Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
70 γρμ ημερησίως ε;;;35γρμ καθε γεύμα;;
ναι, δοσολογία που αναγράφεται είναι από 60 ως 100 γρ για τα κιλά μας που η Acana πάντα τν έχει λίγο ανεβασμένη. Αν υπολογίσεις και τα άλλα εξτρά μια χαρά της είναι. Και ειναι πααααρα πολύ δραστήρια, ατελείωτο τρέξιμο στον κήπο, παιχνίδι στο σπίτι, βόλτες - δεν κουράζεται ποτέ
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
δοκίμασες να "πηδήξεις" ένα γεύμα? δηλαδή αν δεν τρώει το πρωί, το παίρνεις το μπολάκι μετά από 15-20 λεπτά και του το δίνεις ξανά το απόγευμα. Πάλι δεν τρώει?
Το εχω κανει και χωρίς να το βγάλω απογευμα κατευθείαν στο βραδινό της και πάλι τα ιδια 10-15 κροκέτες και χωρίς όρεξη τρελή.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
δοκίμασες να "πηδήξεις" ένα γεύμα? δηλαδή αν δεν τρώει το πρωί, το παίρνεις το μπολάκι μετά από 15-20 λεπτά και του το δίνεις ξανά το απόγευμα. Πάλι δεν τρώει?
Το εχω κανει και χωρίς να το βγάλω απογευμα κατευθείαν στο βραδινό της και πάλι τα ιδια 10-15 κροκέτες και χωρίς όρεξη τρελή.
ναι, δοσολογία που αναγράφεται είναι από 60 ως 100 γρ για τα κιλά μας που η Acana πάντα τν έχει λίγο ανεβασμένη. Αν υπολογίσεις και τα άλλα εξτρά μια χαρά της είναι. Και ειναι πααααρα πολύ δραστήρια, ατελείωτο τρέξιμο στον κήπο, παιχνίδι στο σπίτι, βόλτες - δεν κουράζεται ποτέ
κουραζετε..μολις γυρίζουμε απο την βολτα ξαπλώνει η κυρία και ύπνο.φυσικα οχι για πολυ μεχρι να την αναλάβουν τα παιδια...
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Της έριξα λιγο ζουμί και λιγο τραχανά στην τροφή το έφαγε όλο.το ξανά έκανα την άλλη μερα καθόλου..θελω να πω δεν δείχνει να μην της αρέσει καθόλου η τροφή αυτη γιαυτο και ψάχνομαι ισως για άλλο κωδικό.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
αν πας σε acana lamb&apple αλλάζεις το βασικό κρέας - ίσως του αρέσει πιο πολύ. Εγώ δεν είχα πρόβλημα και με τους 2 αν και πιο πολύ μας αρέσει με κοτόπουλο.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
image.jpeg Μολις πηρα αυτήν και της έβαλα να δοκιμάσει.τρωει κανονικά νομίζω πως της αρέσει...
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
αν πας σε acana lamb&apple αλλάζεις το βασικό κρέας - ίσως του αρέσει πιο πολύ. Εγώ δεν είχα πρόβλημα και με τους 2 αν και πιο πολύ μας αρέσει με κοτόπουλο.
Δεν ειχε που μολις πηγα acana lamp&apple.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Σίγουρα το βράδυ στο επόμενο γεύμα θα εχω ξεκάθαρη εικόνα γιατι τωρα ειχε φαει και λιγο απο την προηγούμενη που της ειχα βάλει.χαρηκα πολυ που τελικα έφαγε με λιγο περισσότερη όρεξη.πιστευω να κατασταλάξει σε αυτη.πολυ καλη φαίνεται.
 


vkop

Active Member
8 Νοεμβρίου 2015
32
108
38
Δίνω Acana wild prairie kai ranchlands και είμαι αρκετά ικανοποιημένος αν και κάποιες φορές στην απογευματινή βόλτα μας βγαίνουν λίγο μαλακά... Σκέφτομαι να δοκιμάσω τον καινούριο κωδικό cobb chicken and greens, για την ακρίβεια έχω πάρει ήδη μία 2κιλη συσκευασία για δοκιμή!!! Το δυσάρεστο είναι ότι θα κόψει τις 13κιλες συσκευασίες και θα τις κάνει 11,4 κιλά χωρίς προσαρμογή της τιμής....:(
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Δίνω Acana wild prairie kai ranchlands και είμαι αρκετά ικανοποιημένος αν και κάποιες φορές στην απογευματινή βόλτα μας βγαίνουν λίγο μαλακά... Σκέφτομαι να δοκιμάσω τον καινούριο κωδικό cobb chicken and greens, για την ακρίβεια έχω πάρει ήδη μία 2κιλη συσκευασία για δοκιμή!!! Το δυσάρεστο είναι ότι θα κόψει τις 13κιλες συσκευασίες και θα τις κάνει 11,4 κιλά χωρίς προσαρμογή της τιμής....:(
Ναι το ειδα και εγω αυτη που πείρα απο 2,5 κιλά έγινε 2 και η τιμή ουτε 0,50€ κατω.
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Γευσιγνώστης έγινε ο σκυλάκος σου. :p
Άσε γιατι τόσες μέρες ειχα στεναχωρηθεί πολυ που δεν έτρωγε.επρεπε κατι να κάνω δεν ήθελα να επιστρέψω με τιποτα στην rc ομως δεν γνωρίζω και πολλα για την ηλικία της μόλυ και τι πρέπει να συμπεριλαμβάνει η τροφή της.κοτοπουλο,αρνί,μοσχάρι,κλπ.πιστευω το βράδυ να φαει και να μην χρειαστεί να ξανά δοκιμάσει απο την αρχή άλλες τροφές.
 
  • Like
Reactions: Tri


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σίγουρα το βράδυ στο επόμενο γεύμα θα εχω ξεκάθαρη εικόνα γιατι τωρα ειχε φαει και λιγο απο την προηγούμενη που της ειχα βάλει.χαρηκα πολυ που τελικα έφαγε με λιγο περισσότερη όρεξη.πιστευω να κατασταλάξει σε αυτη.πολυ καλη φαίνεται.
καλό νέο! αυτή είναι puppy, έτσι?
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το φαγητο μας μολις το φάγαμε όλο μέσα σε πέντε λεπτά.ειμαι πολυ χαρούμενη...@haviharakennel σε ευχαριστω πολυ..(y)
Μπράβο!! χαίρομαι πολύ για σας! Ανακάτεψες με την προηγούμενη ή όχι? του έδωσες ακριβώς την προτεινόμενη ποσότητα?
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Μπράβο!! χαίρομαι πολύ για σας! Ανακάτεψες με την προηγούμενη ή όχι? του έδωσες ακριβώς την προτεινόμενη ποσότητα?
Δεν ανακάτεψα κατευθείαν την καινούργια 40 γρμ.και όλο επιστρέφει και ψάχνει στο άδειο μπολ:cry:
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Μπράβο!! χαίρομαι πολύ για σας! Ανακάτεψες με την προηγούμενη ή όχι? του έδωσες ακριβώς την προτεινόμενη ποσότητα?
Δεν εμπιστεύομαι και πολυ την συσκευασία οποτε εγω θα συνεχίσω στα 90 γρμ + λιχουδιές γιαουρτάκι φρούτα κλπ
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν εμπιστεύομαι και πολυ την συσκευασία οποτε εγω θα συνεχίσω στα 90 γρμ + λιχουδιές γιαουρτάκι φρούτα κλπ
Κοιτά η ποσότητες αυτές είναι ενδεικτικές. Εσύ βλέπεις το σκυλί, το βάρος του, τα κόπρανα και βάζεις λιγότερο ή περισσότερο. Δεν είπαμε να το έχουμε στην πείνα το παιδί ;)
 
  • Like
Reactions: spyv and mariatheo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3