Καταληλη ρατσα για σπιτι


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ρε παιδιά είναι σαν να έχετε μπροστά σας έναν παρθένο που θέλει συμβουλές και να τσακώνεστε για το αν πρέπει να γίνει σαν τον Γκουσγκούνη ή σαν τον Ασκητή.
Αφού ο άνθρωπος θέλει ένα σκύλο με λίγες απαιτήσεις για δραστηριότητες έξω από το σπίτι και δεν έχει ο ίδιος μεγάλη εμπειρία από σκυλιά, μια πολύ καλή λύση θα ήταν ένας μεσήλικας, στειρωμένος, ανθρωποκεντρικός και κοινωνικοποιημένος, μικρού μεγέθους και σταθεροποιημένου χαρακτήρα.
Αν έχετε να του προτείνετε που θα τον βρει, θα ήταν ουσιαστική βοήθεια.
Εγώ πάντως έχω υπόψη μου κάμποσα καταφύγια...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αγαπητέ @joks δύο πράγματα:

Αν έχετε να του προτείνετε που θα τον βρει, θα ήταν ουσιαστική βοήθεια.
Εγώ πάντως έχω υπόψη μου κάμποσα καταφύγια...
1ον. Η επιλογή αυτή, του έχει ήδη προταθεί του ανθρώπου, σχεδόν από την αρχή του θέματος και όχι μόνο μία φορά (y)


Ρε παιδιά είναι σαν να έχετε μπροστά σας έναν παρθένο που θέλει συμβουλές και να τσακώνεστε για το αν πρέπει να γίνει σαν τον Γκουσγκούνη ή σαν τον Ασκητή.
2ον. Ξεπερασμένο σε βρίσκω. Το hit των ημερών, είναι ο Γαιτάνος:

http://www.newsit.gr/media/Petros-G...i-na-yparxei-o-anthropinos-plithysmos-/605817
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Κανενα σκυλι δεν καταστρέφει κανενα σπιτι.. Ξανασκέψου πριν παρεις τελικα σκυλι..
Να το πεις αυτό στα χάσκυ που είχα κάποτε και που μου είχαν φάει την κρεβατοκάμαρα (με το στρώμα), την πόρτα του δωματίου, 2-3 χαλιά, 3 καναπέδες και παραλίγο 400 € της Δεη.

Αστείρευτη ενέργεια + κατά περιόδους μικρές βόλτες= Ζημιές στο σπίτι.

Πριν κάποια χρόνια έβρισκα στις σκυλοβόλτες ένα παλικάρι με αγγλικό μπουλντόγκ. Ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν έπαιζε με τα δικά μου, παρά μόνο τα μύριζε. Η απάντησή του όταν τον ρώτησα γιατί είναι πάντα έτσι ανέκφραστο και χωρίς διάθεση ήταν η εξής: "Πήγαμε 10 λεπτά περπάτημα και έχει κουραστεί". Πραγματικά ήταν λες και τον είχε πάει να τρέξει μαραθώνιο. Δε παιζόταν (κυριολεκτικά). Τώρα δε ξέρω κατά πόσο ήταν από σωστή πηγή απόκτησης (συνεπώς και δείγμα της φυλής) ή είναι έτσι τα περισσότερα, αν όχι όλα τα αγγλικά ταυρόσκυλα. :)
 
Last edited:


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Η συμβίωση με σκύλο, κυρίως κανει σοφότερο τον ανθρωπο. Ο σκύλος δεν εχει και πολλα να κερδισει ή να μαθει. Τους χρωσταμε, δε μας χρωστανε.
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Κοιτα, επειδη τελικα δεν απαντας μονο οταν νομιζεις οτι εχει να κερδισει κατι ο συνομιλιτης σου απο σενα, αλλα απαντας γιατι απλα δε μπορεις να προσπερασεις την διαφορετικοτητα της αποψης του αλλου, μετα και απο το καταπληκτικο σου παραδειγμα που εξισωνεις την συμβιωση με εναν σκυλο (συνδυασμος εκατονταδων διαφορετικων ερεθισματων και συγκεκριμενων μοτιβων συμπεριφορας) με την συμβιωση με τον/την συζυγο σου (συνδυασμος εκατομμυριων διαφορετικων ερεθισματων και αναριθμητων μοτιβων συμπεριφορας) , θα σου πω οτι με επεισες βρε. Εχεις δικιο τελικα. Αγαπη μονο, οπως λες. Αυτο γραφει και καθε παντελως ασχετο νεο μελος του forum. "Μα θα το αγαπαω παρα πολυ, γιατι μου λετε να μην παρω το ταδε σκυλακι που το ειδα και ειναι τοσο γουτσου-γουτσου". Ε, παρ'το και μετα ξαναστειλτο απο κει που το πηρες...ακομα ενος κρικος στην αλυσιδα, so what?
Στο μονο to the point ερωτημα σου, σχετικα με το ρισκο που παιρνεις υιοθετοντας ενα αδεσποτο, θα σου απαντησω για να μη λες οτι αποφευγω. Ναι, σε αυτη την περιπτωση το ρισκο σου ειναι μεγιστο. Για αυτο και οποιος κανει αυτη την αξιέπαινη πραξη θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος να αντιμετωπισει το αγνωστο. Αλλα θα ξαναγραψω, μηπως και του δωσεις βαση για να κλεισει επιτελους αυτη η ανουσια ανακυκλωση της κουβεντας, οτι όλα εχουν να κανουν με το επιπεδο συμβιωσης που θα αποδεχτει ο ιδιοκτητης του "αμορφωτου" σκυλου. Εσυ μαλλον βλεπεις το φαινομενο των παρατημενων (ακομα και των "καθαροαιμων" που ειναι τρανη αποδειξη) σκυλων να μειωνεται καθε μερα, πρακτικα δεν εξηγειται αλλιως...
I am off the topic, καλη συνεχεια.
Μη μπαινεις παλι στον κοπο να ερμηνευεις το γιατι λεω οτι λεω ... εχεις καποιο φιξακι με αυτο το θεμα ?
Εσυ γιατι δε ξεπερνας τη διαφορετικοτητα της δικης μου αποψης, να μη στεναχωριεσαι κιολας ? Μηπως σε εβρισα ? Σου εκοψα την τυχη σου ? Μη χανεις τον ελεγχο ... εσυ πηρες σκυλο στα 8 σου χρονια και εκτοτε αλλους 4 ...εγω πηρα στα 30 μου ...κατι παραπανω θα ξερεις εσυ απο εμενα οποτε μη ζοριζεσαι τοσο πολυ ... αν σε βολευει σε κατι, δηλωνω σε οσους εχουν κουραγιο να διαβαζουν το παρον πως εσυ ξερεις καλυτερα απο εμενα και καλο θα ηταν να ακουσουν εσενα οσοι θελουν συμβουλες στο παρον thread :)

Τα ανθρωπινα διαζυγια αφορουν τις πιθανοτητες αφενος και το ενδεχομενο ρισκο αφετερου που καθημερινα οι ανθρωποι προθυμα αναλαμβανουν παροτι δε γνωριζουν ακριβως που θα τους οδηγησει αλλα θεωρουν πως θα βελτιωσουν τη ζωη τους ... ειτε παιρνοντας σκυλο ή ανθρωπο. Ελπιζω να ειναι κατανοητο πλεον.

Η επιλογη και η αποκτηση σκυλου (ενος ζωου δηλαδη) απο αστους ειναι μια κατα βαση συναισθηματικη διαδικασια και ως τετοια, δε θα υπακουσει παντα στη λογικη της προετοιμασιας με τη μορφη εγχειριδιου ... Εσυ πχ μπορεις να επελεξες το Χ σκυλο για συντροφο σου παροτι εμενα λογικα μου φαινεται αδιανοητο ... ποιος αραγε θελει ενα ζωο που ροχαλιζει, λαχανιαζει, ριχνει τριχες ή σταζει σαλια μεσα στο σπιτι του ? ποιος θελει να μαζευει κουραδες ? ποιος θελει ενα ζωο 60 κιλων με γουνα μεχρι το πατωμα ? επειδη του αρεσει ? επειδη νιωθει φοβο για τους Πακιστανους ? ποιος θελει να δωσει 2000 ευρω για να σωσει ενα ζωο ? Γιατι να παρει για παρεα καποιος ενα ζωο μιας φυλης που ζει 10 χρονια οταν υπαρχουν αλλες φυλες που ζουν πολυ περισσοτερο ? Ποιος ειναι τελικα τοσο μαγκας και παιρνει το ημιαιμο απο το καταφυγιο χωρις να ξερει τι θα του βγει ? Για σενα δηλαδη αξιζει το ρισκο αυτο ?
Καμμια λογικη δεν υπαρχει λοιπον ... Αν ο φιλος μας εχει καταλαβει που παει να ''μπλεξει'' με το κεφαλαιο ''ΣΚΥΛΟΣ'' στη ζωη του (δε με ενδιαφερει τοσο το αν ξερει εκ των προτερων ποσο κοστιζει μια ολικη ορθοπλαστικη ισχυου ή μια εκπαιδευση βασικης υπακοης, ουτε αν θα ''ξεχασει'' να το διορθωσει σωστα ή ξεχασει να βαλει αμπουλα) και αγαπησει το ζωο παρα τα οποια προβληματα προκυψουν (που θα προκυψουν) , τοτε θα παει καλα ... αν δεν το αγαπησει, προφανως ολα θα χαλασουν (ειτε εχει προετοιμαστει ή οχι) . Αν το μετανιωσει και θελει να το αμολησει παντως, θα παρω εγω το προβληματικου χαρακτηρα pug και δε θα μεινει αδεσποτο στο δρομο...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αν το μετανιωσει και θελει να το αμολησει παντως, θα παρω εγω το προβληματικου χαρακτηρα pug και δε θα μεινει αδεσποτο στο δρομο...
Πες το αυτο απο την πρωτη στιγμη στον ανθρωπο, να τελειωνουμε με τις αμπελοφιλοσοφιες ντε, τι περιμενες; (αν και για ακομα φορα χρησιμοποιεις εκφρασεις και απαντας/ρωτας τον εαυτο σου για πραγματα που μονος σου ανακαλυπτεις, κανεις δε μιλησε για προβληματικου χαρακτηρα pug)...τελικα εισαι πολυ μεγαλη ψυχη και ας το αρνεισαι...respect
 
Last edited:


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πες το αυτο απο την πρωτη στιγμη στον ανθρωπο, να τελειωνουμε με τις αμπελοφιλοσοφιες ντε, τι περιμενες; (αν και για ακομα φορα χρησιμοποιεις εκφρασεις και απαντας/ρωτας τον εαυτο σου για πραγματα που μονος σου ανακαλυπτεις, κανεις δε μιλησε για προβληματικου χαρακτηρα pug)...τελικα εισαι πολυ μεγαλη ψυχη και ας το αρνεισαι...respect
Sorry, θεωρησα πως το pug θα γινει ντε φακτο προβληματικο στη συμπεριφορα και η σχεση τους θα εχει προβληματα επειδη ο φιλος μας δεν εχει προετοιμαστει καταλληλα σε θεματα εκπαιδευσης pug πριν παρει pug... γραψε λαθος λοιπον :rolleyes: :ROFLMAO:....

Στο κυριως θεμα σου τωρα, συνεχιζεις να αναρωτιεσαι για το τι θα πω, πως θα το πω και ποσο μεγαλη την εχω τη ψυχη μου ... ελα σε πμ λοιπον να με ρωτησεις,ειρωνευτεις, βρισεις, τσαμπουκαλευτεις ελευθερα και θα βγαλουμε την ακρη μας μια χαρα χωρις να ταλαιπωρουμε το server και οσους μας διαβαζουν ;)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
το λαθος στην θεωρια σου το εγραψα ηδη, αλλο συμπεριφορα, αλλο χαρακτηρας.
προσωπικα δεν εχω να βγαλω καμια ακρη, αν εχεις εσυ be my guest.
Αν θεωρεις επισης οτι ειρωνευομαι με το respect για οσους αναλαμβανουν αδεσποτα, να το ψαξεις...sorry about that. Εγω παντως θεωρω οτι ειναι μεγαλες ψυχες και τους σεβομαι απεριοριστα...
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@Haris Drazen
Κακομαθημένα και φασαριόζικα westie και γιόρκυ έχω δει πολλά - λογικό, αφού είναι τεριέ αλλά την βγάζουν συνήθως μόνο στον καναπέ. Τα γαλλάκια, επειδή ακριβώς έχουν λιγότερη ενέργεια δεν είναι συνήθως ...σαλεμένα. Φαντάζομαι ότι και τα pug το ίδιο.
Αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω, εξακολουθώ να θεωρώ ότι χρειάζονται και μεγάλες εκτονώσεις μέσα στη βδομάδα, εκτός από τα 2 ημερήσια 15λεπτα ώστε να "τα δίνουν όλα" έστω και ανά 3ήμερο.

Σχετικά με τα διαζύγια που λέει ο @Tricky:
Πριν τον/την χωρίσετε να έχετε διασφαλίσει ότι τσιπάκι/ιδιοκτησία σκύλου είναι στο όνομά σας. :LOL:
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Πριν κάποια χρόνια έβρισκα στις σκυλοβόλτες ένα παλικάρι με αγγλικό μπουλντόγκ. Ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν έπαιζε με τα δικά μου, παρά μόνο τα μύριζε. Η απάντησή του όταν τον ρώτησα γιατί είναι πάντα έτσι ανέκφραστο και χωρίς διάθεση ήταν η εξής: "Πήγαμε 10 λεπτά περπάτημα και έχει κουραστεί". Πραγματικά ήταν λες και τον είχε πάει να τρέξει μαραθώνιο. Δε παιζόταν (κυριολεκτικά). Τώρα δε ξέρω κατά πόσο ήταν από σωστή πηγή απόκτησης (συνεπώς και δείγμα της φυλής) ή είναι έτσι τα περισσότερα, αν όχι όλα τα αγγλικά ταυρόσκυλα. :)
Σιγουρα αντεχουν πολυ παραπανω απο 10 λεπτα :LOL:...εξαρταται απο το σκυλο (τυπος, βαρος , ηλικια, χαρακτηρας) και την εποχη (ζεστη+υγρασια δεν ευνοει τη μεγαλη βολτα) . H πηγη αποκτησης ειναι σχετικη καθως και πολλοι εκτροφεις παραγουν βλακωδως υπερτυπικα δειγματα.

Πολλα βαριουνται τη βολτα αλλα εχουν ενεργεια για πραγματα που τους αρεσουν ...πχ μπαλα ή βαρελακια :ROFLMAO: :

Ο δικος μου στο μισαωρο βολτας ηθελε να επιστρεψει ή ηταν αδιαφορος με τα της βολτας (σιγουρα δεν ειχε κουραστει) αλλα μετα ηθελε να παιξουμε με τη μπαλα μπασκετ κανα μισαωρο στον κηπο ... η ενταση του παιχνιδιου απλα δε συγκρινοταν με τη βολτα (σα σωματικη και ψυχικη κοπωση εννοω) αφου μονο μετα απο παιχνιδι επεφτε ξερος για υπνος ... στα κοινωνικα της βολτας, σπανια εδειχνε ενδιαφερον (ειδικα μετα τη στειρωση) σε αλλα σκυλια ...κλασικη σνομπαρια (οπως πρεπει να ειναι ;))

Στο φιλο μας που ανοιξε θεμα δεν προτεινω bulldog καθως δεν ειναι τοσο φλωροι οσο μερικοι νομιζουν ...ειναι ενας δυνατος σκυλος 25 και πλεον κιλων με αστραπιαιες αντιδρασεις σε μικρες αποστασεις και περιορισμενο χωρο και συνηθως χωρις προειδοποιηση (γρυλισματα, γαβγισματα κλπ ...)
 




sam81

New Member
8 Μαϊου 2016
1
0
43
@richtaris
ορίστε...σε προκαλώ να απαντήσεις εσύ στον φίλο @geraw που παραδέχεται ο άνθρωπος ότι δεν έχει ψάξει πολλά σε θέματα εκπαίδευσης, ασχέτως όμως θα τον πάρει τον σκύλο και ΑΝ ΔΕΝ τα καταφέρει με το γύρισμα της πλάτης π.χ. , τότε θα πάρει εκπαιδευτή...
Παρακαλώ, be my guest....εγώ δεν θα ανακατευτώ...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Στην έρευνα που έκανα για την επιλογή σκύλου "για το σπίτι" κατέληξα ότι πρέπει το ερώτημα να είναι:
"στην επιλογή ανθρώπου για τον σκύλο".
Πρώτα κατανοείς ποιός είσαι και τι θέλεις πραγματικά και μετά επιλέγεις αν πραγματικά θέλεις σκύλο και ποιός σκύλος σου ταιριάζει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3