Νεκρό 5χρονο αγοράκι από επίθεση σκύλων ροτβάιλερ


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω προσωπικα τουλαχιστον αδυνατω να κανω τον συσχετισμο...


Ειλικρινα πρωτη φορα ακουω (κ βαση νομου κιολας...) τετοιο πραγμα...
εαν ισχυει (που δεν ισχυει...) θα ηταν τουλαχιστον εγκληματικο κατι τετοιο
να αρνηθεις ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη?
που like if...σιγα μη χασουν 30 ευρω επειδη ειναι ατσιπαριστο...που τα περισσοτερα ατσιπαριστα ειναι...
πεστην κτηνιατρο σου να κοψει τα βαρια,προφανως την χαλανε...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από τη στιγμή που το τσιπάρισμα είναι υποχρεωτικό, βάσει νόμου, το να έχεις το σκύλο και να μην τον τσιπάρεις είναι παράνομο. Κατά συνέπεια γίνεται παράνομο το να τον εμβολιάσεις ατσιπάριστο. Επίσης κάθε ζώο που μπαίνει στο κτηνιατρείο οφείλει να τσεκάρεται για μικροτσιπ, κάτι που ελάχιστοι κτηνίατροι κάνουν. Μήπως, λέω μήπως, η κτηνίατρος του/της zerom0 δεν χρειάζεται να κόψει τα βαριά αλλά να τα αρχίσουν οι υπόλοιποι;
 
Last edited:


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Το έχεις ψάξει και ξέρεις σίγουρα ότι δεν ισχύει; Δεν σου είπε κανείς ότι κόβεται η περίθαλψη, αλλά προφανώς υπάρχει περίπτωση να βρει κανείς το μπελά του, άρα μπορεί να θέλει να είναι και τυπικός-σωστός κάποιος σε τελική. Δεν την έχω για τυχαία τη συγκεκριμένη κτηνίατρο αλλά θα της προτείνω να τσεκάρει το σταφ...μπας κ την πειράζει όπως λες..

Τώρα για τον συσχετισμό...δεν πειράζει...πες ότι παραμένουμε σε άλλο μήκος κύματος, δε θα τα χαλάσουμε εκεί βρε αδερφέ
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εχετε βαλει στοιχημα ποιος θα με τρελανει πρωτος?

παρανομο ειναι κ το να καπνιζεις σε δημοσιο χωρο κ το να μη φορας ζωνη και και και...
μη τα πιασουμε ενα ενα που ειναι κ χοντρο ασχετο με ενα σκυλοφορουμ...
απλα τα αναφερω για να μην υψωνουμε καθε τρεις κ λιγο την σημαια της "παρανομιας"
ειδικα οταν αυτοι που νομοθετουν ειναι κ πρωτοι κ καλυτεροι που καταπατουν...

δλδ μισο λεπτακι,αμα,πες αμα,παω εγω απτην κτηνιατρο σου θα μου ελεγξει την Ηρα για τσιπ κ αμα δει (που αυτο θα δει) οτι ειναι ανευ θα μου πει "ωπα μανιτσα μου,τραβα αλλου,εδω μονο τσιπαρισμενα"?
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Δε μπορώ να μιλήσω εκ μέρους της, άμα σε γουστάρει τόσο όμως κ σε αποκαλέσει και μανίτσα, βάζω στοίχημα ότι θα σου μιλήσει οπωσδήποτε για το τσιπάρισμα με ή χωρίς εμβόλιο. Πιθανό να θελήσει να σε δεσμεύσει ότι θα κάνεις, δε μπορώ να ξέρω. Δε βλέπω σημαίες περί παρανομίας πάντως. Τα πράγματα είναι απλά, γιατί τα δραματοποιούμε κ τα φτάνουμε στο γενικότερο στάτους του ελλαδιστάν και των νομοθετών τώρα; Θες να διεκδικήσεις την απουσία τσιπ στα σκυλιά σου; Με γεια σου και χαρά σου και με ό,τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό...
Κι εμένα μου τη σπάει, πόσο μάλλον που ψηλαφίζεται τόσο εύκολα αλλά το έκανα. Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά ούτε χρειάζεται να τα "βάζεις" με κάποιον επειδή θέλει να είναι τυπικός και εντάξει. Ούτε αποτελεί άλλοθι το ότι οι "απο πάνω" είναι κάφροι, άρα γιατί όχι κι εμείς; Καθείς με τις επιλογές του.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Προτρεχεις...
αλλα thats fine by me ...
οτι ηθελα να καταλαβω το καταλαβα...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εγω προσωπικα τουλαχιστον αδυνατω να κανω τον συσχετισμο...


Ειλικρινα πρωτη φορα ακουω (κ βαση νομου κιολας...) τετοιο πραγμα...
εαν ισχυει (που δεν ισχυει...) θα ηταν τουλαχιστον εγκληματικο κατι τετοιο
να αρνηθεις ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη?
που like if...σιγα μη χασουν 30 ευρω επειδη ειναι ατσιπαριστο...που τα περισσοτερα ατσιπαριστα ειναι...
πεστην κτηνιατρο σου να κοψει τα βαρια,προφανως την χαλανε...
ωχ μωρε και εσυ
να βαλει αυτη το τσιπακι θελει να παρει τα ευρα....δεν νιωθεις;;;;;;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχει κάθε δικαίωμα να στο πει, ή ακόμα και να σε καταγγείλει για μη σήμανση του σκύλου σου, που σου επιφέρει πρόστιμο 300 ευρώ. Το ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων μπορεί να αδιαφορεί για έναν νόμο (πχ αντικαπνιστικός) και τον καταπατά, δεν σημαίνει ότι όποιος τον τηρεί ή απαιτεί την τήρηση του έχει πέσει στα βαριά. Σημαίνει ότι οι υπόλοιποι είναι γαϊδούρια.
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Δεν γνωριζω αν αναφερθηκε στις προηγουμενες σελιδες και δεν μπορω να ψαξω,αλλα διαβαζα πριν μια δηλωση της γυναικας του ιδιοκτητη των σκυλων :

"....Ούτε σε εκθέσεις σκύλων πήγαμε παρότι τα σκυλιά μας είναι από τα καλύτερα στη Δυτική Μακεδονία".

Εχει αποδεχθει οτι τα σκυλια ηταν απο εκτροφειο ; Γιατι τοσες μερες ακουω(εκτος φορουμ) διαφορους να λενε για τροπους αποκτησης απο εκτροφεια κτλ,μου εδιναν την εντυπωση πως τα σκυλια ειναι απο byb ή πετσοπ.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@Beyond Wonderland περνα μια βόλτα απ΄τη ''χε'' (εγώ έψαχα να ανεβάσω αγγελία του Μισσακίου)
Όλα τα κουτάβια είναι από άριστους μορφολογικά γονείς , πρωταθλητές (γιγαντόσωμους κ με μεγάλα κεφάλια)
Οπότε δεν το θεωρώ απόδειξη οτι ήταν καθαρόαιμοι οι σκύλοι επειδή έτσι το δήλωσαν. Τώρα αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να το γράψει.Πραγματικά τραγελαφικό -αν ισχύει- που προσπαθούν πάλι οι θεότρελες φιλοζωικές να μαζέψουν τα σπασμένα και ο ΚΟΕς σφυρίζει αδιάφορα

...."ουτε σε εκθέσεις σκύλων πηγαίναμε επειδή τα είχαμε ατσιπάριστα " ....
 
Last edited:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
σήμερα έπαιξε στην βόλτα μας η φράση από πιτσιρίκι "τουλάχιστον δεν είναι μαύρο"
 
  • Like
Reactions: johnk




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Καταλαβαίνεις τι έχει να τραβήξει η @mareco ...:cool:
Αν καταλαβαίνω λέει... το άλλο που σκεφτόμουνα είναι εκτος από τα αποτελέσματα εγκατάλειψης που θα δούμε σίγουρα... πιστεύω θα δούμε και αύξηση ζήτησης...

There is no such thing as bad publicity!!!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αν καταλαβαίνω λέει... το άλλο που σκεφτόμουνα είναι εκτος από τα αποτελέσματα εγκατάλειψης που θα δούμε σίγουρα... πιστεύω θα δούμε και αύξηση ζήτησης...

There is no such thing as bad publicity!!!
πολυ πιθανο, το θεμα ειναι απο ποιους θα αυξηθει η ζητηση... απο τους πιο ακαταλληλους...
 
  • Like
Reactions: mariakala and johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αν καταλαβαίνω λέει... το άλλο που σκεφτόμουνα είναι εκτος από τα αποτελέσματα εγκατάλειψης που θα δούμε σίγουρα... πιστεύω θα δούμε και αύξηση ζήτησης...

There is no such thing as bad publicity!!!
Ετσι κι αλλιώς, είναι δημοφιλής φυλή...
Κάποτε ήταν της μόδας... λες να ξαναγίνουν? Και να ζητάει ο άλλος: "είναι από αυτά τα θηρία που τρώνε"???:(
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
...δεν νιωθεις;;;;;;
Μωρ εγω νιωθω...
Να βρισκεις λιανικη το τσιπ απο 10 εως 15 κ να στο χρεωνουν 45?(χθες ρωτησα τον κτηνιατρο μου αναμεσα στα αλλα,υστερα απο αυτη την κουβεντα,ετσι για ναχω μια ταξη μεγεθους,δεν το βγαλα απτο κεφαλι μου)

Έχει κάθε δικαίωμα να στο πει, ή ακόμα και να σε καταγγείλει για μη σήμανση του σκύλου σου, που σου επιφέρει πρόστιμο 300 ευρώ. Το ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων μπορεί να αδιαφορεί για έναν νόμο (πχ αντικαπνιστικός) και τον καταπατά, δεν σημαίνει ότι όποιος τον τηρεί ή απαιτεί την τήρηση του έχει πέσει στα βαριά. Σημαίνει ότι οι υπόλοιποι είναι γαϊδούρια.
Ας με καταγγειλει...ειπα εγω οχι?2 τους εχω (ετσι για να αλλαζω) ας με καταγγειλουν κ οι δυο κ να μου ρθει να μου ζητησει τα ρεστα κ ο δημος που δεν πηγα να την δηλωσω... (ποια υπηρεσια ειπαμε ειναι υπευθυνη???)
Μη προσπαθειτε να βαλετε λογια στο στομα μου,εγω δεν ειπα οτι "επεσε στα βαρια" επειδη θελει ναναι τυπικη η κτηνιατρος,απλα αναρωτηθηκα (εγω με τον εαυτο μου) γιατι καταρχας θελει ναναι ΤΤΟΟΟΣΣΣΟΟΟΟΟ τυπικη?αλλα το κυριοτερο,κ εκει πηγαιναν τα "βαρια" αυτο που ειπε,εαν το ειπε ετσι οπως μας το μετεφερε ο user (σορυ δε θυμαμαι τονομα σου) οτι κ καλα χωρις τσιπ γιοκ εμβολιο...δε το καταλαβα αυτο?ποιος/α εισαι συ που θα παιξεις ετσι με την υγεια του σκυλου?

Ουψ, δεν υπολόγισα ότι δεν είναι καταγγελία, είναι ρουφιανιά. Και επειδή κανείς μας δεν θέλει να γίνει ρουφιάνος, τα πράγματα κυλούν τόσο ομαλά στη χώρα μας.
Δεν το αντιλαμβανομαι σαν ρουφιανια,μα σα "διακριτικοτητα" αμα θες να το αναλυσουμε...
μην ανακατευεσαι στις δουλειες μου για να μην ανακατευομαι στις δικιες σου...
μιλαμε παντα για νορμαλ καταστασεις,οχι για μια κακοποιηση πχ,εκει αλλαζει...
να ξεχωριζουμε λιγο...
δλδ στις μαναδες που δεν εμβολιαζουν τα καμαρια τους κ τα στελνουν κ σχολειο να κολλησουν ολα τα αλλα γιατι δε παει κανεις να "ρουφιανεψει"?
ποια η διαφορα?

Δεν γνωριζω αν αναφερθηκε στις προηγουμενες σελιδες και δεν μπορω να ψαξω,αλλα διαβαζα πριν μια δηλωση της γυναικας του ιδιοκτητη των σκυλων :

"....Ούτε σε εκθέσεις σκύλων πήγαμε παρότι τα σκυλιά μας είναι από τα καλύτερα στη Δυτική Μακεδονία".

Εχει αποδεχθει οτι τα σκυλια ηταν απο εκτροφειο ; Γιατι τοσες μερες ακουω(εκτος φορουμ) διαφορους να λενε για τροπους αποκτησης απο εκτροφεια κτλ,μου εδιναν την εντυπωση πως τα σκυλια ειναι απο byb ή πετσοπ.
Μπορεις να παραθεσεις την πηγη σε παρακαλω?

Ετσι κι αλλιώς, είναι δημοφιλής φυλή...
Κάποτε ήταν της μόδας... λες να ξαναγίνουν? Και να ζητάει ο άλλος: "είναι από αυτά τα θηρία που τρώνε"???:(
Πιστεψτε με,οχι απλα δεν θα ξαναρθει στην "μοδα" αλλα βλεπω να βαζουμε κορδελακια κ να τα βαφουμε ροζ τα σκυλια...
δυστυχως....
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ετσι κι αλλιώς, είναι δημοφιλής φυλή...
Κάποτε ήταν της μόδας... λες να ξαναγίνουν? Και να ζητάει ο άλλος: "είναι από αυτά τα θηρία που τρώνε"???:(
Πίσω από την κάθε μόδα υπάρχει μία ολόκληρη βιομηχανία από πολλούς διαφορετικούς κύκλους που αλληλεπιδρούν με στόχο την προώθηση προϊόντων. Από τις πωλήσεις έχουν όλοι κέρδος εκτός του τελικού αποδεκτή, του καταναλωτή.
Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί αν κάποιοι κινούν κάποια νήματα ανά καιρούς για να βγαίνει μπροστά κάποια φυλή, "να γίνεται της μόδας".
Υπάρχει άραγε κάποια βιομηχανία που μέσω της επικαιρότητας, του κινηματογράφου, των διαφημίσεων κτλ
σπρώχνουν κάποιες ράτσες; Και αν σημαίνει αυτό γίνεται μόνο για το κέρδος;
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf