Ποια ξηρά τροφή δίνετε στο σκύλο σας;




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εννοειται
Κοιτά η ποσότητες αυτές είναι ενδεικτικές. Εσύ βλέπεις το σκυλί, το βάρος του, τα κόπρανα και βάζεις λιγότερο ή περισσότερο. Δεν είπαμε να το έχουμε στην πείνα το παιδί ;)
κάπως ετσι θα το κάνω.κατσε να περάσουν μια δυο μέρες για να δω κόπρανα και θα το ρυθμίσω.παντως μεχρι 100 γρμ ημερήσιος νομιζω πως ειναι καλα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Κοιτά η ποσότητες αυτές είναι ενδεικτικές. Εσύ βλέπεις το σκυλί, το βάρος του, τα κόπρανα και βάζεις λιγότερο ή περισσότερο. Δεν είπαμε να το έχουμε στην πείνα το παιδί ;)
Εννοείται κάπως ετσι θα το κάνω.κατσε να περάσουν μια δυο μέρες για να δω κόπρανα και θα το ρυθμίσω.παντως μεχρι 100 γρμ ημερήσιος νομιζω πως ειναι καλα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ειναι λιγο ακριβή αλλα χαλάλι....αφου της άρεσε.
Ναι, είναι ελαφρώς πιο ακριβή από την acana. Σε μικρό σάκο βγαίνει 9,5€/κιλό ενώ η acana 9€.
Εγώ που έχω να ταΐσω 3 στόματα παίρνω 13κιλο και μου βγαίνει 5,5 €/κιλό
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ναι, είναι ελαφρώς πιο ακριβή από την acana. Σε μικρό σάκο βγαίνει 9,5€/κιλό ενώ η acana 9€.
Εγώ που έχω να ταΐσω 3 στόματα παίρνω 13κιλο και μου βγαίνει 5,5 €/κιλό
26€ τα 2,700γρμ.σημερα πηρα για δοκιμή τα 200 γρμ 3,80€
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Εγω παντα το 2κιλο επερνα rc 19,90€
Acana 2κιλο 19€
Και τωρα pronature 2κιλο 26€
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
image.jpeg Ποια απο τις τρεις προτείνεται;;;;;
Σας εχω ζαλίσει ε;;;;συγνώμη.με όση όρεξη έφαγε εχθες το βραδινό σημερα το πρωι το μισό και ουτε.αναγκαστικα να ρίξω λιγο γάλα για να το φαει όλο.φυσικα θα περιμενω και σημερα και αυριο.απλα ρωτάω.ποια να ειναι η επόμενη;;;;;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
View attachment 57494 Ποια απο τις τρεις προτείνεται;;;;;
Σας εχω ζαλίσει ε;;;;συγνώμη.με όση όρεξη έφαγε εχθες το βραδινό σημερα το πρωι το μισό και ουτε.αναγκαστικα να ρίξω λιγο γάλα για να το φαει όλο.φυσικα θα περιμενω και σημερα και αυριο.απλα ρωτάω.ποια να ειναι η επόμενη;;;;;
βρε παιδί μου, μήπως την έχεις λίγο κακομαθημένη? λέω εγώ τώρα... αφού της άρεσε στην αρχή, μήπως σου κάνει νάζια.
Μόνο acana γνωρίζω από αυτές. Με μια γρήγορη ματιά στη Lily's μου φαίνεται καλή (έχει βιολογικά/οργανικά συστατικά), η άλλη έχει καλαμπόκι - δεν προτείνω
Γάλα μη δίνεις, καλύτερα λίγο γιαουρτάκι πρόβειο
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
βρε παιδί μου, μήπως την έχεις λίγο κακομαθημένη? λέω εγώ τώρα... αφού της άρεσε στην αρχή, μήπως σου κάνει νάζια.
Μόνο acana γνωρίζω από αυτές. Με μια γρήγορη ματιά στη Lily's μου φαίνεται καλή (έχει βιολογικά/οργανικά συστατικά), η άλλη έχει καλαμπόκι - δεν προτείνω
Γάλα μη δίνεις, καλύτερα λίγο γιαουρτάκι πρόβειο
Θα με τρελάνει τελείως αυτο το σκυλί.δεν συμφωνείς ομως πως σε πρώτη φαση θα πρέπει να την τρωει με όρεξη σκέτη;;;;;άλλο αν εμείς κάποιες φορές θελουμε να προσθέσουμε κατι..
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
δεν συμφωνείς ομως πως σε πρώτη φαση θα πρέπει να την τρωει με όρεξη σκέτη;;;;;άλλο αν εμείς κάποιες φορές θελουμε να προσθέσουμε κατι..
ναι, αφού σου είπα πως διάλεγα τροφή, από 3-4 ίδιας κατηγορίας που μου άρεσαν τα συστατικά διάλεγα αυτήν που έτρωγαν με όρεξη και μετά έβλεπα τα αποτελέσματα. Πάρε δειγματάκια από τις 2 τροφές (acana και lily's) και δες ποια θα της αρέσει πιο πού. Αν συνεχίζεται έτσι ίσως θα χρειαστεί να της δείνεις μαγειρευτό.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
ναι, αφού σου είπα πως διάλεγα τροφή, από 3-4 ίδιας κατηγορίας που μου άρεσαν τα συστατικά διάλεγα αυτήν που έτρωγαν με όρεξη και μετά έβλεπα τα αποτελέσματα. Πάρε δειγματάκια από τις 2 τροφές (acana και lily's) και δες ποια θα της αρέσει πιο πού. Αν συνεχίζεται έτσι ίσως θα χρειαστεί να της δείνεις μαγειρευτό.
Το θεμα ειναι οτι ειχε μονο 2κιλα απο της άλλες.θα ψάξω στο Ίντερνετ να βρω κανενα μαγαζί με μικρότερα 200 γρμ.βρε μπελάς που βγήκε η μόλυ....:LOL:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το θεμα ειναι οτι ειχε μονο 2κιλα απο της άλλες.θα ψάξω στο Ίντερνετ να βρω κανενα μαγαζί με μικρότερα 200 γρμ.βρε μπελάς που βγήκε η μόλυ....:LOL:
εμένα μου έδιναν στο petshop από λίγο σε ένα σακουλάκι (100-200 γρ), δεν μπορείς να το ζητήσεις?
 


willy888

Member
24 Μαϊου 2016
8
25
49
Royal Canin Maxi Junior

1) Άψογο
2) Άψογα
3) Άψογη
4) Άψογη
5) Άψογη!Πάντα έρτωγε όλο το φαγητό χωρίς το παραμικρό πρόβλημα
6) Λίγα, δεν μυρίζουν, καλά σχηματισμένα
7) Άψογη
8) Ποτέ δεν έκανε εμετούς

Eχω εναν προβληματισμο , αγοραζω τροφη και μου εφεραν διαφορετικη συσκευασια απο διαφορετικο καταστημα , υπαρχει περιπτωση να κατασκευαζεται στην Κινα και να μην ειναι γνησια ?
 

Attachments



willy888

Member
24 Μαϊου 2016
8
25
49
Royal Canin Maxi Junior

1) Άψογο
2) Άψογα
3) Άψογη
4) Άψογη
5) Άψογη!Πάντα έρτωγε όλο το φαγητό χωρίς το παραμικρό πρόβλημα
6) Λίγα, δεν μυρίζουν, καλά σχηματισμένα
7) Άψογη
8) Ποτέ δεν έκανε εμετούς

Eχω εναν προβληματισμο , αγοραζω τροφη και μου εφεραν διαφορετικη συσκευασια απο διαφορετικο καταστημα , υπαρχει περιπτωση να κατασκευαζεται στην Κινα και να μην ειναι γνησια ?
Mεχρι 4 μηνων την εδινα Royal Canin pediatric και μετα την αρχισα την Maxi junior.
Αυτο με το τελευταιο τσουβαλι που παρελαβα, με προβληματισε ομως , εννοω τα κινεζικα γραμματα κατω απο το JUNIOR που φαινεται στην συσκευασια της φωτογραφιας στο παραπανω ποστ .
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Mεχρι 4 μηνων την εδινα Royal Canin pediatric και μετα την αρχισα την Maxi junior.
Αυτο με το τελευταιο τσουβαλι που παρελαβα, με προβληματισε ομως , εννοω τα κινεζικα γραμματα κατω απο το JUNIOR που φαινεται στην συσκευασια της φωτογραφιας στο παραπανω ποστ .
Και πάνω δεξιά η μία λέει 36, ενώ η άλλη 37 days. Ρώτησες τον υπάλληλο του καταστήματος απ' όπου παρέλαβες την τροφή;
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Άλλαξε εταιρεία για πέταμα ειναι.την έδινα εγω τους πρώτους 6 μήνες.εφυγα κακιν κακός.οτι ειναι για τα σκουπίδια υπαρχει μέσα στις συσκευασίες αυτής της εταιρείας....
 


willy888

Member
24 Μαϊου 2016
8
25
49
Άλλαξε εταιρεία για πέταμα ειναι.την έδινα εγω τους πρώτους 6 μήνες.εφυγα κακιν κακός.οτι ειναι για τα σκουπίδια υπαρχει μέσα στις συσκευασίες αυτής της εταιρείας....
Με αυτην μεγαλωσε , αν οντως ειναι αχρηστη να αρχισω άλλη , αλλα το βλεπω πολυ καλα το σκυλι , δηλαδη 10 μηνες πως ανατραφηκε με την Royal Canin και ειναι σε τελεια κατασταση ?
 


willy888

Member
24 Μαϊου 2016
8
25
49
Και πάνω δεξιά η μία λέει 36, ενώ η άλλη 37 days. Ρώτησες τον υπάλληλο του καταστήματος απ' όπου παρέλαβες την τροφή;
Ναι εχεις δικιο το παρατηρησα , εστειλα email στο καταστημα που την πηρα να δουμε τι θα απαντησει
 


vkop

Active Member
8 Νοεμβρίου 2015
32
108
38
Την διαφορά στην συσκευασία την είχα δεί και εγώ όταν έδινα αυτή την τροφή, τα κινέζικα ή ότι είναι τα είχε η συσκευασία με την προσφορά 15kg + 3kg...
 
  • Like
Reactions: willy888


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Με αυτην μεγαλωσε , αν οντως ειναι αχρηστη να αρχισω άλλη , αλλα το
Με αυτην μεγαλωσε , αν οντως ειναι αχρηστη να αρχισω άλλη , αλλα το βλεπω πολυ καλα το σκυλι , δηλαδη 10 μηνες πως ανατραφηκε με την Royal Canin και ειναι σε τελεια κατασταση ?
να προτιμάς πρωτο βασικό συστατικό πρωτεΐνη και οχι λαχανικά και καλαμπόκι οπως η rc
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf