Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Υ.Γ. Όταν από το σπίτι απουσιάζουν η γυναίκα μου και τα παιδιά, το πολυτιμότερο που έχει το σπίτι είναι τα σκυλιά μου. Επιθυμώ λοιπόν τα σκυλιά μου, αν δεν αρκεί η παρουσία τους ή το γάβγισμα τους για να αποτραπεί η διάρρηξη, να μην εμπλακούν καθόλου ώστε να μην πάθουν και τίποτα.

Επίσης, προτιμώ να "παίξω" με το ρίσκο να με κλέψουν, να μου πάρουν και τους τοίχους, ακόμα και να με σκοτώσουν εμένα... Παρά να "παίξω" με το ρίσκο να δω τους σκύλους μου να σκοτώνουν ένα παιδάκι.
Συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ δεν έχω σκύλο για φύλαξη. Χρησιμοποιώ ποιο αποτελεσματικά και οικονομικα μέσα. Όταν όμως αποφασίζεις ότι θες σκύλο φύλακα με όλη τη σημασία της λέξης πρέπει να έχεις στην άκρη του μυλού πως είναι αναλώσιμος αλλιώς αυτό που νομίζεις οτι κάνει δεν είναι φύλαξη.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Επίσης, προτιμώ να "παίξω" με το ρίσκο να με κλέψουν, να μου πάρουν και τους τοίχους, ακόμα και να με σκοτώσουν εμένα... Παρά να "παίξω" με το ρίσκο να δω τους σκύλους μου να σκοτώνουν ένα παιδάκι.
Αυτό δεν το συζητάμε... same here!

Υ.Γ. Ούτε το θρυλικό Black Russian, αγαπητέ @canis ???:LOL:
 
  • Like
Reactions: canis




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
...Όταν όμως αποφασίζεις ότι θες σκύλο φύλακα με όλη τη σημασία της λέξης πρέπει να έχεις στην άκρη του μυλού πως είναι αναλώσιμος αλλιώς αυτό που νομίζεις οτι κάνει δεν είναι φύλαξη.
Τωρα τα λες σωστά! Αναλώσιμος. Τον στελνεις μπροστά για να σου δώσει χρόνο να αντιδράσεις. Τοτε ναι, χρειάζεσαι 8 μηπως και ξεμεινεις απότομα. Αλλά να μένεις στο βουνό, σαν τον παππου της Χάιντι και να μη σε πλησιαζει ανθρωπος ουτε για πλάκα, οχι να δεχεσαι καλεσμένους.

Υ.Γ. Όταν από το σπίτι απουσιάζουν η γυναίκα μου και τα παιδιά, το πολυτιμότερο που έχει το σπίτι είναι τα σκυλιά μου. Επιθυμώ λοιπόν τα σκυλιά μου, αν δεν αρκεί η παρουσία τους ή το γάβγισμα τους για να αποτραπεί η διάρρηξη, να μην εμπλακούν καθόλου ώστε να μην πάθουν και τίποτα.

Επίσης, προτιμώ να "παίξω" με το ρίσκο να με κλέψουν, να μου πάρουν και τους τοίχους, ακόμα και να με σκοτώσουν εμένα... Παρά να "παίξω" με το ρίσκο να δω τους σκύλους μου να σκοτώνουν ένα παιδάκι.
απλως για εμφαση
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πρόσεξε τώρα να δεις @sea-mol ...

Έχω δύο σκυλιά... και τα δύο ανήκουν στην ίδια φυλή. Η φυλή θεωρείται και είναι ακατάλληλη για φύλαξη και όχι απλά φιλική προς τους ανθρώπους, ενοχλητικά φιλική θα έλεγα. Ο αρσενικός είναι μέσα σε αυτά τα πλαίσια, το θηλυκό όχι και τόσο όμως.

Το θηλυκό γαβγίζει "υπόκωφα" και γρυλίζει σε κάθε ύποπτο ήχο και δεν το κάνει μόνο αν είμαι εγώ μαζί της (οπότε και θεωρεί πως "εγώ ξέρω καλύτερα"). Επίσης, αποδεδειγμένα απειλεί και "μπαίνει μπροστά" όταν νιώσει πως απειλούνται προσφιλή της πρόσωπα ή ο χώρος της από "ξένους" και όταν απουσιάζω εγώ (οπότε και θεωρεί πως "εκείνη ξέρει καλύτερα").

Με αυτό το σκυλί και λόγω του ότι εγώ δεν έχω ανάγκη φύλαξης (είμαι σπάταλος, άπλυτος και τριχωτός) δούλεψα σενάρια και προσπάθησα να το "φέρω" στα ίδια επίπεδα χαζομάρας με το άλλο... Τα έχω καταφέρει σε μεγάλο ποσοστό μα εξακολουθώ να δουλεύω και να παρακολουθώ.

Άρα, παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο πέρα από απλά την φυλή.

Να συμπληρώσω πως στην διάρκεια της ζωής μου και επειδή όπως έχω ξαναπεί, μου αρέσουν τα πειράματα, δεν έχω χάσει ευκαιρία (και συνεχίζω) να τεστάρω σκύλους γνωστών, φίλων και όχι μόνο σε αυτό που λέμε "φύλαξη" ή "σωματοφυλακή". Σκύλους που η φυλή τους θεωρείται "ατρόμητη" ή όχι, σκύλους που δεν έχουν εκπαιδευτεί, που έχουν εκπαιδευτεί ή που έχουν "αγριευτεί"... Κανένας τους δεν ανταποκρίθηκε στις "μυθικές περιγραφές" ή τους "ευσεβείς πόθους" του ιδιοκτήτη του (όσοι έτρεφαν τέτοιους πόθους, κάποιοι δεν είχαν θέμα).
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τωρα τα λες σωστά! Αναλώσιμος. Τον στελνεις μπροστά για να σου δώσει χρόνο να αντιδράσεις. Τοτε ναι, χρειάζεσαι 8 μηπως και ξεμεινεις απότομα. Αλλά να μένεις στο βουνό, σαν τον παππου της Χάιντι και να μη σε πλησιαζει ανθρωπος ουτε για πλάκα, οχι να δεχεσαι καλεσμένους.



απλως για εμφαση
Έχεις αντίθετη άποψη; Τι είναι ο σκύλος φύλακας αν όχι αναλώσιμος; Εκπαιδεύει κάποιος το σκύλο του για φύλακα για να κάνει τι; να γαυγίσει; αυτό το κάνει και μόνος του. Εκπαιδεύτεται για να επιτεθεί αν χρειαστεί. Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι και ο θάνατος του σκύλου. Θυμάμαι μια περίπτωση πριν δυο -τρία χρόνια που είχαν μπει σε σπίτι με 2 μαλινουά φύλακες τα οποία οι εισβολείς μετά από συμπλοκή, οπως μαρτυρούσαν τα αίματα, τα είχαν σφάξει. Αυτός που έβαλε τα σκυλια του να φυλάνε το χώρο τι πέρίμενε δηλαδη, οτι θα έρχόνταν οι εισβολείς με λουλούδια;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
@canis
Εγώ πάλι δεν του έκοψα ποτέ το "πονήρεμα" να πω την αμαρτία μου, γιατί θέλω να δείχνει απειλητικός. Ούτε όμως ποτέ τον εκπαίδευσα σε δάγκωμα και σενάριο. Έχει το χρόνο και την απόσταση να επιδείξει την αποτρεπτικότητά του αν κάποιος προβάλει απ το "λάθος μέρος".
Αντιθέτως, από τα 5 ΜτΗ που έχουμε συζήσει για λίγο, μόνο μια σκύλα μου έδωσε να καταλάβω ότι θα έμπαινε και σε άνθρωπο.
Αλλά δεν θα θεωρούσα ότι η σκύλα αυτή, ή ο Πύρρος έχουν πρόβλημα νεύρων και κακής εκτροφής αν δάγκωναν άνθρωπο. Το "kill bite" θα με προβλημάτιζε
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Πρόσεξε τώρα να δεις @sea-mol ...

Έχω δύο σκυλιά... και τα δύο ανήκουν στην ίδια φυλή. Η φυλή θεωρείται και είναι ακατάλληλη για φύλαξη και όχι απλά φιλική προς τους ανθρώπους, ενοχλητικά φιλική θα έλεγα. Ο αρσενικός είναι μέσα σε αυτά τα πλαίσια, το θηλυκό όχι και τόσο όμως.

Το θηλυκό γαβγίζει "υπόκωφα" και γρυλίζει σε κάθε ύποπτο ήχο και δεν το κάνει μόνο αν είμαι εγώ μαζί της (οπότε και θεωρεί πως "εγώ ξέρω καλύτερα"). Επίσης, αποδεδειγμένα απειλεί και "μπαίνει μπροστά" όταν νιώσει πως απειλούνται προσφιλή της πρόσωπα ή ο χώρος της από "ξένους" και όταν απουσιάζω εγώ (οπότε και θεωρεί πως "εκείνη ξέρει καλύτερα").

Με αυτό το σκυλί και λόγω του ότι εγώ δεν έχω ανάγκη φύλαξης (είμαι σπάταλος, άπλυτος και τριχωτός) δούλεψα σενάρια και προσπάθησα να το "φέρω" στα ίδια επίπεδα χαζομάρας με το άλλο... Τα έχω καταφέρει σε μεγάλο ποσοστό μα εξακολουθώ να δουλεύω και να παρακολουθώ.

Άρα, παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο πέρα από απλά την φυλή.

Να συμπληρώσω πως στην διάρκεια της ζωής μου και επειδή όπως έχω ξαναπεί, μου αρέσουν τα πειράματα, δεν έχω χάσει ευκαιρία (και συνεχίζω) να τεστάρω σκύλους γνωστών, φίλων και όχι μόνο σε αυτό που λέμε "φύλαξη" ή "σωματοφυλακή". Σκύλους που η φυλή τους θεωρείται "ατρόμητη" ή όχι, σκύλους που δεν έχουν εκπαιδευτεί, που έχουν εκπαιδευτεί ή που έχουν "αγριευτεί"... Κανένας τους δεν ανταποκρίθηκε στις "μυθικές περιγραφές" ή τους "ευσεβείς πόθους" του ιδιοκτήτη του (όσοι έτρεφαν τέτοιους πόθους, κάποιοι δεν είχαν θέμα).
Βασικά είναι να το έχει, αμα δεν το έχει το σκυλί πετάς τα λεφτά σου άδικα νομίζοντας πως έχεις κροκόδειλο.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ο 72χρονος ήταν 60 φεύγα όταν απόκτησε 2 τουλάχιστον ροτς. Ας υποθέσουμε ότι τσιπάρησε ένα μόνο κ συνεννοήθηκε με γιατρό να περάσει το άλλο/άλλα, ντούκου γιατί οικονομικά δεν έβγαινε. Οπότε αντιλυσσικά κ τα συναφή γίναν ελαφρώς παράνομα. Βάσει μαρτυριων, τα 2 έγιναν 12. Κατάφερε πιθανό να χαρίσει/πουλήσει τα 4 κ του έμειναν 8. Μέχρι στιγμής ξεχειλίζει από υπευθυνότητα η όλη ιστορία. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι τα 8 έγιναν μια ωραιότατη αγέλη, έστησαν έναν ιεραρχικό κόσμο δικό τους και βάσει συνθηκών διαβίωσης ανέπτυξαν συγκεκριμένο ταμπεραμέντο. Η εικόνα, του που τα είχε και πως τα περιόριζε, σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα, δε με βοηθάει να του δώσω κανένα συγχωροχάρτι. Και θεωρώ απίθανο να ασχολ΄ηθηκε με ένα-ένα ξεχωριστά στα πλαίσια "εκπαίδευσης". Μιλάμε για ευθύνες της μάνας. Σαφώς και υπάρχουν. Ομως η τραγικότητα και η συμφορά που τη βρήκε δε μου δίνει περιθώρια να το παίξω δικαστής πλέον. Και σαφέστατα δε θα τα βάλω ποτέ με ένα μικρό παιδάκι.
Πάω τώρα σε ένα άλλο παράδειγμα ιδιοκτητών που ήταν προσωπική μου εμπειρία. Οταν άλλαξαν οι ένοικοι στο διπλανό εξοχικό, με το οποίο μας χώριζε ένα κοτετσόσυρμα της κακιάς ώρας, ξεχειλωμένο, έτοιμο προς κατεδάφιση, ήρθαν 2 παιδιά με 2 πιτ μπουλ. Ενα θηλυκό κι ένα αρσενικό. Το αρσενικό ήθελε να με φάει όποτε περνούσα από εκείνο το σημείο του κήπου. Στα πλαίσια καλωσορίσματος των νέων γειτόνων άκουσα τη φοβερή ατάκα: "έχε το νου σου γιατί είναι άγριος-δαγκώνει". Ομως τίποτα στη συμπεριφορά μου δεν έδειχνε ότι είχα όρεξη να τον πλησιάσω. Ποιός θα έπρεπε λοιπόν να έχει το νου του, πόσο μάλλον όταν παρακάλεσα να ψηλώσουν το σύρμα γιατί την επόμενη φορά θα πήγαινα με το γέρικο ημίαιμο γκριφόν μου, να μη γινόταν καμιά στραβή με τον παλαβό και ακριβώς εκείνη τη στιγμή κάνει ένα σάλτο και πηδάει στη δική μου αυλή; Εννοείται πως πάγωσα (πάγωσαν κι αυτοί βέβαια), μέσα σε δευτερόλεπτα δεν ήξερα πως να αντιδράσω, ο σκύλος ήρθε κατα πάνω μου, έσκυψα λίγο προτείνοντας το όχι γεροδεμένο χέρι μου, αν είναι να πιάσει κάτι, μην πάει κατευθείαν στα συκώτια, αντ αυτού μάλλον στιγμιαία κατάλαβε πως δεν ήταν πια σε δική του περιοχή, τράκαρε τη μύτη του στο χέρι μου κι έφυγε προς τη μπροστινή αυλή μας, σαστισμένος κι αυτός, σαστισμένη κι εγώ. Οι ιδιοκτήτες εξακολουθούσαν να είναι στήλη άλατος, πίσω από το κοτετσόσυρμα στη δική τους αυλή κ απλά ψέλλισαν "δεν την έφαγε...!!!". Στάθηκα τυχερή γιατί ο συγκεκριμένος σκύλος είχε στο ιστορικό του επιθέσεις σε ανθρώπους (γνωστούς τους και μη) και ακολούθησε κ μια ακόμα σε κάποιον άλλο. Τι να το κάνω λοιπόν που εν γνώση τους είχαν έναν ανισόρροπο σκύλο και καμάρωναν για την αγριάδα του (αστείρωτο), όταν εξ αρχής δεν είχαν υπόψιν τους να αναλάβουν καμία ευθύνη; Πήδηξε στο δικό μου χώρο (αφού είχε λυσσάξει να γαυγίζει έντονα προς εμένα και να πηγαίνει πέρα-δώθε κοιτάζοντάς με συνεχεια) χωρίς να υπάρχει σκυλί καν στο δικό μου χωρο. Γιατί στους συγκεκριμένους έπρεπε να κάνω επισημάνσεις εγώ; Για να μην αναφερθώ στο ότι είχε ήδη πηδήξει σε παραδιπλανό οικόπεδο προκειμένου να κυνηγήσει ένα κόκερ που έχουν εκεί κ που στο συγκεκριμένο κτήμα ενίοτε κυκλοφορούν πολλά παιδάκια της οικογενείας...
Γιατί δυιλίζουμε τον κώνωπα λοιπόν διαχωρίζοντας σε δολοφόνους και μη σκυλους όταν πρωτίστως εμείς οι ίδιοι δημιουργουμε προβλήματα με τη δική μας συμπεριφορά και απέναντι στους σκύλους κ στους συνανθρώπους μας; Σίγουρα κάποιες φυλές έχουν περισσότερες απαιτήσεις, χρειάζονται πιο έμπειρους ιδιοκτήτες, αλλά η συγκεκριμένη επίθεση μόνο ως φυσική εξέλιξη δε μου κάνει..με όσα ελάχιστα σκαμπάζω πάντα...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@sea-mol

Ούτε εγώ θεωρώ πως ένας σκύλος που θα δαγκώσει άνθρωπο έχει πρόβλημα νεύρων ή είναι προϊόν κακής εκτροφής. Δεν είναι, όπως λένε, είδηση καν όταν σκύλος δαγκώνει άνθρωπο μα το αντίθετο. Όλα όμως έχουν να κάνουν με τις υπόλοιπες "λεπτομέρειες"... Για ποιο λόγο δάγκωσε; Πως δάγκωσε; Το πριν και το μετά... Το ιστορικό του σκύλου... και πολλά άλλα.

Αν συγκεντρώσεις όλα αυτά τότε ίσως μπορείς να πεις για τα νεύρα και για την εκτροφή.

Πάντως, εκτός από πάρα πολύ σπάνιες περιπτώσεις, τα σκυλιά αντιδρούν όπως στα videos σε έναν εισβολέα στον χώρο τους και χωρίς να είναι παρόν ο ιδιοκτήτης, που είναι κάτι που τους δίνει "τσαμπουκά" όπως και το λουρί.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα φίλο καπετάνιο πριν καμιά δεκαριά χρόνια που είχε πάρει ένα Ροττ και το είχε "εκπαιδεύσει" κιόλας στην σωματοφυλακή. Ο σκύλος αγορασμένος και εκπαιδευμένος από εκπαιδευτή/εκτροφέα... Περήφανος, λοιπόν, για τον σκύλο και το πως "λυσσάει" και "κλειδώνει" τα μανίκια και πως είναι "ρεαλιστικής φύλαξης", μας έλεγε διάφορα πάντα. Συμφωνήσαμε να δούμε "τι θα γίνει αν"... και εδώ παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, όπως αν ιδιοκτήτης και σκύλος περιμένουν κάτι να γίνει, αν ξέρουν πως θα γίνει, αν έχουν συγκεκριμένη εικόνα "κακού", αν έχουν συγκεκριμένες εικόνες στο μυαλό τους και πολλά άλλα.

Μια μέρα λοιπόν, που δεν ήταν προσυμφωνημένη και που ο "κακός" δεν ήταν "κακός" μα "καλός" (δηλαδή, δεν φορούσε στολή, δεν έκανε άγαρμπες κινήσεις από μακρυά, δεν φώναζε, δεν κρατούσε μπαστούνι, κ.α. Μα ήρθε με κανονικά ρούχα, αθόρυβα και απότομα από πίσω και αντί να απειλήσει τον ιδιοκτήτη απλά "άρπαξε" το λουρί του σκύλου και έδωσε στον σκύλο ένα "λουκάνικο")... Ο "καλός" απομακρύνθηκε με τον σκύλο παίζοντας και ο ιδιοκτήτης έμεινε με το χέρι απλωμένο, να κρατά το τίποτα και ένα μισάνοιχτο στόμα... Αυτό είναι μία "ιστορία". :D
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Για ολα πρώτον φταίει η μάνα που δέχτηκε να παει εκει ξέροντας την κατάσταση και χάνοντας απο τα μάτια της το παιδί για να χορεύει....και δεύτερον ο ιδιοκτήτης που 75 χρονον ειχε τόσα σκυλιά τέτοιας ιδιοσυγκρασίας..ΤΕΛΟΣ.νομιζω πως απο ένα σημείο και μετα εχει κουράσει αυτο το θεμα.γνωμη μου παντα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314


Κατά κάποιο τρόπο αυτό σκεφτόμουνα κι εγώ... εδώ δεν μιλάμε για μια απλή αποτροπή η ένα απλό δάγκωμα εδώ μιλάμε για φόνο εκ μέρους των σκυλιών κάνω λάθος? μιλάμε για πολύ ακραίο στο φτωχό μου μυαλό συμβάν...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απο το προηγουμε ποστ του ο @canis με προβληματισε στο "ποσα παιδακια τελικα ετρωγαν τα σκυλια στο παρελθον" κ απο περιεργεια εψαξα λιγο παραπανω....
(δεν καταφερα να βρω βεβαια Ελληνικα στατιστικα, αλλα κ τα US ειναι καλο δειγμα)
Παραθετω στατιστικη μελετη που βρηκα....

