Να δοκιμάσω τη vectra 3d;


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα σε όλα τα εκλεκτά μέλη! Λοιπόν στη μικρή μου (6,5 μηνών 25 κιλά) μέχρι τώρα έβαζα Advantix..Μόνο που σήμερα που επικοινώνησα με τρία μαγαζιά (δύο κτηνιατρικές αγορές και ένα πετ σοπ) είχα την ίδια απάντηση: το προϊόν είναι σε έλλειψη από την εταιρεία..Άρα στρεφόμαστε σε άλλες επιλογές με την αμέσως επόμενή μου να είναι η vectra για 10-25κιλά φυσικά. Έχετε κάποια άποψη; Υπάρχει κάποιος κίνδυνος ή από τη στιγμή που δέχθηκε την Advantix που έχει και αυτή περμεθρίνη θα είμαστε οκ; Και το βασικότερο: αν δεν της κάτσει καλά πώς θα το καταλάβω, μετά από πόσο διάστημα και κυρίως τι θα πρέπει να κάνω.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Καλησπέρα σε όλα τα εκλεκτά μέλη! Λοιπόν στη μικρή μου (6,5 μηνών 25 κιλά) μέχρι τώρα έβαζα Advantix..Μόνο που σήμερα που επικοινώνησα με τρία μαγαζιά (δύο κτηνιατρικές αγορές και ένα πετ σοπ) είχα την ίδια απάντηση: το προϊόν είναι σε έλλειψη από την εταιρεία..Άρα στρεφόμαστε σε άλλες επιλογές με την αμέσως επόμενή μου να είναι η vectra για 10-25κιλά φυσικά. Έχετε κάποια άποψη; Υπάρχει κάποιος κίνδυνος ή από τη στιγμή που δέχθηκε την Advantix που έχει και αυτή περμεθρίνη θα είμαστε οκ; Και το βασικότερο: αν δεν της κάτσει καλά πώς θα το καταλάβω, μετά από πόσο διάστημα και κυρίως τι θα πρέπει να κάνω.
Kανε και μια ερωτηση στο κτηνιατρο σου (τηλεφωνικα, δε χρειαζεται να πας απο εκει :) )

Λογικα, δε θα εχεις καποιο θεμα στη μεταβαση απο advantix σε vectra...δεν εχω δοκιμασει τη Vectra ακομα (ολες τις υπολοιπες ομως) αλλα οι πιθανοτητες παρενεργειων ειναι πανω-κατω κοινες σε ολες τις αμπουλες .
Παρενεργειες στο σωμα αφορουν κυριως χημικο εγκαυμα στο σημειο εφαρμογης, κνησμο κλπ ... νευρολογικου τυπου παρενεργειες εκφραζονται με ληθαργο ή υπερκινητικοτητα, λαχανιασμα , νευρικοτητα κλπ . Γενικα, παρα τις παρενεργειες , δεν εχω ακουσει, εγω τουλαχιστον, περιπτωση οπου σκυλος επαθε σοβαρη/μονιμη βλαβη απο την εφαρμογη καποιας αμπουλας (το τι συμβαινει βεβαια ''υπογεια'' στο σκυλο απο τη μακροχρονια χρηση αμπουλας με εντομοκτονο κανεις δε ξερει με απολυτη βεβαιοτητα)
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ευχαριστώ!! Θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο αν και νομίζω ότι θα μου δώσει την ίδια απάντηση με σένα. Εξάλλου αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ;) Τώρα για το τι συμβαίνει υπόγεια κανείς δεν ξέρει (αν και φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και τα καλύτερα...εξάλλου δεν πρέπει να είναι τυχαίο που τα κρούσματα καρκίνου στους σκύλους έχουν αυξηθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια. Κάτι οι τυποποποιημένες ξηρές τροφές που όσο καλές και αν είναι ποτέ δεν είμαστε μπροστά να δούμε τι γίνεται, κάτι οι αμπούλες κάτι τα scalibor δεν θέλει και πολύ..)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Βάζω Vectra 3d στον Μαικ και παρόλο ότι τρέχουμε κάθε μέρα ανάμεσα σε ξερόχορτα στο βουνό και πρόσφατα ήμασταν επαρχία σε μέρος με πολλά τσιμπούρια και όλα τα έντομα που μπορείς να φανταστείς λόγω υγρασίας, δεν είδα το παραμικρό πάνω του. Πάντα γυρίζουμε στο σπίτι πεντακάθαροι ακόμη και μετά απο 30 ημέρες...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Να πω την αλήθεια μου, τη vectra την έβαζα στην προηγούμενη σκυλίτσα μου και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένη. Με την κουταβίνα αναρωτιόμουν αν θα της πέσει βαριά αλλά από την άλλη λέω ότι αφού θα της πάρω τη 10-25 κιλά (με την ίδια να είναι 25,200), και εφόσον έχει δεχθεί Advantix και scalibor γιατι να της δημιουργηθεί θέμα;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
πέρα των διαφημίσεων και των διαφόρων συμβουλών στα φόρουμ, καθώς ο κάθε ζωντανός οργανισμός είναι μοναδικός (όπως συμβαίνει και στους ανθρώπους), τον πρώτο λόγο τον έχει πάντα ο κτηνίατρος που εμπιστευόμαστε.. Καλύτερα να πληρώσω ένα απλό ραντεβού στον κτηνίατρο, παρά να τρέχω και να μην φτάνω εκ των υστέρων, με πειράματα!
 
  • Like
Reactions: elverg


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
η πρωτη αμπουλα που βαλαμε στο κουταβι μας 2,5 μηνων ηταν vectra 3d και δεν ειχε καμια απολυτως παρενεργεια επανω της.μενω σε επαρχια και μενω σε μονοκατοικια και το σκυλακι ειναι ολη μερα εξω δεν εχω δει κατι εως τωρα επανω της.
ειμαι απολυτα ευχαριστημενος εως τωρα με την 3d χωρις να εχω γνωμη για αλλες αμπουλες αλλα ο κτηνιατρος μου επισημανε πως για την σκνυπα του θερμους μηνες να την ψεκαζω και με σιτρονελλα για επιπλεον καλυψη.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
η πρωτη αμπουλα που βαλαμε στο κουταβι μας 2,5 μηνων ηταν vectra 3d και δεν ειχε καμια απολυτως παρενεργεια επανω της.μενω σε επαρχια και μενω σε μονοκατοικια και το σκυλακι ειναι ολη μερα εξω δεν εχω δει κατι εως τωρα επανω της.
ειμαι απολυτα ευχαριστημενος εως τωρα με την 3d χωρις να εχω γνωμη για αλλες αμπουλες αλλα ο κτηνιατρος μου επισημανε πως για την σκνυπα του θερμους μηνες να την ψεκαζω και με σιτρονελλα για επιπλεον καλυψη.
Αμπούλα βάζουμε σε κουτάβι απο 6 μηνων και μετα.2,5 ειναι πολυ μικρό.απο την μελέτη μου στο φόρουμ και απο τα λεγόμενα του κτηνιάτρου μου.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Λοιπόν την εφαρμόσαμε χθες της έκατσε μια χαρά μένουμε σε αυτή :D (πάλι καλά γιατί η vectra είναι η αγαπημένη μου. Στη Λάρα που την έβαζα δεν είχε πιάσει ούτε ένα ψύλλο). Βέβαια προσοχή πάντα στην εφαρμογή. Πχ αν ο σκύλος ζυγίζει 30 κιλά και του πάρουμε την 25-40κιλά καλό είναι να μην τη βάλουμε ολόκληρη απ' όσο ξέρω
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Επειδή εδώ μπουμπουνίζει και μάλλον ετοιμάζεται να βρέξει και αύριο έχω να βάλω την αμπούλα στην Άμπυ, αν βραχεί από την βροχή (φυσικά θα τη στεγνώσω μετά) κάνει να της βάλω την αμπούλα αύριο;;;
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Ρε παιδιά, μόνο εμείς με την vectra πιάσαμε ψύλλους; 20 μέρες είχαν περάσει που την είχα βάλει. Μάλιστα αφού καθάρισα όλο το σπίτι σαν τρελη και της ξαναέβαλα την ίδια, μετά από 10 μέρες εφαρμογής πάλι τα ίδια. Δεν την πολύ πήγαινα και σε γρασίδια. Εσείς ξαναβάζετε πάνω στον μήνα ή πιο νωρις;
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Κάθε μήνα εγώ.
Δεν έχω δει κάτι, αλλά σημειωτέον ότι το σκυλάκι μου παίρνει και Bravecto λόγω δεμοδήκωσης.
 
  • Like
Reactions: bat-iris


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Κάθε μήνα εγώ.
Δεν έχω δει κάτι, αλλά σημειωτέον ότι το σκυλάκι μου παίρνει και Bravecto λόγω δεμοδήκωσης.
Ούτε εγω είχα δει, παρόλο που την έψαχνα και μετά μέσα σε μια μερα βρήκα 5-6. Γιατί και τα δυο; άντε το χάπι για δεμοδήκωση, αμπούλα για την σκνίπα;
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προσωπικά ποτέ δεν έχω δει ούτε ψύλλους οούτε τσιμπούρια. Κάθε μήνα τη βάζω και εγώ (εξάλλου η εταιρεία αναφέρει ότι λόγω δραστικότητας της αμπούλας δεν κάνει να μπαίνει νωρίτερα ;) ) Μήπως έχει σχέση με τον τρόπο εφαρμογής;
 


aristoula

Active Member
30 Ιανουαρίου 2016
38
38
www.aristoulabeti.com
Ρε παιδιά, μόνο εμείς με την vectra πιάσαμε ψύλλους; 20 μέρες είχαν περάσει που την είχα βάλει. Μάλιστα αφού καθάρισα όλο το σπίτι σαν τρελη και της ξαναέβαλα την ίδια, μετά από 10 μέρες εφαρμογής πάλι τα ίδια. Δεν την πολύ πήγαινα και σε γρασίδια. Εσείς ξαναβάζετε πάνω στον μήνα ή πιο νωρις;
Μια απο τα ιδια κι εμείς... :/
 
  • Like
Reactions: bat-iris


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Προσωπικά ποτέ δεν έχω δει ούτε ψύλλους οούτε τσιμπούρια. Κάθε μήνα τη βάζω και εγώ (εξάλλου η εταιρεία αναφέρει ότι λόγω δραστικότητας της αμπούλας δεν κάνει να μπαίνει νωρίτερα ;) ) Μήπως έχει σχέση με τον τρόπο εφαρμογής;
Τσιμπούρια ευτυχώς δεν έχω δει ούτε και γω. Τι να σου πω, ακολούθησα τις οδηγίες της εταιρίας από πίσω προς τα μπρος, έτσι μας την είχε βάλει και η κτηνίατρος Τώρα αν την έβαλα λάθος δεν ξέρω, προσπαθησα να την βάλω στο δέρμα, όπως και κάθε φορά που της βάζω. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, τουλάχιστον για την δεύτερη φορά που κόλλησε, ήταν αν υπήρχαν αυγά στον χώρο.
 
  • Like
Reactions: noni_papa




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τσιμπούρια ευτυχώς δεν έχω δει ούτε και γω. Τι να σου πω, ακολούθησα τις οδηγίες της εταιρίας από πίσω προς τα μπρος, έτσι μας την είχε βάλει και η κτηνίατρος Τώρα αν την έβαλα λάθος δεν ξέρω, προσπαθησα να την βάλω στο δέρμα, όπως και κάθε φορά που της βάζω. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, τουλάχιστον για την δεύτερη φορά που κόλλησε, ήταν αν υπήρχαν αυγά στον χώρο.
Κι εμείς ΄΄ετσι τη βάζουμε. Ναι ίσως να υπήρχαν αυγά είναι η μόνη λογική εξήγηση. ίσως να μην σας έκατσε τόσο αποτέλεσμα; Μήπως να δοκίμαζες κάποια άλλη την επόμενη φορά να δεις αν έφταιγε η αμπούλα ή κάτι στο χώρο; (για σκνίπες ξέρω ότι είναι και η advantix)
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Κι εμείς ΄΄ετσι τη βάζουμε. Ναι ίσως να υπήρχαν αυγά είναι η μόνη λογική εξήγηση. ίσως να μην σας έκατσε τόσο αποτέλεσμα; Μήπως να δοκίμαζες κάποια άλλη την επόμενη φορά να δεις αν έφταιγε η αμπούλα ή κάτι στο χώρο; (για σκνίπες ξέρω ότι είναι και η advantix)
Κάτι τέτοιο θα κάνω, advantix και άμα δεν βρω θα βάλω πάλι exspot που την έβαζα τον χειμώνα, καλύπτει κι αυτή την σκνίπα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa