ψύλλοι


giga

Member
6 Μαϊου 2016
7
5
45
Αθηνα
Καλημέρα, έχουμε αποκτήσει καινούργιο μέλος, ενα περίπου 45 ημερών κουταβάκι,Ελληνικό ποιμενικό.
Έχει ψύλλους, πολλές μαύρες τελίτσες επίσης,ιδιαίτερα στο κεφάλι:(
Τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την ηλικία?
Πριν τρεις ημέρες είχαμε κάνει μπάνιου και ψεχασαμε με ενα σπρέι effipro.
Αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν πολλές τελίτσες, και να περπατούν .
Φοβήθηκα, πώς θα κολλήσουν παντού στο διαμέρισμα.
Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση,συμβουλή!
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Από την στιγμή που είναι τόσο μικρό δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα διότι αμπούλα ακόμα δεν μπορείς να βάλεις γιατί είναι μικρό ούτε βέβαια κάποιο χάπι... Εγώ προσωπικά που φιλοξενο ένα κουταβάκι μου είπε ο κτηνίατρος να το ψεκαζω 2-3 φορές την εβδομάδα λίγο βέβαια όχι να το κάνεις μπάνιο με το σπρέι...και να κάνω υπομονή μέχρι να βάλει το 2ο εμβόλιο σε 20 μέρες και να βάλουμε αμπούλα...έχεις μιλήσει με κάποιον κτηνίατριο για το τη μπορείς να κάνεις;
 
  • Like
Reactions: giga


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ρώτα τον γιατρό σου γιατι το κουτάβι είναι μικρο !!!
Όταν το είχε πάθει η δικιά μου ως κουτάβι (3 ή 4 μηνών) ο γιατρός μου είχε πει ψεκασμό με frontline!
Όταν λέμε ψεκασμό...εννοούμε να γίνει μούσκεμα το σκυλί σαν να το έχεις κάνει μπάνιο!
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and giga


giga

Member
6 Μαϊου 2016
7
5
45
Αθηνα
Από την στιγμή που είναι τόσο μικρό δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα διότι αμπούλα ακόμα δεν μπορείς να βάλεις γιατί είναι μικρό ούτε βέβαια κάποιο χάπι... Εγώ προσωπικά που φιλοξενο ένα κουταβάκι μου είπε ο κτηνίατρος να το ψεκαζω 2-3 φορές την εβδομάδα λίγο βέβαια όχι να το κάνεις μπάνιο με το σπρέι...και να κάνω υπομονή μέχρι να βάλει το 2ο εμβόλιο σε 20 μέρες και να βάλουμε αμπούλα...έχεις μιλήσει με κάποιον κτηνίατριο για το τη μπορείς να κάνεις;
Σε ευχαριστώ.
Έχω τρομάξει πολύ...Αμα το αφήσουμε έτσι θα γεμίσει παντού,έχει πολλές πολλές τελίτσες.
Απόψε θα πάμε να την δει ένας κτηνίατρος, να δώσει και κάποια κρέμα για σκουλήκια,και να μας πει για τα εμβόλια πότε κ.τ.λ
Είναι το πρώτο μας,είμαστε τελείως νέοι στο θέμα σκυλάκι.Ελπίζω θα τα καταφέρουμε.
 
  • Like
Reactions: zeledaki


giga

Member
6 Μαϊου 2016
7
5
45
Αθηνα
Ρώτα τον γιατρό σου γιατι το κουτάβι είναι μικρο !!!
Όταν το είχε πάθει η δικιά μου ως κουτάβι (3 ή 4 μηνών) ο γιατρός μου είχε πει ψεκασμό με frontline!
Όταν λέμε ψεκασμό...εννοούμε να γίνει μούσκεμα το σκυλί σαν να το έχεις κάνει μπάνιο!
Σε ευχαριστώ kostillos!
 


giga

Member
6 Μαϊου 2016
7
5
45
Αθηνα
Σε ευχαριστώ kostillos!
Μακάρι να μπορέσει να γίνει ενα ψέκασμα-μούσκεμα! Μπας και φύγουν αυτά...
Εσένα σε βοήθησε αυτό τότε?Έφυγαν???
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Σε ευχαριστώ.
Έχω τρομάξει πολύ...Αμα το αφήσουμε έτσι θα γεμίσει παντού,έχει πολλές πολλές τελίτσες.
Απόψε θα πάμε να την δει ένας κτηνίατρος, να δώσει και κάποια κρέμα για σκουλήκια,και να μας πει για τα εμβόλια πότε κ.τ.λ
Είναι το πρώτο μας,είμαστε τελείως νέοι στο θέμα σκυλάκι.Ελπίζω θα τα καταφέρουμε.
Εμένα είχε πολλές μαύρες τελιτσες που λες μέσα στα αυτιά της αλλά τώρα έχουν πεθάνει...το μόνο που βρίσκω είναι ψύλλους στο κεφάλι της
 


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Το μπανιο σε λεκανη με νερο χλιαρο βοηθα στο να ξεφορτωθει κανεις μεγαλο αριθμο απο ψυλλους..και μετα οτι φαρμακο κανει ...αναλογα την ηλικια και τις ευαισθησιες του καθε σκυλου..
 
  • Like
Reactions: giga


giga

Member
6 Μαϊου 2016
7
5
45
Αθηνα
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια.
Έχουμε βουτήξει σε τελείως άγνωστα νερά..
Να ρωτήσω, συχνό μπάνιο κάνει να κάνουμε εφόσον δεν έχει εμβολιαστεί ακόμα,ή δεν παίζει ρόλο?
Ελπίζω να προλάβουμε το γιατρό σήμερα..
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
543
515
57
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μακάρι να μπορέσει να γίνει ενα ψέκασμα-μούσκεμα! Μπας και φύγουν αυτά...
Εσένα σε βοήθησε αυτό τότε?Έφυγαν???
Ναι!
Αλλά εμένα ήταν 3 ή 4 μηνών κι ειχε 2-3 ...όχι 1,5 μηνός και πήχτρα !
Ρώτα τον γιατρό πριν το κάνεις
Εγω είχα πάρει και μια χτένα για ψείρες (την πλαστική) και τη χτένιζα μέχρι που έφυγαν !
 
  • Like
Reactions: giga


Nitsa

Active Member
3 Μαϊου 2016
35
9
48
Το νεο μας μωρο ο κτηνιατρος μας επετρεψε να το κανουμε μπανακι 1.5 μηνων , με πολυ καλο στεγνωμα μετα και οχι νερο στα αφτακια . Εγω τα μεγαλα μου τα κανω μια φορα το μηνα . Οταν στην αρχη τα εκανα 2 φορες , ο ημιαιμος κανισακος Αρουλης μου εκανε δερματικα και μυριζε χαλια. Στην ουσια ομως , απ οτι εχω διαβαζει , η συχνοτητα του μπανιου εχει να κανει με τη ρατσα , με το αν ζουν μονιμα μεσα στο σπιτι , την εποχη , αλλα και το ιδιο το ζωακι (οπως ο μικρος μου με ευαισθησιες στο δερμα του ) . Ο κτηνιατρος καλυτερος συμβουλος για το καθενα απο τα ζωακια μας θα ελεγα εγω λοιπον..συν η εμπειρια η δικη μας μαζι του οσο περνα ο καιρος.
 
  • Like
Reactions: Aroulis and giga


giga

Member
6 Μαϊου 2016
7
5
45
Αθηνα
Καλημέρα, ευχαριστώ όλους για τα μηνύματά σας!
Η Bjanka,είναι ήδη καλύτερα, την ψεχασαμε, και μας είπε γιατρός να το ξανακάνουμε την Κυριακή πάλι.
Ελπίζω να φύγουν, τώρα δεν βλέπω κάτι(y):eek::D
Κάλο Σαββατοκύριακο σε όλους!!!
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Ωραία νέα! Άντε να την κάνουν οι ψύλλοι γρήγορα-γρήγορα!
 
  • Like
Reactions: giga


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Τώρα είδα το θέμα σας!! Καταρχάς, να σας ζήσει!! Δεύτερον, ψυχραιμία και μελέτη μιας κι είστε πρωτάρηδες (σας νιώθω, πριν ένα χρόνο ακριβώς ήμουνα εξισου πελαγωμένη :)). Τρίτον κάποια στιγμή φιλοξενούσα ένα σκουπιδοκούταβο σκάρτα 30 ημερών το οποίο ήταν μές στους ψύλλους, μιλάμε για χιλιάδες... Το πήγα στον κτηνίατρο, το ψέκασε με ένα σπρέι (αν θες ρωτάω ποιό ήταν, τώρα δε θυμάμαι) και την επόμενη μέρα είχαν πεθάνει όλοι οι ψύλλοι... Και περιττό να σου πω ότι έπεσε τρελό καθάρισμα σε όσους χώρους πέρασε το μικρό...
 
  • Like
Reactions: giga


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Να σας ζήσει το σκυλούνι. Εμένα ευτυχώς δε μου έτυχαν ψύλλοι, αλλά οι γονείς μου πριν κανένα μήνα υιοθετήσαν ένα αδεσποτάκι που ήταν γεμάτο με ψύλλους. Του βάλανε γη διατόμων. Δεν έμεινε τίποτα.
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


giga

Member
6 Μαϊου 2016
7
5
45
Αθηνα
Τώρα είδα το θέμα σας!! Καταρχάς, να σας ζήσει!! Δεύτερον, ψυχραιμία και μελέτη μιας κι είστε πρωτάρηδες (σας νιώθω, πριν ένα χρόνο ακριβώς ήμουνα εξισου πελαγωμένη :)). Τρίτον κάποια στιγμή φιλοξενούσα ένα σκουπιδοκούταβο σκάρτα 30 ημερών το οποίο ήταν μές στους ψύλλους, μιλάμε για χιλιάδες... Το πήγα στον κτηνίατρο, το ψέκασε με ένα σπρέι (αν θες ρωτάω ποιό ήταν, τώρα δε θυμάμαι) και την επόμενη μέρα είχαν πεθάνει όλοι οι ψύλλοι... Και περιττό να σου πω ότι έπεσε τρελό καθάρισμα σε όσους χώρους πέρασε το μικρό...
Ευχαριστώωωω,πολύ!
Ναι,και εγώ όλη μέρα με ενα μπουκάλι χλωρίνης, και σφουγαριστρα βρίσκομαι!!! :)
 


Lia_Sto

New Member
8 Μαϊου 2016
1
1
30
Καλησπερα παιδια!!Χαιρομαι που το σκυλακι ειναι μια χαρα τωρα!!θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου απαντησει για την χρηση του sebacil..εμεις ειμαστε μεγαλες κοντευουμε τα τεσσερα και προσφατα αντιμετωπιζαμε προβληματα με τσιμπουρια λογω του καιρου..με προσοχη στα χορτα ειμαστε λιγο καλυτερα..πηρα sebacil γιατι μου ειπαν οτι ειναι το καλυτερο που μπορω να χρησιμοποιησω..δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομη και σκεφτομαι να μην το κανω εφοσον το προβλημα μας δεν ειναι τοσο μεγαλο πλεον και να βαλουμε απλα ρνα κολαρο..αλλα θα ηθελα να γνωριζω αν μπορω να ψεκασω προληπτικα τα χορτα στον κηπο με sebacil..μου ειπαν οτι ειναι δυνατο και φοβαμαι λιγο ειναι η αληθεια..αν ξερει καποιος να μου απαντησει!!ευχαριστω :)
 
  • Like
Reactions: Nitsa


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Καλησπερα παιδια!!Χαιρομαι που το σκυλακι ειναι μια χαρα τωρα!!θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου απαντησει για την χρηση του sebacil..εμεις ειμαστε μεγαλες κοντευουμε τα τεσσερα και προσφατα αντιμετωπιζαμε προβληματα με τσιμπουρια λογω του καιρου..με προσοχη στα χορτα ειμαστε λιγο καλυτερα..πηρα sebacil γιατι μου ειπαν οτι ειναι το καλυτερο που μπορω να χρησιμοποιησω..δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομη και σκεφτομαι να μην το κανω εφοσον το προβλημα μας δεν ειναι τοσο μεγαλο πλεον και να βαλουμε απλα ρνα κολαρο..αλλα θα ηθελα να γνωριζω αν μπορω να ψεκασω προληπτικα τα χορτα στον κηπο με sebacil..μου ειπαν οτι ειναι δυνατο και φοβαμαι λιγο ειναι η αληθεια..αν ξερει καποιος να μου απαντησει!!ευχαριστω :)
Ρίξε λίγη γη διατόμων στο κηπο..
 
  • Like
Reactions: Nitsa


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλησπερα παιδια!!Χαιρομαι που το σκυλακι ειναι μια χαρα τωρα!!θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου απαντησει για την χρηση του sebacil..εμεις ειμαστε μεγαλες κοντευουμε τα τεσσερα και προσφατα αντιμετωπιζαμε προβληματα με τσιμπουρια λογω του καιρου..με προσοχη στα χορτα ειμαστε λιγο καλυτερα..πηρα sebacil γιατι μου ειπαν οτι ειναι το καλυτερο που μπορω να χρησιμοποιησω..δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομη και σκεφτομαι να μην το κανω εφοσον το προβλημα μας δεν ειναι τοσο μεγαλο πλεον και να βαλουμε απλα ρνα κολαρο..αλλα θα ηθελα να γνωριζω αν μπορω να ψεκασω προληπτικα τα χορτα στον κηπο με sebacil..μου ειπαν οτι ειναι δυνατο και φοβαμαι λιγο ειναι η αληθεια..αν ξερει καποιος να μου απαντησει!!ευχαριστω :)
Το σεμπασιλ, ναι, αληθεύει πως είναι δυνατό φάρμακο γι' αυτό δεν πρέπει να τον κάνεις λούτσα τον σκύλο γιατί θα τον 'κάψει'. Το κολάρο που λες καλύπτει κυρίως σκνίπα-κουνούπι και όχι τόσο τσιμπούρι-ψύλλο. Στον κήπο καλύτερα ρίξε Γη διατόμων όπως σου είπε και η @maraki267
 
  • Like
Reactions: Nitsa




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.606
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3