Άγανα (αγριόχορτα) - Προσοχή!




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εμενα παλι με κυνηγανε οι σκυλοι...πως "τολμησα" και εκανα κατι σε καποιον και δεν εκανα και στους υπολοιπους:LOL:
α, ναι και μένα το κάνουν για το σιρόπι (όταν τους δίνω leisguard) :D
πρέπει να είναι νοστιμότατο ;)
 


loukoumas

Active Member
22 Μαρτίου 2017
25
1
31
Εμένα, του χε μπει στο αυτί, κτηνίατρος αντιβίωση
Του ειχε μπει στο δάκτυλο , κτηνίατρος αντιβίωση
Μια φορά το κατάπιε, άρχισε να βήχει και να κάνει εμετούς, ώσπου στον εμετό είδα άγανο και ηρέμησε
Σήμερα φτερνιζόταν, χμμμ...

Αναθεματισμένα!
 


loukoumas

Active Member
22 Μαρτίου 2017
25
1
31
Να τον πάω στον κτηνίατρο? ή να περιμένω λίγο καιρό? τι λέτε?

Εχει μια συχνότητα με την οποία φτερνίζεται τελευταίο καιρό νομίζω, σε ελάχιστο βαθμό , αλλά σήμερα το ''παράκανε''
 




Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Προτείνω ν πας επειδή τ άγανο προχωρά. Αν είναι κάπου έξω ν στο βγάλει.
Προχωράει από τα ρουθούνια και πάει που?Τα αδέσποτα τι κάνουν με αυτά?
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Προχωράει από τα ρουθούνια και πάει που?Τα αδέσποτα τι κάνουν με αυτά?
Αυτό μου είχε πει ο κτηνίατρος πέρισυ που είχε μπει στο ρουθούνι του Ωρίωνα. Προφανώς κάνει ζημιά, ο Ωρίωνας σ κάποια φάση στο φτέρνισμα έβγαζε κ αίμα
 
  • Like
Reactions: Kouros


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Αυτό μου είχε πει ο κτηνίατρος πέρισυ που είχε μπει στο ρουθούνι του Ωρίωνα. Προφανώς κάνει ζημιά, ο Ωρίωνας σ κάποια φάση στο φτέρνισμα έβγαζε κ αίμα
Δεν αντιλέγω ,απλά εχω δει αδέσποτο να φταρνιζεται αρκετά και μετά από καιρό το είδα νορμάλ.Και μου έκανε εντύπωση πως το απέβαλλε.Προσωπικα δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο ούτε στο κυνηγόσκυλο.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Δεν αντιλέγω ,απλά εχω δει αδέσποτο να φταρνιζεται αρκετά και μετά από καιρό το είδα νορμάλ.Και μου έκανε εντύπωση πως το απέβαλλε.Προσωπικα δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο ούτε στο κυνηγόσκυλο.
Υπάρχει περίπτωση μ τ φτέρνισμα ν βγει, όπως κ τ αντίθετο όπως έγινε μ εμάς. Αυτό είναι (όπως τ κατάλαβα) σαν τ αγκάθι που προχωρά προς τ μέσα
 








loukoumas

Active Member
22 Μαρτίου 2017
25
1
31
Τα έβγαλε ο γιατρός?
Ναι βέβαια αυτός μου είπε ότι αν ήταν θα φτερνιζόταν συνέχεια , να όμως που δεν το κανε συνέχεια, το δεύτερο μπορεί να του κατσε σήμερα, το άλλο θα ταν παλαιότερο , εκτός αν έχει και κάνα άλλο πιο βαθιά, αλλά θα δείξει.
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
λουκουμι σου ηρθε
Πωπω γελασα δυνατα μονη και ημουν κ εξω ρεζιλι!!

Τα αγανα και εγω ακουω απ τους κτηνιατρους οτι προχωρανε.. αν μπει στην μυτη πχ φτερνιζονται συνεχεια και πανω με το ποδι τους σαν κατι να τους ενοχλει κ να προσπαθουν να το βγαλουν.. αντιστοιχα στο λαιμο βηχα.. συνηθως γινεται και ηρεμηση, εκανε στον σκυλο σου; Παντως αν τον εχεις σε μερος με αγανα καλυτερα να πιασεις μια μερα να τα κουρεψεις, εμεις αυτο καναμε για σιγουρια..
 


loukoumas

Active Member
22 Μαρτίου 2017
25
1
31
Πωπω γελασα δυνατα μονη και ημουν κ εξω ρεζιλι!!

Τα αγανα και εγω ακουω απ τους κτηνιατρους οτι προχωρανε.. αν μπει στην μυτη πχ φτερνιζονται συνεχεια και πανω με το ποδι τους σαν κατι να τους ενοχλει κ να προσπαθουν να το βγαλουν.. αντιστοιχα στο λαιμο βηχα.. συνηθως γινεται και ηρεμηση, εκανε στον σκυλο σου; Παντως αν τον εχεις σε μερος με αγανα καλυτερα να πιασεις μια μερα να τα κουρεψεις, εμεις αυτο καναμε για σιγουρια..
Ναι έκανε, στη βόλτα τα πήρε αυτός..εντάξει πλέον την ψιλιάστηκα αμέσως, με το αυτί είδαμε και πάθαμε..

Αν έχουν μπει μέσα πως τα διαπιστώνεις?

Εμένα μου είπε θέλει γενική αναισθησία κανονική για να δεις μέσα

Για να προχωρήσει μέσα, σημαίνει πέρασε το στάδιο που ήταν έξω έξω , άρα δεν θα βλέπαμε στα σκυλιά ότι φτερνίζονται? λογικά θα το βλέπαμε. Εμένα μου είπε αν συνεχίσει το φτέρνισμα ίσως έχει και άλλο που θέλει γενική αναισθησία εντελώς. Που δεν το κάνεις όμως προληπτικά μήπως και έχει..