Κι επειδη σιγουρα κανεις (τουλαχιστον ψυχικα υγειης) οτι εκπαιδευση κ να εκανε στον σκυλο του δεν θα τον μαθαινε να δαγκωνει στο λαιμο 5χρονα, κι επειδη ο σκυλος δυσκολευεται να κανει γενικευση σε αλλα κ αλλα, μαλλον κατι βαθυτερο ειναι τελικα η αιτια τετοιων επιθεσεων......

Με προβληματιζει επισης το γεγονος οτι αξιολογος αριθμος θανατων εγινε υπο την επιβλεψη ενηλικα.....

Επισης πλην της περιπτωσης που πισω απο καθε αγαθο πιτ η ροτ κρυβεται παντα καποιος ψυχανωμαλος, καποιος λογος θα υπαρχει που οι φυλες αυτες εχουν πολυ μεγαλυτερους αριθμους απο αλλες την στιγμη που πληθυσμιακα δεν ειναι τοσο μεγαλα τα νουμερα τους.....

Επισης σημειο που θα πρεπει να προβληματισει, ειναι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των θανατων παιδιων (νομιζω 82%!) αφορα αγορια ηλικιας μικροτερης των 9 ετων που επισκεπτονταν η εμεναν για μικρο διαστημα με τον σκυλο που επιτεθηκε......

Τα δε τραυματα σε κεφαλι κ λαιμο ειναι τα πλεον συνηθη ακομα κ αν δεν προκαλεσουν το θανατο, στα παιδια......

Οποιος θελει να δει τα στατιστικα dogsbite.org
 

Attachments



Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Το βαθύτερο που ψάχνεις είναι απλό

-εχουμε περίπτωση κατά την οποία ένα παιδάκι σπάει τα @ρχίδια ενός σκύλου FACT
-ο σκύλος δυσφορεί και εκφράζει αυτή του τη δυσφορία αντιδρώντας FACT
-το πομεράνιαν μπορεί να δαγκάσει,μπορεί και να φύγει.Αν δαγκάσει ασκεί συγκεκριμένη πίεση σε ένα παιδάκι που δεν είναι εύκολο να προκαλέσει θανατο FACT
-το χ σκυλί 50 κιλών δαγκάει κατά μέτωπο για να διορθώσει στην καλύτερη περίπτωση το παιδάκι (βεβαια,μπορεί επίσης κ να φύγει,αλλα δεν εξετάζουμε αυτο).Το δάγκωμα,ένα δάγκωμα,στο λάθος σημείο είναι αρκετό για να προκαλέσει το μοιραίο FACT
με λιγα λόγια,διαφορετικό magnitude στο αποτέλεσμα της ιδιας ενέργειας (yeah!)

επίσης,γιατί σε προβληματίζει αυτό με την επίβλεψη?Πόσοι έχουν πάρει σκυλιά τα οποία ξέρουμε εξαρχής πως δε μπορούν να διαχειριστούν στη στραβή?Ε...όταν κάθεται η στραβή αυτό αποδεικνύεται περίτρανα.Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς εδώ στο φόρουμ για να μη φτάνουμε σαυτα τα σημεία,οσο μπορούμε και όπου μπορούμε κ αν βρίσκουμε ανοιχτά αυτιά

"Επισης σημειο που θα πρεπει να προβληματισει, ειναι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των θανατων παιδιων (νομιζω 82%!) αφορα αγορια ηλικιας μικροτερης των 9 ετων που επισκεπτονταν η εμεναν για μικρο διαστημα με τον σκυλο που επιτεθηκε...... "

αυτό ειναι πολύ ενδιαφέρον!
 
  • Like
Reactions: mariatheo


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Απλά να σημειώσω πως εγώ με το:

Αυτά τα ίδια σκυλιά, που είναι ή πρέπει να είναι έτσι, πριν κάμποσα χρόνια που τα ένστικτα και το ταμπεραμέντο τους θα ήταν ακόμα πιο "τραχύ" και πιο "πρωτόγονο", όπως συχνά λέμε και χάνεται πλέον... και οι άνθρωποι είχαν λιγότερη γνώση, λιγότερο φόβο και τα παιδιά έπαιζαν ανέμελα και ανεξέλεγκτα... Πόσα παιδάκια σκότωναν το μήνα;

Εννοώ "κάμποσα χρόνια", πριν την ανακάλυψη της τηλεόρασης π.χ. και με τον σκύλο και τον άνθρωπο να έχουν άλλους ρόλους, ίσως και συνήθειες και χωρίς την σημερινή γνώση και νοοτροπία.

Άλλη μία απορία μου είναι μήπως τελικά το "ένστικτο" του σκύλου και της όποιας φυλής, που επικαλούμαστε κατά καιρούς, είναι κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που νομίζουμε ή θέλουμε να νομίζουμε και μοιάζει περισσότερο με αυτό που βλέπουμε στα παραπάνω βίντεο (όσον αφορά την "φύλαξη"); Ίσως να είναι και πιο "σοφό" στην κρίση του όταν έρχεται αντιμέτωπο με κάτι "ενοχλητικό" όπως ένα παιδάκι, ΑΝ και ΟΤΑΝ δεν βάλουμε ή δεν έχουμε βάλει εμείς "το χεράκι μας" με οποιοδήποτε τρόπο;

Ακόμα και στους μεταξύ τους τσακωμούς, τα σκυλιά, αν δεν εμπλακεί άνθρωπος πόσες φορές άραγε θα φτάσουν μέχρι εσχάτων ή και πόσοι τσακωμοί δεν θα γίνουν καν (θυμάστε τα βιντεάκια με τις αγέλες στην Κόστα Ρίκα);

Πιθανόν να χρειαζόμαστε περισσότερες ερωτήσεις από ότι απαντήσεις και περισσότερα "αυτιά" από ότι "στόματα"...
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αποτελέσματα παρατήρησης της συμπεριφοράς των Chow για 25+ χρόνια, γύρω από παιδιά.
Περιέργεια (περιορισμένης έκτασης) για παιδιά σε καρότσι.
Ενόχληση και απομάκρυνση από παιδιά 1-3 ετών.
Ενόχληση και εμφανής εκνευρισμός από παιδιά 3-8 ετών.
Καμία ή θετική αντίδραση σε παιδιά 9+ ετών με την προϋπόθεση ότι δεν ουρλιάζουν.

Η ηλικία 3-8 είναι απαγορευμένη για μας. Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για παιδιά ζωηρά, υπερκινητικά και φασαριόζικα. Εκεί μπορεί να φτάσουμε και μέχρι το γρύλισμα. Για σωματική επαφή δεν το συζητάμε. Το Chow θα υποχωρήσει μέχρι να στριμωχτεί. Όταν στριμωχτεί θα δαγκώσει (μια φορά, αλλά φτάνει).

Και αν έτσι αντιδρά μια φυλή που αν και "πρωτόγονη" δεν χαρακτηρίζεται από επιθετικότητα (και αφήστε τους Αμερικάνους να λένε) και σε καμία περίπτωση δεν συνίσταται για "φύλαξη", πως περιμένουμε να αντιδράσουν οι φύσει "φύλακες";
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το βαθύτερο που ψάχνεις είναι απλό

-εχουμε περίπτωση κατά την οποία ένα παιδάκι σπάει τα @ρχίδια ενός σκύλου FACT
-ο σκύλος δυσφορεί και εκφράζει αυτή του τη δυσφορία αντιδρώντας FACT
-το πομεράνιαν μπορεί να δαγκάσει,μπορεί και να φύγει.Αν δαγκάσει ασκεί συγκεκριμένη πίεση σε ένα παιδάκι που δεν είναι εύκολο να προκαλέσει θανατο FACT
-το χ σκυλί 50 κιλών δαγκάει κατά μέτωπο για να διορθώσει στην καλύτερη περίπτωση το παιδάκι (βεβαια,μπορεί επίσης κ να φύγει,αλλα δεν εξετάζουμε αυτο).Το δάγκωμα,ένα δάγκωμα,στο λάθος σημείο είναι αρκετό για να προκαλέσει το μοιραίο FACT
με λιγα λόγια,διαφορετικό magnitude στο αποτέλεσμα της ιδιας ενέργειας (yeah!)
!
Δεν διαφωνω φυσικα αλλα θα σου πω που προβληματιζομαι.
Τα ντοπερμαν κ τα γπ ειναι θεωρητικα "αντιστοιχης δυναμικης" με ενα ροτ αν μπορω να το πω ετσι, η "μπορουν να προκαλεσουν αντιστοιχη ζημια αν το δαγκωσουν ας πουμε.....
Κι ομως ενω ο πληθισμος των ντομπ κ γπ αθροιστικα ειναι μεγαλυτερος οι θανατηφορες επιθεσεις ειναι λιγοτερες......
Αυτο....
Οτι κι αν σημαινει η δεν σημαινει.
επίσης,γιατί σε προβληματίζει αυτό με την επίβλεψη?Πόσοι έχουν πάρει σκυλιά τα οποία ξέρουμε εξαρχής πως δε μπορούν να διαχειριστούν στη στραβή?Ε...όταν κάθεται η στραβή αυτό αποδεικνύεται περίτρανα.Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς εδώ στο φόρουμ για να μη φτάνουμε σαυτα τα σημεία,οσο μπορούμε και όπου μπορούμε κ αν βρίσκουμε ανοιχτά αυτιά
!
Ε οσο κ να το κανεις, προβληματιζεσαι, οταν ο οικιακος σκυλος παρουσια (εστω κοντινης) ιδιοκτητη ποσοστιαια ειναι ποιο πιθανον να προκαλεσει θανατο παιδιου, απο το να εχει ξεφυγει της επιβλεψης κ της ιδιοκτησιας.....

(αυτο μπορεις κ να το μεταφρασεις πιθανον ως οτι ο σκυλος σου θα ειναι ποιο ακινδυνος αν σου φυγει στο δρομο παρα αν ενα παιδακι πηδηξει μεσα στο κτημα του ας πουμε)

Απλοι προβληματισμοι ειναι......
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Οτι κι αν σημαινει η δεν σημαινει...

...Απλοι προβληματισμοι ειναι...
Σας περνάει καθόλου από το μυαλό ότι η έρευνα (και τα σχετικά στατιστικά δείγματα) μπορεί να είναι "λιγάκι" biased?
 
  • Like
Reactions: sis


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Δεν διαφωνω φυσικα αλλα θα σου πω που προβληματιζομαι.
Τα ντοπερμαν κ τα γπ ειναι θεωρητικα "αντιστοιχης δυναμικης" με ενα ροτ αν μπορω να το πω ετσι, η "μπορουν να προκαλεσουν αντιστοιχη ζημια αν το δαγκωσουν ας πουμε.....
Κι ομως ενω ο πληθισμος των ντομπ κ γπ αθροιστικα ειναι μεγαλυτερος οι θανατηφορες επιθεσεις ειναι λιγοτερες......
Αυτο....
Οτι κι αν σημαινει η δεν σημαινει.

Ε οσο κ να το κανεις, προβληματιζεσαι, οταν ο οικιακος σκυλος παρουσια (εστω κοντινης) ιδιοκτητη ποσοστιαια ειναι ποιο πιθανον να προκαλεσει θανατο παιδιου, απο το να εχει ξεφυγει της επιβλεψης κ της ιδιοκτησιας.....

(αυτο μπορεις κ να το μεταφρασεις πιθανον ως οτι ο σκυλος σου θα ειναι ποιο ακινδυνος αν σου φυγει στο δρομο παρα αν ενα παιδακι πηδηξει μεσα στο κτημα του ας πουμε)

Απλοι προβληματισμοι ειναι......

ναι ρε,μαζί σου για το 2ο.Αλλα να στο πω και αλλιώς,γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητός.Τη μεγάλη σου,έτσι?Της έχεις αφιερώσει χρόνο,έχοντας σχεδιάσει πριν ερθει τα τι κ τα πως,έχοντας γνώση απόλυτη του τι θες απο το σκυλι σου και όντας σε ανοιχτή κουβέντα με τον εκτροφέα σου καιρό πριν,σωστα?Το κανουν ολοι αυτό?είναι όλοι οι εκτροφείς επίσης σαν τον δικό σου?τι γίνεται όταν ερχεται ένα δύσκολο σκυλί δυναμικής φυλής σε ένα σπίτι που δεν το έχει "αναγκη" αυτό το σκυλί?Εχει δίκιο ο Πέτρος,πρέπει να ανοίξει αυτή η κουβέντα που αφορά στους εκτροφείς