ενα "μαλλον νομιμο" κουταβι.
Νομιζω η αναφορα εγινε μονο για διαβατηριο,το οποιο και ζητειται απο τις αρμοδιες αρχες στα συνορα(υποθετω).Το πεντιγκρι θα επρεπε να ειναι ενα και φυσικα γνησιο,αν μιλαμε για κανονικο εκτροφεα φυσικα :p
 
  • Like
Reactions: Kimigaz and Dimi_21


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Νομιζω η αναφορα εγινε μονο για διαβατηριο,το οποιο και ζητειται απο τις αρμοδιες αρχες στα συνορα(υποθετω).Το πεντιγκρι θα επρεπε να ειναι ενα και φυσικα γνησιο,αν μιλαμε για κανονικο εκτροφεα φυσικα :p
Οκ εγω δεν καταλαβα καλα τοτε.
Παντως πετιγκρι ειχε προτεινει να μου βγαλει η συγκεκριμενη εκτροφεας γιατι η εξαγωγη σκυλου απο την χωρα της επιτρεποταν στους 4 μηνες και εγω ηθελα να το εχω στους 2.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
οταν με τοση ευκολιακαι φυσικοτητα προτεινει καποιος να μου βγαλει ενα πλαστο πετιγκρι με κανει και φοβαμαι. Εξαλλου δεν θελω να κινησω εναν ολοκληρο παρανομο μηχανισμο για να παρω ενα "μαλλον νομιμο" κουταβι.
Δεν χρειαζεται το Pedigree να ειναι πλαστο! Φτανει να σου φτιαξουν ενα διαβατηριο με πλαστες ημερομηνιες.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν νομιζω να σου προτεινε παρανομο πεντιγκρι ....
μαλον ενα δευτερο βιβλιαριο υγειας οπου θα φαινοταν διαφορετικη ηλικια και ολα τα απαραιτητα εμβολια
κανενας μηχανισμος δεν κινειται περα απο τον κτηνιατρο που συνηθως παρακολουθει την γεννα....
αλλα τεσπα... αλλη συζητηση σε αλλο θεμα...
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Για την κοινωνικοποιηση, εαν και εφοσον φτασετε σε συμφωνια με τον εκτροφεα μπορεις να συνεννοηθεις να ασχοληθει αυτος οσο καιρο ειναι εκει το κουταβι.

Σιγουρα και το πλαστο βιβλιαριο ειναι μια λυση, αλλα νομιζω θα προτιμουσα να γινουν ολα νομοτυπα.
 
  • Like
Reactions: Orilis


fytros7

Member
4 Νοεμβρίου 2015
12
0
31
Να ρωτησω κατι με πλοιο το σκυλι απο καβαλα σε καποιο νησι οπως χιος μυτιληνη ασυνοδευτο γινεται?
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Για την κοινωνικοποιηση, εαν και εφοσον φτασετε σε συμφωνια με τον εκτροφεα μπορεις να συνεννοηθεις να ασχοληθει αυτος οσο καιρο ειναι εκει το κουταβι.

Σιγουρα και το πλαστο βιβλιαριο ειναι μια λυση, αλλα νομιζω θα προτιμουσα να γινουν ολα νομοτυπα.
Σε αυτή την περίπτωση χρεώνεσαι με boarding fees (σε αρκετούς εκτροφεις )
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ναι,συμφωνουμε...ο υπευθυνος εκτροφεας που θελει να σου παραδωσει ενα σωστο κουταβι, θα πρεπει να ασχοληθει, αρα του πληρωνεις την τροφη και τον χρονο που θα διαθεσει. Παντως το δικο μου εκτροφειο πχ χρεωνει 10€/μερα, ενω σε δυο περιπτωσεις που πηραν προσφατα κουταβι απο εκτροφειο του εξωτερικου στους 3+ μηνες, δεν χρεωσαν τιποτα...

Με την ευκαιρια και για να μην ανοιξω νεο θεμα, αφου η ερωτηση μου ειναι in topic:
Αν φερεις το κουταβι οδικως,καταληξαμε οτι δεν υπαρχει ελεγχος...
Στην δικη μου περιπτωση που σκεφτομαι να το φερω με πλοιο (Βενετια-Πατρα) στις 9 βδομαδες, γνωριζει καποιος τι μπορει να μου προκυψει; Υπαρχει κτηνιατρος που ελεγχει το διαβατηριο και την ηλικια; Υπαρχει τελωνειακος ελεγχος (αν και το κουταβι θα ειναι απο χωρα εντος Ε.Ε);
 
Last edited:


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Το θεμα οσο το εχω ψαξει και γω γιατι ψαχνω να βρω λυση ειναι να εχει κανει το εμβολιο της λυσσας.. Αντε λες δεν ελεγχουν, μια στραβη να γινει και να σε πιασουν τι κανεις? χαιρετας το κουταβι?
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
αυτο που μου λες ειναι το τυπικο...αν δεν κανω λαθος, το εμβολιο της λυσσας γινεται στους 3 μηνες + 21 μερες για να μπορεις να κανεις την εισαγωγη του κουταβιου. Εγω ρωταω αν ξερει καποιος τι συμβαινει στην πραξη, για να ζυγισω τις πιθανοτητες...στην περιπτωση της στραβης που με ρωτας, φανταζομαι οτι θα γυρισω τα μπρος πισω....
Παντως και στο αεροδρομιο, θα πω και παλι για τις δυο περιπτωσεις με τα κουταβια που ανεφερα παραπανω, ασχετως τι λεει ο νομος , δεν εμφανιστηκε ποτε και πουθενα κτηνιατρος, ή οποιοσδηποτε που να ελεγξει τα χαρτια και την ηλικια του σκυλου.
 
  • Like
Reactions: elverg


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Με την ευκαιρια και για να μην ανοιξω νεο θεμα, αφου η ερωτηση μου ειναι in topic:
Αν φερεις το κουταβι οδικως,καταληξαμε οτι δεν υπαρχει ελεγχος...
Στην δικη μου περιπτωση που σκεφτομαι να το φερω με πλοιο (Βενετια-Πατρα) στις 9 βδομαδες, γνωριζει καποιος τι μπορει να μου προκυψει; Υπαρχει κτηνιατρος που ελεγχει το διαβατηριο και την ηλικια; Υπαρχει τελωνειακος ελεγχος (αν και το κουταβι θα ειναι απο χωρα εντος Ε.Ε);
Δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα αλλά έως το 2000 έμπαινες κι έβγαινες με το σκύλο και ΔΕΝ σε ρωτούσε ΚΑΝΕΝΑΣ τίποτα!
Μη πας από Βενετιά....
Θα βαρεθείς μιάμιση μέρα ...
Κατέβα οδικώς Μπάρι
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@kostillos το οδικως για να κυριολεκτισω θα ειναι μεσω τραινου, οποτε κι εκει την ιδια βαρεμαρα θα περασω...οποτε προτιμοτερο στην καμπινα του πλοιου με το κουταβι μου. Ευχαριστω για την πληροφορια σου, θα πρεπει να το ψαξω μεσω του πορθμειου της Πατρας μαλλον...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πάρε Eurostar, που πάει γρήγορα. Πάλι πιο λίγες ώρες ταξιδιού είναι
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Orilis ειμαι παντελως ασχετος με το αντικειμενο, καθως δε μου ειχε χρειαστει ποτε στο παρελθον...συνδεει απευθειας Φρανκφουρτη-Μπαρι ας πουμε;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από Φρανκφούρτη για Μπάρι, το πιο πιθανό είναι ότι δεν πάει με την μια αλλά έχει ανταποκρίσεις, πιθανότατα πάνω από μια, μάλιστα. Δεν γνώριζα την αφετηρία του ταξιδιού σας, απλά συνεκρινα το δρομολόγιο Βενετία - Πάτρα πλοίο με το Βενετία - Μπάρι τραίνο και μετά πλοίο. Πάνε δεκατρία χρόνια που πήρα τραίνο στην Ιταλία κι αυτό ήταν από Ρώμη για Μπάρι, και όχι από Βενετία. Και δεν είχα και τόση άνεση με το ίντερνετ, τα δρομολόγια τα μάθαινα με επίσκεψη στο σταθμό. Υποθέτω ότι θα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα από τότε
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Orilis & @kostillos (ειναι σε εκκρεμοτητα μια συναντηση μας) σας ευχαριστω...μια πρωτη ματια την ειχα ριξει πριν καιρο, αλλα σιγουρα θα πρεπει να το ψαξω και να το οργανωσω με τον καιρο. Θα χωσω και μια φιλη μου Ελληνογερμανιδα που εχει ακομα σχεση με Φρανκφουρτη για να με βοηθησει, γιατι τα γερμανικα μου δε νομιζω οτι φτανουν για την ολη διαδικασια και σιγουρα στη μητρικη γλωσσα θα ειναι πιο ευκολη η συνεννοηση...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Κανένας έλεγχος πουθενά στα πλοία απο και προς Ιταλια...το μόνο που μπορεί να ζητήσουν/ρωτήσουν ειναι αν εχει να δουν το βιβλιάριο υγείας για το τυπικό τίποτα αλλο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf