Do you understand the perfect bond;




Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Kaiseeer, σήκω από τον καναπέ και έλα να δεις τι κάνουν τα άλλα σκυλιά!
Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο το Agility, αλλά θα ήθελα έστω και μία φορά να το δοκιμάσω με τον Kaiser, έτσι για την εμπειρία.
 




JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Φοβερο το agility !!!θα ηθελα πολυ να κανω με το μελλοντικο μου σκυλο.......το δυσκολο ειναι πως θα αποκτησω τις βασικες γνωσεις για να μπορω να τον κατευθυνω μιας και απ οτι φανταζομαι μαθηματα agility θα γινονται μονο αθηνα και θεσσαλονικη ........εχω σκεφτει κιολας να φτιαξω σπιτικο agility στο σπιτι , εχω βρει τις ακριβεις διαστασεις των κατασκευων (εκτος τουνελ που δεν φτιαχνετε )και ειδα οτι με συμφερει και οικονομικα ..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο, μπορεί να κάνει ένας σκυλάς, με τον σκύλο του.
Δυστυχώς, είναι τόσο στην αρχή του στην Ελλάδα, που εκτός Αθήνας-Θεσ/νίκης-Κομοτηνής, δεν υπάρχουν άλλες ομάδες. Είναι πολύ κρίμα και εύχομαι στο κοντινό μέλλον να αυξηθούν, με ταχύτατους ρυθμούς :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@JIM GAR κάπου παλιότερα το 'χω ξαναγράψει. Οσοι έχετε το κέφι, να ασχοληθείτε πριβέ, να προσέξετε πάρα πάρα πολύ, με τις προδιαγραφές ασφαλείας, των οργάνων που κατασκευάζετε. Δεν είναι τυχαία φτιαγμένα. Είναι ένα αγώνισμα, που βασικό ρόλο παίζει η ταχύτητα. Οι τραυματισμοί είναι εύκολο να γίνουν. Ακόμη και θάνατοι. Γι'αυτό...προσέχετε και μην νομίζετε ότι είναι τόσο εύκολο, όσο φαίνεται :unsure:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Kaiseeer, σήκω από τον καναπέ και έλα να δεις τι κάνουν τα άλλα σκυλιά!
Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο το Agility, αλλά θα ήθελα έστω και μία φορά να το δοκιμάσω με τον Kaiser, έτσι για την εμπειρία.

Λοιπόν, το φθινόπωρο πήγα 4-5 φορές με το Μάρκο που ξετρελάθηκε και μαθαίνει πολύ γρήγορα. Ελπίζω να μπορέσω να συνεχίζω τώρα το καλοκαίρι. Είναι το Drive Unlimited στον Αγ. Βασίλειο, εσύ είσαι πολύ πιο κοντά από μένα.
Και ναι το agility είναι πολύ δύσκολο αλλά για μένα όχι για το Μάρκο. Εγώ λαχανιάζω και αυτόε γελάει ;)

https://www.facebook.com/driveunlimited.caninetraining
 
  • Like
Reactions: Tri and mareco


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Λοιπόν, το φθινόπωρο πήγα 4-5 φορές με το Μάρκο που ξετρελάθηκε και μαθαίνει πολύ γρήγορα. Ελπίζω να μπορέσω να συνεχίζω τώρα το καλοκαίρι. Είναι το Drive Unlimited στον Αγ. Βασίλειο, εσύ είσαι πολύ πιο κοντά από μένα.
Και ναι το agility είναι πολύ δύσκολο αλλά για μένα όχι για το Μάρκο. Εγώ λαχανιάζω και αυτόε γελάει ;)

https://www.facebook.com/driveunlimited.caninetraining
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!:)
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Ναι σ ευχαριστω για τις πληροφοριες mareco !!!! σιγουρα η ασφαλεια παιζει το μεγαλυτερο ρολο και θα κανω τα παντα για να τη διασφαλισω... τις κατασκευες αν τις κανω θα τις κανει επαγγελματιας ξυλουργος και θα διασφαλισω ολες τις συνθηκες ασφαλειας .....μπορει βεβαια να παρω και τον εξοπλισμο ετοιμο θα δω ........το πρωτο μου μελημα ειναι να μπορεσω να πεταχτω πρωτα ειτε σε Αθηνα ειτε σε Θεσσαλονικη για να κανω καποια μαθηματα ........και βεβαια υπομονη μεχρι να γινει ο σκυλος ενα χρονων περιπου για να μπορεσουμε να ξεκινησουμε ...με ποσα μαθηματα περιπου πιστευετε οτι θα μπορεσουμε να μαθουμε τα βασικα ???:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δεν χρειάζεται να φτάσετε ενός χρόνου, για να ξεκινήσετε.
Το πόσα μαθήματα θα χρειαστούν...εξαρτάται. Από πολλά. Ξεκίνα εσύ και θα τα διαπιστώσεις στην πορεία και μόνος σου :)
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Απο ποσο μηνων δηλαδη θα μπορω να τον ξεκινησω ???το ειπα αυτο γιατι φοβαμαι τα αλματα για τις αρθρωσεις του που δεν εχουν ολοκληρωθει ακομα αλλα μαλλον αναλογα με την ηλικια θα προσαρμοζεται και το προγραμμα ......και σε εβδομαδιαια βαση ειναι τα μαθηματα ???το ρωταω για να δω πως θα μπορεσω να τα κανονισω με τη μετακινηση ....μαλλον με βολευει Θεσσαλονικη πιο κοντα στα Γιαννενα ...:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
...αλλα μαλλον αναλογα με την ηλικια θα προσαρμοζεται και το προγραμμα ...
(y)

Τα μωρά, δεν κάνουν άλματα, μέχρι να επιτρέπεται ηλικιακά να κάνουν ;)
Για τα υπόλοιπα, θα συνεννοηθείς με τον εκπαιδευτή σου :)
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ο Μάρκο άρχισε από 7 μηνών, βέβαια προσεκτικά και όχι με όλες τις ασκήσεις.
Αν του αρέσει θα μάθει γρήγορα. Εμείς σε 4-5 μαθήματα μάθαμε να πηδάμε τα εμπόδια, το τούνελ, το άλφα και τη γέφυρα. Ξεκινήσαμε το σλάλομ και την τραμπάλα και μετά σταματήσαμε.
Αν είχαμε ιδιαίτερα μαθήματα όπως κάνουν τώρα ίσως και να μάθαινε πιο γρήγορα.
Αλλά μιλάμε έκανε σαν τρελός όταν πηγαίναμε εκεί :LOL:

Edit: θα προσθέσω ότι τα εμπόδια ήταν πολύ χαμηλά
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τωρα αν εγω ανεβασω το αλλο βιντεο με τα fail να δω αν θα υποστηριζεις ακομα το "perfect bond"!!

Περα απο την πλακα τρια πραγματα ειναι, κατα την αποψη μου, που κανουν αυτο το σπορ να μετατρεπεται σε κολλημα:
-Το γεγονος οτι καμια διαδρομη δεν ειναι ιδια κ οτι καθε φορα καλεισαι να κανεις κατι διαφορετικο, που βαζει τον παραγοντα του "αγνωστου"
- ο ελευθερος τροπος που μπορεις να φερεις ενα απολυτα μετρησιμο αποτελεσμα, οπου σημασια δεν εχει το πως το εκανες αν αρεσε πως φανηκε η οτι αλλο, αλλα αθροιζεται σε ακρως αντικειμενικους βαθμους ποινης κ χρονο
- φυσικα το χρονομετρο, που βαζει τον παραγοντα της αδρεναλινης, οπου οτι κι αν κανεις πρεπει να το κανεις και πολυ γρηγορα!!!

@JIM GAR
Υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις σαν βαση, πριν καν ξεκινησεις σε εμποδια.
Εμπιστευσου εναν εκπαιδευτη, δεν ειναι κ πολλοι αλλωστε, κ ξεκινα απο τα βασικα....
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
το ρωταω για να δω πως θα μπορεσω να τα κανονισω με τη μετακινηση ....μαλλον με βολευει Θεσσαλονικη πιο κοντα στα Γιαννενα ...:)
θα πηγαινουμε μαζι βρε
 
  • Like
Reactions: JIM GAR










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3